DONDERDAG 4 JUL'I 1940 H A A RLE M'S DAGBLAD 6 Egypte wil vriendschappelijke betrekkingen met alle landen onderhouden. Rede van den Egyptischen minister-president. VAN DE EGYPTISCHE GRENS. 3 Juli (D.N.B.) De Egyptische minister-president Hassan Zabri Pasja, heeft voor het parlement zijn eerste rede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: Egypte wil niets anders dan hartelijke en vriendschappelijke betrekkingen met alle volken onderhouden. Tegelijkertijd is Egypte bedacht op zijn onafhankelijkheid en veiligheid. Egypte wil ook zijn verplichtingen tegen het verbonden Engeland nakomen. Wat betreft den binnen- landsch-politieken toestand verklaarde de mi nisterpresident, dat het land zich in een ernstige economische en financieele crisis bevindt. De nieuwe regeering zal haar best doen voor het ver krijgen van normale economische en financieele toestanden in het land. Engelsche bommen op Hamburg. BERLIJN. 3 Juli 'D.N.B. Hedenmiddag zijn eenige vliegers er in geslaagd, op zeer groote hoogte tot Hamburg door te dringen en boven de voorstad Barmbeck een dicht bevolkte om geving zonder eenig militair object, beschermd door wolken dynamietbommen neer te gooien. Hierbij werden vreedzame voorbijgangers en spe lende kinderen getroffen. Twaalf kinderen, drie vrouwen en een man werden gedood. Ongeveer 15 personen, voor het grootste deel kinderen, werden zwaar gewond. Als gevolg van de zeer groote hoogte en het dichte wolkendek moest men zich van Duitsche zijde beperken tot het op stijgen van jacht toestellen voor de achtervolging. Engeland neemt maatregelen tegen Franscbe oorlogsschepen. Actie in Oran nog gaande. LONDEN, 4 Juli. (D.N.B.) Volgens een be richt van Reuter wordt officieel medegedeeld: „Op 3 Juli zijn maatregelen genomen om in Britsche havens zijnde Fransche oorlogsschepen onder con trole van Groot Brittannië te stellen. Dit is met succes geschied, ofschoon daarbij twee slachtoffers zijn gevallen". In een verklaring van het ministerie voor de voorlichting wordt hierover o.m. gezegd: „Tege lijkertijd zijn aan de Fransche schepen in de Noord- Afrikaansche havens zekere voorwaarden gesteld, waarvan het doel was ze te onttrekken aan Duit sche handen. Den bevelvoerenden Franschen offi cier werd verklaard, dat Groot-Brittannië; ingeval geen van deze voorwaarden mocht worden aan vaard, alle maatregelen zal nemen om de zekerheid te krijgen, dat geen van deze vaartuigen in het verdere verloop van den oorlog tegen Engeland zal worden gebruikt. De regeering betreurt het, dat de Fransche generaal die in Oran het bevel voerde geweigerd heeft een van deze voorgestelde voor waarden te aanvaarden. Het onvermijdelijke resul taat was, dat in deze stad een actie moest worden ondernomen tegen«de Fransche schepen, Deze ope raties zijn nog aan den gang. Voor het parlement zal daarover vandaag door den eersten minister een verklaring worden afgelegd. Packard zal vliegtuigmotoren gaan bouwen. NEW YORK, 3 Juli (D.N.B.) Naar de natio nale legercommissie mededeelt, heeft de firma Packard zich principieel bereid verklaard de door Henry Ford afgewezen opdracht tot het vervaar digen van vliegtuigmotoren, aan te nemen. Aan den bouw van motoren kan echter eerst tien maanden na het sluiten van de overeenkomst .begonnen worden. De teekening der overeen komst is totdusver nog niet geschied. In het be gin zullen per maand slechts twintig motoren worden gebouwd. Finsche zaakgelastigde uit Den Haag vertrokken. HELSINKI, 4 Juli (D.N.B.) Het Finsche departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de Finsche zaakgelastigden in Oslo en 's-Gra- venhage zijn teruggetrokken. Ook de Finsche ge zant in Brussel is uit België vertrokken. Voorts heeft het Finsche gezantschap te Parijs de vertegen woordiging in Luxemburg op zich genomen. Rex eischt gerechtelijke vervolging van Belgische regeering. BRUSSEL, 3 Juli. (D.N.B.) De generale raad van de Rexistische partij heeft in een memoran dum een gerechtelijk onderzoek tegen de gevluchte ambtenaren en leden van de vroegere Belgische regeering geëischt. GENERAAL VON WINTERFELDT OVERLEDEN. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.) Generaal von Win- terfeldt, voor den wereldoorlog Duitsch militair attaché te Parijs en militaire vertegenwoordiger van de rijksregeering bij de wapenstilstands onderhandelingen van 1918, is aan de gevolgen van een hartkwaal te Berlijn overleden. Britsclie archieven reeds in Canada? STOCKHOLM. 3 Juli (D.N.B.) Volgens de Nya Dagligt Allehanda is het archief van het Brit sche ministerie van Buitenlandsche Zaken en andere belangrijke ministeries reeds in alle stilte naar Canada overgebracht. Zelfs de kroonjuwee- len zijn uit den Tower gehaald en bevinden zich in het Amerikaansche dominion van het Britsche imperium. ENGELSCH TANKSCHIP ZENDT NOOD SEINEN UIT. NEW YORK. 3 Juli (D.N.B.) Het radiostation Mackay heeft S.O.S.-signalen van het Engelsche tankschip Athellais. metende 9000 brutoregister- ton, opgevangen. Het schip bevindt zich op on geveer 400 mijl ten Zuidwesten van de Iersche kust in nood. Het heeft gemeld, dat het is getor pedeerd. Graziani blijft chef van den Italiaanschen generalen staf. ROME, 3 Juli (D.N.B.) Maarschalk Graziani behoudt, naar officieel wordt medegedeeld, de func ties van chef van den generalen staf van het leger. In zijn afwezigheid kunnen deze functies ook worden uitgeoefend door den plaatsvervangenden chef van den generalen staf, generaal Roatta. I Duitsche persstemmen over de gevonden documenten in Frankrijk. Onderhoud tussehen Churchill en Maisky. ARROND RECHTBANK. RIJWIELDIEVEN VOOR DE RECHTBANK. Hedenmorgen had zich voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden een inwoner uit Oostzaan, verdacht van diefstal van een rijwiel in April j.l. Uit het verhoor van den benadeelde bleek dat dit 's nachts na twaalf uur was gebeurd. Verdachte gaf den diefstal toe. maar ver klaarde dat van hem ook al eens een fiets ge stolen was. „Begrijp je dan niet. dat het verboden is om dit te doen?" vroeg de President. Verdachte gaf dit óók toe. Ook beloofde hij. het niet meer te zullen doen. De Officier eischte tien maanden gevange nisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. Mej. Mr. Deknatel bepleitte verzachtende om standigheden. Zij merkte op dat verdachte lij dende is aan sufheid als gevolg van nicotine- vergiftiging. Gevangenisstraf zou voor hem dan ook zeer nadeelig zijn. Mede omdat hij weer aan het werk kan gaan (bij zijn vader in de open lucht) vroeg zij een voorwaardelijke veroor deeling. De volgende rijwieldief was een inwoner van Amsterdam. Die had in Juni te Haarlemmer- liede een fiets, toebehoorende aan een arbeider, die op het land aan het werk was, gestolen en er een karretje van veel minder kwaliteit voor in de plaats gezet. Deze arbeider hoorde onder zijn werk plotseling het geroep: „Houd 'm!" Hij keek op en zag, dat verdachte er met zijn rijwiel van door ging. Toen de President hem vroeg of hij den dief stal bekende, antwoordde hij: „Het was niet mijn bedoeling!" ,.Ja, maar je hebt het toch gedaan. Wat heb je er nu aan of het je bedoeling niet was?" De Officier van Justitie vestigde er de aan dacht op, dat verdachte al herhaalde malen we gens diefstal veroordeeld is. Hij schijnt het dus niet te kunnen laten. Spreker eischte daarom een gevangenisstraf van een jaar en drie maan den. De raadsman, Mr. Venhuizen, verklaarde ook niet te kunnen begrijpen, waarom verdachte tot deze daad gekomen was. De man heeft een ijsco zaakje, dat hem een behoorlijk bestaan oplevert; hij had echter een biertje gedronken. Nu het blijkt, dat alcohol misschien de oorzaak is. dat verdachte al diverse malen veroordeeld is, vroeg pleiter den man onder streng toezicht te willen stellen en niet zoo maai' mee te gaan met den eisch van den Officier, dien pleiter te zwaar vond. De rechtbank zal in beide zaken over veertien dagen uitspraak doen. Uitspraken van de Rechtbank. VERDUISTERING VAN KWITANTIES. De 26-jarige IJmuidenaar, die verdacht werd, dat hij zich eenige kwitanties had toegeëigend ten nadeele van zijn huisbaas en tegen wien veertien dagen geleden door den Officier van Justitie een half jaar gevangenisstraf werd geëischt, is heden morgen door de Haarlemsche Rechtbank veroor deeld tot tien weken gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. MEISJE MET EEN MES BEDREIGD Een 37-jarige koopman uit Beverwijk werd be schuldigd, dat hij een meisje, dat niet meer met hem wilde omgaan, met een mes had bedreigd Veertien dagen geleden eischte de Officier van Justitie tegen hem een half jaar gevangenisstraf De Rechtbank veroordeelde hem vanmorgen tot twee maanden gevangenisstraf. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amster dam tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Over den aard der stik stofbasen die in de krakingsproducten van aard olie aanwezig zijn", de heer J. Th. Hackmann en op proefschrift getiteld: ..Ionisatiemetingen in gassen van hoogen druk", de heer M. Kwieser. Geslaagd voor het cand.-ex. wis- en natuur kunde: mej. G. Nijenhuis, mej. A. Driessen en de heeren: H. J. Jonker en R. A. Altenpohl. Voor het doct.-ex. scheikunde: de heer J. F Suyver; na tuurkunde: de heer J. Hoogschagen en geologie: de heer L. van der Waals. Geslaagd voor het cand.ex. economie: de heer M. P. van Heynsbergen. Bevorderd tot arts: de heeren A. J. M. v. d. Heuvel (Tilburg), W. G. Boon (Berkenwoude). W Th. M. van Iersel (Waalwijlj) en F. H. Oestreicher (Karlsbad). Voor het artsexamen. Ie ged.: mej. H. A. Ymker (Amsterdam) Voor het doct.-ex. geneeskunde: de heeren M Menschaar. G. M. Kenter, H. E. Driessen, A. A. Scherpenhuysen, W Geiger, E. A. van Slooten, F. J. Harshagen en L. S. M. van Daal. Voor het cand.-examen economie: de heeren M. Coopman, H. L. Soeters en A. G Besier. Geslaagd aan de Rijksuniversiteit té Leiden voor het doet. ex. Indisch recht: de heer H. M. J. M. Haase, Lisse. M. U. L. O.-EXAMENS. Geslaagd te Haarlem op 3 Juli voor diploma B P. Lindhout, J. F. Loos, R. Lindeman, G. J Kaats- man, G. W. v. d. Linde, G. K. A. Chapel, J. de Vries, M. van Welsenes, allen te Haarlem; A. B van Rechteren, te Heemskerk; J. van Rij, te Velsen En voor diploma A: J. C. Stob, H. C. Peters, G J. Piet. C. J. Klute, J. Landwehr, C. L. Welbers, C M. de Vries, A. N. J. Steenbeek, allen te Haarlem. J W. Lips, R. H. van 't Slot, J. Reitsma, A. C. Donker, J. van Monsson, allen te Velsen; E. C. Hel- leganger, te Heemstede: G. A. Boeschoten, N. van Leeuwen, M. Meyers, allen te Bloemendaal; G Bijker, A. Plug, beiden te IJmuiden en J. Jordans te Santpoort. TOONKUNST Bij de te 's Gravenhage gehouden Staatsexamens voor Muziek, slaagden voor het diploma pianr lager onderwijs, de dames Charlotte Hulshoff, Her- mien Jansen en Mia Muller van Brakel, leerlinger der Toonkunst-Muziekschool te Haarlem. POSTDUIVEN. Aan alle houders van duiven wordt ter kennis .gebracht dat de heer Johan Hornstra, als ver tegenwoordiger van de Nederlandsche Postdui venvereniging, uitsluitend tegenover den bevel hebber van de Duitsche weermacht in de Neder landen verantwoordelijk is voor de uitvoering van de bepalingen, gepubliceerd 18 Mei 1940 en van de bepalingen vervat in de verordening van den Rijkscommissaris nr. 6 d.d. 24 Juni 1940. Men dient aan zijn aanwijzingen gevolg te geven. (A.N.P.) PUINRUIMER GEDOOD. Woensdag heeft te Rotterdam aan de Scheepmakershaven een ernstig ongeval plaats gehad, dat aan den 32-jarigen puinruimer A. v. d. Pol het leven heeft gekost. Het slachtoffer zat op een puinauto die wegreed, sprong er af maar kwam onder de zware wielen van den opleggei terecht en bleek op slag dood te zijn. Eigen on voorzichtigheid is hier de oorzaak; den chauffeur treft geen schuld. (A.N.P.) Overstelpende drukte bij de Arbeidsinspectie. De directeur-generaal van den arbeid deelt mede, dat wegens overstelpende drukte de bureaux van de Arbeidsinspectie a.s. Vrijdag en Zaterdag ge sloten zullen zijn voor het in ontvangst nemen van mondelinge klachten over gegeven ontslagen, alsmede voor mondelinge aanvragen van werkgevers om tot ontslag te mogen overgaan. (A.N.P.) Een boni op Sint Pancras. Hedennacht heeft een Engelsch vliegtuig een bom laten vallen boven het dorpje Sint Pancras in Noord-Holland. Het projectiel kwam op een wei land achter een woning terecht, waar een groot gat in den grond werd geslagen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. (A.N.P.) WIJZIGING MELKBESLUIT. Naar wij vernemen, heeft de commissie ex-artikel 17 der warenwet een advies in voorbereiding tot wijziging van de bepalingen van het melkbesluit, met betrekking tot de bereiding van en de eischen voor gepasteuriseerde melk. Er bestaat voor belang hebbenden voor 15 Juli gelegenheid inlichtingen te bekomen bij den secretaris der commissie, dr. G. L. Voerman, Bezuidenhout 171, 's Gravenhage. (A.N..P) ONGEVAL. Gistermiddag was de 10-jarige B. P. met vriendjes aan het spelen in de buurt van de Zan- dersbrug. Hierbij sprong de jongen op een schuit, waarbij hij ongelukkigerwijze met het hoofd op de ijzeren kajuit terecht kwam. De knaap liep een hoofdwond en een lichte hersenschudding op, zoodat hij. na in de omgeving te zijn verbonden, per ziekenauto naar het St. Elisabeths-gasthuis moest worden vervoerd. De muur instorting aan de Valken- steeg te Rotterdam. Op 4 Mei 1938 gebeurde een ernstig ongeval aan de Valkensteeg te Rotterdam, waar een losstaande muur instortte, tengevolg waarvan 7 personen om het leven kwamen, o.a. de 18-jarige expeditie knecht L. P. van de Walle, wiens vader tegen de gemeente een civiele vordering instelde. Daarin werd een vergoeding van 4 per week geëischt gedurende 5 jaar en 500 vergoeding voor im- materieele schade of een bedrag van totaal 1350. Woensdag heeft de Rotterdamsche rechtbank onder presidium van mr. Marx uitspraak gedaan. De rechtbank overwoog dat er geen sprake was van behoeftigheid. Onstoffelijke schade kan slechts worden toegewezen bij blijvende invaliditeit van den getroffene en niet aan zijn nabestaanden. Eischer werd zijn vordering ontzegd en veroor deeld in de kosten van het geding. (A.N.P.) TWEE JEUGDIGE DIEVEN AANGEHOUDEN. Woensdag zijn in een hotel te Enschedé op ver-, verzoek van den burgemeester van Sleen (Dr.) aangehouden twee 18-jarige Amsterdammers G. en D. Zij worden verdacht van een inbraak in een boerderij te Noord-Sleen waar zij een bedrag van 230 buit maakten en ook een aantal sieraden ontvreemdden. Zij zijn op transport gesteld naar Sleen. Stads Bibliotheek en Leeszaal. Filiaal „Huis te Zaanen" heropend. Het „Huis te Zaanen" te Haarlem Noord, waar in het filiaal van de Stads Bibliotheek en Leeszaal is gevestigd en dat sedert twee maanden gesloten is geweest, zal Maandag 8 Juli a.s. weer voor de uitleening van boeken worden geopend. Wel vond die uitleening via de hoofdbibliotheek nog plaats, maar voor vele vèrafwonenden was het een belangrijk bezwaar, om geregeld voor boeken naar het Prinsenhof te gaan. Zeer vele ingeschreven lezers zullen dus ten zeerste ge baat zijn bij het weder openstellen der biblio theek. Verwacht wordt dat in de komende maan den druk gebruik gemaakt zal worden van de bibliotheek. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tussehen 11 en 13 uur. Badpak met handdoek, Dijkstra, Pleiadenstraat 87; Broche, v. Ingen, Zijlweg 120; Beursje m.i., Stam Welgelegenstraat 7; Doos met waschpoeder. Bureau van Politie, Smedestraat; Foxhond, Kennel Gunkel, Soendaplein 23: Herdershond, Evers, Gen. Botha- j straat 18; Kruisje, Nelis, Arnoldistraat 8, Kat, van Gemeren, Emmakade 17. Loodkabel, v. Lenden, Kinderhuisvest 53, Passer, Bureau van Politie Smedestraat, Portemonnaie m.i. v. Teeuw, Delft laan 47; idem Schutter, Kleverparkweg 270; i Rozenkrans, Bijl, Marsstraat 68; Kamferrollen, Bureau van Politie, Smedestraat; Damesschoen, Langbroek, Troelstraweg 15 Velsen; Sok, Bureau van Politie, Smedestraat; Taschje, Bijl, Marsstraat 68; Damestaschje m.i., v. Grieken, Leidschevaart 326 rd., Schoenzakje met vischsnoeren, v. Hattem, Dutrystraat 52. Bakpak met handdoek, de Jong. Z. Brouwer straat 11; Bril in koker, v. d. Aar, Lange Marga- rethastraat 4rd.; Badpak, handdoek en muts, Herse- j voort, v. Zeggelenplein 62; Bril, v. d. Niet, Oranje boomstraat 141; Bril, Asma, Saenredamstraat 12rd., Broche. Klaassen, Duvenvoordestraat 24; Deur van vrachtNv.agen, Hugtenburg. Rozenhagenstraat 56; Horloge, Woolthuis, Barbarossastraat 4, Regenjas, v. I Linderen, Gen. de la Reystraat 9 zw.; Jurkje en sokken, Brougonje, Casteleynstraat 3; Zakmes, Schippers, Kloppersingel 43; Portemonnaie m.i., I Steegman. Vergierdeweg 146; Parapluie. Iewald, I Bisschop Ottostraat 18: Ring. Petson, Badhuis- I straat 43; Rozenkrans, Bureau van Politie Smede. straat. Speelgoedhondje, Heerkens, Lorentzkade 394; Damestasch, m.i., Bureau van Politie Smede straat; Vest, Koster, Schoterstraat 11; Kanarie, Rei gersman, Oranjeplein 5. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 5 JULI Progr 1: Jaarsveld. Progr. 2: Kootwijk. Progr. 3: Duitsch station. Progr. 5; Idem. 7.008.00: Eigen gramofoonplatenconcert. „Van .solist tot octet". Soli: 1. Petersburger Schlittenfahrt, Paul Mania, orgel; '2. St. Louis Blues, Maxine Sullivan; 3. Ritual Fire Dance, Larry Adler, mondharmonica. Duo: 4. Will you remember, J. MacDonald en N. Eddy; 5. The way you look tonight, B. Crosby en D. Lee; 6. Oud Indisch Lied nr. 2, Twee Ind. meisjes. Trio: 7. My Isle of golden dreams, Paradise Island Trio; 8. Bel Ami, Schuricke Terzett; 9. Long time no see, The Tree Andrew Sisters. Quartet: 10. Rose Dreams, Quartet George Elliot; 11. I heard, Mills Brothers; 12. I like you, Sol Hoo- pii's Nov. Quartet. Quintet: 13. Foxtrat Potp. v. Afr. Wijsies, Vijf vroolijke kerels; 14. Them there eyes, Quintette du Hot Cl. de France; 15. Walspotp. v. Afr. Wijsies, Vijf vroolijke kerels Sextet: 16. The Snoop. The Six Swingers: 17. In Mexico, Meistersextet. Septet: 18. You must have been a beautiful baby, T. Dorsey's Clambake Seven; 19. Serenata, Serge Krish Septet BERLIJN. 3 Juli D.N.B.De Berlijnsche bladen noemen de vandaag door het ministerie van buitenlandsche zaken gepubliceerde geheime stukken van den Franschen generalen s.af „do cumenten van weergaloos cynisme", die naar de bladen weten te berichten, in een door een Duitsche bom vernielden trein in de buurt van Nevers aan de Loire zijn gevonden. Naar uit een verder krantenbericht blijkt, is tegelijkertijd met de stukken van den Franschen generalen staf op een andere plaats in een vrachtauto de steek van Napoleon uit de Dome des Invalides, een gouden ketting van den keizer en zijn degen ge vonden. De Berliner Boersenzeitung ziet in de documen ten voor alles een bevestiging van datgene, waar voor het rijk sedert het uitbreken van den oorlog de neutrale landen steeds weer heeft gewaar schuwd, n.l. de Engelsche plannen tot uitbreiding van den oorlog van den Noordkaap tot aan de Kaukasus. Men herinnert zich de perscampagne van de Westelijke mogendheden, zoo schrijft het blad. die in Januari 1940 begon, in Februari nog toenam en met de beruchte zitting van den oor logsraad op 28 Maart haar hoogtepunt bereikte. Wanneer men in deze Engelsche en Fransche persstemmen bladert, dan vindt men alle vraag stukken. landen, gebieden en steden opgesomd, die ook in de documenten een rol spelen. Weken lang werd b.v. het vraagstuk van het tegenhou den van het Zweedsche erts en daarmede een aanval op Noorwegen en Zweden, het vraagstuk van de Russische en Roemeensche petroleum en daarmede een aanval op Bakoe en Batoem en de Roemeensche petroleumvelden behandeld. Het Hamburger Fremdenblatt schrijft, dat de documenten een ongewoon verhelderend inzicht geven in de geheimste bedoelingen van het opper bevel der Westelijke mogendheden. De hertog van Windsor te Lissabon. LISSABON, 3 Juli (D.N.B.) De hertog van Windsor, die zich van Frankrijk eerst naar Madrid had begeven, is met zijn echtgenoote te Lissabon aangekomen. Benoeming van Knox goedgekeurd. WASHINGTON, 3 Juli (D.N.B.) De marine, commissie van den senaat heeft heden met 9 tegen 5 stemmen de benoeming van Knox tot minister van marine goedgekeurd: Levensmiddelenrantsoenen in Duitschland verhoogd. BERLIJN. 3 Juli (A.N.P.) De goede stand der levensmiddelen van alle soorten heeft het mogelijk gemaakt, dat voorloopig van 1 tot 28 Juli boven de tot dusverre geldende rantsoe nen extra toewijzingen geschieden, die overigens waarschijnlijk ook voor de volgende maanden zullen gelden. Van bijzondere beteekenis is de verhooging van het boterrantsoen met 125 gram per persoon. Van bevoegde zijde wordt in dit verband medegedeeld, dat de voorraden in de koelhuizen een recordhoogte bereikt hebben. De Duitsche aardappelvoorziening wordt te Berlijn buitengewoon gunstig genoemd. De aanstaande oogst van vroege en late aardappelen zal waarschijnlijk een record-hoogte bereiken, met het oog op de uitbreiding der verbouw oppervlakte en den goeden stand van het gewas. Een bewijs dat de Duitsche gezondheids diensten zich voortdurend bezig houden met den samenhang tussehen volksvoeding en le- vensmiddelenrantsoeneering, kan men zien in het feit, dat de broodrantsoenen voor personen tus sehen 10 en 20 jaar met 200 gram verhoogd wor den. De aanvankelijk vastgestelde rantsoenen voor gewone gebruikers worden daarentegen met 150 gram verlaagd, omdat gebleken is, dat er nauwelijks gezinnen zijn, die de rantsoenen ge bruiken. Door deze verlaging zal een einde wor den gemaakt aan het verloren gaan van brood, dat op tal van plaatsen is waargenomen. LONDEN, 3 Juii iD.N.B.' Volgens Reuter heeft Churchill Woensdagavond een langdu rig onderhoud met. den Sovjet-ambassadeur Maisky gehad. Minister-president Churchill is naar Reuter meldt, door den koning in Buckingham Palace in audiëntie ontvangen. Directe telegrafische en telefonische verbinding tussehen de Sovjet en Duitschland. MOSKOU, 3 Juli (Tass) Tussehen het volks commissariaat der P.T.T. en het ministerie van posterijen te Berlijn is een overeenkomst geteekend over het tot stand brengen van directe telegrafische en telefonische verbindingen tussehen de U.S.S.R en Duitschland. Vacantiebeziglieden voor kinderen. Oproeping aan kindervrienden. Het comité tot instandhouding van vacantiebezig- heden te Haarlem schrijft ons: Het moge den lezers voldoende bekend zijn door de reeds gepubliceerde berichten, dat de Vereeniging voor Vacantiebezigheden door omstandigheden ge dwongen. haar zegenrijk werk dit jaar niet kon laten doorgaan. Niettemin hebben andere vereeni- gingen gemeend, dat zoo ooit, dit vacantie-werk nu van het allergrootste belang is en daarom is het zeer verheugend te kunnen mededeelen, dat de Haarlemsche Speeltuinverenigingen daartoe de mogelijkheid hebben geopend. Samenwerking van Moedercommissie, K. en O., K. V. V., Kinderbond. Speeltuinverenigingen, is ont staan en stelt in staat de kinderen in de Speel tuinen te ontvangen en hun een vreugdevolle va- cantie te geven. Niet alleen aan de kinderen van de Speeltuinleden, maar voor de heele schooljeugd staan de poorten der speeltuinen open in de weken van 22 Juli9 Augustus, telkens 5 dagen van 9—12 en 2—4.30 uur. Een klein bedrag van f 1 per gezin voor de 3 weken (voor de niet-leden der Speeltuinverenigingen) is verschuldigd. Het spreekt wel vanzelf, dat dit werk goede leiding noodig heeft. Wij roepen hierbij gaarne alle warmvoelende kindervrienden op, die bereid zijn de leiding van een kindergroep op zich te nemen, hetzij voor de 3 weken of gedurende een gedeelte van dezen tijd. Teder verzoeken wij zich te melden p.a. mevr. J. E. van Zwijhdregtter Meulen Bloe- mendaalscheweg 157. Bloemendaal. Met het oog op de voorbereiding is een snel antwoord zeer ge- wenscht. Wij maken opmerkzaam op den eersten leiders avond, die gehouden zal worden op 9 Juli a.s. in het gebouw der Vereeniging K. en O. voormalige Meisjes H.B.S. (ingang Lange Margarethastraat). Haarlem. Mej. A. M. Bos, leidster Jeugdwerk Nut van het Algemeen, zal dan over de bedoeling van dit werk spreken. Alle belangstellenden zijn daar tevens zeer welkom. Wie geen leiding wil of kan geven, doet ons een groot genoegen met een financieele bijdrage voor dit beteekenisvolle werk. De heer G. Starink, pen. ningmeester van het Speeltuinverbond ziet met verwachting uit naar overschrijvingen op zijn giro rekening no. 349323, Haarlem. Ook papier en knutséimateriaal, alsmede speel goed is ons van harte welkom (te bezorgen aan ons secretariaat Bloemendaalscheweg 157, Bloemenl daal). Helpt allen mee de kinderen volop van hun vacantie te doen genieten. EEN AFDÈELING „INLICHTINGEN". In verband met het groot aantal afgekondigde verordeningen en bepalingen heeft het commissie- en assurantiekantoor van Halem en Co. aan den Schoterweg te Haarlem een afdeeling „inlichtin gen" geopend. Op het terrein aan de Hobbemakade te Amsterdam, waar vele jaren het hulpgebouw van de Rijksverzekeringsbank stond, zijn thans de werkzaamheden in vollen gang voor den bouw van het hoofdkantoor der hoofdstedelijke Gemeentetelefoon

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8