DE HAARLEMSCHE RIOLEERINC De financiering en werkwijze van het herstelfonds 1940. W OEN'SD A G 26 JUNI 1940 H A A R t E M'S DAGBCAD 6 ,,'t Moet enger worden voordat 't beter wordt!" is een troostreden waarmede de bewoners in de buurt van het Wilsonspiein zich nu al wekenlang kunnen paaien bij het zien van de werkzaamhe den ten behoeve van de nieuwe rioleering in Haarlem. Dit geheele stadskwartier, Wilsonspiein, Sofiastraat, Ged. Raamgracht, Lakenstraat, Wol straat, Doelstraat, is opgebroken, van diepe sleu ven voorzien qn in en tusschen de zandheuvels ligt het noleeringsmateriaal, dat, wanneer de putten gemetseld zijn, neergelaten zal worden, waarmede dan weer een belangrijk gedeelte van dit groote werk achter den rug zal zijn. Welk een toestand het er momenteel is toont bovenstaande foto. waarin men maar te nauwer- nood de rustige Sofiastraat zal herkenen. Plezie rig is anders. Maar als de bewoners van dit stads gedeelte denken aan de overstroomingen, waar mede hun wijk na iedere flinke regenbui ge plaagd werd, zullen ze dit ongemak dragen in de verwachting van afdoende verbetering! Commissaris-generaal Fischböck geeft een uiteenzetting. In een persconferentie heeft gistermiddag de cominissaris-gereraal voor financieele en econo mische aangelegenheden, dr. Fishböck. een toe lichting gegeven op de verordening betreffende de instelling van een fonds voor den wederopbouw, het Herstelfonds 1940. Deze verordening kan in twee deelen worden gesplitst: een gedeelte, handelende over de wijze waarop de middelen worden verkregen, en een gedeelte betreffende Het gebruik van deze midde len. In zijn rede in de Ridderzaal op 29 Mei heeft de Rijkscommissaris reeds de instelling van een wederopbouwfonds aangekondigd en daarbij ge zegd, dat het zoeken naar middelen ten behoeve van dit fonids als een even belangrijke zaak zou worden beschouwd als het bestrijden van militaire uitgaven. Bij het samenstellen van de onderhavige verordening is dan ook als uitgangspunt genomen, dat de benoodigde middelen onder alle omstandig heden beschikbaar moeten zijn. De verordening noemt als eerste groep middelen de op de be grooting uitgetrokken bedragen, in het bijzonder die bedragen, welke als gevolg van de gewijzigde staatsrechtelijke omstandigheden niet meer voor hun oorspronkelijke bestemming aangewend kun nen worden. BESPAARDE BEDRAGEN. Dr. Fishböck heeft in zijn toelichting met eenige voorbeelden aangeduid, welke bedragen hieronder gerekend moeten worden. In de eerste plaats zul len bedragen vrijkomen, doordat de gewijzigde omstandigheden hun aarwending voor het oor spronkelijke doel onnoodig hebben gemaakt. Zoo zullen vele posten van de defensie-'oegrooting vrij komen. Voorts komen er bedragen beschikbaar ten gevolge van het vertrek der Regeering naar het buitenland. De rijkscommissaris immers staat op het standpunt, dat regeeringspersonen, die naar het buitenland vertrekken, ophouden in functie te zijn en daarom zullen de bedragen, uitgetrokken voor de civiele lijst der Koningin, alsmede de sala rissen van ministers, niet worden uitgekeerd. Voorts wordt besparing veroorzaakt door de uit schakeling der diplomatieke vertegenwoordigin gen, aangezien de rijkscommissaris een vertegen woordiging van een in het buitenland vertoevende xegeering, niet mogelijk acljt. ANDERE BATEN. Als tweede groep van middelen noemt de verordening het batig saldo van het Egalisa tiefonds. Hieromtrent zeide de commissaris- generaal, dat de Nederlandsche regeering het ten onrechte juist heeft geacht belangrijke be dragen gouds van het Egalisatiefonds naar het buitenland over te brengen. Er is reden tot be zorgdheid over het gevaar, dat Nederlanders, in het buitenland vertoevende, dezen goud schat zullen willen aanspreken. Al hoopt de Rijkscommissaris niet, dat zij zoover zullen gaan, zich aan dit Nederlandsche volksvermo gen te vergrijpen, zoo moet hij toch, voor het geval dat zulks onverhoopt zou gebeuren, aan kondigen, dat de vermindering van den goud schat van het Egalisatiefonds zal worden ver haald op de vermogensbestanddeelen van de genen, die zich aan den goudschat zullen heb ben vergrepen. Doch in het geval dat het fonds niet al te zeer door dergelijke handelingen wordt vermagerd, zal er een batig saldo moeten zijn, dat voor den we deropbouw zal worden bestemd. Als derde middel tot financiering van de uitga ven van het wederopbouwfonds noemt de veror dening vlottende schuld of geldleenirgen. Dr. Fishböck meent, dat deze financieringsmethode, gezien de structuur van de kapitaalmarkt, gerecht vaardigd is. DE BESTEDING DER GELDEN. Wat nu de wijze betreft, waarop de aldus ver kregen middelen zullen worden besteed, stelt de rijkscommissaris twee punten op den voorgrond. In de eerste plaats moet de verleende steun snel effect hebben, en in de tweede plaats moet hij rekening houden met de sociale situatie. De uit voering van het wederopbouwwerk is niet aan het departement van financiën, doch aan dat van sociale zaken toevertrouwd, aangezien ambtenaren van laatstgenoemd departement meer op de sociale behoeften, dan op de budgetaire problemen, bij dezen arbeid betrokken, zijn ingesteld. De Duitsche autoriteiten hebben door het verleenen van de noodige bevoegdheden de voorwaarden geschapen voor een snelle uitvoering. Natuurlijk kan de wil tot snelle uitvoering niet voorkomen, dat elk geval nauwkeurig zal moeten worden afgewogen, en dat de onderlinge voorrang der gevallen met het oog op het beschikbare budget zal moeten worden afgewogen. De commissaris- generaal verklaarde over deze punten zeer gaarne de adviezen der Nederlandsche autoriteiten te zul len aanhooren, en stelde als beginsel, dat de steun, welke het fonds verleent in verband met de schade als gevolg van het oorlogsgeweld geleden, geen individueele steun zal moeten zijn, doch zal moeten worden verleend naar den maatstaf, dat het ge heele volk er van zal moeten profiteeren. Dit be ginsel zal leidend moeten zijn bij de beslissingen over de vraag wie en hoeveel er uit het weder opbouwfonds steun zal worden verleend. (A.N.P.) Verkoop Zomerzegels 1910. Wie willen zich niet den verkoop belasten? Zooals reeds medegedeeld is, zal ook voor Haar lem en omstreken zoo spoedig mogelijk een be. gin gemaakt worden met den verkoop van de Zomerzegels 1940 in de „standjes" van de wacht kamers der verschillende postkantoren. Het comité zou gaarne de beschikking hebben over eenige dames of heeren die zich in de ochtenduren met den verkoop der postzegels zouden willen belas ten. Hun, die daartoe bereid zijn, wordt beleefd ver zocht zich aan te melden bij de secretaresse van het comité mevr. C. J. Cramer—Kuipers, Oranjeplein 6. Haarlem, Tel. 12775, met opgave van het kantoor waaraan zij de voorkeur geven (Hoofdpostkantoor, bijkantoor Tempeliersstraat, kantoren Bloemendaal, Oven'een of Heemstede). Het comité wekt allen op, dit mooie werk te steunen en rekent er op dat allen, die daartoe in staat zijn, hun medewerking willen verleenen. Leidekkers herstellen den toren var de St. Martinuskerk te Wijk-Maastricht, welke beschadigd werd bij de explosie, die met het opblazen van de verkeer»- brug over de Maas gepaard ging DE NIEUWE RIJWIELPLAATJES KUNNEN WEER MET NAAM EN ADRES AFGESTEMPELD WORDEN. Sinds 24 Juni zijn de nieuwe rijwielplaatjes ver krijgbaar en sinds dien dag kan men weer zijn rijwielplaatje koopen on tegelijk laten afstempelen met naam en adres aan een der tentjes der Ver- eeniging „Arbeid voor Onvolwaardigen" (A.V.O.), staande in de nabijheid der postkantoren in meer dan 40 groote gemeenten des lands. Die afstempeling is noodig om zichzelf te ver- zekeren tegen diefstal en verlies van het rjjwiel- plaatje. En ze is dubbel noodig om deze vereeni- ging te helpen in haar taak aan onvolwaardige arbeidskrachten zooveel mogelijk passenden arbeid te verschaffen. Waar geen plaatselijke vertegenwoordiger bestaat of bekend is, geeft het hoofdkantoor der A.V.O. Nic. Maesstraat 52, Amsterdam Zuid, telefoon 23833, alle uitsluitsel. Nijkerksche plunderaars veroordeeld. Flinke straffen opgelegd. ZWOLLE, 25 Juni. Op 13 Juni j.l. heeft een groep van negen plunderaars voor den politie rechter alhier terecht gestaan, wegens gepleegde feiten gedurende de vijf oorlogsdagen in Nijkerk. Vandaag st-ond een tweede groep terecht. In totaal zullen ongeveer dertig plunderaars zich hebben te verantwoorden. Evenals den vorigen keer was ook nu alles van hun gading geweest. „Het lijkt wel of in die dagen in Nijkerk alles op de straat heeft gelegen", zoo zeide de politierechter. Alle verdachten verweer den zich met de opmerking dat zij de gevonden voorwerpen maar hadden meegenomen, omdat zij in de veronderstelling leefden dat er toch niets van terecht zou zijn gekomen. Noch de politie rechter, noch de officier van justitie konden zich met dit verweer vereenigen. Tegen P. van PI., die meegedaan had aan de plundering van een kruidenierswinkel, luidde de eisch drie maanden gevangenisstraf: vonnis twee maanden. J. G. S., die dekens, regenjassen, colbertcos- tuums enz. had meegenomen en deze goederen thuis had verborgen, werd conform den eisch tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. H. M„ die pantoffels en twee paar handschoe nen had buitgemaakt, werd conform den eisch tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. O. M„ een van de ergste plunderaars, had alles meegenomen wat van zijn gading was. Tegen hem luidde de eisch zes maanden, vonnis vier maanden gevangenisstraf. J. R., M. v. d. V.. en J. van 't H.. die sigaren, koffie, thee en dergelijke hadden gestolen, wer den veroordeeld resp. tot veertien dagen, een maand en een maand gevangenisstraf. B. de V.. uit Putten, die zich eveneens koffie en thee had toegeëigend, werd veroordeeld tot een geldboete van veertig gulden. H. S., G. S„ C. S., W. R. en A. R., behoorende tot een bende die sajet, koffie, gordijnen, rijst en kruidenierswaren ontvreemdden, hoorden ieder zes maanden tegen zich eischen. Tegen hen luidde het vonnis zes maanden. Behalve B. de V, waren alle verdachten inwoners van Nijkerk. (A.N.P.). Geen vlaggen op openbare gebouwen 's-GRAVENHAGE, 25 Juni (A.N.P.) Ingevolge het desbetreffend besluit van het college van secretarissen-generaal is tot de verschillende diensten in Nederland door de betrokken waar nemende hoofden van de departementen van al gemeen bestuur de volgende instructie gericht: „Voorloopig zullen van de openbare ge bouwen geen nationale vlaggen, de oranje vlag hieronder begrepen, worden uitgestoken. Ons volk rouwt om hetgeen het verloor, om de velen die sneuvelden, in den strijd ver minkt werden of vermist worden. In deze omstandigheden past geen openbaar vreugde betoon. Vertrouwd wordt, dat elke ambtenaar de van overheidswege aanvaarde gedragslijn tot de zijne zal maken en door zijn voor beeld er toe zal bijdragen, dat vlagvertoon of ander openbaar vreugdebetoon achterwege blijft. Wordt door de openbare lichamen en organen aldus voorgegaan, dan mag met grond worden verwacht, dat ook het publiek zich naar dit richtsnoer zal gedragen". Minister-president Pétain: „WAPENSTILSTAND IN NAAM VAN DE EER EN HET VERSTAND". Het D.N.B. meldt uit Genève: Mirister-president maarschalk Pétain heeft Dinsdagavond voor het Fransche volk een radiorede gehouden, waarin hij de redenen der Fransche regeering voor het sluiten van den wapenstilstand met Duitschland en Italië uiteenzette. Pétain verklaarde, dat Frankrijk en Engeland zich over hun werkelijke militaire kracht en over de doeltreffendheid van het economische wapen, de blokkade enz., groote illusies hadden gemaakt. Men wint een oorlog niet alleen met goud en grond stoffen. De overwinning hangt af van de affectie ven, van het materiaal en van de voorwaarden, waaronder deze gebruikt worden. Pétain herinnerde aan de resultaten van den slag in Vlaanderen, aan den slag aan de Aisne en de Somme, In enkele dagen, zoo vervolgde hij, heeft de vijand onze stellingen doorbroken en het groot ste deel van het Fransche grondgebied veroverd, De uittocht van vluchtelingen nam toen een enor- men omvang aan. Acht millioen Fransche vluchte lingen voegden zich bij de anderhalf millioen ge vluchte Belgen en hebben in ons achterland wan orde teweeggebracht. Van den 15en Juni af trok de vijand over de Loire en stortte zich op het overige deel van Frankrijk. Bij zulk een beproe ving moest de gewapende tegenstand gestaakt worden. De regeering zag zich gesteld voor de keus tusschen twee beslissingen: öf op haar plaats blijven, öf de zee oversteken. De regeering heeft besloten in Frankrijk te blijven om de eenheid van het Fransche volk in stand te houden en deze te genover den vijand te vertegenwoordigen. Onder deze omstandigheden was het onze plicht een aan vaardbaren wapenstilstand te verkrijgen, in naam van de eer en het verstand. De wapenstilstand is gesloten, de strijd beëindigd. Op dezen nationalen rouwdag blijft onze vlag nochtans hoog verheven. Pétain gaf vervolgens een overzicht van de wa penstilstandsvoorwaarden, die hij hard noemde, en vervolgde: de eer echter is tenminste gered. Wij zullen de noodige krachten bewaren om de orde in het moederland en in de koloniën te handhaven. De Frarsche regeering blijft vrij en Frankrijk zal slechts door Franscher bestuurd worden. De oorlog is in het moederland verloren. Zou men hem in de koloniën moeten voortzetten? Ik wilde geen verder bloedvergieten. Ik zou niet waardig geweest zijn aan uw hoofd te staan, wanneer ik het gedaan had. Tk stel mijn persoon en ook mijn hoop niet buiten Frankrijk. Thans moeten wij al onze krachten op de toekomst richten. Een nieuwe orde begint. Uw leven zal hard zijn. Ik zal u niet bedriegen met leugens, die u reeds zooveel kwaad gedaan heb ben. Rekent voor het heden op u zelf en voor de toekomst op uw kinderen. Onze nederlaag hebben wij te danken aan den geest der verweeking, dei- genotzucht. Tenslotte riep Pétain alle Franschen op tot medewerking aan den wederopbouw. HET FRANSCHE NATIONALE COMITc. LONDEN, (D.N.B.) Met betrekking tot de vor ming van een Fransch „Nationaal Comité" te Lon den meldt de News Chronicle, dat bekende Fransche nolitici op weg naar Engeland zijn om zich bi.i ..generaal" de Gaulle aan te sluiten, o.a. Mandel. Campinchi, Herriot, Delbos, Blum, Cot en Reynaud. Leon Degrelle als gevangene te Tarbes? De bijzondere correspondent van het D.N.B. aan de Spaansch-Fransche grens meldt: Het Fransche blad La Dépêche verneemt uit Pan. dat de leider der Belgische Rexisten. Leon Degrelle. zich te Tarbes als gevangene bevindt, en dat dus bet bericht over zijn. fusilleering onjuist is, Het Italiaansche legerbericht „DE OORLOG WORDT TEGEN ENGELAND VOORTGEZET. ROME, 25 Juni (Slefani). Legerbericht no. 14 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Vannacht om 1.35 uur zijn als gevolg van het onderteekenen van het wapenstilstandsverdrag', de vijandelijkheden tusschen Italië en Frankrijk aan alle Italiaansche en overzeesche fronten ge staakt. Een Italiaansche duikboot heeft een vijandelijk schip van 8000 ton tot zinken gebracht. Een andere Italiaansche duikboot, die in de Roode Zee opereerde is niet op haar basis teruggekeerd. Tijdens vijandelijke vluchten boven Tripolis, werden geen militaire objecten geraakt. De bom men vielen op huizen in de oude Jodenwijk, waar bij een twintigtal slachtoffers vielen. Vijandelijke vluchten boven Cagliari waarbij een dertigtal bommen geworpen werden, richtten geen schade aan. Slechts werden enkele personen gewond. Twee pogingen om naar Palermo door te drin gen werden door Italiaansche jagers verhin derd, waardoor de vijandelijke machines op de vlucht, moesten slaan. De oorlog wordt voort gezet tegen Engeland en zal worden voortgezet tot aan de overwinning. Verklaring van Churchill. LONDEN (D.N.B.) Churchill verklaarde gis teren in het Lagerhuis, dat Engeland Iedere Fransche beweging om het Duitsche barbarisme te vernietigen en de vrijheid voor Frankrijk te verkrijgen, zal ondersteunen. Ik kan nog niet zeggen, aldus Churchill, wat er van de betrek kingen met de regeering te Bordeaux terecht zal komen. Men zal echter pogingen in het werk stellen, dat contact met haar te behouden, dat wij met haar door de tralies van haar gevange nis kunnen krijgen. Churchill bevestigde daarop het feit, dat de Britsche regeering tijdens de onderhandelingen met Reynaud erin heeft toe gestemd, dat Frankrijk zou vragen om de voor waarden voor een wapenstilstand mits de Fran sche vloot in Britsche havens gebracht zou zijn en daar tijdens den duur der onderhandelingen zou blijven. Met betrekking tot de gebeurtenis sen na het aftreden van Reynaud, verklaarde Churchill, dat Engeland alles heeft geprobeerd om de Fransche vloot in zijn bezit te krijgen. Ten aanzien van den toestand, zeide Churchill, dat deze zoo onzeker en donker is, dat het niet Sn het openbaar belang zou zijn, indien hij zich hierover uitliet. Hij verzocht het Lagerhuis aan de regeering het volle vertrouwen te schenken. HET ZIKAWEI-GEBIED KOMT WEER AAN JAPAN. SHANGHAI, 25 Juni (D.N.B.) In verband met de opheffing van den uitzonderingstoestand, die sedert het uitbreken van de vijandelijkheden, Augustus 1937, was afgekondigd ter beveiliging van de buitenlandsche nederzettingen, hebben de Fran sche autoriteiten Maandag het Zikaweigebied aan de Japansche militaire overheid teruggegeven. Het Zikaweigebied grenst in het Zuid-Westen aan de Fransche concessie. Daar liet een middelpunt is van de Fransche missie werd het indertijd binnen een Franschen verdedigingssector getrokken. Sindsdien heeft het onder toezicht gestaan van de Fransche militairen en politie. De Fransche ambassadeur maakt in verband met het bovenstaande bekend, dat de eertijds getroffen bijzondere maatregelen hun doel hebben bereikt en dat thans de normale toestand weer is ingetreden. TEKORT AAN LEVENSMIDDELEN TE BORDEAUX. STOCKHOLM, 25 Juni. (D.N.B.) De correspondent van „Dagens Nyheter" die zich te Bordeaux bevindt, meldt, dat het gebrek aan levensmiddelen in Bordeaux, dat thans vol vluch telingen is, een drastische beperking in het gebruik van levensmiddelen noodig heeft gemaakt. Onder de 600.000 vluchtelingen, die de stad herbergt, is dezelfde strijd om voedsel en onderdak gaande als vroeger in andere plaatsen In Frankrijk. Voor de winkels in levensmiddelen staan lange rijen men- schen te wachten. Eenige dagen geleden was het bijna onmogelijk vleescn te krijgen. Thans is de toestand iets verbeterd. MAATREGELEN IN FRANSCH MAROKKO. MADRID, 25 Juni. (D.N.B.) Naar de correspondent van het Spaansche Nieuwsbureau uit Rabat meldt, hebben de autori teiten in Fransch-Marokko het luisteren naar bui tenlandsche zenders verboden, Op overtreding van dit verbod zijn zware straf fen en in sommige gevallen zelfs de doodstraf ge steld. In Algiers hebben de autoriteiten de sluiting van alle bioscopen en theaters bevolen. Van 10 uur 's avonds af is alle verkeer van personen of voer tuigen verboden. In Tunis zijn gelijksoortige maat regelen getroffen. HET OORDEEL VAN DE „POPOLO Dl ROMA' ROME, 25 Juni. (D. N. fe.) Bij de onderteekening van den wapenstilstand cn staking der vijandelijk heden schrijft de Popoio dit Roma: Nu aan de Alpen- grens de wapens worden neergelegd, worden in het geheele gebied van de Middellandsche Zee inclusief Afrika de acties van de Italiaansche strijdkrachten zegevierend voortgezet. Engeland, aldus het blad behoort niet meer tot Europa. Reeds nemen alle Europeesche volkeren aan het verzet tegen de An gelsaksische aanmatiging en overweldiging deel. na dat Duitschland en Italië op het vasteland met hun revoluties zijn voorgegaan. Frankrijk, het laatste bedrogen slachtoffer van de Engelsche hebzucht, schijnt zelfs tot een heilig verzet tegen Engeland be reid te zijn. De reactie van Frankrijk tegen zijn bru talen vroegeren bondgenoot, die nooit genoeg vreemd bloed ziet vloeien, komt reeds in de verantwoor delijke Fransche kringen duidelijk tot uiting. De krachten van de as, zoo schrijft de Corriere della Sera. worden thans tegenover Engeland ge plaatst. De wapenstilstand waarom Frankrijk ver zocht heeft, beteekent niet alleen den ondergang van de Fransche militaire macht, doch ook het einde van het verschijnsel, dat veertig jaren lang zijn vernie lende invloeden op de politieke gebeurtenissen in Europa heeft laten gelden t.w. de Fransch-Engclsche entente cordiale. Dc repuhlikeinsche partijdag in dc V. S. PHILADELPHIA, 25 Juni (D.N.B.) In een rede op den repufolikelnsc'hen partijdag heeft de gouverneur van den staat Minnesota. Stasses. ver klaard, dat het treurigste hoofdstuk in de laatste vier jaren is geweest, dat de regeering der Ver- eenigde Staten In plaats van zorg te dragen voor de welvaart van het Amerikaansche volk haar blik heeft gericht op den derden ambtstermijn van den president. De toekomstige welvaart van het Amerikaansche volk ls niet met struisvogel politiek gediend. Door de benoeming van de re publikeinen Stimson en Knox tot leden van het kabinet, aan den vooravond van den republikein- schen partijdag heeft Roosevelt het mislukken van zijn militaire politiek erkend De Vereenigde Staten zijn te zwak om den geallieerden de ma- terieele hulp te verleenen. die door de natie wordt gewenscht. De belangen van Amerika lig gen echter in de eerste plaats op het Westelijk halffond. Duitsche vliegeraanvallen op Engeland. De veldtocht in Frankrijk geëindigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜIIRER, 2 Juni (D.N.B.) Het Opperbevel van de weer macht maakt be'kend: De veldtocht in Frankrijk is, na slechts ze weken geduurd te hebben, met een onvergeli.ike lijke overwinning der Duitsche wapenen geëin digd. Sinds vannacht 1 uur 35 zijn de vijandelijk heden gestaakt. Gisteren, op den laatsten gevechtsdag. zijn om divisies aan de kust van den Atlantischen Oceaan na het taaie verzet te hebben gebroken, tot aai de linie Royan (aan de monding van de Gironde Angoulèmes opgerukt. Aan het front van den Rijn en in Lotharmge: moest de vijand opnieuw vestingwerken prijsgeven Te Donon, in de Vogezen, heeft, zooals reeds in ee: extra bericht gemeld, een vijandelijke afdeelin van 22.000 man. onder wie zich een bevelvoerend generaal en drie divisiecommandanten bevonden gecapituleerd. Ten Zuid-Westen van Lyon wer den St. Etienne en Annonay ingênomen. In Sa voye gelukte het onzen troepen met gebruikma king van bergjagers. de vijandelijke stellingei waar taai verzet geboden werd. op verscheiden plaatsen te doorbreken. Aix les Bains werd inge nomen. Tijdens de gewapende luchtverkenningen voo de Fransche kust van den Atlantischen oceaai werd een Britsch transportschip van 5.000 to 6.000 ton met succes gebombardeerd. Andere ver kenningsvluchten strekten zich uit tot deelei van de Noordzee. In den nacht van 24 op 25 Juni ondernamei Duitsche gevechtstoestellen eenige vluchten naa Midden-Engeland en bestookten vliegvelden ei Installaties van de vliegtuigindustrie met bom men. Een Britsch vliegtuig vloog overdag naa het vliegveld van Stavanger, Sola. Alvorens he bommen kon uitwerpen werd het toestel doo onze jagers neergeschoten. Ook ln den afgeloopen nacht hehben Britschi vliegtuigen hun vluchten naar Noord- en West Duitschland voortgezet, zonder eenige schade aai militaire installaties aan te richten. De luchtdoelartillerie van onze oorlogsmarim aan de Noordzeekust heeft twee Engelsche vlieg tuigen neergehaald. DE HERTOG VAN KENT IN LISSABON. LISSABON (D.N.B.) Als vertegenwoordigd van den Engelschen koning bij de Portugee sche eeuwfeesten is op het vliegveld Cintra d< Hertog van Kent, vergezeld van zijn gemalin aangekomen. Hij zal tijdens zijn verblijf in Por tugal in het paleis van Belem wonen. ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN IN GIBRALTAR. ALGECIRAS, (D.N.B.) Volgens hier ont« vangen berichten is de Engelsche slagkruisej Hood met twee kruisers van het type Arethusa, benevens twee torpedobootjagers in de haven van Gibraltar aangekomen. De klompenhandel heeft goede voor uitzichten Duizenden paren werden deze week in Amsterdam gelost, om naar hun bestemming te worden gebracht BEKiCITIN PURMERENDER MARKTBERICHT. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 partijen, wegende 86000 K.G. Handel goed. Hoogste prijs f 25. Aanvoer artikelen. Kaasmarkt Gewicht 1842 K.G. Handel goed. 6 stapels kleine boeren kaas. Hoogste prijs f 26.50 per 50 kilo. Boter 754 K.G. Hoogste prijs f 1.75f 1.85 per Kilo. Runderen, totaal 630 stuks. Vette koeien 290 st. f 0.80f 0.86 per kilo: matig. Gelde koeien 190 st. f 150f 190 per stuk; matig. Melk koeien 105 st. f 180f 280 per stuk, matig. Stieren 45 st. f 0.60— f 0.72 per kilo: matig. Paarden 17 st. f 225f 400 per stuk: stug. Vette kalveren 75 st. f 0.55f 0.75 per kilo, stug. Nuchtere kalveren voor de slacht 265 st. f 8f 16 per stuk. vlug. Nuchtere kalvei'en voor de fokkerij f 14f 21 per st. vlug. Vette varkens v.d, slacht 336 st. f 0.58f .64 per kilo; Magere varkens 38 st. f 25f 40 st.. per stuk, stug. Biggen 176 st. f 14f 22 per stuk, stug. Schapen 448 st. f 16f 30 per stuk, matig. Bokken 70 st. f 4f 16 per stuk matig. Lammeren 647 st. f 7f 10.50 per stuk matig. Kipeieren f 3.75f 4.25 per 100 st. Eenden eieren f 2.80 per 100 st. Noord-Hollandsche Blauwen (Kuikens) 1600 st. 0.50f 0:52% per kilo. Oude kippen en hanen (wit en rood) f 0.40—f .47% per kilo: Oude kippen en hanen (blauw) f 0.45f 0.50 per kilo. Konijnen f 0.30—f 1.60 per stuk. Eenden 1100 st. f 0.10—f 0.20 per stuk. Duiven f 0.40 per paar. Jonge hanen (wit en rood) 2600 st. f 0.45f 0.50 per kilo. COÖPERATIEVE CENTRALE EI ER VEILING 80.000 Eendeneieren f 2.75 a f 3.10. 80.000 Kippeneieren f 3.75 a f 4.40. MARKT BODEGRAVEN Aangevoerd 291 partijen Goudsche kaas, totaal 13095 stuks wegende 117855 kg. Prijs met R.M. Ie soort f 32 tot f 34, 2e soort f 2Q tot f 31. Handel matig.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10