Duin- en Kruidberg. Dreigt een kabinetscrisis in Frankrijk? I Speet en Spet J VRIJDAG 14 JUNI 1940 HAA'RL'E M'S DAGBLAD 6 Het bekende „Chalet" aan de Wüstelaan te Santpoort. „Santpoort, gelegen in 't hartje van Kenne- tnerland, met zijn historische plekjes, oude ruïne en prachtige bosschen, biedt, mogelijk meer aan eenig ander dorp in die streek, groote afwisseling van natuurtafereelen en natuur schoon. Het is gelegen op de grens van duin, bosch en weiland en men kan onmiddellijk uit het dorp heerlijke wandelingen maken door uitgestrekte bosschen, waar men geheel be schut is tegen winden en waar in de lente nach tegalen kweelen, omdolen in de duinen, die hier op sommige plaatsen schilderachtig begroeid zijn met hoog geboomte, of genieten van fris- sche weilanden met prachtig vee. Deze afwisseling maakt dat men hier nooit is Uitgekeken, zich nooit verveelt, terwijl de nabij- Huize „Duin en Kruidberg". heid van de zee de afwisseling nog vergroot". Dit alles en nog veel meer lezen we in den in 1932 uitgegeven gids van „Santpoorts Bloei". Het ligt voor de hand. dat landschapsbeschrijvers in gidsen er licht toe komen de schoonheid der na tuur hunner plaats in ietwat te schoone klan ken te bezingen, maar wat men eventueel ook over den inhoud van den gids van „Santpoort's Bloei" heeft op- of aan te merken, nimmer zal men kunnen zeggen dat de schrijver van het stukje over dit deel van „zegepralend Kennemer- land" te veel heeft gezegd. We wilden het in dit artikeltje in het bijzonder over het landgoed ,Duin- en Kruidberg" heb ben en toch konden we de hierboven gegeven beschrijving over Santpoorts natuurschoon in 't algemeen uitstekend gebruiken, omdat vrijwel alles wat over het natuurschoon van onzen plaats in het algemeen gezegd is, volledig zou kunnen slaan op dat van .Duin en Kruidberg", het onvolprezen landgoed van de familie Cremer, in het bijzonder. Wandel van de Ruïne van Brederode of van de halte Driehuis-Wester- veld in de richting van Duin en Kruidberg en geziet er eener zijde het vooral om dezen tijd zoo schoone Hollandsche weidelandschap met zijn aardige witte boerderijtje zijn mooien brui nen beuk en prachtige kastanjeboomen, en aan den anderen kant „de duinen, die hier op som mige plaatsen schilderachtig begroeid zijn met hoog geboomte". Hebben we door het koopen van een wandel- kaart het recht verkregen het schoone landgoed niet alleen aan den buitenkant, maar ook „in wendig" te bekijken, dan komen we alras tot de ontdekking, dat ook de „prachtige bosschen", „de groote afwisseling van natuurtafereelen en na tuurschoon" in „Duin- en Kruidberg" te vinden zijn met daarnaast nog de prachtige gezichten over het onvolprezen duinlandschap, zoodat men „hier nooit is uitgekeken". Zou De Génestet niet door het hooge Bredrode-duin geïnspireerd zijn om in vervoering te getuigen: Artilleriegevechlon aan den Bo ven-Rijn. BERLIJN, 14 Juni (D.N.B.) Ook aan het tot dusver betrekkelijk rustige deel van het Duitsche front wordt de gevechisactie heviger. Naar van den Boven-Rijn en uit het gebied aan de grens van Zwitserland gemeld wordt, heeft de vijandelijke artillerie enkele plaatsen beschoten zonder mili taire schade aan te richten. Het vuur werd daarop van Duitsche zijde beantwoord. ZETEL VAN DE BANK VAN FRANKRIJK VERPLAATST. PARIJS 13 Juni (D. N. B.) De Staatscourant deelt mede dat de zetel van de Bank van Frankrijk verplaatst is naar Saumur. ||»:ilN/ï EN inifMN Haarlemsche Orkest Vereeniging 4de Zomerconcert. In tegenstelling met het ernstige karakter der vorige drie overheerschten in het 4de Zomer concert humor en levensblijheid. Ook in moei lijke, zorgvolle tijden kan de humor doorbreken en den duisteren hemel doen opklaren, mag de levensblijheid als positieve factor den negatieven van ellende en pessimisme helpen verzwakken of opheffen. Marinus Adam's programmakeuze was hierop gericht en getuigde dus van juist inzicht. Haydn's geestige, tintelende Symphonic no. 101 in D gr. t. alleen de langzame introductie van het eerste hoofddeel en een paar alternatieven in de overige staan in d kl. t. opende den avond en terstond troffen in het inleidende Adagio de mooie klank en de zuiverheid, die het spel van ons orkest kenmerkten. Het aansluitende Presto ging met meeslepende vaart, maar deze belette noch de correctheid-van het samenspel, noch de waarneming van de geniale thematische verwer kingen en combinaties. In het Andaiite. dat we gens den regelmatigfn tik der begeleidingsfiguren „de klok" genoemd is. kon men het werk van verscheidene blazers apprecieeren, in het Trio van het Menuetto speciaal dat van den fluitist; de uitvoering der Finale leidde als vanzelf de aan dacht weer meer naar de eigenschappen der compositie, die hier van het gebruikelijke vorm schema aanmerkelijk afwijkt: in aanleg schijn baar een rondo, dat echter spoedig in plaats van een gewoon refrein een dubbelfuga brengt, waar na een korte coda het frissche, zonnige werk be sluit. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat in de Finale van Mahler's 5de Symphonie iets van Haydn's Finale nagewerkt heeft. Rossini beheerschte de techniek der muzikale compositie lang niet zoo volkomen als Haydn. In zijn Ouvertures moet men dan ook geen contra- puntische combinaties zoeken. Bevallige melodiek, pittige rythmen en geestige instrumentatie zijn er ruimschoots in aanwezig. Daaraan dankt de Ouv. „II Barbiere di Siviglia" wel haar onvergan kelijke frischheid en populariteit. Met deze be gon het tweede deel van het programma; een „eerste uitvoering", n.l. die van 3 fragmenten uit Joh. Wagenaar's Opera ..De Doge van Venetië" besloot het. Wagenaar's Opera is een „quasi-ernstige". De tekst is vrij bewerkt naar een parodie, die in de werken van Lindo („den ouden heer Smits"! te vinden is. Deze parodie bespot de onzinnige tek sten van vele groote opera's; Wagenaar's muziek r.eemt een loopje met de sentimenteele aria's, on zinnige woordherhalingen, harkerige koorinter- venties en ook met de leidmotieven van zijn groo- ten Duitschen naamgenoot. Maar dit alles zou slechts zeer relatieve waarde hebben, indien V/agenaar's muziek zelve geen uitmuntende kwa liteiten had. Zijn spot is niet grievend en als parodie geeft hij iets, dat op zich zelf ook schoon en geestig is. De hoogbejaarde Doge, verstokt in wetten en vooroordeelen, zingt alles op dezelfde 4 noten, en deze 4 karakteriseeren ook zijn heele bestuursapparaat. Maar hoe geestig zijn die te pas gebracht en vaak ook gecontrapunteerd. Het geheele Intermezzo, dat aan het 2de Bedrijf voor afgaat en dat de lakeien ten tooneele brengt, die met kaart spelen den tijd dooden, is op dat mo tief van 4 noten gebouwd. Een sprankelend orkeststuk, evenals de Ouverture, waarin ver schillende thema's verwerkt en gecombineerd zijn. Ook de Doge-marsch is een geestige vondst. Ik heb destijds te Utrecht de eerste opvoering dezer quasi-ernstige Opera bijgewoond en ben getuige geweest van Mengelberg's onbegrensde bewondering voor dit waarlijk geniale werk. Het is jammer dat de hooge aan de opvoering verbon den kosten een opvoering te Haarlem tot dusver niet hebben veroorloofd. De orkestwerken*werden afgewisseld door Aria's voor bas. met begeleiding van het orkest Twee dier Aria's, n.l. die van Sarastro uit Mozart's „Die Zaufcerflöte" brachten voor een wijle een ernsti ger. toon in den avond; de derde, die van Baculus uit Lortzing's „Der Wildschütz" huldigde den humor. En nu trof het, dat de solist, de zanger Ernst Anaka, in deze laatste veel beter voldeed dan in die van Mozart. Voor den ernst en de diep zinnigheid daarvan toonde hij nog niet het juiste gevoel; zijn vertolking bleef nog aan de opper vlakte en liet alleen goed, doch nog niet geheel gecultiveerd materiaal bemerken. Maar zijn voordracht van Lortzing's Aria gaf zoo veel goeds te hooren, dat we met belangstelling de verdere ontwikkeling van dezen baszanger mogen volgen. K. DE JONG. Electriciteit, gas en water. Ook in Heemstede en Bloemendaal is bezuinigd. Gisteren hebben wij aan de hand van gege vens. ons verstrekt door de Directie der Haar lemsche bedrijven, medegedeeld, dat de be zuiniging. die hier ter stede bij het gebruik van gas, electriciteit en water ls betracht, bevredi gend is te noemen. Ook Heemstede heeft zich niet te schamen. De Directeur der Gemeentelijke Electriciteits-. Gas- en Waterbedrijven lichtte ons hieromtrent in en het blijkt, dat onze Zuidelijke buren ons zelfs hier en daar in de bezuiniging nog over troffen hebben. Zoo schatte Ir. W. J. A. Duynstee de bezuiniging op electriciteitsgebruik op niet minder dan 40 pet. De oorzaak ligt voor de hand. Nu de avon den tot bedtijd rekken is er bijna geen avond verlichting noodig. Velen gaan bij daglicht naar bed en dat is natuurlijk van niet geringe be- tcekenis voor het stroomgebruik. Van hoeveel beteekenis blijkt wel, als men nagaat, dat de in dustrie hier ter plaatse op volle kracht draait, zoodat de bezuiniging zoo goed als uitsluitend wordt verkregen op het gebruik door particulie ren. De bezuiniging op gas is minder en beloopt 18 pet. Hier is het verbruik evenwel belangrijk ge drukt. doordat de straatlantaarns (te Heemste de bijna overal gaslantaarns) gedoofd blijven. Intusschen is het kolenverbruik ook" daardoor een heel eind teruggeloopennaar schatting zelfs wel 40 pet. Ook de heer Duynstee vestigde er onze aandacht op. van hoe groot belang in dezen tijd het vormen van een cokes-reserve is en welke waarde de bijproducten teer en ammoniak heb ben gekregen. De bezuiniging op water valt op 17% te stel len. Intusschen kan men hier niet geheel zuiver vergelijken. In dezen tijd van het jaar plegen perioden van groote droogte af te wisselen met weken met sterken regenval. We hebben nu een maand van vrijwel volkomen droogte achter den rug en wanneer ihet verleden jaar in het over eenkomend tijdvak geregend heeft zou het per centage der bezuiniging, 17%, verhoudingsgewijs hooger gesteld moeten worden. Nu werd er aangestuurd op een 'bezuiniging van 50%. Dit percentage is weliswaar niet be reikt. Niettemin geloofde de heer Duynstee, dat ook te Heemstede het resultaat van een en ander bevredigend genoemd mag worden. De directie van het Gas- en Waterleidingbedrijf te Bloemendaal verzekerde ons. dat men ook daar ter plaatse op het waterverbruik sterk bezuinigt. „In normale tijden" aldus de directie is men in Bloemendaal niet zuinig met water als gevolg van de groote terreinen tuingrond, die voor besproeiing in aanmerking komen. Dat heeft tengevolge, dat het waterverbruik van Haarlem en Bloemendaal zich verhoudt als 2:1, terwijl de verhouding van het aantal aangeslotenen in genoemde plaatsen is als 10 1, cijfers die veelzeggend zijn. Nu speelt, waar de tuinbesproeiïng van zoo groote beteekenis in Bloemendaal is, het weer natuurlijk een groote rol en daarom kan op het oogenblik niet gezegd worden, hoeveel de bezuiniging bedraagt. Dat er echter bezuinigd wordt is buiten kijf. Met gas is het even anders. De indruk is wel, dat de aangeslotenen minder gas gebruiken en dat is vooral wanneer men wat minder van den geijser vergt dan in normale tijden en een douche neemt in plaats van een vol bad ook heel goed mogelijk, maar daar staat tegenover, dat we hier in Bloemen daal er nogal wat geëvacueerden en andere ver bruikers bij hebben gekregen, waardoor het ver bruik weer opgevoerd wordt. Ik geloof dan ook, dat we eerst over een betrekkelijk lange periode, bij voorbeeld een half jaar ervaring moeten hebben, om een oordeel te kunnen vormen. En overigens is speciaal bij de gasvoorziening de kolenaanvoer de alles beheerschende factor." J#»"1 HANDBAL. AVONDCOMPETITIE HAARLEMSCHE VEREENIGINGEN. In verband met de lange zomeravonden heeft de Haarlemsche handbalcommissie besloten een avomjeompetitie te organiseeren tusschen de vijf aangesloten vereenigingen, n.l. Rapiditas, Con cordia, Lijnden, B.G.V. en O.S.S. Alle vereenigingen zuller} zoowel met een dames als heerenelftal aan deze competitie deelnemen. Het ligt in de bedoeling, dat de deelnemende vereenigingen zooveel mogelijk ook jongere spe lers en speelsters opstellen, zoodat de'commissie een overzicht kan krijgen van het in deze streek aanwezige spelersmateriaal. De volgende ontmoetingen zijn vastgesteld: Dames: Dinsdag 18 Juni: LijndenO.S.S. '8 15 uur). Donderdag 20 'Juni: RapiditasB.G.V. (7.30 u.) He eren: Maandag 17 Juni: ConcordiaRapiditas (7.30). Donderdag 20 Juni:-O.S.S.—Lijnden (8.15 uur). R.-K. VOETBAL. H.B.C. a.s. ZONDAG KAMPIOEN? A.s. Zondag speelt H.B.C. te Heemstede haar laatsten thuiswedstrijd tegen het Haarlemsche T.Y.B.B. Als H.B.C. wint, kan zij de kampioens- vlag uitsteken. WANDELSPORT. Nationale wandeltocht te Velsen. Voor de geteisterde streken in ons land. Ook de wandelsport heeft men, zooals bekend is, aan de liefdadigheid dienstbaar gemaakt. Er zijn reeds tochten georganiseerd ten bate van de tuber culosebestrijding, het Roode Kruis en den laatsten tijd ook voor O. en O. Thans worden de liefhebbers van wandelen door den Noord-Holl. Wandelsportbond opgewekt, mede te doen aan een groolen nalionalen wandeltocht ten bate van de geteisterde streken in ons land. Deze marschcn van 25 en 30 K.M. zullen plaats hebben a.s. Zondag 16 Juni te Velsen. Dc start is 's morgens tusschen tien uur en halfelf bij Hotel „Velser- beek" aldaar. Voor hen, die met goed .gevolg den tocht volbrengen, is een speciaal ontworpen her innering beschikbaar. Gehoopt wordt op een zoo gioot mogelijke deelneming, opdat er een flink be drag voor het goede doel bijeengebracht wordt. Bondsofficial is de heer P. J. Janbroers, Dr. Schaepmanstraat 67 te Haarlem. WIELRIJDEN WEDSTRIJDEN OP DE VEKA-BAAN. Het programma, dat a.s. Zondagmiddag op de Vekabaan te Duivendrecht wordt verreden, bevat o.a. een koppelwedstrijd over 80 K.M. met o klas sementen, waaraan de volgende koppels deelnemen: WalsPellenaers, SchulteBoeijen. Groenewegen Van Nek; Zwartepooi;teRoes: Van Egmond— Rijnveld, Van AmsterdamDe Groot, Reuter Van Rijn en DomhofHïddes. Bovendien zullen de beste Nederlandsche weg renners zich meten met de beste baanrenners. Het koppel SchulteBoeijen zal den strijd aanbinden met het koppel WalsPellenaers in een omnium wedstrijd welke uit 4 ritten zal bestaan: sprint, tijd rit 1 K.M. vliegende start, achtervolging per ploeg over 4 K.M. en een 4 K.M. klassementswedstrijd, H. S. V. „DE KAMPIOEN". Woensdagavond werden op de Heemsteedsche Wielerbaan wielerwedstrijden gehouden, door de vier Haarlemsche clubs. Gereden werd een sprint, achtervolging en 150 ronden met 3 klassementen. De uitslag van de finale was: 1. P. Duins; 2. Siebe- ling; 3. Portegies. Tijd 13.1 sec. Uitslag achtervolging: Boersma Jr. haalt Boersma Sr. in na 15 ronden. Na de pauze strartten 19 renners voor den 150 ronden klassementswedstrijd. Einduit slag: 1. Portegies; 2. Laan: 3. Kleinhoudt; 4. T. Ooms; 5.,Klaassen. Tijd 42.47 sec. Zondag 16 Juni hebben op deze baan wederom wedstrijden plaats. HONKBAL HET PROGRAMMA. Het programma van deze week vermeldt o.a. dl volgende wedstrijden: Zaterdag: le klasse: A.F.C.Ajax. 2e klasse: ZeeburgiaQuick. 3e klasse: Haarlem H.C.K. II—H.H.C, III, R.C.H. IISpaarnevogels. Zondag: le klasse: HaarlenvBlauw Wit. H.H.C.E.D.O. 2e klasse: SchotenR.C.H. T.H.B.Watergraafsmeer. E.D.O. II—H.H.C. II. E.H.S.—Haarlem II. 3e klasse: Celeritas—R.C.H. III. E.D.O. IV—E.D.O. V. Zondagochtend 10 uur ontvangt Haarlem in hel Noorder Sportpark Blauw Wit. H.H.C. verloor Za terdag met 61 van de Zebra's doch wij achten hun prestaties toch niet van dien aard, dat Haar lem verliezen zal. De strijd zal wel zwaar zijn, maar de kans op een overwinning is er nog wel. 's Middags ontvangt H.H.C. op hetzelfde terrein E.D.O., die dit seizoen al van Ajax met flink ver schil won, terwijl Haarlem met Ajax de grootst# moeite had. Daar zou uit volgen dat E.D.O. bijzon der sterk is, maar dat gelooven we nog niet. Deze wedstrijd begint te kwart over twee. Dl tweede klasse wedstrijden Schoten IR.C.H. I, T.H.B. IWatergraafsmeer en E.D.O. IIH.H.G» II vangen alle om 10 uur aan. De wedstrijd E.H.3. IHaarlem II om 2 uur. SPELEN OP WEEKAVONDEN, Om te voorkomen dat door de vertraging de com petitie niet zou kunnen worden uitgespeeld, zullen ook wedstrijden op weekavonden uitgeschreven worden. Zoo is voor Woensdag a.s. al vastgesteld! Haarlem—H.H.C. Bovendien wil de competitieleider nog gedaan zien te krijgen, dat de uit- en thuiswedstrijden van twee negentallen op opeenvolgende Zaterdagen en Zondagen gespeeld worden. VOETBAL. E. D. O.-KWHEIM UITGESTELD WEGENS REGEN. Thans a.s. Zondag. Donderdagavond zeven uur zou in het Noorder Sportpark te Haarlem de competitiewedstrijd E.D.O.Kinheim worden gespeeld. Die kon echter wegens den hevigen en langdurigen regen niet doorgaan. Toch werden er nog pogingen aange wend. Spelers en bestuur van E.D.O. waren in het kleedhuis present en wachtten op het gezelschap uit Velsen. De spelers van Kinheim, ook niet voor een klein geruchtje vervaard, waren niettegen staande den hard neerplensenden regen op de fiets gesprongen, omdat zij wisten dat ze na afloop van den wedstrijd niet meer per trein of bus naar Velsen konden terugkeeren. In Santpoort werd de regen echter zóó erg, dat de spelers even schuilen moesten. Maar toen er geen verbetering in het weer kwam, werd besloten rechtsomkeert te maken. Gelukkig werden er geen toeschouwers gedu peerd. Alleen zij, die er wezen moesten, waren naar het Noorder Sportpark gekomen, zooals spelers, bestuur, een ambtenaar van de belastingen en de politie. Toch was men niet voor niemendal gekomen. Om ringd door de spelers sprak de voorzitter van E.D.O,, de heer J. H. Luyken in het klecdhuis Van Zaa- nen en Schijvenaar op een hartelijke wijze toe. Hij herinnerde er aan, dat men over het lot van deze twee spelers, die ook krijgsgevangen waren ge maakt, het langst in onzekerheid had verkeerd. En nu was er groote blijdschap in de club over hun behouden terugkomst. - Als bewijs daarvan over handigde de voorzitter hun een bloemstuk, waar mee spelers, bestuur en donateurs hun instemming betuigden. Er is nu besloten, den wedstrijd E.D.O.Kin heim a.s. Zondag te spelen. Nader zal nog worden medegedeeld of het 's middags of in de avonduren zal zijn. Duitsch bericht noemt Weygand of Pétain als eventueelen opvolger van Reynaud. FRANSCHE GRENS 14 Juni (D. N. B.) Uit Poitiers, den beweerden nieuwen zetel van de Fransche regeering, wordt gemeld dat nieu we meeningsverschillen tusschen bepaalde leden van het kabinet ontstaan zijn. Men rekent op de mogebjkheid van een nieuwe kabinetscrisis en reeds verluidt dat Reynaud wegens zijn nauwe verknochtheid aan Engeland een onhoudbare figuur geworden is en moet aftreden. Men ver wacht bij een reorganisatie een regeering onder leiding van generaal Weygand of maarschalk Pétain. Het voornemen van de regeering den oorlog ook na den val van Parijs voort te zetten, heeft bij de Fransche bevolking den grootsten tegenzin ontmoet. Algemeen wijst men er op dat in Parijs alleen tachtig procent der Fransche oorlogsindustrie is gevestigd, zooals b.v. Renault en Hotchkiss, waarvan dc fabrieken niet naar de provincie kunnen wor den verplaatst. HET VERVOER DER BEVOLKING NAAR ZUID-FRANKRIJK. SAN SEBASTIAN 14 Juni (D. -N. B.) Voort durend komen aan de grens colonnes vluchtelingen aan uit Frankrijk, die meedeelen dat het vervoer van de burgerbevolking naar Zuid-Frankrijk groote moeilijkheden ontmoet, daar alle middelen van vervoer in beslag genomen zijn. In Bordeaux wor den lazaretten ingericht en tracht men de vluchte lingen te herbergen voornamelijk in openbare ge bouwen, scholen, schouwburgen en bioscopen. In Biarritz. Bayonne en St. Jean de Luz komen onop houdelijk gewonde Fransche soldaten aan. De Fran sche autoriteiten hebben de contrqje op de vreemde lingen verscherpt. In Zuidwest-Frankrijk zijn concentratiekampen ingericht, waarin reeds tal van arrestanten zijn ondergebracht. DE HOUDING VAN SPANJE. FRANSCHE GRENS 14 Juni (D. N. B.) De houding der Spaansche pers, die Gibraltar krachtig terugeischt, en de verklaring van de Spaansche regeering, volgens welke Spanje zich „niet oorlog voerende" beschouwt hebben in heel Frankrijk een duidelijke onrust teweeg gebracht. Algemeen wordt in Frankrijk de nieuwe houding van Spanje als een verdere Fransche nederlaag op het slagveld der diplomatie beschouwd. Aan Fransche zijde wijst men'erop dat Frankrijk thans van twee kanten wordt aangevallen en van een derden kant bedreigd wordt. In Zuid-Frankrijk zijn incidenten ontstaan tegen daar wonende Spanjaarden en tegen Spaan sche zaken, vooral in Biarritz, St. Jean de Luz en Perpignan. In pamfletten, die in die plaatsen in het Spaansch verspreid worden, worden beleedigende aanvallen gedaan op de Spaansche regeèring en op generaal Franco. Amerikaansche hulp voor vluchtelingen. Senaat aanvaardt voorstel van den president. WASHINGTON 14 Juni (D. N. B.) De senaat heeft gisteren eenstemmig aangenomen het op ver zoek van president Roosevelt ingediende wets voorstel, waarbij vijftig millioen dollar wordt uit getrokken tot leniging van den nood der vluchte lingen in Europa. Het voorstel, dat thans naar het Huis van Afgevaardigden gaat, voorziet in den aan koop van landbouwproducten en verbandstoffen in de Vereenigde Staten. ,.U heb ik uitgelezen. Mijn Dosch en duin en dal. Daar half mijn thuis mocht wezen; U eer ik, boven al", hij zou in .Duin en Kruidberg" in dezelfde extase geraakt zijn. En vergeten we niet, dat na een fiksche wan deling, die echter haar belooning in zich zelve vindt, ons, desgewenscht, een frisch zeebad wacht. Juist, als de meest zwaar gebouwden onder ons door den „klim" tegen Hollands blon de duinen naar adem beginnen te snakken, ont rolt zich voor onze oogen de zee, die voort- klotst in eindelooze deining Is het wonder, dat, nu zooveel natuurschoon gesloten wordt, duizenden natuurliefhebbers „Duin en Kruidberg" nog meer waardeeren dan zij reeds vroeger deden? Zevenhonderd Italianen verlieten Londen. Engelsch schip zal hen naar Lissabon brengen. LONDEN 14 Juni (Reuter) Gisteravond is een extratrein met ongeveer 700 Italiaansche burgers, die in Londen woonden, uit Londen vertrokken in de richting Glasgow om hen naar Italië terug te brengen. De Italianen zullen worden verscheept naar Lissabon. Een schip, dat hun door de Engelsche regeering ter beschikking is gesteld, zal hen naar hun plaats van bestemming brengen. De Italiaan sche ambassadeur in Londen, Bastianini, en zijn familie zullen eveneens via Glasgow naar Lissabon vertrekken. Argentijnsch minister gaat duelleeren. Uitgedaagd door senator. BUENOS AIRES 14 Juni (D. N. B.) De voor zitter van de senaatscommissie voor buitenlandsche zaken, Sanchez Zorondo, heeft den minister van justitie, Coll, tot een duel uitgedaagd. De aanleiding tot de uitdaging was een hevige woordenwisseling tusschen hen in de geheime zitting van den senaat. De minister heeft de uitdaging aanvaard en voorloo- pig zijn bevoegdheden neergelegd. Zweden verlaten het eiland Odinsholm. STOCKHOLM, 14 Juni (D.N.B.) In de gisteren gehouden geheime zitting van den Zweedschen rijksdag heeft de minister van buitenlandsche za ken, Günther, verklaard dat de Zweedsche bewo ners van het voor de kust van Estland gelegen eiland Odinsholm binnenkort naar Wormsö, een eiland gelegen tegenover Hapsal, zullen worden overgebracht. Ook de bewoners van Ragö-eilanden, ten getale van 450, zullen naar andere deelen van Estland overgebracht worden. Klokgelui in Engeland verboden. Tenzij bedoeld als aankondiging van parachute-landingen. LONDEN. 14 Juni (Reuter) Het is verboden de klokken van kerken of kapellen te luiden, tenzij om de landing van valschermtroepen aan te kondi gen. Aan de grens tusschen Nederland en België. De Duitsche wachtpost controleert het verkeer, dat hier passeert

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8