Jiet JOcent en Jan Oüe&ol. Coed verduisteren! Huwelijk met modern Comfort. DOXDEMAG 27 JUNI 194Ö HAAELE M'S DAGBLAD Vooral in kustplaatsen is die nog onvoldoende. Het is al herhaaldelijk gezegd en geschreven: ei moet goed. verduisterd worden. De autoriteiten hechten daaraan veel beteekenis, daarom ver langen zij dat alle. ingezetenen daarbij volledige me dewerking verleenen. Ons wordt thans medegedeeld, dat autoriteiten van meening zijn dat de verduistering in de kust plaatsen soms veel te wenschen overlaat. Dat wil dus zeggen dat ook de bewoners van kust plaatsen in onze omgeving Zandvoort, IJmuïden en Wijk aan Zee goed zullen doen hoofd voor hoofd na te gaan of zij in deze hun plicht nakomen. Wij hebben over de verduistering een onderhoud gehad met den Commissaris van Politie te Zand voort. Deze deelde ons mede, dat in zijn gemeente zeer scherp toezicht wordt geoefend. Eiken avond en nacht zijn niet minder dan 18 controleurs van de Luchtbescherming op het pad om toezicht uit te oefenen. De ervaring die zij daarbij opgedaan heb ben is. dat de Zandvoorters in het algemeen door drongen* zijn van de noodzakelijkheid te waken te gen elke uitstraling van licht. Af en toe moet eens aan een onvoorzichtige een waarschuwing gegeven worden, maar het is niet noodig gebleken één pro ces-verbaal op te maken. De meeste menschen heb ben in dezen lijd, nu het zoo lang licht is, de stop pen uit de electriciteitsleiding gehaald, om onge- wenschte vergissingen te voorkomen. In hotels en pensions zijn, met medewerking van de Luchtbe scherming, uitstekende verduisteringsmaatregelen genomen. Zelf zoo zei de Commissaris heb ik eenige inspectietochten gemaakt, maar ik vond geen overtreders. In mijn woning kan ik bovendien een zeer groot gedeelte van Zandvoort overzien. Her haaldelijk laat ik mijn blik gaan over het verduis terde Zandvoort, alles is dan zwart als de nacht. Maar natuurlijk blijft zoo vervolgde de Com missaris waakzaamheid geboden. De bevolking moet doordrongen blijven van het feit, dat van haar geëischt wordt dat elke lichtuitstraling voorkomen wordt. In het bijzonder moet gelet worden op ach tergevels, dakvensters, W.C.'s enzoovoort. Van andere zijde vernamen wij nog, dat ook Duit sche militairen te Zandvoort als het duister is nauw lettend controle houden op de verduistering. Als zij een enkelen keer ergens licht zien, waarschuwen zij de controleurs van de Luchtbescherming. Die trek ken er dan op af om bij de bewoners een onderzoek in te stellen. In den regel komt dan uit, dat het een vergissing is, de menschen beloven in het vervolg voorzichtiger te zijn en daarmede is de zaak afge daan Toen een enkelen keer bleek dat de bewoner bleef tegenstribbelen ondervond hij dat de Duitsche militairen niet met de gegeven voorschriften laten spotten. In een geval werd de brandende lamp uit geschoten, met de boodschap: ..nu zorgt u voortaan voor een afdoende verduistering, want anders ne men wij andere maatregelen!" Wij deelen dit mede opdat het feit andere bewo ners tot voorzichtigheid zal aanmanen. Ook vroegen wij den Commissaris van Politie of dc verduisteringsmaatregelen een bezwaar voor de badplaats zijn. Neen, was het antwoord. De dagen zijn zoo lang, dat het strandleven door de verduisteringsmaatre gelen niet geschaad wordt. Alleen de vuurwerken die vroeger veel bezoeke-s trokken, kunnen nu na tuurlijk niet doorgaan. Dank zij de invoering van den Midden-Europeeschen tijd zal het ook op 1 Sep tember nog niet vroeg donker zijn. En als eenmaal September in het land gekomen is, dan nemen de meeste badgasten afscheid van Zandvoort. De scho len beginnen dan weer, zoodat de jeugd ons heeft verlaten. Er blijven over het algemeen wat bejaarder bewonderaars van zee en duin, maar die blijven na 't eien meestal rustig in hun pension of hotel. En zooals ik al zei, die inrichtingen zijn goed verduisterd, want alles is door de Luchtbescherming van te voren reeds gecontroleerd. Wij schreven hierboven over de kustplaatsen, maar wijzen er op. dat daaruit niet de conclusie getrok ken mag worden dat het met de verduistering in an dere-steden en dorpen wat minder nauw genomen kan worden. Neen, overal moet de verduisterings- plieht met de meeste nauwgezetheid worden nage komen. Ieder moet tegen vergissingen maatregelen nemen. Het moet niet mogelijk zijn, dat kinderen een lamp aandraaien. Het is natuurlijk afdoende de stoppen uit de electriciteitsleiding te nemen, niaar aan die methode zijn ook nadeelen verbonden. Het kan tijdens den verduisteringstijd noodig zijn iets te zoeken voor een huisgenoot die ongesteld geworden is en hulp noodig heeft. Dan kan er geen licht ge maakt worden. Zulke menschen kunnen zich dan be helpen met een zaklantaarn met blauw licht. Er is ook veel voor te zeggen in elk huis een be hoorlijk voor lichtuitstraling afgeschermd vertrek te hebben. De allervoorzichtigste menschen hebben maatregelen genomen om alle kamers, gangen enz. volkomen af te schermen. Met betrekkelijk eenvou dige hulpmiddelen is dit zoo toe te passen dat in enkele minuten een huis verduisterd kan zijn. Die menschen kunnen dan 's avonds en 's nachts overal licht ontsteken waar zij willen zonder het gevaar te loopen den verduisteringsplicht te veronachtzamen. Vooral als de avonden weer langer worden zal het noodig zijn dat elk die ><og geen afdoende maat regelen genomen heeft overweegt hoe het best zijn voorzorgen kan nemen. Het badleven te Zandvoort. Geen beperkende bepalingen meer. Wij vernemen van den Commissaris van Politie te Zandvoort dat alle beperkende bepalingen, die eenigen tijd geleden nog bestonden wat het bad leven te Zandvoort betreft, geheel zijn opgeheven. Er is toestemming het geheele strand te gebruiken, de houten consumptie-tenten mogen geplaatst wor den, terwijl ook alle strandstoelen uit de pakhuizen gehaald mogen worden. Zelfs is er toestemming gegeven voor het maken van kleine pleiziervaar- ten, maar de bootjes mogen niet verder dan een mijl van het strand afkomen. Eerst was bepaald dat in het tentenkamp alleen op den dag vertoefd mocht worden, maai- ook die beperking is door de 'Duitsche overheden inge trokken, zoodat er nu ook 's nachts gekampeerd wordt. Er zijn thans al een 50-tal tenten, maar de verwachting is, dat de volgende week het kamp, evenals vorige jaren, honderden tenten zal bevat ten. Er zijn namelijk veel aanvragen van de kam- peervereenigingen gekomen. Van andere zijde werd ons medegedeeld, dat het eerste deel van het badseizoen voor Zandvoort niet gunstig is geweest. In het voorjaar liet het zich anzien dat, nu de Nederlanders hun vacantie niet in het buitenland kunnen doorbrengen, zeer velen Zandvoort zouden uitkiezen. Er kwamen dan ook indertijd ook veel menschen om pensions en hotels te zien, welk feit gunstige verwachtingen wekte Maar de meesten maakten geen definitieve overeen komst, wilden eerst den gang van zaken nog eens aanzien. Toen is helaas ook Nederland in den oor log betrokken geworden, waardoor blijkbaar velen op hun aanvankelijk voornemen, in hun vacantie naar Zandvoort te gaan, teruggekomen zijn. Thans zijn er dan ook nog niet veel badgasten te Zandvoort. Ons werd evenwel verzekerd dat nu alles te Zandvoort zoo rustig is in de laatste dagen velen gekomen zijn om alsnog pension te be spreken. Er zijn daardoor nog tal van verhuringen tot stand gekomen. Als het dus zoo rustig te Zand voort blijft hoopt men dat het seizoen alsnog een bevredigend resultaat zal opleveren. Maar dan moet er ook veel mooi weer bijkomen, waardoor ook vele dagjesmenschen naar Zandvoort zullen worden getrokken, want ook daar hebben vele on dernemers voordeel van. Het wordt in Zandvoort betreurd dat de auto races (in verband met de benzine-schaarschte) dezen zomer niet gehouden kunnen worden. De vuurwerken kunnen niet plaats hebben wegens de voorgeschreven verduistering. Wel wordt getracht de korte baan-draverij voor paarden alsnog te doen doorgaan. Zekerheid daarover bestaat nog niet, omdat eerst nog moet blijken dat er voldoende paarden worden ingeschreven. Tenslotte wordt ook getracht het wielercriterium, dat verleden jaar veel succes had, ook nu weer te houden. C.A.O. SCHOENINDUSTRIE. 's-GRAVENHAGE, 26 Juni. De bedrijfsraad voor de schoenindustrie heeft een verzoek inge diend tot verbindendverklaring van bepalingen der nieuw afgesloten collectieve arbeidsovereen komst voor de schoen industrie. (A.N.P.) Geldleeniiig provincie INoortl- Holland. Critiek cp een rentepercentage tot een maximum van 6 pet. De betrokken commissie uit Prov. Staten be handelde de voordracht van Ged. Staten inzake de 3e suppl. begrooting der provincie voor 1940. meer in het bijzonder de voorgestelde geld- leening. Een der leden hoewel zich met de voordracht kunnende vereenigen wenschte de vraag te stellen, of het noemen van een rentepercentage tot een maximum van S% niet van ongunstiger! invloed kan zijn op de algemeene rentemarkt. Het noemen van een hooger dan het normair rentetype acht dit lid niet in overeenstemming met het algemeen streven prijsopdrijving te voor komen. en daar het voorstel beoogt over de gelder te kunnen beschikken als het noodig is. word- de mogelijkheid geopperd, dat de Staten nog eens bijeenkomen, alvorens een maximum-rentevoet aan te geven. Een ander lid, de naar voren gebrachte bezwa ren onderschrijvend, stelde de vraag, of de mach tiging. over de gelden te beschikken, niet gegeven kan worden, zonder het rentepercentage te noe men. Het aanwezige lid van Ged. Staten beant woordt deze laatste vraag ontkennend. Toegegeven moet worden, dat het psychologisch effect van een te noemen maximum, dat boven het normale peil ligt, niet denkbeeeldig geacht moet worden. Het lid van Ged. Staten was echter van mee ning. dat de aangegeven vorm nog het geringste kwaad zal zijn. Een blanco-machtiging is niet mogelijk, een laag vastgestelde rentevoet niet wenschelijk en een begrenzing, rekening hou dende met mogelijkheden, die ook bij vroegere gelegenheden bleken te bestaan, schijnt dus nog het meest te prefereeren. Gewezen werd op het feit, dat meermalen schommelingen van 3 1/2 tot 6% waren voorge komen. Een ander lid meende nog in twijfel te moeten trekken of leeningen thans nog wel met een looptijd van dertig tot veertig jaar kunnen wor den gesloten. Dit laatste werd door het lid van Ged. Staten zeer wel mogelijk geacht. De Commissie kan zich met de voordracht ver eenigen. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam 26 Juni 1940. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 326 vette kalveren: le kwaliteit 5864 ct., 2e kwaliteit 5056 ct., 3e kwaliteit 4048 ct. per K.G. levend gewicht. 99 nuchtere kalveren f 7f 11, per stuk, 65 schapen f 20f 28 per stuk. 184 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 7073 ct., zware varkens 7073 ct., vette varkens 70 3 ct. per K.G. slachtgewicht. Overzicht. Vette kalveren ruime aanvoer, handel kalm, on veranderde prijzen, nuchtere kalveren korte aan voer, handel stil, prijzen onveranderd. Varkens behoorlijke aanvoer, kalme handel, on veranderde prijzen. VOOR DE KINDEREN Ze wandelden een eind het eiland op, waar prachtige cocospalmen stonden. Kijk eens, zei Krent, we zijn al uit den brand. Wat een prachtige cocosnoten zijn dat! Man. dat is eten en drinken tegelijk. De Dikke schudde met alle kracht aan den stam. Krent keek met open mond toe. Vlak boven zijn hoofd zag hij opeens een geweldige vrucht naar beneden komen. Hij bukte om zijn hoofd te beschermen. Die op het land de machine vervangen. Voor de trouwe viervoeters is er druk werk, nu de hooitijd op het land aan vele handen arbeid geeft Nederlandsche reddingwezen paraat. Twee motorstrandreddingbooten worden gebouwd. AMSTERDAM, 25 Juni. „Het is te verwachten, dat de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij een moeilijken tijd tegemoet zal gaan, doch wij zullen alles in het werk stellen onze organi satie en ons materieel in tact te houden", schreef de secretaris-penningmeester, de heer H. Th. de Booy in de Juni-mededeelingen van de N.Z.H.R.M. en deze zinsnede was voor ons aanleiding van den heer de Booy een uiteenzetting te vragen over den huidigen stand van zaken van het reddingwezen. De Duitsche militaire en oiviele autori teiten, aldus vertelde de heer de Booy, stel len het op hoogen prijs, dat het reddingswezen intact blijft en op normale wijze doorgaat met zijn werk. Ons reddingwezen heeft en dat heb ik nu en ook reeds vroeger met veel genoegen gecon stateerd een zeer goeden naam in Duitschland. Het was den Duitschen autoriteiten bekend, dat dit humanitair en internationaal werk hier uitstekend was georganiseerd. Evenals in Duitschland is het redden van schipbreukelingen ook hier te lande geheel toevertrouwd aan het particulier initiatief. Dit particuliere karakter zal ongewijzigd gehand haafd blijven. Van de Duitsche autoriteiten genieten wij dan ook alle mogelijke steun. Reeds sedert een lange reeks van jaren bestond er tusschen de Neder landsche en Duitsche maatschappijen op dit gebied een stevige samenwerking, die vooral de laatste jaren, in het Noorden des lands zeer krachtig was geworden. Wederzijds verleenden de stations elkaar hulp en bijstand bij schipbreuken en werden gegevens en ondervindingen uitgewisseld. Het is een eereplicht van het Nederlandsche volk om voort te gaan met financieelen steun van ons werk. Ruim een eeuw lang, in welk tijdsverloop duizenden schipbreukelingen zijn gered, hebben Nederlandsche particulieren en maatschappijen eens gezind de fondsen beschikbaar gesteld. Nooit heb ben wij tevergeefsch een beroep gedaan op de krachtige medewerking van onze zeevarende natie en dat stelde ons in staat met het modernste mate riaal den strijd met de golven aan te binden, waar dit noodig was. Maar ik twijfel niet, of Nederland zal ook thans op dit gebied zijn plicht vervul len. Wij bouwen twee motorstrandreddingbooten. be stemd voor de stations Zandvoort en Schiermon nikoog af de laatste wordt voorloopig te Hindeloopen gestationneerd. De bouw is zooals bekend mogelijk gemaakt door twee prachtige giften, n.l. van de maatschap pij „Amstleven" en van een dame, die onbekend wenscht te blijven en die het reddingwezen een warm hart toedraagt. Tractor en bootenhuis zullen echter helaas voorloopig tot de wenschen van de Noord-Zuid-Hollandsche moeten blijven behooren. Een groot verlies beteekende voor ons de diefstal van de „Zeemanshoop", die te Scheveningen lag, een boot van f 25.000. Verder heeft de oorlog be trekkelijk weinig schade aangericht. TEWATERLATING M.S. „ALGOL". A.s. Vrijdagmiddag 4 uur zal van een der hel lingen van de N.V. Nederlandsche Scheeps bouw Mij. te Amsterdam de tewaterlating ge schieden van het motor-passagiers en vracht schip „Algol", in aanbouw voor rekening van Van Nievelt, Goudriaan Co.'s Stoomvaart Maatschappij N.V. Nog geen postverbinding met België Het bericht in de bladen, als zou de postver binding NederlandBelgië weer hersteld zijn ij naar wij vernemen, voorbarig. De verbinding i nog niet hersteld. Men zal nog eenigen tijd ge duld moeten hebben. (A.N.P.) DE AARDAPPELVEILINGEN. DE LIER, 26 Juni (A.N.P.) Door de Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale werd het vol gende schrijven gericht aan de groenten veilingen Hierdoor deelen wij u mede, dat van 25 Juni 194 af de volgende regeling van kracht wordt: De aardappelen groote en bonken hebben een mi nimumprijs van f 5.50 per 100 K.G.; drielingen ei kriel hebben geen minimumprijs. De hoeveelheid aardappelen, die tegen den mi nimumprijs niet kan worden verkocht, kan in over leg met ons voor Noord-Holland in overleg me de provinciale commissie gereserveerd worde; voor export naar Duitschland. In verband met de grootte van de aanvoeren f viseeren wij den veilingen, indien vaststaat, dat. e; in ieder geval een hoeveelheid voor export beschik baar is, reeds voor de veiling een deel van den aan voer onmiddellijk voor export naar Duitschlam te bestemmen, opdat de exporteurs tijdig met d( verpakking en verlading kunnen beginnen. De hoeveelheid aardappelen, die naar Duitschlam kan worden geëxporteerd, is voor deze week vast gesteld op circa I millioen K.G. per dag. Op grom daarvan is aan te nemen, dat de export-veilinge; voorloopig kunnen werken, zonder dat er behoeft» 'e worden overgegaan tot een scherpe aanvoerrege. ling. BRIDGE DRIVE „ROSEHAGE". Door de Bridgeclub „Rosehage" werd een opea drive gehouden ten bate van Rotterdam. De voor zitter opende deze drive met een kort woord, waar bij hij dankte voor de geschonken prijzen. Een bedrag van f 46.70 kon voor dit dod afgedragen worden. Er waren 52 deelnemers en er werd in 3 groepei gespeeld, in groep A (Oranje)-lijn in groep B Blauw) en in groep C (Grijs) werden de volgend» koppels geplaatst. Groep A: le prijs heeren Keyzer en Tabbes Jr., 65*2 m.p. 2e prijs heeren Fabel en Zwart 64 m.p, 3e prijs heeren Kuil en Martin 62i/2 m.p. 4e prijs heeren Osendorp en C. Deutekom 61V2 m.p. 5e prijs heer en mevr. de Jong 52'/2 m.p. Groep B: le prijs heeren C. Raspoorten, D, Deutkom 82V2 m.p. 2e prijs dames Bakker- Hendriks 77 m.p. 3e prijs mej. Gulhke en heer P. v. Kessel 75 m.p. 4e prijs heer en mevr. Machielse 73y2 m.p. Groep C. le prijs mevr. G. v. d. Ham en heer Van Soest 80V2 m.p. 2e prijs heer en mevr. Boem 75V2 m.p. 3e prijs heeren Kuiper en V. Wees 70'/» m.p. 4e prijs mevr. Hartze—Stibbe en heer G. Abbe 70V2 m.p. 5e pr. dames Erdtsieck en Machielse 69V2 m.p. Na afloop dankte de voorzitter den heer G. viaunhnor voor ziin nrettige leiding. Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 26) O meer niet? vraagt ze wanhopig, als juf frouw Jansen, die het archief bijhoudt, haar de omvangrijke map overreikt. Zeg, heb je papier en potlood? Ik moet aanteekeningen maken voor Wessels. Je raakt me hier den heelen dag niet kwijt. En vermoedelijk zit ik er morgenochtend nog, voorspelt ze sombei-. Ziel. Wil je een kop chocola om den moed er in te houden? Graag. Zalig zeg. Waar haal je die vandaan? Staatsgeheim. Hier, kijk maar. Maar mondje dicht, hoor. Verdekt opgesteld tusschen een jalouziekast en het raam staat een primus op een zeepkistje. In het kistje een cacaobus, suikerpot, melkflesch en kopjes. Eenig, zeg. Maar hoe lever je hem dat? Loopt dat niet in de gaten? Kost ons iedere maand een kwartje voor Janus. Om zijn mond te houden. Janus is de „bo- venportier", die ook de werksters dirigeert. Ze zijn allemaal goede vrienden met Janus, die bij de ma rine is geweest en geweldige verhalen kan doen over de tijden, dat hij nog op Harer Majesteits „Willem Friso" voer. Janus kent de verjaardagen van alle meisjes van de bovenverdieping en stuurt hen dan allemaal prompt prentbriefkaarten van de meest onwaarschijnlijke havenplaatsen der wereld, waarvan hij een onuitputtelijken voorraad schijnt te hebben. Die gelukwenschen leveren natuurlijk een ruimen oogst aan sigaren op. Nick wijdt zich eerst aandachtig aan haar cho colademelk. een zeldzame tractatie midden onder kantoortijd. Dan slaat ze met den moed der wan- bnop de correspondentiemap open. Om twaalf uur is ze nog niets verder Het vel papier ligt nog akelig blank naast haar. Zie je, dat heb je nou van dit lamme academie. Volgepropt word je met allerlei dingen, die je nooit noodig zult hebben. Romeinsch recht, Oud-Vaderlandsch recht.... je leert uit je hoofd den stamboom van het Huis Oranje-Nassau teekenen en de jaartallen van de ministeries Thorbecke kent ze nu nog. Maar zoo'n sirppel modem wetje, als de Octrooiwet, daar weet je als juris doctoranda geen syllabe van. 't Is al mooi, als je weet, wat een octrooi is Thuis onder het koffiedrinken stuift ze alls studieboeken door, maar zonder succes, diept ein delijk de Octrooiwet onder uit een koffer op. Maar daar wordt ze ook al niet wijzer van. Ze stampvoet Dit is nu een kans, die voor het grijpen ligt, om te laten zien, dat ze méér is dan een gewone tik juffrouw het is om woedend te worden. Nou, Wessels zal wel woedend zijn, daar kun je vast op rekenen Met looden schoenen trekt ze om vier uur naai de kanier van haar chef. Ja. En juffrouw? Verwachtend kijkt hij haar aan. Ik kan er onmogelijk wijs uit worden, me neer. zegt ze. Hij wordt al paars. Ik weet im mers van het heele proces niets af. meneer, gaat ze vlug door. Als ik eerst de stukken had ge zien en te weten had kunnen komen, waar het eigenlijk over gaat, dan had ik er natuurlijk wel mee overweg gekund. Dat is handig, weet ze. maar gevaarlijk. Als de stukken ook hier op kantoor zijn. Welke stukken? Meent u stukken zeep? vraagt meneer Wessels. Hoe doen wij dat dan? Wij kunnen toch niet onze advocaten zeggen: daór zoekt jullie het zelf maar uit. Het eenige is dat u zelf de stukken gaat lezen. Grinnikend boven den brief in zijn hand komt Frank het kantoor van Mr. Van Westhove binnen. Aardig nieuws voor u zegt hij. De Noord- Nederlandsche sturen ons hun juristische mede arbeidster op ons dak. Wat zeg je? Mr. Van Westhove laat van ver bazing zijn lorgnet vallen. Ik citeer slechts zegt Frank. Hier, leest u zelf maar. Mr. Van Westhove schudt al lezend het hoofd. Hoe komen ze daar nu bij? zegt hij. Onze. mejuffrouw meester LenswaerdtBeginnen die nu ook al? En een juffrouw nog wel op den koop toe. Hij is verontwaardigd. Frank gnuift. ontvangt haar zeker zelf? vraagt hij. 't Zijn uw cliënten immers en bo vendien, u hebt toch zoo'n zwak voor fabrieks- juristen. Dank je stichtelijk, weert de ander af. Deze zaak heb jij trouwens heelemaal behandeld. En bovendien dames hooren hier uitsluitend bij jou thuis. Quitte lacht Frank, meteen zijn ergernis over de eeuwige, altijd eendere sneers en toespelingen van den ander, beantwoordend. Den brief nog in zijn hand loopt hij peinzend naar zijn eigen kamer terug. Lenswaerdt Lenswaerdt waar heeft hij dien naam. eerder gehoord? Er staat hem vaag iets voor van een meisje, dat ook zoo heette ook een juristje hij kan het niet thuisbrengen komt er trouwens ook geen steek op aan. Zit je weer te lezen kwajongen? valt Van Dijk uit, als hij het klerisenkantoor binnenkomt. Lezen? Ik studeer, zegt De Wit met rechtma tige verontwaardiging. Als ik eens een oogen- blik tijd heb. mag ik toch zeker wel voor mijn examen werken? Als je heelemaal niets anders te doen hebt, ja, stemt Van Dijk toe. Nick is in het middaguur extra naar huis ge gaan om zich te verkleeden; met het oog op den tocht „de stad in". Grijs mantelpakje, nieuw win terhoedje. ze is tevreden over zichzelf, als ze zich in den spiegel bekijkt. En op kantoor zijn ze ook gul met hun bewondering: keiïg dopje, zeg buitergewone coupe, dat pak van jou. zeker aan- gemeteiri Ja. vorig jaar April, zegt Nick. Gunst, ik dacht, dat het nieuw was. Ja. tailor-made blijft altijd mode. Ja, als je maar slank bent! Dikke Mies van Hoeven kijkt alweer tragisch, zooals telkens, wanneer het onderwerp kleeren op het tapijt komt. Ja maar Mies, jij snoept te veel. Je neemt te weinig beweging. Kamergymnastiek. Citroensap. Zwemmen lederen dag een bak sla Ze zijn weer op gang. De slanke lijn staat ook voortdurend in het brandpunt van de belangstel ling. Dames dames! Meneer Lammers tracht met opgeheven handen het gekakel te doen be iaren, slaat dan met een liniaal op het bureau. Stilte alstublieft. De telefoon bromt. Juffrouw Lenswaerdt bij meneer Wessels komen. Kom je nog terug? Nick. hoor eens. breng je chocola mee? Ja volle melk en hazelnoot zeker, van ieder vijf, is het zoo niet? Oké, roepen ze. Veel plezier! Kijk eens bij Gerzon! Dames toch! hoort ze meneer Lammers nog machteloos protesteeren, terwijl ze de deur dicht trekt. Met hoed op en mantel aan komt Nick bij me neer Wessels binnen de dikke map in de ae- tentasch onder haar arm. Zóó. Hebt u visitenkaartjes? Nick haalt er een uit haar taschie. Bof dat ze daar nog aan ge dacht heeft. Hier is het adres: Op de gang bekijkt ze het papiertje: Mr. J. van Westhove Abbing Mr. G. Renselaer Mr. F. Robberts vragen. Advocaten en Procureurs Prinsengracht 993 Nee dat droomt ze. Zooiets kan niet echt gebeu renMaar dit is toch echt de gang van hun kantoor. En de steenen trap. En de actentasch on der haar arm is ook echt. Fr, haar nieuwe hoe-je En het papiertje ook Mr. F. Robberts. Zou hij nog weten, wie ze is-' Nog weten van toen die lunch samen? Natuurlijk niet weet ze nuchter. Na tuurlijk is die meneer haar heele bestaan al lang vergeten. Och en allicht zal zij zelf hem in haar herinnering we! dermate opgetuigd en ver volmaakt hebben, dat hij haar bij nadere kennis- makirg flink zal tegenvallen, geducht zal te genvallen. Een fiksche desillusie, zooiets als een koude douche het geijkte besluit voor een ..tar- dïeve" kalverliefde. Ze grinnikt om het juridische woord. Zuinig op zijn, ze zal haar vocabulaire van middag hard genoeg noodig hebben. Al die mooie woorden: tardief en summier en irrelevant en vexatoir. En dan timmert ze sowieso nog een figuur als modder, het is om je dood te lachen, de heele comedie. Ze bekijkt zichzelf nog eers met genoegen in een winkelruit. Leuk staat die dop ♦och - beetie brutaal, tikje gamin. En geen glim mende neus dan kan ze met een gerust hart haar entree maken Mannen hebben het van diefl kant toch wel makkeliiker voor een meisje, is het. als aplomb en zelfbewust optreden vereischt worden, altijd een handicap, te moeten tobben- hoe zie ik er uit. Gek dan. dat er toch nog mannen zijn, die alle flair missen, die schutterig en onbeholpen zijn Waar zouden die over piekeren? Toch niet over glimmende neuzen of piekharen. Nou en wat ter wereld kan ie in zoo'n geval anders dwars zit ten? Overmoedig wipt ze de stoeptreden van het kan foor op Het naanibordie jawel hoor! Het kler kenkantoor orecies zoo'n verzameling oud roest als bij Oom Victor, alleen nog meer rommel: hier liggen de vensterbanken ook nog vol dossiers En de klerk schijnt nijpen te rook en, daar deed Ver molen tenminste niet aan. Verder is alles identiek: de niet meer moderne schrijfmachines, het cylin- derbureau. de copieerpers waar. behalve op een oud advocatenkantoor, vind je die nos! Het lijkt een andere wereld, als je regelrecht uit de hyper moderne kantoren van de Noord-Nederlandsche komt. Nieuwe zakelijkheid tegenover ouderwetsche ja wat? gemoedelijkheid is een gekke mialificatie voor een advocatenkantoor Maar haar 'iikt het toch «emoedelijk en vertrouwd. Iets van roeger. iets. dat ook hoort bij het academiege bouw ,de Senaatskamer, de sfeer van vergeeld® documenten en Latijasche woorden (Wordt vervolgd^,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6