Haarlem's Dagblad Frankrijk moet de wapens neerleggen Brood in hotels tot 24 Juni vrij. Hitler en Mussolini plegen overleg. Mussolini heeft Rome reeds verlaten. BERICHT Bonnen Bruiloft. Najaarsbeurs 1940 gaat door. Artikelen^ 57e Jaargang No. 17483 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux- Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- diensi 38810. Drukkerij Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon. Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 1060U, Drukkerij 10132. 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230 Verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 18 Juni 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17 Juni (D. N. B.). De minister-president der nieuw gevormde Fransche regeering, maarschalk Pétain, heeft in een radio-toespraak tot het Fransche volk verklaard dat Frankrijk thans de wapens moet neerleggen. Maarschalk Pétain wees daarbij op een door hem reeds ondernomen stap om de rijksregeering van dit besluit in kennis te stellen en de voorwaarden te ver nemen, waaronder het Duitsche Rijk bereid is te voldoen aan de Fransche wenschen. De Führer zal een ontmoeting hebben met den Italiaanschen minister-president Benito Mussolini, voor een gedachtenwisseling, waarin de houding der beide staten zal worden vastgesteld. Een nader D.N.B. bericht meldt uit Rome: Mussolini is Maandagavond om 8 uur 30 uit Rome vertrokken voor een nieuwe ontmoeting met den Führer en rijkskanselier, Adolf Hitler. Zijn ver trek droeg een particulier karakter en geschiedde van een nevenstation in Rome. De Duce wordt be geleid door den minister van Buitenlandsche Za ken, graaf Ciano, door zijn kabinetschef Segastia- nini, en door den plaatsvervangenden chef van den generalen staf, generaal Rotta. Voorts verluidt, dat tijdens de reis nog andere persoonlijkheden, onder wie waarschijnlijk ook de chef van den generalen staf der geheele Italiaansche weermacht, maar schalk Badoglio, in den trein zullen stappen. Tegelijk met den Duce is ook de Duitsche ambas sadeur te Rome, Von Mackensen, naar Duitsch- land vertrokken. Onmiddellijk na het bekend worden van de laat ste berichten uit Frankrijk waren de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano en de minister voor de volksopvoeding, Pavolini, per vliegtuig naar Rome teruggekeerd. Zij voerden vervolgens een bespreking met den Duce in het Palazzo Venezia. In den loop van den middag had Mussolini bo vendien een langdurig onderhoud met maarschalk Badoglio. Ook in Rhenen is alles in de weer, om het zakenleven op gang te brengen. Op verschillende plaatsen worden nood- winkels ingericht Wat van waarde is in huisvuil. De gemeente Haarlem sorteert niet zelf. Enkele gemeente-reinigingen o.a. Utrecht gaan thans het huisvuil sorteeren, om daar uit bestanddeelen te halen die in dezen oor logstijd voor industrie en andere doeleinden van beteekenis zijn. Wij vernemen dat daartoe hij de Haarlem- sche reiniging niet het voornemen bestaat, omdat het weghalen van het vuil aan een par ticulier verpacht is. Als de reiniging het vuil heeft opgehaald, zorgt de pachter voor het ver voer in schepen naar Leimuiden. Daar wordt het vuil dan door den pachter gesorteerd. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw* en Vis- scherij maakt bekend, dat in afwijking van hetgeen betreffende de brooddistributie reeds is gepubliceerd, de hotels, cafés, restaurants enz. tot en met Zondag a.s. 23 Juni. nog brood aan hun gasten kunnen verstrekken zonder daarbij bonnen in ontvangst te nemen. Zij zijn derhalve eerst met ingang van Maandag 24 Juni a.s., verplicht bij het verstrekken van broodmaaltijden de noodige bonnen in ont vangst te nemen. Bü wijze van overgangsmaatregel zullen voorts de hotels, cafés enz. van Maandag 24 Juni tot en met Donderdag 27 Juni a.s. hef brood nog bij hun leverancier (bakker) kun nen betrekken, zonder dat zü hiervoor bonnen behoeven af te geven. (A.N.P.) Fransche volk tot kalmte aangemaand. GENèVE, 17 Juni (D.N.B.) De Fransche radio heeft hedenavond na een herhaling van het be sluit van Maarschalk Pétain de bevolking aange spoord „geduld en koelbloedigheid te bewaren en de aanstaande gebeurtenissen met de grootste kalmte af te wachten. Alle Franschen moeten thuis blijven en niet tehoop loopen op de land wegen, teneinde een desorganisatie van het geheele verkeersnet te vermijden. De regeering en de auto riteiten zijn vast besloten de rust en de discipline te handhaven en zullen dit met alle middelen doorzetten". Beschikbaarstelling van militaire paarden. Meer paarden gevraagd dan beschikbaar zijn. Gisteren bestond er voor ingezetenen van Haarlem gelegenheid ter secretarie een verzoek in te dienen tot het gebruiken van een leger- paard. Zooals men weet worden door de mili taire autoriteiten paarden beschikbaar gesteld ten dienste van den landbouw en van bedrijven die door gebrek aan motorische tractie hun taak bij de levensmiddelenvoorziening en der gelijke belangen van algemeenen aard ernstig bemoeilijkt zien. Een 80-tal aanvragen is gisteren ter secre tarie binnengekomen. Het zal niet mogelijk zijn, al deze aanvragers aan een paard te hel pen, want op meer dan vijftig paarden valt niet te rekenen. Er zal dus een toewijzing moeten plaats hebben, die over enkele dagen zal geschieden. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor bet „Hulpcomité 1940". Achtste verantwoording. Mej. J. G. S. ƒ10.d. H. 5.van kinderen R. ƒ20.—; R. M. C. M. ƒ2.50; Mevr. P. ƒ10.—; fam. P. ƒ3.—; G. ƒ1.—; J. B. ƒ5.—; H. E. ƒ5.—; A. L. ƒ100.— Mevr. C. H. H., Bl'd. ƒ25.—; Wed. M. C. v. S.—H. 25.—; Mevr. R. M. v. d. M. f 25.—; Mej. J. G. 25.—; M. v. d. W. 10.—; J. H. ƒ10.—; fam. V. ƒ7.50; N. N. ƒ5.—; T. C. v. D. ƒ5.—; E. B. 5.Mevr. N. B.R. ƒ2.50; kinderen v. d. B. 1.25. Thans is in het geheel bij ons blad binnen gekomen 2993.10. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiro rekening No. 38810 onder opgave „Hulpcomité 1940" en onder vermelding, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Arbeidsdienstplicht in Turkije. Tewerkstelling bij den bouw van wegen, havens en openbare gebouwen. ISTANBOEL, 17 Juni (D.N.B.) Op grond van de wet tot beveiliging van de nationale volkshuisvesting is in Turkije de arbeidsdienst- plicht ingevoerd. Dit besluit wordt onmiddel lijk van kracht. Dienstplichtig zijn bouwvak arbeiders, werklooze landarbeiders en lichame lijk onvolwaardige werkloozen. De dienstplich tigen zullen door het ministerie van openbare werken belast worden met den versnelden bouw van wegen en bruggen, havens en openbare gebouwen. Het loon wordt volgens plaatselijken stan daard vastgesteld. De diensttijd is 5 maanden van het jaar. Het invoeren van den dienstplicht houdt verband met de orders van het ministerie van landsverdediging aan het ministerie van openbare werken. Wijziging in de Roemeensche regeering aangekondigd. Mededecling van de „Folitika". BELGRADO 18 Juni ID.N.B.) De „Po- litika" meldt dat als gevolg van de ge beurtenissen in het Westen ook in Roeme nië een wijziging in de regeering onmiddel lijk is te verwachten. Amerikaansche marineluchtvloot zal tienduizend toestellen omvatten. WASHINGTON, 17 Juni (D.N.B.) Presi dent Roosevelt heeft vandaag twee wetsont werpen geteekend, die voorzien in ten eerste: Het oprichten van een marine-luchtvloot be staande uit tienduizend vliegtuigen en 16.000 piloten en ten tweede: den bouw van 21 oor logsschepen en 22 hulpvaartuigen. NIEUWE VERSTERKING VAN DE VLOOT VOORGESTELD. WASHINGTON, 18 %uni (D.N.B.) Aan de marinecommissies van beide huizen van het Con gres zijn gisteren in overleg met de regeering twee gelijkluidende wetsontwerpen voorgelegd voor den bouw van nog 84 oorlogsbodems, waaronder drie vliegtuig moederschepen, twaalf kruisers, 41 tor pedojagers en 28 duikbooten. Naar tonnage berekend beteekent dit een versterking der bewapening met opnieuw 22 procent, nadat pas kort geleden de ver hooging van elf procent door de onderteekening van president Roosevelt kracht van wet had ge kregen. die thans geldig zijn BROOD. Bon 21 tot en met 30 uit het broodbon- boekje. Geldig: tot en met 23 Juni (eventueel tol en met 27 Juni). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 27 Juni. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwe bloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken) Zegel „Periode 1". Geldig: Tot en met 30 Juni. Rechtgevende op: 2 Liter. (Te Winterswijk is men, volgens een courantenbericht, begonnen de gebruikelijke groote samenkom sten tij bruiloften in te krimpen, door te bepalen dat er hoogstens 30 genoodigden mogen zijn.) Als ik 't eerlijk toe mag geven, 'k Heb opeens een nieuwen kijk. Op 't maatschappelijke leven Van het brave Winterswijk. Ik heb, naast veel andre dingen, Nimmer gerealiseerd. Dat door Winterswijkelingen Bruiloft extra werd geëerd Blijkbaar werd dat door de jaren Tot een algemeen festijn, Zooals naar 'k wel wil verklaren, 't Eiglijk overal moest zijn. Maar het schijnt, dat dit in wezen Toch weer niet zoo practisch werkt, En de Winterswjjkenezen Hebben het daarom beperkt. 't Maximum wordt dertig gasten, D'eenendertigste valt uit. Dertig grootste enthousiasten Plus de bruigom en de bruid. Nou. ik kan het me verklaren. Dertig is een flink getal, Zelfs voor Winterswijkelaren En zoo'n feestelijk geval. En ik denk zelfs, als bij tijden Bruigom het aan bruidje vroeg, Dat zij zeggen zou: wij beiden Is mij eigenlijk genoeg. P. GASUS. Van 3 tot 12 September te Utrecht. UTRECHT, 18 Juni (A.N.P.) De raad van beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs deelt ons mede dat de najaarsbeurs 1940, waaraan voor de vijfde maal een agrarische afdeeling verbonden zal zijn, ongewijzigd op de reeds vroeger vastgestelde dagen: 3 tot en niet 12 September te Utrecht zal worden gehouden. Dit besluit is genomen met volle instemming van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en van het departement van landbouw en visscherij. Tegen huurverhooging van liuizen. Nog geen klachten te Haarlem. Er is door de overheid bekend gemaakt, dat geen prijsopdrijving is toegestaan. Daaronder vallen naar de bevoegde instanties te Haar lem aannemen ook de huren der woningen. Een wettelijke regeling ter voorkoming van huuropdrljving (zooals die in den oorlog 1914 1918 was, gepaard gaande met instelling van huurcommissies) is er niet, of nog niet. Toen was de dienst van Bouw en Woningtoezicht te Haarlem belast met het toezicht op de naleving der bepalingen. Thans zal. zoo deelde de Com missaris van Politie te Haarlem ons mede. de politie, die in het algemeen belast is met het toezicht op de bepalingen tegen prijsopdrijving, haar aandacht aan eventueele klachten geven. Tot heden waren die evenwel niet ingekomen. Wij hadden een onderhoud met een makelaar. Deze deelde ons mede. dat hem nog niets ge bleken was van de neiging van eenigen huis eigenaar om de huren te verhoogen. Integen deel. er .zijn nog verschillende huiseigenaren die den laatsten tijd. om aan de huurders die door de tijdsomstandigheden in moeilijke omstandig heden verkeeren tegemoet te komen, de huur nog verlaagd hebben. Er is zoo verzekerde deze makelaar op dit oogen'blik te Haarlem nog geen tekort aan woningen, maar de keuze in de goedkoope soor ten is den laatsten tijd wel geringer geworden. In de betere soorten huizen, ik bedoel perceelen die f 35 en meer huur in de maand doen, is nog een vrij behoorlijke keuze. Ook zijn er nog ver schillende huizen te huur van f 4 en f 5 gulden per week, maar dit zijn in het algemeen wonin gen die al eenigen tijd staan, of beneden- en bovenhuizen. Die huizen waren niet in trek, om dat er in vroeger tijd voor iets meer huur mo derner huizen te krijgen waren. Nu is het evenwel anders geworden en moeten menschen vaak met zoo'n minder-modern huis genoegen nemen Er komen in den laatsten tijd nog veel men schen van elders om hier een huis te huren. Ver scheidene Rotterdammers die dakloos waren hebben hier een woning gevonden. Het is even wel aan te nemen, dat het grootste deel van deze gevestigden hier slechts tijdelijk zal verblijven. Bi.i Bouw- en Woningtoezicht had men ook noa niets gehoord over huurverhoogingen. Ook bij dezen dienst bestond de meening dat do keuze in de arbeiderswoningen den laatsten tijd kleiner geworden is. zonder dat reeds van eer. ',ekort gesproken kan worden. Middenstands woningen zijn er nog vele te huur. Tenslotte vermelden wij een klacht van een kamerbewoner van een der volkspensions te Haar lem. Deze schrijft: .De kamerhuur mag niet ver hoogd worden, maar de bestuurder van het pen sion waar ik ben heeft kans gezien een indirecte verhooging in te voeren. Men Iaat mjj namelijk ook gedurende den zomer een vaste vergoeding van f O.7.") per week betalen voor de verwarming van mijn kamer, terwijl daar geen kachel te be kennen is. De vesting Metz geeft zich over. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 Juni (D.N.B.) De vesting Metz heeft zich hedenmiddag overgegeven aan een Duitsche afdeeling. Het woord is aan Moszkowski: Soms verrast de onontwikkelde ons door kennis. Men ontdekt dan met ver bazing: sijii onwetendheid heeft toch leemten. Betoogingen in Slowakije. Drie ministers aan het woord. Het D.N.B. meldt uit Pressburg: Naar aanleiding van den stap van maarschalk Pétain bij de rijksregeering zijn Maandagavond duizenden Slowaken bijeengekomen voor een be tooging van het garnizoen van Pressburg en van de Hlinka-garde voor het Slowaaksche Nationale Theater. Minister-president dr. Tuka zeïde in een toe spraak dat op de slagvelden van Frankrijk ook het lot van Slowakije werd beslist. De toekomst van dit lai d hangt af van de overwinning der nieuwe, door Adolf Hitler geschapen Europeesche orde. Van het oude Europa neemt in het bijzonder Slowakije gaarne afscheid, want het heeft dit land slechts ellende en onrecht gebracht. Daarom vereenigen zich op dit historische oogenblik alle Slowaken met de vurigste gelukwenschen aan Adolf Hitler. Ook de minister van Buitenlandsche Zaken dr. Durcansky zeide dat de stap van Frankrijk niet slechts dc overwinning der Duitsche wapens be teekent, doch ook een symbool is van het aanbre ken van een nieuwen tijd. De Slowaaksche minister van landsverdediging, generaal Catlos, gaf uiting aan zijn groote bewon dering voor de uitzonderlijke prestaties van de Duitsche weermacht, die. dank zij haar betere lei ding en haar beteren strijdgeest, het Fransche le ger in een ongelooflijken korten tijd verslagen heeft. De betooging eindigde met geestdriftige hulde betuigingen voor Adolf Hitler. Radiorede van Churchill. Britschc premier kondigt aan dat Engeland zal doorvechten. Het D.N.B, deelt mede: Churchill heeft Maandagavond een korte radio toespraak gehouden, waarin hij allereerst opmerk te dat de berichten uit Frankrijk zeer slecht waren. Vervolgens sprak hij eenige woorden van deelne ming naar aanleiding van het ongeluk, waarin Frankrijk is gestort. Dit ongeluk, zoo vervolgde Churchill, is van geen invloed op het Britsehe doel. Engeland zal thans als eenige voorvechter „de zaak der wereld" verdedigen. Tenslotte sprak Churchill de hoop uit dat tenslotte voor Engeland alles nog een goed einde zal nemen. De samenstelling van het nieuwe Fransche kabinet. Chautemps plaatsvervangend minister president, Weygand minister van oorlog. Het D.N.B. meldt uit Bern: De nieuwe Fransche ministerlijst luidt, na de veranderingen, welke nog zijn aangebracht als volgt: Minister-president: Pétain. Minister van Staat en vice-voorzitter van den ministerraad: Chautemps. Minister voor de nationale verdediging: ge neraal Weygand. Justitie: Frémicourt Oorlog: Generaal Coulson. Oorlogsmarine en koopvaardijvloot: Admiraal Darlan. Luchtvaart: Generaal Pugeot. Buitenlandsche Zaken: Baudouim Binnenlandsche Zaken: Pommaret. Financiën en Handel: Bouthillier. Verder zijn dc portefeuilles als volgt verdeelt: Koloniën: Rivière; onderwijs: Rigeaud; openbare werken: Frossard; landbouw en voedselvoorzie ning: Chichery; arbeid: Février; pensioenen: Ybar- negaray. BAKKERSZORGEN. De bakker was gisteren laat. De bakker heeft gistermorgen heel wat klachten moeten aan- hooren en als hij die klachten met gepaste in teresse had aangehoord werd hij pardoes tot rekenmeester aangesteld en moest moeder de vrouw helpen uitrekenen.nu ja, het schijnt nu eenmaal heel moeilijk te zijn, tweeduizend of vierduizend of zesduizend door zeven te deelen en aan de hand daarvan uit te rekenen, hoe groot het dagelijksoh rantsoen kan zijn. Geen tijd voor een babbeltje over het mooie weer, een klacht over dc harde korst of de taaie rogge- knarretjesgeen animo voor een grapje de vraag, hoe je met zijn drieën dagelijks aan 857,142357 repetent gram brood komt, als de bakker niet dan in veelvouden van 400 gram levert, rimpelde de voorhoofden en veroorzaakte het bekende gebaar met de schouders. En als de bakker ten einde raad het levenswijze woord had gesproken, dat met een beetje geven en ne men de meeste wereldsche zaken nog wel in orde komen, werden, nog wat onwennig, de bonnetjes afgescheurd en de bakker trok verder en telde voor de zooveelste maal vijf verloren minuten bij het tijdverlies van den dag en rekende een klant met een gezin van zeven personen tot een even schaarsch als welkom fortuintje, omdat het deelsommetje daar gemakkelijk was. Zóó kwam het, dat de bakker gisteren Iaat was. 't Zal wel beteren. Laat ons er aan denken, dat we over een week ook op dit punt een ervaring rijker zullen zijn en bedenken dat een bakker geen wandelende logarithmentafel is! HEDEN: 8 PAGINA'S. Van een specialen verslaggever: Nog p goed 9 K.M. dan is de dijk van Urk p naar Overysel gereed. pag. 3 W Flitsen: Een moment. pag. 3 J In tram en trein. pag. 3 P J. B. Schuil over Zonsondergang. pag. 4 F. M.: Brengt uw vacantie door in.... j Haarlem. pag. ti 3 J Het nuttige met het aangename vercenigd. De Amsterdamschc Vcrceniging van Schoolwerktuinen heeft haar leerlingen geïnstrueerd, om niet slechts bloemen en planten, doch ook tuinbouwproducten te verbouwen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1