De slag in Eizas Lotharingen ten einde. MAANDAG 24 JUNI 1940 HA ARE EM'S DAGBEXB 5 De Duitsche en Italiaansche leger berichten van het weekeinde. Alexandrie gebombardeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRiER, 23 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: De slag in Elzas-Lotharingen is, zooals reeds in een speciaal bericht werd gezegd, met de capi tulatie van de ingesloten Fransche legers op 22 Juni beëindigd. Wederom is hiermede na zware gevechten door de dapperheid van onze troepen en koene vastbesloten leiding een overwinning van geweldigen omvang behaald, waardoor de laatste nog geheel strijdkrachtige groep van het Fransche leger overwonnen is. Meer dan 500.000 gevangenen, waaronder de opperbevelhebbers van het derde, vijfde en achtste leger en een aantal andere generaals alsmede een geweldigen nog niet te overzienen buit aan wapens en oor logsmateriaal van allerlei soort zijn in onze han den gevallen. Het sterkste bolwerk van de ves tingen van Straatsburg, de vesting Mutzig aan den Oostelijken rand der Vogezen, werd gisteren veroverd. Slechts nog afzonderlijke sectoren van de Maginotlinie in den beneden-Elzas en in Lotharingen en verstrooide afdeelingen in de Vogezen bieden nog tegenstand. Deze zal in den kortst mogelijken tijd worden gebroken. In het kustgebied van den Atlantischen oceaan hebben beweeglijke afdeelingen tot in de nabijheid van La Rochelle geopereerd. De Fransche oorlogs haven St. Nazaire werd veroverd. Onder den ge weldigen buit bevinden zich ook gepantserde ge vechtswagens, die reeds waren ingeladen om weggevoerd te worden. In het dal van de Rhone rukten onze troepen van Lyon en Oostwaarts in Zuidelijke richting verder op. Zij dwongen aan de uitloopers van de Alpen van Savoye, ten Zuid westen van Genève, den overgang af over de Rhöne. En het kader der gewapende luchtverkenning voor de Fransche Atlantische kust tusschen St. Nazaire en de Gironde werden in totaal 5 koop vaardijschepen varieerende tusschen 3.000 en 10.000 ton door bomtreffers ernstig beschadigd, een vrachtschip van 10.000 en een van 4.000 tot tot zinken gebracht. De aanvallen van gevechtseenheden en van duikbommenwerpers richtten zich in den loop van den 22sten Juni voornamelijk tegen met vijandelijke vliegtuigen bezette vliegvelden in het gebied ten Noorden van Bordeaux. Hierbij wer den op het vliegveld Roc'hefort 10 vliegtuigen in brand geworpen, twintig vliegtuigen bij veelvul dige duikvluchten door beschieting vernield, en een hangar door bomtreffers vernietigd. De ver liezen van den vijand bedroegen op 22 Juni in totaal 49 vliegtuigen. Hiervan werden er 6 tijdens luchtgevechten neergeschoten en de rest op den grond vernield. Vier eigen vliegtuigen worden vermist. Een duikboot heeft uit een vij andelijk convooi feen vijandelijke tankboot van 16.090 br.t. getor pedeerd. In den nacht van 22 op 23 Juni zijn vijandelijke vliegtuigen het Duitsche rijksgebied binnengevlogen. Tijdens de gevechten van den laatsten tijd hebben zich door hun voorbeeldige houding en door vermetel persoonlijk optreden de volgende personen onderscheiden: de eerste luitenant en ordonnans-officier van een divisie Möller, de luitenant Olas van een regiment infanterie en de luitenant Bernot von Buggenhagen van een observatie-afdeeling. frontbericht. BERLIJN, 23 Juni (D.N.B.) Het frontbericht Van het D.N.B. meldt: Door de zegevierende beëindiging van den slag in Elzas-Lotharingen is de strijd tegen Frankrijk feitelijk eveneens ten einde. Op het gelheele front, van de kust tot aan de Zwitsersche grens, waren de Fransche legers vernietigd, nog voor het verzoek van de nieuwe Fransche regeering Pétain om een wapenstilstand resultaten had opgeleverd. Dit Fransche verzoek om de wapenen neer te leggen is een gevolg geweest van de volslagen nederlaag. Het is van belang dit vast te stellen, opdat in de toekomstige geschiedschrijving oorzaak en gevolg niet verward worden. Van Lyon uit en ten oosten van Lyon zijn dé Duitsche troepen verder opgerukt naar het zuiden en, aan den voet van de Bavoisdhe alpen, zijn zij er in geslaagd de Rhöne over te steken. De strijd speelt zich hier reeds af in een landschap van hoogaipinisch karakter. Daarbij moeten moeilijkheden worden overwonnen, waar van men zich over het algemeen geen voorstelling kan maken. De ondersteuning door het luchtwapen van de troepen, die op den beganen grond vechten, is vaak zeer twijfelachtig. Ook pantserafdeelingen en gemotoriseerde eenheden ontmoeten veel groo- tere moeilijkheden dan in de vlakte. De Duitsche troepen hebben de vraagstukken van den strijd in het hooggebergte reeds in Noorwegen moeten op lossen. Bij de gevechten in opper-Savoye dient echter in aanmerking te worden genomen, dat de Duitsche troepen hier staan tegenover Fransche keurtroepen, die voor den strijd in de bergen zeer bijzonder zijn geoefend en uitgerust. HOOFDKWARTIER VAN DiEN FÜHRER. 22 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In Bretagne zijn de belangrijke havensteden St.-Malo en Lorient ingenomen. Aan de bene- den-Loire werden de bruggenhoofden verbreed en werd Thonars bezet. In Lotharingen en in de Vogezen leidde onze aanval tot een verdere ontbinding van afzonderlijke ingesloten vijande lijke groepen. Gerardmer is ingenomen. Het aan tal van de hier in de laatste dagen gemaakte gevangenen bedraagt meer dan 200.000, onder wie zich een geheele bigade Spahis bevindt. Ook aan de overige fronten neemt het aantal krijgs gevangenen voortdurend toe. Onder hen bevindt zich de bevelhebber van de zeestrijdkrachten in het Noorden en andere admiraals, een bevel voerende generaal en verscheidene commandan ten van divisies, behalve een groote buit aan wa penen en oorlogsmateriaal van allerlei aard, vie len bij de inneming van verschillende vliegvelden 260 vliegtuigen in onze handen. Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers deden in den sector ten Westen van Straatsburg en ten Zuid-westen van Weissenburg, alsmede ten zuiden van de Loire, aanvallen op vijande lijke vestingwerken, troepenconcentraties en troe pentransporten. In de monding van de Giron de en de Loire werden een koopvaardijschip van 8000 ton tot zinken gebracht, een ander schip van 4000 ton beschadigd en twee vliegbooten vernietigd. Tijdens succesvolle aanvallen op militair be langrijke doelwitten aan de Oostkust van En geland, werden o.a. ook de aanvallen op het be wapeningscentrum van Billingham herhaald, en werd een groote aantal treffers geplaatst. In de namiddaguren werden bij het Nederlandsche eiland Texel drie van de zes vijandelijke vlieg tuigen na een kort luchtgevecht neergeschoten. De drie andere werden gedwongen terug te kee- ren. Bij een vergeefschen aanval van Britsche bom- en torpedovliegtuigen op een Duitsch slag schip haalde de luchtdoelartillerie van het schip zes toestellen neer. Eigen jachtvliegtuigen, die in den strijd ingrepen, vernietigden nog zeven an dere vliegtuigen. De verliezeix van den vijand in de lucht bedroegen op 21 Juni in totaal 25 vliegtuigen. Daarvan werden er in luchtgevech- |ën elf, door luchtdoelgeschut zes, door lucht doelartillerie van oorlogsschepen eveneens zes machines neergeschoten. De overige werden op den grond vernield. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Uit later binnengekomen berichten blijkt, dat in den tijd van 4 tot 20 Juni, buiten de tot dus ver bekend gemaakte cijfers, nog 63 vijandelijke vliegtuigen vernietigd werden, zoodat pet ge zamenlijke aantal van de vijandelijke verliezen in dit tijdvak 765 vliegtuigen bedraagt. Het totale aantal van de sinds het begin van het of fensief in het Westen door luchtdoel artillerie vernietigde vijandelijke vliegtuigen, bedraagt tot den 15den Juni 854 vliegtuigen. Een terugkeerende duikboot onder het com mando van den corvettenkapitein Rösing meldt het tot zinken brengen van 42,686 bruto-regis- terton. Een andere duikboot gelukte het het En- gelsche troepen transportschip Ettrick van 11.000 bruto registerton te torpedeeren. Een an dere duikboot, deed met succes een aanval op een groot Britsch konvooi. Ook in den nacht op 22 Juni ondernamen vijandelijke vliegtuigen vluchten naar Noord en West-Duitschland en deden voor het eerst ook aanvallen met bommen op de omgeving van Ber lijn. Evenals tot dusver richtten de uitgewor pen bommen slechts geringe materieele schade op niet-militaire doelwitten aan. Wel echter werd een aantal burgers gedood of gewond. In de gevechten der laatste dagen hebben zich door 'onverschrokken optreden in dappere in- dividueele handelingen bijzonder onderschei den de kolonel en commandant van een brigade schutters NeumannSilkow, de eerste luite nant en chef van een eskadron ruiters, Frei- herr von BöSelager, de luitenant Michael in een regiment ruiters en de luitenant Meder in een afdeeling pantser jagers. FRONTBERICHT. BERLIJN. 22 Juni (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De aanvankelijk zeer hardnekkige tegenstand van den tegenstander in Elzas Lotharingen is in de laatste dagen merkbaar minder geworden. De Maginotlinie is nog slechts op twee plaatsen, n.l. aan beide kanten van Diedenhofen en bij Hage- nau in Fransche handen, terwijl zij op alle an dere plaatsen door de Duitschers met steun van het luchtwapen 'kon worden veroverd en door broken. De ineenstorting van de militaire en moreele weerstandskracht van Frankrijk is volledig. Aan de beneden-Loire werd met Thouars aan den rechtervleugel van het Duitsche front in West- Frankrijk het tot dusverre Zuidelijkste punt be reikt. Reusachtige hoeveelheden benzine en olie vielen in Duitsche handen. Het nazenden van benzine voor de technische wapens, dat op zich zelf zonder wrijving of lacune functionneerde, wordt door een dergelijke buit zeer belangrijk vergemakkelijkt. Bovendien is het daardoor mo gelijk geworden met behulp van het groote aan tal buitgemaakte voertuigen tijdelijk ook sterke eenheden infanterie en andere niet gemotori seerde groepen snel bewegelijk te maken. De cijfers der door luchtafweergeschut neer gehaalde vliegtuigen, die vandaag bekend ge maakt zijn, bewijzen den hoogen graad van tref zekerheid en den strijdgeest van een wapen, dat nog zeer jong is en eigenlijk eerst sedert het begin van dezen oorlog zijn vuurdoop heeft door staan. ERGENS IN ITALIë, 23 Juni. (Stefani). Legerbericht no. 12 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: Ons luchtwapen zet zijn acties in alle sectoren van de Middellandsche Zee voort. Tijdens den nacht van den twee-en-twintigsten Juni is de En- gelsche marinebasas Alexandrie, waarheen een En- gelsch eskader de wijk had genomen, ondanks het hevige afweervuur en den langen overtocht met goed gevolg gebombardeerd. De basis Bizerta werd eveneens getroffen. Ondanks het slechte weer zijn in het westelijk deel van de Middellandsdhe Zee varen/de vijandelijke schepen, bewaakt door voqrt- durende verkenningsvluchten, die zich uitstrekten tot het geheele Middellandsche Zeegebied, inge haald en gebombardeerd. Een Italiaansch vlieg tuig is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika verloopen de gevechtshande lingen in ons voordeel. Onze luchtmacht ontplooi de een levendige activiteit tegen pantserwagens en vijandelijke stellingen. Een groot viermotorig vijan delijk vliegtuig werd neergeschoten. In Oost-Afrika hebben onze „dubats" een En- gelsch vliegtuig brandend omlaag gehaald. De vijand heeft de stad Trapani gebombardeerd, waarbij uitsluitend woonhuizen werden getroffen. Hierbij vielen twintig dooden en dertig gewonden, waaronder vrouwen en kinderen en slechts drie soldaten. Onze jachtvliegtuigen hebben een ont moeting gehad met vijandelijke vliegtuigen, waar van er twee werden neergeschoten. ERGENS IN ITALIë, 22 Juni (Stefani) Le-- gerbericht no. 11 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: In de Middellandsche zee hebben marine en luchtmacht overal hun actie verscherpt, drie vijandelijke schepen, waarvan twee gewapend waren, werden door duikbooten tot zinken ge bracht. Een kruiser, deel uitmakende van een formatie, werd door onze bommenwerpers ten Oosten van de Balearen getroffen. Overdag en des nachts zijn de bases van Bizerta en Mar seille met tusschenpoozen gebombardeerd. Te Bizerta werden een kruiser getroffen, een ar senaal beschadigd en benzine-opslagplaatsen in brand geschoten. Niet minder is de schade, wel ke de basis van Marseille geleden heeft. In Noord-Afrika is Mersa Matrouh, de zetel van het Engelsche opperbevel, door hevige lucht aanvallen met den grond gelijk gemaakt, en zijn vijandelijke plaatsen en formaties op doel treffende wijze bestookt. Tijdens een vijande lijke actie boven Tobrouck, werd een zieken huis van de Italiaansche marine getroffen. Er vallen eenige dooden en gewonden te betreu ren onder de artsen, het verplegend personeel en de patiënten. Een vijandelijk vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. In Oost-Afrika werden tal van acties onder nomen op vijandelijke bases van Port Soudan, Ouareb en kleine vestingen en kampen in Ke nya. Tijdens vijandelijke vluchten boven Dire- dawa werd een Engelsche machine neerge haald. .Voorts heeft de vijand vluchten gemaakt bo ven Italiaansch gebied en wel vooral boven Noord-Italië en Sicilië. Er werden echter bijna geen bommen uitgeworpen, behalve te Ciril (Turijn) en Livorno waar woningen in het stads centrum getroffen werden. Er werden echter geen slachtoffers gemaakt. EGYPTISCHE PREMIER AFGETREDEN. LONDEN (D.NB.). Per radio is het aftreden van den Egyptischen minister president, Ali Maher Pasja, gemeld. HOARE BIJ GENERAAL FRANCO. MADRID (Reuter) De Britsche ambassa deur Hoare heeft een onderhoud gehad met generaal Franco. Van te voren had Hoare reeds eenige'malen een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken. De Führer en Mussolini tij dens hun aankomst te München, waar in de Führer- bau werd beraadslaagd over de vraag van Frankrijk om een wapenstilstand. Fransche regeering protesteert tegen verklaring van Churchill. GENèVE (D.N.B.) Naar de Fransche radio meldt, protesteert de Fransche regeering in een officieele verklaring met nadruk tegen de door Churchill afgelegde verklaringen. Churchill heeft o.m. gezegd, dat de Britsche regeering met verwondering en met leedwezen er kennis van genomen heeft, dat de wapenstil standsvoorwaarden door de regeering te Bor deaux zijn aangenomen. De nakoming dezer voorwaarden door Frankrijk zou alle hulpbron nen van het Fransche wereldrijk in handen der Duitschers doen vallen. De Britsche regee ring doet een beroep op alle Franschen „die zich buiten "den vijandelijken druk bevinden om haar bij haar taak te helpen en de vervulling hiervan steeds meer te bespoedigen." Zij ver zoekt allen Franschen, waar zij zich ook bevin den met alle te hunner beschikking staande mid delen de krachten van den vrijheidsstrijd te on dersteunen, welke krachten enorm zijn en bij een goede leiding de overwinning zullen verze keren. De door Churchill aangenomen houding, zoo vervolgt de Fransche verklaring is te meer on toelaatbaar, daar de Britsche regeering van uur tot uur de militaire operaties volgde, doch niet de elementen van den toestand kende, die de Fransche regeering dwongen om staking dei- vijandelijkheden te verzoeken. Churchill heeft tot dusver een vriendschappelijk begrip getoond voor de smartelijke noodzakelijkheden van het oogeniblik. De hier door hem afgelegde verkla ringen zijn geenszins in overeenstemming met de zorg, die de Fransche regeering voortdu rend bezield heeft om aan de buitengewoon gruwelijke beproevingen niet ook nog een mee- ningsverschil tusschen Frankrijk en Engeland toe te voegen. De Fransche regeering protes teert tegen het onderscheid dat Churchill tus schen haar en de openbare meening in Frankrijk schijnt te willen maken. Zij is zich er van bewust daarbij de belangen, welke haar zijn toever trouwd, zoo goed mogelijk te behartigen en de instemming van alle Franschen te bezitten. Zij zal bepaalde punten van de verklaring van Churchilll in het bijzonder van de hand wijzen. Hiermede wijst zij reeds de tendentieuze veron derstellingen van den Britsehen premier af. Duitsche hulpactie voor Fransche vluchtelingen. ORLEANS, 24 Juni (D.N.B.). In opdracht van den Führer is de nationaal-socialistische „Volkswohlfahrt" met de eerste hulpmaatregelen voor de vluchtelingen uit de ontruimde gebieden begonnen. Van Parijs worden zij eerst naar kampen gebracht, terwijl de zieken, de zwakken en de kinderen de noodige melk en versterkende middelen krijgen, alvorens naar hun woonplaats te worden vervoerd. Deze grauwe stoet, aldus een door het D.N.B. ontvangen ooggetuigenbericht, die zich van de Loire op alle wegen naar Pa rijs en Noord-Frankrijk beweegt, is een aan klacht tegen Reynaud, Churchill e. d. De vluchtelingen zijn meerendeels jonge menschen, die-zich op het bevel tot ontruiming van het Fransche leger en van de gendarmerie in de bos- schen verscholen hebben. De oprukkende Duit sche troepen, zoo melden zij, hebben hun de eerste hulp verleend. De terugkeerende ledige auto's hebben de ouden en zwakken een eind meegenomen. LAVAL EN MARQUET MINISTERS VAN STAAT. GENèVE, 23 Juni. (D.N.B.) De voormalige Fransche minister-prseident Pierre Laval en de burgemeester van Bordeaux, Marquet, zijn benoemd tot ministers van staat in het. kabinet van maarschalk Pétain. Marquet behoorde tot de parlementaire groep der Neo-socialisten, Hij en Laval kwamen reeds bij het aftreden van het kabinet Reynaud als nieuwe ministers in in aanmerking, nl. Marquet als minister van binnenlandsche zaken en Laval als minister van justitie. Zij hebben echter toen de portefeuilles geweigerd. De „Diplo" over de situatie. BERLIJN, (D.N.B.) De ondertee kening van den Duitsch-Franschen wapenstilstand, aldus de .Diplomatisch-Politische Korrespondenz"j heeft den oorlog bezegeld, waarmee de oorlogs zuchtige Westelijke mogendheden het Duitsche rijk hadden gehoopt te vernietigen. De aanslag van hen, die de opkomende krachten in Europa eeuwig gepoogd hebben te onderdrukken en die hun heerschappij van geweld en bedrog aan alle volkeren hebben willen opdringen, is daar mee aan den kaak gesteld. Het wederopgestane Duitschland en zijn. door een genie geleide, weermacht hebben de wereld bewezen dat de weg naar gerechtigheid en levensrecht door niets kon worden versperd, wel het allerminst door den vloed van laster, waarmee men het na- tionaal-socialisme en het fascisme heeft meenen te kunnen overwinnen. Nog is het uur niet ge komen. waarop de wederopbouw van Europa met alle middelen ter hand kan worden geno men, omdat nog veel, wat verrot is, moet worden neergehaald. Engeland roept lichting 1910 onder de wapenen. Reuter meldt uit Londen: De dienstplichtigen van de lichting 1910 zijn in geheel Groot Brittannië onder de wapenen geroepen. Er hebben zich 332.996 mannen gemeld. Fransche persstemmen. Havas meldt uit Bordeaux: De Fransche bla den wijden aan den tegenwoordigen toestand uitvoerige commentaren. Zij twijfelen er geen oogenblik aan, dat de nog niet gepubliceerde voorwaarden zeer zwaar voor Frankrijk zullen zijn, doch zij zijn er eveneens van overtuigd, dat, wat ook komen moge, alle Franschen aaneenge sloten zullen blijven. Fx-ankrijk, zoo schrijft de Petite Gironde, is gewond, zelfs zwaar gewond, doch niet doodelijk. Frankrijk leeft en zal leven. Het gaat thans niet om staatsvormen. Slechts om Frankrijk gaat het. Wij moeten de toekomst in de oogen zien. Ofschoon de Duitschers drie vierde van ons land hebben bezet, moeten wij de Fransche ziel omsmeden en een nieuwe moraal aankweekexx. Alle Franschen moeten schouder aan schouder en onversaagd arbeiden om een nieuw Frankrijk op te bouwen. De kracht daax-toe zullen wij uit onze eeuwenoude tradities putten, die ons eveneens het geduld exx de heldhaftige patriottische zelfverloochening zullen schexxken. Wij mogen xxog slechts edel iix onze daden exx in onze voornemens zijn. Wat ook komexx moge, Frankrijk moet leven. Fransch nationaal comité gevormd. LONDEN, (D.N.B.) De Fraxxsche generaal De Gaulle, die door dexx Fraxxschen ministerraad is afgezet, heeft Zondagavoxxd in een radiorede den door de „regeering van Bordeaux" aangenomen wapenstilstand eexx capitulatie genoemd. Deze capitulatie zou volgens den generaal ondertee kend zijn, voordat alle weerstandsmiddelen waren uitgeput. Door deze capitulatie geraakt Frankrijk in een „volledige knechtschap" en de „regeering vaxx Bordeaux" onder de rechtstreeksche afhan kelijkheid van de Duitschers exx de Italianen. Daarom zal er in overleg met de Britsche re geering een Fraxxsch nationaal comité gevormd worden, dat de onafhankelijkheid vaxx het vader land wil handhavexx door de door Frankrijk aan gegane verplichtingen over te nemen. Het is be sloten om gemeenschappelijk nxet den bondge noot „tot de overwinning" bij te dragen. Aaxx de radiorede vaix generaal De Gaxxlle giixg eexx verklarixxg van de Engelsche ï-egeerixxg voor af. waarin deze verklaart, dat zij de „regeering van Bordeaux" xxiet nxeer als de regeex-ing van een onafhankelijk land kan beschouwen. Generaal Hertzog protesteert. Tegen langer voortduren van de deelneming va» Zuid-Afrika aan den oorlog. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In een aan den Zuid-Afi-ikaanschen minister-president gerichten brief heeft generaal Hertzog uit naam van het Afri- kaansche volk verlangd, dat de Unie onmiddellijk stappen neemt om uit den oorlog te geraken. Generaal Hertzog wees erop. dat hij dezen brief schreef, omdat iedere parlementaire critiek en da vrije meeningsuiting van het volk onmogelijk wa ren gemaakt, aldus lezen wij in de Westphalische Landeszeitung. Hertzog protesteerde in den brief tegen de meedoogenlooze vernietiging van de vrij heid pn de zinnelooze opoffering van de Afrikaan- sche jeugd in dezen nuttioozen strijd. Sedert maan den, aldus de gewezen premier, is het ieder, die niet vooringenomen was, duidelijk geweest, wal het resultaat van den oorlog tegen Duitschland moet zijn. Desondanks heeft de regcering der Unie, terwijl Duitschland in den eenen slag na den anderen da legers zijner vijanden verslagen heeft, zonder het volk te raadplegen, ook Italië den oorlog verklaard. Bijna terstond daarop is de val van Parijs ge komen. Intusschen gaat de Unie door met het soldaatje spelen, alsof Frankrijk en Engeland in het bezit waren van Berlijn en Zuid-Afrika zich op weg naar een tweede Versailles bevond. Sedert den val van Parijs kan iedere verstandige waarnemer zien, dat de oorlog voor de geallieerde mogend heden hopeloos verloren is. DE BENOEMING VAN STIMSON EN KNOX D. N. B. verneemt uit New York: De militaire commissie van den senaat heeft in verband met de felle critiek op de benoemiixg van Stimson en Knox met algemeene stemmen beslo ten een onderzoek in te stellen naar de achtergron den van het ontslag van Woodring en de benoemiixg van Stimson. Stimson zal persoonlijk gehoord worden. De dis tricts attorney Dewey heeft Roosevelt aangevallen in een radiorede, die klaarblijkelijk bedoeld was als aixtwoord op de kabinets-veranderixxg. Hij noemde hem den „maix der onwerkelijkheid, die opzettelijk Amerika in den oorlog wil verwikke len, ten einde de mislukkingen van zijn regeering te verbloemen". Dewey herhaalde, dat Amerika standvastig moest weigeren om strijdkrachten ixaar Europa te zenden. DE EERSTE ITALIAANSCHE KOLONIALE TENTOONSTELLING IN NAPELS In ons vorig nummer deden wij eenige mede- deelingen over de eerste Italiaansche koloniale tentoonstelling in Napels. In vervolg hierop melden wij nog, dat één afdee ling toont wat Italië deed sedert de inbezitneming zijner koloniën en wat op het gebied van koloni satie nog verricht moet wox'den. De tweede sector, de geografische, overtreft in omvang, grootte en veelzijdigheid de historische sector. Zij omvat leven en arbeid in Afrika, Alba nië en de Egeische eilanden. Er is o.a. aan verbon den een dierentuin met zeldzame exemplaren uit de Afrikaansche faima en een botanische tuin met tropische flora. De derde afdeeling is een stad op zichzelf. Zij is gewijd aan het rassenprobleem en het gezond heidswezen, de cultureele inrichtingen en het px*o- ductieproces in de Italiaansche koloniën. VLOOTBOUW IN DE V.S. WASHINGTON, (D.N.B.). Het huis van af gevaardigden heelt een voorstel tot uitbreiding van de vloot, dat voorziet in den bouw van 200 oorlogsschepen van alle categorieën, aangeno men. Door dit voorstel wordt een bedrag van vier milliard dollar voor den bouw dezer schepen goedgekeurd. De voorzitter van de tnarine- commissie, Vinson, verklaarde, dat in verband met de verhoudingen in Europa, een sixelle be wapening dringend noodzakelijk is. De tijd noo- dig voor het ten uitvoerleggen van dit program ma tot uitbreiding van de vloot, wordt op zeven jaar geraamd. DE VLUCHTELINGENSTROOM OVER DE FRANSCH-SP A A N S C11E GRENS. De speciale correspoixdexxt van het D.N.B. aan de Spaansch-Fransche grexxs meldt op den dag na de onderteekening van het wapenstilstands verdrag: In tegenstelling met dc armzalige vluchtelin gen. die nog geen jaar geleden na de verovering van Catalonie door generaal Franco in eindelooze karavaixen xxaar Frankrijk trokken, overschrijden thans vrijwel uitsluitend vertegenwoordigers van de meest vermogende internationale kringen de brug van Iruix naar Spanje. De politie neemt strenge voorzorgsmaatregelen. Tot op 100 meter mag niexxxand, behalve journalisten, lxet grens gebied naderen. Onder de vluchtelingen bevin den zich buiixtengewoon veel Joden. De president) van de Fransche oorlogsblinden, Du Laar, ver klaarde. dat Engeland de schuld draagt van Frankrijk's ongeluk. Op vele plaatsen, zoo zeide hij. had de bevolking met stcenen naar Engelsche winkels geworpen. De meeste Franschen, die Spanje binnen komen. zijn voorxxemens naar Marokko door te reizen. De Kerillis zou zich uit vrees voor de wraak van het volk schuil houden. De Fransche politie heeft een Poolschen Jood geavresteeerd, die gouden staven ter waarde van 15 millioen mark over de grens naar Spanje trachtte to smokkelen. Fransch parlement spreekt vertrouwen in petain uit. D.N.B. meldt uit Boi-deaux: De ongeveer 100 in Bordeaux aanwezige senatoren en afgevaardigden zijn om 18 uur voor een zitting in den schouwburg Athenes bijeen gekomen. Met algemeene stemmen werd uitdrukking gegeven aan vertrouwen in mi nisterpresident maarschalc Petain VIT ROEMENIË. Koning Carol leider van „De Partij der Natie". D.N.B. verneemt uit Boekarest: Koning Carol heeft Zaterdagavond voor de radio zijn aangekon digde toespraak gericht tot de Roemeensche natie. Hij verklaarde, dat hij op verlangen van de lei ding van het „front der nationale wedergeboorte" dc opperste leiding op zich had genomen van de nieuwe staatspartij, de „partij der natie", in de overtuiging, daarmede een hoogen plicht jegens de natie en den staat te vervullen. In den tegen- woordigen tijd met zijn onzekere toekonxst moet Roenxexxië aangesloten staan. De nieuwe partij geeft nxet haar verbrcede basis aan alle kringexx der natie de mogelijkheid gemeenschapsarbeid te doen. De koning richtte vervolgens een warme oproep tot de natie en in het bijzonder tot de jeugd om geestdriftige soldatexx van deze partij en daar mede van de natie te zijn en nxede te werken aan de nationale vereenlging. Op die wijze zal het gelukken de veiligheid van den staat en de natie te waarborgen. De leider van de ijzeren garde, Horia Sima, heeft zijn aanhangers bevolen, tot de nieuw opgerichte „partij der natie" toe te treden. Verscheidene be kende gardisten, zooals de vader van Codreanu en de advocaat Garneatza, zijn reeds lid geworden. Terwijl tot dusver godsdienstige plechtigheden voor de in de afgeloopen jaren door de politic dood geschoten leden der ijzeren garde verboden waren, is thans in een kerk te Boekarest zulk een gods dienstoefening gehouden. BONCOUR BENOEMD TOT PERSATTACHc IN WASHINGTON. D.N.B, verneemt uit Bordeaux dat Jean Paul Boncour benoemd is tot persattaché bij de Fraix- sche ambassade hx Washington. PROGRAMMA DINSDAG 25 JUNI 1940. JAARSVELD, 414.4 M. N.C.R.V.-Üitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.10 Schriftlezing en medi tatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoon- muziek. 9.45 Fevida-sectet. 10.30 Granxofononxuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en granxofoonmu- ziek. 12.Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A.N.P. 1.Celesta.ensemble en gramo foonmuziek. 2.30 Vrouwenhalfuur. 3.Viool en piano en gramofoonmuziek. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.Bijbellezing. 4.45 Gra mofoonmuziek. 5.15 De „Gooilanders" en gramo foonmuziek. 6.30 VPRO. Jeugduitzending. 8.15 NCRV.-orkest 9.10 Causei'ie „Wat uw hand vindt om te doen". 9.30 Carillonbespeling (opn.) 9 45 Gewijda muziek (opn.) Hierna: Schriftlezing. 10.Berichten A.N.P., sluiting. KOOTWIJK 1875 M. K.R.O.-uitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.— Berichten (Fransch). 9.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Gramofoonmuziek. 12. KRO-orkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Be. richten A.N.P. 1.— KRO-orkest. 1.45 Berichten (Fransch) 2.Berichten (Duitsch). 2.15 Rococo- octet. 2.35 Gramofoonmuziek.. 2.45 Musiquette. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Gramofoonmuziek. 5. Berichten (Duitsch). 5.15 Gramofonomuziek. 5.30 KRO-orkest en solisten. 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Musiquette en solisten. 7.Gramofoonmuziek 8.— Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch) 8.30 Bcrichteix A.N.P. 8.45 KRO-Melodisten en solisten. 9.15 Berichten (Engelsch) 9.30 KRO- Melodisten. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.1510.25 Berichten A.N.P. 11.15—11.40 Berichten (Fransch.1

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7