DE GROOT KERKCONCERT. Quteimcwns AGENDA. N.V. „GRANITO" De verduistering WANDGEDIERTE MAANDAG T JUUT 1940 HAARLEM'S DAGBLAD' 2 Het Zaterdagavond in het kerkgebouw dei- Broedergemeente gegeven concert heeft den aan wezigen een buitengewoon belangwekkend muzi kaal uurtje geschonken, wijl bij de keuze van het programma al het gangbare vermeden was. Noch Bach of Handel, noch Corelli of Vivaldi kwamen er op voor; daarentegen naast de beroemde na men van Sweelinck, Heinrich Schütz en Buxte- hude andere die men of nauwelijks kent, of wel gewend is in ander verband, in andere omgeving te vinden. Maar met hoe weinige werken dezer grooten hebben we eigenlijk kennis kunnen ma ken! tVat kennen of weten we van J. W. Hanff en van Willem de Fesch; wat weet de doorsnee concertbezoeker van den componist Rachmani noff anders dan dat hij „het" Prélude en een 2de Pianoconcert geschreven heeft? Een geestelijk lied van Rachmaninoff: is dat alleen al niet iets bijzonders op het programma van een kerk- concert? De orgelwerken, die Bets Nederkoorn speelde, gaven een kijk op de ontwikkeling der orgelmu ziek vóór Bach, al was het niet in chronologische volgorde. Want zij eindigde met een werk van den oudste der orgelmeesters, Jan Pietersz. Sweelinck: een Toccata, bestaande uit Inleiding, Fuga en Naspel. Sweelinck wordt als de schepper der op één thema gebouwde, doch harmonisch modulee- rende fuga beschouwd. Maar bij hem won de orgelvirtuoos het nog van den bouwmeester. De overvloedige toevoegsels van snelle passages en figuren zouden later, bij Buxtehude en vooral bij Bach, plaats maken voor een gesta dige ontwikkeling der lijnen, voor een in de grondidee zelve vervatten groei. Hanff (1630- 1706) en Dietrich Buxtehude (16371707) waren Bach een halve eeuw vóór. Van de twee Koraal voorspelen van Hanff, die de organiste als eerste nummer speelde, wees het eene naar de toekomst, het andere naar het verleden: in „Auf meinen lieben Gott" hoorden we een voorbode van Bach's stijl; in „War Gott nicht mit uns" de fiorituren van Sweelinck's tijd. De Fuga in C gr. t. van Buxtehude doet echter voor een van Bach niet onder. Bijna geheel is zij „manualiter" gehouden: het pedaal komt pas op het laatst in actie; maar hoe geestig is het springende thema, dat voor een Gigue zou passen, behandeld! De organiste liet hier een staccato hooren. welks perfectie op het orgel veel moeilijker dan op de piano te ver krijgen! verraste en zij toonde daarmee weel een andere zijde van haar technische ontwikke ling dan zij door de egale uitvoering van Swee linck's passages, door haar legato-spel in het eer ste koraalvoorspel van Hanff had gedaan. Met tempo en stijl was het natuurlijk in orde. Vocale medewerking verleenden Kitty Neder koorn (sopraan) en Ernst Anaka (bas). In de Duetten van Schütz en Haydn bleven beider stem men wat te veel afzondelij k: de heldere sopraan versmolt niet met de ietwat droge bas tot één geheel, en de dikke klank van het orgelpedaal kon in het Duet uit „Die Schöpfung" geen denk beeld van de orkestbegeleiding geven. De bas zanger nam revanche in Liederen van v. Gorissen en Rachmaninoff. Hij droeg die met goede ex pressie voor en vooral „Der Herr erstand", het in donkere kleuren gehouden lied van den Russi- schen meester maakte veel indruk. Ook in „Ernste Stunde" van den weinig bekenden Duitschen com ponist sloot de muziek zich goed bij de woorden van Rilke aan en trof de zanger den juisten toon. De actueele beteekenis der teksten verhoogde de ontvankelijkheid voor deze liederen. Kitty Nederkoorn behoefde geen revanche te nemen. In twee door den Haagschen organist Adr. Engels bewerkte oud-Nederlandsche liederen be vestigde zij de uitnemende indrukken, die haar stem, zangkunst en voordracht reeds vele malen hebben achtergelaten. Willem de Fesch, een Vlaming, omstreeks 1725 organist der O- L, v -kerk te Antwerpen en tevens cellovirtuoos, vestigde zich later in Londen, waar hij met Oratoriums opgang maakte en omstreeks 1760 overleed. Zijn Sonate voor cello was een vondst, alleen reeds om de edele, diepgevoelde Arietta. De melodische lijnen troffen ook in de andere deelen, waarvan de „Allemanda" door haar vorm zeer dicht tot het eerste hoofddeel der klas sieke Sonate nadert. Een verrassing was ook het spel van den cellist J. Vogtsehmidt: nobel, abso luut zuiver en door en door muzikaal. Een naam om te onthouden; een kunstenaar dien we hier vaker hopen te hooren! De baten van dit Kerkeoncert komen aan Rot terdam ten goede. K. DE JONG. P. T. T. maakte in 1939 8.5 millioen winst. Aan het jaaroverzicht over 1939 der P. T. T. wordt het volgende ontleend: De baten bedroegen f 98.735.000 en de lasten 90.235.000, zoodat er vermoedelijk f 8.500.000 winst is gemaakt. Ondervond het verkeer te land den terugslag van de roering der tijden, het postverkeer door de lucht onderging deze in nog grootere mate. In de eerste oorlogsweken was van niet minder dan van een vol komen ointwrichting van het luehtpostverkeer sprake. Door de in verschillende landen uitgevaar digde vliegverboden moest de K. L. M. op 2 Septem ber besluiten het vertrek der Indië-vliegtuigen voor- loopig niet te doen plaats hebben. Wederom was men aangewezen op verzending van de post per boot. Ge durende de eerste weken van September bleef de post verzending zeer onzeker. Deze toestand bleef bestaan tot 15 September. Toen werd de K. L. M.- Indië-luchtdienst naar beide richtingen in voorloo- pigen vorm hervat, n.l. tusschen Napels en Ban doeng. Tusschen Napels en Amsterdam werd de post per trein vervoerd. De vliegtuigen vertrokken twee- naai per week. Niettegenstaande de inkrimping van den dienst en de vele keeren, dat in het geheel niet kon worden gevlogen bleef het gewicht van de in Nederland ingeladen post slechts 3000 kg. ten achter bij de.in 1938 verzonden hoeveelheid. Het gewicht van de in Nederlandsch-Indië per vliegtuig verzon den stukken steeg zelfs plus minus 2300 kg. boven de hoeveelheid welke in 1938 werd verstuurd, wel een bewijs, dat in onzekere tijden meer dan ooit be hoefte wordt gevoeld aan gedachtenwisseling tus schen tropisch-Nederland en het Moederland. (A.N.P.) UITBREIDING POSTVERKEER MET DUITSCHLAND. Het postverkeer met Duitschland is weer in zooverre uitgebreid, dat thans ook de verzending van monsters, handelsdocumenten, drukwerken en z.g.n. gemengde zendingen mogelijk is. (A.N.P.). RUSLAND EISCHTE GEEN VLOOTBASES. Naar Stefani uit Boekarest meldt heeft de Roe mee nsche minister voor propaganda verklaard dat de Sovjet van de Roemeensche regeering geen vlootbases en havens aan den Donau en de Zwarte Zee heeft geëischt. In 1000 kleuren voorradig. Vrij van distributie GROOTE HOUTSTRAAT 98 (Adv. Ingez, Med.) Heden: MAANDAG 1 JULI Stadsschouwburg, Volksconcert H. O. V„ 7.45 uur. Frans Hals Theater: „Vooruit met de geit", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De jonge Dr. Kildare", 2.30. 7 en 9 uur. Rembrandt Theater: „Huwelijksproblemen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Mr. Moto op het eiland des doods", 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur, DINSDAG 2 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8 tot 9 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond: Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken jran Haarlemsche schilders, 104 uur. (Adv. Ingez. Med.) N. BOERKOEL Aelbertsbergstraat 80 Telef. 14028 - Zaak: Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN „Strak van lijn, soepel van prijs." (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 2 JULI 1940. Progr. I Jaarsveld. Progr. II Kootwijk. Progr. III Duitsch station. Progr. IV idem. Progr. V: 7.008.00 Eigen gramofoonplatencon- cert. Klassiek programma. Opnamen van: Philadelphia Symphonie Orkest o.l.v. Leopold Stokowsky, Staatskapel van Berlijn o.l.v. Leo Blech, Concertgebouworkest o.l.v, Wil lem Mengelberg. Phil. Symph. Orkest: 1. Menuet v. Boccherini, 2. Danse macabre v. Saint Saëns. 3. 18th Century Dance v. Haydn. 4. Waltz of the flowers v. Tschai. kowsky.. Staatskapel Berlijn: 5. Hongaarsche Dansen 5 en 6 van Brahms. 6. Slavische Dansen 1 en 2 van Dvorak. 7. Polonaise nr. 1 in A dur van Chopin. Concertgebouw-Orkest. 8. Perpetuum Mobile van Joh. Strauss. 9. Alceste Ouv. v. Von Glück. 10. Cossack Dance v. Tschaikowsky. 11. Hongaarsche Marsch v. Berlioz. SNEEUWOPRUIMING EN BESTRIJDING VAN GLADHEID IN NOORD-HOLLAND. Bij de behandeling in de Commissie uit Prov, Staten van de voorgestelde wijziging van het We genreglement Noord-Holland, vroeg een lid, of het Wegenreglement ook na de wijziging, welke voor gesteld wordt, wel voldoende waarborgen geeft, dat in een strengen winter de sneeuw voldoende wordt geruimd en de bestrijding der gladheid naar behooren geschiedt, waarbij het lid er op wees, dat de onderhoudsplichtigen dikwijls niet over de tech nische middelen beschikken om aan hun verplich tingen te voldoen. Gevraagd werd daarom, of het niet gewenscht was, dat de bestrijding van deze euvelen door de Provincie zelf of door een ander groot lichaam ter hand genomen werd. Een ander lid was van oordeel, dat er in het voorgestelde aanleiding gevonden kon worden te overwegen, of niet gestreefd moest worden naar meer concentratie van het wegbeheer. In grooter verband zouden bestrijdingsmiddelen meer succes kunnen hebben en het zou aan te bevelen zijn dezen kant uit te gaan, wanneer zou blijken, dat de polders het werk niet aankunnen. Het aanwezige lid van Ged. Staten waarschuwde er tegen, te spoedig onderhoudsplichtigen hun ver plichtingen uit handen te nemen. Men moet niet vergeten, dat bij verschijnselen als de afgeloopen winter te zien heeft gegeven, geen enkel lichaam over de miiddelen beschikt om in korten tijd af doende maatregelen te nemen. De gemaakte op merkingen gingen naar de meening van het lid van Ged. Staten veel verder dan het onderwerp, waarop de voordracht betrekking had. Deze beoogde slechts aan de onderhoudsplichtigen, naast de reeds be staande verplichting van het wegruimen van sneeuw, op te leggen de verplichting van het nemen van voldoende maatregelen ter ondervanging van het gevaar, dat voor het verkeer ontstaat door glad heid van het wegdek tengevolge van ijsvorming. De Commissie adviseerde tot aanneming van de voordracht. Het eerste Lustrum van het A. N. P. Het is heden vijf jaren geleden, dat het Alge meen Nederlandsch Persbureau A.N.P." zijn werkzaamheden aanving. Het A.N.P. is een zelf standig werkende stichting van de Vereeniging van directeuren en uitgevers van dagbladen „De Nederlandsche Dagbladpers". In het A.N.P. zijn achtereenvolgens opgenomen de nieuwsdiensten van vier persbureaux. welke vroeger zelfstandig werkten, het Nederlandsch Telegraaf Agentschap (Reuter), het persbureau Vaz Dias, het Nederlandsch OHaagsch) corres pondentiebureau (Belinfante en Vaz Dias) en de N.V. Aneta-den Haag. Kort na de inwerkingtre ding van het nieuwe bedrijf werd de oude trans missie van nieuwsberichten per radio vervangen door den verreschrijver, meer békend als de telex. Twee telexnetten kwamen spoedig tot stand, het groote met ruim tachtig aangesloten dag bladen voor de algemeene nieuwsdiensten van het A.N.P. Voor de ontvangst van de nieuws berichten uit het buitenland kwam de transmissie per Heli-schrijver (draadlooze beeldtelegrafie) steeds meer in gebruik. De technische outillage van het bedrijf werd in den loop van deze eerste vijf jaren voortdurend verbeterd en uitgebreid, zoodat het A.N.P. er op mocht bogen een der technisch' besst ingerichte nieuwsbureaux van Europa te zijn. Op initiatief van het A.N.P. kwam een eigen nieuwsdienst tus schen de Oslo-Staten per Hellzender tot stand Een eigen telexlijn naar Brussel bracht nauwe samenwerking- met het Zuidelijk buurland. Eenige dagen voor den oorlog was een overeenkomst tot stand gekomen met de P.T.T. voor de beschik baarstelling van een eigen seinkanaal tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië, voorloopig met morse werkend, dat later in een Heli-kanaal zou 'kunnen worden omgezet, teneinde de gelijk tijdige ontvangst der nieuwsberichten uit Neder land ook in Zuid-Afrika te vergemakkelijken. Door den oorlog zijn laatstgenoemde verbindin gen onderbroken. Aan de tostandkoming van een eigen seikanaal voor nieuwsuitwisseling met de West werd eveneens gewerkt. Zon onder 10.04 Zon op 5.23 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Het adres van de H. O. V. De Ned. Toonkunsten aarsbond betuigt adhaesie. Het hoofdbestuur van den Ned. Toonkunste- naarsbond heeft aan den Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven- hage een adres gezonden, waarin het adhaesie be tuigt aan het adres, dat door het bestuur van de Haarlemsche Orkestvereeniging bij genoemden functionaris is ingediend. Het hoofdbestuur vestigt er nog eens de aan dacht op (zooals het dit al bij een vroegere ge legenheid heeft gedaan) dat bij de H.O.V. de sala rissen ongekend laag zijn (zij liggen tusschen 11 en 19.47 per week), tengevolge van de financieele onmacht der vereeniging. Bevendien moeten de musici de kosten dragen van verplichte avond- kleeding, onderhoud van instrumenten, aanschaf fing van snaren enz. Ondanks de geringe salarissen is de H.O.V. niet in staat, haar orkestleden het volle jaar in dienst te houden, zoodat vele musici gedurende 5 maanden van elk jèar op den steun zijn aangewezen. Er is dus, zoo meent het hoofdbestuur, alle aan leiding, tot verhooging van het Rijkssubsidie aan de H.O.V. over te gaan. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. De bominslag in (le Edisonstraat. Geachte redactie, Ondergeteekenden gevoelen behoefte, hun dank te betuigen en hun bewondering uit te spreken voor de snelle hulp, zoowel materieel als op andere wijze, aan hen als slachtoffers van den bominslag in de Edisonstraat gegeven. Vol lof zijn zij voor de organisatie van de Haarlemsche Luchtbescherming en andere hulpinstellingen in al haar onderdeele die bewezen hebben geheel opgewassen te ziji. tegen hun taak. Afgezien van de hulp door K.V.V. en zoo moge lijk nog door het Bureau voor oorlogsgeweldschade in Den Haag te verleenen, zijn er echter nog kleine zakenlieden en burgers te steunen die van deze instellingen geen hulp te wachten hebben. Wij hopen en verwachten dat voor deze menschen nog maatregelen kunnen genomen worden op andere wijze. Met dank voor de plaatsruimte, Namens de getroffenen (BEKKER, 'Edisonstraat 6. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING. Fa. H. v. LOON - TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM. Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen. (Adv. Ingez. Med.) Openluchtbijeenkomst N. S. B. Opwekking tot éénheid en samenwerking. Zaterdagmiddag werd op liet terrein aan de Paviljoenslaan te Haarlem een openluchtbijeen komst van de N.S.B. gehouden, waar mr. M. M. Rost van Tonningen het woord voerde. Om het spreekgestoelte dat aan den kant van het gebouw der Prov. Griffie was opgesteld ston den vele luisteraars geschaard en om het terrein heen had zich een groote kring gevormd. Op het terrein waren luidsprekers geplaatst. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van de W.A.-Harmonie uit Amsterdam. De districtsleider van district 14, de heer W. Kruyshoop, sprak een openingswoord, waarin hij o.a. zeide, dat nog maar enkele weken geleden vele N.S.B,-ers in arrest waren. Nu is de toestand geheel anders geworden en aan duizenden volks- genooten gaan in dezen tijd de oogen open. Nadat hierna gezamenlijk „De Zwarte Legioe nen" was gezongen, betrad mr. Rost van Ton ningen het spreekgestoelte, met houzee-geroep ontvangen. Spr. begon met te zeggen dat wij verkeeren in de barensweeën van een nieuwen tijd. De knech ten van het oude regiem zullen moeten bukken omdat een volk is opgestaan. Spr. is in Delft met 50 man de straat opgegaan en heeft er de straten schoongeveegd. Orde en tucht zullen van nu af aan heerschen. De Nationaal-Socialisten zijn bereid, veel te vergeven, ofschoon natuurlijk niet alles, wat hun in den jongsten tijd is aangedaan. Opgeruimd moet worden, wat den opbouw van ons volk ver hindert. Te Rotterdam dacht de burgemeester, mr. Oud, de N.S.B. van de straat te kunnen houden; toch zijn 50 N.S.B.-ers er gaan colporteeren. Wat nu gebeuren moet is, dat het geheele volk de handen inéén moet slaan voor den opbouw van een nieuwe volksgemeenschap. Wij hebben, zeide spr., geen haat in ons hart, want ons volk is één groote bloedgemeenschap, één gemeenschap van cultuur, Honderdvijftig jaar lang hebben de Neder- landsche arbeiders gehoopt op verbetering van hun bestaan en onder Christelijke regeeringen hebben zij in werkloosheid en slavernij geleefd. Ik doe nu een beroep, riep mr. Rost van Tonnin gen uit, op alle arbeiders, van welke richting ook en op alle boeren, de verdeeldheid op zij te zet ten en elkaar de hand te reiken. Wij staan nu aan den drempel van het komende. Elk waarachtig Nederlander van den bloede moet weten, dat het voortzetten van den ouderlingen strijd een mis daad is tegenover God. Het nationaal-socialisme beteekent: Kameraadschap in eigen volk. Het woord .socialisme" is vergeefsch geweest. Veertig jaar heeft het volk strijd gevoerd achter onze Marxistische partijen en nog heeft het geen geluk. Mogen, moeten wij ons volk nog het geluk onthouden? Of zeggen: er komt een nieuwe tijd; er ontstaat een nieuwe werkgemeenschap? Wij allen kunnen tezamen een groot en prachtig werk bouwen. Wij moeten onze krachten concen- treeren op de vorming van een Nederlandsch ar beidsfront. De heerschappij van parasieten moet vervangen worden door die van den arbeid, waar bij de arbeider wordt geëerd. De tijd van een ver deeld volk en verdeelde krachten behoort tot het verleden. Onder leiding van Woudenbeï'g stijgt het Arbeidsfront met den dag, allen stumperds ten spijt. Alle arbeiders moeten in het Arbeids front worden ingeschakeld: zij moeten, van welke gezindheid zij ook zijn, gelijke rechten hebben. De N.S.B. zal de volgende eischen stellen: op heffing van het Rijkssubsidie aan werklozen kassen; invoering van een algemeene verplichte Rijkswerkloozenkas voor iedereen; opheffing van loonaftrek voor ongeorganiseerden en m 't algemeen opheffing van het verschil tus schen georganiseerden en ongeorganiseerden; dus: uitbetaling van gelijken crisissteun in ambts lokalen, van overheidswege en dus niet meer door vakvereenigingen. Verder moeten de slachtoffers van den oorlog geholpen worden; alles moet in dienst van deze ongelukkigen worden gesteld. Niet langer mogen kinderen geestelijk en lichamelijk door ondervoe ding worden verminkt. Alle politieke partijen hebben kopstukken, die wij waardeeren, vervolgde spr. Met hen willen wij gaarne samenwerken. In alle plannen, die door verschillenden zijn opgezet tot bestrijding der werkloosheid is iets goeds. Dat kan gebruikt worden, met medewerking van alle deskundigen van alle politieke partijen, om onzen bodem tot volle productie te brengen. Dan zal er geen werk loosheid meer zijn, neen: wij zullen krachten te kort hebben. Het arbeidsprogramma is dus: voedsel voor ons volk; een groot bouwprogram, zoodat nog vóór den winter de grootste nood gelenigd kan zijn; kleeding voor het volk (er zijn nog groote re serves in onze textielfabrieken)het bouwen van nieuwe wegen voor het verkeer. En dan zal een nieuwe tijd dagen, waarin wie leiderseigenschappen heeft zal komen op de plaats waar hij hoort, waar ook zijn wieg heeft gestaan. Tot slot van de bijeenkomst werden gezamen lijk gezongen: „Vrijheid en Recht" en „Alle man van Neerlands stam", terwijl de N.S.B.-groet werd gebracht. Nationale Inzameling 1940. Oproeping voor collectanten. De collecte voor de Nationale inzameling 1940 ten bate van de Nederlandsche slachtoffers in de Nederlandsche door de oorlogvoering getroffen ge bieden gaat nu door op 6 Juli a.s. De organisatie blijft in dezelfde handen n.l. van de afdeeling Haarlem en Omstreken van het Neder landsche Roode Kruis. De dames-wijkpresidenten. de beproefde hulp krachten bij de jaarlijkse,he Roode Kruis collecte zullen ook nu weer haar medewerking verleenen. En de collectanten? De Regelingscommissie heeft er vele noodig en doet daarom een beroep op een ieder, dames en heeren, die in staat is a.s. Zaterdag zich voor dit doel beschikbaar te stellen. De opbrengst komt ten goede aan de Nederland sche getroffen gebieden. Een ieder heeft in de couranten kunnen lezen van het prachtige resul taat van deze inzameling in vele kleinere plaatsen. Haarlem mag daarbij niet achterblijven, Haarlem heeft een naam op dit gebied, die gehandhaafd moet blijven, de opbrengsten der Haarlemsche collecten behooren altijd tot de hoogste in den lande. Geeft u dus op als collectant. Helpsters van het Roode Kruis bij mevr. A. Zwa nenburgter Gast, Mauricialaan 21 O verveen. Helpsters der Johanniter-orde bij mevr. R. van PaassenKohlbrugge, Hazepaterslaan 6. Helpsters van het Wit-Gele Kruis aan het bureau Parklaan 75 en alle andere bij 't K.V.V., Stadhuis ingang" Zijlstraat.» De nieuwe rijwielplaatjes. Men late ze stempelen! Reeds thans zijn de nieuwe rijwielplaatjes krijgbaar en men kan ze weer laten afstempelen met naam en adres aan één der tentjes der Vereeni ging „Arbeid voor Onvolwaardigen" (A. V. O.), staande in de nabijheid der postkantoren in meer dan 40 groote gemeenten des lands. Die afstempeling is noodig om zichzelf te verzeke ren tegen diefstal en verlies van het rijwielplaatj^ En ze is dubbel noodig om genoemde vereeniging te helpen in haar taak, aan onvolwaardige arbeids krachten zooveel mogelijk passenden arbeid te ver schaffen. De centrale recherche in Amsterdam heeft stem peling indertijd aanbevolen. Plaatjes (met naam en adres) die verloren wei'den en door den vinder in een stukje papier in een brievenbus worden gedepo neerd, brengt de Post tegen brief porto op het juiste adres terug. De vroegtijdige uitgifte van de plaatjes heeft nog dit voordeel, dat men meer op zijn gemak zich van een rijwielbelastïngmerk kan voorzien en dat groote personeelen van kantoren, fabrieken en werkplaatsen alsmede de bevolking van onderwijs- en verplegingsinrichtingen, collectief, zonder er zelf moeite voor te doen, een gestempeld plaatje kunnen krijgen als via het hoofd dier personeelen of be volking een collectieve lijst van namen en adressen aan de plaatselijken vertegenwoordiger der A.V.O. wordt gezonden. En wat de zoo ongezochte gelegenheid betreft om een paar honderd onvolwaardige arbeidskrach ten eenige maanden aan nuttigen arbeid te helpen, het zal wel weinig betoog behoeven hoe noodzake lijk het is, ook weer dit jaar deze menschen, die in ^en regel buiten het gewone productieproces val- i door eigen arbeid wat te laten verdienen. Uit hoofde van al deze overwegingen ondervindt de A. V. O. bij dit werk allerwege groote mede werking, niet alleen van het Departement van Financiën en het bestuur der P.T.T.maar ook van de plaatselijke politie-autoriteiten en allerlei sociale instellingen, zooals armbesturen, arbeids beurzen, enz. en niet het minst van werkgevers en hun organisaties, die hun tusschenkomst verleenen voor het collectief stempelen voor hun personeel. Behalve gestempelde rijwielplaatjes, stelt de A.V.O. ook gestempelde herkenningsplaatjes (bij evacuatie, enz. noodig) en andere adresplaatjes, ter bevestiging op koffers, tasschen, actetasschen, parapluies, reistasschen, hondenhalsbanden e.d. be schikbaar. In Haarlem staan de tentjes weer evenals vorige jaren vóór het hoofdpostkantoor en vóór de Rïpperda kazerne aan den Schoterweg, terwijl ook Heemstede dit jaar, dankzij de welwillende medewerking der gemeentelijke autoriteiten, een stempeigelegenheid heeft gekregen. Hier staat het tentje vóór het postkantoor op den Binnenweg. Joodsch oproer te Galatz. BOEKAREST (D. N. B.) Te Galatz is een op roer van gewapende joden uitgebroken. Roemeen sche soldaten moesten te hulp worden geroepen, waarbij het tot ernstige straatgevechten kwam. Het oproer kon onderdrukt worden. Er zouden verscheidene honderden dooden zijn. HITLER WAS TE PARIJS. BERLIJN (D. N. B.). Uit foto's in de bladen, waaropj Hitler met zijn staf aan den voet van den Eifeltoren staat afgebeeld, blijkt dat de Führer een dezer dagen de Fransche hoofdstad heeft bezocht. PRIJSVERHOOGING VAN TABAK EN LUCIFERS IN ITALIë. ROME 1 Juli (D. N. B.) Van heden af begint in Italië een prijsverhooging van ongeveer 4 tot 5 pet. voor tabak en lucifers. Ook eenige andere monopolie producten worden eenigszins verhoogd in prijs. Achter de huizen op den Vlaamschen weg lag een stuk onbebouwd terrein. De buurtvcreeniging „Ramplaankwartier" heeft van den eigenaar toestemming ge kregen op dezen grond door haar leden groententuintjes te laten aanleggen. De eerste amateur-tuiniers aan den arbeid. HALFWEG HALFWEGSCHE WATERPOLOCLUB WINT MET 2—1. De waterpoloclub „Halfweg" speelde Zaterdag avond in de zweminrichting aan de Verlengde Marialaan te Zwanenburg een wedstrijd tegen de Hillegomsche zwemvereeniging, die door Halfweg met 21 gewonnen werd. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. Bouma, 23 j. en C. T, Q. v. d. Mey 31 j.; C. J. v. Gaale 24 j. en A. v. Loon 23 j.; Th. B. Fink 29 j. en C. A. van Lieshout, 29 j. Bevallen: Geertruida Maria, dochter van Thor- borg en Van Schie. Overleden: M. de Graaf, echtgenoote van L. J. H. Me9ker, oud 58 jaar. TOEZEGGING VAN BEROEP. De candidaat H. van Niel, hulpprediker bij de Ned. Hervormde Kerk te Halfweg heeft niet zoo als wij gemeld hebben een beroep uit Burgwerd in Friesland aanvaard. De heer van Niel heeft alleen een toezegging van beroep ontvangen. PERSONALIA. Onze plaafcsgenooten de heeren J. Meyer en J. F. H. de Zeeuw slaagden voor het onderwijzers examen aan de Gereformeerde Kweekschool te Amsterdam. KIND VERDRONKEN. Het 3-jarig zoontje van den heer de R. is in dc zoogenaamde „groote tocht" van den Hout- rakpolder spelenderwijs te water geraakt. Nie mand heeft iets gemerkt, zoodat het kind pas eenige minuten later uit het water gehaald kon worden. Dr. C, A. Jans paste nog kunstmatige ademhaling toe, doch dit mocht helaas niet meer baten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2