TIEN CENT DINSDAG 18 JUNI 1940 HA'AREEM'S DAGBEAI5 5 Italiaansch legerbericht van Maandag: Malta, Corsica en Tunis gebombardeerd. ERGENS IN ITALIë, 17 Juni. (Stefani). Het al gemeen hoofdkwartier van de Italiaanschc strijd krachten publiceert hét volgende zesde Italiaansche legerbericht: „Onze luchtmacht heef', gisteren de vloot- en luchtbases van Malta, Corsica en Tunis gebombar deerd. In een luchtgevecht werd een Engelsch jachtvliegtuig neergeschoten. De vijandelijke luchtmacht bepaalde zich tot en kele vluchten, bijna altijd met afzonderlijke vlieg tuigen, en wierp vooral des nachts bommen uit bo ven steden' en landstreken. In Savona werd onder de burgerbevolking een persoon gedood en werden eenige anderen licht gewond. In Cagliari (Sardi nië) werd door vijandelijke vliegtuigen schade aangericht aan eenige hangars op het vliegveld. Zes soldaten werden gedood en een dertigtal ge wond. In> Palerfao stegen onze jachtvliegtuigen op en verdreven de vijandelijke aanvallers. In de Alpen steeds sterkere actie van onze vliegerafdee- lingen. In Noord-Afrika is de actie van onze land- en luchtmacht tegen de Engelsche strijdkrachten in vollen gang en met goed resultaat. In Oost-Ai'rika werd een belangrijke luchtactie ondernomen tegen lucht- en marinebases in den Soedan en Kenya met opvallende resultaten. Eeni ge toestellen op den grond werden vernield en er werd schade aan de installatie aangericht. Eenige vluchten van den vijand hebben schade veroorzaakt aan de installaties en aan de spoor lijn van Diredawa". LUCHTAANVAL OP SAVONA. Stefani bericht van „ergens uit Italië": Tijdens een vijandelijken luchtaanval op Savona, waarvan in het Italiaansche legerbericht melding gemaakt wordt, is een burger gedood en zijn vijf burgers licht gewond. DE AANVALLEN OP MALTA. MALTA, 17 Juni (Reuter) Sedert Dinsdag is op Malta ongeveer 25 maal luchtalarm gemaakt. Van daag zijn wederom twee bomaanvallen ondernomen, waarbij één burger gedood en twee gewond wer den. Nieuwe Litausclie regeering gevormd. Onder leiding van den publicist Paleckis. Het D.N.B. meldt uit Kaunas: Officieel wordt de volgende ministerlijst be kend gemaakt: Minister-president: Juntas Paleckis. Vice-minister-president en buitenl. zaken: Kreve- Mickevius. Landbouw, tevens binnenlandsche za ken: Mickis. Justitie: Bakarlis. Oorlog en opper bevelhebber: generaal Vitkauskas. Gezondheid: dr. Kogan. Juntas Paleckis is een bekend publicist. Automatisch wordt Paleckis als minister-presi dent bij het totstandkomen van het ministerie ook s president van de republiek. Sovjettroepen Riga binnengerukt. Bruggen en stations bezet. Het D. N. B. meldt uit Riga: Maandagmiddag tusschen een en twee uur zijn. nadat de Le tlandsche regeering aan de eischen van de Sovjet-Russische regeering gevolg had gegeven, de eerste Sovjet-Russische troepen, tanks en pantser wagens Riga binnengerukt. Zij hebben de groote bruggen over de Duna, de stations, de radiomasten, het postkantoor en ook de oevers van de Duna be zet. Voor de Letlandsche regeerïngsgebouwen en voor het ministerie van oorlog zijn geen Russische pantserwagens te zien. Enkele Russische oorlogsschepen zijn in de haven van Riga aangekomen. DE SOVJETTROEPEN IN ESTLAND. Uit Reval meldt het D.N.B. Officieel wordt medegedeeld dat na het aan vullend accöord over de legering van Sovjet Rus sische troependeelen over verschillende grens plaatsen nieuwe Sovjet Russisch troepen in Estland zijn aangekomen. Alle bewegingen en verplaatsin gen zijn geschied volgens de plannen. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. De regeering roept de bevolking op ook onder de nieuwe omstandig heden rust en orde te bewaren en de wei'kzaatn- heden voort te zetten. Behalve gemotoriseerde Sovjettroepen zijn gis teren in den loon van den dag ook Russische oor logsschepen met het slagschip „Oktjabrskaja Rewolucja" tc Reval binnengeloopen en op de reede voor anker gegaan. ITcl Fransche besluit. De ontvangst in de Duitsche hoofdstad. Het D.N.B. meldt: „Het bericht, dat Frankrijk als gevolg van de ongelooflijke Duitsche mili taire successen de wapens heeft moeten neer leggen. verspreidde zich in de middaguren in Ber lijn als een loopend vuur, Maandagmiddag even voor vijf uur werd door de radio aangekondigd dat een speciaal fcodcht. van verstrekkende po litieke en militaire beteekenis uit het hoofdkwar tier van den Führer te verwachten was. In een ogwenk kwam daarop voor de openbare luid spreker en radio maatschappijen een dichte imenschenmenigte bijeen en wachtte vol span ning op het sensationeele bericht. Arbeiders en bedienden, die op den thuisweg waren, sprongen van tram en autobussen af ^n x-enden naar de luidsprekers. De openbare telefooncellen werden formeel be stormd. ieder wilde zijn familieleden zoo snel mogelijk op de gebeurtenissen opmerkzaam ma ken. Toen de radiospreker met het bericht uit het hoofdkwartier 'van den Führer begon heerschte er een ademlooze spanning. Spontaan werden de nationale hymnen door de bijeenge komen menigte meegezongen, die na het bericht door de radio werden gespeeld. Nadat de eerste verbazing, die de menschen beving, door de voor hen niet te gelooven ineenstorting van Frankrijk was geweken, brak. een geweldig gejubel los. dat in geestdriftige betoogingen voor den Führer en de weermacht tct uiting kwam. De beteekenis en de gevolgen van deze gebeurtenissen werden in levendige gesprekken besproken. Uit alle ge sprekken bleek eenstemmig de trots en bewonde ring voor de prestaties van de Duitsche soldaten, die het Fransche besluit hebben afgedwongen. Kort na dc verspreiding van het soeciale bericht door de radio verschenen rcecii de eerste exti-a edities der groote Berlijnsche bladen, die den vorkoopers letterlijk uit de handen werden ge grist". de Maas werd bij de nadering Persstemmen over Frankrijk's beslissing. DE DUITSCHE BLADEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In den grootsten opmaak op de eerste pagina pübliceeren de bladen het extrabericht van het hoofdkwartier van den Führer met als opschrift ,Pétaïn verklaart dat Frankrijk de wapens moet neerleggen". Houdt men zich het feit voor oogen, zoo schi-ijft de „Bei'liner Börsen Zeitung" dat Duitschland steeds weer het voorwerp van tallooze Fransche dreigementen en invasies geweest is en dat in dezen oorlog de Fransch-Engelsche legers via België en Nederland het hart van Duitschland hebben willen binnenvallen om het rijk voor al tijd tot slaaf te maken dan kan de beteekenis van den dag van heden niet hoog genoeg geschat wor den, nu maarschalk Pétain. eens de verdediger van Verdun, om de Duitsche voorwaarden heeft moeten vragen. Voor Engeland was de Fransche soldaat nooit de bondgenoot in hoogeren zin, doch steeds slechts de landsknecht, welks lijk men achteloos liet liggen, wanneer hij zijn betaalde rol had uit gespeeld en zijn bloed voor het Britsche egoisme vergoten had. Churchill wil zonder acht te slaan op Frankrijk's lot doorvechten. De Duitsche sol daat, wiens hoogere gevechtsmoraal de overwin ning in Frankrijk behaald heeft, zal ook den En- gelschen hun verdiende loon brengen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Frankrijk is niet meer in staat door te vechten, omdat .het militair verslagen is. Dat is een der be langrijkste verschillen met den toestand van Duitschland in October 1918. OORDEEL DER ITALIAANSCHE PERS. Uit Rome verneemt het D.N.B.: „Frankrijk legt de wapens neer", „Frankrijk ca pituleert", „De nieuwe Fransche regeering ver zoekt om een wapenstilstand". Deze en dergelijke opschriften plaatsen de Romeinsche bladen over de geheele breedte van hun edities, waarin de aan kondiging van maai-schalk Pétain voor de Fransche radio wordt gepubliceerd. Frankrijk, zoo schrijft de „Giornale d'Italia" ziet tegenover den totalen oorlog, dien de beide verbon den spilmogendheden in koenen strijd voeren, zijn algeheele politieke en militaire systeem ineenstor ten. Dit systeem was gegrondvest op vier hoekpij- lers: de Maginotlinie, waardoor de spilmogendhe den tot een langdurigen oorlog moesten worden gedwongen, de ontzaglijke imperiale en financieele i-eserves, het bondgenootschap en tenslotte de po litieke en militaire .bondgenootschappen met de mogendheden in het oosten en zuidoosten van Eui-opa. Deze bondgenootschappen, aldus Gayda verder, zijn de onmiddellijke aanleiding er toe ge weest dat Frankrijk in den oorlog werd meege sleurd. Hetzelfde kan men zegge" van het bond genootschap met Groot-Brittannië. In een commentaar op het Italiaansche legerbe richt aldus Stefani merkt het hoofdartikel van het katholieke dagblad „Avvenire" op dat de Italiaansche actie zich ontwikkelt in drie groote richtlijnen: verkenningen der Italiaansche troepen op Fransch gebied, de noodzakelijke voorbereidin gen voor de Italiaansche bevrijding van Maltar. Corsica en Tunis, en de eerste felle slag van Italië tegen de Engelsche overheersching in Egypte. Hetzelfde hoofdartikel vat als volgt een militai ren toestand samen, welke de ineenstorting van Frankrijk heeft veroorzaakt: „De leiderde klasse in Frankrijk, die schuldig staat aan de opoffering van de solidariteit van het vasteland aan de „buiten- Europeesche eilandhegemonie" van Groot-Brittan nië. is gekomen tot den proloog van het onverbidde lijke lot, dat zich reds afieekende in den racht van 5 op 6 Juni. toen Re.vnaud weigerachtig bleef te genover president Lebrun en de door Laval aan geboden reddingsboei afwees. Reynaud en zijn troep vergaan onder de ruïnes van hun vaderland, zo." der licht van grootheid en onder het sinistere schijnsel van den volksafschuw. De Fransche generale staf, verraden en be smeurd door de beschuldigingen van Reynaud. neemt wraak, en de oude maarschalk Pétain vond de moreele kracht en de mogelijkheid tot redding van de eer door het einde af '.e kondigen van de nuttelooze slachting. Dat heeft Leopold III ook reeds gedaan, waarbij hij vergeefs een voorbeeld gaf aan Frankrijk, terwijl hij van verraad werd de Duitsche troepen opgeblazen OF 1000 GULDEN daartusschen is op 22 Tuni geen ver schil, want wie geeft al naar hij heeft, volvoert een burgerplicht bij de natio nale collecte voor Neerlands oorlogs slachtoffers. Helpt naar vermogen mee den nationalen nood lenigen, geeft vele tientjes als het kan, maar gaat in géén geval de collectebus voorbij (Adv. Ingez. Med.) beschuldigd door Reynaud, den vluchteling van Parijs, van Tours en van Bordeaux, die zich ge reed maakt om naar Washington te vluchten. Deze beschuldiging is herhaald door Churchill, die met Eden het gewicht draagt var. de verantwoordelijk heid voor de spoedige ineenstorting van Groot- Brittannië. Engeland zal thans geen volken meer vinden, die bereid zijn om zich voor zijn belang op te offeren. De Nieuwe Wereld is nog niet zoo oud geworden, dat zij niet de noodzakelijkheid be grijpt van een overeenstemming met het Nieuwe Europa". Het Italiaansche blad „Popoio di Roma" schrijft volgens Stefani: „Het doel van de ontmoeting tusschen Duce en Führer valt gemakkelijk te raden. Nu Frankrijk de wapens heeft neergelegd moeten de as-mogend- heden tezamen de vredesvoorwaarden opstellen. Führer en Duce zijn heden geroepen te beslissen over het nieuwe territoriale aanzien van Europa en een nieuw continent te scheppen op de puinhoopen van de funeste democratie". AMERIKAANSCHE PERS STEMMEN. Uit New-York meldt het D.N.B.: Met reusachtige letters en onder opschriften als „Frankrijk buigt zich" e.d. hebben de New-Yorksche bladen Maan dag de verklaring van maarschalk Pétain gepu bliceerd. dat Frankrijk de wapens moet neerleggen. Dit bericht leidde op de New-Yorksche effecten beurs direct tot aanzienlijke koersdalingen, die uiteraard in het bijzonder ondernemingen met Fransche bewapeningsopdrachten golden. In economische kringen te New-York wordt on omwonden verklaard dat door den stap van Frank rijk het vraagstuk der gewapende interventie van de Vereenigde Staten heeft afgedaan, want „een verstandig koopman zal geen aandeel nemen in een reeds failliete onderneming". Volgens United States News begint thans voor de Vereenigde Staten „een tijdperk van gewapende isolatie", ei ie tot uiting zal komen in grootere Noord-Amerikaansche belangstelling voor Spaansch Amerika en de politiek van goede nabuurschap bij de regeling der vraagstukken, welke thans acuut worden, op de proef zal stellen. De verovering van Verdun. BERLIJN. 18 Jxini. (D.N.B.I In een fron'.bericht wordt de val van Verdun geschil derd. „Heden moet de vestigstad" aldus dit be richt. „waarom 25 jaar geleden In een langdu rigen strijd 700.000 soldaten gevallen zijn, in onze handen vallen. Nog verdedigen sterke for ten den toegang, maar reusachtige branden toonen aan dat Verdun rijp is voor denval. De troepen splitsen zich. infanteristen en pioniers. Wij trekken op naar Vachereau-ville. De plaats schijnt niet bezet te zijn. Nog negen ki lometer tot Verdun. Eindelijk wordt de voorstad Belleville, verdedigd achter zware prikkeldraad- versperi-ingen en ban-icades, bereikt. Nog steeds vuurt het fort Belleville, maar aan het hoofd van zijn bataljon trekt de commandant de voor stad en daai-mede Verdun binnen. Terwijl de forten eindelijk zwijgen wordt de weg naar de Citadel ingeslagen, langs lange reeksen gra ven uit den vorigen oorlog. De tricolores wor den ingehaald, de vlag van het Duitsche rijk wappert op de Citadel. Aan den zuidelijken rand van de stad ontwaart men een grooten brand, die blijkbaar in petroleumtanks woedt. Het wordt avond. De divisie-commandant be veelt snel voort te maken. Langs alle wegen trekken thans in vier colonnes naast elkaar de overwinnende divisies verder zuidwaarts". Duitsch legerbericht meldde Maandagmiddag Fransche legers vluchten naar Zuiden en Zuidwesten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. (D.N-B.) Het opperbevel van de weermacht .De ineengestorte Fransche legers vluchten in massa, terwijl zich sterke verschijnselen van ontbinding voordoen, scherp achtervolgd door onze. troepen, naar het zuiden en zuidwesten. Daar, waar bepaalde afdeelingen nog een ge ordende tegenstand trachten te bieden, werden zij met zware verliezen verslagen. Door dapper optreden van een mobiele af- deeling, die door den divisiecommandant per soonlijk geleid werd. gelukte het Orleans en een overgang over de Loire aldaar, ongeschon den in frezit te nemen. Tegen de wijkende vijan delijke colonnes zette het luchtwapen zijn ver nietigend werk voort. Talrijke bruggen over de Loire werden getroffen. Dichte colonnes, die voor deze bruggen stonden opgehoopt, werden met bommen en machinegeweren aangevallen. De in Bourgondië en 'door Langres optrek kende snelle troepen hebben ver naar het zui den ruimte gewonnen. Twee vliegvelden met 39 vliegtuigen, welke voor het vertrek gereed stonden en met bommen geladen waren, wer den hier ingenomen. Ten Zuid-oosten van Be- sancon werd de Zwitsersche grens bereikt Daarmede werd de ring om de uit Lotharingen en uit den Elzas wijkende Fransche strijd krachten gesloten. In het Noorden van Lotharingen rukken onze troepen op van het Noordwesten der stad St- Mihiel uit. Gebniik makend van de doorbraak door de Maginotlinie ten zuiden van Saar- brücken trekken onze divisies aldaar ondanks plaatselijk hardnekkig verzet van den vijand naar het Rijn-Marne-kanaal op. Chateau-Sa- lins. Dieuze en Saar'ourg zijn ingenomen. Ook op den Westelijken oever van den Boven-Rijr. maakt onze aanval via het Rijn-Rhönekanaal in de richting van de Vogezen succesvolle vor deringen. In den Elzas steunden gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpex-s alsmede luchtdoelartillerie het leger krachtdadig in den strijd te land. Vestingwerken en bunkers wer den met bommen van het zwaarste kaliber aangevallen. De verliezen van den vijand in de lucht bedroegen in totaal acht vliegtuigen. Daarvan werden er vijf in luchtgevechten, drie door luchtdoelgeschut neergehaald. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Het Duitsche duikbootwapen heeft de laatste dagen ruim 100.000 ton scheepsruimte tot zin ken gebracht. Een onderzeeër onder leiding van den kapitein-luitenant Frauenheim meldt het tot zinken brengen van 41.500 bruto-re- gisterton scheepsruimte, waaronder het Brit sche stoomschip „Wellington-Star" van 11.400 bruto-registerton. Een tweede duikboot onder leiding van den eersten luitenant ter zee En drass meldt 53.000 bruto-registerton als ver nietigd. waaronder de Britsche hulpkruiser „Carin.thia" van 22.300 bruto-registerton. Aan een andere duikboot gelukte het in de Moray- Firth een Britschen hulpkruiser van 9000 bruto register ton tot zinken te brengen. Bij het pas seer en van den Rijn heeft zich de majoor van een bataljon pioniers, Gantke, door pei'soon- lijke dapperheid bijzonder onderscheiden". FRONTBERICHT. Het Maandag gepubliceerde frontbei-icht van het D.N.B. luidt als volgt: „De Fransche legers verkeeren volkomen in ont binding. Van ordelijken tegenstand onder centrale leiding kan geen sprake meer zijn. Weliswaar heb ben afzonderlijke troependeelen van den tegenstan der ook gisteren nog wanhopig verzet geboden, maar het betreft hier slechts gedeeltelijke acties zonder eenig verband, die het stormachtige op rukken van het Duitsche Westelijke leger niet kunnen stuiten. Het strategisch belangrijke succes van den dag hebben de uit de Champagne over het Plateau van Langres oprukkende snelle troepen kunnen boe ken. Het gelukte hun bij Besangon de Zwitsersche grens te bei-eiken, zoodat thans de in de Maginot linie, aan den Boven Rijn en in de vestingsystemen daarachter liggende Fransche troepen zich de laatste mogelijkheid tot terugtrekken definitief zien ontnomen.. Langs den geheelen Boven Rijn, over het Saar- front tot in het gebied van Verdun, wordt een ge weldige ring gesloten, waaruit voor de Franse hen geen ontkomen meer mogelijk is". Aan tie Fransch-Zwitsersclie grens. Vele vluchtelingen komen te Verrières aan. Het D.N.B. meldt uit Genève d.d. 17 Juni: „In de laatste dagen en zelfs nog hedenochtend zijn bij Verrières, een Zwitsersch grensplaatsje in de Jura tegenover Pont Arlier, een groote hoe veelheid Zwitsers uit Frankrijk alsmede Fransche vluchtelingen aangekomen. De meeste hunner zijn volledig uitgeput. Velen brengen op handkarren hun have en goed over de grens. De Zwitsersche autoriteiten hebben bevel gegeven dat voorloopig alleen Fransche vrouwen, kinderen, grijsaards en zieken over de grens mogen komen. Aan de Fran sche zijde zijn de toegangswegen tot de grens reeds in Duitsche hand. De wegtrekkende Fransche troe pen hadden bruggen en militaire objecten in de lucht laten vliegen. Deze explosies veroorzaakten in Zwitserland tallooze verwoestingen en beschadigin gen, daar de Fransche militaire autoriteiten de eenvoudigste voorzorgsmaatregelen verwaarloos den. Maandagochtend vroeg zag men van Zwitserland uit de eerste Duitsche tanks en pantserwagens, voorafgegaan door verscheidene schutters op rno- tox-rijwielen. Met terugtrekkende Fransche achter hoeden kwam het nog tot afzonderlijke ge vechten. Af en toe was in Zwitserland nog artil lerievuur te hooren. De toegang tot de grens is van Zwitsersche zijde uit door sterke verspei'ringen bijna onmogelijk gemaakt. De Zwitsersche grens posten zijn met troepenafdeelingen van het bonds- leger versterkt, die gepakt en gezakt dienst doen. Verrières is in den DuitschFranschen oorlog van 1870 beroemd geworden door het feit. dat hier het vluchtende Fransche Bourbaki-leger Zwitser- schen bodem betrad en ontwapend werd". Titrksclie regeringsverklaring Gevolg der jongste gebeurtenissen in Europa. Het D.N.B. verneemt uit Istanboel, 17 Juni. De aangekondigde regeeringsverklaring over de buitenlandsche politiek voor het parlement, af te leggen door den minister-president, wordt, tegen de verwachting in, uitgesteld. Blijkbaar hebben de gebeurtenissen in Frankrijk hierop haar invloed uitgeoefend, daar men zich hier geplaatst ziet voor een geheel nieuwen toe stand. ANKARA, 18 Juni (Stefani) Zooals bekend verkeerde heel Turkije in gespannen verwachting over een redevoering, welke de ministerpresident in de Kamer zou uitspreken. Thans wordt verno men dat deze rede niet zal worden uitgesproken en zelfs wordt eraan toegevoegd dat daartoe nooit het voornemen bestond. In deze kringen gelooft men dat de radiorede van Maarschalk Pétain Ankara ertoe heelt gebracht ervan af te zien zijn besluiten kenbaar te maken, welke overigens reeds door het blad „Akcham" waren medegedeeld. DE ONDERGANG VAN DE „GLORIOUS". Twee Engelsche torpedojagers gingen in hetzelfde gevecht ten onder. BERLIJN. 17 Juni jD.N.B.) Op den 8en Juni gelukte het aan eenheden van een Duitsche vlootafdeeling in de Noordelijke IJszee o.a. het Engelsche vliegtuigmoederschip „Glorious" (22,000 ton) tot zinken te bi-engen. Tevoren had den dezelfde eenheden reeds een Engelsche tank boot, een patrouillevaartuig en een Engelscli transportschip van ongeveer 18.000 ton tot zinken gebracht. Tegen den avond van den 8en Juni ontmoetten de Duitsche eenheden het Engelsche vliegtuigmoederschip „Glorious", dat naar ra ming vijftig Engelsche vliegtuigen aan boord had en door twee torpedojagers vergezeld was. In een door het D.N.B. ontvangen ooggetuige- verslag wordt een schildering gegeven van iiefc verloop van den strijd, waarin zoowel het vlieg- tulgmoederschip als de beide vijandelijke torpedo jagers in den grond geboord werden. „Heel duidelijk zien wij de silhouet van het vliegtuigmoederschip", aldus het bericht. „Een vergissing is uitgesloten. Thans hebben zij ook ons herkend en zij draaien weg. Te laat. Dc com mandant geeft bevel tot vuren. De vuurmonden worden op het vliegtuigmoederschip gericht. Difc verspreidt rook en probeert ons thans af te lei den. Men tracht het kostbare schip aan het goedgerichte vuur te onttrekken. Het vliegtuig moederschip hoopt nog steeds te ontkomen. Tref fers zaaien dood en vernietiging, maar ook in onze buurt slaan de granaten in. De Engelsche torpedojagers willen den strijd niet opgeven. Plotseling breken zij door en schieten hun tor pedo's op de Duitsche eenheden af. Door handig manoeuvreeren moeten deze de torpedo's ontgaan. Tenslotte wordt een torpedojager tot zinken ge bracht en enkele oogenblikken later zinkt ook hefc vliegtuigmoederschip. De treffers hebben hun uitwerking gehad. De eenige overblijvende tor pedojager brandt aan den voorsteven. Langzaam begint hij te zinken. Waarschijnlijk heeft 'er een ketelontploffing plaats gehad. Dan sluiten zich ook over dezen dapperen tegenstander de gol ven". Vliegtuigongelukken in de Ver. Staten. Het D.N.B. verneemt uit New-York: Boven het stadsgebied van New-York zijn Maandag twee groote tweemotorige Douglas bombarde mentsvliegtuigen met elkaar in botsing geko men en brandend op twee huizen neergestort. De twaalf inzittenden werden op slag gedood. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. In Tulsa (Oklahoma) gebeurde een soortge lijk ongeluk. Twee lesvliegtuigen kwamen hier met elkaar in botsing. De drie inzittenden werden gedood. Iedere vierkante meter grond wordt nu door de volkstuinders gretig gebruikt als tuingrond. De aanduiding „bezet" is ten overvloede aan gebracht om aan te duiden, dat ook dit stukje reeds in exploitatie is. PROGRAMMA WOENSDAG 19 JUNI 1940. JAARSVELD 414.4 M. K.R.O.-uitzending. G.30—fi.50 VPRO. 8.00 Berichten ANP.. 8.05 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Gramofoon muziek. 12.15 John. Kristel en zijn Trouba- dours. (12.451.15 Berichten A.N.P. en gramo foonmuziek), 2.00 Vrouwemuir. 3.00 Gramo foonmuziek. (Ca. 3,30 Eventueel mededcclin- gen). 3.30 Musiquette. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Kindexnxurtjpe. 5.45 K.R.O.-Nachtcgaaltjes. 6.05 KRO-orkest. 6.30 Jeugduitzending. 6.50 Gramofoonmuziek. iC.a. 7.30 Eventueel mede- deelingen). 7.30 „Hoe doe ik zuinig met gas?" vraaggesprek. Hierna Gramofoonmuziek. 8.00 Berichien A.N.P.. 8.15 KRO-Symphonie-oi-kest en solist. 9.15 Radiotooneel. 9.30 KRO-sympho- nie-orkest. 10.0010.15 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-uitzending. 11.1511.30 nam. Berichten. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 GramofoonmuzieOc. 8.40 Orgelspel. 9.00 Berichten (Fransch). 9 15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Renova-septet (opn.). 11.15 Berichten (Engelsch". 11.30 AVRO Aeolian-orkest. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusements orkest. 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 Berich ten (Duitsch). 2.15 Verkorte opera .Der Wild- schütz" (opn.) 3.15 Berichten -Fransch). 3.30 Ensemble Rentmeester en gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Gramofoonmu ziek met toelichting. 5.45 AVRO-dansorkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 7.40 Cyclus ..Nederlands provincleschoon" (met reportages) 8.00 Berich ten (Duitsch). 3.15 Berichten 'Engelschï. 8.30 Berichten A.NJ3. 8.40 AVRO-Amusement.s- orkesl en solist. 9.15 Berichten (Engelsch) 9.30 orkest en soliste (opr. 10.- Ber. (Duitsch) 10.15 Berichten ANP., sluiting. 11.15—11.30 Be richten (Fransch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7