Benzine enz. ook op de bon Daudey's Bloemenmagazijn Nog goed 9 K.M. dan is de dijk van Urk naar Overijsel gereed. FLITSEN Generaal pardon tot 15 Juli verlengd. Jm txam en Hem. Hulde. )I N S D A G 18 JUNI 1940 HAAREE M'S DAGBLAD 3 Andere regeling voor distributie van motorbrandstof Met ingang van 1 Juli a.s. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat een nieuwe regeling is ontworpen voor de distributie van motorbrandstof, waaronder wordt verstaan mo- torbenzine, motorbenzol en gasolie voor snel- loopende dieselmotoren. Ingevolge deze rege ling, de motorbrandstofbeschikking 1940 no. 1. welke is opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van Maandag 17 Juni 1940, is het met ingang van 1 Juli a.s. verboden, zon der schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijke distributiedienst, motor brandstof te koopen of te verbruiken. Op dien datum vervallen alle andere voorschriften en regelingen ten aanzien van het afleveren en verbruiken van motorbrandstof, alsmede de op grond daarvan afgegeven vergunningen. Deze vergunningen blijven derhalve tot en met 30 Juni van kracht. Er mogen echter van he den af geen nieuwe vergunningen meer wor den afgegeven. Van het bovenvermelde verbod tot het koopen of erbruiken van motorbrandstof zijn uitgezonderd [ederlandsche militairen in het bezit van bonnen [gegeven door een door het departement van andël, Nijverheid en Scheepvaart aan te wijzen istantie. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, at bij het vei'bruiken van motorbrandstof in ver and met de zeer geringe hoeveelheid, welke hier lance beschikbaar is, de grootst mogelijke zuï- igheid moet worden betracht. Vergunningen zul- n dan ook slechts worden afgegeven voor geringe oeveelheden bij uiterste noodzaak en uitsluitend m die personen en ondernemingen, die in verband iet de uitoefening van hun beroep of bedrijf naar et oordeel van de tot uitreiken bevoegde instan- daarvoor in aanmerking komen. Het maken ritten voor particuliere doeleinden is derhalve erboden Een uitzondering hierop zal worden ge laakt voor invalidewagentjes, voorzien van een jeinen motor met zeer gering verbruik. De plaatselijke distributiediensten mogen een ergunning slechts afgeven aan die verbruikers, ie in het bezit zijn van een machtiging tot het in intvangst nemen van een dergelijke vergunning. )e beslissingen ten aanzien van het verleenen van lachtigingen ten behoeve van personen vervoer inders dan door middel van taxi's, huurauto's en utobussen behoeven de goedkeuring van den di- ecteur van het rijksbureau voor aardolieproduc- Aanvraagformulieren tot het verkrijgen van en machtiging zijn gratis te verkrijgen bij de laatselijke distributiekantoren. Deze formulieren loeten volledig ingevuld en onderteekend worden ngediend door: a. verbruikers van benzine, benzol of gasolie, die- ende voor de voortbeweging van motorrijtuigen, iden rijksinspecteur van het verkeer van het istrict, waarin zij woonachtig of gevestigd zijn. b. "Verbruikers van benzine of benzol, dienende oor de voortstuwing van vaartuigen of de aan- rijving van hulpmotoren aan boord van vaartui en bij de secretarissen of de daaronder ressortee- ende agenten van de bevrachtingscommissies. c. Verbruikers van benzine of benzol als brand- tof voor tractoren of stationnaire motoren voor and- of tuinbouwdoeleinden, bij den directeur van [deeling 2d kunstmeststoffen van het rijksbureau oedelvsoorziening in oorlogstijd, Alexanderstraat 's-Gravenhage. d. Verbruikers van benzine of benzol als brand- iof voor tractoren of stationnaire motoren voor ndere dan land. of tuinbouwdo.eleinden, bij den irecteur van het rijksbureau voor aardoliepro- lucten, Zeestraat 100104, 's-Gravenhage. Verbruikers van benzine, benzol of gasolie, ienende voor andere doeleinden dan als motor- irandstof, bij den directeur van het rijksbureau oor aardolieproducten. De vergunningen, welke slechts geldig zijn gedurende een door den Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aan te wijzen tijd vak, zijn voorzien van een aantal coupons, welke in dat zelfde tijdvak recht geven op het koopen van een daarop aangegeven hoeveel heid benzine, benzol of gasolie bij pomphou ders. De pomphouder mag geen losse coupons in ontvangst nemen, doch moet de coupons eigenhandig van de vergunning knippen en de ontvangen coupons op opplakvellen plakken, welke bij het rijksbureau voor aardoliepro ducten, alsmede bij de benzinemaatschap pijen verkrijgbaar worden gesteld Tegen af gifte van de opgeplakte coupons, zoomede van de bonnen ontvangen van militairen, kan de pomphouder zijn voorraad weder aanvullen bij den leverancier. Een afzonderlijke regeling is getroffen voor die Ver. van Delftsche ingenieurs wil studenten helpen. Uit het studie- en reisfonds van de vereeniging van Delftsche ingenieurs kan aan een beperkt aan tal studenten aan de Technische Hoogeschool van buitengewonen aanleg, die tengevolge van bij den aanvang hunner studie niet te voorziene omstandig heden buiten staat zijn geraakt hun studie voort te zetten, een geldelijke ondersteuning in den vorm van een renteloos voorschot worden verstekt. Daar kan worden verwacht dat onder de huidige omstandigheden een grooter aantal aanvragen dan normaal zal worden ontvangen zal deze hulp moe. ten worden beperkt tot diegenen, warvan kan wor den aangenomen, dat zij binn endrie jaren het ingenieursdiploma zullen kunnen verwerven. Studenten die meenen voor een ondersteuning in aanmerking te komen kunnen een schriftelijk ver zoek indienen aan den administrateur der ver eeniging, Priusessegracht 23, Den Haag. Daarbij moeten uitvoerig worden vermeld het verloop van hun studie en de bijzondere omstandigheden, die tot het doen van dit verzoek hebben geleid. Indien de aanvrager reeds in het bezit is of is geweest van een studiebeurs, moet dit worden opgegeven. Studenten, wier ouders of verzorgers in onze koloniën, woonachtig zijn komen niet voor een bij drage in aanmerking, daar zij op andere wijze kun nen worden geholpen. (A.N.P.) verbruikers, hoofdzakelijk grootverbruikers, die over een aftapinrichting voor eigen gebruik be schikken. Deze categorie van verbruikers welke de motorbrandstof rechtstreeks van den leverancier betrekt heeft hiervoor geen vergunning noodig, doch een door of vanwege het rijksbureau voor aardolieproducten af te geven bestelbon. Deze be stelbonnen moeten worden aangevraagd bij een der onder a. tot en met e. genoemde instanties. De be stelbonnen, waarop moet worden aangegeven de hoeveelheid motorbrandstof waarop de verbruiker recht heelt, zijn eveneens slechts geldig gedurende een door den secretaris-generaal voornoemd aan te wijzen tijdvak. Als eerste tijdvak voor de geldigheid van vergunningen en bestelbonnen als bovenbe doeld, is aangewezen het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Juli 1940. Pomphouders en leveranciers, welke de ontvan gen coupons, bonnen of bestelbonnen niet aanwen den tot het aanvullen van hun voorraad, zijn ver plicht deze gedurende ten minste zes maanden te bewaren en op eerste aanvrage aap de met de con trole belaste ambtenaren te vertoonen. (A.N.P.) Geen uitlokking van meineed. IJmuidensch chauffeur door Hoogen Raad van rechtsvervolging ontslagen. 'S-GRAVENHAGE, 17 Juni (A.N.P.) Ten laste van een chauffeur uit IJmuiden heeft in hooger beroep het gerechtshof te Amster dam bewezen verklaard, dat hij opzettelijk het afleggen van een valsche getuigenverklaring heeft uitgelokt door tot den getuige, die ge hoord werd in een strafzaak tegen hem te zeg gen dat deze getuige moest verklaren, dat ten tijde van de aanrijding waarom hedging, niet de chauffeur S., doch de getuige het motorrij tuig bestuurde, en door aan getuige .inlichtin gen te verschaffen met de strekking dat deze, door aldus te verklaren, zou kunnen bewerken dat de chauffeur zou worden vrijgesproken. Het hol veroordeelde den chauffeur ter zake van het door het verschaffen van inlichtingen opzettelijk uitlokken van meineed tot 1 jaar gevangenisstraf. De veroordeelde kwam van dit arrest in cas satie bij den Hoogen Raad die Maandag arrest gewezen heeft. De Hooge Raad overwoog, dat bovenstaande door het hof ten onrechte is aan gemerkt als het verschaffen van inlichtingen in den zin van art. 47 van het wetboek van strafrecht. Het bewezen verklaarde bevat im mers slechts een eenvoudige aansporing tot het afleggen der valsche verklaring, met mede- deeling van wat volgens den chauffeur van zoodanige verklaring het gevolg zou zijn en met eenige mededeeling van feiten of omstan digheden waardoor het voor den getuige moge lijk of gemakkelijker werd gemaakt om het feit te plegen. Het arrest werd vernietigd en de chauffeur ontslagen van rechtsvervolging omdat het be- wezene niet strafbaar is. Een machtig werk, waaraan in 1936 begonnen werd, wacht op de voltooiing. (Van onzen specialen verslaggever). Grijze wolken jagen laag over Urk, dat zich na een permanente regenbui 's nachts ook in de ochtenduren niet tot een vroolijker sfeer heeft weten op te werken. Urk in den regen: een naar geestig, somber stukje grond, waarvan alleen de aanblik van de haven nog wat goed maakt. Urk is ook door een troep Duitsche sol daten bezet. Op den Tweeden Pinksterdag waren drie Duitsohers per fiets van Lem mer af gekomen. Na een uurtje trokken zij weg. Maar in den nacht van Maandag 14 op Dinsdag 15 Mei kwamen er ongeveer 20 terug. En die zijn tot nu toe gebleven. Van beide zijden was er de noodige belangstelling: de soldaten keken aandachtig naar de schilderachtige klee ding van de Urker vrouwen en visschers. Omge keerd bekeek de Urker bevolking met onverholen nieuwsgierigheid de Duitschers. Vóór, tijdens en na de capitulatie is de houding der Duitsche troepen uiterst correct geweest, zoo als overal in Nederland. En nu zij er al weer zoo lang zijn heeft Urk, dat van 't oorlogsrumoer bijna niets heeft bemerkt, zich volkomen aange past aan de nieuwe situatie. ,,'t Spookt buiten", zeggen de Urker visschers en zij blijven met hun botters in de veilige haven, den gedwongen rusttijd benuttend om een ge scheurd net te repareeren of de booten wat op te kalefateren. ..Wij varen wel!" zegt ir. M. Klazema zeer beslist, als de man-van-de-krant op het kantoor der Zuiderzeewerken komt informeeren naar 't doorgaan van den tocht per sleepboot naar den dijk welke van Urk naar de kust van Overijsel loopt. En stipt om 1 uur in den middag vertrekt de „Ens" uit de haven, zich nóch bekommerend om den fikschen wind nóch om de hooge witge- kuifde golven, die steeds opnieuw een aanval op den scherpen boeg doen. De heer Klazema. sinds enkele weken terug uit den militairen dienst, is wat den N.O.-polder betreft vol goeden moed over de voltooiing dei- werkzaamheden. Trouwens uit een door hem ge maakte ruwe schets blijkt al ras, dat de dijk voor 80% gereed gekomen is. Varend van Urk in Zuid oostelijke richting ligt van 't eiland uit al een uiterst lang stuk van 6.3 km. Aan 't einde daar van is men bezig een gat van 4 km. te dichten. Is dit door 't storten van zand en keileem ge beurd op den bodem van het meer, dan heeft men aansluiting op 't ongeveer 10 km. lange stuk dijk dat zich reeds ten Zuiden van 't eiland Schokland in 't water uitstrekt. Dit stuk dijk loopt vlak langs de Ramspol, de uiterste punt van 't- Kamper eiland en vervolgens in de richting van Kadoe- len aan de Overijselsche kust. waarbij 't Zwol- sche Diep wordt gekruist. Ook daar heeft men al groote stukken dijk klaar. Want met het gat van 4 km. dat tusschen Urk en Schokland nog ge dicht moet worden, is er totaal 9.7 km. van den ongeveer 30 km. langen dijk van Urk naar de Overijselsche kust nog in aanleg: ten Oosten van Schokland een gat van 3 km., dan een gat van 2,5 km. en vervolgens het 200 meter breede gat, waar de dijk het Zwolsche Diep zal kruisen. Hoe de schepen, uit 't Zwolsche Diep komend dan 't IJselmeer zullen bereiken? Men make zich niet ongerust. Want er is reeds grootendeels een lange leidam op ongeveer 120 meter van den dijk van Urk naar Kadoelen verwijderd, gereed gekomen. Tusschen deze dam en den dijk zal 't kanaal komen, dat de schepen uit 't Zwolsche Diep een rechtstreeksche verbinding met het IJselmeer zal geven. Even Zuidwestelijk van Schokland zal dit kanaal in een haventje uitmonden. Ir. Klazema vertelt dit allemaal met een paar lijntjes en cijfertjes: een potloodstreepje hier. een kruisje daar, de schets is af. precies verdui delijkende wat nu op dit oogenblik gereed is en wat nog gereel moet komen. Dansend op de golven passeert de boot het stuk dijk, dat van Urk tot voorbij de Ramspol zal loopen: het gat van 4 km. zal weldra dicht zijn. Hier komen de met zand en keileem geladen bakken aan, worden door een drijvende kraan snel gelost. Hier arbeiden de dijkwerkers, in dienst van de aannemersfirma Zanen Verstoep, dag in dag uit aan het steeds groeiende dijk- lichaam, dat een breedte krijgt, welke ligt tus schen de 45 en 80 meter en een hoogte, welke van 3.40 tot 4.65 meter N.A.P. varieert. Ter vergelijking: de Afsluitdijk heeft een gemiddelde aanleg breedte van 150 meter en een gemiddelde hoogte van 7.50 N.A.P Neen, het tempo waarmede de dijk groeit is nog niet gelijk aan dat, waarmede men aanvan kelijk heeft gearbeid. De moeilijkheden welke op dit oogenblik overwonnen dienen te worden zijn te groot daarvoor. Maar desondanks hoopt men over een maand of 6 het laatste gat in den dijk te kunnen dichten: dan zal Urk met de kust van Friesland en van Overijsel onwrikbaar ver bonden zijn. En men hoopt dan tegelijkertijd het gemaal te Lemmer gereed te hebben, zoodat met het uitmalen van de millioenen kubieke meters water in den Noordoostelijken IJselmeerpolder aangevangen kan worden. De tocht per sleepboot langs den groeienden dijkOch. 't slechte weer houdt de „Ens" niet in de haven van Urk. En evenmin belet het den arbeiders aan den dijk om rustig met den arbeid door te gaan: het dichten van een 4 km. breed sluitgat, dat als laatste gereed zal komen. Want ook bij de twee andere sluitgaten van 3 en 2.5 km. wordt al weer gewerkt en daarmede zal men natuurlijk eerder gereed komen dan met het breedste. Daarnaast wordt er gewerkt aan de gemalen te Lemmer. Urk en Vollenhove, aan het haventje waarin het kanaal uitmondt, dat 't Zwolsche Diep met het IJselmeer zal verbinden, werkt men ook aan 't herstellen van de weinig beteekenen- de schade, die tijdens den winter door 't kruiende ijs (soms dammen ter dikte van 3 meter op de kruinen van de gereed gekomen dijkstukken vor mend) en later door de stormen aangericht. Ir. Klazema heeft den bezoeker reeds voor 't vertrek verzekerd, dat die schade heel erg is meegeval len en zich voornamelijk beperkt tot uit de glooiing weggespoelde klei. Tijdens den boot tocht langs den dijk. waarbij- hier en daar ook een landingspoging op 't programma stond, bleek inderdaad dat deze schade uiterst klein is. Als alles loopt zooals men thans bij de Zuider zeewerken venvacht, zal de dijk van Urk naai de kust van Overijsel voltooid worden, 't Is met de gereed gekomen gedeelten van dezen dijk voor oogen heel gemakkelijk om te zien hoe het jgr in dit gedeelte van 't IJselmeer in de toekomst zal uitzien. In 1941 zal de polder droog vallen. En in 1942, wanneer het ontzilteri van den bodem tenminste geen al te groot oponthoud geeft, zal alleen de ringdijk er nog aan herinneren, dat een stuk Nederlandsch grondgebied, met een opper vlakte van 47000 a 48000 ha. eens zeebodem is geweest (Nadruk verboden). IIAGESPRAAK DER N.S.B. GAAT DOOR. Het A.N.P. meldt: In aansluiting op hetgeen hieromtrent de vorige week werd gepubliceerd, kan thans worden medegedeeld dat de Hagespraak eer N.S.B. inderdaad doorgaat, en wel op Zaterdag 22 Juni a.s. om 4 uur n.m. De Hagespraak zal worden gehouden op het terrein „De Goudsberg" te Lunteren en is voor een ieder toegankelijk. Toe gangskaarten zijn verkrijgbaar aan alle N.S.B.- Kringhuizén en verder aan het terrein. Uit ver schillende streken van 'iet land. o.a. uit de groote steden zullen extra-treinen naar Lunteren loopen [terwijl eveneens autobussen voor dit doel beschik baar zullen zijn. NIEUWE SERIE No. 25 Wanneer je, nadat je uit protest tegen het slechte eten en de slechte bediening weggegaan bent zonder een fooi te geven, plotseling beseft, ,dat je je actetasch bij het tafeltje hebt laten staan. Langzaam baant de dijk zich een weg door het uater om straks te zorgen, dat vruchtbaar land voor overstrooming bewaard blijft. Deviezenvoorschriften spoedig te Wachten. Het A.N.P. meldt: Met herhaling en aanvul ling van hetgeen onlangs werd medegedeeld wordt bekend gemaakt, dat aan belasting plichtigen, die over verstreken belastingjaren hun aangiften voor de belastingen naar inko men en vermogen niet hebben gedaan zooals het behoorde, de gelegenheid wordt gegeven hun fout te herstellen door. begane onjuisthe den te verbeteren zonder dat zij zich daardoor blootstellen aan de sancties, welke op het doen van onjuiste aangiften staan. Een juiste of ver beterde aangifte voor de belastingen naar in komen en vermogen voor het belastingjaar 1940-1941 waaniit blijkt, dat over vroegere ja ren onjuiste aangiften zijn gedaan, zal name lijk worden beschouwd als een uit eigen bewe ging gedane verbetering van die vroegere on juiste en onvolledige aangiften. Dit heeft in de eerste plaats tot gevolg, dat tegen de aangevers geen strafvervolging we gens het dóen van onjuiste aangiften over vroegere jaren zal worden ingesteld. Voorts is bepaald, dat bij navordering van belasting over vroegere belastingjaren waarvoor de wettelij ke termijn voor navordering nog niet is ver streken geen verhooging zal word?n gevorderd, en verder dat ook wegens andere overtredingen van de wetten op de belastingen naar inkomen en vermogen, zooals het overleggen van valsche of onjuiste boeken, bescheiden en opgaven geen strafvervolging zal worden ingesteld. Voor hen die hun aangiften over het belas tingjaar 1940—1941 reeds hebben gedaan, staat de gelegenheid tot het verbeteren van even- tueele onjuiste aangiften open tot 15 Juli 1940. Ook zij. die door de oorlogsomstandigheden of om andere redenen niet in staat zijn verbe terde aangiften vóór 15 Juli 1940 te doen, zul len op straffeloosheid aanspraak hebben, in dien zij den inspecteur der directe belastingen vóór dien datum van de onjuistheid hunner aangiften kennisgeven, met de verklaring, dat zij ten spoedigste een juiste en volledige aan gifte zullen doen. Mochten onjuiste aangiften voor de dividend en tantièmebelasting of voor de doode hand-be lasting zijn gedaan dan kunnen ook deze vóór 15 Juli 1940 straffeloos worden verbeterd. Een gelijk standpunt zal worden ingenomen ten aanzien van de rechten van successie en van schenking, met dien verstande dat zelfs de heffing van de belasting zelve achterwege zal blijven, indien het overlijden of de schen king heeft plaats gehad vóór 1 Mei 1931. Met nadruk wordt tenslotte nog de aan dacht gevestigd op het belang voor de be lastingplichtigen van dit generaal pardon mede in verband met de spoedig te ver wachten deviezenvoorschriften. De termijn zal in geen geval meer na 15 Juli 1940 wor den verlengd. Architect schoot zijn vrouw dood. Een jaar gevangenisstraf geëischt. ROTTERDAM, 17 Juni. (A.N.P.) In den middag van 4 December 1939 heeft zich in de Voorschoterlaan te Rotterdam een echtelijk drama afgespeeld, waarbij een 57-jarige archi tect zijn 44-jarige echtgenoote met een revolver doodschoot. Vervolgens trachtte hij zichzelf van het leven te berooven. hetgeen hem echter niet gelukte. De beide echtelieden hadden besloten zich van het leven te berooven. Alvorens echter daartoe over te gaan. schreven zij ontroerende brieven aan hun kinderen en familieleden. Om te voor komen. dat de kinderen na de daad de ouders in een afschuwelijken toestand zouden vinden, besloot het echtpaar den dokter kort na een af gesproken tijdstip te laten komen. Den dokter werd tweemaal uitdrukkelijk verzocht dien mid dag om twee uur langs te komen. Op de vraag van den geneesheer wie er dan eigenlijk wel ziek was. kreeg hij een ontwijkend antwoord. Om twee uur belde de dokter aan. De architect deed open en vertelde wat was geschied. Toen hij den eersten keer met een revolver op zijn vrouw schoot, ketste het wapen, doch de tweede maal ging het schot af en de kogel trof haar in de hartstreek, waarop de vrouw dood neer zeeg. Onmiddellijk daarop richtte de architect het wapen op zichzelf maar opnieuw ketste het wa pen. De architect kon het niet meer herstellen, zoodat hij in leven bleef. Vandaag stond de architect terecht. Hem was moord ten laste gelegd sub. het dooden van een ander op diens verlangen. GROOTE HOUTSTRAAT 112 - HAARLEM TELEFOON 10859. (Adv. Ingez. Med.) Bij het verhoor door den president bleek, dat verd. bleef bij hetgeen hij reeds in het voor onderzoek heeft medegedeeld, n.l. dat hij bekent gehandeld te hebben zooals in de dagvaarding omschreven staat. Pres.: „Is het nu werkelijk op ernstig verlan gen van uw vrouw geweest, dat u haar gedood hebt?" Verd.: „Ja, dat hadden wij samen zoo beslo ten." Pres.: ..Van wie is die gedachte, om een eind aan uw beider leven te maken, uitgegaan van haar?" Verd.: „Nee, van mij". Uit het verdere verhoor bleek, dat verdachtes financieele toestand ongunstig was. De Officier van Justitie eischte een jaar op sluiting in een bijzondere strafgevangenis en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. NOG kunt U koopen tegen lagen prijs: mooie Zit- of Eetkamerlampen, houten of smeedijzeren kro nen. zoomede Lees- en Schemerlampen enz. enz. STR AKS komt ook daar een einde aan D. S. LEEFLANG. de groote T>ampenzaak, LANGE VEERSTRAAT 23. (Adv Ingez. Med.) VER tram- en treingebeurtenissen heb ik u al meer geschreven en misschien is het tijd nu eens openlijk de waardeering uit te spreken, die beide vervoermiddelen in de afgeloopen weken zoo volop hebben verdiend. Velen en ik schaam me niet te zeggen, dat ook ik daartoe behoorde, hielden geenszins van het ma ken van treinreizen, om van de tram nog maar niet liever de auto en voor korte de fiets. De trein nu heeft door de omstandigheden haar oude, glorieuze plaats weer ingenomen en zij doet dat met eere. Iedereen die reist (als gc eerstdaags met vacantie gaat zult ge het zelf ondervinden) zal direct moe ten toegeven, dat de prompte wijze waarop de treinen op de aangegeven uren vertrekken of aan komen het reizen in niet geringe mate vergemak kelijkt. Daar komt nog iets bij. De houding van het spoorwegpersoneel is en dat is ook al meer ge zegd, zeer correct en vriendelijk. Men is gaarne be reid, alle mogelijke inlichtingen te verstrekken en mocht er eens iets met uw kaartje niet in orde zijn of zijt ge in een verkeerden trein gestapt dan wordt alles met vriendelijkheid en hoffelijkheid geregeld. Dat klinkt allemaal misschien niet zoo belangrijk maar het zijn juist deze betrekkelijk kleine dingen, die den geest van het spoorwegper soneel lypeeren. Die stemming is voornamelijk het werk van professor Goudriaan. Vele vacantiegan- gers zullen van den zomer zeker van dezen Coudriaan-geest profiteeren en er hun voordeel mee doen. Dat was de trein. De tram. die we van den winter pas op volle waarde hebben leeren schatten en die nu weer tot het nachtelijk duister en nog later gaat rijden, is nauw met den trein verbonden. Beider grootste concurrent, de auto, staat thans machteloos aan den. kant van den weg al dient gezegd, dat de autobus veelal haar geregelde diensten kan onderhouden. Met die tram is het vreemd gegaan. Er is my ver teld. dat in vroeger tijden een rit met de tram of nog vroeger de paardentram als een soort „uit gangetje" werd beschouwd. Deze schoone tijd ligt helaas weer ver achter ons en velen beschouwen de tram in onze dagen zelfs a!s een verouderd ver voermiddel. dat maar zoo gauw mogelijk uit het stadsbeeld zou moeten verdwijnen. De smalle Haar- lemsche straten en het drukke verkeer maakten het dikwijls voor andere weggebruikers niet ge makkelijk langs de tram te manoeuvreeren. Thans nu de auto's niet meer in die mate het verkeer be- heerschen, is dit bezwaar grootendeel opgeheven. De tram heeft daardoor weer meer waardeering gekrege: en die komt haar dan ook zeker toe. De beleefdheid en voorkomendheid van het tramper soneel doet voor de trelnbeambten niet onder en ook de trams rijden met een regelmatigheid waar op ge uw klok gelijk kunt zetten. Dat zijn allemaal prettige dingen die ook wel eens in de krant gezegd mogen worden. Het is dan, hierbij gebeurd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5