tijkscommissaris maakt ispectier eis Duitsche troepen defileer en te Utrecht FLITSEN Het Visscherijbedrijf A A N D A G 24 JUNI 1940 H A A R r E M'S DAGBE A15 3 zoek aan den Grebbeberg i-GRAVENHAGE, 22 Juni. (A.N.P.). Rijks- jmissaris, Rijksminister Seyss—Inquart, ft vanmiddag een tocht gemaakt door een ot gedeelte van ons land en daarbij o.m. een oek gebracht aan Utrecht, Rhenen en de Greb- erg, Arnhem en Nijmegen. Hij was daarbij gezeld van de S.S. Brigadeführer Rauter, den eraal van de Schutzpolizei Schumann, een ïtal andere officieren der Schutzpolizei en van Oberregierungsrat, H. Hushahn. [et gezelschap bracht eerst een bezoek aan e ziekenhuizen in de residentie, waar de Rijks- Miissaris gewonde Duitsche en Nederlandsche itairen verraste en hun evenals gisteren aan ronde militairen in Rotterdam geschenken rhandigde. Dr. SeyssInquart liet zich ook ns uitvoerig over den toestand der gewonden nhten. Geruimen tijd heeft hij zich met zijn onde landgenooten onderhouden, terwijl ook Nederlandsche militairen op zeer hartelijke <e door den Rijkscommissaris werden toege- oken. In Utrecht. Imstreeks het middaguur verlieten dr. Seyss— «art en-zijn gevolg de residentie om via den oten verkeersweg naar Utrecht te rijden, waar kort voor één uur arriveerde. In deze stad de politie voor een goede afzetting zorg ge- gen, zoodat de autocolonne ongehinderd en in tempo- naar het sportterrein bij het stadion rijden, waar drie bataljons Duitsche politie- spen stonden opgesteld, alsmede een afdeeling de Duitsche politiebrandweer en een muziek- ps. Het geheel stond onder leiding van den lenant-kolonel Müller. inmiddellijk na aankomst inspecteerde de ^commissaris de in carré opgestelde troepen, was hierbij vergezeld van den generaal der jutzpolizei Schumann en den S.S. Brigade- irer Rauter. fa de inspectie, die werd opgeluisterd door rschmuziek een imposant militair schouw- heeft de Rijkscommissaris de troepen toe- proken. Hij wees haar op de taak en plicht .van Duitsche politie en gaf een uiteenzetting van ar positie, in het bijzonder van die op dit renblik. „Nu" zoo zeide de Rijkscommissaris ;,zjjt gij in een land gekomen, dat niet in het itsche rijk ligt. Gij zijt gekomen in een land ar menschen wonen met Germaansch bloed, hen moet gij den indruk achterlaten, dat gij raadgevers, de helpers en de vrienden van een er zijt, die ons werkelijk met goeden wil be- ;ent." fa deze toespraak speelde het muziekkorps het itsche volkslied en het Horst Wessellied, waar- e de inspectie eindigde. )r. SeyssInquart en zijn gevolg begaven zich volgens naar het stadhuis. )p het bordes van het stadhuis werd de Rijks- mnissaris door den gemeente-secretaris en den f van het kabinet van den burgemeester ver- komd, waarna het gezelschap zich naar de stzaal begaf. In dit vertrek werd Dr. iss—Inquart begroet door den burgemeester, leze hield een korte rede, waarin hij den Rijks- imiissaris loyale medewerking toezegde en ver lens een uiteenzetting gaf van de belangrijke ats, die zijn stad op schier elk terrein in ons id inneemt. )e Rijkscommissaris, de toespraak van den gemeester beantwoordende, gaf daarbij uiting zijn erkentelijkheid voor de loyale medewer- ig, welke de burgemeester hem had toegezegd. )e aanwezigen begaven zich vervolgens naar de ner van den burgemeester. Daar werd de Com- saris der Koningin in de provincie Utrecht, dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, aan Rijkscommissaris voorgesteld. Beide heeren lerhielden zich geruimen tijd met elkaar, tij- ïs welk gesprek dr. SeyssInquart o.m. belang- llend informeerde naar de oorlogsschade, die deze provincie is aangericht, tijdens het korte oogenblik, dat het gezelschap kamer van den burgemeester vertoefde, ten ververschingen rondgediend. 'a het bezoek aan het stadhuis op het bor- had de Rijkscommissaris op hartelijke wijze cheid van den burgemeester genomen be ten dr. SeyssInquart en zijn gevolg zich naar Katharijnensingel, waar voor het gebouw van Nederlandsche Spoorwegen een défilé werd ge iden. Aan deze parade namen dezelfde troe- deel, welke de Rijkscommissaris kort te voren het sportterrein had geïnspecteerd. Het voor hekken van deze gemotoriseerde troepen duur- bijna een half uur. Ook deze plechtigheid mde een groot militair schouwspel. Zij werd ir vele Utrechtenaren gevolgd, fa deze parade begaf het gezelschap zich naar tel „Des Pays Bas" waan de Rijkscommissaris zijn gevolg, alsmede een aantal hooge officie- De terugkeer der nog te Breda vermiste geëvacueerden. 3REDA, 22 Juni. Het bericht dat een groot e! der nog 'vermiste geëvacueerden uit Breda de randgemeenten zich in betrekkelijk goeden Istand in de omgeving van Bordeaux en Nantes ïindt, heeft groote ontspanning gebracht. k commissie voor de revacuatie te Breda eft de mogelijkheden om tot een spoedigen ugkeer van de betrokkenen te komen reeds der het oog gezien en zij overweegt daartoe een nmissie naar Parijs te sturen, indien daardoor bespoediging van de thuiskomst zou kunnen i'den verkregen. Hedenmorgen heeft de registratie-commissie te nneken met burgemeester jhr. mr. Th. E. Ser bs ten raadhuize vergaderd, teneinde de maat delen te bespreken welke dienstig zouden kun- n zijn om de vluchtelingen naar het vader- id terug te brengen. De voorzitter der com- issie zal zich naar Den Haag begeven teneinde trachten van de Duitsche autoriteiten vergun- jg te krijgen om den terugtocht te organiseeren. :t medewerking van de vrouwelijke vrijwillige lp zijn te Ginneken reeds maatregelen getrof- i om de plaatsgenooten bij hun terugkeer een irmen maaltijd te bereiden en hen. in de ge- [enheid te stellen een bad te nemen en zich schoone kleeren te voorzien. Tenslotte zal te Ginneken ook een medische «ring voor de terugkeerenden verplicht worden stcld. (A.N.P.). ET BESLUIT BEROEPSGOEDERENVERVOER. 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. De secretaris- neraal, waarnemend hoofd, van het departe- ent van Waterstaat, heeft voor de toepassing in de in het „Besluit beroepsgoederenvervo^i' rvatte regeling erkend de organisaties ,3ond »r bedrijf sautoverkeer in Nederland" te •Gravenhage. en de „Centrale organisatie van beroepsgoederenvervoer langs den weg", te asterdam. (A.N.P.) ren der Schutzpolizei zich aan een maaltijd ver- eenigden. Tijdens deze maaltijd speelde een muziekkorps voor het hotel populaire muziek. De Grebbeberg. In den namiddag werd de tocht voortgezet naar Rhenen, waar de Rijkscommissaris de verwoes tingen in oogenschouw nam, en naar den Grebbe berg. Daar werd geruimen tijd gestopt bij de graven der Duitsche en Nederlandsche militairen, die op deze plaats zijn gesneuveld. De Rijkscommissaris legde op het gemeen schappelijk kerkhof dezer jongemannen twee groote kransen. In Arnhem. Via Wageningen werd de tocht vervolgens voortgezet naar een kazerne bij Arnhem. Op het binnenplein van dit gebouwencomplex stond een bataljon S.S.-troepen, dat de Rijkscommissaris in gezelschap van den S.S. Brigadeführer Rauter inspecteerde. Na de inspectie sprak dr. Seyss Inquart de troepen toe. Ook in deze rede wees hij zijn landgenooten op de taak, welke zij op dit oogenblik in Nederland hebben te vervullen. De Rijkscommissaris inspecteerde hierna de ge bouwen, waarin het bataljon is ondergebracht. Dr. SeyssInquart en zijn gevolg zijn na het bezoek aan deze kazerne doorgereden naar Nij megen waar de vernielde brug in oogenschouw werd genomen ook de vernielde brug bij Arn hem had geruimen tijd de aandacht van den Rijkscommissaris waarna de terugtocht naar Den Haag werd aanvaard. Rijkscommissaris bracht onofficiëel bezoek aan Leiden en Amsterdam. AMSTERDAM, 23 Juni (A.N.P.) Vanmorgen heeft de Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart een onverwacht en geheel onofficieel bezoek gebracht aan de gewonde Duitsche sol daten in het academisch ziekenhuis te Leiden en het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam. De Rijks commissaris was hierbij vergezeld door General- Commissar Schmidt en den Sonderführer der Propaganda-Aibteilung van het rijkscommissa riaat Schnock. Omstreeks half elf arriveerde dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg te Leiden. Ruim anderhalf uur vertoefde de Rijkscommissaris in het ziekenhuis, waar hij zich op hartelijke wijze met alle ge wonde Duitsche soldaten onderhield en hun ge schenken overhandigde. Te half een reden de drie auto's waarin dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg den tocht maakten den zij-ingang, welke voert naar dat gedeelte van het Wilhelmina-gasthuis waar de Duitsche gewonden worden verpleegd, binnen. Dr. W. de VTugt, burgemeester van Amsterdam, en.de heer W. F. Veldhuyzen, directeur-geneesheer van het gasthuis, waren ter begroeting aanwezig. Dr. Seyss-Inquart onderhield zich eenigen tijd met hen en maakte daarna een rondgang door de zalen van het ziekenhuis. Ook hier sprak de Rijkscommissaris met iederen gewonde eenige oogenblikken, terwijl hij hen een pakje, waarvan zij den inhoud zelf hadden mogen kiezen, over handigde. Om half twee verliet dr. Seyss-Inquart het ziekenhuis om zich wederom naar den Haag te begeven. Hij nam op zeer hartelijke wijze afscheid van den burgemeester, wien hij zijn verontschul digingen aanbood voor het feit, dat dit eerste be zoek aan Amsterdam zoo onofficieel was en hem den tijd ontbrak nader met den burgemeester over de hoofdstad en haar zorgen te spreken waarbij hij hem tevens de belofte gaf spoedig nogmaals te zullen komen. VEILINGEN VAN DUITSCHE LEGERPAARDEN. 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. Door de Duitsche militaire autoriteiten is een grooter aantal niet- benoodigde legerpaarden ter beschikking gesteld van den Neder] andschen landbouw. In dit ver band zullen in verschillende plaatsen des lands paardenveilingen worden gehouden en wel op 25 Juni in de cavaleriekazerne in Breda, op 27 Juni in de artilleriekazerne te Leiden en op 28 Juni in de Zijpesteinkazerne te Utrecht. Als koo- pers komen slechts personen in aanmerking die hun paarden of tractoren ten behoeve van het leger hebben moeten afstaan. De koopers ont vangen een bewijs, hetwelk aantoont, dat het paard in wettig bezit is (A.N.P.). Distributie van vleesch in blik stopgezet. 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van Sociale Zaken heeft aan de gemeente besturen bericht: Met ingang van Maandag 24 Juni a.s. moet de distributie van vleesch in blik geheel worden stopgezet. Van genoemden datum af mogen derhalve geen blikken vleesch meer aan onder steunden of te werkgestelde werkloozen en arm lastigen worden gedistribueerd. De nog in uw gemeente aanwezige voorraad behoort ge heel ter beschikking te staan van de Neder landsche veehouderij-centrale. Omtrent de be stemming der blikken zal te zijner tijd nader be richt worden gezonden. Ik zal het op prijs stel len van u zoo spoedig mogelijk te vernemen, hoe groot het aantal blikken is dat op 24 Juni 1940 nog in uw gemeente aanwezig was (A.N.P.) CENTRALE COMMISSIE VOOR HET BEROEPSVERVOER. 's-GRAVENHAGE, 22 Juni (A.N.P.) Bij beschikking van den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van Wa terstaat, is de in het besluit beroepsgoederenver voer genoemde centrale commissie voor het beroepsvervoer samengesteld uit de heeren: dr. C. Beekenkamp, te Leiden; O. Kekedam, te Rot terdam, G. C. Buys, te Vlaardingen; mr. J. M. Fuchs te 's-Gravenhage; mr. G. K. M. Geelen, te 's-Gravenhage; W. J. Kersken, te Amster dam; mr. J. Nolen, te Amsterdam; E. Saint Mar tin, te Amsterdam; Joh. Sindram, te 's-Gra venhage; W. Vogtschmidt te Amsterdam. Als voorzitter is aangewezen de heer Mr. J. Nolen. JAARVERGADERING „BEGETU". Herdenking 20-jarig bestaan van het sanatorium „Juliana-oord". LAREN, 22 Juni. Zaterdagmiddag werd in het sanatorium voor lijders aan been- en ge- wrichtstuberculose „Juliana-oord" te Laren (N.H.) de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de vereeniging tot behartiging van de belangen van lijders aan been- en ge- wrichtstuberculose (Begetu). De aftredende bestuursleden, de heeren J. D. Landré te Laren (N.H.l en P. C. Woudsma te Heemstede, werden herkozen. In de vacature jhr. W. A. Ortt werd gekozen de heer M. F. Mörser Bruyns te Bussum, terwijl het bestuur werd uitgebreid met de benoeming van den heer P. Leesenberg te 's-Gravenhage. De heer M. F. Mörser Bruyns te Bussum werd tot secretaris benoemd. (A.N.P.) Enschedé bracht 140.000 bijeen. Voor de getroffen gebieden. De inzamelingsactie van het Oorlogsrampenco- mité Enschedé heeft tot resultaat gehad, dat een bedrag van ruim 140.000 voor de getroffen stre ken beschikbaar kan worden gesteld. Een belang- ï'ijk gedeelte hiervan komt uiteraard ten goede aan Rotterdam. Reeds werden aanzienlijke bedragen in geld overgemaakt; ook is steun in natura geboden. Een gedeelte van het bedrag van 140.000 - waarvan de buscollecte 3450 opbracht heeft het comité in den vorm van nieuwe textielgoederer ontvangen. (N.R.Ct.) VAARDIGHEIDSPROEVEN LICHAMELIJKE OPVOEDING Begunstigd door goed weer hebben, onder hoofd leiding van mej. M. A. van Weel, bijgestaan door een staf van leeraren en leeravessen in de Lich. Opv. en een aantal onderwijzers en onderwijze ressen Vaardigheidsproeven plaats gehad, voor leerlingen der hoogste klassen der lagere scholen in Haarlem. Het diploma werd uitgereikt aan 384 jongens en 434 meisjes; het moest geweigerd worden (bij twee of meer onvoldoenden) aan: 133 jongens en aan 54 meisjes. In deze cijfers komt duidelijk naar voren de slechte gevolgen van de stagnatie bij het onderwijs. Aan de jury was vooraf door de leid ster om eenige clementie bij de beoordeeling ver zocht. Andere jaren bedroeg het aantal afgeweze nen slechts eenige procenten. In 1939 hadden zich aangegeven: 1111 leerlingen; in 1940 1155. Het aantal opgekomen leerlingen bedroeg in 1939' 993 en in 1940 1005. De afdeeling Haarlem mag op een zeer geslaag den dag terug zien. Aan de geslaagden werd een fraai diploma ter hand gesteld en elk ontving het practische boekje met adressen voor Lich. Op voeding en Sport-vereenigingen. De aanvoer van nieuwe aardappelen op de veiling is in grooten omvang begonnen. Op één dag werd te 's Gravezande niet minder dan 200.000 kilo ^geslagen* NIEUWE SERIE ino 30 1. Verovert een kussen van den di van en vraagt zich af, hoe hij daar plezier van kan hebben. 2. Beseft vaag, dat kussens bestemd zijn om op te zitten; legt het dus op den grond en gaat stevig zitten. 3. Probeert kussen weer op te ne men en begrijpt niet waarom dat niet lukt als hij erop zit. 4. Slaagt tenslotte toch, maar niet zonder zijn hoofd leelijk te stooten. 5. Herstelt zich, legt kussen weer neer om er op te gaan zitten. 6. Gaat plotseling zitten, maar niet al te nauwkeurig en vindt kussens toch niet zoo aardig speelgoed. Bemoeiingen der Visscherij Centrale In ons nummer van Zaterdag gaven wij weer wat een ter zake kundige ons mededeelde over de toekomst van het Visscherijbedrijf te IJmuiden. Hij pleitte voor steun der regeering voor een aan vulling en vernieuwing van de trawlervloot, die door den oorlog zeer sterk geleden heeft. Wij hadden over deze aangelegenheid ook een onderhoud met den leider van de Visscherij-Cen- trale in Den Haag, het officieele instituut dat in opdracht der regeering alle zaken behandelt die de visscherij betreffen. Deze verklaarde ons, dat men in Den Haag volkomen bekend is met de nooden van het Visscherijbedrijf te IJmuiden. Er is dan ook reeds aandacht gewijd aan de noodzakelijkheid de trawlervloot te vernieu wen en aan te vullen. De leider der Visscherij-Centrale kon ons thans geen mededeelingen doen over de besprekingen die daarover gevoerd werden en de plannen die daar voor bestudeerd woixlen, alleen kon hij zeggen, dat die in dezelfde richting gaan als die door onzen deskundige in IJmuiden waren aangegeven. HERVATTING DER VISSCHERIJ? Ook werd ons verzekerd, dat ook alles gedaan wordt om te bereiken, dat de visscherij te IJmui den zoo spoedig dit mogelijk is hervat zal kunnen worden Maar zoo zei de leider der Vissclherij- Centrale wil dit voor IJmuiden iets te beteeke- nen hebben, dan moet dit op een grooter schaal geschieden, dan nu voor Scheveningen is vastge steld. Zooals bekend is mag door de booten die in Scheveningen uitvaren slechts gevischt worden langs een klein gedeelte van de kust, terwijl de booten niet verder dan 3 mijl van land mogen gaan. Op die manier wordt slechts „een hoed vol visch" gevangen. Bovendien bestaat de kans, dat zoo'n kuststrook gauw wordt dood gevischt". Het is evenwel de vraag of voor IJmuiden meer te bereiken zal zijn. Eerstens moet immers van de Duitsche autoriteiten de medewerking verkregen kunnen worden om het aan de trawlers mogelijk te maken te IJmuiden uit te varen en dan moet nog de vraag onder oogen gezien worden of door de trawlers gevischt kan worden zonder al te groot risico. TIJDELIJKE STEUN AAN DE VISSCHERIJ? Tenslotte wezen wij er op, dat in afwachting van nadere maatregelen het gewenscht zou zijn dat steun verleend wordt aan de visscherij te IJmuiden. om te voorkomen dat door de tijdsomstandigheden reederijen en zaken die bij den vischhandel betrok ken zijn in financieele moeiüjkheden komen. De leider der Visscherij Centrale zei daarover Over deze aangelegenheid worden reeds bespre kingen gehouden. Hangende die beraadslagingen kan daarover niets medegedeeld worden, maar hel is wel te verwachten dat binnen korten tijd beslis singen genomen zullen worden. BRIDGECLUB „HAARLEM-NOORD" De zesde zitting der zomercompetitie bracht de volgende paren aan de leiding: A-lijn: heer en mevr. Koeyers 67 p.; heeren War- mendam-v. Loonen 60 p., heeren S. Gaus-J. J. Walter 55 u. mevr. v. d. Heuvel-heer Wiegmink 53'/: p. B-lijn: dam. WiegminkMulder 55y2 P-," heeren Hooydonkv. Woning 55 p.; heeren Schutv. Schagen 53 p.; heeren Hogenslagv. Bakkum 52>/2 p. Het totaal klassement is nu geworden: Hoofdklasse, moyenne: AppelboomDijkman 67,8; VeeningsSchaeffer 65,6; PiggeKeur 62,2; S. GausJ. J. Walter 61,7; Fam. Koeyers 58,9; F. GausBrouwer 56,5; Steen- kistv. Delden 55,8; Warmendamv. Loonen 55,3; Dekkerv. d. Bogaard 55,-. Ie klasse: Fam. v. d. HeuvelWiegmink 54,2; Zijlstrav. Es 54,-; GroenebergH. v. 't Hoff 52,5: v. Woning en partner 52,2; Hoogenslagv. Bakkum 52,1; Schutv. Schagen 50,8; Hooydonk en partner 50,2; mevr. Braveheer v. Alphen 50,-; Robbe en partner 50,-. 2e klasse: Dam. MulderWiegmink 49,6; Bosch- Groeneveld 49,5; Meijboom en partner 49,2; Fam. Walter 49,-; Schreuderv. Aakster 45,7; Ris en partner 44,-; v. d. BergSoff 46,-. Woensdag 26 Juni a.s. wordt de laatste bonds- competitie wedstrijd gespeeld tegen Rosehaeghe in gebouw „Suisse". ees voorzichtig met oiiontplofte granaten. ROTTERDAM, 22 Juni. Ondanks de vele waarschuwingen, welke zijn gepubliceerd ten aan zien van onontplöfte granaten zijn er nog steeda menschen, die hun nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen en daardoor ongelukken, niet zelden van zeer ernstigen aard, veroorzaken. Vanmiddag omstreeks drie uur was de 21- jarige H. Tunderman in zijn woning in de Van Malsenstraat te Rotterdam bezig met het demon- teeren van enkele granaten, welke hij een dezer dagen in zijn bezit had gekregen. Plotseling ont plofte één van de granaten, waardoor den jonge man drie vingers van de linkerhand werden af gerukt. Per auto van den G.G. en G.D. werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. In de woning werd eenige schade aangericht. (A.N.P.): Volle korven zijn het resultaat van de over vloedige kersenoogst in de Limburgsche „Betuwe". HAARLEMSCH VACANTIE-KIN'DERFEEST. Dit jaar geen 3-daagschc schoolreisjes. Door de zeer bijzondere tijdsomstandigheden kunnen dit jaar de driedaagsche schoolreisjes niet doorgaan. De Commissie voor het Haarlemsch Va- cantie-Kinderfeest heeft een maand geleden haar werkzaamheden gestaakt in de hoop, deze het vol gend jaar weer te kunnen voortzetten. De verloting 1940 wordt gehouden, daar do verkoop der loten reeds in Maart begonnen was. De trekking is vastgesteld op Donderdag 27 Juni om 7 uur. Een eventueel batig saldo zal worden gereserveerd. De commissie voor Haarlemsch Vacantie-Kinder- feest dankt de koopers der loten hartelijk voor hun offervaardigheid, evenals hen, die reeds hun gift overmaakten. De commissie hoopt de gelden het volgend jaar te gebruiken voor het doel, waarvoor ze gegeven zijn. DE STAATSLOTERIJ GAAT NORMAAL DOOR. Naar wij vernemen, zal de volgende Staatsloterij, de 484e, op de gewone wijze worden gehouden. De datum van den verkoop is vastgesteld op 18 Juli, terwijl de eerste trekking op 5 Augustus zal plaats hebben. Ook deze loterij zal, evenals de thans loopende, worden vernummerd. ORGELBESPELING Programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te HaaiTem, op Dinsdag 25 Juni a.s. 's av. van 89 uur, door den heer George Robert. 1. Koraalvoorspel: „Herr, wie du willst, so thick's mit mir", G. Böhm. 2. Preludium en Fuga F gr. t., J. S. Bach. 3. Sonate IV. F. Mendelssohn Bartholdy. Allegro con brio. Andante religioso Allegretto Allegro maestoso en vivace. 4. Avondlied, R. Schumann. 5. Choral I, C. Franck.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5