VLEKKENWATER Zijlstraat 86 De organisatie van personen- en vrachtvervoer. Lichtpunten. De broodrantsoeneering FLITSEN De voeding in oorlogstijd RIJWIEL ARTIKELEN „Legro" CIJS VAN LENT BERICHT V R IJ DAG 21 JUNI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Autoverkeer van 1 Juli af door rijksinspectie geregeld. Spoorwegen en binnenvaart voor vervoer over den langen afstand. s-GRAVENH AGE20 Juni. Een der belang rijkste onderwerpen, waarvoor de Nederlandsche en de Duitsche autoriteiten zich na 14 Mei hier te lande geplaatst zagen, was het herstel van de verkeersverbindingen als onderdeel van het alge- meene opbouwprogramma. Door den oorlog im mers en door zijn nawerkingen was het verkeer grootendeels ontwricht: zoowel het spoorweg- al 'het autoverkeer, de postverbindingen het bin- nenscheepvaartverkeer was voor heele provincies verbroken. Reeds zijn in de afgeloopen weken belangrijke vorderingen gemaakt. Anderzijds bestaan er nog groote moeilijkheden die moeten worden over brugd. Om tot een oplossing te geraken zijn door de betrokken instanties reeds diepgaande bespre kingen gevoerd en zijn maatregelen van vèr- strekkenden aard in voorbereiding genomen. Daarbij wordt uitgegaan van het standpunt, dat de gewijzigde omstandigheden geen louter herstel van oude toestanden, maar een aanpas sing aan de nieuwe behoeften vereischen. Zooals intusschen bekend is geworden, heeft het spoorwegverkeer zich grootendeels hersteld en is thans op bijna alle baanvakken weer moge lijk, zij het met de ïnconvenienten, welke door de oorlogsvernielingen zijn veroorzaakt. Een nieuwe dienstregeling en nieuwe tarieven zijn met dit herstel gepaard gegaan. Ingrijpender zal zijn de nieuwe regeling van het autoverkeer voor personen en goederen. Wa ren er voor het uitbreken van den oorlog tus- schen de geallieerden en Duitschland, voor Sep tember 1939 dus. ongeveer 150.000 auto's van alle soorten in Nederland in gebruik, de mobilisatie met haar vele requisities, de oorlog met zijn vernielingen hebben dit aantal sterk doen dalen. Charlotte Kohier in den titelrol bij de opvoering van Sophocles' .Elektra" door het Nederlandsch Tooneel in d» hoofdstad Behalve de zon en de kunstmatige lichtpunten van velerlei aard kent het leven er nog .veel andere En het blijft schoon en heilzaam, zich daar reken schap van te geven. Zelfs in zwarte duisternis valt een lichtpunt te ontwaren en dat nog wel een nieuw: het is onze toenemende behendigheid om er ons zonder on gelukken in voort te bewegen. Die geldt zoowel binnen, als buitenshuis. In den eersten tijd der verduistering moet menigeen hetzelfde overkomen zijn als mij. Ik opende een niet-bedoelde deur en zou mijn leven wellicht onderaan de keldertrap beëindigd hebben als de deurknop niet van zoo degelijk-Hollandsche makelij geweest was. Sinds dien sloop de gewaarschuwde en dus voor twee tellende man 's avonds door zijn woning met een toenemende snelheid en zekerheid, die de kat ver steld zouden hebben doen staan als de hond haar aanwezigheid had toegelaten. En zoo moet het in alle huizen met alle gezinsleden gegaan zijn. Een merkwaardig-nauwkeurige kennis van alle onderlinge hfstanden tusschen meubelstukken, deuren, wanden, trappen en portalen heeft zich ontwikkeld. De tastzin is gegroeid, ook in intuïtie ven zin. Gij grijpt niet meer de tube vaseline om er uw tanden uit te bepoetsen. maar kiest feilloos die met de tandpasta. Gij weet instinctmatig waar karpetten neiging tot opkrullen vertoonen en licht tijdig den voet. Gij raakt niet meer den poot van het ledikant, hetgeen in de era der slaapkamer verlichting nog wel eens gebeurde. Uw hand vindt in de hondenmand, ter toediening van een vriend schappelijke streeling, thans zonder weifeling den kop inplaats van de staart. En ge zult u gaan af vragen, evenals ik: waarvoor hadden wij vroeger al dat kostbare licht noodig? Het moet een tech nisch bijgeloof geweest zijn, overbodig gelijk vele andere dingen dat thans blijken te wezen. Ook buitenshuis doordringen blik en intuïtie de duisternis zooals zij dat vroeger nooit vermochten. Ik geef toe dat de vollemaansche avonden die wij pas beleefd hebben geen moeilijkheden oplever den. En zij waren zeer schoon. Nog een lichtpunt wie onzer kon zich zulke maannachten herinneren, met zulke silhouetten en studies in wit-en-zwart enja, toch ookkleuren? Maar zonder maanlicht zijn wij al schier even vaardig, niet slechts te voet maar zelfs per fiets en glijden rustig voort achter blamv-omschermde fietslampen die niet uitstralen. Ook op extra- duistere punten, onder zware boomen, lukt het. of schoon onze electrische fietslampen de hebbelijk heid hebben steeds minder licht te gaan geven naarmate wij, uit voorzichtigheid, langzamer gaan rijden. Vroeger leek dat vaak een bezwaar. Nu niet meer. Het lichtpunt is dat wij het ook zonder lichtpunt kunnen. Natuurlijk is dit de beste tijd des jaars voor het ondergaan van verduisteringen. Zij duren maar zoo kort. Vandaag beleven wij den langsten dag des jaars en hierna zullen de nachten gaan len gen: heel langzaam aan, maar onverbiddelijk. Wij zullen haar duisternis niet vreezen: zelfs niet als er nog een oorlogswinter over Europa mocht komen. Gelijk de katten zelve zullen wij er door heen glijden, elkaar en al dc tallooze min of meer vaste en meestal zeer hardi obstakel' der maatschap pelijke samenleving ontwijkend. De nacht is on vertrouwder geworden dan ooit tevoren. Is dat geen lichtpunt? Na 14 Mei is het autoverkeer sterk gehandicapt door het gebrek aan benzine. Op dit gebied zal over de geheele lijn een herziening van de vroe gere toestanden noodig zijn. Een bijzondere or ganisatie is daartoe in het leven geroepen. Vai) l Juli af zal de regeling van het geheele auto verkeer worden toevertrouwd aan de tien in specties van de rijksverkeersinspectie. Deze in specties zullen elk in het eigen district de be voegdheid krijgen rijvergunningen en benzine toewijzingen te verleenen. Noodgedwongen zal de nieuwe organisatie van het autoverkeer met een zekere kneveling en beperking gepaard moeten gaan. Een lichtzijde daarvan is echter, dat er nu gelegenheid is den jarenlangen strijd tusschen spoorwegverkeer, autoverkeer en binnenvaart terzijde te stellen en aldus onrendabele concur rentieverhoudingen uit te schakelen. Als alge- meele beginselen zullen, naar wij vernemen daar bij worden aangehouden, dat de spoorwegen en de binnenvaart voortaan de aangewezen vervoer middelen zullen zijn voor het verkeer over lange afstanden. Het autoverkeer zal de venkeersbe- hoeften moeten dekken voor'de korte locale ver bindingen. voor verbindingen waarin door spoor wegverkeer niet kan worden voorzien en voor bij zondere economische taken. Tevens zal een deel van het autoverkeer worden opgezogen door de militaire behoeften: zooals thans reeds geschiedt zullen vele auto's voor militaire doeleinden in huur genomen worden. Wat het vrachtverkeer voor economische doel einden betreft, zal gestreefd worden naar ratio nalisatie. Het zal als on-economisch gelden, wan neer een fabriek bij voorbeeld een geheele vracht auto bestemt tot het afhalen van een enkele kist. Door locale samenwerking wil men bereiken, dat in zulke gevallen de vrachtauto tegelijk met die eene kist vrachten meevoert voor anderen dan de bezitter van den wagen. Door locale centralisatie dus zal er naar gestreefd worden, elke rit zoo rendabel mogelijk te doen zijn, met andere woor den zal het rijden met half leege wagens worden tegengegaan. Een onvermijdelijke consequentie van a\ deze maatregelen zal zijn, dat het vrachtautoverkeer aan een vergunningsstelsel zal worden onder worpen. Het spreekt vanzelf, dat de binnenvaart het meest profiteert van de verandering der omstan digheden. Op 14 Mei was de toestand nog zoo dat slechts 15 van de capaciteit van dezen ver voerstak in bedrijf was. Thans is dit meer dan 2.3 geworden en spoedig zal de heele binnenvaart op volle capaciteit functionneeren. De grootste moeilijkheden bestaan thans nog :n de versper ringen, welke in waterwegen en havens door de oorlogsvernielingen zijn veroorzaakt. Ook in de binnenvaart zal. op den grondslag van de bestaande organisatie, worden voortge bouwd aan een verdergaande centralisatie van het bedrijf, onder het beginsel, dat naar een harmo nische samenwerking en naar een economische en billijke verdeeling der scheepsruimte moet worden gestreefd. Van Duitsche zijde zullen voor de onderschei dene takken van verkeer gevolmachtigden wor den benoemd, die aan 'het bovenbeschreven groei proces leiding zullen hebben te geven. (A.NP.). ERNSTIGE VERKEERS ONGELUKKEN. Man ziet zijn vrouw en kind overrijden. Omstreeks vijf uur Donderdagmiddag is even voorbij den hoek RijkswegWilhelminastraat te Sittard, een zeer ernstig verkeersongeluk geschied, waarbij een circa dertigjarige moeder met haar zoontje onder de oogen van den vader op slag werden gedood. Het echtpaar H., woonachtig in de woninggroep Sanderbout" te Sittard, fietste in de Wilhel minastraat in de richting van het Bisschoppelijk College. De moeder had het kind van vier jaar achter op de fiets. Door tot nu toe onbekende oor zaak werd de fiets van de moeder door een vracht auto met oplegger van de firma J. B. uit Venlo. welke achter het echtpaar reed, gegrepen, met het gevolg dat de vrouw en het knaapje onder de wielen van den zwaren wagen terecht kwamen. Zij waren op slag dood. De vader, c.ie het verschrikkelijke ongeluk van dichtbij had zien gebeuren, geraakte zeer over stuur. Hij werd een huis binnen gebracht, van. waar hij later naar zijn woning is vervoerd. OUDE MAN OVERREDEN. Donderdagmiddag omstreeks half vier is de circa zeventig-jarige T. K.. woonachtig te Nijkerk, op den Zuiderzeestraatweg onder de gemeente Putten door een uit de richting Nijkerk komende vrachtauto ge> grepen en op slag gedood. De hevig ontdane chauf feur waarschuwde de politie, die een onderzoek in stelde. Aangezien niemand het ongeluk heeft zien ge beuren en de chauffeur verklaarde den op den weg wandelenden man plotseling voor zijn wagen te hebben gezien, tast men omtrent de oorzaak in het duister. Men vermoedt, dat K. op onvoorzichtige wijze den weg wilde oversteken. Hoe houden de Haarlemmers zich na drie. vier dagen broodrantsoeneering? Hebben ze zich al verzoend met- en aangepast aan den nieuwen toestand of zijn er nog bezwaren te overwinnen en vragen te beantwoorden? In het begin van de week hebben we al verteld, dat Zaterdag de Haarlemsche hulsmoeders aan het brood-hamsteren waren geslagen. Dat was tot op zekere hoogte begrijpelijk, maar kortzich tig was het ook. Want, er van gezwegen dat men om diverse redenen geen voorraad van beteeke- nis in het artikel brood kan maken, speciaal als 't tegen den langsten dag loopt, in tallooze ge zinnen heeft men nu Maandag, Dinsdag, soms wel Woensdag met een mond vol droge kruimels gezeten. En zoo hadden Maandag j.l. zoowel de bakkers als de huismoeders groote overschot ten en beiden hadden er het ongerief van. De bakkers, die natuurlijk liever geen brood over houden en de huismoeders, die Maandag en Dinsdag en Woensdag met brood van Zaterdag cp tafel zaten. En wat schoot men er mee op? Dat men de rantsoeneering voor zichzelf drie, vier dagen uitstelde maar en zoo is het toch feitelijk meer nam, dan waarop men recht had. Maar laten we maar niet moraliseeren en ka pittelen. Nu, Vrijdag, zal iedereen langzamerhand wel door den hamster voorraad heen zijn en het is thans wel voor iedereen rekenen geworden. Hoe er is gerekend? Is het rantsoen zooveel mo gelijk in zevenen gedeeld? In het bakkersbedrijf is de ervaring, dat met Hollandsche degelijkheid de eerste dagen nogal mondjesmaat is gedaan, ook door hen, die geen brood hadden gehamsterd, ten einde op 't eind der week niet te kort te ko men. Daar is op zichzelf natuurlijk niets tegen: Men heeft nu Zaterdag misschien wel 400 gram over voor een krentenbroodje en overigens zal de ervaring wel hebben uitgewezen, hoeveel het eiken dag lijden kan. Is men bij. de gebruikelijke broodsoort geble ven? Ja, dat' wel. Alleen wordt er veel minder z.g. klein of luxe brood geconsumeerd, vermoede lijk. omdat dit wat nadeeliger uitkomt. Zoo is het ook met het roggebrood. Dat is zwaar wel twee maal zoo zwaar als wittebrood en een rogge broodje kost dus heel w'ftt bonnetjes. Roggebrood, hoe voedzaam en lekker ook. zal voorloopig dus wel minder geconsumeerd worden dan te voren evenals krentenbrood, dat ook nog al eens aan den zwaren kant is. Nu voorziet de rantsoeneering in de nooden van hen. die uit hoofde van hun zwaren arbeid aan het rantsoen van 2000 gram per week niet genoeg hebben. Zooals men weet onderscheidt de regeling zelfs zwaren en zeer zwaren arbeid en kent ten behoeve van den eersten 50% en voor den laatsten zelfs 100% extra toe. Gisteren heb ben wij vermeld, welke bedrijven men tot de eerste, resp. tweede categorie rekent. Het is aan de distributiebedrijven ter plaatse overgelaten, te beoordeelen of aanvragen van een bij-rantsoen daarvoor in aanmerking komen. Naar wii vernemen loopt het aan het Haarlem sche distributiekantoor zeer druk met deze aan vragen en dat is -geen wonder. In de vele Haar lemsche industrieën komt nogal wat zware ar beid voor. Men denke maar eens hoeveel smeden, ketelmakers, klinkers, scheepsbouwarbeiders, transportarbeiders, chauffeurs, straatmakers, wegwerkers, metselaars, opperlieden, bakkers enz. in Haarlem hun werk hebben. Zij allen komen in aanmerking voor 50% brood meer dan de broodkaart verstrekt, terwijl ook de „zeer zware" arbeid hier ter stede beoefend wordt door stokers, ovenarbeiders, smeden, klinkers, polderwerkers e.d. Het ligt dan ook voor de hand, dat deze eerste dagen voor onzen gemeentelijken distributie- dienst veel werk aan den winkel brengen. Gega digden die al den eersten dag te weinig meenden te ontvangen heeft men. zoo vernamen wij. den raad gegeven, in vertrouwen op een nadere rege ling maar wat meer brood te nemen dan de brood kaart per dag veroorlooft. Met enkele dagen hoopt men immers alles onder de knie te hebben en worden de aanvullingen toegewezen. Zoo verschaft de broodrantsoeneering al weer heel wat arbeid. Maar de moeilijkheden worden overwonnen en wat een onzer bakkers-zegslieden ons in 't begin van de week zeide is en blijft waar: Als we 't zóó nu nog maar blijven houden mogen we tevreden zijn. DAUDEY'S GR. HOUTSTRAAT 112 Bloemenmagazijn HAARLEM. Te'ef. 10859 (Adv Ingez. Med.) HET VONNIS TEGEN DE WATTENKNOEIERS. Naar men het A. N. P. mededeelt, heeft de kring leider van de Nalionaal-Socialistische Nederlandsche Arbeiderspartij (leider majoor Kruvt) een protest brief gezonden aan den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss- Inquart, waarin verzocht wordt dat het op 19 Juni j.l door de Amsterdamsche rechtbank gewezen von nis in de bekende zaak der wattenknoeierij onge daan zal worden gemaakt. De opgelegde voorwaar delijke gevangenisstraffen of geldboeten worden in 't schrijven niet in overeenstemming genoemd met den ernst van het gepleegde feit, waarin schromelijk misbruik van vertrouwen aan den dag is getreden. NIEUWE SERIE No. 28 Afhalen 1. Gaat naar dorps station om nicht Truus af te halen. 2. Vraagt zich af, waarom hij zoo vroeg gegaan is. 3. Wist niet, dat tijd zoo langzaam kon gaan. 4. Vroolijkt op, als hij een trein hoort, die echter een goe derentrein blijkt te zijn. 5. Dwaalt verveeld het perron op en neer. 6. Vindt verstrooi ing in het verwij deren van een stofje uit zijn oog. 7. Tracht een ge sprek aan te knpo- pen met den chef, die het echter te druk heeft. 8. Gaat in een hoek zitten peinzen tot eindelijk de trein een kwartier te laat moeizaam binnen komt. Ceta-Bever Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 25 cent. Bij drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Voorlichtende taak van den voedingsraad. 's GRAVENHAGE 20 Juni. De voedingsraad schrijft: De voeding is één der grondslagen van het men- schelijk leven en het is dan ook zonder meer duide lijk, dat van groote beteekenis móet worden geacht hoè de mensch zich voedt. Immers het gaat hier om het welzijn van het volk in al zijn geledingen. Een goed gevoed menschengeslacht kan geestelijk en lichamelijk meer verrichten dan een generatie, aan welker voeding een minder hauwlettende zorg wordt besteed. Volksgezondheid en volkshuishouding wor den beide in sterke mate beïnvloed door de voedsel voorziening. Eigenlijk kan men zeggen, dat de be langen van deze beide voor ons maatschappelijk bestel zoo bij uitstek gewichtige factoren ineen vloeien. Voorlichting en vorming van de openbare meening op voedingsgebied is daarom een arbeids veld, dat dringend om ontginning roept. Deze roepstem laat zich met te meer klem hooren in een tijd als deze, waarin met de beschikbar'.' levensmiddelen zorgvuldig moet worden omgegaan en waarin het meer dan ooit geboden is er naar te streven om het verkrijgbare zoodanig aan te wen den, dat een zoo groot mogelijk nut voor volksge zondheid en volkshuishouding wordt bereikt. Daai het hier een zaak betreft, die slechts met krachtige medewerking van ons volk in zijn geheel vrucht dragend kan worden aangevat, heeft de voedings raad de taak op zich genomen door het verstrekken van in begrijpelijken vorm gestelde, doch weten schappelijke verantwoorde mededeelingen, dien aangaande voorlichting te geven. Dit zal langs ver schillende wegen geschieden, waarbij ook gaarne van de tusschenkomst van de dagbladpers gebruik zal worden gemaakt. Deze voorlichtende taak strekt zich uit over een omvangrijk terrein, waarvan de verschillende ge deelten stelselmatig aan een verkenning dienen te worden onderworpen. Onderwerpen van zeer ver scheiden aard zullen aldus nader tot het publiek kunnen worden gebracht. De plaats van het brood in onze voeding en de waarde van den aardappel als volksvoedsel leveren in dit verband al dadelijk een tweetal belangrijke onderwerpen. Ook omtrent de wenschelijkheid van een aanvulling van het dagelijkseh menu door hel gebruik van versch fruit, waartoe tomaten, ramme nassen radijs eveneens mogen worden gerekend, valt in ons land, met zijn groote productie op dit BOUVY2^ vofyetd 't Tri-Procédé, a£fydvedtyg&wiJ3d.p fuêpai 0 (Adv. Ingez. Med.) De hagespraak van de N. S. B. 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. Naar reeds werd medegedeeld zal de hagespraak der N.S.B. op Za terdag 22 Juni.a.s. om 4 uur n.m. op het terrein „De Goudsberg" te Lunteren worden gehouden. Een aantal extra tremen uit ae groote steden en omstreeks 400 autobussen uit de kleinere plaatsen zullen de deelnemers naar Lunteren vervoeren, terwijl eveneens op eigen gelegenheid kan worden gereisd. Onder de tegenwoordige omstandigheden wordt er op gerekend, dat men uit den wijden omtrek van Lunteren per rijwiel komt, dit ten einde te ver mijden. dat het normale treinverkeer wordt over belast. Daartoe is gezorgd voor een ruime gelegen heid voor het stallen van rijwielen. De bijeenkomst is voor een ieder toegankelijk. Het uitgestrekte hagespraakterrein biedt plaats aan vele tienduizenden bezoekers. De hagespraak zal worden gewijd aan de ge vallenen voor het vaderland reden waarom den bezoekers dr: gend wordt verzocht zoowel op reis als op het terrein een daarmee overeenstem mende ernst te bewaren. De verkeersregeling ter plaatse is in handen van de gemeentepolitie van Ede onder leiding van hoofdcommissaris Hulsman, verder verleenen ma rechaussee en rijksveldwacht, zooals gewoonlijk hur medewerking. De heer Van Geelkerken zal de gevallenen her denken en een rede uitspreken. Tenslotte zal ir. Musseri een rede houden over „Nederland in het nieuwe Europa". (A.N.P.) NOG kunt U koopen tegen LAGEN PRIJS alle mogelijke zijden stoffen en fournituren, chintz, brocat, kant, zijden franjes, bandfluweel in alle breedten, koord enz. enz STRAKS komt ook daar een einde aan D. S. LEEFLANG (de groote Lampenzaak) Lange Veerstraat 23. (Adv. Ingez. Med.) ONDERSCHEIDING VOOR PROF. MR. X. W. POSTHUMUS. 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. Het bestuur van het mr. N. G. Pierson-fonds heeft onlangs besloten aan prof. mr. N. W. Posthumus de onderscheiding van de stichting toe te kennen. Deze onderscheiding, o.a. bestaande in het uitreiken van een zilveren medaille, waarin de beeltenis van mr. N. G. Pierson is vervat, wordt om de vijf jaren toegekend aan dengene die naar het oordeel van het bestuur op staat huishoudkundig gebied een Nederlandsch werk var. zoodanige beteekenis heeft ge schreven, dat er voldoende gronden bestaan om aan dien schrijver- de bedoelde onderscheiding toe te kennen. Aan prof. mr. N. W. Posthumus, wien deze onderscheiding op grond van zijn werk .,De geschiedenis van de Leidsche Laken- ndustrie' is toegekend, werd in een vergade ring van genoemd best uur bij monde va a den voorzitter prof. mr. F. de Vries, bedoelde onderscheiding "ter hand gesteld. (A.N.P.) Dienstbode lichtte liaar mevrouw voor 7000.— op. Fantastische verhalen opgedischt. Het Amsterdamsche Hof heeft Donderdag de be handeling voortgezet tegen een dienstmeisje, dat kans gezien had haar mevrouw te Utrecht voor een bedrag van ongeveer f 7000 op te lichten. Met haar rijke, fantasie speculeerde zij op de licht- geloovigheid en liefdadigheid van de vrouw in wier dienst zij was. Zij dischte o.a. verhalen op over de ellende waarin een Utrechtenaar verkeerde, die vroeger in zeer goeden doen was. Zijn faillissement zou zijn aangevraagd en zelfs het boognoodige voor levensonderhoud ontbrak. De dame, die den man vroeger goed gekend had, was bereid te helpen. Zij gaf het meisje, dat als discreet tusschenpersoon zou optreden, geld dat echter nooit bij den Utrechtenaa; terecht kwam, doch door haar werd verbrast. Tenslotte kwam haar bedrog aan het licht en de rechtbank te Utrecht achtte de oplichting bewezen, doch ontsloeg haar op grond van ontoerekeningsvat baarheid van rechtsvervolging en gelastte haar plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van een jaar. De procureur-generaal vorderde thans een jaar gevangenistsraf, waarvan vier maanden voorwaar delijk en met aftrek der voorloopige hechtenis (ongeveer acht maanden). Voorts vorderde hij de onder toezichtstelling van verd. van een vereeni- ging tot steun aan geesteszieken. (A. N. P.) Voor degelijke tegen lagen prijs, naar (Adv. Ingez. Med.) gebied, nog belangrijk voorlichtend werk te ver richten. De rol van groente in onze voeding vormt al evenzeer een gewichtig hoofdstuk. Twee a drie ons groenten op het bord is in ons land voor volwassenen geen overdreven portie. Niet minder dan de hoe veelheid aardappelen en grpente, die wij tot ons nemen, verdient ook de bereidingswijze een nauw lettende beschouwing. Dan is er nog het vraagstuk van de melk en de eieren, waarbij al dadelijk mag worden aangeleekend, dat de melk in de voeding van den volwassene een nauwelijks minder belang wekkende functie kan vervullen dan in de kinder voeding. Wanneer eindelijk nog de plaats van het vleesch en de visch in onze voeding wordt bezien, dan is een uitgestrekt domein door de onderschei dene problemen der voeding bestreken. In waarheid gaat het hier om de aanvatting van een bij uitstek nationale taak: de instandhouding en de verbetering van onze volkskracht. Er moet echter rekening mede worden gehouden bij de besprekin gen, dat niet steeds aan nuttig en noodig geachte wenschen kan worden voldaan. Op een gegeven oogenblik in verband met het ter beschikking staan de voedsel kunnen verschuivingen optreden. Dat daarbij oolc vastgewortelde voedingsgewoonten wel eens in het gedrang kunnen komen, zal zeker niet te vermijden zijn. Te bevorderen dat deze verande ringen zich zoodanig voltrekken, dat wezenlijke schade wordt voorkomen en waar mogelijk betere gebruiken worden ingevoerd ziedaar het doel, waarop de voorlichtende arbeid van den voedings raad zich zal richten een taak, waarvoor stellig de belangstelling en de medewerking van heel ons volk mag worden ingeroepen, daar het hier immers gaat om een nationaal goed bij uitnemendheid: de ongerepte handhaving en de versterking van geeste lijke en lichamelijke krachten, van de grondslagen van ieder gezond volksbestel. (A. N. P.) Zij, die zich met ingang van t Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Duizenden kinderen uit de hoofdstad kunnen thans weer "genieten van het vacantie-kinder- feest. daar de geregelde uitzendingen naar do vacantie-huizen hervat zijn. Jeugdige enthou siaste reizigers brengen den treinmachinist een ovatie.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5