'liet JOient en Jan öiie&ol. Het menu van den dag. Huwelijk met modern Comfort. WÖ'EN'SDXU 3 JUET T9"43 TT 'A' 'K R r E 5PS 75 'A "G B17 A 75 if VOOR DE VROUW DEZELFDE INKOMSTEN ALS VROEGER. Er wordt druk gepraat overde huishouding natuurlijk; waar ecnige vrouwen bij elkaar zijn, komt, soms tot vervelens tee, het gesprek maar al te vaak op zuinigheid, op bezuinigingen, en ieder wil haar speciale maatregelen uiten, niet om de deugdelijkheid te toetsen aan die van an deren, maar om te laten hooren. hoe best zij alles wel voor elkaar heeft. Als vrouwen elkaar raad vragen, zullen zij dat meestal niet in een grooten kring doen, maar wanneer zij samen zijn met een enkele andere; het gesprek in het groot,e gezelschap wordt enkel en alleen op touw gezet door haar die vindt, dat niemand het beter voor elkaar heeft dan zijzelf. Intusschen komen er dan allerlei bezuinigings staaltjes aan het licht, die eigenlijk niet zoo erg veel zin hebben; de mevrouw, wier man een on veranderd inkomen heeft, is het meest vervuld van de bezuinigingen, die zij noodzakelijkerwijze over alle linies moet toepassen. Nietwaar, je weet nog nooit wat er gebeuren gaat, en wie zal zeg gen, of het inkomen dat haar man nu nog heeft, over drie maanden nog precies zoo zal blijven gehandhaafd. Bovendien is het wel goed om de kinderen en het dienstmeisje zoo vast aan wat meer zuinigheid te wennen: de leveranciers moe ten ook maar niet denken, dat alles vlot en van den hoogen boom kan blijven doorgaan. Deze en dergelijke redeneeringen dienen alleen maar om een zekere angstige gierigheid te verbergen en om mee te kunnen doen aan de allernieuwste mode, de bezuinigingsmode. Natuurlijk heeft iedere huisvrouw den maat- schappelijken plicht, om de tering naar de nering te zetten, en wel meer speciaal haar tering naar haar nering. Doet zij dit niet, en besteedt zij meer geld, dan het inkomen bedraagt, dan doet zij dom', maar op den duur loopt zij daarmee vast en •krijgt een onplezierige waarschuwing in den vorm van schuldeischers die tot betalen aan sporen. Aan den anderen kant is de vrouw des huizes die te krenterig optreedt even dom, maar zij krijgt haar waarschuwing niet, want zij voldoet immers aan haar verplichtingen! Bezuinigen omdat het mode is, of omdat men te krenterig is om den leveranciers een behoorlijke winst te gunnen, kan ieder ongestraft doen, maar het werkt mee om het maatschappelijk rader werk stroef en hortend te doen functionneeren. Wie pingelt op den prijs van het bosje bloemen dat zij aan de deur koopt, wie den eenen leveran cier tegen den anderen in dezelfde branche uit speelt om aan de laagste prijzen te komen, wie van het standpunt uitgaat dat wantrouwen de eenige weg is om het allerbeste voor het kleinste beetje geld te krijgen, die is al op een dwaalweg, maar het is mogelijk, dat zij dit noodgedwongen uit een zeer schrale of een zeer sterk vermin derde beurs doet. Is het inkomen echter onver minderd, dan wordt het tijd dat zulke menschen eens wat meer gemeenschapsgevoel bij zichzelf gaan ontwikkelen, teneinde te leeren dat zij de gelukkigen zijn die tot taak hebben, het econo mische leven te helpen opbouwen. Wat er dan over drie maanden misschien gaat gebeuren, kan niemand zeggen, maar als het zoover is, is het immers altijd nog vroeg genoeg om het roer om te gooien en de nieuwe noodza kelijkheid van bezuinigingen aan het woord te laten. De taak van de huisvrouw wordt er m een ver anderde samenleving nooit gemakkelijker op, zij moet zich aanpassen aan de nieuwe eischen die het leven haar stelt, en dat liefst in den kortst mogelijken tijd. Is het inkomen van den man dus sterk ver minderd. dan zal zij al haar denken en kunnen moeten inzetten om haar huishouding zoo spoe dig mogelijk op die nieuwe basis vlot te laten verloopen. Zijn de inkomsten echter dezelfde gebleven, dan moet zij zich teweer stellen tegen de sterke invloeden van buitenaf, die haar als onmaat schappelijk doodverven nu zij niet aan de al- gemeene bezuinigingen meedoet. Maar niemand kan immers in haar beurs kijken, en daarom moet zij ervan overtuigd zijn, dat het haar eerste plicht is om alles gewoon te doen, voor zoover zij toch a! niet tot bezuinigingen is gedwongen door de maatregelen van de overheid. Gun ieder het zijne: gelukkige menschen die dit nog van toepassing kunnen doen zijn, maar het legt hun ook den plicht op, daarnaar te han delen, en zich niet te laten meesleepen in een stroom van zuinigheidsmaatregelen, die voor hen geen zin hebben. E. E. J.—P. Verstopte gootsteen. Is uw gootsteen verstopt en kunt u niet zoo gauw een loodgieter krijgen, probeer dan eens het volgende: een oude rubberbal, waar de kinderen meer gespeeld hebben of een tennisbal wordt doormidden gesneden. U vult het gat van de gootsteen met natte lappen, plaats de halve bal over het gat heen en drukt er hard op met uw duim, in en uit. Het luchtledig, dat nu ontstaat, zal de gootsteen weer in orde maken. Tenmin ste't is te probeeren. GEBLOEMDE JAPON. ■<2517 Voor de warme zomerdagen is dit een elegante japon van gebloemde stof voor flinke figuren. Deze japon is gemaakt met een punthals, welke wordt afgewerkt met een paar effen revertjes. Het lijfje valt middenvoor iets ruim. De voor baan van de zesbaans rok loopt door op het lijfje en de ceintuur valt daar onderuit. Lange kopmouw, waarvan echter ook een korte mouw gemaakt kan worden. RECEPTEN. Groentesoep: 1 L. bouillon of water; groenten voor soep: peterselie, V2 d.L. rijst, maggi aroma, peper en zout. Trek de bouillon van kalfspoulet, of maak ze van water met 4 bouillonblokjes, of neem alleen water met wat zout. Strooi hierin de rijst, laat ze zes mi nuten voorkoken en zet ze anderhalf uur in de hooikist. Worden er balletjes in de soep gegeten, dan worden deze gelijk met de rijst in de pan gedaan. Neem de soep uit de hooikist als de rijst gaar is, en voeg de schoongemaakte en zeer fijngekookte groen ten toe. Laat alles nog vijf minuten doorkoken, doe er in de soepterrine peterselie bij en dien de soep op. Deze bereiding heeft het voordeel, dat de groen ten. die van hun vitamines verliezen zouden in de hooikist, deze belangrijke voedingsstoffen volledig behouden kunnen. HET HOOFDGERECHT. Bale de kalfslapjes op de gewone wijze. Dop de doperwten, zet ze op met weinig kokend water en zout en kook ze vlug gaar. Snij intusschen van de tomaten het kroontje en een kapje af, schep ze met een theelepel leeg en gebruik deze moes om de jus van het kalfsvleesch af te maken. Vul de uitgeholde tomaten met de afgegoten dop erwten, waarbij een snippertje suiker is gevoegd, leg er een klontje boter en wat peterselie bovenop en zorg dat dit klaar is, wanneer de aardappelen gestoomd zullen worden. Zet de gevulde tomaten in een pan op een kookring op de aardappelpan en laat alles samen heet worden. Schik de gevulde tomaten om de kalfslapjes op een vleeschschotel en presenteer de aardappelen en de jus er apart bij. HANGOP. Hangop en zure, dikke melk zijn twee heerlijke frissche gerechten voor de zomermaanden. Al; toespijs of aan het ontbijt kunnen ze gegeven wor den. Ze zijn al veel meer bekend dan eer.ige jaren geleden, vooral ook door de propaganda, die ge maakt is voor het meer gebruiken van melk en de zuivelproducten. Het zijn geconcentreerde voedingsmiddelen, een groot deel van het water, dat melk bevat is er uit verwijderd. Voor menschen en kinderen, die niet zulke groote porties tegelijk kunnen verwerken, bevat een kleine portie hangop of zure melk gegeven met beschuit, - suiker en naar verkiezing kaneel veel voedsel, in een klein volume. Voor 4 personen rekent men 3 a 4 1. karnemelk. Een vergiet wordt op een pan of emmer geplaatst en in het vergiet legt men een uitgespoelde doek of servet. Hierop schenkt men zooveel karnemelk als er in kan en laat alles 1 uur staan. Met een lepel schept men nu het dikke, dat zich op de doek heeft afgezet af en verzamelt dit in een kom. De rest karnemelk voegt men er bij, en als er zich weer voldoende afgezet heeft tegen de doek, schept men dit er weer af, zoodoorgaande, tot al het water er uitgelooopen is, en men al het dikke verzameld heeft. Dit klopt men nu tot een gelijkmatige massa en dient het op met suiker, beschuit en desge- wenscht kaneel. Vroeger werd de karnemelk in een zak in de zon opgehangen, zoolang tot al het vocht er uit was, en het dikke overgebleven. Dit duurde viïj lang, en de hangop werd hierdoor weieens minder lekker van smaak. ZURE MELK. 3 1. gepasteuriseerde melk vermengd met 1 1. kar nemelk laat men 24 uur staan, tot alles dik gewor den is, bij voorkeur op een warme plaats. De dikke melk in een doek gieten, die men net als bij het maken van hangop, op een vergiet legt. Het water loopt er door, en in de doek houdt men een dikke witte massa over, die gegeven wordt met suiker en kaneel. Wie deze gerechten extra-fijn wil maken, waarbij ze op een eterijtje geen slecht figuur slaan, presen teert ze met een klein fleschje room erdoor en aardbeien apart erbij, maar dan zonder kaneel. Onberispelijke ruiten. Als uw ruiten, na goed gesponsd en ge zeemd te zijn, er nog eenigszins ..mistig" of stre- perig uitzien, doet u één druppel metaalpoets op een schoonen doek en wrijft ze stevig af. Een probaat middel, ook voor spiegels, schilderijen, geverfde deuren, enz. Groentesoep Kalfslapjes Tomaten met doperwten Aardappelen Hangop of zure melk VOOR DE KINDEREN Bibberend zaten zij in de sloep en vroegen aan hun redders wie ze waren en van welk schip ze kwamen. Doch de norsche mannen konden hen óf niet verstaan óf speelden stommetje, want ze gaven op hun vragen taal noch teeken. Bij het schip gekomen keek Krent omhoog e;i zag vol angst naar de slingerende touw ladder waarlangs zij aan boord moesten komen. Eén der roeiers beduidde hen toen 1 langs de touwladder omhoog te klimmen. De Kroondomeinen bij Apeldoorn zijn voor de boschbessenpluk opengesteld. Reeds dadelijk waren er zeer veel liefhebbers. Er rijden weer taxi's. Doch alleen voor dringende gevallen. Men kan weer taxi's in Haarlem zien rijden. De taxi-ondernemingen hebben de beschikking gekre gen over 30 L. benzine pér maand per taxi. Dat is natuurlijk niet veel en het zal dan ook niet moge lijk zijn, een taxi beschikbaar te stellen anders dan in geval van noodzaak. Dat is trouwens een voor waarde, waaronder de benzine beschikbaar is ge steld. Dus voor vervoer van zieken, gebrekkigen of in gevallen, waarirt men met zware bagage naar een plaats moet, die op geen enkele andere wijze met een vervoermiddel te bereiken is. Naar.wij vernemen beraden de taxi-ondernemin gen hier ter stede zich, hoe door onderlinge samen werking het nuttigst effect verkregen kan worden, want het is duidelijk, dat een taxi. die in bedrijf is en waarvoor dus niet onaanzienlijke vaste lasten moeten worden opgebracht, doch die maar 30 Liter benzine mag verbruiken, hetgeen beteekent hoogstens 200 K.M. kan afleggen, geen winst op- levért. Daarom beoogt men een regeling, die deze bezwaren opheft. De eigenaar van de tandem-taxi's heeft intus schen zijn voordeel met deze benzine-distributie gedaan en voor een van zijn rijtuigjes een D. K. W.-tje gespannen, dat voor een aanzienlijk aantal Kilometers maar één Liter benzine vraagt, hetgeen dus een trapkracht overbodig maakt en de snel heid ten goede komt. FAILLISSEMENTEN. Door de Arr. Rechtbank te Haarlem is het vol gende faillissement uitgesproken op Dinsdag 2 Juli 1940. P. van der Plas, schilder, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Bloemstraat 16. Curator mr. L. V. Hoog te Haarlem. Rechter-Commissaris in bovengenoemd faillisse ment mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. J. Bos Kzn., koopman in land- en tuinbouwarti- kelen, wonende te Beverwijk, Meerstraat 92, firma „Bosco". Curator mr. A. W. Hellema te IJmuiden, gem. Velsen. 2. C. Meyer, architect, wonende te Krommenie, Stationsstraat 7. Curator mr. A. Bruch te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. Cornel is Ricke, visch- en fruithandelaar, wonende te Purmerend, Koemarkt 6. Curator mr. W. N. Felhoen Kraal te Wormer- ;er. 2. Mevr. Fenna Ténkens, echtgenoote van H. W. Hemmes, zonder beroep, wonende te Haarlem. Curator mr. C. Blankevoort te Haarlem. 3. C. J. Krielen, wonende te Haarlem. Oranje boomstraat. Curatrice mej. mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer KIEZERSLIJSTEN KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De burgemeester van Haarlem deelt mede, dat tot en met 13 Juli ter gemeente-secretarie, le afdeeling, ter visie zijn nedergelegd de kiezers lijsten voor het grootbedrijf en het kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, voor zoover betreft de kiezers in die gemeente. Tot gemeld tijdstip is een ieder bevoegd bij de Kamer verbetering van de lijsten te vragen op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, of verkeerd is geplaatst. Engelsche bommenwerper neer gehaald. HEERHUGOWAARD, 2 Juli. r— Hedenmiddag is een Engelsche bommenwerper boven, de ge meente Heerhugowaard door twee Duitsche jagers neergehaald. Het toestel vloog in brand en 'kwam in een weiland terecht. De drie inzittenden kwamen om het leven. (A.N.P.). ECHTELIJK DRAMA BERECHT. ROTTERDAM 1 Juli De Rotterdamsche recht» hank heeft vandaag den 57-jarigen architect A. W. M., die zijn 44-jarige echtgenoote met een revolver dood sohoot en vervolgens zich zelf van het leven trachtte te berooven, veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf, in bijzondere strafgevangenis door te brengen. De officier van justitie, mr. F. M. Wilbrenninck had een jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere gevangenis, en daarna terbeschikking stelling van de regeering gerequireerd, (A, N. P.) NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Het verdrinkingscijfer is in Juni 1940 weer hoog geweest. Er verdronken 27 jongen en 7 meis jes beneden 16 jaar, 35 mannen en 2 vrouwen, te zamen 71 dooden; bij auto's te water verdronk nie mand. Bij die 71 waren niet minder dan 15 jongens en 3 meisjes beneden zes jaar. Bij baden (onvol doende de zwemkunst machtig; zich wagen in te diep of stroomend water) kwamen om: 4 jongens, 1 meisje en 12 mannen, in totaal 17. Was het aantal omgekomenen groot, het aantal geredden is geluk kig grooter. Er werden gered: 35 jongens en 15 meisjes beneden 16 jaar, 21 mannen en 7 vrouwen, tezamen 78; bovendien bleven bij auto's te water nog 6 menschen] evens behouden, in totaal gered 84. Van de 78 werden niet minder dan 27 jongens, 10 meisjes en 3 vrouwen, tezamen 40 personen zwemmend uit het water gehaald. Slechts vier mannen konden zich zwemmend in veiligheid brengen. „Leer zwemmen!" blijft het parool. Voorts werden met handreiking gered 21 personen, met boothulp 6, met het toesteken van een vaar boom 3, met een dreg 2, met behulp van een red- dingshaak 1 en nog iemand met het toesteken van een rijwiel. FIA1KT iEKICUTEN PURMEREND, 2 Juli 1940. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 21 partijen, wegende 92000 kg. Handel goed. Hoogste prijs f 29. Kaasmarkt. 1109. Handel goed. Kleine Boeren f 27 per 50 kg. Boter 1107, f 1.601.64 per kg. Runderen, totaal 592 stuks. 290 Vette koeien f 0.80 -f 0.86 per kg. matig, 134 gelde koeien f 140190 per stuk, matig; 115 melkkoeien f 180280 per st., matig; 53 stieren f 0.600.72 per kg. matig; 18 paar den f 225400 per stuk, stug; 46 vette kalveren f 0.550.75 per kg. 407 nuchtere kalveren voor#de slacht f 816 per stuk; 272 vette varkens voor de slacht f 0.650.67 per kg., 40 magere varkens f 26— per stuk; 212 biggen f 1224 per stuk; 486 scha pen f 1635 per stuk; 42 bokken f 416 per stuk; 474 lammeren f 711 per stuk; Kipeieren f 44.50, per 100 st. Eendeneieren f 2.80 per 100 st. 1900 Noordhollandsche Blauwen (kuikens) f 0.50 ■0.52'/a per kg. 5300 oude kippen en hanen (blauw) f 0.42V-»47'/; per kg. Konijnen f 0.301.60 per st. 1800 Eenden f 0.150.30 per stuk, duiven f 0.40 per paar. 2400 jonge hanen (wit en rood) f 0.451/» p. kg. Aanvoer 75.000 eendeneieren f 3.15—3.30; 75.000 kippeneieren f 3.604.50. Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 31) Als je de paar gevallen, waarin er werkelijk van ernstige conflicten sprake is, buiten beschouwing laat, variëeren de motieven al even weinig als de gepermanente pruiken, de streepjeswenlebrauwen en de driehoekmondjes. En allemaal moeten en zullen ze scheiden: vlug scheiden, voordeelig schei den, geruischloos ja, vindt u dat geen pracht- uitdrukking, dat is echt een technische term te genwoordig, geruischlooze echtscheiding.... En ik kan ze niet wegsturen, want dat laten mijn om standigheden niet toe en daar zou ik toch niets mee bereiken, want als ik ze niet help, gaan ze naar een ander. Ja, zegt Dr. Ringelhorst nadenkend, nu zeggen ze: de vooruitgang van de techniek heeft de werkloosheid doen toenemen. Dat is een waar heid als een koe. Maar heb je wel eens bedacht, dat die even goed geldt op het gebied van dc huis houding? Ga maar eens na, overal, in flats, land huizen, eengezinswoningen en hoe al die nieuwer- wetsche bouwsels nog meer heeten, wonen huis vrouwen, die dc zegeningen genieten van wat men comfort noemt. Jonge en tamelijk jonge huisvrou wen zonder kinderen of met schoolgaande kinde ren, die, dank zij centrale verwarming, stroomend water en al dat moois, bijna zonder personeel hun huishouden kunnen besturen en daarbij nog ette lijke uren vrijen tijd per dag overhouden, waar ze geen raad mee weten. Ei;als kinderen zich vervelen, gaan ze zeuren, of halen kattekwaad uit. Een nieuw gezichtspunt, lacht Frank. Dus volgens u bestaat er causaal verband lusschen cen trale verwarming en echtscheiding? Dat is wel wat kras uitgedrukt. Er zijn na tuurlijk honderden, misschien duizenden vrouwen, die ondanks alle modern comfort nog tijd te kort komen, óf die intelligent genoeg zijn om die vrije uren nuttig te besteden en voor wie het een zegen is, dat ze zich niet den heelen dag met geestdoo- dende karweitjes hoeven af te ploeteren. Maar diè zul jij ook nooit op je kantoor te zien krijgen, of het moet dan, zooals je zegt, om ernstige conflicten gaan. Want het gros, dat bij jou komt, dat zijn de anderen, de min of meer leeg'hoofdigen, 't soort, dat wij vroeger te genieten kregen, maar nu, con form den tijd, waarin we leven, meer gestan daardiseerd, meer een serietype en een goed koop serietype ock. Ja, ik ben misschien ouder- wetsch, maar weet je, zoo'n groote wasch aan huis of een varken, dat aan kant gemaakt moest wor den, ik geloof, dat dat toch wel heel goede hulp middelen waren om de vrouwen van vroeger de gelijk en huiselijk te houden. Frank schatert. Uw theorie is in ieder geval origineel. Waarom schrijft u er niet eens een arti kel over? Om meteen alle stofzuigerfabrikanten en in stallateurs van centrale verwarming op mijn dak te krijgen? Dank je hartelijk Trouwens, ik ver oordeel den vooruitgang van de techniek aller minst zou me ook weinig helpen, want tegen houden laat die zich toch niet, in de huishouding al evenmin als in de industrie. Maar ik wilde je alleen de verklaring laten hooren. die ik er op nahoud voor een verschijnsel, dat intusschen de bevoorrechten onder jullie advocaten allemaal tot menschen in bonis maakt. En je hoeft me volstrekt niet au sérieux te nemen, hoor. Maar dat doe ik wel degelijk, zegt Frank ern stig. Ik vind, dat u er een heel gezonden kijk op hebt- Alleen ik schiet er riet veel mee op. Tk kan toch mijn cliënten niet gaan aanraden om te probeeren, of ze het met een petroleumlamp en een houtvuur of achter de waschtobbe wèl bij hun mannen kunnen uithouden Trouwens, als de vrou wen in die richting gingen reorganiseeren, liepen de mannen misschien allemaal weg. Nee, in je practijk zal mijn theorie je niet veel wijzer maken, beaamt Dr. Ringelhorst. Kom, ik ga weer eens opstappen, ik heb je al lang genoeg verveeld. Integendeel, ik vond uw college erg interes sant, zegt Frank hoffelijk. En u stuurt me die gegevens inzake Jansen wel'zoo gauw mogelijk, hè? Ik zal u op de hoogte houden en als ik nog iets wil weten, mag ik zeker wel bij u aankloppen? Natuurlijk. Steeds tot je dienst. Bonjour Rob- berts. Ik laat u even uit. Frank loopt peinzend de trap weer op. Typische oude baas. Toch wel leuk, eens met iemand te hoo rnen, die een menschelijken kijk heeft op de heele boel. Die niet enkel maar daast over de standing van het kantoor. „In je practijk zal mijn theorie je niet veel wijzer maken.... In je practijk zal mijn theorie.... in je practijkin je prac tijk....'' met een klemtoon zei hij dat.... eigen aardig. Verduiveld, Frank laat zich met een plof in zijn stoel vallen.... Ziet daar méér ach ter....? Had dat heele bezoek soms een bijzondere bedoeling en was die quaestie-Jansen maar een aan loop? Is het een doorgestoken kaart? Een combi natie Til Gerard Ringelhorst? Hebben ze het soms in de gaten. Til en Gerard, hun oude vrien den, dat het misloopt tusschen Lies en hem? En hebben ze Ringelhorst er op af gestuurd, om hem een zachte wenk te geven? Als dat zoo is.... als diè het hart hebben, zich met zijn zaken te gaan bemoeien.... Fruin's Nederlardsche Wetboeken in linnen band vliegen door de kamer. Drie deelen van het Weekblad van het Recht volgen. Dan een pressepapier. Dan komt meester Van Westhove Abbing binnen. Wat is hier aan de hand? O niets, zegt Frank, ineens bekoeld. Ik was een beetje woedend. Dat zie ik, zegt de ander droog. Als je dat weer eens voelt aankomen, zou je dan Van Dijk niet willen waarschuwen? Ik heb boven nog een kast vol boeken staan, die ik je liever zag gebrui ken voor dit soort sport. Ik zal het binden wel betalen, zegt Frank, verlegen als een schooljongen, die een standje krijgt. Dat spreekt vanzelf. Maar wie repareert mijn geschokt zenuwgestel? Kerel, ik dacht, dat het huis boven mijn hoofd instortte. Tk was namelijk juist beneden. Sorry, zegt Frank. Ja sorry, dat is jouw eeuwige dooddoener. En mag ik ook weten, wat de aanleiding was tot dit tempeest? Heb je een vei-bolgen echtgenoot van een van je lieftallige cliënten op bezoek ge had? U denkt, geloof ik, dat ik nooit iets anders aan mijn hoofd heb, dan die misselijke echtschei dingen, valt Frank uit. Tut, tut, begin je weer? Dan ga ik me liever veilig stellen. Ik heb een bespreking gehad met een psy chiater. begint Frank kalmer. Groote goden, is het al zoo erg met je? Over een delinquent, negeert Frank. Een mishandelingszaak, 'n toevoeging. En we hebben ons allebei een beetje opgewonden over de ontoegan kelijkheid van sommige rechters voor het oordeel van psychiaters, liegt hij er bij. Westhove weet in strafzaken immers toch van geen toeten of blazen, zal bovendien in deze ook wel van de behoudende richting zijn. Och, dat moderne gedoe, zegt de ander dan ook prompt. Een boef is en blijft een boef, al laat je door honderd dokters zijn psyche analysee ren, of hop* al die nieuwbakken kunstbewerkingen heeten mogen. Enfin, op dat gebied ben ik enorm ondeskundig. Dus je belt Van Dijk wel, als je 't weer voelt aankomen, hè? Schuddend van het lachen vertrekt de oude heer weer naar zijn eigen kamer. En Frank zit voor zijn bureau en piekert. Och, misschien was het maar een onzinnig idee van hem, misschien was die ouwe dokter er zich heele- maal niet van bewust, dat de wijsheid, die hij ver kondigde, voor hèm meer beteekende dan een min of meer acceptabele theorie over een maatschap pelijk verschijrsel.leeghoofden, vrouwen van een goedkoop serietype. Maar dat is Lies toch nooit ofte nimmer geweest. Lies, die gewerkt heeft als' een paard. Lies, de kranige kameraad, die in hun „Waeldonck"-tijd het leeuwendeel van de moeilijkheden voor haar rekening nam en, behalve haar eigen werk, constant zijn zwaartillendheid en zijn lastig humeur te verduwen had. En die nu niets te doen heeft, al bijna twee jaar lang. Niets dan het beetje werk voor een gezin van twee men schen op een flatje met modern comfort.Maar dat is toch zijn schuld niet, verdedigt Frank zich zelf. Wat had hij daaraan kunnen veranderen? Zoodra hij bemerkte, welken kant het uitging, zoodra ze, na de zeurperiode, aan het kattekwaad toekwam, zooals Ringelhorst het noemde, wel toen heeft hij toch al het mogelijke gedaan om haar terug te houden. Maar het heeft geen steek gehol pen, al leek het eerst zoo mooi.Ja en nu drij ven ze uit elkaar. Lies naar die ander, die slam pamper met zijn denderenden wagen. Dien avond bij de Van Vuerdens heeft hij het goed genoeg gemerkt, hoever ze al van hem is afgedreven.... 'f Zal toch nog niet te laat zijn? Onzin, zóó is Lies niet. Kattekwaad, met vuur spelen, ja. Maar 't is nu welletjes geweest. Makkelijk gezegd, maar hoe maak je daar zoo gauw een eind aan? Hij kan toch niet nu ineens weer de verbolgen echtgenoot gaan spelen, na al die maanden, dat hij de zaak kalm over zijn kant heeft laten gaan. Ómdat hij, eer lijk gezegd, het wel rustig vond. Omdat hij zijn eigen grootere vrijheid ook niet wilde prijsgeven. Maar nu moet het maar uit zijn. Eerst en vooral de vriendschap met Nick. Kleine Nick met haar jon gensfiguurtje en haar jongensbravoure, die haar nooit bijna nooit in den steek laatEen lief klein ding is ze en ze is met haar schuchtere ado ratie. die ze zoo kerelachtig zoekt te verbergen, meer waard dan twintig anderen, die er geen doek jes om winden. En daarom is het hoog tijd, dat er een eind aan komt. Beter voor haar en beter voor hemzelf ook. En dan Lies 'terugwinnen, niet met ruzie, niet met scènesja, maar hoe dan? En Frank begint een idee, een oude illusie, die heel lang in een hoekje van zijn brein verstopt heeft gezeten, te voorschijn te halen en van alle kanten te bekijkenDan belt hij. Var Dijk, ik wilde graag even de laatste Re kening-Courant van de bank hebben. Van mijn privè-rekening bedoel ik. Jawel meneer. En Frank haalt zijn kasboekje te voorschijn en begint te cijferen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6