Haarlem's Dagblad Coalitiekabinet in de Ver. Staten? De hertog van Windsor te Barcelona. Lindebloesemthee. SNEL repareert Frankrijk richt zich ook tot Italië. Postverkeer wordt wederom uitgebreid. Bonnen Latere trams. Brooddistributie van 24 tot 30 Juni. ActikeCea^ 57e Jaargang No. 17486 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidet Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 21 Juni 1940 Abonnementen per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. De republikeinen Stimson en Knox candidaat voor ministerzetels. Het D. N. B. meldt: President Roosevelt heeft Donderdag, volgens Associated Press, stappen ondernomen voor de vorming van een coalitie kabinet. Hij heeft n.l. den senaat de benoeming van den republikein Knox tot minister van marine en de benoeming van Stimson tot mi nister van oorlog ter goedkeuring voorgelegd. Knox was in 1934 republikeinsch candidaat voor het vice-presidentsohap. Stimson was tijdens den ambtsduur van president Hoover minister van buitenlandsche zaken. Stimson. De benoeming van de republikeinen Knox en Stimson tot minister van marine en van oorlog, enkele dagen voor de opening van den republikein- schen partijdag te Philadelphia, heeft in politieke kringen te Washington groot opzien gebaard. Vol gens een te Philadelphia gepubliceerde verklaring van den republikeinschen Partijleider Landon heb ben Stimson en Knox uit eigen beweging gehan deld. Binnenkort kan de publicatie van een offi- cieele verklaring der republikeinsche partij ver wacht worden. Opmerkelijk is dat volgens een mededeeling van het Witte Huis het schrijven, waarin de minister van oorlog Woodring zijn ontslag aanbiedt, „wegens het te persoonlijke karakter", in strijd met het normale gebruik niet gepubliceerd wordt. In een brief aan Woodring geeft Roosevelt uiting aan zijn persoonlijk leedwezen over het vertrek van den minster en stelt hij vast dat het bewapenings programma der Vereenigde Staten tijdens de ambts- periode van Woodring groote vorderingen heeft ge maakt. Voor de uitvoering van het bewapenings- örogramma, zoo schrijft de president, zal natuurlijk lange tijd noodig zijn, doch het is goed doordacht. Het is natuurlijk eegi defensief programma, dat niet gericht is op interventie in aangelegenheden, die het Amerikaansche werelddeel niets aangaan. Critiek der „isolationisten". WASHINGTON, 21 Juni (D.N.B.) In Isolatio nistische kringen van. het Congres heeft de ver rassende benoeming van de republikeinen Stimson tot minister van oorlog en van Knox tot minister van marine scherpe critiek uitgelokt. De benoeming van deze beide „interventïonis- ten", zoo verklaarde senator Wheeler, beteekent dat de regeering Roosevelt zich van haar liberale politiek afkeert en in plaats van de belangen te behartigen van de ondervoeden, de slecht ge- kleeden en de slecht gehuisvesten, zich bezig houdt met den toestand in Europa. De voorzitter van de republikeinsche partij. Hamilton, legde te Philadelfia een officieele ver klaring af, waarin hij zeide dat de wensch van Stimson en Knox naar een interventie der Ver. Staten in de Europeesche aangelegenheden zoo bekend is dat hun benoemingen voor zich zelf spreken. Senator Taft verklarde dat hij weigerde in het hervormde kabinet een coalitie-regeering te zien en op dezelfde wijze uitte zich oud-president Hoover. Inmiddels heeft president Roosevelt door zijn secretaris Early de volgende commentaar op de benoeming van Knox en Stimson aan de pers gegeven: ,.De benoemingen staan in verband met het overheerschende gevoel van het land naar nationale solidariteit in een tijd van wereldcrisis. Zij zijn ten nutte van de landsverdediging. Dat is alles". Dienstplicht in de Ver. Staten? Voorstel van Democratisch Senator. Het D.N.B. meldt uit Washington: De demo cratische senator Burke heeft een wetsontwerp ingediend, dat beoogt in de Vereenigde Staten den algemeenen dienstplicht in te voeren. Volgens het ontwerp zouden alle mannelijke staatsburgers tusschen 18 en 65 jaar verplicht zijn zic'h te mel den. Alle mannen tusschen 21 en 45 jaar zouden ln actieven militairen dienst worden opgeroepen, terwijl alle mannen tusschen 18 en 21 jaar en tusschen 45 en 65 jaar bij de burgerwacht zouden worden ingedeeld. Via Lissabon terug naar Engeland. BARCELONA, 21 Juni (D.N.B.) Met zijn gemalin, zijn secretaris en nog zes andere per sonen, is de hertog van Windsor gisteravond tegen 11 uur hier aangekomen. Bfj La Junquera was hij over de Fransch-Spaansche grens ge komen. Zijn secretaris vertelde dat de hertog Vrijdag in Barcelona zal blijven om Zaterdag naar Madrid door te reizen, waar hij richtlijnen uit Londen verwacht. De terugreis naar Enge land zal via Lissabon geschieden. (In verschillende steden worden voorbereidingen getroffen voor de verzameling^ van lindebloesem om eventueel voor theebereiding dienst te doen.) Weer leert Leent je Lotje loopen Langs de lange lindelaan, En zij wijst haar bij dit loopen Den modernen theeboom aan. Kijk dan toch eens, lieve Lotje, Zie je daar die bloesem nou, Die gaat straks misschien in 't potje Voor een kopje thee met jou. We gaan mooglijk weer genieten Van de lindebloesemthee, 'k Vind het haast om op te schieten, Maar toch drink ik zeker mee. Want al heb ik van de linde Dan geen groote theemuts op, Ook dat went wel weder, vrinden, In den vorm van „troost per kop". Laat ons luid de linde loven Als een redcler in verdriet, Als hij, lang terzij geschoven, Ons weer trouw zijn bloesem biedt. Bovendien, ik vraag maar even, Mag de theestruik ons perse Dan alléén de thee maar geven? Kom, dat is maar een idee. P. GASUS. SsticttS 1lux ïBiiC GIERSTRAAT 27 Tel. 16764 (Adv. Ingez. Med.) Rome verwacht gevolmachtigden. Stefani meldt: De Fransche regeering heeft zich Donderdag door tusschenkomst van de Spaansche regeering tot de Italiaansche regee ring gewend, met het verzoek te onderhande len over een wapenstilstand.-De Italiaansche regeering heeft door tusschenkomst van de zelfde regeering geantwoord in termen, gelijk luidend aan het antwoord der Duitsche regee ring, nl. dat zij de namen der Fransche ge volmachtigden verwacht, wien dan plaats en tijd voor een ontmoeting bekend zullen wor den gemaakt. Met betrekking tot het Fransche verzoek, schrijft de „Messaggero" o.a. dat nu het oogenblik is aan gebroken, waarop rekenschap zal moeten worden afgelegd, uitingen van medelijden volkomen mis plaatst zijn. In de vredesvoorwaarden welke ge dicteerd zullen worden, behoeft niet het wraakge voel te overheerschen, doch is het voldoende de gerechtigheid te volgen en de gerechtigheid eischt de totale en radicale herziening van de toestan den en verhoudingen. De „Popoio di Roma" constateert: Men kan zeg gen dat de partij tusschen de as-mogendheden en Frankrijk in haar laatste en beslissende stadium is gestreden. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor het „Hulpcomité 1940". Elfde verantwoording. A. K. de V. 1.—; Ie H. B. S. B 3.—; Verdiend door de kabouters v. h. Ned. Padvindstersgilde afd. Haarlem ƒ38.05; Q. ƒ10.—; H. D. 1.— R. L. ƒ1.—; W. de H. ƒ1.—; K. W. A. M. te Bl'daal ƒ10.—; M. V. 5.—; M. 100.—; Ir. J. W. D. ƒ10.—; P. Z. ƒ10.—; Mevr. B. N.—K. ƒ10.—; Mej. J. J. B. ƒ5.— R. F. 2.50: M. S. K. ƒ2.50; H. J. D. ƒ2.50; Mej. C. M. ƒ0.50. Thans is in totaal bij ons blad binnen gekomen ƒ3689.15. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning No. 38810 onder vermelding „Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift ver antwoord wenscht. Briefkaarten naar neutrale landen buiten Europa. Nadat het briefverkeer tusschen ons land en de neutrale landen van Europa alsmede Noorwegen eenigen tijd geleden reeds was hersteld, zal thans, naar het D.N.B. verneemt een verdere stap gedaan worden naar het herstel van de internationale betrekkin gen. Het verkeer nl. met gewone postkaarten en brieven tusschen Nederland en de neutrale landen buiten Europa is weer toegelaten. Het vervoer naar de Zuid-Amerikaansche landen zal geschieden door middel van den Italiaanschen luchtpostdienst, welke ook tij dens den oorlog wordt voortgezet. De brieven en briefkaarten naar de andere buiten-Euro- peesche neutrale landen zullen worden ver zonden langs den weg SiberiëJapan. Tevens verneemt het A.N.P. dat reeds bin nen enkele dagen de verzending van dagbla den tusschen Duitschland en Nederland weer mogelijk zal zijn. Telegraaf- en telefoonverkeer met Duitschland. Het telegraafverkeer met Duitschland, dat reeds voor perstelegrammen was opengesteld, zal waarschijnlijk in het begin van de vol gende week tot zakentelegrammen kunnen worden uitgebreid. De bedoeling is, dat zij, die een bijzondere toelating zullen hebben verkregen dan tele grammen van economischen inhoud zullen kunnen verzenden. Inlichtingen hieromtrent zullen bij de Kamers van Koophandel kun nen worden ingewonnen. Bovendien is in den loop van de volgende week een hervatting van het telefoonverkeer met Duitschland, zij het in beperkten omvang, te verwachten. Het distributiebureau te Haarlem. Een ruimere huisvesting. Het distributiebureau te Haarlem is heel be scheiden begonnen in het gebouw Ged. Oude Gracht 47. Aanvankelijk waren er zeer weinig artikelen in de distributie, maar geleidelijk kwa men er meer, waardoor de werkzaamheden na tuurlijk toenamen. Dit had uitbreiding van per soneel ten gevolge. Daardoor kwam ook behoefte aan een betere huisvesting. Deze is gevonden in het vroegere Postkantoor in de Zijlstraat, dat ook gediend heeft voor de tijdelijke huisvesting van de afdeelingen van den Burgerlijken Stand en de Gem. Belastingen. Het gebouw in de Zijlstraat is wat opgeknapt, terwijl er ook voor gezorgd is. dat het publiek aan de verschillende loketten zoo snel mogelijk geholpen kan worden. die thans geldig zijn BROOD. Bon 21 tot en met 30 uit het broodbon- boekje. Geldig: tol en niet 23 Juni (eventueel tot en met 27 Juni). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 27 Juni. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwe bloem o 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken) Zegel „Periode I" Geldig: Tot en met 30 Juni. Rechtgevende op: 2 Liter. In de hal van het historisch stadhuis te Antwerpen is een inlormatie- iwmtoor ten behoeve der Belgische vluchtelingen 'mgeriebt Nu ook op de lijnen Amsterdam-Haarlem-Zandvoort en Leiden-Haarlem. In ons bericht over latere trams op de lijn Haariem—Heemstede deelden wij reeds mede, dat ook zulke voorbereidingen werden gemaakt voor de andere lijnen der N.ZfH. Deze zullen nu, naar de directie der N.Z.H. ons mededeelt, morgen, Zaterdagavond ingevoerd worden. De laatste diensten rijden dan: ZandvoortHaarlemAmsterdam: 22.05 van Zandvoort. Deze dienst vertrekt 22.25 uit Haarlem. AmsterdamHaarlemZandvoort. De laat ste tram gaat uit Amsterdam naar Zandvoort 22.35 en uit Haarlem 23.14. Er gaat evenwel nog een later dienst uit Haar lem naar Zandvoort en wel 23.45. De laatste tram van Amsterdam naar Haarlem (Schouwtjesbrug) vertrekt 23.15. Haarlem—Leiden. De laatste trams vertrek ker. zoowel uit Haarlem als uit Leiden om 22.32. Reizigers moeten evenwel bedenken dat de trams verduisterd rijden, zoodat de rijtijd wel eens wat langer kan duren dan vastgesteld is. Wie dus te Haarlem een aansluiting wil heb ben, zal goed doen niet de allerlaatste tram te kiezen. Een vroege ochtendtram Heemstede- Haarlem. De eerste trein uit Haarlem naar Amsterdam vertrekt om 6.20. Daarvan maken blijkbaar veel personen gebruik. Om die reizigers ter wille te zijn laat de N.Z.H. in het vervolg een tram loo pen die 5.55 van het Sportpark te Heemstede vertrekt. Houtopslagplaats afgebrand Rotterdam. te Over de honderdduizend gulden schade. ROTTERDAM, 21 Juni (A.N.P.) Gisteravond is brand uitgebroken in de houtopslagplaats van de N.V. Luterma aan de Piekstraat te Rotterdam. Hoe wel de brandweer met veel materiaal het vuur op de meest krachtige wijze bestreed zijn de loodsen voor het grootste deel uitgebrand. De schade aan loodsen en voorraad bedraagt ver over de honderd duizend gulden. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Dr. J. H. Cunning J. Hzn. overleden. AMSTERDAM. 21 Juni. Donderdagmiddag is op 81-jarigen leeftijd te Amsterdam overleden ar. J. H Gunning J.Hzn. Johannes Hermanus Gunning werd geboren te Hilversum en was de zoon van den bekenden Ne- derlandschen godgeleerde J. H. Gunning, die vele jaren hoogleeraar was aan de universiteiten te Amsterdam en te Leiden. J. H. Gunning bezocht het Haagsche gymnasium, waarna hij aan de Utrechtsche hoogeschool theologie studeerde. Ver volgens studeerde hij te Leiden Arabisch en Sy- risch en 1881 promoveerde de heer Gunning tot doctor in de godgeleerdheid. In December 1881 nam hij het beroep aan naar de Nederlandsch Hervormde gemeente te Wilhelminadorp, achter eenvolgens diende hij de gemeenten Ben nebroek, Gouda en Leiden. In 1913 werd dr. Gunning pre dikant-directeur van het Diaconessenhuis te Haar lem, welk ambt hij anderhalf jaar waarnam, waar na hij eenigen tijd als voorganger van „Duinoord" heeft gestaan. Gedurende eenige jaren vestigde dr. Gunning zich foen als emeritus-predikant te Apel doorn, waar hij als leider van de evangelisatie Maranatha optrad. In 1920 trok dr. Gunning nog maals als predikant naar Zeeland en wel in de gemeente Serooskerken, waar hij tot 1924 verbleef. Als emeritus-predikant vestigde hij zich te Bilt- hoven en later te Amsterdam. Behalve als predi kant was dr. Gunning ook bekend als redacteur van het weekblad „Pniël", hetwelk hij begin Januari 1892 te Leiden oprichtte. Dr. Gunning heeft een groot aantal theologische werken het licht doen zien, waarvan ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag een bloemlezing werd sa mengesteld. Naar wij vernemen, zal de teraardebestelling van wijlen dr. Gunning Maandag te 11 uur op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam geschieden. De vijftig; paarden. Nog geen nieuws. Ook vanmorgen waren de vijftig paarden, die voor de Haarlemsche bedrijven ter beschikking zullen worden gesteld, nog niet aangekomen. Ofschoon de uitgifte ieder oogenblik kan wor den aangekondigd, valt nog niet te zeggen, wan neer dit zal plaats hebben. Wel kan worden medegedeeld, dat de paarden niet, gelijk oor spronkelijk in de bedoeling lag. naar het Gem Slachthuis zullen worden vervoerd, doch dat zij elders zullen kunnen worden afgehaald. De gega digden zullen hieromtrent zoo spoedig mogelilk bericht ontvangen. Het woord is aan A. S. C. Wallis: Het leven is nooit klein, nooit laag, zoo lang het nog vol is van daden van vrij willige zelfverzaking, van moed en zelf opoffering. (Uit: De Koning van een Vreugderijk.) Bonnen 31 tot 40 geven recht op 2000 gram brood 's GRAVENHAGE, 21 Juni (A.N.P.) De secretaris.generaal, wnd. hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend: gedurende de week van 24 t/m 30 Juni a.s. geven de met „31" tot en met „40" genummerde bonnen van het broodbonboekje recht op het koopen van 2000 gram brood, met dien ver stande dat deze bonnen ook t/m 4 Juli a.s .voor het koopen van brood kunnen worden gebruikt Elk dezer bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. Amerika gaat luchtschepen bouwen. WASHINGTON, 21 Juni (D.N.B.) Het mi nisterie van marine heeft een door de marineleiding aanbevolen program gepubliceerd, dat voorziet, al naar de behoefte, in den bouw en het onderhoud van niet-stijve luchtschepen voor de kustpatrouille en andere doeleinden. Voorts stelt de marineleiding daarin den bouw van stijve luchtschepen voor ter ontwikkeling van de bruikbaarheid voor marine- en commercieele doeleinden. Het Congres heeft zijn goedkeuring gehecht aan den bouw van 48 lucht schepen, z.g. „Blimps". De werkloosheid te Haarlem. Haarlemmers naar Wieringermecr. Naar wij vernemen wordt het aantal tcwerkge- stelden in de werkverschaffing te Wieringermeer voor de gemeente Haarlem opnieuw met 50 ver hoogd, welke Maandag a.s. er heen zullen gaan. Hoewel men de voorbereidingen al aan het tref fen is door het bouwen van barakken is nog geen uitvoering gegeven aan het plan de tewerkgesteldcn de nachten daar te doen overblijven, zoodat zij tot op heden nog dagelijks met den trein heen en weer gaan tot het station Schagen en verder naar het werk per rijwiel. Vliegeraanvallen op Noord- en W est-Duitscliland. Het D.N.B. meldt: Het Britsche luchtwapen heeft in den nacht van 19 op 20 Juni wederom aanvallen gedaan op Noord- en West-Duitschland. Over de objecten van deze aanvallen zijn thans de volgende officieele Duitsche militaire berichten beschikbaar. In Keulen werden op een woonhuis verscheidene bommen geworpen, waardoor twee personen werden gedood en vier gewond. Verder werd een roeiboot op den Rijn getroffen. In Koblenz werd een stal door vier bommen getroffen en vernield. Twee koeien werden gedood. In Worms werden door het gooien van tien bommen1 zestig schapen gedood. In Speyer werden door Britsche bommen twee burgers gedood en acht zwaar gewond. Een woonhuis werd geheel vernield. Uit Mannheim verneemt het D.N.B.: In den nacht op Donderdag werden de steden Mannheim en Lud- wigshafen opnieuw door vijandelijke vliegtuigen aangevallen. De vijand moest zonder zijn doel te kunnen bereiken weer omdraaien. Zooals in alle andere gevallen werden ook ditmaal de bommen lukraak uitgeworpen. Zij richtten daar zij uitslui tend buiten de grenzen der stad neervielen, slechts geringe materïeele schade aan. ONDERWIJZERSEXAMENS. Haarlem, 20 Juni 1940. Eindexamen „Da-Costa-Kweekschool". Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: W. de Graaf te Bleomendaal, A. J. Mantz te Heem stede, D. A. Max-kusse en E. W. Mobach te Haar lem Nationale Collecte uitgesteld. De Nationale Collecte, die morgen te Haarlem plaats zou hebben, is voorloopig vastgesteld op 6 Juli. Dit geldt ook voor Heemstede en Bloemen- daal. HEDEN: 8 PAGINA'S. Lichtpunten pap. 3 De broodrantsoeneering pag. 3 Flitsen: Afhalen. pag. 3 H. D. Vertelling: De hoed van den vogelverschrikker. pag. 4 G. J. Kalt: Orgelbespeling Ned. Herv. Kerk te BloemendaaL pag. 5 K. de Jong: Zesde Zomerconcert der H. O. V. pag. 5 J. B. Schuil: Sophokles' Elektra. pag. J. S. Visser: Oudheidkundige opgra vingen te Santpoort. pag.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1