JxltHScflOUUl mmpili Liane Haid's terugkeer tot de camera. Litteraire Kantteekeningen. UwRadio defect? AGENDA. ZATERDAG 22 JUNI 194Ö H X A R E E M'S D A G B E X D ill Zarah Leander in twee nieuwe rollen. Heinrich George in „De postmeester". Zarah Leander. Van de Ufa-productie 1939—1940 is reeds een Vrij groot aantal films, circa twee derde deel van de heele productie, in ons land in roulatie gebracht. Omtrent het nog restereende gedeelte zijn thans alle bijzonderheden bekend en op een enkele uit zondering na, zullen in de komende maanden door de Ufa nog een aantal films worden uitgebracht, die reeds hu geheel gereed zijn of in een zoodanig stadium van productie, dat zij binnen enkele we ken het laboratorium verlaten. Twee van de belangrijkste films van dit laatste gedeelte der productie zijn „Vorstentragedie" met Zarah Leander en „De Postmeester" met Heinrich George. Vorstentragedie, in het Duitsch „Das herz der Königin" geheeten, behandelt enkele episo den uit het leven van Maria Stuart. Het is een der grootst opgezette Duitsche films van de laatste jaren, vervaardigd onder regie van Prof. Carl Froelich. Naast Zarah Leander hebben Willy Bir- gel en Maria Koppenhöfer prominente rollen. „De Postmeester", naar een novelle van den Russischen auteur Puschkin, geeft aan den uitmun tenden karakterspeler Henrich George een nieuwe gelegenheid om zijn bijzondere dramatische talen ten te toonen. Hilde Krahl, Siegfried Breuer en Hans Holt spelen de overige hoofdrollen in dit door Gustav Ucicky verfilmde drama. Een tweede Zarah Leander-film waarvan voor- loopig de titel „Der Weg ins Freie" is en waarvan alleen nog maar bekend is, dat Prof. Froelich haar eveneens zal regisseeren, wordt thans voorbereid. Zang en humor vereend. Maria Cebotari, de bekende zangeres, vervult de hoofdrol in de Duitsche film „De première der Butterfly". De geschiedenis van Rosi Belloni, de operazan geres, loopt parallel aan die van de Geisha uit de opera van Puccini. En door een noodlottigen sa menloop van omstandigheden zal Rosi voor Puc cini diens nieuwe opera voor het eerst zingen. De rol van de geisha is dus voor haar; meer; deze be- teekent haar eigen leven. Rosi (Maria Cebotari) leert op een bal een pianist kennen. Zij wil haar geliefde niet in den weg staan wanneer hem een contract voor Amerika wordt aangeboden, en ver zwijgt hem dat ze moeder zal worden. Hij gaat weg, begint Dit is de eenige film dezer 3940 productie, die nog niet klaar is. Van een amusanter en luchtiger kaliber zijn twee films met een uitgesproken Weensch cachet. De eene daarvan heet „Wiener G'schichten". Dit is de geschiedenis van een Weensch koffiehuis,' waar Paul Hörbiger en Hans Moser als oberkellners fungeeren en dat op een uiterst geestige en gezel lige wijze doen. Marte Harell, Siegfried Breuer en Olly Holzmann hebben in deze aardige, door melo dieuze muziek ondersteunde, film rollen van betee- kenis. De andere Weensche geschiedenis draait rondom Hans Moser, die als „Der Herr Schwiegerpapa" onder regie van E. W. Emmo een reeks wonder lijke avonturen beleeft, daarbij ijverig geholpen door EMriede Datzig, Dorit Kreysler en Hans Ol den. Prof. Karl Ritter, een der meest vooraanstaande Ufaregisseurs, heeft zijn krachten gewijd aan een luchtig verhaal uit het oude München: „Bal Paré" een film met veel muziek. Paul Hartmann, Ilse Werner, Hannes Stelzer en Kate Haack staan aan den spits van een zeer groot aantal medewerken den. Luise Ulridh, die eenigen tijd van het witte doek afwezig was, verschijnt in een grappige comedie „De School der Liefde" gesecundeerd door Johan Heesters en Viktor Staal. Heinz Rühmann, de snel op het eerste plan ge komen filmkomiek, zal men kunnen aanschouwen in „Kleeren maken den man", gemaakt naar een der bekendste novellen van Gottfried Keller, Her- tha Feiler is in deze Terra-film, onder regie van Helmut Kautner weer Rühmann's partnerin. Ook de laatste film van den onlangs overleden acteur Ralph Arthur Roberts: „Wie konntest du, Veronika" behoort tot deze reeks. Milo Harbich ensceneerde deze comedie, waarin Gusti Huber Wolf Albaoh-Retty voorname rollen hebben. Na een lange afwezigheid keert de actrice Liane Haid (links), die in ons land onvergetelijk populair werd door de film „Das Lied ist aus" (wie herinnert zich daaruit niet het liedje van den garde-«officier?), tot de camera terug, en treedt tezamen met Ida Wüst (rechts) die wij eveneens eenigen tijd op het witte doek hebben gemist, op in de film „Onvolkomen liefde". Liane Haid, die langen tijd in ons land zeer populair was (o.m. door het onvergetelijke „Das Lied ist aus"), keerde weer terug voor camera en microfoon en zij deed dat in „Unvolkommene Lie- be", een interessant gegeven, waarin Willy Fritsch de manlijke hoofdrol speelt en waarin een andere lieveling van het publiek Ida Wüst haar wijsheden ten beste geeft. Men zal in dit verhaal, waarin de liefde natuurlijk een groote rol speelt, ook kunnen kennis maken met een nieuwe Duitsche actrice, Gisela Uhlen, van wie men hooge verwachtingen koestert. Tenslotte zal men in deze productie ook nog een film van Gustav Froelich aantreffen: „Alarm auf Station III", zooals de titel reeds aanduidt een film, waaraan spanning en sensatie niet ontbreken. Jutta Freybe en Kirsten Heiberg treden naast Froelich in deze film op, terwijl Philip Mayring de regie verzorgde. Summa summarum mag dus worden vastgesteld, dat het i*estant der loopende Ufa-productie nog tal van veelbelovende films zal brengen. Reeds in de komende weken zullen in ons land diverse der hier genoemde films in roulatie gaan. en aldus den dood te overwinnen. Met de hulp van zijn assistent verricht hij deze proef op een medisch student met volle toestemming van dezen. Doordat hij verhinderd wordt de proef te voleindigen, sterft de student. Savaard wordt ge arresteerd err door een jury na zestig uur be raadslagen schuldig bevonden aan moord, het geen hem het leven zal kosten. Na zijn veroordee ling wendt hij zich nog eenmaal tot de rechters en tot de jury en voorspelt hen met veel dreiging, dat zij in het uur van hun dood aan hem zullen denken. Hij heeft bepaald, dat zijn assistent de beschikking over zijn lichaam na z'n executie zal hebben, voor wetenschappelijke doeleinden. Na tuurlijk verricht de assistent de proef op hem en inderdaad wordt het doode hart weer tot leven gewekt. Drie maanden verloopen en plotseling sterven regelmatig met kleine tusschenpoozen zes der juryleden achter elkaar op geheimzinnige wijze. De overigen en de rechters worden onder valsche voorwendsels en denzelfden middag tot een samenkomst in het huis van den dokter genood. Ze begrijpen, dat ze bedrogen zijn, en willen weggaan als plots de doodgewaande dokter tot hun groote ontsteltenis verschijnt. Vluchten kunnen ze niet, ze zijn volkomen in zijn macht. De dokter vertelt hun, dat zij allen dezen avond zullen sterven op een door hem vastgesteld mo ment, dat hij een kwartier te voren aankondigt. Op een duivelsche wijze neemt hij zijn wraak. Dat er slechts een paar slachtoffers vallen, is te danken aan de komst van zijn dochter. Het is een film, die vele angstige griezelmomen ten heeft. Luxor Razzia in New-York. Wallace Beery zien wij ditmaal niet in de rol van den ruwen zeeman of den luguberen duisterling uit dc onderwereld, maar als verdediger van de wet. Hij is dus hier precies de tegenvoeter van de indivi duen, die hij gemeenlijk pleegt uit te beelden. Zelfs vertegenwoordigt hij 't beste gedeelte van zijn corps. Wallace Beery is in „Razzia in New York1 de man, die den plicht van zijn ambt boven zijn hoogste persoonlijke ge voelens stelt. Sergeant Medden heeft het tot zijn levensdoel gesteld zijn beide zoons tot even bekwame politie mannen op te leiden als hijzelf. De oudste begint zijn carrière veelbelovend, doch het blijkt spoedig dat hij op een belangrijk punt van karakter ver schilt met zijn vader. Het is Medden Jr. uitsluitend te doen om snel promotie te maken. Die gelegenheid meent hij gevonden te hebben, wanneer hij een jeugdigen straatrover onschadelijk heeft gemaakt. Doch het ongeluk wil dat deze jongeman de broer is van de geliefde van een berucht gangster, die vervolgens alles op alles stelt om wraak te nemen. Zoo kan het gebeuren dat Dennis door de intriges van den ander in een kwaad daglicht komt te staan, waarbij zijn aangeboren eerzucht zeer sterk me dewerkt. Dennis vervalt van kwaad tot erger en wordt op deze wijze de ernstigste tegenstander van zijn vader. Dit conflict is uiterst suggestief weergegeven en doet ons Beery eens te meer als een artist v&n weergaloos talent kennen. Vooral in de laatste tafe- reelen, waarin als het ware de eindstrijd tusschen vader en zoon uitgevochten wordt, komt zijn dyna misch kunnen tot volle ontplooiing. Een film, die boeit van begin tot eind. Aan de hoofdfilm gaan de journaals, een Hal Roachklucht en een filmpje over Hawaaii vporaf. Rembrandt een nieuw leven in de nieuwe wereld, trouwt met een Amerikaan- sche, terwijl Rosi steeds blijft wachten op haar geliefde. Zij ontmoet hem nog eens, wanneer hij als intendant van „the me tropolitan opera" te New-York haar komt enga- geeren. Voor haar is dit een groote teleurstelling, want ze meent dat hij eindelijk tot haar weer keert als echtgenot. Met haar zoontje blijft zij alleen achter in het leven. Maria Cebotari schenkt ons in de tragische rol van Rosi veel zanggenot. Paul Kemp zien we in een klein komisch rolletje, terwijl Lucie English ook voor de luchtige noot zorgt. Op het gebied van zang en ensceneering valt veel te waardeeren in deze film, doch het spel, vooral van den manlijken hoofdpersoon, is weinig overtuigend. Sensatie op 't witte doek. De rollen, die Boris Karloff te spelen krijgt, staan hem, om een kleine variatie te gebruiken, op het gezicht geschreven. We hebben hem al eenige malen gezien als een uitstekend geleerde, die, bezeten door een enorme vinding, die tot heil van de geheele menschheid zou kunnen strekken, door omstandigheden tot krankzinnigheid ver valt. en zijn kunde tot vernietiging misbruikt. We zien hem in deze film, als de eminente dokter Savaard,'die na zware proeven er ein delijk in geslaagd is, een stilstaand hart weer tot kloppen te brengen Cinema Frans Hals Een amusante geschiedenis. Dr. Maria Pretorius (Brigitta Homey) is een sociale werkster en als zoodanig werkzaam in een groote fabriek, waar zij al de belangen van het personeel behartigt. In deze film zien we nu hoe deze vrouw, die geheel in haar werk opgaat, tenslotte toch voor de liefde bezwijkt. In de fabriek werkt ook een zekere Ir. Wallrodt (Volker von Collande), die van Maria houdt, maar wanneer Maria eenmaal kennis heeft ge maakt met den jurist Manfred Thiele, een ech ten charmeur, heeft ze geen oog meer voor Wall rodt. Lyda Lehmann (Charlotte Susa), een wuft vrouwtje, dat reeds tweemaal gescheiden is, tracht tezamen met twee vrienden van Manfred, dezen laatste weer op het verkeerde pad te brengen en door de intriges van Lyda gelooft Maria aanvankelijk werkelijk dat Manfred haar bedriegt. Zij neemt dan vacantie en ook Manfred gaat, na een auto ongeluk, dat hem tezamen met een danseresje is overkomen, op reis naar Venetië. Zijn brieven aan Maria worden door Lyda onderschept, het geen zij hem ten slotte bekent. En zoo komt alles weer in orde en vinden Maria en Manfred elkaar. Een amusante film, vervaardigd naar den roman ,,Ich und dich" van Dinah Heiken, geregisseerd door V. Tourjansky. Brigitta Horney speelt haar rol zeer vlot. zij is echt het type van een gereserveerde werkende vrouw, maar niet zonder charme; Charlotte Susa is een geraffineerde Lyda, Hans Brausewetter speelt heel komisch de rol van Dr. Paul Hellmer, een van de luchthartige vrienden van Manfred. Joachim Gottschalk geeft een opmerkelijke creatie van een echten charmeur. In het voorprogramma behalve eenige jour naals een aardige show-film, waarin Frankie Masters met zijn band optreedt. RIJKSCOLLEGE VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. 's-GRAVENHAGE, 21 Juni. (A.N.P.) De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van onderwijs, kunsten en wetenschappen, deelt mede, dat het rijkscollege voor de lichame lijke opvoeding zijn 'werkzaamheden op normale wijze voortzet. Voor inlichtingen en eventtïeele moeilijkheden bij den voortgang van den arbeid der organisaties op het gebied van lichamelijke opvoeding en sport kan men zich het best wenden tot den secretaris van het college: jhr. mr. C. J A. de Ranitz (schriftelijk adres: Oostduinlaan 2; mondeling: departement van sociale zaken, Be- zuidenhout 62. 's-Gravenhage). Lid van de Commissie is o.m. de heer R. IJzer, Joh. Vermeerstraat 3, Heemstede. TRAMBESTUURDERS VRIJGESPROKEN. AMSTERDAM, 21 Juni. Drie bestuurders van de Noord-Hèllandsche Tram wien ten laste was gelegd dat zij door roekeloos en onvoorzichtig rijden op den ijs-Zondag van 14 Januari een trambotsing bij Broek in Waterland hebben veroorzaakt, zijn heden door de Amsterdamsche rechtbank vrijgesproken. Dien dag moest wegens vorst ijzel en mist vooral op de lichtsignalen worden gereden, Te gen elf uur 's morgens werden bij een wissel te Broek in Waterland de lichtsignalen gedoofd, doordat een trambestuurder zonder den beugel af te houden door de wissel was gereden. De be stuurder van een achter hem komende tramtrein maakte dezelfde fout. Een tegenligger die geen onveilig signaal zag, reed op, waardoor op het enkel spoor een bot sing tusschen twee tramtreinen plaats vond. Een dame werd gewond en er ontstond veel mate- rieele schade. (A.N.P.) VRAGEN VAN N.S.B.'ERS AAN DE BURGEMEESTERS VAN AMSTERDAM EN DEN HAAG. AMSTERDAM, 21 Juni. Het Amsterdam sche gemeenteraadslid ds. mr. L. C. W. Ekering (N.S.B.) heeft aan B. en W. van Amsterdam vragen gesteld betreffende de behandeling van honderden leden van de N.S.B. en van tal rijke Rijksduitschers door de Amsterdam sche politie en de Amsterdamsche burgerwacht tijdens de oorlogsdagen in Mei. Ds. Ekering vraagt wie voor deze behandeling de verant woordelijkheid draagt en of er reeds een niemand sparend onderzoek werd ingesteld. Het Haagsche gemeenteraadslid J. H. Scholte (Volk in Nood) heeft eveneens dergelijke vragen gericht tot B. en W. van 's-Gravenhage. (A.N.P.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van Politie. Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Broche, Nieuwenhuis, Coltermanstraat 8 rood: Bril, Boosman, Zijlstraat 62; Etui met foto's, Vissers, Gruttostraat 27; Schoolétui, v, d. Ma de, Gen. de Wetstraat 41; Sigaretten-étui,.v. d. Zande, Zijlsingel 6; Fototoestel, Vernout. Bellamystraat 34 rood; Zilverbon, va Wieringen Soendastraat 16; Broodkaart, Braspenning, Hol steynstraat 9 (na 5 uur), damesmantel. Bontje, Bloemveldlaan 16; Hondenpenning, Bureau van Politie, Smedestraat; Portemonnaie m.i. Straus. Gr. Houtstraat 88; Tasch m.i.. Baars, Regentesselaan 15. DE BLOEMBOLLENBEURS. Naar wij vernemen zal de Bloembollenbeurs Maandag a.s. niet in de Gem. Concertzaal kunnen plaats hebben, daar die weer niet beschikbaar is. Zij zal nu worden gehouden in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat. Wallace Beery vervult de hoofdrol in de film „Razzia in New-York". M. E. 't Hart. De Kinderkruistocht. Noord-Holl. UitgeversmU., Am sterdam. De bewogenheid der tijden die wij nu beleven, vindt in de historie voorgangsters. De tijd van de Kruistochten heeft op de Middeleeuwsche samen leving zijn gewijzigd stempel «gedrukt en deze voor een nieuwe periode rijp gemaakt. De religieuse be geerte, het Heilige Land uit de handen der onge- loovigen te verlossen, had tevens maatschappelijke wijziging over de geheele linie ten gevolge; ze werd ééne der bruggen naar een nieuwen tijd. In dat ver band gezien krijgt de kruistocht der kinderen,, waarvan deze schrijver ons aanvang en verloop verhaalt, een eenigszins afzonderlijk karakter; meer dan ergens anders vindt men daarbij cfe romantiek eener Idee uitgaan boven pas later hei-kende bijbe doeling van staatkundigen en economischen aard. In de geschiedenis zooals ons de heer 't Hart die voorlegt is het de gewezen Karthuizer monnik Fulco, die aanstichter en organisator van den kruis tocht der kinderen was en is het de jeugdige scha penhoeder Stephan die als aanvoerder van de duizen den jongens en meisjes optreedt. Tegenover den ijveraar Fulco, wilskrachtig en welsprekend tot in het wonderbaarlijke, heeft hij den ordebroeder Guido gesteld, die de gevaren van Fulco's drijven doorziet en de kinderen wil beschermen tegen de gevaren van een nutteloozen zwerftocht. Aan Guido's zijde staat het meisje Jeannette, die haar vriend Stephan uit liefde gevolgd is, maar door hem een beetje verwaarloosd wordt onder den ijzeren druk van Fulco, die van geen terugkeer weten wil, ook i niet als Frankrijk's koning boden zendt, die de ont binding van den optocht gelasten in zijn naam. Jeannette wordt ziek en sterft, waardoor Stephan weer meer lot zich zelf komt en iets losser van Fulco komt te staan, dooh de kruistocht wordt voortgezet en het eind van dit romantisch verhaal, dat bij gedeelten een groote mate van poëtische charme bezit, is het vergaan van een drietal schepen waarmee de kinderen van Marseille uit over de zee gebracht zouden worden, terwijl de rest van de vloot naar Afrika stevent, waar de kinderen ter slaven markt in stee van naar Jeruzalem gevoerd zullen worden. Broeder Guido heeft de schanddaad der reeders te laat bemerkt; stervend kan hij het nog aan Fulco mëdedeelen, doch dan is de vloot al in e. Al kent men de historische bronnen niet, waaruit de verhaler van den kruistocht der kinderen geput heeft, toch zal dat geen bezwaar kunnen zijn te er kennen dat hij zijn stof op zeer boeiende wijze, ver werkte en over een historische gebeurtenis een romantisch waas spon, waarin de zinloosheid dei- onderneming althans voor een deel gemaskeerd werd. Elisabeth Zernike. De bevrijding. (De Gids Juni). Behalve door Antoon van Duinkerken's Kroniek der Nederlandsche letteren waarin hij ditmaal de verschenen deelen van de groot opgezette Elsevier uitgaaf der Bibliotheek der Nederl. Letteren be spreekt, wordt het zuiver litteraire gedeelte van De Gids deze maand ingenomen door Elisabeth Zer- nike's bijdrage. Dit stuk proza, met soms sterk Van Schendeliaansche stemming en riuswending, kan zoowel den indruk maken een begin te zijn als wel een afgesloten geheel. Of de veertigjarige Keetje de blijdschap om haar vrijheidsgevoel zal herwinnen, na het gevoel van schaamte om haar verlangen, dat zich van haar, door een episodische ontmoeting met een vreemdeling, had meester gemaakt? Men zou er naar kunnen verlangen, van Keetje's verder leven nog wat te vernemen, hetgeen bewijst dat de schrijfster het geval Keetje boeiend behandeld heeft. Zij, de burgemeestersdochter in een provinciestad, de vervangster der overleden moeder in de huis houding, is ongemerkt ouder geworden en niemand heeft zich er om bekommerd. Vertier is er in huis niet geweest; haar vader heeft aan een huwelijk voor Keetje nooit gedacht en zoo hij er al aan ge dacht mocht hebben heeft hij er nooit een hand voor uitgestoken. Een tekstvast dominé was de eenige mannelijke persoon, die het burgemeestershuis placht te bezoeken. Na een korte, weinig beteekenende ongesteldheid was Keetje opgestaan en wat buiten de wallen van het kleine stadje gaan wandelen. De vreugdegevoe- lens om het herstel, om het mooie weer en het frissche buiten-zijn maakten dingen in haar wakker, die zij nooit gekend-"had. De vreemde man, dien ze een week te voren op de markt had zien loopen, stond daar ergens rustig te visschen. Hij heeft haar niet. opgemerkt, maar ongewild haar denken in beslag genomen. Thuis terug gekeerd nam zij haar Bijbel ter hand en herinnerde zich de geschiedenis daaruit van Lot's dochters. Toen wat later de do- miné op bezoek was informeerde zij bij hem naar den vreemdeling. Hij zou vermoedelijk iets met de Zwijndrechtsche broederschap te maken hebben meende deze. En de lezer voelt, behalve in den ver haaltoon, dan ook in tijd en sfeer iets van Van Schendel's latere boeken. Keetje zal den vreemde ling nog even op het gemeentehuis ontmoeten en een gesprek met hem hebben, maar dat alles leidt tot niets directs. Er blijft dat zwevende, ongewisse, fijne levensgevoel dat moeilijk tot daden komt en weer wegebt en iets van stil, onbevredigd gelukkig verlangen achterlaat. Met een beetje heimwee naar het geluk en een beetje schaamte om het verlangen. Weinig te rijmen met onzen dynamisohen tijd en misschien alleen bestaanbaar in het treugdenken in voorbije perioden door subtiele, dichterlijke geesten als Van Schendel en hem verwante fijne auteurs, waartoe Elisabeth Zernike behoort. Over het dynamische van onzen tijd sprekend kan het ons invallen: ziet men ook daarvan het vergan kelijke wel steeds voldoende in? Wij blijven op het veld der schoone letteren. Een toeval bracht ons eer. brochure in handen die vier en vijftig jaar geleden de wereld der Hollandsche letterkundigen op haar kop zette. Ze behandelde de „Onbevoegdheid der Hollandsche Literaire Kritiek" en was geschreven door.Willem Kloos en Albert Verwey. Die bei den hadden de heeren critici op waarlijk grandioze wijze met hun Julia, romance in verzen, beet ge nomen, en rekenden daarna met hun slachtoffers af. En dat wel op inderdaad voor dien tijd zeer dyna mische wijze. Die afrekening en de scheldsonnetten van Kloos hebben toen heel wat jonge hoofden op hol gebracht en er navolging door gekweekt. Nu komt na vijftig jaar zoo'n boekje toevallig onder de oogen enmag ik het zeggen: ik vind het. haast een beetje jammer dat er de namen van Kloos en Verwey op staan. Hoe gerechtvaardigd die afreke ning op zich zelf geweest moge zijn, dc vorm er van past mij niet meer. Het feit, dat ik er als jongen van genoten heb, betreur ik niet; dat ik, ouder geworden, er het. kwajongensachtige in ontdek, kan mij ver heugen. Het zou kunnen bewijzen dat wij niet stil zijn blijven staan en veel van het verleden door den afstand ruimer hebebn leeren zien. De dynamiek van thans is een andere. J. H. DE BOIS. HEEMSTEDE Geen school voor Voorbereidend L.O.? B. en W. vinden dat de tijdsomstandigheden zich er niet toe leenen. In de Raadsvergadering van 6 Januari 1939 werd aangenomen het voorstel van de heeren H. J. W. B. Disselkoen en W. A. de Tello. tot wij ziging van enkele posten van de gemeentebegroo- ting voor het jaar 1939, ten einde het mogelijk te makep. dat van gemeentewege een openbare school voor voorbereidend onderwijs zou kunnen worden gesticht en geëxploiteerd, terwijl tevens in beginsel werd besloten tot volledige gelijkstel ling van het bijzonder voorbereidend onderwijs met het openbaar voorbereidend onderwijs, ge leidelijk door te voeren in een tijdvak van 3 jaren. Deze aangelegenheid heeft, na genoomden datum, regelmatig een punt van belangstelling bij B. en W. uitgemaakt, terwijl zij eveneens meermalen in een vergadering van de Commissie voor het Onderwijs aan de orde werd gestold. Laatstelijk is dit punt uitvoerig besproken in de op 17 dezer gehouden vergadering van de Com missie. De Commissie kwam in bedoelde vergadering unaniem tot de conclusie, dat de huidige tijds omstandigheden er zich niet toe leenen. om thans een nadere uitspraak van de raadsvergadering te vragen. Diezelfde omstandigheden maken het geven van uitvoering aan het genomen besluit thans ook niet gewenscht. B. en W. kunnen zich met deze conclusie ge heel vereenigen, maar achten het toch, met de Commissie, noodig, dat de opschorting van de be slissing omtrent de eventueele uitvoering van het genomen besluit door den Raad wordt be krachtigd. Het is uiteraard moeilijk nu reeds aan te geven hoelang die opschorting zal moeten (juren, doch daarbij zal toch, zoo meenen B. en W. wel gedacht moeten worden aan een tijdvak van 2 a 3 jaren. De werkelijke duur van de op schorting zal van de ontwikkeling der omstan digheden afhangen. B. en W. meenen echter, dat het Raadsbesluit zich niet hiertoe zal kunnen beperken. Ten einde stijging van de kosten, verbonden aan de subsi- dieering van het bijzonder voorbereidend onder wijs in deze onzekere tijden te limiteeren, zal het aanbeveling verdienen te besluiten, dat sutosidiee- ring van het bijzonder voorbereidend onderwijs voor nieuw te stichten scholen voorloopig niet verder zal plaats vinden dan hoogstens nog voor één eventueel te stichten neutrale school voor voorbereidend onderwijs. B. en W. stellen voor, over te gaan tot de vast stelling van een ontwerp-besluit, waarin het bovenstaande is vastgelegd. Bel op 14609 RADIO-MOORS N.V. KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND (Adv. Ingez- Med.) ZATERDAG 22 JUNI Rembrandt Theater: De première van Butterfly, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Als dooden bewijzen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Razzia in New York, 2.30, 7 en 9 u. Frans Hals Theater: Eine Frau wie du. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ZONDAG 23 JUNI Palace: „Artistenblocd", 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. MAANDAG 24 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN Van 22 tot en met 28 Juni zijn op Zon- en feestda gen en op werkdagen gedurende de avonduren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's morgens) geopend: Fa. C. G Loomeijer en Zn.. Barteljorisstraai Ll« Iel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79. TeL 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. TeL 28320b

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11