liet JOimt m Jxm Ölie&el. Huwelijk met modern Comfort. DINSDAG IS JUNI 1940 HAARDE M'S D A GBITAD ProvStaten \oorstel Ed. Polak als Gedeputeerde te schorsen. Sinds 15 Mei geen vergadering van^het College van Gedeputeerden meer bijgewoond. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland schrij ven aan de Prov. Staten: „Ons medelid de heer Ed. Polak, die op Dinsdag 14 Mei j.l. nog aan een buitengewone vergade ring van ons College had deelgenomen is in onze gewone vergadering van Woensdag 15 Mei d.a.v. niet verschenen en heeft sedertdien de vergade ringen van Gedeputeerde Staten niet meer bijge woond. Uit een omtrent zijn afwezigheid ingesteld on derzoek weten wij met genoegzame zekerheid alléén, dat hij in den avond van 14 Mei te IJmui- den is scheep gegaan. Kort te voren ten circa 6 uur 15, heeft onze Voorzitter den heer Polak nog ten Provinciehuize gesproken. Deze heeft toen niets medegedeeld omtrent een voorgenomen vertrek. Alle nasporingen omtrent hetgeen den heer Polak verder is overkomen, zijn vruchteloos ge bleken. Na het laatste korte onderhoud, dat onze Voorzitter met hem had, is niets meer van hem vernomen. Artikel 58 der Provinciale wet schrijft voor, dat een Lid van Gedeputeerde Staten, hetwelk gedurende een maand, zonder geldige reden, de vergadering niet bijwoont, door het College in zijn betrekking wordt geschorst, tot de eerst komende gewone of buitengewone zitting der Staten. Ons College ziet zich voor de vraag gesteld, of ten aanzien van den heer Polak dit geval aan wezig is. Nog van tal van personen, die vrijwillig of gedwongen, het land hebben verlaten, is niets vernomen en is het lot onbekend. Het tijdvak van een maand, in artikel 58 genoemd, diende, naar wij meenden, alleen reeds om die reden eenigszins ruim te worden genomen. Wij zouden dus geneigd zijn geweest met een beslissing over eenkomstig artikel 58 nog eenigen tijd te wach ten. Intusschen is het voorschrift van artikel 58 imperatief. Wij zijn dus verplicht, nu de maand voorbij is, een beslissing te nemen en. aangezien de Staten in gewone zitting bijeenkomen, het geval aan Uw Vergadering ter beoordeeling voor te leggen. Naar het ons voorkomt is van een geldige reden voor het afwezig blijven van den heer Polak niet gebleken. Zijn overhaast vertrek, ge paard aan het feit, dat hij geenerlei bericht ach terliet, noch ook aan onzen Voorzitter iets heeft medegedeeld omtrent zijn voornemen, wettigt het vermoeden, dat hij niet heeft stilgestaan bij het gevolg, dat zijn heengaan voor zijn lidmaat schap kon hebben, doch dat slechts redenen, aan dit lidmaatschap vreemd, zijn besluit om het land te verlaten hebben beïnvloed. Zelfs achten wij de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zijn ver trek niet gepremediteerd is geweest doch is ge schied onder den drang van een plotselingen im puls bij het vernemen van de capitulatie van het Nederlandsche leger. Wat hiervan echter zij, een geldige reden voor het niet bijwonen van de vergaderingen van Ge deputeerde Staten kunnen wij niet aannemen. Wij hebben ons daarom verplicht gezien ons medelid den heer Ed. Polak bij ons besluit van heden, no. 1, in zijne betrekking van Lid van Ge deputeerde Staten te schorsen. Uw Vergadering zal thans hebben te beslui ten, of zij den geschorste schuldig bevindt, in welk geval hi.i van zijn lidmaatschap zal moeten worden vervallen verklaard en tot het doen van een nieuwe keuze dient te worden overgegaan. Wij kunnen tot ons leedwezen niet anders doen dan hiertoe te adviseeren." „POSTAAL GENOEGEN". De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Postaal Ge noegen" geeft Zaterdag 22 Juni a.s. een opvoering van het bekende blijspel „Baron von Haberniks". met muzikale medewerking van de „Postillon Band". De ontvangsten van dezen avond komen geheel ten goede aan het Oorlogsnoodenfonds voor getrof fen P.T.T.-personeel. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 355 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 8492 c., 2e kwal. 7282 c 3e kwal. 58—70 cent per kg slachtgewicht. 65 Melk- en kalfkoeien f 180f 270 per stuk. 105 Vette kalveren 2e kwal. 4450 c.. 3e kwal. 3642 c. per kg levendgewicht. 139 Nuchtere kalveren f 6.50f 10.50 per stuk. 62 Schapen f 20f 27 per stuk. 19 Lammeren f 13f 16 per stuk. 331 Varkens 6971 c. per kg slachtgewicht. Runderen matige aanvoer, zeer rustige han del, prijzen vast. Melkkoeien matige aanvoer, stille handel. Vette kalveren ?natige aanvoer, vlugge handel, prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel, prijzen constant. Schapen en lammeren matige aanvoer, stugge handel, prijzen iets hooger. Varkens zeer matige aanvoer, stugge handel prijzen hooger. Beste vleeschvarkens 1 a 2 cent hooger in no teering. VOOR DEN KANTONRECHTER Slaapmiddelen verkocht. Gistermorgen werd voor het kantongerecht te Haarlem een kwestie behandeld betref fende: ongeoorloofden verkoop van slaapmidde len. Een inspecteur van politie had bij een parfumeriezaak alhier geconstateerd dat daar slaapmiddelen verkocht werden in een kwaliteit en kwantiteit zooals zulks alleen voor apothe kers en geneesheeren, die apotheek houden, toegestaan is. De heer M. J. N. Schuursma, pharmaceutisch inspecteur voor de volksge zondheid, verscheen als getuige en verklaarde dat de Nederlandsche maatschappij ter be vordering van de geneeskunst in Haarlem een rondschrijven tot alle Haarlemsche apotheken heeft gericht om geen verdoovende middelen af te leveren tenzij de clientèle een recept van den medicus overlegt. De apotheken en ook de drogisterijen hebben zich daaraan gehouden, doch de parfumeriezaak in kwestie had de slaapmiddelen uit het buitenland gesmokkeld. De volksgezondheid wordt door een dergelijken ongeoorloofden verkoop van verdoovende midde len in gevaar gebracht. Op het oogenblik wor den op groote schaal slaapmiddelen gebruikt. De inspecteur noemde deze middelen een slui pend vergif. Langen^ tijd merkt men er niets van, doch plotseling kan door infectie een zeer ernstige vergiftiging optreden. De ambtenaar van het O.M. merkte op dat de verkoop van deze verdoovende middelen ook in Haarlem zeer toegenomen is. Daaraan dient paal en perk gesteld te worden. In onze stad werd tegen een achttal drogisterijen en par fumeriezaken processen-verbaal opgemaakt. Er is hier sprake van een onbewuste overtreding doch niettemin van een misdadig feit. Het is niet van belang dat de verdoovende middelen zooveel mogelijk te krijgen zijn, het feit dat deze te krijgen zijn is van waarde. De ambte naar eischte een boete van f 25 subs. 10 dagen. Het vonnis luidde: f 10 boete subs. 5 dagen EXCURSIE ST. NICOLAAS VEREENIGING „HAARLEM" Men schrijft ons: Het bestuur van bovengenoemde Vereenïging or ganiseerde op 8 en 15 dezer een excursie waaraan ongeveer 800 kinderen deelnamen, eiken keer 400. De tocht was dit jaar naar de welbekende speel tuin „De Zoete Inval" bij Halfweg. Per extra trams vertrokken de kinderen op beide dagen te 1.40 van de halte Tempeliersstraat naai den tuin. In een oogenblik werden de speeltoestellen in den ruimen en fraaien tuin bezet. Wat hebben de kinderen zich daar kostelijk ver maakt. Natuurlijk werden zij ook onthaald. Een woord van dank aan het bestuur namens de ouders is hier zeker op zijn plaats, te meer daar de jeugd in dezen tijd toch al veel moet ontberen. Voor de jongere kinderen, die aan deze excursies niet konden deelnemen, zal binnenkort een zaal- feest worden gegeven. Het vorig jaar werd aan 700 kinderen een excursie naar Artis aangeboden. Wegens de economische cri sis was de opbrengst der door B. en W. goedgekeurde collecte over 1939 belangrijk lager, maar toch ge lukkig voldoende om den kinderen een genotvollen en prettigen middag te bezorgen, Voor den Politierechter. Vernieling in Zandvoort Op den morgen van den lOden Mei werd door eenige mannen dc reclamekast, welke voor het Kringhuis van de N. S. B. te Zandvoort was op gesteld, vernield. Tevens drong men het huis van den huismeester binnen omdat men wilde dat het enbleem van het Kringhuis verwijderd werd. In verband met dit feit werden Maandagochtend voor den politierechter te Haarlem vier verdachten en eenige getuigen gedagvaard. Eerst namen er twee, die verdacht wer den van de vernieling van de kast zoowel als van het binnendringen van het huis, in de verdachten- bank plaats. De echtgenoote van den huismeester verscheen als getuige. Get. zei dat ze op het geluid van glasgerinkel naar buiten was gegaan en daar beide verdachten aan de kast had zien trekken en schudden. Nadien kwamen ze beiden het huis binnen, nadat ze het slot van de huisdeur hadden geforceerd en sloegen er met den wandelstog en den kapstok in 't rond. Het was hun bedoeling om de verwijdering van het N.S.B.-embleem van den gevel te bewerkstelligen. De echtgenoote van den huismeester werd aan de pols gewond. De verdachten ontkenden dat zij de kast hadden stukgeslagen en aaftgezien de getuigenverklaringen op dit punt uiteen liepen achtte de officier het be wijs niet geleverd. De huisvredebreuk werd echter wel bewezen geacht en de officier vond dit feit veel ernstiger nog dan de vernieling van de kast. De eisch luidde tegen ieder der verdachten: twee weken gevangenisstraf. De politierechter legde er den nadruk op dat men zich onder alle omstandigheden moet beheer- schen. De door den huismeester ingediende vorde ring ten bedrage van van f 2.50 voor de vernieling van het deurslot, werd toegewezen. Beide verdachten werden conform den eisch ver oordeeld. Vervolgens verschenen nog twee verdachten en ten aanzien van dezen kwam uit de getuigeverkla- ringen wel vast te staan dat ze de reclamekast ver nield hadden. Deze verdachten werden resp. veroor deeld tot 10 dagen en een week gevangenisstraf en tot betaling van de ontstane schade ten bedrage van f 20 NEDERL. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Zaterdagmiddag maakte een 25-tal leden van de afdeelïng Haarlem van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging onder leiding van den heer G. A. van Schaik een excursie in de duinen van Wijk aan Zee. De gewone duinflora werd aangetroffen. O.a. wer den de roode, de witte en de blauwe variëteit van de Vleugeltjesbloem gevonden en bloeiende exemplaren van de maanvaren. Een tweetal bremrapen kwam in groote aan tallen voor, n.l. de walstroo-bremraap en de bit— terkruidbermraap. Vergeefs werd echter gezocht naai- het hondskruid (Anacomptis pyramidalis), dat verleden jaar op de Noordhellingen zoo veel vuldig gezien werd; mogelijk was het nu nog wat vroeg in den tijd, of de buitengewoon strenge win ter heeft hier zijn invloed doen gelden. VOOR DE KINDEREN Krent werd gesommeerd aan boord te komen omdat de loopplank werd ingehaald. Houd je taal, Minah, riep hij nog achter om, struikelde meteen terwijl hij dit zei, gleed van de loopplank af en plofte in het water. Haal 'm er uit, gilde de ontstelde Dikke, hij kan geen slag zwemmen. Niemand waagde zich echter te water. De kapitein gaf toen oogenblikkelijk order om de hijschkraan in werking te stellen. HET TOONEEL. HET NEDERLANDSCH TOONEEL Voor Zonsondergang. Cor van der Lugt Melsert had het seizoen geëin digd met „Voor Zonsondergang'' van Gerhard Hauptmann, in welk stuk hij voor het eerst na zijn ziekte weer optrad. Het is waarlijk geen wonder, dat hij dit tooneelspel ook op zijn zomerrepertoire heeft genomen, omdat de hoofdpersoon Matthias Clausen een der mooiste rollen is, ooit door dezen knappen acteur gespeeld. Hauptmann schreef „Voor Zonsondergang", toen hij de 70 was genaderd. Het is wel opmerkelijk, hoeveel schrijvers de tragiek van hun leeftijd heb ben gedramatiseerd. De „man van vijftig", wij hebben hem herhaaldelijk als min of meer tragi- schen hoofdpersoon gezien in tooneelstukken van auteurs, die dezen voor den man ..gevaarlijken" leeftijd hadden bereikt. In „Voor Zonsondergang" geeft Hautpmann de tragiek van den 70-jarige, die nog eenmaal vóór het afscheid van het leven de zon van het geluk der jonge liefde voor hem ziet opgaan en dan sterft. Heeft de dichter, die zich zelf zoo gaarne met Goethe vergelijkt, aan den 73-jarigen Wolfgang en diens liefde voor de 55 jaar jongere Ülrike von Levetzov gedacht en is hem het geluk en de tragiek van zijn liefde geheel klaar geworden, toen hij zelf de 70 naderde? Wij mogen het wel als zeker aannemen. De 70-jarige Geheimraad Matthias Clausen vindt nog eenmaal voor zijn „Zonsondergang" het geluk van de jorge liefde in zijn leven. Inken Peters, het meisje, is 50 jaar jonger dan hij, wat niet belet, dat zij ook in den ouden Clausen haar ideaal ziet. Hoe dit mogelijk is? Ja, hier stuiten wij op een raadsel, dat door Hauptmann niet geheel is opge lost. Goethe en Ulrike dan, zal men ons misschien toevoegen. Maar Goethe was Goethe, en in Clau sen, hoe zacht en sympathiek Hauptmann hem ons ook schildert, kunnen wij toch onmogelijk den man zien, die het hart van een 20-jarig meisje in vlam zet. De liefde van Inken voor een 70-jarigen grijsaai'd moeten wij feitelijk op gezag van Hauptmann aan nemen. En eigenlijk begrijpen wij ook niet goed. wat de fijn-besnaarde Clausen in Inken ziet. De schrijver doet geen moeite het geloofwaardig te maken. Inken blijft min of meer een schim voor ons en het eenige waarop de schrijver zich zou kunnen beroepen om ons in deze wederzijdsche diepe genegenheid te doen gelooven is het oude spreek woord, dat de liefde blind is. Maar in die honger naar jonge liefde van den 79 jarige zit niet de eigenlijke tragiek van dit drama; zij is gelegen in het conflict, dat ontstaat tusschen hem en zijn kinderen, wanneer deze be merken, dat de vader zich voor zijn verder leven wil binden aan het meisje, dat niet alleen jong, maar ook van heel anderen stand is. En in dit conflict dat onwillekeurig de herinnering oproept aan Schakels van Heyermans ligt de groote kracht van Hauptmann's drama. Want dit conflict heeft Hauptmann sterk dramatisch uitgewerkt. De kinderen staan van het oogenblik af, dat zij zich de liefde van Clausen voor Inken bewust worden, vijandig tegenover de „indringster" en zij zien tegen de laagste intriges niet op om een huwelijk onmogelijk te maken. De verwijdering tusschen de kinderen en den vader wordt steeds grooter en grooter en hoe langer hoe meer voelt Clausen, dat zij vreemden voor hem zijn. Wanneer zij eindelijk zoo ver gaan den vader een proces aan te doen om hem den man aan wien zij alles te danken hebben onder curateele te stellen, wordt het Clausen te machtig. Hij ziet als King Lear in zijn kinderen dieren, die hem willen verscheuren en in een paroxysme van woede zakt hi.i ineen en sterft. Dit conflict is niet nieuw, op het tooneel al even min als in het dagelijksche leven. De 70-jarige dich ter stond hoe kan het anders? geheel aan de zijde van den ouden Clausen. Met een hartstochte lijke drift verdedigt hii het recht oo geluk en liefde voor den ouderdom. Maar wij bekijken 't geval ob jectiever en kunnen het ongelijk onmogelijk enkel aan den kant der kinderen zien, al veroordeelen wij sterk de middelen, waartoe zij hun toevlucht meenen te moeten nemen. Dat zij in de jonge Inken een in dringster en intrigante zien, is verklaarbaar, omdat zij niet in de onbaatzuchtige liefde van 't jonge kind voor den 50 jaar ouderen man gelooven. En we moe ten bekennen, dat Clausen al heel weinig doet om de voor zijn kinderen ongetwijfeld pijnlijke situatie t,e verzachten. Hauptmann schreef ongetwijfeld stukken, waar op de kritiek minder vat had dan dit „Voor Zons ondergang", maar het is een stuk, dat sterk tooneel bevat. De leden der familie Clausen heeft hij met scherpe trekken raak geteekend. Al die mannen en vrouwen staan in hun egoisme duidelijk voor ons; zij leven feitelijk meer dan Clausen, die voornamelijk voor het tooneel geschapen werd. Maar hij komt tot leven in de opvoering van Het Nederlandsch Too neel door het waarlijk superieure spel van Cor van der Lugt Melsert. Alleen reeds om deze rol van Van der Lugt zou men Voor Zonsondergang moeten gaan zien. Wat zou er van deze gevaarlijke rol terecht zijn gekomen, wanneer een ander dan Van der Lugt Mel sert hem in ons land gespeeld had? Ik vrees: maar heel weinig. Nu wordt het een fijn afgestemde creatie, die aldoor boeit, ja, tot geestdriftige bewon dering wekt en zelfs in de meest hachelijke momen ten zooals in het laatste bedrijf geen moment melo-dramatisch aandoet. Deze Matthias Clausen is Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1890 Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 18) Nou, hij zal d'r niks van zeggen. Een geschikte baas, een beste kerel. Wel eens wat kort aange bonden kan nogal eens uit zijn slof schieten als die kwajongen beneden de boel weer verknoeid heeft wie zal 't hem kwalijk nemen? En tegen hèm is-ie altijd even vriendelijkMaar een échte advocaat eentje van 't authentieke slag, zooals meneer Westhove of meneer Renselaer nee, daar mankeert bij meneer Robberts nog het een en ander aan. Later misschien, 't is zoo gezegd nog een jongmaatje, tegenover iemand als hij, die er de tweeënzestig al op heeft zitten en die zoo langzamerhand naar zijn gouden dienstjubileum heensukkeltKom, hij zal maar weer naar be neden gaan, anders doet De Wit den heelen morgen niets dan sigaretjes rooken en voetbalkrantjes le zen. De heeren zullen wel dadelijk komen. Ja en nu kunnen ze haar binnenkort ook weer verwach tenOranje boven, verdraaid, hij raakt dien gekken naam niet meer kwijt, dat heb je ervan. Mag hij wel voor oppassen tegen dat ze komt aan zetten 't Is toch al zoo'n pretje als Mevrouw de Faucourt op kantoor komt. Meneer Westhove, die niets doet dan op en neer loopen van boven naar beneden en dan op de gang goed hardop roepen: „Is meester Robberts nu nóg in conferentie?" En die vlegel van een De Wit dan telkens gedienstig aanbieden: .Zal ik soms eens gaan kijken, me neer?" „Valt niks te kijken" moet hij dan terug snauwen. En dan De Wit weer grinniken: „Nou dat dacht u maar". En alles bij elkaar zijn dat toch geen dingen, die op een degelijk, ouderwetsch advocatenkantoor te pas komen, besluit Van Dijk en gaat zijn troost zoeken bij zijn tweede pyp. Heb je het Parket al opgebeld, Van Dijk? vraagt Frank, als hij 's Maandagsmiddags het kan toor binnenkomt. Er is vanmorgen immers uit spraak geweest in die zaak tegen Willems. Bel nu direct even, wil je? Frank loopt door naar zijn eigen kamer, kijkt verstrooid de stukken door, die op zijn bureau zijn neergelegd. Een brief van den Rech- ter-Commissarïs in het faillissement „Lecomy". Salarisbepaling natuurlijk. Hij scheurt de envelop pe open, smijt na even inkijken den brief neer. Honderd gulden salaris dat is weinig! Het eenige faillissement, dat hij in bijna een jaar ge had heeft, negentig crediteuren, alle mogelijke ge harrewar om het actief bij elkaar te sleepen hij heeft notabene met de politie moeten dreigen om de heeren vennooten handelbaar te maken en nu krijgen'crediteuren een behoorlijke uitkee- ring, waar ze anders geen sou gezien zouden heb ben en hij zelf wordt afgescheept met een armza lige honderd piek net honderd minder, dan waarop hij het salaris aan den matigen kant ge taxeerd had. O jawel! Prettig is dat. Van Dijk klopt, steekt een somber gezicht om den hoek van de deur. En? Een maand onvoorwaardelijk en een jaar In trekking rijbewijs. Wel allemachtig, zegt Frank. De arme kerel. Ja meneer, 't is treurig, meneer, zegt Van Dijk. Heb je slecht nieuws? Mr. Van Westhove staat op den drempel. Miserabel, zegt Frank hartgrondig Ja ik vind het echt ellendig. Willems, u weet wel, die chauffeur, die ik van den Raad van Rechtsbijstand heb gekregen. Een maand onvoorwaardelijk heb ben ze hem gegeven en een jaar intrekking. Zoo, zegt Mr. Van Westhove, dat is nogal bar. Had je voorwaardelijk gepleit? Allicht. De stumper had nog nooit ook maar de kleinste bekeuring gehad. En hij was al zes jaar bij denzelfden baas. Nou kan hij een maand gaan zitten en dan ad infinitum gaan stempelen. Heeft een vrouw en twee kleine kinderen. Driftig, met groote stappen ijsbeert Frank door het kan toor. De ander kijkt hem met een begrijpend glim lachje na. Ja, ik voel, dat het speciaal voor jou ook beroerd is. zegt hij. Geef me het adres maar eens, dan zal ik zien, of er voor dat gezin iets kan gedaan worden. Graag, zegt Frank dankbaar. Wat vindt u? Ik zal hem maar niet aanraden in appèl te gaan, wel? Nooit ofte nimmer, zegt Mr Van Westhove beslist. Het slachtoffer is toch gestorven, niet? Daar stapt het Hof nooit overheen. Integendeel, je hebt kans, dat ze er nog een schepje opdoen. In vredesnaam dan maar, zucht Frank. Hadt u nog iets bijzonders? Uitsluitend vulgaire nieuwsgierigheid, lacht de ander. Ik heb een paar nieuwe zaken ontdekt op de rol van vorigen Vrijdag. Heb jij, terwijl ik op reis was, de practijk dermate uitgebreid? Met mijn zevenenzestigste en achtenzestigste gratiszaak. zegt Frank, terwijl hij de rol doorkijkt, die de ander hem voorhoudt. Die en die, .wijst hij aan. O ja en deze, dat heb ik u nog niet kunnen vertellen, dat is een betalende. Oliefabriek contra N.V. Helgoland, leest Mr Van Westhove hardop. Is dat van je vroegere werkgeefster? Dat is aardig, zeg. Ja, vindt u niet? Wacht, leest u maar, wat ze geschreven hebben. Frank doet zijn best, den brief, waarop hij zoo jongensachtig trotsch is, met een onverschillig gezicht over te reiken. Mr. Van Westhove fronst al lezend de wenkbrau wen. Als ik het goed begrijp, heb je de dag vaarding kant en klaar toegestuurd gekregen? Ja, natuurlijk, zegt Frank verwonderd. 't Is toch een procureurszaak. O ja? Van welk kantoor dan? Van de Oliefabrieken. Of van confrère Riem- stra, de chef van de Rechtsafdeeling, als u dat liever wilt. Een jurist met een vast salaris, in dienst van een naamlooze vennootschap, is voor mij geen confrère. Goeie genade, maar dat is ook een opvatting uit het steenen tijdperk, valt Frank uit. De ander haalt de schouders op. In die op vatting sta ik niet alleen. Je weet best, dat ver scheidene confrères van standing er precies eender over denken. Vlieg op met je standing, denkt Frank, maar hij zegt, met moeite kalm blijvend: Er zijn min stens evenveel confrères van standing, die er an ders over denken. Weet u, wie hier tot dusverre, tien jaar lang hun procureurs waren? Elders en Van Vnarthuyzen. Noemt u dat soms geen kantoor van standing? En als de oude Elders niet gestorven was, had ik nooit deze kans gehad. En wat voor een kans! Die relatie brengt mij zeker een drie honderd gulden per jaar op. Natuurlijk, zegt Mr. Van Westhove minach tend. Daar draait het tenslotte weer om Dat is voor jullie jongeren het eenig belangrijke van de heele advocatïe geld verdienen. Jullie vraagt bij iedere zaak in de eerste plaats: hoeveel verdien ik er aan? En als de zaak er dan maar eventjes mee door kan en je net niet in botsing hoeft te komen met de reglementen of met den Raad van Toe zicht. dan vinden jullie 't allang prachtig. Zoo. zegt Frank, wit van drift. Denkt u tegenwoordig zóó over mij? Tk ben blij. dat u 't nu eens ronduit zegt, want van die zijdelingsche ha telijkheden heb ik allang genoeg. Maar acceptee ren doe ik het niet, als u dat maar weet. De han den tot vuisten gebald in zijn zakken, staat hij voor hem. U hebt me niets te verwijten zegt hij heesch, want ik heb mezelf ook niets te verwijten. Dat ik het met uw opvattingen niet eens kan zijn. is mijn schuld niet. Maar u hoeft werkelijk niet bang te zijn, dat ik ooit zal vergeten, dat mijn vader èn mijn grootvader fatsoenlijke en behoor lijke juristen waren en dat ik me daarnaar te ge dragen heb. En daarom ben ik ook niet van plan om me nog langer zoo door u te laten behande len. Ik vertik het en daarmee uit. Als 't u niet be valt. dan geeft u me mijn ontslag maar. Ook al goed. Voor mijn part dan word ik weer chauf feur. Daar zou je met je dollen kop werkelijk toe ir. staat zijn. Mr. Van Westhove, die volmaakt kalm Franks woede over zich heeft laten heen gaan, schudt bedachtzaam het hoofd. Welja, waarom niet? Ik verlang er soms hard 18 Juni: EEN PRINSES TE ZANDVOORT. Zandvoort was in 1890 nog in opkomst als badplaats. Het was slechts weinigen gegund zich de weelde te verschaffen langen tijd aan zee te vertoeven. Er werd nu bekend gemaakt, dat prinsej Stephanie van Oostenrijk dezen zomer, even als den vorigen zomer, in Zandvoort zou komen logeeren. Zij had hotel Kaufmann als verblijfplaats uitgezocht. van een weeke teerheid en tegelijk toch ook - het optreden tegen zijn kinderen van een fors; kracht en zijn sterfscène is zoo aangrijpend, dat heel sterk ontroert. Ank van der Moer is thans Inken Peters, de; die vroeger door Annie van der Lugt Melsert—i Ees werd gespeeld. Zij geel't dit jonge meisje fris onbevangen en sympathiek. Feitelijk laat Hau mann het geheel aan de actrice over, om ons meisje geloofwaardig te doen schijnen. Ank t der Moer deed, wat zij kon, maar geheel lukte ook haar niet. Van der Lugt heeft voor een 2 goede bezetting van het stuk gezorgd, zoodat 5 de omgeving op een hoog niveau staat. De famf leden van wie wij alleen Louis van Gasteren zijn vroegere rol zagen komen allen volkoc tot hun recht en contrasteeren scherp tegen fijne figuur van Matthias. Het is onder de ir kunstzinnige regie van Van der Lugt een prach! opvoering geworden, die bij het publiek dan c zeer veel succes heeft. J. B. SCHUIL Het puin uit de binnenstad van Rotter dam wordt gebruikt voor de verbreeding en versterking van den Plaszoom, den oever van den Kralingschen Plas, voor heen Korte Kade AANBESTEDING. Voor de weningbouwvereeniging „De Vo: zorg" te Haarlem werd het verfwerk van perceelen in den omtrek van de Indische en. Bromeostraat aanbesteed. Er werd ingeschrevi als volgt: J. P. de Boer, Haarlem, f 870. J. Garstemt IJmuiden f 1200, H. v. d. Glas, Haarlem, f 12 H. Koopman, Haarlem, f 1285; J. van Baar; Haarlem f 1350; W. Joosten, Haarlem, f 13: Firma Doorenspleet, Haarlem, f 1416; Schuit, Haarlem, 1' 1585; Firma Hulsh: Haarlem, f 1636; v. Essen, Rotterdam f 16? P. Barend, Haarlem f 1650; W. Lubbers Haarlem f 1670; P. Essenius, Haarlem f 168 Gebr. Goedhart, Beverwijkf 1720; W. van I Haarlem f 1724; H. A, Schell, den Haag f ITS J, Blom, Haarlem f 1922; Jac. Breed, Haa lem f 1940; Spruijt, Haarlem f 1950; D. Ve guust. Beverwijk f 2180; Gebr. Terpstra, Ai sterdam f 2392; G. Kalf. Haarlem f 2465, i A. Meijers, Haarlem f 2634; J. Herrebru: Haarlem f 2680 ORGELBESPELING. Het programma voor de orgelbespeling Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem op" dag 18 Juni. 's avonds van 89 uur door heer George Robert, is als volgt: 1. Toccata en Fuga d. kl. t. J. S. Bach; 2. Pastorale, Ch. M. Widor. 3. a. Mélodie, b. Scherzo. A. Guihnant. 4. Grande Piece, svmohonique. C. Francfe Dir. d: genoeg naar terug met al dat gezanik hier overalFrank laat zich in zijn bureaustoel v: len, staart somber voor zich uit. Luister eens, Frank, zegt Mr. Van Westhff en gaat tegenover hem zitten, ik zal je je u val van daareven rjaar niet .kwalijk nemen, vvu misschien had je niet heelemaal ongelijk. Mi schien ben ik inderdaad te conservatief op sorws ge punten. Maar wat die quaestie van de Oliet brieken aangaat, tja daar kar. ik me met d besten wil van de wereld niet mee vereenigen, weet ik heel goed. dat verscheidene confrères, lang niet de minste, jouw standpunt zullen deels En al heb ik het risico, dat je er op een punt: dit andere opvattingen op na zoudt houden, ds tijds bij voorbaat aanvaard, toen ik ie een plaï op ons kantoor aanbood, wetende dat je vijf js in de industrie gezeten had. Enfin, 't is tenslol een zaak van jou, dus als je wilt zullen we er h zwijgen maar toe doen. Maar voor het overige jongen, je hebt er zelf zoo juist je vader bij? haald; denk je nu werkelijk, dat als die nog leefó hij het prettig zou vinden, dat zijn zoon tot of zijn ooren in de echtscheidingsprocedures zit? i wat voor soms! Frank kijkt even onzeker Och, zegt hij ds als de ouwe heer nog leefde, was 'hij nu mh schien ergens President. Had hij 't waarschijn!; nog veel drukker met echtscheidingen, dan ik hl ooit zal krijgen. In een totaal andere hoedanigheid dan tod zegt Mr. Van Westhove scherp. Nu maak je: er wel héél makkelijk van af. Ik ben er zefc van, dat je vader zich even dikwijls aan je v. ergeren als ik nu doe. Maar soit, laten we da maar niet over doorpraten. Op dat punt worde we het toch niet eens. Wel hij steekt zijn has uithoe is 't? Ga je nog chauffeurtje spek of blijf je de toga voorloopig trouw? En als Franl nog aarzelend, de toegestoken hand grijpt, zegt t lachend' Ik zou achteraf bijna zeggen, dat jois aanrijdingsgeschiedenis indertijd je blijkbaar 1 evenzeer ongeluk gebracht heeft als aan je vries Willems. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6