Haarlem's Dagblad Besprekingen over wapenstilstand Arbeid voor de Werkloozen. Fransche gedelegeerden door Hitier ontvangen. Een misbaksel. Bonnen „Nationale inzameling" vastgesteld op 6 Juli. De toekomst van het visscherijbedrijf LcHqennj ActlkeCen^ 57e Jaargang No. 17487 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 22 Juni 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Adverientiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes lie rubriek. Het voornemen van de Duitsche overheid om een volledige oplossing van het vraagstuk der werk loosheid te bevorderen heeft deze week al aanlei ding gegeven om op deze plaats opnieuw de aan dacht te vestigen op de zeer belangrijke werken die de gemeente Haarlem in uitvoering heeft de rioleering en de haven en industrieterreinen in den Waarderpolder en op een ander plan dat al sinds vele jaren hangende is: de ophooging van de spoor baan in het Westen van de stad met de verplaatsing van het goederenstation en den bouw van vier via ducten. Wie aan Haarlemsche plannen gaat den ken herinnert zich andere wenschen, herinnert zich ook het feit, dat in den laatsten tijd het tekort aan arbeiderswoningen tegen lagen huurprijs in een ge meente van 141.000 inwoners, die voortdurend in inwonertal blijft stijgen, steeds voelbaarder wordt. Er is zeer veel arbeid te verrichten ook in ruimer bestek dan de gemeente Haarlem: in deze streek. Wanneer zal een aanvang gemaakt kunnen worden met den tunnelbouw te Velsen, die van zoo groot en dringend belang is voor de verkeersverbinding met het Noordelijk deel der provincie? Men kan opmerken dat verkeersaangelegenheden nu door geheel andere omstandigheden belemmerd worden en dat de Velserponten op dit oogenblik het verkeer heusch wel verwerken kunnen. Maar de uitvoering van het tunnelplan voor Velsen is een kwestie van jaren en eer dat verwezenlijkt is zal er allang geen oorlog meer zijn in Europa en zullen wij ons nau welijks de beperking van het autoverkeer meer her inneren. Een nog dringender belang voor de gemeente Velsen en in ruimer zin voor het geheele land is het herstel van de visscherij in IJmuiden, waarover in dit nummer een artikel verschijnt, gegrond op de ^inlichtingen en inzichten van een deskundige. Het geen hij gezegd heeft over den daarvoor noodzake lijken aanbouw van vele nieuwe trawlers opent arbeids-verschieten voor scheepswerven en machi nefabrieken ook in dit district. De directeur van den Dienst van Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling, ir. R. A. Ver- wey, heeft dezer dagen in een interview met de Tel. verklaard dat niet voor alle werkloozen arbeid in ons land te vinden zal zijn en de noodzakelijkheid van emigratie in het licht gesteld. Hij heeft aange voerd dat veel Nederlandsche arbeidskrachten na tuurlijk emplooi zullen kunnen vinden bij den we deropbouw, die na de puinopruiming krachtig ter hand zal worden genomen. Andere werkkrachten rullen opgenomen kunnen worden in inmiddels ge reorganiseerde bedrijven en bij openbare werken, waarvan de verdere drooglegging der Zuiderzee het meest grootsche is. Maar een overschot zal er blijven, zegt ir. Verwey, dat met hulp van de Duitsche overheid aan werk geholpen zal worden. En hy heeft herinnerd aan de vóór den wereldoorlog be staande emigratie van Nederlanders naar Duitsch- land in de volgende bewoordingen: „In het jaar 1907, het laatste jaar, waarover wij een uitgewerkte statistiek ter beschikking hebben, werkten 100.000 Nederlanders aan gene zijde van onze Oostgrens. Dit aantal is sindsdien tot 1914 nog regelmatig toegenomen. Vergelijkt u deze cijfers eens met die voor onze overzeesche gebiedsdeelen: in 1913 b.v. vertrokken 6500 personen naar Oost- en West-Indië. De laatste jaren was dit aantal gelukkig al gestegen tot meer dan het dubbele, maar in 1938 werden eveneens 20.000 Nederlandsche arbeiders in Duitschland ge plaatst." De heer Verwey is van oordeel, dat, op grond van onze bevolkingsdichtheid en ons geboorteoverschot, emigratie in toenemende mate noodzakelijk zal zijn. „Wij weten niet, welke gebieden ons hiertoe in de toekomst open zullen staan," zoo zeide* hy. „Daarom is het zoo belangrijk, de zekerheid te heb ben, dat belemmerende bepalingen, die de tewerk stelling in Duitschland de laatste jaren in den weg hebben gestaan, thans ter zijde gesteld kunnen worden. Onder anderen zullen bouwvakarbeiders en land arbeiders in de eerste plaats arbeid in Duitschland kunnen vinden. Ook België zal onzen arbeiders, naar gehoopt wordt, eerlang weer werkgelegenheid bieden." De interviewer heeft hierop, doelende óp de ge huwde arbeiders, de gehechtheid van den Neder lander aan zijn huis en gezin ter sprake gebracht, waarop ir. Verwey antwoordde dat hij niet geloofde dat er bezwaren tegen zijn, dat Nederlanders hun gezin laten overkomen wanneer zij eenmaal vast werk hebben. Maar hij amendeerde dit door een practisch bezwaar te noemen: de op het oogenblik in Duitschland bestaande schaarschte aan woningen, Waarmee ook het feit verband houdt dat in het be gin van den oorlog nog veel huwelijken zijn geslo ten, die anders misschien later zouden zijn voltrok ken. Overigens zeide hij dat er een categorie is waarbij een krachtige stimulans bestaat om zoo «poedig mogelijk naar Duitschland te vertrekken en hij bedoelde daarmee arbeiders die met hier te lande werkende Duitsche dienstmeisjes getrouwd *lin. Naar ir. Verwey's overtuiging zullen haar echt- genooten, als zij in Nederland geen werk kunnen vinden, tot de eersten behooren die zich komen aanmelden voor het verrichten van arbeid aan gene zijde der grens. Tot zoover hetgeen ik ontleen aar, dit interview van het Amsterdamsche blad. Men is geneigd er bij op te merken dat vraagstukken van emigratie in vredestijd al ingewikkeld zijn en nog moeilijker zullen zijn zoolang er oorlog in Europa heerscht. Dat ir. Verwey ook België genoemd heeft herin nert er aan dat als het eenmaal vrede is de ar beidsmarkt op het vasteland in West-Europa een vraagstuk op zichzelf zal vormen. Want verschei dene landen zullen in den oorlog veel arbeidskrach ten verloren hebben. Hier zij de hoop uitgesproken dat zeer velen, ja zooveel mogelijk arbeidskrachten bij de reorgani satie van bedrijven en ook bij de uitvoering van I N het Bosch van Compiègne zijn Vrijdagmiddag de Fransch-Duitsche onderhande lingen over den wapenstilstand begonnen. Nadat Hitier de Fransche gevolmach tigden ontvangen had, las generaal Keitel de preambule der Duitsche voorwaarden voor. Hierin is het doel der Duitsche eischen als volgt omschreven 1. Hervatting van den strijd te verhinderen; Duitschland alle waarborgen te bieden voor de hem opgedrongen voort zetting van den oorlog tegen Engeland De voorwaarden in het leven te roepen voor de vorming van een nieuwen vrede, welks belangrijkste inhoud zal zijn het herstel van het aan het Duitsche Rijk zelf, met geweld aangedane onrecht. Men zie voor uitvoerige bijzonderheden pag. 5 2. 3. Duitsche officieren bij den historischen salonwagen tc Compiègne waarin dc Duitsche delegatie in 1918 de vredesvoorwaarden moest onderteekenen en waarin thans de Fiihrer de Fransche delegatie de wapenstilstandsvoorwaarden heeft overhandigd. (De rechter heeft dezer dagen een zaak te behandelen gehad betref fende een bakker die zich, na tweemaal voor een middenstands diploma te zijn gezakt, de derde maal op het examen liet vervan gen door zijn broer, die assuran- tiebezorger is,) In onze jurisprudentie Staat al menig vreemd geval, Maar niet veel, dat concurrentie Met dit feit verdragen zal. Hier is inderdaad een broeder (Al wordt niet zijn daad verschoond) Die zich wel zijns broeders hoeder Heeft getoond, als nooit vertoond. Wie ter wereld zal ooit zeggen: Ik ben wel bereid, voor jou Een examen af te leggen, Dat je zelf niet halen zou. 't Was toch vast niet voor genoegen, Dat hij, uren aan den gang, Over vragen zat te zwoegen In het broederlijk belang. Dat hij 't opnam voor den stakker, Die tweemaal vergeefs begon, Zoodat eindlijk 't voor den bakker Voor-den-bakker komen kon. Als die broeder door zijn zwakte (Zoo bekeek hij het verschiet) Weder als een baksteen bakte, Kwam hij er als bakker niet. Om die vrees voor weder zakken, Heeft de hechte broederschap Toen een rare poets gebakken, Door een onberaden stap. En de eene broer, de knappe, Dien men haast 't diploma gaf, Was, toen men hem wist te snappen, Bakker-an en bakker af. Hoe het feit valt af te keuren y In maatschappelijken zin, Dit is toch wel te betreuren, Bij zoo hechte broedermin. Zulk een soort verzekeringen Van 't examendocument Is een van die slimme dingen Nimmer door de wet erkend. Bakker zijn en assureeren Is nog niet hetzelfde vak. Zoo zit met gebakken peren, 't Stel misschien straks in den bak.. openbare werken in ons land spoedig aan den ar beid kunnen worden gezet. Het streven tot bestrij ding der werkloosheid wettigt de hoop dat ten deze binnen afzienbaren tijd belangrijke vorderingen zullen worden gemaakt. R. P. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor de nationale hulp aan de getroffen districten. TWAALFDE VERANTWOORDING. F. B. 8,—; Fam. W. 35,—; Mevr. F. 5,—: Mej B. F. 2.50; fam. v. R. R. 5,—; J. E. R. 10.—: D. P 2,50; Mej. N; N. ƒ2,—: Jenny ƒ1,—; J. S ƒ1,— O. A. O. 1,—F. W. 2,50: Mevr. Th. Th.—W 50,—; D. P. v. D.—v. C. 5,— N. N. 1,45. Thans is in het geheel bij ons blad binnengekomen ƒ3821,10. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 o( overgeschreven worden op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding ..Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. Ons geïllustreerd Zondagsblad. Tot ons leedwezen moeten wij mededeelen, dat er weder vertraging is ontstaan in de levering, van het Geïllustreerd Zondagsblad. De uitgever kan het ons deze week niet leveren en tengevolge daar van zal de bezorging door ons bij de abonnés niet voor Maandag kunnen plaats hebben. Gebruik van legerpaarden. Het gemeentebestuur van Haarlem deelt ons mede: Aan de ingezetenen dezer gemeente, die een verzoek hebben ingediend om gebruik te mogen maken van militaire paarden, wordt medegedeeld dat hun verzoek niet kan worden ingewilligd, om dat legerpaarden niet meer ter beschikking van de burgerij worden gesteld. die thans geldig zijn BROOD. Bons 21 tot en met 30 (broodbonboekje). Gel dig lot en met Zondag 23 Juni (eventueel tot en met 27 Juni), recht gevende op totaal 2000 gram brood. Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje) gel dig tot en met Zondag 30 Juni eventueel tot en met 4 Juli), rechtgevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 27 Juni. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwe bloem o1 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken) Zegel „Periode I" Geldig: Tot en met 30 Juni. Rechtgevende op: 2 Liter. 's-GRAVENHAGE, 21 Juni. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van binnenlandsche zaken deelt mede, dat bij de voorbereiding van de Inzameling ten be hoeve van de getroffen gebieden, waarvoor het „Hulpcomité 1940" werd opgericht, is gebleken, dat het wenschelijk is aan deze inzameling een meer nationaal karakter te geven en haar in pro vinciaal verband te regelen. De secretaris-generaal heeft de Commissaris sen der Koningin in de provinciën verzocht hem in deze aangelegenheid ter zijde te staan. Het „Hulpcomité 1940" heeft in verband met dezen nieuwen opzet hare werkzaamheden be ëindigd. De „Nationale Inzameling" zal nu plaats heb ben op Zaterdag 6 Juli, welke datum het moge lijk maakt de voorbereiding behoorlijk tot haar recht te doen komen. Voor de besteding der gelden, door deze .Na tionale Inzameling" bijeengebracht zij worden uitsluitend bestemd voor de getroffen gebieden zal gebruik gemaakt worden van bestaande nationale instellingen.. Ten aanzien van de verdere organisatie zullen spoedig nadere mededeelingen volgen. (A.N.P.). Bij liet zeilen omgekomen. ZAANDAM, 22 Juni (A.N.P.) Vrijdagavond is de elfjarige J. S. by het zeilen in het Westzyder- veld omgekomen. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen is niet bekend, daar de jongen geheel alleen was gaan zeilen. Zijn lijk is eenige uren later gevonden. Een belangrijk werkobject Vernieuwing en aanvulling der vloot is noodig Op dit oogenblik is de toestand in het visscherij bedrijf te IJmuiden zeer slecht, want er kan geen trawler varen. Het is een groot verschil bij de oorlogsjaren 19141918, want toen waren alle booten in de vaart, terwijl de visch ..als goud" be taald werd. Er is met de Duitsche autoriteiten overleg ge pleegd om ook in IJmuiden de kustvisscherij te hervatten (in denzelfden geest als dit te Scheve- ningqp geregeld is) maar het is nog niet zeker of daartoe in den eersten tijd reeds de mogelijkheid zal bestaan. Voor de voedselvoorziening en voor de werkverruiming in IJmuiden zou het natuurlijk wel gewenscht zijn. Van belang is de vraag hoe de toekomst van het visscherijbedrijf te IJmuiden zich laat aanzien. Wij hadden daarover een onderhoud me eer ter zake kurdige, die ons het volgende mede deelde: „In het verleden heeft IJmuiden voor een groot gedeelte bestaan van de visscherij. In den goeden tijd waren er niet minder dan 196 trawlers in de vaart, terwijl geschat kon worden dat door de vis scherij en den vischhandel ongeveer 4500 men- schen hun brood verdienden Door de crisis en de handelsbeperkingen moest de visscherij worden in gekrompen, zoodat er voor den oorlog niet meer dan 86 trawlers over waren. Maar'nog altijd kon den daardoor 2500 personen in hun onderhoud voorzien. Het belang van IJmuiden vergt, dat maatrege len genomen worden, dat na den oorlog het vis scherijbedrijf te IJmuiden weer zoo spoedig mo gelijk tot ontwikkeling kan komen. Maar om dit mogelijk te maken zullen belangrijke voorzienin gen getroffen moeten worden. Van de in de crisisjaren reeds zoo sterk inge krompen trawlervloot is namelijk niet veel meer over. Ik zei reeds dat het aantal oij het begin van den oorlog gedaald was tot 36. Het is evenwel zeker dat wij nu niet meer de beschikking hebben over die 86. Bij het uitbreken van den oorlog heeft Defensie namelyk een 20-tal trawlers gerequireerd Hoeveel er daar van verloren gegaan zijn weet ik niet. Tijdens den oorlog waren 24 trawlers op zee, die van de regeering opdracht gekregen hebben naar Engel- sche havens te stoomen. Het is aan te nemen dat deze booten, althans een gedeelte daarvan, in En geland gerequireerd zijn voor defensiedoeleinden. Bovendien is voor dat Nederland den strijd moest opgeven nog een 7-tal trawlers op eigen initiatief uit IJmuiden naar Engeland vertrokken. Hoeveel van deze trawlers zullen te IJmuiden terugkeeren? Een eenvoudig optelsommetje stelt dus vast, dat er in de visschershaven te IJmuiden thans niet veel trawlers liggen die ter beschikking van de reeders zijn. Bovendien is het een bekend feit, dat daaronder nog verscheidene schepen zijn die niet meer in aanmerking komen om uit te varen. Hoeveel trawlers dc IJmuider reeders bü den vrede ter beschikking zullen hebben om Ier vischvangst uit te sturen, is thans niet bij benadering te zeggen, maar wel weten wü met zekerheid, dat dit aantal veel tc gering zal zyn. Actie tijdens üe vaarcligheidsptocven voor leerlingen der bde Klasse van de Lagere School te Haarlem, welke op het Gemeentelijk Sportterrein zijn gehouden. Van den toestand op handelsgebied in het Europa- na-den-oorlog zal afhangen of IJmuiden weer in be langrijke mate visch aan het buitenland zal kunnen leveren. Maar ook al zouden wij uitsluitend aange- gewezen zijn om te voorzien in de behoeften van ons eigen land, dan moeten wij toch ten minst* 80 a 90 goede trawlers hebben. Daarom zal liet noodig zyn maatregelen te nemen de trawlervloot aan te vullen en te ver nieuwen. Er zouden 40 of 50 nieuwe trawlers gebouwd moeten worden van verschillende grootte. Daarmee zal een groot kapitaal gemoeid zijn. Voor den oorlog varleerden de kosten van deze schepen van f 100.000 tot f 250.000. Het is moei lijk te ramen hoeveel zulke schepen nu zullen kosten, maar er is wel aan te nemen, dat met de uitvoering van zoo'n plan zeker 4 a 5 mil- lioen gulden gemoeid zal zyn. De moeilijkheid is dat de reeders het gold niet hebben voor den bouw. Het visscherij bedrijf heeft al 10 jaar de lasten van de crisis gedragen, er zijn zulke slagen gevallen, dat velerlei steunmaatregelen door de regeering ingevoerd moesten worden om het bedrijf nog gaande te houden. De overheid zou dus voor den bouw dezer schepen hulp moeten ver- leenen, want het is een belang voor heel het land dat het visscherijbedrijf in stand gehouden wordt. Bovendien geldt het hier een belangrijk object van werkverruiming. Een groot gedeelte van de machines en andere onderdeelen der nieuwe trawlers kunnen in de gemeente Velsen gebouwd worden, waar ver schillende machinefabrieken zyn, die nu weinig werk hebben. Voor den bouw van schepen komen Haarlem en andere Nederlandsche gemeenten met werven in aanmerking. Het betreft hier een productieve werkverruiming, er worden immers niet alleen menschen tijdens den bouw aan werk geholpen, maar nadat die eenmaal voltooid is, krijgen andere arbeiders daar door werkgelegenheid. Het beste zou zijn zoo besloot onze zegsman dat in deze aangelegenheid een initiatief genomen wordt door de Ned. Visscherij Centrale in Den Haag, die geheel op de hoogte is met de toestanden op visscherijgebied, natuurlijk in samenwerking met de reedersvereeniging te IJmuiden. Er is hier voor IJmuiden een belangrijk werk te doen. STOOMEN en VERVEN VAN UW KLEEDING. GROOTE HOUTSTRAAT 5 a. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: Arbeid voor de werkloozen. pag. 1 De toekomst van het visscherijbe drijf. pag. 1 Flitsen: De trap naar bed. pag. 3 P. v. d. Hem: De Stadstuintjes en de voedselvoorziening. pag. 3 Over visch. pag. 3 B. KL: Niet thuis blijven. pag. 3 Pleegvader. - In herinnering, pag 3 Voor de Vrouw pag. 4 J. H. de Bois: Litteraire Kanttee- keningen. pag. 7 Filmschouw. pag. 7 Sport in 't Kort. pag. 10 i

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1