AGENDA. BABY-UITZETTEN van Weert, Anegang 46 De verduistering BURGERLIJKE STAND H A A R TJ E M'S DA G P. C A" P BOUVY^^ NOG 'zxuoeïd0>ixsoo«:i*[R\-?Rociüi,lWgï.(fU4jef5d! (Adv. Ingez. Med.) riTNSDAG 18 JUNI 1940 Comité „Midclnislaiulsoffer 1940". Oproeping aan middenstanders. Er is voor het geheele land gevormd een Comité ..Middenstandsoffer 1940". Het sub-Comité te Haarlem bestaat uit de hceren: B. W. Lasschuit. voorzitter; Th. S. J. Hooy; L. Lam, penningmeester; X. v. d. Eisen, vertegenwoordigend K. J. M. V., se cretaris en verder de besturen van de Haarl. Han- deslvereeniging. de R.-K. Middenstandvereeniging en de Chr. Middenstandsvereeniging. Dit Comité heeft een oproeping gericht tot alle middenstanders in Haarlem, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat door de oorlogsomstandig heden millioenen zijn verloren aan bestaansbron- nen van' den middenstand, vooral te Rotterdam, maar ook in vele andere steden en dorpen van ons land. Tot leniging van dezen nood is een daad van den middenstand noodig, een grootscheepsche ac tie. Het Comité geeft aan alle deelnemers aan deze actie in overweging, giften in te zenden ten bedrage van 1 pet. van het gespaard gebleven bezit in huis en bedrijf. Slechts dan kan waarlijk van een offer worden gesproken. Op de collegialiteit en solidariteit der midden standers wordt gerekend. PROMOTIE J. A. VAN DER BOO.M. Dinsdag 25 Juni a.s. promoveert de heer J. A. van der Boom, te Haarlem, aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte, op een proefschrift, getiteld: „Enkele hoofdstukken uit de geschiedenis der mo numentale glasschilderkunst in Nederland". Dit proefschrift, waarbij 14 stellingen behooren, is een gedeelte van een weldra te verschijnen boek: „Monumentale Glasschilderkunst in Nederland, deel I, de 16e eeuwe tot de alteratie". Na de promotie zal er receptie zijn in de recep tiekamer. Zij nog vermeld, dat de laatste der door den heer Van der Boom te verdedigen stelling luit: „Bij de laatste wijziging van het leerplan der H.B.S. met 5-jarigen cursus B is het aantal wekelijksche les uren in het hand- en lijnteekenen op onverant woordelijke wijze besnoeid". Familie-oneeniglieid met ernstige gevolgen. Vrouw doodelijk door revolverschot getroffen. BEEK, 18 Juni. (A.N.P.) De rust in het Maas dal is Maandagavond op een vreeselijke wijze ver stoord op den Kanaaldijk te Geulem. De 24-jarige Mathilda Ploem-Schepers is daar voor de onlangs vernielde Kanaalbrug vermoord door haar 21-ja- rigen neef. Michiel Schepers uit Stein, die zich ge durende de laatste jaren vrijwel uitsluitend met den smokkelhandel heeft onledig gehouden. Omstreeks zes uur had het echtpaar Jos. Ploem, in gezelschap van het echtpaar Gelissen een fiets tocht ondernomen over den Kanaaldijk van Stein naar Geulem. Voor de Kanaalbrug ontmoette het gezelschap M. S., die uit de tegenovergestelde rich ting kwam aangereden. M. S. mompelde eenige woorden tot het echtpaar P., waarop de heer P. het echtpaar G. verzocht even door te rijden, om dat hij M. S. wilde spreken. De heer en Mevrouw G. waren nauwelijks 100 M. doorgereden, of zij werden op ontstellende wijze opgeschrikt door schoten. G„ die groot onheil vermoedde, is toen met zijn echtgenoote in allerijl langs binnenwegen huiswaarts gekeerd, omdat hij vreesde dat de on verlaat wellicht tot meer booze daden zou over gaan De burgemeester van Geulem, jhr A. van Aeffer_ den. die het geluid der schoten eveneens had ge hoord, begaf zich onmiddellijk naar den Kanaal dijk, waar hij mevrouw P. vond, doodelijk getrof fen door twee revolverschoten in haar borst. De dader heeft kans gezien over den dijk langs den spoorweg te ontkomen en is tot nu toe nog niet gearresteerd. De burgemeester heeft echter op de meest doeltreffende wijze alle maatregelen geno men. om den dader, wiens signalement volkomen bekend is, op te sporen. Men acht het niet uitgesloten dat S. van dit grensdorp uit zwemmende via de Maas den Belgi schen bodem heeft bereikt. Nader vernemen wij nog dat er sedert 14 dagen oneenigheid bestond tusschen M. S. en de versla- gene met haar echtgenoot. BLOEMENDAAL Gemeentefinanciën. Uitvoering van werken en werkloos heidsbestrijding. Meer winsten uit de bedrijven. B. en W. van Bloemendaal hebben bij den Raad ter goedkeuring ingediend een suppletoire begrooting, dienst 1940. Voor werkverschaffing is daarop f 232.800 uit getrokken. Daarvoor worden o.a. uitgevoerd de werken voor het opnieuw verharden van den Zee weg en de normaliseering van den Zandvoorterweg. Het productieve deel van deze uitgaven wordt later op den kapitaaldienst verrekend. Er wordt voor dit doel een geldleening aange gaan van f 249.300. f 11.500 wordt nog uitgetrokken voor den aan leg van wegen en een plein op een terrein ten O. van den Kennemerweg. Dit is het laatste deel van het crediet van f 70.000, voor dit doel in 1938 aan B. en W. toegestaan. Verder wordt door B. en W. ingediend een wijzi ging van de begrooting 1939. Het batig saldo van het. gasbedrijf, dat op f 24.000 geraamd was, bedraagt f 32,000. Een voordeel dus f 8.000. Het waterleidingbedrijf leverde f 54.000 winst op, of f 13.000 meer dan geraamd was. Dit bedrag zal gereserveerd worden. Op den post „onderhoud van wegen" is f 5800 overgeble\Ten. f 8 930 moest de gemeente aan toeslag betalen op het loon der werkloozen die door den pachter van de reiniging te werk werden gesteld. De post ondersteuning van behoeftigen moest met f 9.525 verhoogd worden. Daardoor steeg de post van f 45.000 tot f 54.525. De post werkverschaffing kon met f 40.000 ver laagd worden. Heden: DINSDAG 18 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8 tot 9 uur. Rembrandt Theater: „Operabal", een feest van den lach, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Als een dief in den nacht", 2.7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Doodloopende straat", 2.30, 7 en 0 uur. Frans Hals Theater: „Pensionaat voor heeren". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarleir.sche schilders. 104 uur. WOENSDAG 19 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken yan Haarlemsche schilders. 104 uur. Brood voor zieken. Men vrage zijn medicus niet wat hij niet geven kan. De geneeskundig hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid, dr. C. Banning schrijft: De ouderen onder ons zullen zich nog den tijd van den vorigen wereldoorlog herinneren, toen er een streng distributiestelsel moest worden ingevoerd. Nu staan we misschien weer aan het begin van een periode, dat we niet zullen kunnen krijgen wat we graag zouden wen- schen. Met de suikerdistributie Is deze periode al eenigen tijd geleden ingeluid; zonder noe menswaardige moeilijkheden echter omdat de hoeveelheid toebedachte suiker zeker vol doende was te achten voor normale personen. Toch zijn reeds spoedig gevallen geconsta teerd, dat patiënten pressie uitoefenen op den hen behandelenden arts om extra-suiker voor te schrijven. Dit betrof o.a. gevallen waarin extra suiker niet noodig was. Sinds eenigen tijd is er brood in den handel dat iets bruiner is dan ons wittebrood. Dit brood en ook het a.s. „oorlogsbrood" is van uitnemende kwaliteit en is goed verteerbaar. Helaas bereiken mij reeds van verschillende medische kanten berichten, dat het aantal pa tiënten dat meent recht te hebben op witte brood en nu hun dokter lastig valt met ver zoeken om wittebrood-briefjes reeds legio is. Het is ten eenenmale verkeerd te meenen, dat het „oorlogsbrood" maagklachten zou veroor zaken. Het is onjuist dat dit brood minder goed is dan wittebrood. Met een enkele hooge uitzon dering misschien kan ieder dit brood verdra gen Men achtervolge dus niet zijn huisarts met verzoeken om ander brood. De medicus zal moeten weigeren, ten nadeele van de verhou ding patiënt-huisarts. Ik doe een dringend beroep op de medewer king van het Nederlandsche publiek, niet' iets te willen eischen, dat niemand kan ver schaffen endat ook niet noodig is. Tenslotte mag ik allen wel op het hart druk ken dat wat de een extra toebedeeld zou krijgen van den ander zal moeten worden afgetrokken. Door iets te vragen dat niet strikt noodzakelijk is, benadeelt men ons gansche volk. (A.N.P.) WIELRIJDER GAF GEEN TEEKEN. Maandagavond omstreeks half acht botste op den Rijksstraatweg te Haarlem bij de Spaarn- rijkstraat een fiets tegen een vrachtauto. De wielrijder reed in de richting van de stad. en zwenkte zonder tevoren een teeken te geven, naar links den rijweg op. De chauffeur van den vrachtwagen haalde scherp naar links uit en remde krachtig, waar door het voertuig kantelde. De wielrijder werd toch geraakt en op straat geslingerd. Hij kreeg bloedende wonden aan het rechter oog en ont vellingen, terwijl zijn kleeren gehavend wer den. Na door O.D. te zijn behandeld werd hij naar het Diaconessenhuis vervoerd, vanwaar hij later huiswaarts kon keeren. Tegen den wiel rijder werd proces-verbaal opgemaakt HALFWEG. COMMISSIE VOLKSZWEMFEEST. De oefenureh in het Sportfondsenbad, Frederiks- park, zijn in verband met'de verduistering voor- loopig vastgesteld op iederen Donderdagavond van 6 tot 7.30 uur. Ook dezen zomer wordt gedurende het zwem- seizoen iederen Dinsdagavond van 7 tot 9 uur een familiebad georganiseerd in de Gemeentelijke Bad- en Zweminrichting aan de Houtvaart. (Steenen bad). Haarlemsche Orkest Vereeniging 5de Zomerconcert. Of het Mozart-programma dan wel de solistische medewerking van den vroegeren concertmeester der H.O.V., Hans Byvanck de grootste aantrekkings kracht hadden uitgeoefend mogen we in 't midden laten: een feit was het, dat de Stadsschouwburg- zaal bij het vijfde Zomerconcert haast even vol was als bij het eerste en dat dus slechts zeer weinig plaatsen onbezet bleven. En niemand zal van zijn gang naar den Schouwburg spijt gehad hebben. Want vooreerst leent Mozart's muziek zich voor uitvoering daar ter plaatse, wat de acoustische ver houdingen betreft, betrekkelijk heel goed. althans veel beter dan de meeste nieuwere muziek en ten tweede verdiende de wijze van uitvoering den grootsten lof. Reeds de inzet der Figaro-Ouverture was ver heugend wegens het uiterst nauwkeurige samen spel der strijkers. "Elke noot der partituur kwam in dit pianissimo tot haar recht. Toon Verhey hield het tempo binnen de perken, zonder dat het spran kelend karakter verloren ging. En toen even later de blaasinstrumenten zich in volle klankschoon heid bij het strijkersensemble voegden, ontrukte de muziek ons geheel aan den invloed van dezen zorg- vollen tijd. Mozart's Vioolconcert In A gr. t. wordt door vele violisten beschouwd als het meest, volmaakte vioolconcert, dat ooit geschreven is. Nog afgezien van de schoonheid der vormen en der melodische lijnen: welk een volmaakt evenwicht heeft de 19- jarige componist weten te scheppen tusschen den klank van het orkest en dien van 't solo-instrument; hoe belangrijk is de rol. aan beide toebedeeld en welk een verrassende effecten heeft hij met vier blaasinstrumenten 2 hobo's en twee hoorns bereikt! Byvanck speelde dit werk hier reed< tijdens de jaren van zijn concertmeesterschap. Ziin voor name, beheersrhte en toch warme vertolking i? ons in goede herinnering gebleven: zij bleek nog niets verminderd, eerder op een nog hooger peil gekomen te zijn. Een enkele bedenking tegen het gebruik van flageolettonen in een phrase van het Adagio, die bij me opkwam. Is te zeer van tech- nischen aard om haar in een verslag nader te ontwikkelen! het was trouwens een kleinigheid in vergelijking m et alles wat men zonder eenig voor behoud aanvaarden en bewonderen kon. Zoo kon men ook Byvanck's van de veelal gebruikelijke afwijkende uitvoering der lange voorslagen in het hoofdthema (refrein) van het slot-Rondo als logisch accepteeren. Welk 'n gunstig contrasteercnd intermezzo vormt het 2/4 mineur-gedeelte midden in de behagelijke menuet-beweging van die Finale' een Zigeuner- miniatuurrondo binnen het bestek van een grooteren rondovorm! In het tweede deel van den avond kwamen som berder tonen tot uiting dan in het eerste. Maar ook in zijn uitingen van smart bleef Mozart gematigd en Toon Verhey legde het er niet dik op, doch liet de muziek voor zich zelve spreken. Dat deed ze dan ook, consciëntieus als ze door de leden van ons orkest vertolkt werd. En het gevolg was een ovatie welke de aan den solist Byvanck gebrachte evenaarde in warmte en langdurigheid. K. DE JONG. ZONDER STAMKAART. DE BESTE KWALITEIT. NOG LAGE PRIJZEN. (Adv. Ingez. Med.) De Vrijwillige Burgerwacht te Haarlem. Oproep om steun van de burgerij. Op een persconferentie heeft de heer C. M. Moo lenburgh, voorzitter van het bestuur der Vrijwillige Burgerwacht te Haarlem eenige mededeelingen gedaan over de nieuwe taak, die de Burgerwacht in de afgeloopen maanden heeft vervuld. De heer Moolenburgh wees erop, dat het leden tal aanvankelijk wel terugliep omdat oude leden zich met den nieuwen koers niet konden vereenigen. Tenslotte bedroeg het ongeveer 750. De voorzitter releveerde nog eens de nieuwe in deeling van de burgerwachters in hulppolitie, tech nische dienst en economische dienst. De commis saris van politie de heer E. H. Tenckinck ver klaarde zich bereid als commandant op te treden. Hoofd van den technischen dienst werd ir. Hollaar, de economische dienst kwam onder den heer Voor- velt te staan, terwijl inspecteur Meinema met de leiding der hulppolitie werd belast. Er kwam ook een geneeskundige afdeeling. De leden die daartoe behooren zullen dezer dagen E.H.B.O.-examen af leggen. Een speciale vermelding verdient de interne reorganisatie, zoo vertelde de heer Moolenburgh. Alle heeren, die deze taak vrijwillig op zich had den genomen hebben zich lofwaardig van hun werk gekweten. In de afgeloopen moeilijke dagen is dat wel gebleken. De burgemeester en de inspecteur van de Burgerwachten hebben daarvan reeds met lof gewag gemaakt. Bijzonder ingenomen was spreker met de toe neming van het ledental. Niet minder dan 400 nieuwe leden hebben zich aangemeld. Voor de hulppolitie zijn echter nog meer leden noodig. In dien de burgemeester geen bezwaar heeft tegen de ad spirant-leden dan is het ledental reeds tot boven de 1000 gestegen. Met nadruk wees de voorzitter er op, dat de Bur gerwacht voor Haarlem van zeer groote waarde is. De samenwerking met het Korps Vrouwelijke Vrij willigers was uitstekend. De heer Moolenburgh bracht nog naar voren, dat door het instellen van commissies commissie voor contact en advies en commissie voor propa ganda het onderling contact tusschen de leden werd verstevigd. Er kwamen nieuwe statuten en een nieuw huishoudelijk- en korpsreglement. De beperkte middelen waarover de vereeniging beschikt zijn echter niet voldoende. De vereeniging zal daarom een beroep doeh op de burgerij om financieelen bijstand. De subsidie van het Rijk van f 1250 is bestemd voor het onderhoud van wapenen en uitrusting. Dit bedrag moet echter verminderd worden doordat een uitkeering moet worden gedaan aan den Vrij- willigen Hulpdienst. De commandant van de burgerwacht de heer E. H. Tenckinck vertelde nog, 'dat als indeeling voor de burgerwacht de stad is verdeeld in wijken en blokken precies als bij de Luchtbescherming. Er wordt een keer -in de. week geoefend in de Stads- Doelen. De hulppolitie ontvangt een opleiding van 5 a 6 weken. Tenslotte merkte de commandant op, dat de burgerwacht in moeilijke tijden de burgerij kan bijstaan en er daardoor toe kan bijdragen dat de burgerij zoo min mogelijk last zal ondervinden. De verhouding tusschen het bestuur en den com mandant is uitstekend. Zon onder 10.04 Zon op 5.18 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Prov. Staten van Noord-Holland in vergadering bijeen. Hedenmorgen kwamen de Provinciale Staten van Noord-Holland alhier in vergadering bijeen. Mr. Dr. A. Baron Röell hield bij den aanvang de volgende rede „Nu de Staten van Noordholland voor de eerste maal in wettelijke vergadering bijeen komen onder den vollen druk van het lot, waar onder ook ons vaderland door de wereldschok kende gebeurtenissen van de laatste weken ge bukt gaat. zij het mij vergund bij de opening van de zitting een enkel woord te spreken en in de allereerste plaats een beroep te doen op Uw aller medewerking om de beraadslagingen te voeren met de waardigheid en in den geest van samenwerking, die de Provinciale vertegen woordiging steeds plegen te kenmerken, maar die dan ook in de tegenwoordige omstandig heden bovenal noodig zijn. Vastberadenheid en zelfbewustzijn, die. voor treffelijke kenmerken van den Nederlandschen volksaard, maar ook aanpassing aan den gewij- zieden toestand, nauwgezette plichtsbetrachting, offervaardigheid en zelfbeheersching zijn de eigenschappen, die het Nederlandsche volk thans moet aan den dag leggen en die zijn leiders door hun voorbeeld moeten bevorderen en ont wikkelen. Geldt dit in het algemeen, ook voor de pro vincie Noordholland kan de dringende behoefte niet worden ontkend aan de ontplooiing van alle krachten, die vereischt worden om met fiere zelfstandigheid aan de gevolgen van de worste ling het hoofd te bieden en. kan het zijn, weder zegevierend een gunstiger verschiet tegemoet te gaan. wphswaar heeft Noordholland onder de ver schrikkingen van den oorlog niet in dezelfde mate te lijden gehad als andere gewesten van ons land. maar het krijgsbedrijf heeft toch ook bii ons ziin sporen achtergelaten en talrijk zijn de gevallenen, zoowel onder de krijgsmacht als onder de burgerbevolking, die van het oorlogs geweld het slachtoffer ziin geworden Een woord van weemoedige hulde aan hun nagedachtenis, van oprechte deelneming aan hun nabestaanden en van troost bij de gedachte, dat zii voor het vaderland hun leven lieten, zal zeker bH TT allen weerklank vinden Tn het biizonder geldt dit woord voor de ge- ••allen dienaren van de provincie. Het zijn er ge lukkig slechts enkelen voor het overgroote deel Is het provinciale personeel ongedeerd uit -ion strHd teruggekeerd maar vooral aan hen wil ik dank zeggen voor hun plichtsvervulling bii hun leven en voor het offer dat zij op het altaar des vaderlands hebben gebracht En met niet minder erkentelijkheid gaan onze gevoelens uit tot hen, die op hun post zijn ge bleven en die door noeste vlijt en stagen arbeid het raderwerk van hunne administratie, hun be drijf, hunne gemeente, hun waterschap hebben in gang gehouden. Van hoog tot laag komt aan die allen een woord van warmen dank toe voor de uitnemende wijze, waarop zij ontreddering hebben weten te voorkomen en de ontwrichting hebben weten te bezweren, die van den plotselin- gen overgang van de vrijheid tot de gebondenheid het onvermijdelijke gevolg had kunnen worden. In weinig dagen hebben zij meer moeilijkheden doorleefd en overwonnen, dan waarmede zij ge durende lange jaren hadden te kampen gehad. En voor welke moeilijkheden zullen zij nog komen te staan. In den droevigen gedachtengang, die mij niet verlaat, als ik mij alles voor den geest roep, wat de afgeloopen weken ons aan leed en kommer, zorgen en beslommeringen hebben gebracht, komt mij ook het beeld voor oogen van de voortreffe lijke leden van uw vergadering, die sedert uw vorige zitting aan hun familiekring, aan hunne werkzaamheden, die zij met zooveel ijver en ta lent vervulden, aan de ruime belangensfeer, waarvan zij het middelpunt vormden, zijn ont vallen. Op 12 April overleed uw medelid Piet er Stapel, die zonder overdrijving de man van Westfriesland mocht worden genoemd. Doorkneed in alle zaken, die vooral dat deel van de provincie aangingen, maar niet minder be kend en vertrouwd met de algemeene belangen, speciaal de landbouwbelangen, dit woord in den ruimsten zin genomen, van het geheele gewest, was Stapel de vraagbaak en de raadsman van talloos velen, voor wie deze belangen levensvoor waarden zijn. En wat zal ik zeggen van Uw slechts enkele dagen geleden na ernstige ziekte overleden mede lid DrIr. T h e o d o o r van der Waerden? Bij zijn uitvaart op 15 Juni zijn zijne vele ver diensten op treffende wijze herdacht. Waar en welsprekend o.a. door Uw Gedeputeerde Mr. B r u c h, die. sedert hij in het bijzonder met de zorg voor de bedrijven is belast geweest, steeds Van der Waerden als voortreffelijk tech nisch deskundige, als man van uitzonderlijke wetenschappelijke beteekenis, bovenal blakend van vuur en ijver voor de hem toevertrouwde be langen. aan zijn rechterhand heeft gehad. Van der WaeTden was, mèt den onvolprezen be drijfsdirecteur J. van Olde'nborgh. dien wij 30 April naar zijn laatste rustplaats brachten en aan wien ik toen enkele woorden van dank en hulde mocht wijden, een der pijlers, waarop de bedrijven zijn opgebouwd en waarop zij steeds zijn blijven rusten. Aan hun opkomst en bloei zal beider naam ten allen tijde verbonden blijven. Maar de capaciteiten van Van der Waerden reikten véél verder dan de grenzen van het be drijf. Overal waar hij optrad, in 's lands vergader zaal of in de ingenieurswereld, in engeren of in ruimeren kring, hetzij in woord of in geschrift, overal zeg ik, was Van der Waerden de per soonlijkheid, van wier superioriteit allen, die met hem in aanraking kwamen, den invloed onder gingen. Brengen wij eerbiedig hulde aan zijne nage dachtenis! „Alle vleesch is als gras" zegt de Schrift. „In den morgenstond bloeit het en het verandert; des avonds wordt het afgesneden en het ver dort." Hoevelen hebben niet in den jongsten tijd de juistheid van deze woorden pijnlijk ervaren; hoe spreken zij nog altijd duidelijke taal, nu dag aan dag zoovele kostbare levens aan den krijg ten offer vallen. Maar luisteren wij dan ook naar de bede, die de Psalmist op zijne woorden laat volgen: ..Leer ons alzoo onze dagen tellen, dat wij een wijs hart bekomen". DeheerVlekke (N.S.B.) vroeg hierna het woord om een verklaring af te leggen. Spr. me moreerde dat de voorzitter van karaktervast heid en andere eigenschappen van ons volk had gesproken. Doch deze woorden heeft u zoo vaak in deze zaal gebezigd, en ze zijn dikwijls ijdele klanken gebleken. Ook ditmaal is daar alle kans op. Het is een toeval dat de Provinciale Sta ten thans nog vergaderen kunnen, evenals het een toeval is dat de vier nationaal-socialisti- sche leden haar nog kunnen bijwonen. Het had' immers ook kunnen zijn dat wij herdacht had den moeten worden. Het is noodzakelijk dat wij nationaal-socialisten op dezen voor ons histori- schen dag een verklaring afleggen. Wij zijn op den lOden Mei als tuchthuisboeven behandeld. In de provincie Noord-Holland heeft het sadis me hoogtij gevierd. De Voorzitter: „Dat heeft niets met de provinciale zaken te maken". De heer Vlekke: Dat heeft er alles mee te maken. Hier zijn de leidende figuren van het democratische stelsel aanwezig, die zich als be schermers van het gezin voordoen en die onze gezinnen uiteen hebben gerukt. Hier zijn zij bijeen die in verband staan met het democra tische stelsel, dat de terreur tegen de nationaal socialisten op zijn geweten heeft. De voorzitter: „U moet tot een eigenlijke verkla ring komen anders ontneem ik u het woord". De heer Vlekke: „Dit houdt verband met mijn verklaring". De voorzitter ontnam den spreker het woord, en liet de publieke tribune, waar vandaan interrupties werden geuit, ontruimen. Na voorlezing van de ingekomen stukken kwam het onderzoek van de geloofsbrieven van nieuw benoemde leden van de Prov. Staten aan de orde. De heer Vlekke (N.S.B.) vroeg hierover het woord. Hij verklaarde namens de vier aanwezige nationaal socialisten dat deze het niet noodig acht ten dat de Pfov. Staten in Noord-Holland in de huidige samenstelling voort blijven bestaan. De aanvulling met nieuwe leden wordt derhalve dooi de nationaal socialisten niet erkend. Het parlemen- tire systeem heeft op 10 Mei opgehouden te be staan. Spr. betwistte de toelating der nieuwe leden en deelde mede dat de nationaal socialisten de ver gaderingen van de Prov. Staten niet meer zullen bijwonen alvorens dit college een andere samen stelling zal hebben aangenomen. De vier nationaal socialisten verlieten daarop de zaal. Na het onderzoek der geloofsbrieven legden de vier nieuwe leden, de heeren P. Kuiper, mr. N. Okma. mr. H. Westermann en Joh. de Veer den eed af. Tot lid van den Raad van Toezicht voor de Prov. bedrijven werd in de vacature van den heer K. de Vries benoemd de heer Sietsma. De vergadering werd daarop verdaagd tot 2 Juli e.k. DE LATERE TRAMS. De Haarlemsche stadslijn van de Noord-Zuid- Hollandsche heeft dan gisteren voor het eerst „ver duisterd" gereden. De verlichting zoowel binnen als buiten de wagens was blauw afgeschermd. De belangstelling voor de late ritten was matig, hetgeen begrijpelijk is, omdat het publiek nog maar nauwelijks op de hoogte was met de uitbreiding van den dienst. Nu men eenmaal weet. dat men tot 11.20 van het Station naar Heemstede en tot kwart voor twaalf van Heemstede naar de stad kan komen zal menige uitgestelde avondvisite hervat worden. 2 CONCERTEN II.O.V. Het concert van de H.O.V. zal Donderdag 20 Juni a.s. nog in den'Stadsschouwburg te Haarlem plaats hebben; dat van Maandag 24 Juni zal zoo mogelijk weer in het Concertgebouw te Haarlem worden ge geven. HAARLEM. 18 Juni 1940. Bevallen: 15 Juni: P. v. d. KlisLeemans d., A. A. Drenth—Bredewoud z.. 16 Juni: G. KabelNuiver d.. A. BoersmaJoores z.. M. P. VerheekSuijter d. J. KlinkenbergNiezen d„ F. de JongOnisak z., 17 Juni: T. P. A. Wal beekSarlet d.. J. SmitHulsebosch d 18 Ju ni: W. C. Dingenoutsvan Waard d. 8 Overleden: 16 Juni, J. M. A. Timmer, 60 j.. Ber- v kenstr. 17. A. E. SelieSiegelaar, 79 j., Rijks straatweg 84. E. M. J. v. Honschooten, 63 j., Gast- huisvest. 17 Juni, P. J. de Groot, 47 j.. Kamper- laan. C, N. Hulsbosch, 6 mnd„ Kamperlaan. C. H. J. Toele, 50 j„ Minahassastr. 103. S. v. Zuiden— v. Zuiden, 40 j„ Hazepaterslaan. P. M. van Leeu- wen, 60 j., Kijkduinstr. 50. W. v. d. Linden, 60 j., Slangenkruidlaan. Ondertrouwd: 18 Juni, E. J. van Klef fens en K. van der Pol. 483e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, "de lijst Trek ing van Dinsdag 18 Juni 1940 Hooze Prijzen 1500; 10303 1000; 1196 7532 9633 11360 20944 l 400: 7380 10874 11110 15881 17863 20917 200: 4716 12134 13060 13623 17296 y f 100 2162 3875 4831 8920 9531 9716 13857 j 14951 16581 17614 20218 24535 24723 Prijzen van f 70. 1095 1137 1183 1187 1243 1266 1348 1432 1453 1630 1695 1809 1919 1928 1988 2039 2064 2065 2070 2108 2144 2177 2402 2426 2833 2976 3082 3103 3133 3223 3328 3481 3537 3658 3663 3689 3749 3757 4061 4106 4118 4167 4230 4594 4630 4866 4924 4933 5039 5094 5124 5556 5641 5673 5794 5899 5961 6203 6661 6666 6760 6909 6944 7036 7172 7211 7330 7350 7401 7445 7759 7846 7847 8103 8175 8411 8621 8791 8910 8919 8961 9148 9183 9319 9388 9434 9757 9862 10127 10326 10403 10548 10677 10759 10845 10991 11007 11075 11226 11355 11382 11438 11450 11541 11751 11849 11895 11942 12086 12238 12241 12314 12348 12431 12582 12608 12644 12673 12795 12878 12879 12885 12963 13029 13123 13147 13177 13551 13647 13694 13826 13898 14514 14522 14530 14819 14851 14888 15087 15116 15273 15326 15362 15402 15472 15487 15776 15832 15980 16010 16087 16095 16199 16246 16252 16275 16457 16492 16494 16603 16666 16771 16867 16965 16985 17125 17178 17303 17556 17576 17577 17601 17618 17625 17854 17860 17949 17992 18034 18164 18225 187C2 18801 19075 19101 19113 19220 19252 19258 194C4 19613 19676 19777 20101 20156 20308 20320 20370 20379 20435 20496 20545 20849 20908 20913 20965 21079 21103 21110 21121 21125 21182 21228 21443 21469 21529 21562 21579 21732 21899 22189 22291 22368 22440 22662 22727 22750 22756 22762 22785 23021 23027 23070 23087 23200 23280 23520 23521 23691 23713 23817 24046 24094 24179 24207 24344 24688 24750 24753 24860 24895 24923 24982 Nieten 1021 1065 1133 1143 1169 1246 1264 1274 1298 1316 1393 1406 1422 1448 1460 1471 1476 1487 1528 1540 1646 1660 1723 1785 2008 2024 2042 2152 2164 2167 2192 2250 2295 2309 2373 2390 2465 2470 2475 2485 2490 2493 2564 2593 2606 2613 2665 2744 2775 2779 2820 2836 2892 2918 3033 3066 3080 3090 3261 3267 3292 3296 3335 3514 3519 3520 3556 3580 3751 3833 3901 3925 3929 3931 3941 3993 4151 4185 4192 4199 4224 4240 4352 4379 4381 4454 4489 4503 4541 4617 4701 4703 4722 4727 4744 4749 4796 4801 4867 4886 4.911 4957 4960 5043 5055 5065 5083 5163 5169 5178 5193 5209 5272 5282 5283 5342 5347 5422 5424 5479 5542 5546 5594 5613 5638 5660 5664 5666 5700 5770 5793 5804 5866 5883 5888 5900 5940 5947 5966 5979 5999 6030 6041 6043 6068 6145 6170 6173 6184 6195 6236 6253 6278 6282 6307 6395 6415 6429 6431 6449 6453 6495 6610 6639 6645 6678 6713 6714 6729 6736 6749 6755 6826 6827 6884 6948 7037 7043 7072 7088 7094 7180 7184 7259 7307 7324 7369 7429 7468 7505 7516 7525 7535 7566 7618 7689 7753 7771 7805 7833 7842 7849 7869 7907 7913 '7950 7975 8054 8081 8129 8160 8199 8209 8211 8213 8269 8282 8330 8335 8384 8390 8460 8527 8714 8753 8780 8938 8941 8959 9072 9140 9142 3194 9227 9294 9304 9309 9314 9377 9385 9397 9408 9419 9448 9521 9526 9540 9542 9557 9570 9573 9666 9715 9751 9797 9805 9840 9883 9948 9954 9975 10025 10034 10071 10118 10227 10228 10268 10311 10408 10428 10491 10503 10546 10684 10730 10749 10763 10809 10817 10839 10900 10915 10937 10968 10984 10998 11009 11108 11112 11158 11167 11200 11205 11281 11345 11440 11441 11444 11452 11559 11646 11667 11775 11785 11789 11805 11856 11867 11936 11966 12092 12143 12153 12164 12165 12178 12206 12253 12377 12383 12410 12416 12424 12425 12437 12471 12490 12525 12545 12553 12553 12593 12598 12633 12634 12645 12690 12757 12765 12318 12904 12935 13141 13151 13211 13218 13223 13262 13290 13319 13351 13381 13482 13486 13517 13520 13546 13548 13595 13597 13612 13633 13637 13691 13699 13707 13798 13823 13827 13854 13897 13918 13925 13933 13942 13946 13968 14026 14037 14139 14166 14183 14188 14236 14284 14289 14363 14443 14483 14527 14646 14662 14677 14746 14754 14835 14838 14840 14843 14865 J 4881 14903 14939 15015 15020 15060 15085 15092 15097 15138 15168 15174 15197 15252 15257 15263 15280 15290 15348 15351 15397 15429 15440 15508 15538 15573 15603 15618 15619 15653 15706 15723 15822 15833 15869 16006 16045 16069 16124 16213 16247 16279 16326 16336 16345 16369 16374 16379 16441 16446 16453 16479 16489 16518 16531 16582 16636 16652 16684 16721 16753 16775 16777 16788 16810 16332 16862 169C6 16951 16964 16972 16973 16991 17020 17044 17099 17214 17256 17274 17278 17279 17313 17386 17387 17414 17426 17472 17490 17498 17549 17599 17606 17613 17630 17644 17646 17754 17783 17837 17842 17881 17882 17890 17924 17942 17982 18048 18124 18167 18172 18190 18193 18217 18292 18363 18383 18450 18452 18466 18483 18556 18575 18599 18603 18606 18614 18731 18737 18773 18808 18907 18970 19028 19031 19081 19082 19116 19122 19313 19316 19461 19575 19592 19603 19615 19665 19778 19819 19834 19894 19958 20074 20075 20144 20151 20179 20187 20227 20228 20231 20250 20252 20259 20287 20349 20363 20394 20420 20425 20491 20564 20578 2C595 20635 20693 20721 20743 20854 20887 20895 21014 21018 21046 21157 21311 21252 21255 21281 21304 21305 21367 21383 21396 21415 21422 21428 21488 21514 21557 21583 21590 21596 21612 21664 21686 21687 21701 21712 21827 21865 21879 21892 21957 21964 21974 21990 22097 22132 22205 22219 22235 22267 22268 22273 22294 22351 22380 22432 22436 22454 22478 22479 22539 22593 22610 22712 22736 22739 22943 22951 22980 23075 23183 23223 23234 23254 23C20 23399 .A 401 23410 23477 23493 23496 23540 23551 23559 23579 23613 23623 23639 23642 23696 23700 23731 23732 23736 23738 23760 23778 23793 23798 23814 73890 23905 24015 24031 24040 24063 24064 24095 24111 24128 24137 24166 24181 24203 24226 24234 24251 24286 24289 24327 24352 24369 24381 24385 14413 24500 24513 24520 24547 24576 24710 24716 4717 24718 24732 24735 24748 24765 24845 24855 14929 24932 24943 Verbeteringen; 5e klasse 6e HJst; 14874 m. m. 70; 12092 m. z. 12094; 17797 m. z. 17997

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2