Twee Nederlanders voor Duitschen krijgsraad Brengt Uw vacantie door in... Haarlem! De schoonheid van onze eigen stad. V/egens diefstal en keling DINSDAG '18 JUNI 194Ö H X ÏRCE M'S D A G BEAU 6 De Nieuwe Kerk te Haarlem. Waarom zouden wij. Haarlemmers niet eens van den zomer onze vacantie doorbrengen in onze eigen stad? Temeer daar het verkeer tegenwoordig toch al zooveel moeite geeft, is dit op het oogenblik zeer aan te bevelen. Maar geachte lezer, ik hoor u daar mompelen: Wat is daar nu aan! Juist omdat gij zoo iets zegt, geeft gij blijk dat gij uw eigen stad niet eens, of althans zeer weinig kent. Laten wij in dit artikel eens net doen of wij een heele week vacan tie hebben binnen en om de eigen oude veste: Het is de avond voor de vacantie. De heer des huizes heeft al toen hij uit zijn werk kwam twee heel voorname dingen meegebracht, namelijk: Een kaart van Haarlem en omgeving en een boek(je) over De Haarlemsche gebouwen. De avond wordt gepasseerd met plannen maken, en met het vooraf bestudeeren van de kaart en het boekje. Geen be slommeringen van koffers pakken, geen plaatsbe spreken, niet net-op-het-laatste oogenblik nog ont dekken dat dit of dat nog gebeuren moet, en al van die dingen meer die altijd zoo'n groot gedeelte van de voorpret vergallen. Wij gaan vanavond een beetje vroeg' naar bed, om morgenochtend lekker frisch te zijn. De eerste vacantie-dag gaan wij Haarlem zelf in. Als punt van uitgang nemen wij de aloude Groote Markt, en beginnen daar maar meteen onze excursie met het stadhuis. Wij zijn er al zoo dikwijls langs gekomen, maar nu valt het ons pas op wat een prachtig gebouw het is. Het boek wordt ter hand genomen, en wij zoeken op wie het gebouwd heeft, en uit welke tijd het dateert. Dan gaan wij verder de Markt af. Wat staan er eigenlijk een prachtige gebouwen! Daar heb je de gevel van Brinkmann, en verder dat heele rijtje. Ons oog valt op een gevel steen boven het gebouw van het bioscoop-theater „Moviac". Een duik in het boekje. He, dat is het voormalige huis van Lourens Jansz. Coster. Je be gint je een ontdekkingsreiziger te wanen, die bezig is zijn eigen stad te ontdekken. Dan gaan we naar tie Groote Kerk. Wij loopen er eens omheen, en rek ken onze halsen om toch niets van zijn. schoonheid te missen. Het blijkt een werkelijk groote Kerk te zijn als je er heelemaal omheen geloopen bent, want dat valt nog niet mee. Als de Kerk open is gaan wij van binnen een kijkje nemen. Ons boekje vertelt on getwijfeld geschiedenissen die er aan de kerk ver bonden zijn. Wij zoeken in de kerk de pieltjes op, waar die geschiedenissen zich afgespeeld hebben. Wij kunnen daarbinnen weer het ontzag voelen voor wat onze vaderen eens gepresteerd hebben voor en in dit bouwwerk. Tot besluit van onzen welbesteden morgen gaan wij naar het Teyler- museum eigenlijk is de tijd dien we aan het bezoek van 'e museum kunnen wijden wel wat erg weinig, maar enfin, we kunnen er misschien later nog wel eens terug komen. Wij zijn moe geworden, en be sluiten met algemeene stemmen om in een restau rant of een melksalon te gaan eten. Maar dan weer op stap! De Bakenessergracht staat op het pro gramma. Een aandachtig bekijken van bijkans alle huizen langs het oude grachtje volgt. Over vele heeft ons boekje iets bizonders te vertellen. En dan al die kleine zijstraatjes! Wat is daar nog niet alle maal te zien! Ineens staan wij, als wij een klein straatje uitkomen voor een oud kerkgebouw. De Ba- kenesser-kerk! We gaan bij den koster aanbellen, die ons zeker een bezichtiging, die de moeite loont, niet zal weigeren. Zoo heen en weer dwalend zijn wij langzamerhand moe geworden, en besluiten wij langs het Spaarne (Waaggebouw, oude heerenhui- Een. pakhuizen enz.) naar de Haarlemmerhout te wandelen. Uw oudste zoon van de H. B. S. weet de vermoedelijke plaats aan te wijzen waar Coster het principe van de boekdrukkunst ontdekte, verder weet hij plaatsen aan te wijzen die ons herinneren aan personen en figuren uit de Camera Obscura. Uw jongste.zoon heeft door de emoties zijn brood niet heelemaal opgegeten, en dit wordt dan nuttig aangewend als attribuut voor een bezoek aan den hertenkamp. Tot slot van den dag gaan wij in een theetuin op ons gemak uitrusten van de excursies van dien dag. Den volgenden dag gaan wij naar de omgeving. Een flinke wandeling naar Aerdenhout en Kraantje Lek. Wij wandelen door de rustige lanen van dit villadorp en zoeken als het ons te bar wordt in de zon. een schaduwrykplekje uit. Dan gaan wij ook op speurtocht naar mogelijke overblijfsels van het Naaldenveld, het terrein waar vader als kleine jon gen met zijn vader en moeder heenging. En werke lijk, wat wij er nog van ontdekken valt ons erg mee. Het kost zelfbeheersching om van het malsche gras in de schaduw van de dennen te scheiden en het zandpad wat u op uw kaart ziet aangegeven te vol gen naar de Zandvoortsche laan. Tegenover ons ligt dan de Westerduinweg, een prachtig weggetje dat zich door de duinen slingert en ons noodt in zijn boorden die uit mooie stukken duin bestaan, te gaan luieren of te spelen met de kinderen. Daarna naar Kraantje Lek. De kwaliteiten van dit duin zijn zoo algemeen bekend dat u zich er voelt alsof u thuis bent, en het. duin maakt een goede kans om u verder den heelen dag als gast te houden. Gaat u toch nog verder dan wandelt u achter de zanderij- duinen om (den Zwarten Weg af) naar de Zanderij vaart. Een bizonderheid van deze vaart is zijn helder water, zoodat u de meeste visch kan zien zwemmen, wat op zich zelf een altijd bekorend schouwspel is. Een bezoek aan het Brouwerskolkje is werkelijk het laagte wat wij vandaag kunnen doen, en daarom na daar een laatsten dwaaltocht gemaakt te hebben gaan wij voldaan naar huis. De tweede dag is ten einde. Zoo zou ik naturlyk kunnen doorgaan, en een heele vacantie uitstippelen, maar is het eigenlijk niet veel leuker dat u zelf uw plannen opmaakt? Daarom zal ik u nog meer objecten opnoemen, die u dan zelf maar moet sortecren en uitzoeken. Daar is Bloemendaal, met zijn park Duin en Daal, en het dierenpark, waar de mooiste eenden en andere vo gels rondloopen, met het Blocmendaalsc'ne Bosch. En verder is daar nog het Thysse's Hof. Nooit van gehoord zegt u? Maar mijnheer, dat is gewoon ver schrikkelijk. Achter het Pannckoekenhuisje, dat zeker op uw kaart staat aangegeven ligt het. Daar vindt u bijkans alle Nederlandsche planten staan, zoo maar in de vrije natuur. En wat het leukste is. de naambordjes staan er bij. U kunt daar dus een behoorlijke dosis Botanische kennis opdoen. En mooi dat het er is! Een reusachtige krans van bloe men daarmidden in een vijver, dat is het Thysse's Hof. In de vijver zwemt van alles. Ik ontdekte er laatst een moerasschildpad in! Op het oogenblik dat ik dit artikeltje schrijf staan er vier soorten van Nederlandsch, inheemsche orchideeën in bloei. Wist u niet eehs dat die er waren? Zie» en overtuigd u! Behalve Bloemendaal loont Santpoort een bezoek, met zijn ruïne van Brederode, zijn prachtige omge ving. Wij noemen daar nog op: Duin en Kruidberg, het duinpad naar Bloemendaal, het Strandbad enz. Ook gaan wij natuurlijk een dagje naar Zand- voort, met de tram, de fiets of de beenenwagen. Maar denkt u erom dat voor hen die het wagen kunnen, de beenenwagen het mooiste vervoermiddel blijft? Zandvoort heeft ook zijn vele attracties: het Noorderbad, Dancings, Het Groot-Badhuis, restau rants, en dan nog wat er op gezette tijden plaats vindt. Een weinig bekende fietstocht vanuit Haarlem is de fietstocht langs het Spaarne (Oostelijke oever) naar Spaarndam. Dwars door de weilanden gaan wij, en onderweg komen wij dan den beroemden Klaas van Kietentoren tegen. Maar Spaarndam is niet ons einddoel, neen, dat ligt verder. Het is na melijk Assendelft, het vredige dorpje met zijn vele bruggetjes. Vanuit Assendell't naar Beverwijk, en slot Assumburg. Over Velsen en verder binnendoor (de duinweg) over Santpoort gaan wij.naar huis. Wij gaan een dag roeien, op het Spaarne, of de Leidsche Vaart af, naar Vogelenzang. Met wat soort van boot u wilt gaan, het is allemeel even schoon, en later zult gij er nooit spijt van hebben dat u dat gedaan heeft. Als u zoo uw vacantie doorbrengt in en om de veste, dan zult u merken, dat u zelfs tijd te kort zult komen, en moet besluiten om of maar weer moedig aan het werk te gaan, met de herinnering aantal dat schoone, of er nog een paar dagen vacan tie bij te nemen of te vragen. Gij zult er trotsch op hebt gehad voor de schoonheid van de stad, dat gij worden, of misschien al reeds zijn als gij wel oog burger moogt zijn van Haarlem, de oude Bloemen stad. Rotterdam gaat noodwinkeis bouwen. ROTTERDAM, 17 Juni (A.NJ.) In het kader van den wederopbouw van het door oor logsgeweld zoo zwaar getroffen centrum van Rotterdam zullen particulieren, wier zaken zijn verwoest, m drie stadsgedeelten in de gelegen heid worden gesteld noodwinkeis, noodrestau- rants en dergelijke inrichtingen te bouwen en in te richten. Deze plaatsen zijn in Dijkzicht (een stadswijk begrensd door den ouden West zeedijk en het Binnenweg-kwartier), in Bley- dorp en aan den Coolsingel. Wethouder J. Brautigam heeft ons deze mededeeling van ochtend verstrekt. Hij voegde er aan toe, dat de voorbereidende maatregelen zich reeds in een vergevorderd stadium bevin den. Op genoemde drie plaatseri komen in totaal ongeveer 80 noodzaken groote en middelgrootte winkels, restaurants, enz. waar van ongeveer 60 op den Coolsingel en in Bley- dorp en ongeveer 20 in Dij'kzicht. Aan alle aan vragen van gegadigden voor groote zaken heeft men kunnen voldoen, niet echter aan alle aan vragen voor noodrestaurants en andere derge lijke inrichtingen, welk aantal vrij groot was. Het ligt in de bedoeling, dat totaal 10 nood- restaurants worden gebouwd. De grootste ruimte, waarop men voor één zaak beslag mag leggen, is vastgesteld op 600 vierkante meter. De heer Brautigam deelde voorts nog mede, dat de bouw van deze 80 noodzaken geheel voor rekening is van hen, die haar straks zullen be trekken en die zijn aangewezen door een com missie. welke de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken daarvoor in het leven heeft geroepen. Terwille van een zekere eenheid zullen zij bij den bouw overleg moeten plegen met de centrale van architecten en met toe komstige buren. Naast deze 80 noodzaken zal de gemeente elders 250 kleine noodwinkeis plaatsen. Deze zullen worden verhuurd. De aanbesteding van dit complex geschiedt Donderdag a.s. Wanneer al deze noodinrichtingen in gebruik zullen kunnen worden genomen is uiteraard moeiijk te zeggen. Met den bouw wordt echter de grootste spoed betracht. Aangezien hier sprake is van urgenten bouw, worden geen moeilijkheden bij den aanvoer van materialen verwacht. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het cand.-ex. rechten de heeren F. L. Nepperus en A. Y. Wieberdink. Acte L. O. Voor het eindexamen der R.K. kweekschool te Moerdijk is geslaagd mej. L. Smit te Heem stede. Het landgoed Elswoud. HANDBAL. Zomeravondcompetitie. Heeren: ConcordiaRapiditas (112). Door onvolledigheid van Rapiditas heeft deze ontmoeting helaas niet die spanning gebracht, die men er van verwacht had. Het werd nu een gemakkelijke Concordia-zege. Na één minuut pleohtige stilte voor de geval len handbalmakkers in acht te hebben genomen, brachten de bezoekers den bal in het spel en deden al direct na een vlotten aanval doelman ten Have in actie komen. Het duurde niet lang of een tweede aanval der zwart-witten had succes. Hier bleef het echter voorloopig bij, want het samenspel van het Concordia binneytrio werd van dien aard, dat de 10 achterstand spoedig in een 31 voorsprong was omgezet, door goede schoten van G. Andrée en A. v. Santen. De thuisclub bleef hierna het spel in handen houden en al wisten de Rapidianen v. Gorcum en Hartendorp soms het Concordiadoel in gevaar te brengen, het spel werd toch hoofdzakelijk op de Rapiditashelft gespeeld, waar doelman Baars meermalen keurig werk verrichtte. Toch kon hij niet verhinderen, dat met een 6—2 voorsprong der thuisclub gedraaid werd. De tweede helft aaf vaak aan beide zijden goed spel te zien, hoewel de roodhemden in de meer derheid bleven Door doelpunten van J. Duijff en C. Witziers werd de stand tenslotte tot 11—2 opgevoerd, waarna scheidsrechter K. Blaser het einde floot. HONKBAL HAARLEM I—H.H.C. I. Woensdagavond wordt deze ontmoeting in het Noorder Sportpark te 7 uur gespeeld. LAWNTENNÏS TENNISKAMPIOENSCHAPPEN IN DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 17 Juni (A.N.P.) In de Deensche tenniskampioenschappen, welke in Kopenhagen plaats vinden, viel de eerste be slissing. Anker Jacobson sloeg in het heeren enkelspel. Henning Wug met 63. 63. 60 en behaalde daardoor voor de zesde maal het Deensche kampioenschap. LANDENWEDSTRTJDEN TE BERLIJN. Van 5 tot 7 Juli vindt te Berlijn de landen- ontmoeting plaats tusschen Duitschland en Italié. Beide landen zullen met hun sterkste ploegen uitkomen. (A.N.P.) ZWEMMEN WILLY DEN OUDEN IN PARIJS? Naai- de Rotterdamsche medewerker van de Deutsche Zeitung in den Niederlanden meldt, zou de bekende zwemster Willy den Ouden naar Parijs zijn gevlucht. Op den dag van den Duit- schen opmarsch in België en Nederland was zij in Brussel. Daar raadde men haar aan naar Parijs te vertrekken. WIELRIJDEN Aantrekkelijk programma op de Heemsteedsche Wielerbaan. Zondag 23 Juli hebben op de Heemsteed sche wielerbaan belangrijke wielerwedstrijden plaats, in een 80-K.M. koppelwedstrijd zullen aan den start komen Wals-Pellenaars, Schulte- Boeijen, v. Egmond-Groenewegen, Reuter-v. Rijn, v. d. Linden-Rijneveld, Roes-Zwarte- poorte. Verder een achtervolging tusschen Schulte-Groenenwegen en Boeijen-Pellenaars. terwijl v. Egmond. v d. Linden. Wals en ande ren elkaar in een sprint de zege zullen betwis- H. K. C. „Excelsior". Bovengenoemde vereeniging hield een wedstrijd over 45 K.M. Door net slechte weer was de op komst niet zoo groot. Ook reden verschillende le den des middags op de wielerbaan te Heemstede. De uitslag werd na een spannende eindsprint: 1 H. v. Dijk, tijd 1 uur 15 min. op banddikte. 2 J. Lasschuit, 3 C. Boersma, 4 M. Taverne. B. Fennis, C. de Gier en Ch. Schelfout moesten den strijd staken door bandenpech. HENGELEN H. H. V. „Morgenrood". Bovengenoemde vereeniging hield jl. Zondag een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Ringvaart aan de Lijnden. We uitslag was als volgt: 1 C. J. Ket., grootste en 12 stuks, 2 Schmid-Jong- bloed 32 st.: 3 A. v. Dijk 27 st.. 4 W. Kruijt 25 st„ 5 H. v. d- Schoot 18 st. VISCHCLUB „DE BRASEM". Deze club hield Zondag haar jaarlijkschen kas- wedstrjjd op witvisch in de Ringvaart bij Benne- broek De vangst was slecht Dc uitslag was als volgt: 1. C Burger. 2. A. Sambeek. 3. J. Troutig. 4 H Prins, 5. C koehorst. 6 J Bakker 7. C. War merdam. 8. P. Koehorst. 9. L. Silvis, 10. Jansen 11. H. de Me ij, 12. J. Prins. De Antwerpsche verkeersagent troont weer op zijn standplaats. Slechts de richtingborden in zijn nabijheid duiden op den nieuwen toestand, welke is ingetreden. Tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld Het A.N.P. meldt: DEN HELDER, 17 Juni. In het Marine-com- mandementsgebouw in Den Helder heeft de eerste Duitsche terechtzitting plaats gehad, waarin twee inwoners van den Helder, Nederlanders, terecht stonden wegens diefstal, heling wen het bezit van vuurwapenen, dit laatste in strijd met de verorde ning voor de bezette gebieden. Door den bevelhebber voor de bezette gebieden waren in dit rechterlijk college benoemd de- Ma- rine-Oberkriegsgerichtsrat dr. Schattenberg, de Korvetten-kapitan dr. Flesche en de matroos Beek. Als toegevoegd verdediger fungeerde de feldwebel Von Hahn. Wij vernamen echter in een gesprek met den aanklager, dat de beklaagden ook het recht hebben met de toestemming van het gerecht zelf een Nederlandsch jurist tot verdediger te kie zen. Een tolk was ter rechtzitting aanwezig. Als getuigen waren opgex-oepen een Duitsch op sporingsambtenaar en de kostjuffrouw van een der beklaagden. Voorts woonden een inspecteur en een recher cheur van de Heldersche gemeentepolitie deze openbare terechtzitting bij, evenals de vertegen woordigers der twee plaatselijke bladen. Vooraf deelde de pres. mede, dat de beklaagden wanneer zij geen vertrouwen in een deri rechters stelden, het recht hadden een van hen, of allen af te wijzen: van dit recht konden zij gebruik ma ken totdat door den aanklager de aanklacht was ingediend, daarna zou dit recht vervallen zijn. Des gevraagd verklaarden de beklaagden echter, dat zij accoord gingen met de samenstelling van de recht bank. Nadat de beide rechters door den president waren beëedigd, deelde de aanklager mede, dat het ge recht de plicht had daar het hier een feit gold dat met den dood gestraft kan worden beklaag den een verdediger toe te voegen. Hiervoor was aangewezen de Feldwebel Von Hahn, die door zijn langdurig verblijf in Nederland de Nederlandsche taal volkomen machtig is en in Duitschland in de rechten gepromoveerd is. Voorts stond de tolk be klaagden ten dienste. De beide getuigen werden op den ernst van een meineed gewezen, waarop zij zich uit de rechtszaal verwijderden. Het eerst werd verhoord de op 12 December 1921 te Nieuw Helvoet geboren D. M., leerling- geschutmaker op de rijkswerf, waar zijn vader scheepsmaker was. De tweede beklaagde was L. N., geschutmalcer op de werf, wiens vader ser geant-majoor-schrijver was. Deze beklaagde was 21 jaar. Door den aanklager was M. ten laste ge legd dat hij op 21 Maart 1940 een vuurwapen dat hij zich wederrechtelijk had toegeëigend in zijn bezit had, zulks in strijd met de verordening voor de bezette gebieden. Aan L. N. was ten laste gelegd dat hij ten eigen voordeele een voorwerp, waarvan hij wist dat het van diefstal afkomstig was, had gekocht en in strijd met genoemde verordening in zijn bezit had gehouden. HET VERHOOR. Bekl. M. oordeelde de tenlastelegging volkomen juist. Uit het verhoor door den president met be hulp van den tolk bleek, dat bekl. een pistool had ontvreemd van den zolder van de geschutmakerij op de werf en wel op 21 Mei, dus een week na de capituleering. Het pistool was ongeladen en niet voorzien van een magazijn. Op de vraag of hij met het wapen bedoelingen had in het bezette ge bied antwoordde bekl. ontkennend. Hij had het aan N., die als geschutmaker in dezelfde werkplaats werkte, aangeboden, hij wist dat het bezit van vuurwapenen zoowel volgens de Nederlandsche als volgens de Duitsche wetgeving verboden was. Hij had geen bezwaar het pistool aan N. te verkoopen en zuiver uit koopmansgeest vroeg hij er geld voor; hij kreeg er 10.voor. Op een vraag van den verdediger verklaarde bekl. dat hij voor den oorlog nooit hel plan had zich een pistool aan te schaffen. Hij wist wel dat 2 x 24 uur na de bezetting inlevering nog moge lijk was, doch dacht dat dit nadien niet meer moge lijk was. Ook was het, naar bekl. op een vraag van den pres. mededeelde, niet tot hem doorge drongen dat het hem voor het gerecht zou veront schuldigen als hij het wapen alsnog had ingeleverd. Tweede beklaagde. Voorts werd verhoord de bekl. L. N. die toegaf het wapen te hebben gekocht. Hij wist dat het ver boden was, doch hij interesseerde zich voor vuur wapens. waarop de president opmerkte dat bekl. zich had moeten realiseeren dat het risico grooter was dan zijn belangstelling. Bekl. zei het wapen slechts te gebruiken voor experimenteele doeleinden Hij studeert graag in de wetenschap van zijn vak van geschutmaker. Hij had het wapen dan ook niet verborgen. Zijn eenige verontschuldiging is dat hij het wapen voor wetenschappelijk werk had en niet met. het oog op den politieleen toestand. Behalve het van M. gekochte pistool had bekl. N. nog in zijn bezit een ander pistool, dat nog niet geheel gereed was. De leege magazijnen die op bekl. gevonden werden waren ook van diefstal op de werf afkomstig. De patronen die bij hem gevonden werden had hij al jaren. Op dit punt waren bekl.'s verklaringen echter niet al te duide lijk. Bekl. N. zeide voorts voornemens te zijn ge weest na het doen van experimenten het pistool weer op dc werf terug te brengen of in te leve ren. De aanklager vulde op grond van verklaringen van N. zijn telastelegging aan, door hem ook nog diefstal van de magazijnen tenlaste te leggen. Desgevraagd verklaarde bekl. N. dat hij niet wist, dat het pistool van diefstal afkomstig was. Hij dacht dat M. het hier-of-daar had opgevischt. De pres. maande bekl. N. aan de volle waarheid te zeggen. Bekl. hield echter vol niet geweten te hebben dat het pistool van diefstal afkomstig is. Op een vraag van den verdediger zei bekl., dat hij altijd al het plan had gehad voor zijn exerimen- ten een vuurwapen te koopen. De getuigen werden hierna binnengeroepen. Na dat de beide beklaagden echter op een vraag van den president verklaarden geen prijs te stellen op nadere verklaringen, werd het verhoor zonder ge tuigenverklaringen beëindigd. Requisitoir. De aanklager ging uit van het standpunt, dat beide beklaagden de feiten hadden toegegeven. Bekl. M. volkomen eerlijk, bekl. N. niet zoo eerlijk. N. heeft ook tijdens de daad een slecht geweten gehad; hij wist goed dat hij geen wapenen mocht bezitten. Beiden wisten dat zij in strijd met het Nederlandsche en met het Duitsche recht handelden. De zwaarste van de straf is afhanke lijk van wat beide beklaagden dachten en hoofd zaak is, dat de feiten in tijd van oorlog gepleegd werden. De wet van het hoogste commando der Duitsche weermacht moet nagevolgd worden. Spr. wil bij het bepalen van de strafmaat in aanmerking ne men dat beklaagden de wapens niet reeds in het bezit hadden, tot bekend gemakt werd dat vuur wapens moesten worden ingeleverd, doch ze eerst na de bezetting in hun bezit kregen. Voorts is de jeugd van beide beklaagden een verzachtende omstandigheid, terwijl de doodstraf niet in aan merking komt, omdat het niet in de bedoeling lag het wapen tegen de Duitschers te gebruiken. Beide beklaagden hebben nog nimmer straf gehad, zoo dat tuchthuisstraf ook niet in aanmerking komt. Overigens wil spr. beide beklaagden gelijk behan delen. Ook N. heeft gestolen, n.l. de magazijnen. Voor de drie feiten eischte spr. tegen beide be klaagden een gevangenisstraf var. 10 maanden. PleidooL Het woord was hierna aan den toegevoegd ver dediger, feldwebel von Hahn. Deze oordeelde dat de feiten duidelijk waren. Beide beklaagden geven ze toe. Wat de schuldvraag betreft, beklaagden zijn van hun schuld overtuigd. Iets anders is de kwestie van de verhouding tot de Duitsche overheid. Pleiter verzocht de rechtbank te bedenken dat de tijds omstandigheden hier anders zijn dan in Duitschland, waar menschen van den leeftijd en ontwikkeling van beklaagden in politiek en elk ander opzicht zoo zijn opgevoed, dat zij de ernst van 'hun daden in zien. Dat geldt hier niet en daarom zijn de be klaagden zich niet bewust van den omvang van hun daad. Pleiter wilde deze opvatting ondersteunen door erop4 te wijzen, dat beide bekl. zoowel als hun familie bij de politie gunstig staan aangeschreven. PI. vraagt vertrouwen te schenken in de verklarin gen van bekl. M. dat hij het wapen niet tegen de Duitschers wilde gebruiken. Voorts wees spr. op de door Nederlandsche bladen systematisch gevoerde perspropaganda. volgens welke de jeugd, bij de komst van de Duitschers, de kans op een toekomst ontnomen zou worden. Als N. zijn wapen had gekocht voor andere doeleinden had hij niet allerlei bijzonderheden er over in zijn dagboek opgeteekend. Hij wilde zijn experimenten beëindigen en had nu de kans dit te doen met dit pistool. PI. wist dat beklaagden niet ongestraft konden blijven; er is gehandeld tegen de wet. Hij maakte er echter de rechtbank nogmaals op attent, dat be klaagden de ernst en de draagwijdte van hun daad niet hebben overzien en hun handelingen niet be wust hebben verricht. Tenslotte drong pl. aan op clementie. De uitspraak. Nadat de rechtbank in raadkamers was geweest, deed de president voorlezing van het vonnis, waarbij beide beklaagden tot zes maanden gevangenisstraf werden veroordeeld. De rechtbank nam op grond van de verklaringen van bekl. aan dat ziï met voorbedachten rade ge hande'»! hadden in strijd met de verordening voor de bezette gebieden Het betrof hier echter geen normaal geval doch een bijzondere kwestie. De be doeling van de verordening is het Duitsche bezet, tingsleger volledige veiligheid te verzekeren. Bekl. erkennen in strijd met de verordening te hebben gehandeld, doch de rechtbank wilde er rekening mee houden, dat de handelingen van bekl. niet in strijd waren met de eigenlijke bedoeling van de v erordening. De rechtbank had den indruk dat het hier geen gevaarlijke misdadigers betrof die on schadelijk gemaakt moesten worden, doch jonge on rijpe personen die zich niet tenvolle van den om vang van hun daad bewust waren De algemeene omstandigheden waren voorts aanleiding tot cle mentie: er moet echter van de straf een preventieve werking uitgaan. Niettemin achtte de rechtbank in dit geval 6 maanden gevangensistraf voldoende. Voorts bepaalde de rechtbank, dat de beklaagden ter hunner beveiliging in preventive hechtenis moesten worden genomen. Het vonnis zal worden uitgevoerd als het door den opperbevelhebber wordt ondersteund: bezwaren van beklaagden werden bii de uitspraak in aanmerking genomen. Desgevraagd verklaarde bekl. M. geen bezwaren te hebben; bèkl. N. zag gaarne aftrek van prew ventfei. De zitting werd hierna gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8