De in Frankrijk gevonden documenten Zóó groot is de gleuf!! Britsche gevechtsvliegtuigen trachtten Nederland binnen te dringen. i D O N DERDAG 4 JUEI 1940 H A" A R E E M'S PAG B" C A S Mededeelingen over de plannen der geallieerden I Het D. N. B. meldt nog het volgende over de in Frankrijk gevonden documenten: Het vijl'de document is een aanteekening van Ga- I melin van 16 Maart 1940 betreffende de verdieping der plannen tot het vormen van nieuwe fronten. Duitschland en Sovjet-Rusland moeten door het af snijden van den ertstoevoer worden verzwakt. Men wil een strategie volgen van „afslijting der Duitschc strijdkrachten", i In de uit het groote hoofdkwartier gedateerde aan teekening over de oorlogvoering wordt gezegd: „Aan gezien de in het „oorlogsplan voor 1940" uiteenge zette opvattingen de grondslag blijven van ons op treden, is het aanbevelenswaardig om, met het oog op de onderteekening van den Russisch-Finschen wapenstilstand, vast te leggen welke operaties kun- I nen worden ondernomen op korten termijn, om tast- I bare, zooal niet beslissende slagen tegen Duitschland te ondernemen. Te land lijkt het op het oogenblik zeèr moeilijk, om buiten het onbezette gebied resul- i taten van belang te verwerven. Daarom moet Duitschland gedwongen worden uit zijn huidige af- wachtende houding te komen. Het eerste wat noo- öig is, is een verscherping der blokkade, behalve de economische resultaten die daarvan te verwach- ten zijn, moeten de volgende doelstellingen worden I nagestreefd. I Ten eerste: kan het in het belang van Duitsch land zijn, Nederland en België te sparen, want deze maken het Duitschland mogelijk de effecten der blokkade vergaande te ontwijken. Een strenge con- tingenteering van den invoer in Nederland en België zou derhalve geschikt kunnen zijn om Duitschland er toe te brengen dat het korte metten maakt en binnenvalt in Nederland en België, aangezien deze I landen het dan in economisch opzicht nog' slechts matig profijt zouden brengen. Ten tweede: België en Nederland dienen Duitsch land hoofdzakelijk als tusschenhandelaars naar bui ten, terwijl Zweden aan Duitschland een onontbeer- lijke grondstof levert n.l. het ijzer. Er moet naar ge streefd worden een dergelijke voorziening te stui- i ten. Een eenvoudige procedure zou er in bestaan te I verklaren, dat de leverantie van zekere essentieele I producten zooals bijv. het ijzer, door neutrale lan den die aan Duitschland grenzen een, in allen vorm vorm verleenden bijstand, beteekent, en tot repre sailles zou leiden. Zweden zou dus nog slechts onder I bedreiging met blokkade zijn erts kunnen leveren 1 aan Duitschland, evenzeer zou Noorwegen nog slechts onder hetzelfde risico het transito kunnen bewerkstelligen. Ingeval beide landen zich schik ken, is het doel bereikt. Anders zou hun zeehandel moeten worden stopgezet. Ten aanzien van een der- gelijken toestand zou het kunnen zijn, dat Duitsch land zou besluiten, daarop te reageeren en in Zwe- i den gewapenderhand in te grijpen. Het zou ons dan voor den afweer gereed moeten vinden. Tot dit doel moet in Frankrijk en in Engeland een eerste groep strijdkrachten gereed staan om naar Scandinavië te worden getransporteerd, hetzij als slag terug, hetzij als preventieve maatregel. Ten derde: het afsnijden der Duitsche invoeren I van Russische olie uit den Kaukasus werpt het probleem op van het openen van vijandelijkheden tegen de Sovjet Unie. Voorts doet zich daarbij het probleem voor der medewerking of minstens der toestemming van Turkije. Evenals bij alles wat in het Oosten geschiedt, kan daarbij de Ita- liaansche houding niet uit het oog worden verloren. Hoe dit ook zij, de bombardeering van de petro- leuminstallaties van Bakoe en Batoem uit de lucht 7,ou Duitschlands voorziening van benzine zeer aan zienlijk belemmeren. Volgens de op het oogenblik ingestelde onderzoekingen zouden daarvoor 9 groe pen vliegers noodig zijn. De bevelvoering der Fransche luchtstrijdkrachten stelt zich voor daar voor vier groepen te leveren, de rest zou geleverd moeten worden door de Royal Airforce. Deze groe pen die haar basis in Dzjezireh zouden hebben, waar het terrein ervoor aanwezig is, of aangelegd wordt, zouden zoo mogelijk ook steunpunten moeten hebben in het Aziatische deel van Turkije. De be velvoering der Fransche luchtstrijdkrachten zou reeds thans, nadat zij veertien dagen tot een maand tevoren, een waarschuwing zou hebben laten hooren, de bombardementsoperaties in Trans- kaukasie ter hand kunnen nemen en wel met twee groepen zware bommenwerpers, die versterkt zouden kunnen worden met twee groepen middel, zware bommenwerpers. Deze zouden wanneer de toestand aan het Fransche front dit toelaat, aan het moederland kunnen worden onttrokken. De operaties in de lucht zouden doeltreffend kunnen worden gesteund, in de eerste plaats door acties van de vloot welke ten doel zouden hebben de stopzetting van het verkeer in de Zwarte Zee. Daarmede zouden principieel Fransch-Britsche on derzeeërs belast moeten worden. Hun passage door de zee-engten zou de uitdrukkelijke of stilzwijgende instemming der Turken, vooronderstellen. Zij zouden verder een basis aan de oevers van de Zwarte Zee noodig hebben. In de tweede plaats zouden de operaties in de lucht kunnen worden gesteund, door de operaties te land die alleen door Turkije kunnen worden uit gevoerd en die ove rigens door zekere deelen van onze levanttroepen zouden kunnen worden gesteund. Aan de operatie zou ook Iran op aandrijven van Groot-Brittanje kunnen deelnemen. Ten vierde: al houdt men rekening met alle bezwaren die in den loop van de besprekingen van het laatste oorlogscomité daartegen geopperd zijn, is het van belang het werpen van mijnen op de rivieren en met behulp van het luchtwapen, zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen. Op deze wijze zou een gedeeltelijke verlamming van het binnen- landsche transport in Duitschland bereikt kunnen worden. Al met al behoeft de Russisch-Finsche wapenstilstand niets te veranderen aan de essen tieele doelstellingen, die wij ons voor 1940 konden stellen. Hij moet ons er echter toe brengen, snel ler en krachtdadiger op te treden. Door een com binatie van blokkademaatregelen en zekere militaire operaties, kunnen wij niet slechts de economische afsnoering steeds nauwer aanhalen, maar Duitsch land er ook toe brengen, zijn militair afwachtende houding los te laten. De ervaringen varf 6 oorlogs maanden toonen, dat de neutralen Duitschland vreezen. Zonder ook van onzen kant even dreigend tegen hen op te treden, moeten wij hen onze kracht laten voelen. Welbegrepen moet het diplomatieke en het militaire optreden afgestemd worden op denzelfden energieken toon. W.g. Gamelïn BERLIJN 3 Juli. Het D, N B. meldt: Het docu ment nummer zes van de door het ministerie van Buitenlandsche Zaken gepubliceerde stukken bevat het telegram van den Franschen ambassadeur Mas- sigli in Ankara aan het ministerie van buitenland sche zaken in Parijs gedateerd 28 Maart 1940, Hier uit blijkt, dat bij de actie tegen Bakoe en Batoem door een handige regie een compromiteering van Turkije naar buiten vermeden zal worden. In het telegram, dat door een koerier op 3 April in Parijs kwam, staat o.a.: bij de poging in mijn vroegere correspondentie de houding van Turkije tegenover de Sovjet Unie duidelijk uiteen te zetten, heb ik uiteengezet, dat het volgens mij doelloos is, te pro- beeren de Turken tegen de Sovjets op te hitsen, dat men echter aan den anderen kant verwachten kan, dat het ons onder zekere omstandigheden gelukken zal. hen zoover te brengen dal zij in ons vaarwate: tegen Rusland komen, ik geloof aan deze meening, die ik voor de ineenstorting van den Finschen tegen stander heb uitgesproken, op het oogenblik niets le moeten veranderen. De vrede van Moskou. De vrede van Moskou zal zeker de voorzichtigheid van Turkije nog doen toenemen. Tegelijkertijd ech ter blijft men hier bij de overtuiging, dat het Roode Leger uit den oorlog in het noorden zeer verzwakt is teruggekomen, hetgeen wederom compenseerend werkt. In ieder geval kan ik geen toenaderings poging tot de Sovjet-Unie opmerken. Integendeel men went zich langzamerhand aan de gedachte, op haar vijandschap te moeten rekenen, hetgeen echter niet wil zeggen, dat de Turksche leiders van plan zijn zich in een avontuur met een onzekeren uit slag te storten. Wij moeten ons inderdaad reken schap geven van het feit, dat indien de regeering van Ankara van nu af aan de overtuiging heeft, dal Duitschland de westelijke mogendheden niet zal overwinnen, toch vele menschen in Turkije niet ervan overtuigd zijn, dat de westelijke mogendhe den definitief zullen overwinnen. Dan zou men natuurlijk hier erover moeten nadenken, wat de toekomst kan brengen voor het geval, dat wanneer bij een toekomstigen vrede de volken van Frank rijk en Engeland in een toestand van ontevredenheid en ontmoediging zouden verkeeren, Turkije alleen tegenover Rusland zou komen te staan, dat de lessen uit den oorlog tegen Finland ter harte heeft geno men om zijn militaire macht te versterken. De regeering kan dezen geestestoestand niet geheel en negeeren, daaruit spruit ook voor een groot ge deelte haar voorzichtigheid van het oogenblik voort. Hetzij, dat wij morgen tot beslissende resul taten komen in een zij het ook beperkte actie aan het westelijk front, hetzij, dat een grootscheepsch Duitseh offensief tegen onze verdediging te land of in- de lucht ineenstort, steeds zullen wij de Turken moediger en ondernemender vinden. Men moet den moed hebben te erkennen, dat de Turken op het oogenblik niet overtuigd zijn van onze onweer staanbare superioriteit, hoe groot hun sympathie voor ons ook moge zijn; voordat ik voldoe aan den eisch van uwe excellentie, mijn waarnemingen over de belangrijke projecten mede te deelen, waarvan de richtlijnen mij door de telegrammen 540 tot 41 zijn aangegeven, schijnt het mij noodzakelijk, dezen belangrijken gedachtengang in herinnering te bren gen. Hij verklaart bij voorbaat eenige der voorbe houden, die ik moest maken, of eenige voorzorgs maatregelen, waarop ik met nadruk moest wijzen. Een luchtactie tegen Bakoe en een actie ter zee op de Zwarte Zee staan volgens de Turksche meening op zeer verschillend plan, zoowel in technisch als op politiek gebied. Een luchtaanval op Bakoe vanuit Djezireh bzrengt met zich mede, dat Turksch ge bied over een afstand van nog geen 200 kilometer overvlogen moet worden. En wel moet in dat geval over het bergmassief, tusschen het Van-meer en het Ourmiah-meer worden gevlogen, d.w.z. over Koerdistan, dat zeer ontvolkt is tengevolge van de zeer rigoureuze politieactie, die het Turksche leger daar twee of drie jaar geleden tenuitvoer heeft ge legd. men zou over geen enkele gewichtige neder zetting vliegen en de vliegtuigen zouden zeer goed ongemerkt kunnen passeeren. Zouden zij opgemerkt worden, dan zou het dat hoogstens door afgezon derde politie- of gendarmerieposten kunnen ge beuren. Bovendien zou door een zwenking naar het wes ten en een vlucht dwars over het noordelijk ge deelte van Iran het vliegen boven Turksch gebied geheel vermeden worden en dat nog sterker, wanneer men niet in Djezireh maar in Irak zou opstijgen. Wanneer ik dezen feitelijken toestand vergelijk met de opmerking van Saradjogloe, die in mijn telegram nummer 529 (document nummer 4) is vervat, kom ik tot de slotsom, dat een van te voren in kennis stellen der Turksche regeering en een verzoek om haar toestemming althans om haar moreele toestemming voor het vliegen over haar gebied haar onnoodig in verlegenheid zouden brengen. Men moet haar, zoo niet voor een vol dongen feit, dan toch voor een gebeurtenis stellen, die op hetzelfde oogenblik intreedt en het tijdstip, om haar te verwittigen van hetgeen er geschiedt, al'waohten. (Ik bedoel daarmede haar oft'icieelo verwittiging, want de vertrouwelijke betrekkingen, die wij met haar en met het opperbevel onderhou den, zouden immers niet toelaten, dat zij geheel in onwetenheid bleef). De operatie moet reeds in uit voering zijn, terwijl men zich van tevoren veront schuldigt, voor het geval, dat vliegtuigen van de Turksche luchtruimte gebruik moeten maken. Verre van de Turksche regeering te kwetsen, zal onze gereserveerdheid haar taak juist kunnen verlichten. Indien de Sovjetregeering een protest zou indienen, is het van belang, dat Ankara kan verklaren met de aangelegenheid niets uitstaande gehad te heb ben. Wanneer over Turksch gebied gevlogen zou zijn, zou het zelfs niet erg zijn, wanneer bij ons een bescheiden protest zou worden ingediend. Zou de toestand ernstiger worden en zouden de Sovjets hierop door oorlogshandelingen reageeren. dan zou het werkelijk noodig zijn, dat de Turksche regee ring in staat zou zijn voor de nationale vergadering te verklaren, dat het initiatief tot den aanval op rekening van Moskou komt. In dit gval moet de overeenstemming van de openbare meening en van het land met de Turksche regeering gewaarborgd zijn. Doch juist omdat een reactie van de Sovjets te verwachten is, moeten wij erop bedacht zijn geen enkele operatie van dezen aard te ontketenen zonder ons rekenschap te geven van haar eventueele gevolgen voor Turkije en ook een juiste voorstelling te hebben van de situatie, waarvoor dit land zich geplaatst zou zien. Boven dien moet ik opmerken, dat het op de ooste lijke hoogvlakte nog winter is en dat het vereischte liegterrein nog niet gevonden en ingericht kon worden. Naar mjjn meening zou het zeer onvoorzichtig zijn twee punten, die voor het Turksche bedrijfs leven van zoo groot gewicht zijn* onder deze om standigheden aan een luchtaanval van Sebastopol uit bloot te stellen. Het zou mij zeer verwonder indien de militaire experts niet een termijn van ver scheidene weken voor de allerbelangrijkste voorbe reidingen zouden verlangen. De kwestie van de Zwarte Zee. Mijn aandacht wordt verder bezig gehouden dooi de kwestie van de Zwarte Zee en de faciliteiten, die de scheepvaart in die wateren bij de verborgen medewerking van Sovjet Rusland biedt voor de voorziening van Duitschland. Helaas moet men toe geven, dat een oplossing van dit probleem niet ge makkelijk te vinden is. Volgens de bepalingen van de zeeëngten-conventie hebben de geallieerden als oorlogvoerenden slechts het recht oorlogsschepen in de Zwarte Zee te zenden, wanneer er sprake is van het ten uitvoer leggen van een Volkenbondsbe- sluit of van het nakomen van een bijstandsverdrag, dat in het kader van het Volkenbondspact gesloten is, te Genève geregistreerd is en Turkije bindt, of wanneer Turkije zelf als oorlogvoerende mogend heid of zich door oorlogsgevaar bedreigd achtend, tot de geallieerden een verzoek om hulp richt. Op dit oogenblik is nog aan geen enkele van deze voor waarden voldaan. Ons binnendringen in de Zwarte Zee kan dus bijgevolg, zooals uwe excelentie op merkt, slechts op grond van een welwillende be slissing van Turkije volgen, dat moeten wij besef fen, in strijd zou zijn met de door Turkije aangegane verplichtingen en daardoor een protest van een mogendheid, die de conventie heeft onderteekend,' of van de landen, die tot de conventie zijn toegetre den, zooals b.v. de Sovjet Unie of Italië, zou uit lokken. De laatstgenoemde mogendheden zouden in dit geval zeer wel in de kaart van Duitschland spelen. Bovendien zou de Sovjet-Unie zelfs in het geval, dat geenerlei oorlogshandelingen tegen haar land o: haar oorlogs- of koopvaardijschepen zijn ge richt, bij de opening der zeeëngten een vijandige manifestatie tegen de kruisers der geallieerden kun nen aankondigen en zelfs tegenmaatregelen nemen, De mogelijkheid van het uitbreken van vijandelijk heden als een gevolg van ons initiatief zou dus in geen geval zijn uitgesloten en deze omstandigheid zou ons verplichten ons bezig te houdén met de la, wij hebben er op gerekend, dat U gróót geld wilt doen in de collecte bussen voor de NATIONALE COLLECTE VOOR DE OORLOGSSLACHTOFFERS OP 6 JULI a.s. Neemt dus gerust een rijksdaalder of meer mee hij kan ge makkelijk in de bus Nationale Collecte 6 Juli (Adv. Ingez. Med.) reacties, die het voorgenomen initiatief van het standpunt der Turksche verdediging zou kunnen hebben. Dit zou dus dezelfde voorzorgsmaatregelen en termijnen noodzakelijkerwijze tot gevolg hebben, die de operaties tegen Bakoe met zich medebrengen. Hoe zou overigens de contróleactie op de Zwarte Zee moeten geschieden? Het zal er voornamelijk om gaan, de Russische, Roemeensche, Bulgaarsche of Italiaansche schepen te contróleeren en te onder werpen aan een controlebezoek, alsmede onder de zelfde voorwaarden de Russiche en de Italiaansche petroleumtankschepen aan te houden en aan een scheepscontróle te onderwerpen die varen tusschen de Kaukasische havens en de mondingen van den Donau of langs de Bulgaarsche kust. Naar een vlootsteunpunt. De aangehouden schepen zouden naar een vloot steunpunt moeten worden gebracht, om daar ge controleerd te worden en de inbeslaggenomen goe deren te lossen. Waar zou dit steunpunt gelegen moeten zijn anders dan in een Turksche haven? Discrete faciliteiten zouden niet voldoende zijn. Dit zou echter beteekenen, dat Turkije direct aan de actie der geallieerden zou deelnemen en Duitsch land Turkije met recht als een oorlogvoerende mo gendheid zou kunnen beschouwen. Naar zijn meening is de Turksche regeering op het oogenblik om redenen, die ik in het begin reeds heb uiteen gezet, niet bereid, zoover te gaan. Kan men zich operaties van een andere soort voorstellen? Wan neer het zoo goed als mogelijk is, dat zonder actieve deelneming van Turkije contróleoperaties op de Zwarte Zee tenuitvoer kunnen worden gelegd, dan mag men zich aan den anderen kant voorstellen, dat duikbooten, zonder van deze mogendheid meer te verlangen als de oogen hiervoor te sluiten, des nachts door de zeeëngten varen, om in de Zwarte Zee snelle strooptochten te maken, met het doel het scheepvaartverkeer te verstoren en de Duitsche scheepsruimte, ja zelfs de aangehouden schepen naar Duitseh voorbeeld tot zinken te brengen, als men heeft vastgesteld dat de lading voor Duitsch land bestemd is. Ik wil de kwestie slechts aan snijden. Wanneer de operatie technisch uitvoerbaar is dan zou zij, politiek gezien, op minder moei lijkheden stuiten dan een interventie van geallieerde kruisers, daar Turkije zich dan tegenover derde mo gendheden erop zou kunnen beroepen, dat zij om trent onze plannen in het onzekere werd gelaten, nochtans zouden wij beslist moeten beseffen, dat zelfs een derkelijk beperkte operatie de Turksche regeering in een moeilijke positie zou brengen en wij dientengevolge de operatie niet zouden kunnen ondernemen zonder aan de gevolgen te denken, waaraan dit land zou worden blootgesteld. Daarom moeten wij weer terugkomen op de overwegingen ten aanzien van den stand der Turksche bewape ning. Ik kom tot de slotsom, dat bij den tegenwoor- digen toestand en na een door een deskundige vast te stellen termijn de operatie tegen Bakoe het ge makkelijkste te organiseeren is en wel in een wijze, waarbij wij rekening zouden kunnen houden met de Turksche bezwaren. Bovendien zou een succes der gelijke consequenties hebben en de Russische actie dermate verlammen, dat de Turksche regeering bij een gunstig resultaat van de operaties zich juist door ons succes ertoe gedrongen voelt, ons de noo- dige faciliteiten met minder bezorgdneid_ te ver- leenen. opdat de operaties der scheepscontróle op de Zwarte Zee onder gunstiger omstandigheden zouden kunnen verloopen. w g. Massigli. Document no. 8 vormt een notitie betreffende een afspraak tusschen de Fransche en Engelsche generale staven van het luchtwapen van 5 April 1940 betreffende den Fransch-Britschen luchtaanval op de petroleum van Kaukasus. Het negende document bevat een rapport van den opperbevelhebber in het Oosten van de Mid- dellandsche Zee, Weygand, aan Gamelin, den be velhebber der strijdkrachten te land, en aan den opperbevelhebber van het luchtwapen, Vuillemin. In dit rapport wordt onder anderen gezegd: De voorbereidingen voor het bombardeeren van de olievelden in den Kaukasus zijn zoover gevorderd, dat de termijn, waarbinnen deze operatie ten uit voer kan worden gelegd, kan worden geraamd. De documenten 10. 11 en 12 bevatten telegram men van generaal Gamelin aan luchtmaarschalk Newall en aan Churchill waarin de Fransche gene raal er op aandringt dat de Engelschen onmiddel lijk de tien vastgestelde jachteskaders zullen zenden. Vrouwen betoogen tegen Hore Belislia. STOCKHOLM. 3 Juli. Het D.N.B. meldt: De Britsche oud-minister van oorlog Hore Belisha is Maandag na een rede te Devonport, waarin hij voor het vastberaden voortzetten van den oorlog pleitte, door opgewonden vrouwen metterdaad aan gevallen. Vóór de detectives, die hem voortdurend begeleiden, konden ingrijpen, werd Hore Belisha op het oogenblik, dat hij in zijn auto wilde stappen, door een aantal vrouwen omringd, waarbij hij ver scheidene klappen in het gezicht kreeg. De vrouwen verlangden vrede en den terugkeer hunner man nen en beschuldigden den gewezen minister van oorlog ervan, Engeland in den oorlog te hebben gebracht. Japansche Keizer ontvangt geheimen Staatsraad. TOKIO, 3 Juli (D.N.B.). De keizer heeft heden de leden van den geheimen Staatsraad, onder leiding van den nieuwen voorzitter, Hara, ontvangen. In aansluiting hierop bracht de mi nister van buitenlandsche zaken rapport uit over de onderhandelingen met Frankrijk en Engeland betreffende het stopzetten van de transporten aan Tsjang Kai Sjek via Fransch Indo-China en Burma, benevens over de problemen van Neder- landsch-Indië. DE ITALIAANSCHE WAPENSTILSTANDS- COMMISSIE. ROME, 3 Juli (D.N.B.) Naar officieel wordt medegedeeld, staat de Italiaansche wapenstilstands- commisse onder voorzitterschap van den leger generaal Pintor. Voorts behooren tot de commissie de corpscommandant generaal Vicchiarelle, eskader maarschalk Goiran, luchteskadergeneraal Pelle grini, en de vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken, gezant Vittetti. De zetel der commissie zal waarschijnlijk Turijn zyn. Het stoffelijk overschot van Maarschalk Balbo bijgezet. ROME, 3 Juli (D.N.B.) Nadat de geheele be volking van Tripolis in de residentie van den gou verneur-generaal van Libië de laatste eer had be wezen aan het stoffelijk overschot van maarschalk Balbo en zijn kameraden, is Woensdag de plechtige bijzetting geschied. Langs den weg van de residentie naar de kerk had zich een reusachtige menigte op gesteld. Na dc mis in de kerk hield maarschalk Graziani het fascistische appèl der gevallenen. Het stoffelijk hulsel van Balbo werd vervolgens bij gezet in de aan de zee gelegen eerehal der geval lenen. IN WIESBADEN HEEFT DE WA PEN STILSTAND SC OMM IS SlE DEN ARBEID TER HAND GENOMEN. De foto toont generaal Huntziger, de leider van de Fransche delegatie, bij het verlaten van het hotel Nassauer-Hof, waar hij zich voorstelde aan generaal Von Stümpnagell. De foto toont de bespreking te Wiesbaden. Links aan de tafel de Duitsche afgevaardigden, rechts de Franschen. Duitseh legerhericht Twee toestellen in lucht gevecht neergeschoten HOOFDKWARTIER, VAN DEN FüHR-ER, 3 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht deelt mede: Kapitein-luitenant Schuhart heeft met zijn duikboot 24.000 bruto-reglsterton scheepsruimte van de vijandelijke koopvaardij o m. het Britsche stoomschip .Athellaird" groot 8900 ton tot zin ken gebracht. Een andere duikboot ten westen van het Noorderkanaal heeft het gewapende Engelsche stoomschip ..Aram Dora Star" groot 15.500 ton. getorpedeerd. Op 2 Juli hebben Duitsche gevechts-vliegtui- gen bij gewapende verkenning boven de Kanaal- kust een convooi aangevallen en con vrachtschip van 12.000 bruto reglsterton, benevens een vrachtschip var. 6.000 tot t-ot zinken gebracht. Een ander vrachtschip van 8.000 ton is door in slaande bommen zwaar beschadigd. Aan de Schotsche kust wierpen Duitsche ge vechtsvliegtuigen bommen op inrichtingen van de Britsche bewapeningsindustrie, in het bij zonder in Newcastle. In den loop van den nacht van 2 op 3 Juli leid den verscheidene aanvallen op haveninstallaties aan de kust van Zuid-Engeland tot- talrijke bran den en ontploffingen. Overdag hebben drie Britsche gevechts vliegtuigen van het Bristol-Blenheim-type getracht Nederland binnen te vliegen. Zij werden echter tijdig ontdekt en tot den strijd gedwongen. Het gelukte twee van deze vliegtuigen in een luchtgevecht neer te schieten. Ook in den nacht van 2 op 3 Juli hebben vijandelijke vliegtuigen in Nederland, Noord en West-Duitschland bommen neergeworpen, die voor het grootste deel op open terrein te recht kwamen en derhalve slechts geringe ma- terieele, maar geen persoonlijke schade ver oorzaakten. Een Duitseh vliegtuig wordt vermist. Het frontbericlit van liet D. N. B. BERLIJN. 3 Juli (D.N.B.) Het frontbe- richt van het D.N.B. meldt: De Britsche koopvaardij heeft den laatsten tijd door de zeer groote bedrijvigheid van de Duitsche duikbooten voortdurend groote verlie zen geleden. De nieuwe cijfers van torpedeerin gen. waarvan in het legerbericht van Woensdag melding wordt gemaakt, zijn een nieuw bewijs voor het Intensiveeren van den handelsoorlog te gen Engeland. Kapitein-luitenant Schuhart! die als duikbootcommandant reeds grooten naam heeft gemaakt, heeft- thans het tot zinken bren gen van 24.000 bruto-registerton vijandelijke scheepsruimte kunnen melden. Bijzonder ge voelig zal men in Engeland zijn getroffen door het verlies van een tankschip van bijna 9.000 ton. waarvan bij het cijfer, dat- door Schuhart wordt genoemd, melding Ls gemaakt. Ook het verlies van het gewapende stoomschip „Aram Dora Star", dat door een andere duikboot ls ge torpedeerd, treft de Engelsche handelsmarine zoo zwaar, omdat afgezien van de geroofde Noorsche en Nederlandschc schepen neutrale tonnage voor de ravitaillcerlng van Engeland nauwelijks meer ter beschikking staat. De toe gebrachte verliezen treffen dahrom onmiddellijk de Britsche koopvaardij en dragen er in belang rijke mate toe bij, de binneniandsche moeilijkhe den In Engeland te vergrooten. Ook de bedrij vigheid van het Duitsche luchtwapen tegen En geland neemt een steeds meer omvattend ka rakter aan. Hot Italiaansolie Lo«ïerberieht. ERGENS IN ITALIë. 3 Juli (Stefani). Legerbericht no. 23 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: In Oost-Afrika hebben belangrijke Engelsche strijdkrachten een feilen aanval ondernomen op ons garnizoen van Metemma. Door energieke te genaanvallen zijn zij op de vlucht geslagen, waarbij zij een zestigtal dooden, mitrailleurs en munitie op het slagveld achterlieten Aan onze zijde waren de verliezen gering. Tij dens een daarna ondernomen luchtaanval, die geen schade veroorzaakte, verloor de vijand twee toestellen, die door het luchtafweergeschut brandend werden neergehaald. Onze luchtmacht heeft opnieuw met succes dc luchtbasis van Aden gebombardeerd. Demonstratie te Boedapest. BOEDAPEST, 3 Juli (Stefani) D >n/. dag avond laat is een demonstratie gehouden voor de Britsche legatie. De politie is onmiddellijk opge treden en heeft 4 personen aangehouden. PGOEBAMMA VRIJDAG 5 JULI JAARSVELD. 414.4 M. VARA-Uitzending. 8.Berichten ANP., gramofoonmuziek. 10.00 Cel lo en piano. 10.30 Declamatie. 10.50 Orgelspel 11.30 Declamatie 11.50 Gramofoonmuziek 12.Berichten 12.05 Esmeralda en solist 12.45 Berichten ANP. 1. VARA-orkest 2.„Zuinigheid in het huishouden", causerie. 2.20 Gramofoonmuziek 3.Zang, piano en gramofoonmuziek 3.30 Gramofoonmuziek 4.Gra mofoonmuziek met toelichting 4.30 Voor de kinderen 5.Orgelspel en zang. 5.45 VARA-orkest en solist. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.Berichten ANP. 8.15 Bont programma 9.15 Gramofoonmuziek 9.45 De Ramblers 10.1510.30 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV.-Uitzending. 11.15— 11.30 n.m. Berichten. 8-Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmuziek 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Canzonnetta-sextct en gramofoonmuziek (12.3012.45 Berichten. Duitseh. 12.45—1.00 Berichten ANP). 1.45 Gramo foonmuziek (2.002.15 Berichten Duitseh). 2.40 Geestelijke liederen (opn.) 3.15 Berichten (En gelsch). 3.30 Rotterdamsch pianokwartet en gramo foonmuziek 4.30 Gramofoonmuziek 5.Berichten (Duitseh) 5.15 Molto Cantabile en gramofoonmuziek 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Gooilanders en gra mofoonmuziek (Om 7.00 Berichten) 7.30 Reportage of muziek. 8.— Berichten (Duitseh) 8.15 Berichten (Engelsch) 8.30 Berichten ANP. 8.45 Gereformeerd Evangelisatie-koor en gramofoonmuziek. 9.15 Be richten (Engelsch). 9.30 Orgelconcert (opn.) !fi. Berichten (Duitseh) 10.15—10.25 Berichten ANP, 11.1511.30 Berichten (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7