Haarlem's Dagblad Maatregelen p^SS-fs1 *a Duitsch-Fransch verdrag over wapenstilstand onderteekend. inzake vereenigen en vergaderen afgekondigd Bonnen In de buitenlucht. •biéS De Italiaansche voorwaarden thans ook overhandigd. Kamers komen voorloopig met meer bij elkaar. Brood in hotels tot 1 Juli vrij. BERICHT 1 Waarschuwing aan de bevolking. AdikeCen- 57e Jaargang No. 17488 Uitgave Lourens Costef, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Maandag 24 Juni 1940 'Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Bijzondere bepalingen inzake vergaderingen van Staatkundige Vereenigingen. Bevoegdheden der Secretarissen-Generaal geregeld 's GRAVENHAGE 24 Juni (A. N. P.) In de heden verschenen verordening van den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de bevoegdheden van de secretarissen- generaal van de Nederlandsche departementen van algemeen bestuur wordt het volgende bepaald. 1. (1) De secretarissen-generaal van de Neder landsche departementen van algemeen bestuur zijn gemachtigd om binnen de grenzen van hun bevoegd heid de maatregelen, noodig voor de handhaving der openbare orde en voor de veiligheid van het open bare leven, te nemen in het bijzonder om rechts voorschriften uit te vaardigen, alsmede om aan de aan hen ondergeschikte of onder hun toezicht staande autoriteiten, colleges, ambtenaren, diensten, bedrijven en inrichtingen van openbaren of niet openbaren aard en de daarbij betrokken personen aanwijzingen te geven. (2) De ingevolge alinea 1 uitgevaardigde voor schriften mogen strafbedreigingen bevatten. De rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied behoudt zich het recht voor om de mach tigingen, bedoeld in par. 1, in afzonderlijke geval len te beperken of in te trekken. 3. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Op grond van het voorgaande is uitgevaardigd een verordening van de secretarissen-generaal van de departementen van justitie en van binnenlandsche zaken ter verzekering van de openbare orde in Nederland. Hieris is het volgende bepaald: 1. (1) Het voornemen een vereeniging of stich ting op te richten moet worden medegedeeld aan den bevoegden procureur-generaal, fungeerend directeur van politie. (2) Deze mededeeling behelst: 1. Den naam en het doel der vereeniging of stichting; 2. de namen en woonplaatsen van de leden van het bestuur; 3. de statuten; 4. bij een vereeniging: de namén en woon plaatsen van ten minste twaalf leden oprichters. (3). Indien de bevoegde procureur-generaal, fun geerend directeur van politie, niet binnen zes weken na de mededeeling verklaart, dat de oprichting niet in het belang van de openbare orde en het open bare leven is, kan de vereeniging of de stiohting haar werkzaamheid aanvangen. (4). Bij wijziging der statuten zijn de bepalingen der leden 13 van overeenkomstige toepassing. (5). De bevoegde procureur-generaal, fungee rend directeur van politie, kan bestaande ver- eenigingen en stichtingen ontbinden of haar werk zaamheid schorsen. 2. (1) Vergaderingen, die in een besloten ruimte gehouden worden, kunnen slechts door het bestuur van een vereeniging, of van een harer plaatselijke afdeelingen, of van een stichting worden bijeenge roepen. Uiterlijk zeven dagen voordat de vergade ring gehouden zal worden wordt het voornemen daartoe aan den bevoegden procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, medegedeeld. De vergadering heeft niet plaats, indien de bevoegde procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, verklaart, dat het niet in het belang van de openbare orde en van het openbare leven is dat zij gehouden wordt. (2)- Onverminderd het bepaalde in het voor gaande lid moeten de deelnemers aan vergade ringen, uitgaande van staatkundige vereenigingen af van plaatselijke afdeelingen daarvan, of waar .schriftelijk uitgenoodigd worden. De uitnoodiging moeten op nam gesteld zijn. De bevoegde procureur generaal, fungeerend directeur van politie, kan op verzoek van belanghebbenden van deze beper kingen dispensatie verleenen. (3.) Voor penluchtvergaderingen en voor op tochten is de goedkeuring van den bevoegden pro cureur-generaal, fungeerend directeur van politie, vereischt. (4.) De bepalingen der leden 1 en 2 gelden noch voor vergaderingen met een zuiver godsdienstig of aï^stiek karakter, noch voor besloten gezelschap pen, noch ook voor vergaderingen waaraan niet meer dan 20 personen deelnemen. 3. De bepaling van artikel 435 a. van het wetboek van strafrecht is slechts van toepassing, die thans geldig zijn BROOD Bons 21 tot en met 30 (broodbonboekje). Gel dig tot en met Donderdag 27 Juni, recht ge vende op totaal 2000 grain brood. Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje) gel dig tot en met Zondag 30 Juni (eventueel tot en met 4 Juli), rechtgevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributie boekje Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 27 Juni. Recht gevend op: I kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit hel Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwe bloem oi 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen kokenZegel „Periode I' Geldig: Tot. en met 30 Juni Rechtgevende op. 2 Liter. indien de bevoegde procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, een verbod in den geest van dat artikel uitvaardigt. 4. (1). Opgeheven worden alle van 1 Septem ber 1939 tot, en met 29 Mei 1940 op grond van artikel 37 van de wet van 23 Mei 1899 (staat van oorlog en beleg), uitgevaardigde verboden, welke het vervaardigen, uitgeven, verspreiden, anslaan of in omloop brengen van drukwerken betreffen. (2). Indien het belang van de openbare orde en het openbare leven zulks eischt, zal de bevoegde procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, de noodige maatregelen treffen. 5. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Stuur ''uw kindren naar de weide, Naar het bosch of naar de heide, Als gij het maar even kunt; Stuur hen, waar de vogels fluiten, Stuur hen uit het huis naar- buiten, Gij die hun het beste gunt. Stuur hen waar de bloemen bloeien, Stuur hen waar de koeien loeien, In den milden zonneschijn; Stuur hen waar konijntjes dartlen, Stuur hen waar de visschen spartlen, Stuur hen waar geen zorgen zijn. Laat hen niet uw zorgen deelen, Laat hen rennen, laat hen spelen, Ver van alle zorg en drang, De natuur staat voor hen open, Laat hen fietsen, laat hen loopen, Bruin van wang en frisch van zang. Spaar uw kindren voor uw klachten, Laat hen zijh met hun gedachten In een wereld, mooi en licht; Laat hen lachen, laat hen stoeien, Helpt hen mee om op te groeien Met den blik vooruit gericht. ■vV "W De bloei van, de Zuid-Limburgsche boomgaarden beloofde reeds veel en nu hangen de takken der boomen zwaar van de rijpe vruchten. De pluk is in vollen gang „Voor hen, die vielen". BUNSCHOTEN, 24 Juni. Het kleine plaatsje aan het IJselmeer, Bunschoten, is de eerste gemeente in ons land, waar de raad besloten heeft een monument op te richten ter nagedachtenis van de gesneuvel de dorpsgenooten. Voorts is besloten in de gemeente Bunschoten een passende plaats aan te wijzen als laatste rustplaats voor hen, die vfèlen. (A.N.P.) Duitsche troepen stellen intocht in Bordeaux uit. HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, (D. N. B.) Op 22- Juni om 18 uur 50 Duitsche zomertijd is in het bosch van Compiegne het Duitsch. Fransche wapenstilstandverdrag onderteekend. De onderteekening werd aan Duitsche zijde verricht door den lasthebber van den Eührer en oppersten bevelhebber der weermacht, den chef van het opperbevel der weermacht, gene raal kolonel Keitel, aan Fransche zijde door generaal Huntziger als lasthebber van de Fransche regeering. Staking der vijandelijkheden is daarmede nog niet verbonden. Deze geschiedt eerst zes uur nadat de Italiaansche regeering aan het Duit sche opperbevel der weermacht mededeeling zal hebben gedaan van de sluiting van het Italiaansch-Fransche wapenstilstandsverdrag. Over den inhoud van het wapenstilstandsverdrag kan nog niets bekend gemaakt worden. IN HET BOSCH VAN COMPIEGNE, 22 Juni (D. N. B.) Precies om 10 uur arriveerde Zaterdag morgen de reeks auto's der Fransche delegatie weer in het bosch van Compiegne. Generaal Tippels- kirsch en generaal majoor Jodel hadden een korte bespreking met de heeren der Fransche delegatie vóór het rijtuig. Tot omstreeks middernacht heeft de Fransche delegatie onderhandeld. Nadat generaal kolonel Keitel den leden in het rijtuig de Duitsche voor waarden had voorgelezen, hadden de Franschen gelegenheid gekregen contact te zoeken met hun regeering in Bordeaux. Deze groote prestatie der Duitsche berichtentroepen om Vrijdag een verre- schrijversverbinding en Zaterdag zelfs een telefoon verbinding met Bordeaux tot stand te brengen, heeft het tempo van de onderhandelingen uiteraard zeer bespoedigd. De Franschen hadden den tekst der Duitsche wapenstilstandsvoorwaarden Vrijdag overgebracht, zoodat de Fransche regeering ge legenheid had om van haar kant de voorwaarden te bestudeeren. Zaterdag om 10 uur begaf de Fransche delegatie zich nogmaals naar het onderhandelingsrijtuig. Zij had de gelegenheid zich nogmaals telefonisch in contact te stellen met haar regeering. BERLIJN, (D. N. B.) Het bericht van de onderteekening van den Duitsch-Franschen wa. penstilstand in het bosch van Compiegne ver- spreidde zich ondanks het late uur als een loopend vuurtje door de rijkshoofdstad. Nauwelijks waren de gesprekken over de successen van de Duitsche troepen in Elzas-Lotharingen, die door een speciaal radiobericht waarin bekendgemaakt, verstomd, of de bevolking vernam door de radio de wereld historische mededeeling van de onderteekening van het wapenstïlstandsverdrag tusschen Duitschland en Frankrijk. AI spoedig weerklonken in alle lokalen en straten de volksliederen. Havas meldt uit Bordeaux: Verscheidene Duitsche troepen-afdeelingen zouden in de na-en bijheid van Royan en Saintes aangekomen zijn. Op een desbetreffende vraag van Petain heeft Hitier hem medegedeeld, dat de Duitsche strijdkrachten niet Bordeaux binnen zullen trekken, zoolang de Fransch-Italiaansche be sprekingen nog niet geëindigd zijn. Het D.N.B. bericht uit Rome: De Italiaansche voorwaarden voor den wapenstilstand zijn op Zon dagavond den Franschen afgevaardigden over handigd. Voor Italië waren hierbij aanwezig: de minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano; de chef van den generalen staf der geheele Italiaansche weermacht, maarschalk Badoglio, de chef van den marinestaf, admiraal Cavagnari, de chef van den generalen staf der luchtmacht, gene raal Pricolo en de plaatsvervangende chef van den generalen staf van het leger generaal Roatta. Voor Frankrijk: de generaal van het leger Huntziger, ambassadeur Noel, generaal Parisot, vice-admiraal Lelu en de brigade-generaal der luchtmacht Ber- geret. De Fransche onderhandelaars hadden den nacht te München doorgebracht. Op het vliegveld te Rome waren strenge maat regelen voor de afzetting getroffen. Slechts perso nen, die daartoe uit hoofde van hun functies be voegd waren, mochten de aankomst van de Fransche onderhandelaars bijwonen. Na een korte formeele begroeting stegen de Franschen in auto's en begaven zich onmiddellijk naar het verblijf, dat de Italiaansche regeering hun, in een van de vele paleizen van Rome, ter beschikking had gesteld. Een uur later, om 4 uur, begonnen de onderhande lingen reeds. Voor den vlotten gang hiervan zijn de noodzakelijke technische voorbereidingen ge troffen. Een telefonische en een radiotelegrafische verbinding is tusschen Rome en Bordeaux tot stand gebracht. Beperking van het werk van den Raad van State 's-GRAVENHAGE, 24 Juni (A.N.P.) Het heden verschenen verordeningsblad bevat voorts een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot vastlegging van de werkzaamheden van den Raad van State, alsmede van eenige vertegenwoordigende licha men. Deze verordening luidt - als volgt: 1. De werkzaamheden der beide Kamers der Staten-Generaal blijven tot nader order rusten. 2. De werkzaamheden van den Raad van State ingevolge de artikelen 19, 38, lid 2, 39, 46, 77 en 136, lid 3, der grondwet, alsmede ingevolge de par. 21, 22, 24, 25 en 26 van de wet van 21 Decem ber 1861 (Staatsblad no. 129), houdende regeling der samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State, blijven tot nader order rusten. 3. Verkiezingen voor de Kamers der Staten- Generaal vinden tot iiader order niet plaats. De rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied bepaalt in hoeverre verkiezingen voor de Provinciale Staten, de gemeenteraden of andere publiekrechtelijke vertegenwoordigende lichamen zullen plaats hebben. De rijkscommissaris bepaalt in hoeverre verdere benoemingen van leden van Gedeputeerde Staten en wethouders van de gemeenten plaats vinden. Hij beslist, indien noodig, over de benoemingen van andere publiekrechtelijke functionarissen. 4. Voor zoover verkiezingen, die op zichzelf hadden moeten plaats hebben, in overeenstemming met de bepalingen van 3 niet plaats vinden, worden de volmachten van de gekozen leden ge acht tot nader order verlengd te zijn. De rijkscommissaris neemt de noodige maatregelen om te verhinderen, dat een publiekrechtelijk ver tegenwoordigend lichaam niet in staat zou zijn om besluiten te nemen. 5. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. 'sGRAVENHAGE22 Juni. De secretaris generaal. waarnemend hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat het voor een goeden gang van zaken nood zakelijk is gebleken de verstrekking van brood in hotels, restaurants, broodjeswinkels enz. ook nog de volgende week toe te staan, zonder dat daarbij bonnen in ontvangst behoeven te worden geno men. Eerst met ingang van Maandag 1 Juli a.s. zijn de restaurants enz. derhalve verplicht voor eiken maaltijd, waarbij brood verstrekt wordt, het met de verstrekte hoeveelheid brood overeenkomende aantal bonnen van de bezoekers in ontvangst te nemen. Ten behoeve van de restaurants enz. is be paald, dat zij van Maandag 1 Juli tot en met Donderdag 4 Juli a.s. het brood nog bij hun leverancier (bakker) kunnen betrekken, zonder dat zij hiervoor bonnen behoeven af te geven. (A.NP.). Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Het woord is aan Livius: Dat is eerst een man, dien noch voor spoed vervoertnoch tegenspoed breekt! Bij luchtgevechten niet op straat! Het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem waarschuwt een ieder, bij luchtge vechten of bij inwerkingstellen van afweergeschut zich niet op straat te begeven of voor de ruiten te gaan staan. Hieraan is groot gevaar voor het leven ver bonden. Gisteren zijn te Haarlem door te laat ontplofte projectielen, en door scherven van projectielen, van 10 huizen de ruiten vernield, terwijl 3 perso nen in de ziekenhuizen moesten worden verbon den, doch niet behoefden te worden opgenomen. Laat dit toch een waarschuwing voor een ieder zijn. Zorgt er ook nauwlettend voor dat bij duister geen licht uitstraalt. Deze bepaling blijft onver minderd van kracht. Ook aan de gewone voorzorgen om een begin van brand terstond te kunnen blusschen moet streng de hand gehouden worden. Het is o.a. in Rotterdam gebleken dat nog veel meer door brand verwoest zou zijn, wanneer men daar door overwaaiende vonken enz. ontstane branden niet direct had kunnen blusschen. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor de nationale hulp aan de getroffen districten. Dertiende verantwoording. M. W. C. H. /2.50; Motorclub „Spaarnestad" 25.— Dames S. ƒ2.—; Uit Stansjes spaarpot ƒ0.50; Vrijdagmiddagclubje 50.—; H. V. ƒ2.50. Thans is in het geheel bij ons blad binnen gekomen ƒ3903.60. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning No. 38810 onder vermelding „Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift ver antwoord wenscht. Het fonds voor den wederopbouw. De financiering der uitgaven. 's-GRAVENHAGE, 24 Juni In het heden verschenen Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de instelling van een fonds voor den wederopbouw. Daarin wordt het volgende bepaald: 1. Er wordt ingesteld een fonds, genaamd „Herstelfonds 1940". ter financiering van de uit gaven, welke door het rijk, in verband met de schade, als gevolg van het oorlogsgeweld gele den. worden gedaan, 2. Als uitgaven in den zin van par. 1 wor den aangemerkt: 1). De bedragen, die het rijk ter beschikking stelt als bijdrage in de als gevolg van het oor logsgeweld geleden schade. 2) de uitgaven ten behoeve van den wederop bouw van de aan het rijk toebehoorende eigen dommen, alsmede de bijdragen van het rijk ten behoeve van den wederopbouw van de aan an dere publiekrechtelijke lichamen toebehoorende eigendommen. 3) Andere uitgaven, welke naar het oordeel van den secretaris-generaal van het departement vanfinanciën wegens hun verband met het doel. waarvoor het fonds wordt ingesteld, even eens ten laste van het fonds behooren te worden gebracht. 3. (1) Met betrekking tot de vaststelling van de gevallen, waarin een bijdrage, als be doeld in par. 2 sub 1, wordt verleend, alsmede ten aanzien van de hoogte dezer bijdrage, worden bij verordening nadere regelen gesteld. (2). de secretaris-generaal van het departe ment van Financiën geeft nadere voorschriften met betrekking tot de vaststelling van de bijdra gen, als bedoeld in par. 2, sub 2. 4. Voor de financiering van de uitgaven, bedoeld in par. 2. worden aangewezen: 1) Op de begrooting uitgetrokken bedragen, in het bijzonder die bedragen welke als ge volg van de gewijzigde staatsrechtelijke ver houdingen niet meer voor hun oorspronkelijke bestemming aangewend kunnen worden. 2) Het batig saldo van het egalisatiefonds. 3) Vlottende schuld of geldleeningen. 5. De secretaris-generaal van het departe ment van financiën geeft nadere voorschriften met betrekking tot de .dekking van de verplich tingen wegens rente en aflossing, welke voort vloeien uit het bepaalde in par. 4, sub. 3. 6. (1) De secretaris-generaal van het depar tement van Financiën stelt de richtlijnen vast, volgens welke het herstelfonds 1940 door dit departement zal worden beheerd. (2) Van de uitgaven en inkomsten van het fonds wordt jaarlijks een begrooting vastgesteld. 7. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. HEDEN: 8 PAGINA'S. S. B.: De Vischvaart Onderlinge fg „IJmuiden" bestaat 25 jaar pag. 2 jg Bemoeiingen der Visscherij Centrale B met het Visscherijbedrijf. pag. 3 jj Flitsen: Gaan zitten. pag. 3 B J. B. Schuil: Postaal Genoegen speel- §1 de „Baron von Haberniks" pag. 4 B S B. K.: Wentelende wielen pag. 6 m ^^ll||llllfilDIIIIIIWilll(lll!llllllllllllIIH|l|lli|lim!IHIIIII)ll|ll|llllll|||l|||||l|lllllll||l|ll|llil!il l!!ii:l'l!;l!llllll|||W:^^

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1