ZEISS UMBRAL Noorderbad, Zandvoort AGENDA. De verduistering OPTIEK ERDTSIECK Het fietsen en onze gezondheid. VKTJDSC 5 JUKT 1940 TT 'A A B E E M'S 13AGBEAÜ 2 EXAMENS. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Overgangsexamens. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het practische leerjaar: Afdeeling; Bouwkunde: A. van Holst, C. van Ko ten, Haarlem; P. A. v. d. Linden, Overveen; V. de Vries, J. H. L. Wieringa, Haarlem. Afgewezen: 2. Herexamen: 1. Afdecling Weg- en Waterbouwkunde: D. J. van Baarsen, Halfweg; V. E. H. Balma, Santpoort; H. Blaauw, Haarlem; J. L. J. Blok, Bergen; P. G. Diel- wart, Heemstede; G. A. den Duik, 's Gravenhage- M. H. Gehem, Beverwijk: J. H. Holswilder, A. van Katwijk. Leiden; H. Lesterhuis, Alkmaar; L. Th Naar, 's Gravenhage; C. Rol. Haarlem; G. J. Schip per, Zaandam; J. Smelik, Haarlem; W. J. Th. Vleghert, N. O. I.; J. A. Weimar, IJmuiden; J. S. Wiersma, Th. A. v. Wijk, Haarlem. Afgewezen: 1. Herexamen: 3. Afdecling Werktuigbouwkunde: H, C. van Arum, Spaarndam; A. P. v. d. Berg, Den Helder; K. Bon- gertman, J. v. d. Brugghen, B. Busking, Haarlem: P W. Chevalier, Ned. O. Indië; H. J. Dengerink, Hengelo-O.; K. H. Felderhof, H. J. Gorter, Haarlem; J. A. Groeneveld, Almelo; H. G. Groot, Alkmaar: J. A. Habig, Wassenaar; L. P. Jongejans, 's Gra venhage; H. Kok, Delft; F. J. Kuypers, Hoogwoud, J. v. Leeuwarden, N. O. L; B. Leupen, Haarlem; F. J. Mallee, 's Gravenhage; J. Mosk, Haarlem; H. C. Nijhuis, Heemstede; C Peeters, Amsterdam: J. H. Romijn, Voorschoten; C. Rootjes, Oude-Niedorp; W. A. Sabelis, Haarlem; J. W. A. Scholte, Leiden, G. A. Schrikker, Grootebroek: R. P. Steyn, Bodegra ven; Th. H v. Tongeren, J. Winter, A. Zwartepoorte. Haarlem; Th. J. Heeres, Arnhem; H. L. J. Nater. Haarlem; A. van Veen, Velsen; C. J. van Zweeden, Goes. Afgewezen: 4. Herexamen: 7. Afdeeling Electrotechniek: J. H. M. den Bremer, Haarlem; M. Dingjan, Utrecht; H. J. Franck, N. O. I.: F. J. W. de Graaf, Leiden; J. J. W. Heese, Westerveld; E. C. N. Koning, IJmuiden; J. Kroon, Haarlem; P. J. van Mulligen, Hengelo O.; J. F. W. van Putten, J. Schreuder, H. L. Stern, J. G. Teu- nissen, Haarlem; C. Veerman, Tilburg; A. W. Ver beek, Haarlem; G. H. Wiltink, Arnhem. Afgewezen: 3. Herexamen: 2. Afdeeling Scheepsbouwkunde: P. E. Enters, Utrecht; M. Figee, Overveen; J. Freudenborg, Heemstede; K. Gomes, IJmuiden; W. P. H. de Jongh, Haarlem; Y. A. Koopmans, Meppel; E. G. Reyners Amsterdam: G. Roorda v. Eysinga, Bloemendaal; A v. d. Schaaff, Haarlem; H. H. Willemsen, C. Zwaag, Amsterdam. Afgewezen: 1. Herexamen: 1. Afdeeling Vliegtuigbouwkunde: J. Bak, E. Behle. Haarlem; J. Bezemer, Rotterdam; J. G. Blaauboer,, Bergen N.H.; C. J. M. v. d. Bronk, Bloemendaal; J. Deugd, Alkmaar; J. J. Ebbers, Haarlem; G. H. E. Evers, Overveen; C. Hakkesteegt, Haarlem; M. F. Kann, Heemstede; A. Keus, Vlissingen; A. M. v. Leeuwen, Leiden; A. A. Leutscher, Zeist; A. M. ter Meulen, Rijswijk; J. H. Nunnink, Haarlem; A. J. Otte, Santpoort; A. Pool, Wassenaar; J. H. Rijnhart, Overveen; J. Schreuder, Leiden; H. Smit, Wormer- veer; L. Toepoel, Bakkum; J. G. Wormmeester. Terborg. Afgewezen: geen. Herexamen: 4. Bevorderd van het tweede naar het vierde studie jaar: Afdeeling Bouwkunde: Y. Booy, Nieuwe-Nie- dorp; Th. C. Drijver, Haarlem; W. Tauber, Oud- karspel. Afgewezen: geen. Herexamen: geen. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: J. Gerrits, Haarlem: J. Hekket, Bloemendaal; W. Homberg, Beverwijk; M. Meyer, Lekkerkerk; A. G. Portier. C. H. Traksel, Haarlem. Afgewezen: geen. Herexamen: geen. Afdeeling Werktuigbouwkunde: A. G. W. van Andel, Bloemendaal; C. W. A. de Jong, J. S. Kemp, Haarlem; G. Stek, Ede. Afgewezen: 2. Herexamen: geen. Afdeeling Electrotechniek: Ch. A. Boom, Haar lem; J. van Drecht, L. G. Hazeloop, M. do Vries, 's Gravenhage. Afgewezen: geen. Herexamen: geen. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het doet. examen geneeskunde de heeren H. H. Lindeboom, P. Schoorl, S. A. Ham burg, A. Verschuur. R. Luyken en J. A. W. C. Smit. Bevorderd tot doctor in de economische weten schappen op proefschrift, getiteld: ..Bestemmings heffingen". de heer J. A. Monod de Froldeville, geb. te Koedoes (N.OX). Lichamelijke oefening. Geslaagd de heer J. A. F. Spit, te Haarlem. Montessori. Geslaagd voor het B-diploma mej. L. Knuyt, te Overveen. Piano L.O. Mej. C. H. Koekoek, te Haarlem, slaagde in Den Haag voor het Staatsexamen muziek L.O. (piano). Zij was leerlinge van den heer M. J. Lürsen, te Haarlem. Viool L.O. Voor het eindexamen (viool) der Kon. Ned. Toonkunstenaars Vereeniging In Den Haag, slaagde mej. Gré Scholte, te Haarlem, leerlinge van den heer Jan Hoeben, te Haarlem. Staatsexamen voor muziek. Bij de te 's-Gravenhage gehouden Staats examens voor muziek, slaagden voor het theore tisch gedeelte lager-onderwijs de dames Marie Bargman en Jenny Gijsbertse, beiden leeerlingen der Toonkunst-Muziekschool te Haarlem. Middelbare school Meisjes te Haarlem. Geslaagd voor het eindexamen (Groep 1): T. Anthoni, B. Arnoldt, M. Bremer, T. Brouwer, G. Bruijn, W. Hazevoet, G. Koster, L. de Jonge, J. Juch, P. Koiter, N. Kuiper, G. Rincker. W. Simons, L. v. d. Stad, L. Tack, J. Teves, T. v. Veen, R. Ver- planke, B. v. d. Water, S. Wester, H. de Wilde, A. Baddagkaart Zondags 35 cent Zaterdag en Zondag DANSEN The Blue Syncopaters Maakt Zondags gebruik van de Noorder bad Pony-expresse, vanaf stations Zandv. tram en trein. (Adv. Ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 5 JULI Rembrandt Theater: „Je hebt 't of je hebt 't niet". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Inspecteur Vlijmscherp op Avontuur", 2. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Pygmalion", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „Vooruit met de geit" (ge prolongeerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ZATERDAG 6 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. IJzer, W. v. Bentem. C. Hazevinkel, H. Dieters, I Hansel, G. de Landmeter. S. Meyer. Afgewezen één leerling. 2e H. B. S. met 5-j. c. B te Haarlem Eindexamen der 2e Gem. H. B. S. met 5-j. c. B te Haarlem. Groepen I, II en III. P. Couzy, J. v. d. Akker, Mej. C. Chlebna, H. Bruce Mej. H. Meewis, T. Sanger, Mej. C. Schuurman, R. Otto. H. Jonkman, P. Ottospoor, C. Flemming, B. van Borkum, Mej. G. van Dijk, H. Govers, J. Borger Mej. A. Felix, J. Molenaar. Mej. L. Horsmeier. H. Koppen, J. Koutstaal, J. Haak, Mej. L. Ramakers, B. Geerlink, A. Bronkhorst, F. Wickël, E. v. d. Haak. L. Bouwes, Mej. F. de Vries, W. Polder, K. Yspeert. Afgewezen 4. Met 1 candidaat wordt het examen voortgezet. EXAMEN M.U.L.O. HAARLEM. Geslaagd voor diploma A: H. Heddema, J. H. Schadee, R. W. Rijkse en J. van Wijk, allen te Haarlem: P. D. Strik, Rijk; J. v. d. Ploeg, Hoofd dorp; C. Hagedoorn, IJmuiden; A. T. E. Gulde- mond, Lisse; L. H. Schilder, Velsen; A. C. J. Har- meyer, Halfweg; F. J. E. Heydenrijk en J. P. Mul der, Santpoort en J. A, Landsman, Bloemendaal. Geslaagd voor diploma B: W. G. T. Bange, A. A. Kluit, A. J. Lodewijk en J. C. v. d. Broek, allen te Haarlem; L. Boon en G. Baljet, IJmuiden; J. Ph. Beekman en A. J. P. Os kam, Zandvoort; K. Metz en C. J. G. E. H. Repe- lius, Heemstede; P. H. Hoik en J. R. Vogel, Velsen; J. A. Landsman en G. H. ter Beest, Bloemendaal. In ons vorig nummer werden opgegeven als ge slaagd voor het M.U.L.O.-diploma A. J. C. Stob, H. C. Peters en G. J. Piet. Dit had moeten zijn: geslaagd voor M.U.L.O.-diploma B. BLOEMISTPATROONS. Gisteravond hield de Bloemist-patroonsvereeni- ging voor Haarlem en omstreken een ledenverga dering in „De Leeuwerik" te Haarlem, onder voor zitterschap van den heer C. van Empelen. Het grootste deel van den avond werd besteed aan een bespreking van het concept-landelijk con tract met de werknemers-organisaties. Hier werd voorgesteld dat andere werkzaam- heden dan behoorende tot het vak niet toegestaan zouden worden. De voorzitter stelde voor een vacantieregeling van 6 werkdagen op te nemen. Daarna werd het saneerings-reglement behandeld, dat op voorstel van deze vereeniging door een rechtsgeleerde is samengesteld. Dit reglement za, ook dienen als grondslag voor de saneering in andere plaatsen. Medegedeeld werd dat reeds 120 binnenge komen is als steun aan door den oorlog getroffen collega's. TEGEN EEN BAKFIETS GELOOPEN. Donderdagmiddag kwart voor zeven liep het zesjarig meisje P. van D. op de Ged. Oude Gracht te Haarlem tijdens het spelen tegen een bakfiets aan, waardoor zij viel en het. sleutelbeen brak. Door leden van den Ongevallendienst werd zij per ziekenauto naar de Maria-Stichting vervoerd. DE SIRENES TE HAARLEM. Zaterdagmiddag proefalarmeering. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst deelt ons mede: De sirenes zullen voortaan op den eersten Zater dag van elke maand, des namiddags 1 uur, ge durende een kort oogenblik voor een proefalarmee ring in werking worden gesteld. Met deze proefalarmeering zal 6 Juli worden aangevangen. Wanneer men derhalve morgen te 1 uur n.m. de sirenes hoort, behoeft men zich dus niet ongerust te maken. Zegt het voort! Het moratorium bij de levens verzekering opgeheven. Naar de N.R.Ct. verneemt, zijn alle beperkin gen ten aanzien van uitkeeringen bij de levens verzekeringmaatschappijen thans opgeheven. Dit geldt dus zoowel met betrekking tot kapitaals- uitkeeringen bij overlijden of afloop, als voor afkoop en beleening. Bommen bij Scheveningsche schokkers. Donderdagavond zu'n eenige schokkers, thuisbe- hoorende te Scheveningen, op zee aan groote ge varen ontsnapt en het is een wonder, dat geen per soonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Van de kustvisscherij waren deze schepen op weg naar de Scheveningsche haven en om 7 uur bevonden zij zich 21/2 mijl uit de kust. Plotseling kwamen uit de wolken drie vliegtuigen te voorschijn en een aantal bommen naar de visschers meenden wel 10 viol in de onmiddellijke nabijheid der scheepjes. Eén bom kwam op enkele meters afstand van de SCH 49 terecht. De ontploffing veroorzaakte een groote waterzuil en de ruiten en stuurhut van het schip werden versplinterd, terwijl granaatscherven op het dek sloegen. Ook floten de bemanning de kogels om de ooren. Het was de bemanning niet duidelijk, of men hier met een luchtgevecht te doen had. waarbij een achtervolgd vliegtuig zich ontdeed van zijn bommenlast, of dat het een aanval op de schepen betrof. De vliegtuigen verdwenen weer snel. De visschersschepen voeren naar de haven, waar één en ander groote opschudding verwekte onder de visschersbevolking. De andere schepen hebben geen schade bekomen. Ondanks dit wedervaren, zijn vanochtend weder acht schokkers naar zee vertrokken. (A.NP.) Zon onder 10.02 Zon op 5.26 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Voor het Nationale Hulpcomité 1940 Morgen de dag der collecte. Zooals men weet heeft het Roode Kruis de leiding van de collecte. De bedoeling is. dat er zoowel huis aan huis als op straat gecollecteerd zal worden. De collectanten zullen voorzien zijn van een oranje-band om den arm en zullen gaarne een Roode-Kruis-vlaggetje in ruil voor iedere gift verstrekken. De collecte begint des morgens te 8 uur en duurt tot des namiddags vijf uur. Er wordt op gerekend, dat er een voldoend aantal collectanten beschikbaar zal zijn. Dat is het geval, wanneer allen, die zich eenige we ken geleden hebben opgegeven, doch tenge volge van het uitstellen der collecte geen dienst behoefden te doen, hun belofte houden en zich dus hetzij in eigen persoon, hetzij door een plaatsvervanger, aanmelden. In dezen geest heb ben zij allen intusschen reeds bericht ontvan gen. Moge Haarlem morgen voor het geheele land een voorbeeld van offervaardigheid in moeilijke dagen zijn! Officiëele valutakoersen der Nederlandsche Bank. Valuta's (schriftelijk en t.t.) Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Stockholm 44.81—44.90 Zürich 42.57—42.66 Bankpapier: New York 1.86V2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zürich 42.52—42.70 (t.t. telegrafische transactie). INSTITUUT „ORANJE-NASSAU". Van de Opleidingsschool Instituut ..Oranje Nassau", aan de Krocht 1 slaagden voor het toe latingsexamen van: Christelijk Lyceum: Tineke Bremer, Hermien Goldschmeding, Gerard Moer land en Pauke van Vliet. Middelb. Sch. voor Meisjes: Mary Scheffers. H.B.S. A: Wies Burmeister, Loes Bijleveld en Marinus Duisterhof. H.B.S. B: Jan Kloek, Piet Roodenburg en Frans Steffers. Moeilijkheden van ontslagen arbeiders. Het Nederlandsch Arbeidsfront wendt zich tot de autoriteiten. De wettelijke bepalingen op het punt der werk- beperking (ontslag, stopzetting bedrijf en ver mindering arbeidsduur! kunnen tot moeilijkhe den en misverstand aanleiding geven De afd. Amsterdam van „Het Nederlandsch Ar beidsfront" heeft zich in overleg met zijn advi seur voor arbeidsgeschillen, tot de autoriteiten gewend en op korten termijn een onderhoud ver zocht met den secr.-generaal van het departe ment van sociale zaken. De naar voren gebrachte grieven zijn in het kort als volgt te formuleeren: 1. Conform de bepalingen moet na 9 Mei 1940 gegeven ontslag terstond worden ingetrokken, doch desniettegenstaande handhaven vele pa troons zulk een ontslag in afwachting van een vergunning van de arbeids-inspecties voor dit on geldige en strafbare ontslag. Daardoor worden tallooze arbeiders gedupeerd en verkeeren zij in ernstige financieele moeilijk heden, terwijl dit onnoodig en zelfs verboden is. 2. Verzoeken van patroons om vergunning tot het geven van ontslag worden door de betreffen de arbeids-inspecties beslist zonder dat de be trokken arbeider (s) is (zijn) gehoord. De te geven beslissing wordt daardoor, ten koste veelal van den arbeider, zéér eenzijdig be- invloed. 3. Ten opzichte van in te stellen loonacties bestaat geen uniformiteit en zijn aan de arbeids inspecties met de wet strijdige richtlijnen ver strekt. (A.N.P.). Onder leiding van eenige dames van het K. V. V. zijn Donderdag twintig kinderen uit Rotterdam, die- te Amsterdam met hun ouders na den oorlog een onderdak hadden gevonden, naar Drente vertrok ken. waar zij gedurende drie maanden bij ver schillende families onderdak zullen vinden. DE JEUGDDIENSTEN. Gezien het weinige contact tusschen de ge meente en de jeugdkerk die nu gedurende 15 jaar in de Bakenesserkerk te Haarlem gehouden wordt, heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. verschil lende ingrijpende maatregelen genomen. De bij zondere kerkeraad besloot uit zijn midden een jeugdcommissie te benoemen, waarin 1 predikant en 2 ouderlingen zitting zullen hebben. Het jonge- renelement zal vertegenwoordigd zijn door drie leden, die wel geen lidmaat maar wel in kerke lijk Haarlem moeten woonachtig zijn, wat voorheen niet het geval was. Voorts blijft een ordecommïssie van 9 jongeren bestaan, die niet beslist binnen de kerkelijke grenzen behoeven te wonen. Ook zullen de jeugddiensten voortaan in de andere kerkge bouwen eveneens gehouden worden en niet meer des zomers stilstaan, terwijl het in de bedoeling ligt om van tijd tot tijd de jeugdkerk als avonddienst te houden. Zoo hoopt de kerkeraad een meer on middellijk contact met de jongeren te verkrijgen. TWEE JUBILEA OP DE CENTRALE WERKPLAATS. Heden herdenken de heeren E. van Druten, schilder en R. Balk. wagenmaker, den dag waarop zij 25 jaar geleden bij de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen te Haarlem in dienst traden. Beide jubilarissen werden hedenmorgen toege sproken door den chef van hun afdeeling, die hun namens de directie de gebruikelijke enveloppe en een oorkonde overhandigde. Van het personeel kreeg de heervan Druten een kapstok en de heer Balk een leeslamp. Zij hadden verder den dag vrij. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 5 Juli 1940. Bevallen: 5 Juli, M. KosterSchoone, z.: E. de GeusGiesberts, z.: J. Hoefsmitde Winter, z.; A. M. A. Bakkervan Soest. z. Overleden: 3 Juli. A. W. Postmavan der Horst. 52 j., Emmalaan: 4. Juli. A. D. 7 d.. d. v. J. Karbet. Kamperlaan: M. Taconisde Kort, 46 j Haze- paterslaan: 5 Juli. F. W. van der WerffHoore- man, Hazepaterslaan. Geef ook Uw oogen rust! Zij hebben het verdiend! In den zomer genieten wij van zon en buitenluchtmaar vergeten vaak, dat onze oogen, die toch heusch óók hun rust en „ontspanning'' verdiend hebben, dan dubbel-ingespannen werk moeten doen! Bescherm Uw oogen tegen verblin dend licht... draag Zeiss Umbral-glazen of nog beter: de Zeiss Umbral Sportbril! Zeiss Umbral-glazen bieden afdoende bescherming tegen verblinding; veilige absorptieóók tegen den schadelijken invloed van ultraroode en ultraviolette stralen I De gelijkmatige verzwakking - dus géén vervalsching - der kleuren doet pretüg aan I De Umbral-Sportbril voorzien van de vermaarde Umbralglazen, is hèt ideale zonnebrillen-montuur! Groote, doelma tige vorm der glazen! Juiste pasvorm en vast zittende oorhaken! Zeis» Umbralglazen per stuk I 3 25 Zeiss Umbral-Sportbril compl. f 16.- Verkrijgbaar bi) de goede optische vakzaken. Vraagt bij Zeiss Ikon N.V., Heerengracht 489, Amsterdam, om GRATIS toezending van het interessant* Umbral-prospectus No. 9 voor normaal- en slechtzienden! (Adv Ingez Med.) Fransclie officier voor den Duitschen Krijgsraad. Tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Het D.N.B. meldt: Dinsdag heeft een in het paleis van justitie te Brussel zitting houdende Duitsche krijgsraad de zaak behandeld tegen den eersten luitenant Jules Nicolas Levresse van het 158e infanterieregiment Straatsburg. De streng volgens de voorschriften van het volkenrecht gevoerde behandeling was openbaar. Zij werd bijgewoond door den Ameri- kaanschen ambassadeur Cudahy en den ambassade raad Wilson, als vertegenwoordigers van het land, dat de diplomatieke belangen van Frankrijk be hartigt. Als getuigen waren een eerste en een tweede luitenant en vijf Duitsche soldaten ver schenen. De Fransche officier werd er van beschuldigd, dat hij in strijd met het volkenrecht zes Duitsche gevangenen voor eigen dekking had gebruikt toen hij in het schootsveld van een Duitsch machinege weer terecht was gekomen. Daarbij zijn twee Duitsche soldaten om het leven gekomen. Levresse bestreed het hem ten laste gelegde. Hij beweerde, niet geweten te hebben en ook niet te hebben kunnen weten, van waar het Duitsche machine geweer-vuur kwam, waarin hij de zes gevangenen bracht. Daar tegenover verklaarden de uit ge tuigen gehoorde kameraden der beide gevallen Duitsche soldaten eenstemmig, dat de beklaagde als actief officier had moeten weten, van waar het vuur kwam. Overigens heeft de Duitsche on derofficier Kolkhorst, die tot de gevangenen be hoorde, hem tweemaal uitdrukkelijk er op ge wezen, dat soldaten, die zich hadden overgegeven, volgens de regels van het volkenrecht buiten de vuurlinie dienden te worden gebracht. Hierop had de Fransche officier geantwoord met grofheden en schimpscheuten aan het adres van het Duitsche staatshoofd. Hij deed echter niets om de gevange nen buiten de gevarenzone te brengen. Nadat de openbare aanklager de doodstraf voor den Franschen officier had geëischt, hield de ver dediger, een Duitsche kapitein, zijn pleidooi waar in hij voor den beklaagde vrijspraak vroeg. Nadat 2V2 uur beraadslaagd was, werd het von nis voorgelezen. Wegens doodslag in twee gevallen werd de beklaagde tot 15 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. In de motiveering van het vonnis werd er op gewezen, dat het gepleegde feit een gemeen vergrijp is tegen het volkenrecht en tegen de ook door Frankrijk erkende en onderteekende regels en voorschriften inzake de behandeling van krijgs gevangenen. Als verzachtende omstandigheid nam de krijgsraad aan, dat de beklaagde tengevolge van de doorgestane vermoeienissen ten tijde van het duidelijk bewezen feit niet ten volle toerekenings vatbaar was. Anders had hij zijn misdaad met het leven moeten betalen. Nieuwe Roemeeiische regeering richt zich tot het volk. Toenaderingspolitiek tot de spil BerlijnRome. BOEKAREST. 5 Juli (D.N.B.) De nieuwe re- geering-Gigurtu heeft een oproep gericht tot het volk. waarin gezegd wordt: Roemenië staat in buitenlandsch- en binnen- landsch opzicht voor beslissende problemen. In buitenlandsch politiek opzicht is de regeering voornemens een politiek van eerlijk toetreden te bewerkstelligen tot het door de spil Berlijn— Rome geschapen systeem En dat niet slechts als uitdrukking van een politiek realisme, maal ais logische consequentie der politieke en ideo logische opvattingen van de leden der regeering als trouwe tolken van de gevoelens der natie. Tevens is de regeering vastbesloten met alle naburen de beste en hartelijkste betrekkingen te onderhouden, omdat zij den vrede in dit deel van Europa beschouwt als een onmisbare voorwaarde voor een hoogere politieke orde. In dezen zin moeten onze regionale bondgenootschappen wor den beschouwd als etappes op den weg van deze politiek. Ten opzichte van de andere landen acht de regeering het haar plicht thans en in de toekomst mede te werken aan alles, wat de hoogste doel stellingen van den vrede en den Europeeschen wederopbouw kan dienen. ZIJLSTRAAT 57 TELEFOON 19223. LEVERANCIER AAN AT.T .F, ZIEKENFONDSEN. (Adv. Ingez. Med.) Leden van den Duitscli-Amerikaan- schen Bond gearresteerd. NEW-YORK, 5 Juli 'D.N.B.i Tijdens een door den Duilsch-Amerikaanschen bond in An- dower Township (New Jersey) gehouden open bare feestelijkheid ter gelegenheid van den Ame- rikaanschen onafhankelijkheidsdag, werden in het aan den bond behoorende kamp Nordland de bondsleider Wilhelm Kunze en de bondsleden August Klapproth en Mathias Kohier gearres teerd, op grond van de beschuldiging, dat zij op gehitst hadden tot religieuze en rassenhaat. Te vens werd een bevel tot arrestatie uitgevaardigd tegen den redacteur van het bondsblad „Deut- scher Weckruf und Beobachter". Hij wordt van hetzelfde beschuldigd. De aanklacht steunt op het feit, dat naast de Amerikaansche vlag ook de bondsvlag. die o.m. het hakenkruis toont, was ge- heschen en dat de 4000 deelnemers elkander den Duitschen groet brachten. frLKE BRANDENDE 5I6AAC 15 IN B055CHEN BRANDGEVAAR. WPDES'l hLC'ÓM STICHTING „DER VADEREN ERFDEEL". De Stichting „Der Vaderen Erfdeel" houdt Za terdagmiddag 6 Juli a.s. in café „Dreefzicht" te Haarlem een bijeenkomst, waar als spreker zal op treden de heer J. H. Feldmeijer, uit Utrecht, met het onderwerp: „De Volksche Gedachte". Een goede houding is van groot belang Ons land heeft altijd reeds bekend gestaan als een „fietsland"; doch nog nooit heeft de fiets zoo'n over- groote belangstelling en algemeen gebruik genoten als in de laatste weken, toen Nederland geheel van taxi's en grootendeels van autobussen verstoken was. Een onoverkomelijke ramp is dit voor ons land niet gebleken, want wij hebben immers nog de ouderwetsche rijtuigjes en de nieuwerwetsche fiet sen. En nu oud en jong op de fiets zit, verdient het wel eens aanbeveling, het fietsen van medisch stand punt te bekijken. Een eerste voorwaarde om te voorkomen, dat het fietsen onze gezondheid zou schaden is: een goede houding. Dat wil zeggen: niet voorover hangen op de stuurstang, zoodal de romp een bijna rechte hoek vormt met de beenen. Een dergelijke houding is op den duur zelfs zeer schadelijk voor de ge zondheid. Op deze manier worden namelijk handen en ar men. die op het stuur rusten, veel te zwaar belast, zonder dat. de spieren zooals dat bijvoorbeeld niet turnen het geval is door oefeningen bewogen worden. Inplaats van grootere lenigheid treedt eer der een zekere stijfheid op in armen en schouders, als gevolg van deze verkeerde houding. En nog scha delijker is het, wanneer bij deze houding de borst en het onderlichaam in elkaar gedrukt worden, waardoor hart en longen in de verdrukking ko men en de vrije ademhaling, die juist als een der vooi-deelen voor het fietsen geldt, dus komt te ver vallen. Afgezien hiervan en van de onaesthetische aanblik, die een dergelijk ver-voorovergebogen en kuchend zich voortbewegende fietser oplevert, ont breekt hun ook bij een dergelijke houding het gees telijk genot van het fietsen: het rondkijken in de omgeving. Hoewel een volwassen organisme de schadelijke gevolgen van een dergelijke verkeerde houding mis schien nog langen tijd kan verdragen, is deze hou ding voor jonge kinderen zeer schadelijk en gevaar lijk. Het is dan ook absoluut, noodzakelijk, dat op groeiende menschen recht op hun fiets zitten. Ook is het schadelijk, wanneer de handgrepen van het stuur niet minstens zoo ver van elkaar zitten, als de borstbreedte van een normaal mensch bedraagt Is dit niet het geval, dan wordt de borstkas in elkaar gedrukt, hetgeen voor de ademhaling niet goed is.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2