Haarlem's Dagblad Suiker De kansen gebruiken. Afgestapt. Bonnen BERICHT Tegen luchtgevaar Bommen op Haarlem Ambtenaren-verbod ingetrokken. ActikeCen- 57e JAARGANG No. 17491 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 27 Juni 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60. per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. In dezen hevig bewogen tijd ontwikkelen zich nieuwe toestanden in de wereld, in ons land, in ons particuliere leven. Het moet nu langzamerhand voor een ieder wel duidelijk zijn dat het met veel van het oude is afgeloopen, dat groote veranderin gen zich aam het voltrekken zijn en zich verder zullen voltrekken. Hoe de wereldsche zaken er over een <Jf meer jaren precies uit zullen zien 'kunnen wij niet voorspellen, maar het feit dat het anders zal zijn valt niet te loochenen. En met het geen verdwijnen gaat zal in elk geval ook veel heengaan dat wij niet zullen betreuren. Er wordt in dezen tijd van vele zijden aangedrongen op een heid en samenwerking onder de Nederlanders, die als de beste grondslag voor ons toekomstig volks bestaan. moeten worden besdhouwd en dat is een zaak van de hoogste beteekenis. De schotjes, de „splijtzwam" moeten opzij voor het hoogere be lang van de Nederlandsche eenheid, voor de hand having van onze cultuur en het bevorderen van onze volkskracht. Wij moeten fut en goeden wil toonen. Zoo is het in NederlandsChen zin en zoo is het ook in kleiner bestek. Zoo is het dus ook in het leven van provincie en gemeente, die als autonome bestuurseenheden door de bezettende overheid ge handhaafd zijn en. welker ondernemingsgeest zich hopelijk zal kunnen uiten in de uitvoering van vele werken waarbij het algemeen belang zal zijn gebaat en de werkloosheid tevens krachtig worden bestreden. Eenige van de belangrijkste dier wer ken in onze onmiddellijke omgeving zijn op deze plaats al naar voren gebracht; aan de belangen van zulke voorname bedrijfstakken in onze streek als de bloembollencultuur, de tuinbouw en de vis- scherij, die tijdelijk een zeer moeilijke periode be leven, wijden wij telkens weer aandacht. Moeilijkheden ondervinden, zoolang de oorlogs toestand in Europa voortduurt, ook vele andere be drijfstakken. Maar de beste papieren zijn ook nu voor de menschesn die zich niet laten terneerslaan, die niet gelaten afwachten maar de mogelijkheden nauwkeurig waarnemen en hun kansen gebruiken. Daar hebben we tal van staaltjes van kunnen waarnemer, bijvoorbeeld op het verkeersterrein. Verschillende nieuwe vervoersmogelijkheden zijn ontdekt en in exploitatie gebracht. En op handels- en industrie-gebied doen die zich ook voor. Wordt er alles uit gehaald wat mogelijk is? Neen, want velen zijn niet ondernemend genoeg, brengen niet het artikel naar voren dat nu juist een kans zou hebben, bieden niet de diensten aan waarnaar in de omstandigheden, vraag bestaat. Anderen doen. dat wel. Zij hebben meer durf, zien niet op tegen wat risioo, weten dat de cost voor de baet uitgaat en pakken aan. Het economische leven zou zich met grooter snelheid en doeltreffender herstellen als er meer menschen waren zooals zij. Zij zijn het ook die inzien dat een tijd van economische "moei lijkheden, een tijd van periodieke inzinking juist de beste is.voor den man met durf en inzicht, die temidden van de aarzelenden en afwachtenden naar voren treedt, zijn naam en zijn product of zijn diensten in het volle, licht plaatst en daarmee de aandacht trekt, naar voren springt om het zoo maar eens plastisch uit te drukken en het succes oogst. Wij moeten samenwerken en verdeeldheid ver mijden. Wij moeten anderen, die in nood verkee- ren, bijstaan en daarom is in dit blad zoo herhaal delijk aangedrongen op het steunen van de natio nale hulp voor de door den oorlog getroffen dis tricten. Maar wij moeten ook ons zelf weten te hel pen en zullen daarmee tevens het herstel van het economisch leven dienen. Er zijn altijd nieuwe kan sen in dit leven te tinden. Dat was in vroeger tij den zoo hoevelen herinneren zich niet met be wondering hetgeen hun vader of grootvader onder zeer moeilijke omstandigheden heeft weten te be reiken en ik behoor zelf tot die velen en dat is niet veranderd. Wie niet zit te piekeren en zwart gallige berekeningen te maken waarin de moge lijke tegenvallers, steeds maar overwegen, maar durft en blijmoedig zijn kans neemt, vertrouwend op zijn gezond inzicht en werkkracht. die wint. En die is ook geschikt om een goed Nederlander te zijn en in samenwerking met anderen inplaats van in ruzie met anderen veel te helpen tot stand brengen in het Nederlandsche belang. Zijn eigen beroepswerk draagt daar al toe bij. R. P. Man bij brand om hef leven gekomen. Wilde hulp verleenen bij het redden van den inboedel. Woensdagmiddag omstreeks half vijf sloeg de bliksem in het landhuis van jhr. Röell, oud-notaris, gelegen aan de Kluizenaarslaan te Velp. Het huis, dat met riet was gedekt stond weldra in lichter laaie. Onmiddellijk ging men aan het werk om van den kostbaren, antieken inboedel nog zoo veel mogelijk in veiligheid te kunnen brengen, doch doordat het vuur zich snel uitbreidde, slaagde men hier in slechts gedeeltelijk. Inmiddels was de brandweer van Velp aangekomen, welke met veel materiaal den strijd tegen het vuur aanbond. Eerst tegen half acht had men den brand geheel ge- bluscht. Bij een ingesteld onderzoek vonden de brand weerlieden op de eerste verdieping het lijk van den gep. sergeant-majoor Sutherland, die vermoedelijk behulpzaam was bij de redding van den inboedel, doch daarbij door den rook werd bedwelmd en ver brandde. De heer RÖell bevindt zich in een ziekenhuis, zijn echtgenoote was met een dienstbode alleen thuis. Huis en inboedel zijn tegen brand verzekerd. CA.N.P.) Woensdagmiddag zijn in de gemeente Haarlemmerliede bij het fort Pennings- veer twee boerenwoningen, bewoond door de gebroeders Molenaar, tot den grond toe afgebrand. Een overzicht tijdens het blusschingswerk. (De vermaarde wielrenner Jan Pijnenburg, genaamd „den Pijn heeft aangekondigd, dat hij de wielersport eraan geeft, om zich verder geheel het kasteleinschap in zijn café'te wijden.) Ik ben waaldijk geen groot kennel" - Van de snelle wielersport, Maar wel weet ik, welke renner Als „den Pijn" betiteld wordt. Welke pijn w' ook houden zouden, Nu of in het naast verschiet, Deze Pijn is opgehouden, Hij vervolgt zijn renbaan niet. Tot de zwaarste van zijn stappen Hoort, dat hij is afgestapt, Voordat hij het ging vertrappen, Heeft hij het heel ver getrapt. Jaren hebben juichend drommen, In en buiten Nederland, Hem den sterken rug zien krommen Strijdend met den tegenstand. Trapsgewijs is hij gestegen Op de ladder van de faam, Tot één hem heeft klein gekregen, Vader Tijd, u kent den naam. Pijnenburg, de sterke taaie Geeft aan Vader Tijd gehoor, Maar al gaat hij het verdraaien, Onze aarde draait wel door. Jaren kon haast geen zich meten In de snelheid, met den Pijn, Hij, die zoo getapt mocht heeten, Tapt nu zelf, als kastelein. P. GASUS. die thans geldig zijn BROOD Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje) Geldig tot en met Zondag 30 Juni (even tueel tot en met 4 Juli), rechtgevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 27 Juni. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel.- PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 1". Geldig: Tot en met 30 Juni. Recht gevende op: 2 Liter. Een vredespartij onder leiding van Chamberlain NEW-YORK, '27 Juni (D.N.B.) In een be richt van het Noord-Amerikaansche Nieuws agentschap Associated Press wordt gezegd, dat in Engelsche parlementaire kringen be weerd wordt, dat tusschen de oorlogspartij onder leiding van Churchill en een vredespartij ..in wording" onder Chamberlain een belangrijke politieke strijd aan den gang is. Volgens deze voorstelling van zaken zouden de aanhangers van Churchill trachten Cham berlain uit het kabinet, te verwijderen uit vrees voor een pacificatiepolitiek. De vertegenwoordi ger van de Associated Press in Londen meldt ver der, dat zijn berichtgevers verklaard hebben, dat Churchill zich slechts aan het stuur kan handhaven met behulp van 200 veilige conser vatieve stemmen in het Lagerhuis. Men gelooft, dat Chamberlain de regeering-Churchill ten val kan brengen en een vredeskabinet kan vormen. In zekere kringen, zoo besluit dit bericht van de Associated Press, wordt tegelijkertijd het denk beeld uitgesproken, dat mogelijk Lloyd George in plaats van Chamberlain in het kabinet Churchill zitting zal nemen. OP BON 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. (A.N.P.) De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van 't departement van Landbouw en Visscherij, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 28 Juni a.s. tot en met Donderdag 25 Juli a.s. de met genummerde bon van het algemeen distribu tiebonboekje recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. De verduistering te Doornspijk. Gemeentesecretaris veroordeeld tot 2'/-j jaar gevangenisstraf. ZWOLLE. 27 Juni (A.N.P.) De Zwolsche rechtbank heeft vandaag den gewezen secretaris der gemeente Doornspijk wegens verduistering ten nadeele van de gemeente veroordeeld tot 21/2 jaar gevangenisstraf met aftrek van negen maanden van den tijd der preventieve hechtenis. De Officier van Justitie had een gevangenis straf van vijf jaar geëischt. Discipline in Fransch Noord Afrika. TETOEAN, 27 Juni. (DNB) Generaal Weygand heeft in een telegram aan den chef van de Fran- sche strijdkrachten in Afrika, generaal Nogues, alle Fransche officieren opgeroepen de discipline en de gehoorzaamheid te bewaren en vertrouwen te heb ben in generaal Pétain. Frankrijk heeft gestreden tegen een overmachtigen tegenstander, en het heeft de wapens moeten neerleggen. De wapenstilstand is hard, maar niemand, die zelf aan de veldslagen heeft deelgenomen, kan zich een voorstelling ma ken van den toestand In Frankrijk. Generaal No gues heeft dit telegram doorgezonden aan den op perbevelhebber van de troepen in Marokko, Algiers en Tunis. Hij heeft hier een oproep tot de autori teiten in Fransch Noord-Afrika aan toegevoegd, de bevelen der regeering op te volgen. Ook de opper bevelhebber van de troepen iri Marokko, generaal Francois, die de dagorders van generaal Weygand en van generaal Nogues voor de radio heeft voor gelezen heeft aangespoord tot het bewaren van orde en gehoorzaamheid. Zij, die rich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De beteekenis van de signalen der sirenes. Ons is gebleken dat er misverstand ontstaan is over de beteekenis van de signalen, die met de sirenes gegeven worden als er luchtgevaar is. Wij vernemen va.n de Luchtbeschermingsdien sten in Haarlem en omgeving dat de oude toe stand onveranderd gehandhaafd wordt. Als de sirenes loeien beteekent dit luchtge vaar. Laten zij daarna een langgerekt signaal hooren, dan is het luchtgevaar ten einde. Als de sirenes loeien moeten de menschen die op straat zijn onmiddellijk in een huis of ge bouw dekking zoeken. Iedereen is, zooais des tijds werd bekend gemaakt, verplicht iemand die tijdens luchtgevaar aanbelt tijdelijk een schuilplaats in zijn woning te geven. Ook de menschen die tijdens luchtgevaar in huis zijn moeten zooveel mogelijk maatregelen ter bescherming nemen. Iemand, die een goede schuilkelder heeft, kan daarvan gebruik ma ken. Indertijd is aangeraden in huizen waar geen veilige kelders zijn, schuilvertrekken op den beganen grond te maken, die zooveel mo gelijk bescherming bieden tegen scherfwerking. Bij voorkeur moeten daarvoor gekozen worden vertrekken zonder ramen en met zoo weinig mo gelijk buitenmuren. In elk geval moet men zoover mogelijk van ramen verwijderd blijven. Na de capitulatie -van Nederland heeft de Luchtbescherming geen eigen uitkijkdienst meer. Daarom kan alleen luchtalarm gegeven wor den als een bom in deze omgeving is gevallen. Men moet dan evenwel niet denken dat daarmee ook het gevaar van dat oogenblik verdwenen is. Er kunnen immers nog meer bommen vallen. Bo vendien bestaat dan groote kans. dat er een luchtgevecht komt. of dat het luchtafweerge schut in werking komt. Granaten van luchtaf weer kunnen ook scherven verspreiden. Als de sirenes luchtgevaar aankondigen is dit natuurlijk ook een aankondiging voor de man nen van de Luchtbescherming en van den Onge- vallendienst om zich naar hun posten te bege ven. Het is voorgekomen dat bij luchtgevaar som mige menschen te Heemstede het licht aange stoken hebben terwijl de ramen niet voldoende verduisterd waren. Dit is natuurlijk verkeerd. De politie zal als zoo'n geval geconstateerd wordt proces-verbaal opmaken. AMERIKAANSCHE MOTOREN VOOR ENGELAND. NEW-YORK, 27 Juni. (D.N.B.) Nadat Henry Ford, zooals reeds is gemeld, defi nitief geweigerd heeft bewapeningsopdrachten voor Engelsche rekening uit te voeren, heeft de door President Roosevelt kortelings aangestelde lands verdedigingscommissie onderhandelingen, geopend met de autofirma Packard over een gecombineerde Êngelsch-Amerikaansche order van 9000 Rolls Roycemotoren. Zesduizend daarvan zijn bestemd voor Engeland, terwijl voor dé overige drieduizend kortgeleden het congres in snel tempo 43 millioen heeft uitgetrokken. Vier dooden In den afgeloopen nacht zijn door een Engelsch vliegtuig een viertal bommen op onze stad ge worpen, hetgeen behalve ma'terieele schade helaas vier merschenlevens heeft geëischt. In het midden van den naoht naderde een vlieg tuig, dat vier bommen liet vallen, waarvan er een terecht kwam op een perceel in de Edisonstraat, bewoond door het echtpaar K., dat tijdelijk huis vesting verleende aan de dochter en haar echtge noot, met het gevolg, dat de woning zwaar be schadigd werd en de vrouw des huizes alsmede de beide jonge menschen werden gedood. Een politie-agent, die ter plaatse op surveillance was, werd eveneens gedood. De heer K. geraakte onder het puin, doch bekwam geen ernstig letsel. Van de drie overige bommen kwam er een te recht in het wegdek, dat vernield werd, waarmede beschadiging van een hoofdbuis der waterleiding gepaard ging. De twee andere bommen richtten weinig of geen directe schade aan. De uitwerking .van de explosies op de omgeving was echter geducht: Een groot aantal huizen ver toonde zoowel op de daken als aan de gevels de ge volgen van den luchtdruk en de rondvliegende fragmenten, zoodat een belangrijke schade werd aangericht. mó Nu de wederopbouwwerkzaamheden in Nederland, België cn Frankrijk begonnen zijn, heerscht er groote vraag naar baksteenen. De Nederlandsche baksteen industrie heeft daardoor de handen vol. Arbeiders van een der grootste baksteenfabrieken in ons land bezig aan. den mengmolen- Het woord is aan Vosmaer Een eenzijdig leven is maar half: eerst in dc samenleving komt ieders leven tot zijn volle ontplooiing Het A.N.P. meldt: Op 24 Juni is door den secre taris-generaal, wnd. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken de volgende beschikking getroffen: De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, gelet op art. 97b, tweede lid, van het algemeen rijks- ambtenarem-eglement, artikel 68b, tweede lid, van het algemeen reglement Rijks Hoogere Burger scholen, artikel 69b, 2e lid van het alg. reglement Rijkskweekscholen, artikel 67b, tweede lid, van het ambtenarenreglement Rijksleerscholen en Rijks Lagere Scholen en artikel 90, tweede lid, van het algemeen ambtenarenreglement Staten-Generaal; besluit als volgt: 1. (1) In de beschikking van den voorzitter van den Raad van Ministers d.d. 13 September 1938, no. 385, kabinet m.r. vervalt: 1. Punt b, luidende: b. de Nationaal Socialistische Beweging (N.S.B.); de Nationaal Socialistische Nederlandsche Arbeiders Partij (groep Kruyt); de Nationaal Socialistische Nederlandsche Arbeiders Partij (groep van Rappard); het Nederlandsche Volksfascisme „Zwart Front"; de Nederlandsche Volkspartij (N.V.P.) II. Van punt C het slotgedeelte, luidende: „En als Nationaal-Socialistische mantelorganisa ties, onder andere: de Nationale Jeugd Storm, de Nederlandsche Werknemers Vereeniging met aan gesloten vak- en ontspanningsgroepen, de Natio nale Reisvereenïging, enz. 2. De evengenoemde vereenigingen worden derhalve niet meer gerekend te behooren tot de vereenigingen, die om de doeleinden, welke zij na streven, of de middelen, welke zij aanwenden, de behoorlijke vervulling door den ambtenaar in 's rijks dienst van zijn plicht als ambtenaar in ge vaar kunnen brengen of kunnen schaden. 2. Deze beschikking treedt in werking op den dag van afkondiging. Bericht aan onze abonnes* Ingevolge besluit der Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" is het den dagbladen met ingang van den 1sten Juli 1940 niet meer toege staan, aan de abonnementen verze keringen, van welken aard ook, te verbinden. Met ingang van genoem den datum zal de gratis verzekering tegen ongevallen van onze abonnés dus een einde nemen. Heeft Reynaud zich naar Amerika hegeven STOCKHOLM, 27 Juni (D.N.B.) De Lon- densche correspondent van „Svenska Dagbladet" meldt, dat volgens berichten in de Engelsche pers. behalve Blum, Herriot en Paul Boncour, ook Delybos, Campinchi en Cot te Londen zijn aangekomen. Waar Reynaud en Mandel zich bevonden is te Londen tot nu toe niet bekend. Men beweert, dat Reynaud zich uit Lissabon per vliegtuig naar Amerika heeft begeven. Naar de correspondent van het Zweedsche blad verder meldt, wordt te Londen aangenomen, dat de naar Engeland gevluchte Fransche ministers, samen met „generaal" de Gaulle een nieuwe Fransche regeering in Engeland, dan wel in Amerika zul len vormen. In verband hiermee wijst de Zweed sche correspondent er op, dat het Engelsche volk er nog geen denkbeedl van heeft hoe groot de verbittering tegen Engeland is in vele Fransche kringen. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor de nationale hulp aan de getroffen districten. Vijftiende verantwoording. G. M. B. ƒ2.— M. v. H. f 2,50; Mevr. J. M. V. G. 1,—; Boetepotje 3c le H. B. S. B f 1,60; v. d. K ƒ5.—; Dames H. B. 25,—; N, N. ƒ5,—. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnen gekomen 339 giften tot een bedrag van 3989, Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning No. 38810 onder vermelding „Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift ver antwoord wensc.ht. HEDEN: 8 PAGINA'S. R. P.: De kansen gebruiken, pag. 1 B. K.: Bij het tachtigjarig bestaan van „Bloembollencultuur" pag. 3 Flitsen: Junior kleeden. pag, 3 Goed verduisteren is notfdig. pag. 4 Voor het badleven te Zand voort zijn geen beperkende bepalingen meer. pap. 4 De jonge dr. Kildai-e: Een mensche- iijke doktersfilm. pag. 6 H. D. Vertelling: De donkergroene oogen. pag. 7 ^^«lllMIHIIIMP^III1«HmiMWIIIIll!llH!ililH!:!!!lllill!ili|i»ili:l!lliillllllHi|IHil!'|i'i'-ifi')i;Hi!''ft^

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1