Naar de Kagermeren Maatregelen inzake distributie van motorbrandstof afgekondigd. H. j. FEIJE N.V. Holster Ad™cTi!S".33 I Uit de Omstreken I Perc. voor Belegging J. P. VAN VELSEN De verduistering ZATERDAG 20 JUNI 1940 HAARLEM'S DAGELAD 2 Het A.N.P. meldt uit Den Haag d.d. 28 Juni: Het heden versdienen verordeningenblad bevat de beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheep vaart, betreffende het beheer van motorbrandstof, d.d. 17 Juni. Art. 1. (1) Deze beschikking verstaat onder: se cretaris-generaal: den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart: rijksbureau: het rijksbureau voor aardolie producten. Zeestraat 100—104, 's-Gravenhage; di recteur: den directeur van vorenbedoeld rijks bureau; rijksinspecteur: de rijksinspecteurs van het verkeer; motorbrandstof: motorbenzine, motor benzol en gasolie voor snelloopende dieselmotoren; leverancier: den natuurlijken of rechtspersoon, die motorbrandstof verkoopt of aflevert aan weder verkoopers of aan verbruikers, die over een aftap- inrichting voor eigen gebruik beschikken; weder- verkonpers: den natuurlijken of rechtspersoon, die motorbrandstof verkoopt of aflevert rechtsreeks aan verruikers. (2) De dagelijksche leiding bij de Uitvoering van deze regeling berust bij den direc teur, die optreedt namens den secretaris-generaal. Art. 2. Het is met ingang van 1 Juli 1940 verbo den motorbrandstof te verkoopen, af te leveren, te koopen of te verbruiken, tenzij met inachtneming van de in de navolgende artikelen vastgestelde distributieregeling. Art. 3. (1) Het is aan verbruikers verboden mo torbrandstof te koopen zonder schriftelijke vergun ning, af te geven door den plaatselijken distribu- tiedienst. De plaatselijke distributiediensten zullen een zoodanige vergunning slechts afgeven aan hen, aan wie ingevolge het bepaalde in de artikelen 10, 11 en 12 een verbruiksvergunning wordt uitge reikt. (2) Van het bepaalde in het eerste lid wor den uitgezonderd Nederlandsche militairen in de rechtmatige uitoefening van hun dienst. (3) De vergunningen, als in het eerste lid bedoeld, welke geldig zijn gedurende een door den secretaris-ge neraal aan te wijzen tijdvak, zijn voorzien van een aantal coupons, welke in hetzelfde tijdvak recht geven op het koopen van een daarop aange geven hoeveelheid motorbrandstof, (4) Het model van de vergunningen en de daaraan gehechte cou pons wordt door den directeur vastgesteld. (5) Verbruikers, bedoeld in het tweede lid van dit artikel, zullen voor het koopen van motorbrand stof gebruik maken van bonnen, afgegeven door een door den secretaris-generaal aan te wijzen in stantie. (6) In afwijking van het in het eerste lid van dit artikel bepaalde is het aan verbruikers, die over een aftapinrichting voor motorbrandstof voor eigen verbruik beschikken, toegestaan motorbrand stof te koopen tegen afgifte van een bestelbon, door of vanwege het rijksbureau uit te reiken, en tot een hoeveelheid, waarop de afgegeven bestelbon recht geeft. Een bestelbon is slechts geldig gedu rende een door den secretaris-generaal aan te wij zen tijdvak. Art. 4. Behoudens het bepaalde in het zesde lid van art. 3 is het aan verbruikers verboden motor brandstof te koopen anders dan tegen afgifte van coupons, als in het derde lid van art. 3 bedoeld, of bonnen, als bedoeld in het vijfde lid van art. 3, en tot grootere of kleinere hoeveelheden dan waarop de afgegeven coupons of bonnen recht ge ven, Art. 5. (1) Het is aan wederverkoopers ver boden aan verbruikers motorbrandstof te verkoo pen of af te leveren anders dan tegen inontvangst- neming van coupons, als bedoeld in het derde lid van art. 3, of bonnen, als bedoeld in het vijfde lid van art 3, en tot grootere of kleinere hoeveelheden dari de ontvangen coupons of bonnen aangeven. (2)Wederverkoopers moeten de coupons eigenhan dig van de vergunning knippen. Zij mogen geen losse coupons in ontvangst nemen. (3) Wederver koopers zijn verplicht de ontvangen coupons op opplakvellen te plakken, welke door of vanwege het Rijksbureau beschikbaar worden gesteld. Arta 6. (1) Het is aan wederverkoopers ver boden motorbrandstof te koopen, anders dan tegen afgifte van op opplakvellen geplakte coupons of tegen afgifte van bonnen, als bedoeld in het vijfde lid van art. 3 en tot grootere of kleinere hoeveel heden dan waarop de afgegeven coupons of bon nen recht geven. (2) De afgifte van de op opplak- vallen geplakte coupons moet geschieden uiterlijk op den eersten werkdag na afloop van het tijdvak gedurende hetwelk de coupons geldig zijn. Art. 7. Het is aan leveranciers verboden aan wederverkoopers motorbrandstof te verkoopen of af te leveren anders dan tegen inontvangstneming van op opplakvellen geplakte coupons of van bon nen, als bedoeld in het vijfde lid van art. 3, en tot grootere of kleinere hoeveelheden dan de ontvangen coupons of bonnen aangegeven. Art. 8. Het is aan leveranciers verboden aan ver bruikers motorbrandstof te verkoopen of af te leveren anders dan tegen inontvangstneming van bestelbons, als bedoeld in het zesde lid van art. 3, en tot grootere of kleinere- hoeveelheden dan de ontvangen bestelbons aangeven. Art. 9. Wederverkoopers en leveranciers, die de op opplakvellen geplakte coupons, de bonnen of be stelbonnen niet aanwenden tot het koopen van motorbrandstof, zijn verplicht deze gedurende een termijn van ten minste zes maanden te bewaren en op eerste aanvrage aan de door of namens den secretaris-generaal daartoe aangewezen personen te vertoonen. Art. 10. (1) Het is verboden zonder schriftelijke vergunning af te geven door den plaatselijken distributiedienst: 1) motorbrandstof te verbruiken voor de voortbeweging van motorrijtuigen; 2) mo torbrandstof, te verbruiken voor de voortstuwing van vaartuigen of voor de aandrijving van hulp motoren aan boord van vaartuigen. (2) Van het bepaalde in het eerste lid worden uitgezonderd: 1) Nederlandsche militairen in de rechtmatige uitoefening van hun dienst; 2) Zij, die in het bezit zjjn van een bestelbon, als bedoeld in het zesde lid van artikel 3. (3) De plaatselijke distributiediensten geven een vergunning, als in het eerste lid bedoeld, slechts af aan hen, die in het bezit zijn van een door een rijksinspecteur afgegeven machtiging tot het ontvangen van vorenbedoelde vergunning. In bij zondere gevallen kan een machtiging worden ver leend door den secretaris-generaal of den directeur Dc beslissingen ten aanzien van het verleencn van machtigingen voor personenvervoer, anders dan voor taxi's, huurauto's en autobussen behoeven de goedkeuring van den directeur. (4) De rijksinspecteurs zijn bevoegd een mach tiging, als in het derde lid bedoeld, af te geven aan personen of lichamen, in hun district woon achtig of gevestigd. Ten aanzien van machtigingen voor motorbrandstof, als bedoeld onder 2) van het eerste lid, kunnen de rijksinspecteurs de bevoegd heid tot afgifte der machtigingen delegeeren aan de secretarissen en de daaronder ressorteerende agenten van bevrachtingscommissies. Bij het be- oordeelen van het al of niet verleenen der machti gingen door rijksinspecteurs winnen zij het advies in van een of meer deskundigen, daartoe door den secretaris-generaal in overleg met zijn ambtgenoot van het departement van waterstaat aan te wijzen. Art. 11. (1) Het is verboden zonder schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijken distributiedienst, motorbenzine of motorbenzol te verbruiken als brandstof voor tractoren of station- naire motoren. (2) Van het bepaalde in het eerste lid worden uitgezonderd: 1) Nederlandsche mili tairen in de rechtmatige uitoefening van hun dienst. 2) Zij, die in het bezit zijn van een be. iiclbon, als bedoeld in het zesde lid van art. 3. 1 (3) De plaatselijke distributiediensten geven een vergunning, als in het eerste lid bedoeld, slechts af aan hen, die in het bezit zijn van een dooi den directeur afgegeven machtiging tot het ontvan gen van vorenbedoelde vergunning. (4) In afwij king van het bepaalde in het eerste lid worden machtigingen tot het ontvangen van vergunningen tot het verbruiken van motorbenzine en motor- benzol als brandstof voor tractoren of stationnaire motoren ten behoeve van den land- of tuinbouw als regel afgegeven door den directeur van afd. II D kunstmeststoffen van 't rijksbureau voedsel voorziening in oorlogstijd. Alexanderstraat 19 te 's Gravenhage. In bijzondere gevallen kan een machtiging worden verleend door den directeur. Art. 12. (1) Het is verboden zonder schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijken distributiedienst, motorbrandstof te verbruiken voor andere doeleinden dan als brandstof voor motoren. (2) Van het bepaalde in het eerste lid worden uit gezonderd zij, die in het bezit zijn van een bestel bon als bedoeld in het zesde lid van art. 3. (3) De plaatselijke distributiediensten geven een vergun ning, als in het eerste lid bedoeld, slechts af aan hen, die in het bezit zijn van een door den directeur afgegeven machtiging tot het ontvangen van voren bedoelde vergunning. Art. 13. Het is behoudens door den secretaris generaal te bepalen uitzonderingen een ieder vér boden motorbrandstof te verbruiken, anders dan in de uitoefening van zijn beroep of bedrijf. Art. 14. De richtlijnen ten aanzien van het ver leenen van machtigingen, als bedoeld in het derde lid van art 10, het derde en vierde lid van art. 11 en het derde lid van art. 12, worden door den secretaris-generaal vastgesteld. Art. 15. (1) Van de in deze beschikking bedoelde verboden kan door den secretaris-generaal of na verkregen machtiging van dezen door den directeur aan bepaalde leveranciers of wederverkoopers of aan alle leverancirs of wederverkoopers voor een bepaalden termijn of tot wederopzeggens toe ge- heele of gedeeltelijke dispensatie worden verleend. (2) Aan een dispensatie, als bedoeld in het eerste lid, kunnen voorwaarden en beperkingen worden verbonden. Art 16. Een ieder is verplicht den directeur op diens verzoek alle inlichtingen te verstrekken, welke hij voor een goede uitvoering van deze be schikking noodzakelijk acht. Art. 17. Alle gegeven voorschriften en regelingen, welke betrekking hebben op het in deze.beschikking geregelde onderwerp, alsmede de daaruit voort vloeiende vergunningen tot koopen of verkoopen van motorbrandstoffen komen met ingang van 1 Juli 1940 te vervallen. Art 18. Deze beschikking kan worden aange haald onder den titel: motorbranstofbeschikking 1940 no. 1. Art. 19. Deze beschikkinig treedt in werking met ingang van den dag barer afkondiging. 's GRAVENHAGE, 17 Juni 1940. Verder bevat het verordeningenblad de volgende beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart betreffende het beheer van de speciale ben zine d.d. 17 Juni. Art. 1. (1) Deze beschikking verstaat onder: se cretaris-generaal: den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart; rijksbureau; het rijksbureau voor aardolie producten, Zeestraat 100104, 's-Gravenhage; di recteur: den directeur van vorenbedoeld rijksbü- reau; speciale benzine: benzihesoorten, welke' met bepaald kookpunttraject worden geleverd en in den handel bekend zijn o.a. onder den naam van: gasoline, petroleumaether, lampenbenzine, wasch- benzine en kookpuntbenzine, met uitzondering van kunstterpentijn, terpentol of terpentina; producent: den natuurlijken of rechtspersoon, die speciale benzine vervaardigt; importeur: den natuurlijken of rechtspersoon, die speciale benzine uit het bui tenland of na voorafgaanden opslag in entrepot hier te lande in het vrije verkeer invoert. (2) De dagelijksche leiding bij de uitvoering van deze re geling berust bij den directeur, die optreedt na mens den secretaris-generaal. Art. 2. (1) Het is den producent of importeur verboden speciale benzine te verkoopen of af te leveren zonder schriftelijke vergunning verleend door den directeur of door personen of instanties, door dezen aangewezen. Aan deze vergunning kun nen voorwaarden en beperkingen worden verbon den. (2) De richtlijnen ten aanzien van het ver leenen van vergunningen, als in het eerste lid be doeld, worden door den secretaris-generaal vast gesteld. Art. 3. Een ieder is verplicht den directeur op diens verzoek alle inlichtingen te verschaffen, welke hij voor een goede uitvoering van deze be schikking noodzakelijk acht. Art. 4. Alle gegeven voorschriften en regelingen, welke betrekking hebben op het in deze beschik king geregelde onderwerp, komen bij de inwerk- treding dezer beschikking.te vervallen. Art. 5. Deze beschikking kan worden aangehaald onder den titel: speciale-benzinebeschikking 1940 no. 1. Art. 6. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. SLEEPVAART. 's-GRAVENHAGE, 28 Juni. Het verordenin genblad bevat het volgend besluit van den secre taris-generaal van het departement van waterstaat betreffende de organisatorische samenvatting der sleepvaart d.d. 22 Juni. Art. 1. Het ter beschikking stellen van een in Nederland thuisbehoorend binnenschip ten be hoeve van het verrichten van sleepdiensten binnen de grenzen van Nederland is slechts geoorloofd aan hen, die lid zijn van een vereeniging, aange sloten bij: hetzij stichting Sleepvaart-centrale, het zij Vereeniging Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart, hetzij een andere, door het departe ment van Waterstaat voor de toepassing van deze regeling erkende organisatie. Art. 2. Onder binnenschepen, die in Nederland thuisbehooren, worden verstaan die, welke voor meer dan de helft toebehooren aan Nederlanders of Nederlandsche rechtspersonen. Art. 3. Van het onder art. 1 bepaalde zijn uitge sloten motorbooten, andere dan sleepbooten, waar mede niet als beroep ten behoeve van derden sleepdiensten worden verricht. Art. 4. Ingesteld" wordt een commissie, bestaan de uit een vertegenwoordiger van elk der hierbo ven genoemde organisaties, onder voorzitterschap van een door het departement van Waterstaat aan te wijzen deskundige, welke commissie tot taak heeft het bevorderen van een juiste behandeling van Nederlandsche sleepvaartaangelegenheden. Art. 5. Beslissingen van deze commissie, voor zoover zij financieele gevolgen hebben voor de aangeslotenen, behoeven de goedkeuring van of vanwege den regeeringscommissaris voor den wederopbouw. Art. 6. Deze beschikking treedt in werking met ingang van den dag harer afkondi ging. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. In ons nummer van Vrijdag stond volgens een ons gezonden verkeerde mededeeling onder de op gave van 'den Burgerlijken Stand Haarlem (over leden): D. M. Roeper. Dit had moeten zijn: D. M. Kalf-Roeper. Verder stond er E. J. Kalf. Dit had moeten zijn E. J. Stokman-Kalf. Na dagen, een heerlijke boottocht RAVELINGSTEEG 13 - Telef. 11292 - Haarlem ZONDAG om 1.50 uur met de salonboot „TRIO" vanaf Zuider Buitenspaarne bij de Lange Brug. Prijs 1.25 en 0.80. Centrale Verwarming AUTOM. OLIE - KOLENSTOOKINR. SANITAIRE INSTALLATIES. Adv Ingez. Med.) HEEMSTEDE Gemeenterekening met batig saldo van f 100.000. Winsten uit gas-, water- en electriciteits- bedrijven. De gemeenterekening over 1939, die "per ultimo Juni wordt afgesloten, levert volgens voorloopige berekeningen een batig saldo op van ruim hon derdduizend gulden. Dit is meer dan in het voorafgaande jaar. toen het batig slot drie en zeventig duizend gulden be droeg en in zooverre is het eindcijfer over 1939 dus wel bevredigend. Niettemin beteekent het, dat ook over het laatste jaar de begrooting in engeren zin nog niet sluitend is geweest. De dienst werd n.l. geopend met een saldo van 1937 ad f 135.000. De gezamenlijke uitgaven hebben de totale ontvangsten dus met ongeveer vijf en der tig duizend gulden overschreden en de reserve positie is met dit bedrag verzwakt De winsten uit de gas-, water en electriciteits- bedrijven hebben aan de verwachtingen beant woord. De geraamde winstuitkeering aan de ge meente kon ten volle gedaan worden en zelfs werd nog eenige overwinst gemaakt: in plaats van f 234.000 kon rond f 240.000 uitgekeerd wor den. Dit is ongeveer zevenduizend gulden meer dan in het voorafgaande jaar, maar het betee kent aan den anderen kant toch, dat het winst cijfer van 1937 (f 243.000) ook in het laatste jaar niet bereikt kon worden. Het electriciteitsbedrijf had een belangrijk grooteren omzet dan in het voorafgaande jaar, hetgeen voor een deel te danken was aan de be zetting van tal van scholen en andere groote ge bouwen door militairen. Ook de gasomzet nam ten opzichte van het vorige jaar beduidend toe, zoodat acht procent meer kolen gedistilleerd werd dan geraagd was. Het gasverbruik over den gewonen meter steeg slechts weinig boven het geraamde kwantum, daarentegen kwam het muntgasverbruik zeven procent boven de raming uit. .Bij het muntgas. .bleef de. stijging van laatste jaren, die te "danken is aan het gunstig beoordeelde vastrecht-tarief, zich regelmatig voortzetten. In 1936 bedroeg de omzet van munt gas nog slechts f 45.000, in 1939 was dit gestegen tot f 60.000. Geen gasrantsoeneering. Uit de behaalde bedrijfsresultaten over 1939 valt nog geen enkele conclusie te trekken ten opzichte van den vermoedelijken gang van zaken over het thans loopende jaar. daarvoor zijn te veel omstandigheden sterk gewijzigd. Van belang is, dit het zich thans laat aan zien, dat géén gasrantsoeneering toegepast zal behoeven te worden. Wel blijft voorloo- pig de vrijwillige beperking van het gasver bruik nog zeer gowenscht, maar tot dwang zal in dit opzicht hoogstwaarschijnlijk niet behoeven te worden overgegaan. De groote besparing op het gasverbruik voor de openbare straatverlichting werkt ten deze na tuurlijk gunstig. Voor 1940 is een totale bedrijfswinst geraamd van f 208.000. zoodat een sterke reductie van het over 1939 behaalde winstcijfer mogelijk is, zon der dat dit nog tot een onvoorzienen tegenvaller leidt. Bovendien behoeft nu aan het gasbedrijf zooveel minder betaald te worden voor de straat verlichting. dat een gereduceerd winstcijfer van het gasbedrijf nog niet in dezelfde mate een feitelijk nadeel voor de gemeentekas beteekent. De belastingopbrengsten, schoolgelden en re tributies zijn in het algemeen niet tegengevallen. Hetzelfde kan gezegd worden van de"belangrijk ste uitgaafposten. Maatschappelijk Hulpbetoon komt met het uit getrokken subsidie van f 110.000 vrijwel uit. Op de uitgaven van dezen dienst bleven de crisis omstandigheden nog doorwerken. Vooral de kos ten voor de tijdelijke ondersteuning zijn daar door verder toegenomen, evenals die voor be deeling in levensmiddelen en kleeding. Ander zijds bleek bij dezen dienst echter een besparing op verschillende onderdeelen mogelijk. Voor 1940 worden de vermoedelijke uitkomsten intusschen minder gunstig beoordeeld. Aan werkloozensteun behoefde slechts weinig meer dan de uitgetrokken f 130.000 betaald te worden, zoodat eenige verbetering ten opzichte van 1938 valt waar te nemen, toen ruim f 135.000 noodig was. Ook hierbij zijn evenwel voor het thans loopende jaar nog veel onzekere factoren. De evacuatie-voorzieningen vroegen een uit gave van bijna tienduizend gulden. Dit bedrag is grootendeels voor materialen besteed, die hun waarde behouden, zoodat later van deze uitgave nog een aanmerkelijk percentage zal kunnen terugkomen. Alles bij elkaar genomen, zijn de uitkomsten over 1939 dus wel bevredigend. Wel werd, zooals hierboven werd berekend, een zeker bedrag in geteerd, maar per 1 Mei j.l. zijn verschillende gemeentelijke belastingen verhoogd geworden, en de daaruit voortvloeiende meerdere baten zouden bij een normale ontwikkeling ruimschoots vol doende zijn geweest de volgende begrootingen ook in engeren zin sluitend te doen zijn. In ieder geval zal de openingspost voor de begrooting van 1941 beduidend hooger zijn, dan die waarmede 1940 begonnen moest worden. BRAND IN KETELHUIS. Vrijdagmiddag werd brand ontdekt in het ketel huis van de melkinrichting der firma D. Schoen maker, welk bedrijf is gevestigd achter perceel Cloosterweg 12. De brand moet ontstaan zijn bij den stoomketel, die in een aparte afdeeling stond, grenzende aan de werkplaats van het bedrijf. Kort voor de brand ontdekt werd, was er nog in do zaak gewerkt en toen een der zoons terug kwam en de deur van het ketelhuis opende, sloegen de vlammen hem tegemoet. Met veel moeite kon hij de stoomkraan nog open zetten en den electri- schen stroom afsluiten. In een ommezien sloegen de vlammen wegens het springen der asbestplaten, waarmede de wan den en het dak bedekt waren, hoog uit het dak, waardoor, daar de loods op slechts enkele meters van de langs den Cloosterweg staande perceelen verwijdert is veel gevaar bestond voor overslaan naar die perceelen. De knallen, veroorzaakt door het springen der platen bezorgde de omwoners be nauwde oogenblikken. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist binnen een kwartier met 2 slangen uitbreiding te voorkomen, zoodat een deel der werkplaats intact bleef. Tevoren hadden omwonenden met een gewone tuinslang getracht een dichtstbijgelegen schuur nat te houden, hetgeen gelukt is. De ketelloods, waarin ook eenige rijwilen stonden, ging geheel verloren, terwijl eenige nog nieuwe ma chines en een motor van het bedrijf, beschadigd werden. Het bedrijf was laag Verzekerd. HAARLEMMERMEER VOOR DE SLACHTOFFERS. De nationale collecte voor de door den oorlog geteisterde gebieden heeft voor het kleine dorpje Vijfhuizen f 1665 opgebracht. GEVONDEN. Een zak met inhoud: een zakdoek; een heeren- hoed; een damestasch met inhoud, een porte^ monnaietje; een kist met inhoud en twee pakken. DE SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN. Doordat in de tusschenronde van het voetbal- tournooi voor lagere scholen de school Oostein- derweg die reeds twee maal kampioen werd door de school Columbialaan (beide uit Aalsmeer) werd verslagen, komt de school Columbialaan thans in de demd-finalle tegen de Christ. School van Hoofddorp. ZANDVOORT KORTE BAANDRAVERIJ. Onder leiding van de Harddraverijvereeniging „Prins Bernhard" te Beverwijk, organiseert de ver eeniging voor Vreemdelingen Verkeer op Donder dag 18 Juli een korte baandraverij op den Boule vard De Favauge te Zandvoort. Reeds zijn 21 paarden ingeschreven waaronder dravers van pri ma kwaliteit. NED. PROT BOND, Gebouw Brugstraat 15, v.m. 10.30 uur Dr. W. Banning, van Bentveld. EXCELSIOR. De algemeene vergadering van de mondaccordeon vereeniging „Excelsior" werd gehouden in Ons Gebouw in de Brugstraat. De voorzitter, de heer C. A. Groos, opende de ver gadering met een hartelijk welkom en gaf daarna een overzicht van het gehouden concours. Van ver scheidene deelnemende vereenigingen waren dank- irieven .ontvangen. Voor Zandvoort was het concours een mooie reclame, vooral ook omdat niet alleen de leden der deèlnemende vereenigingen waren gekomen, doch ook vele supporters. De financieele resultaten van het concours waren niet bepaald schitterend. Er was zelfs een te kort, dat evenwel gemakkelijk uit de kas gedekt kon worden. Nog werd besloten een actie op touw te zetten voor het werven van nieuwe, leden. De voorzitter was van meening, dat speciaal de jongelui behoeften zouden hebben aan ontspanning, zooals Excelsior die biedt. De repetities, die gedurende de zomermaanden zijn gestaakt, zullen in September worden hervat. BLOEMENDAAL VOEDING IN DEZEN TIJD. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf heeft begre pen, dat het en vooral in dezen tijd een sociale taak te vervullen heeft en heeft zijn keuken en de bekwame leidsters beschikbaar gesteld, om het pu bliek voor te lichten met beperkte middelen de voeding zoo goed mogelijk te doen zijn. De schakel is hiervoor de afd. Haarlem en om streken van de Ned. Vrouwen Electriciteits Ver eeniging. Op haar beurt kunnen'de leden in eigen kring de huisvrouwen van voorlichting dienen. Met dit doel was Vrijdagmiddag in het P. E. N.- gebouw door bovengenoemde vereeniging een vergadering belegd, die druk bezocht was en waar mevr. Roersch en mevr. Velius vele practische wen ken gaven. Uit den aard der zaak werd er van uitgegaan dat de huisvrouw electrisch kookt. Terwijl de beide dames toelichtingen gaven werd zomersoep bereid, omelette fine herbé met kaas- regout, gevulde tomaat, gemengde schotel met to maat, spercieboonen, aardappelen en boter, gebak ken groentebollen. Speciaal werd er op gewezen, hoe belangrijk onze zuivel is, en hoe gezond yoghurt, een stukje kaas, een scheut melk in onze spijzen, Men hakke de groenten niet te fijn en kookt ze niet langer dan een half uur, teneinde het vitaminegehalte te be houden. Opgewarmde restjes zijn vitamineloos. Gee den kinderen veel rauwe dingen met een scheut melk. radijs, komkommer, citroensap, om vitaminen aan te vullen. Ook de organen van dieren bevatten veel vita minen; ook peterselie, seldery, vruchten, aardap pelen in schil, salie, marjolijn, sterkes, thijm. Met het oog op de suikerschaarschte kan jam gekookt worden met suiker en glucose half om. Er werd smakelijke thee geschonken van een mengsel van 2/3 Meidoornblad en 1/3 thee. De Meidoornblaadjcs worden gewasschen, ge droogd met electriciteit of in de zon en dan fijn ge wreven. Yoghurt kan gebruikt worden in allerlei ragoutjes en als smeersel op de boterham. Mevr. R. v. d. Noord Magré bedankte beide spreeksters, waarbij mevr. Woliers, presidente van het hoofdbestuur zich aansloot. Aan de dames Roersch en Velius werd een kleine attentie aangeboden als dank voor dezen leerzamen middag. CONCERT H. O. V. Vrijdagavond had, onder groote belangstelling en ideale weersomstandigheden, het tweede concert van de H. O. V. plaats in de muziektent in het Bosch, onder leiding van Mar in us Adam. Na elk nummer klonk een hartelijk applaus. Evenals de vorige maal waren programma's be schikbaar. PRACTISCH VERKEERSEXAMEN. Het practisch verkeersexamen in onze gemeente zal dit jaar gehouden worden op Maandag tot en met Vrijdag a.s. in de omgeving van de Prins Hendriklaan. Er zijn 350 candidaten. verdeeld over 12 scho len. Donderdagmiddag 11 Juli vindt de uitrei king van de speldjes plaats in „Domi". EXCURSIE TUINBOUW. De Excursie van de afd. Tuinbouw en Plant kunde naar de Stadskweekerij te Haarlem is alleszins geslaagd. Het aantal deelnemers was zoo groot, dat er twee groepen werden gevormd, -die onder geleide een ommegang deden en kennis maakten of ver nieuwden met het vele mooie en merkwaardige, dat de Stadszweekerij te zien geeft. Vooral de kassen en enkele bijzondere boomen. trokken groote belangstelling. HILLEGOM EXAMEN MIDDENSTAND. De cursus voor het diploma Handelskennis, uit gaande van de Kon. Nederl. Middenstandsorganisa tie alhier, is opnieuw een succes geworden. Geslaagd zijn voor speciale examens: mevr. P. Dame. A. J. v. Dishoek, W. Roeien, B. Assendelft, H J. Raamsveld, P. W. v. d. Reep, G. Warmerdam, allen te Hillegom: mej. E. Vermeer, E. C. Bakker, T Kranenburg, allen te Lisse; J. Hogeman en P. de Wit te Bennebroek; P. H. Pennings en L. J. Roeien te Noordwijkerhout; L. van Dijk te Velsen-Noord. Voor het normaal (volledig) examen slaagden: mej. N. v. Zonneveld, W. v. d. Laan, H. de Graaf, H. v. d. Jagt, J. v. d. -Akker Wz., allen te Hillegom; J. Schotman te Bennebroek: W. Haas en H. Albers te Lisse en H. Potman te Abbenes. Voorts slaagden nog van de hier gelegerde mili tairen de heeren Lissink, Elsinga en v. d. Linden uit Friesland, die dezen cusrus gratis konden volgen. Vrijdagavond namen de cursisten afscheid van den leider, den heer G. Troost. Woorden van dank en waardeering werden gesproken, terwijl als blij vend aandenken een fraai armbandhorloge met inscriptie werd aangeboden. BLOEDTRANSFUSIEDIENST. Blijkens een ingekomen mededeeling van den medisch leider is het aanwerven en keuren van donors voor den Bloedtransfusiedienst voorloopig stopgezet. EXAMENS. Te Leiden zijn voor het eindexamen H. B. S. 5-jarige cursus geslaagd onze plaatsgenooten mej. C. Flentrop en Carl Scharff. De heer C. Velthuys Jr. slaagde voor het Mercu- rius-diploma maohineschrijven. Voor het examen nuttige handwerken slaagden te Haarlem de dames J. A. Mailand en A. G. Hylkema. DE WERKLOOSHEID In de afgeloopen week bedroeg het aantal werk- loozen 407 tegen vorige week 454 en verleden jaar 256. GEEN EVACUATIES. Ook in Hillegom loopen hardnekkige geruchten over een evacuatie der burgerbevolking op korten termijn. Bij informatie hiernaar bij den burgemees ter deelde deze ons mede dat een en ander volko men uit de lucht gegrepen is. Van evacuatie is geen sprake. PARKEERVERBOD. Aangezien het parkeeren van motorrijtuigen en rijwielen op meer dan twee wielen op den openba ren weg des nachts, in verband met de verduiste ringsmaatregelen, groote gevaren oplevert, heeft de burgemeester een onmiddellijk in werking tredend parkeerverbod uitgevaardigd van een half uur na zonsondergang tot een half uur na zonsopgang. Voor het onmiddellijk uit- en instappen van per sonen of het onmiddellijk laden of lossen van goederen wordt een uitzondering gemaakt. Inlichtingen: Makelaarskantoor g 1 KLEVERLAAN 174 - HAARLEM. Telef. 12840 imiiiiiiiiHiiininniiiiiHiieiiniiDiiuRiiUHiiuHifiiiiiiiuiiuuiniuiimuiinuuiiHiiniBiuiiHiuBiiiiiuiiPHnMril (Adv. Ingez. Med.) VELSEN Zeldzaam jubileum in het kerkelijk leven. De heer M. van Geelen 50 jaar organist. Op 1 Juli a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer M. van Geelen werd benoemd tot organist der Ned. Hervormde gemeente te Velsen. Gedurende een halve eeuw heeft de heer Van Geelen met toewijding de diensten in het oude kerkje met zijn orgelspel begeleid en de geheele gemeente is hem daarvoor dankbaar. Na afloop van den morgendienst op Zondag 30 Juni bestaat er gelegenheid, den jubilaris geluk te wenschen. Zon onder 10.05 Zon op 5.22 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. BEVERWIJK Gemeentelijk noodgeld ingetrokken. Tot en met 6 3uli inwisselbaar. Het gemeentelijk noodgeld dat in de dagen on middellijk na den oorlog wegens gebrek aan pas munt werd uitgegeven, wordt uit de circulatie ge nomen. Tot en met 6 Juli kan men het noodgeld ten kantore van den gemeenteontvanger inwisse len. Na dien datum zal dit noodgeld ophouden betaal middel te zijn. Kantoren van liet gasbedrijf gesloten. In verband met het gouden jubileum van het Gemeentelijk Gasbedrijf zijn de kantoren, zoowel aan den Nieuweweg als aan de Breestraat en de toonzaal op Maandag 1 Juli den geheelen dag gesloten. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 28 Juni 1940. Blei 1614 ct.Baars 2418 ct.; Voorn 1710 ct.; Snoekbaars 6048 ct.: Zeelt 3224 ct.: Brasem 20 ct.; Karper 28 ct.; alles per K.G. Bot f42.50f40 per 50 K.G. IJMUIDEN 29 Juni 1940. Bot f 33,50—f 32 per 50 K.G.; Snoekbaars 47—41 cent, Blei 1512 cent, Baars 16 cent per K.G,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2