VLEKKENWATER FLITSEN Nieuwe beursvoorschriften bekend gemaakt. COLLECTE. Ceta-Bever TT "A" A REE 5TS TT A 'G E E A O Voor den wederopbouw. Het aanvoeren van de materialen voor die plaatsen, welke van het oorlogs geweld te lijden hadden, toont de intensieve kracht, waarmede aan het herstel van Nederland wordt gearbeid. Schepen vol sleenen worden gelost. De voornaamste bepalingen uit de regelingen. AMSTERDAM, 4 Juli. De destijds op 10 Mei 1940 verkrijgbaar gestelde gewijzigde beursvoor schriften 1914, welke de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam krachtens mach tiging van den minister van financiën heeft be kend gemaakt, hadden aansluitend op het per denzelfden datum afgekondigde zgn. banken- moratorium ten doel te bereiken dat ook geld- leeningen tegen onderpand van fondsen niet konden worden opgevraagd. De gewijzigde voorschriften waren in Augustus 1939 op verzoek van de regeering ontworpen met als uitgangspunt, dat de beurts zelve niet geslo ten zou zijn en slechts enkele of meerdere fond sen niet tot de noteering zouden zijn toege laten. De oorlog, waarin ons land op. 10 Mei 1940 werd gewikkeld, had tot gevolg, dat de minister van financiën de beurs sloot en dit bracht tegelijker tijd de noodzakelijkheid mede, dat de ontworpen beursvoorschriften opnieuw moesten worden her zien. Nadat de commissie van advies in beurs zaken met deze taak gereed was gekomen, heeft de wnd. secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van financiën thans ter uitvoering van art. 2 lid der beurswet, de beursvoorschrif ten 1940 officieel vastgesteld Wijze van heropening der beurs. Bij de vaststelling van de wijze, van herope ning van de beurs is een onderscheid gemaakt tusschen de fondsen: a. welke voor de dagelijksche noteering worden aangewezen; b. die waarin handel- ter beurze plaats heeft, zonder dat zij tot de dagelijksche noteering zijn toegelaten en waarvan dan ook geen koers mag worden gepubliceerd. Voor de fondsen, welke tot de dagelijksche no teering zijn toegelaten is art. 12 toepasselijk, vol gens welk artikel de noteering op de normale wijze volgens de reglementen van de vereeniging zal geschieden. Nieuw is daarbij het voorschrift dat op ieder die tot het doen van affaires ter beurze bevoegd is de verplichting rust van elke gedane affaire opgave te doen van den koers met vermelding van het bedrag en den naam van de tegenpartij. De handel in de overige fondsen waarin, doch uitsluitend ter beurze, niet-officieel handel mag worden gedreven, staat onder de contrólebepalin- gen van art. 12 bis. De alinea's 3, 4 en 5 regelen de vaststelling van een koers voor deze fondsen gedurende drie dagen, welke niet achtereenvol gend behoeven te zijn. Eerst nadat op drie dagen op dergelijke wijze een koers is vastgesteld, is de niet-officieele handel en de koersvorming vrij,, d.w.z. met inachtneming van de voorschriften van alinea's 7, 8 en 9 van art. 12 bis. dat dezelfde op gaven voorschrijft als in art. 12 is voorzien en voorts volgens de bestaande reglementen van de vereeniging wordt gecontroleerd. Geen koersen zullen echter openbaar worden gemaakt (art. 12 bis al. 9) zoolang het fonds niet tot de dage lijksche (officieele) noteering is toegelaten dooi den wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën. Het groote nut van dezen niet-officieelen han del is. dat aldus de waarde van een fonds kan worden gepeild en' een niveau kan worden gevon den, voordat het fonds tot den officieelen handel wordt toegelaten. Eerst geleidelijk zullen alle fondsen voor de officieele dagelijksche noteering worden aangewezen. Afwikkeling affaires van voor 10 Mei 1940. De bepalingen van de artt. 13 tot en met 15a der beursvoorschriften regelen de afwikkeling van affaires van voor 10 Mei 1940 zooals reeds is bekend gemaakt moet. ..leveren en ontvangen"" uit affaires van voor 10 Mei 1940 regelmatig wor den afgewikkeld. Blijft de verkooper in gebreke, dan kan zoodra de beurs heropend is de kooper na insinuatie tot indekking overgaan, doch be hoeft daartoe voorafgaand verlof van de com missie van uitvoering, die eventueel een maximum en minimum koers kan vaststellen. Blijft de koo per in gebreke dan kan de verkooper na her opening van de beurs eveneens na vooraf ver kregen verlof van de commissie van uitvoering na insinuatie de verkochte fondsen verkoopen. Schade of voordeel wordt met de wederpartij verrekend. De zgn. executiekoersen, welke volgens het. ontwerp van de commissie van advies in beurs zaken worden gepubliceerd, hebben op dezen in koop en verkoop door makelaars ter beurze geen betrekking. De gepubliceerde executiekosten zijn alleen toepasselijk op de executie van onderpan den van geldleeningen van vóór' 10 Mei 1940. Art. 55 stelt de afwikkeling van leenposten ge lijk met de afwikkeling van geldleeningen, ter wijl in art. 56 een nieuwe re gr es-regeling is op genomen voor de nog met afgewikkelde coupon transacties van voor 10 Mei j.l. De artt. 16 en volgende der beursvoorschriften regelen de afwikkeling van geldleeningen, welke op 10 Mei 1940 uitstonden. De hoofdregel is, dat de geldgever geen aflossing kan eischen zoolang de beurs niet is heropend. Twee vormen van af wikkeling der geldleeningen moeten daarbij wor den onderscheiden. 1. de afwikkeling krachtens art. 25 al. 1 der beursvoorschriften. De geldgever kan pas opvra gen na heropening der beurs en ook dan nog eerst na het tijdstip dat daartoe wordt aangekondigd door den waarn. secretaris-generaal waarn. hoofd van het departement van Financiën. Ad 1. De geldleeningen. bedoeld sub 1 moe ten zoolang de beurs niet is heropend, doch ook daarna, met het vereischte surplus van minstens 20 procent gedekt zijn. De berekening daarvan geschiedt volgens de onderpandkoersen. welke op 4 Juli 1940 zijn gepubliceerd en behoudens een aantal uitzonderingen zijn ze gelijk aan de koer sen van den laatsten beursdag vóór 10 Mei 1940. Wordt de onderpandkoers in overeenstemming met het koersverloop na heropening lager ge steld. dan moet de geldnemer binnen drie dagen na aanmaning suppleeren. Is de beurs heropend en noteert eenig fonds dat reeds tot de officieele noteering is toegela ten, dat deel uitmaakt van het onderpand lager dan den onderpandkoers. dan moet de geldne mer binnen 7 dagen suppleeren tot het onder pand weder op het vereischte minimum van 20 pet. is gebracht. In deze gevallen geldt dus de laagste koers, hetzij de onderpandkoers, hetzij de koers van de officieele noteering. Bereikt de noteering van een fonds den onder pandkoers, dan kan de geldgever verlangen, dat de geldleening wordt verminderd met de waarde van dit fonds. Voldoet de geldnemer echter gedurende 'het tijdvak dat de leening niet kan worden opge- eischt niet aan de verplichting tot suppleeren op den onderpandkoers, of na heropening op de da gelijksche officieele noteering, óf betaalt hij geen rente, dan wordt de geldleening vanzelf op- eischbaar en kan de geldgever na verkregen verlof van de commissie van uitvoering tot exe cutie krachtens art. 37 overgaan, waarbij de ver koop van het onderpand ter executiebeurze plaats vindt. Deze executie koers is de koers, welke door of namens den waarn. secretaris-generaal waarn. hoofd van het departement van Financiën op voorstel van de commissie van advies in beurs zaken wordt vastgesteld. Deze executiekoers is zoolang de beurs niet is heropend gelijk aan den onderpandkoers en zal zoodra de beurs is her opend geleidelijk aan de noteering worden aan gepast. 2. De afwikkeling krachtens art. 26 lid 1 der Beursvoorschriften. Ad 2. Deze geldt voor iederen geldnemer. die daarop vóór 1 Augustus 1940 een beroep doet en wiens onderpand berekend op basis van den eersten onderpandkoers een surplus van 30 pet. aanwijst. Dze blokkade duurt tot 1 jaar na her opening der beurs met mogelijkheid van verlen ging. Suppleeren is, indien eenmaal 30 pet. sur plus is gegeven, niet noodig vóór afloop van den termijn. Voldoet de geldnemer. echter niet aan de verplichting tot betaling van de vastgestelde en telkens te herziene rente, dan vervallen de blok- keeringsvoorrechten van art.. 26 al. 1 en zal exe cutie volgens de bepaling van art. 37 kunnen plaats vinden. Voor 1 Augustus 1940 kan de geldnemer dus de blokkeering als bedoeld in sub 2 verkrijgen door het surplus op 30 pet. te brengen en de blokkeering te vragen. De geldgever heeft ook hier het recht te vet- heel of gedeeltelijk af te lossen en mag in het onderpand ruilen. De toestemming zal daartoe worden gegeven door de krachtens art. 6 der beursvoorschriften ingestelde commissie voor de waardebepaling. De geldgever heeft odk hier het recht te ver langen dat de geldleening wordt verminderd met de waarde van het fonds, welks noteering den onderpandkoers heeft bereikt. Voor affaires na 10 Mei 1940 (behalve voor termijnaffaires in aandeelen Nederlandsche handel-maatschappij) geldt het reglement voor den effectenhandel en voor geldleeningen na 10 Me: 1940 gesloten gelden de artt. 61 tot, en met 78 der beursvoorschriften. welke de gebruikelijke voornaamste bepalingen inhouden, waarop geld leeningen tegen onderpand van fondsen, zooals prolongation, beleening on-call en rekeningcou rant-voorschotten steeds plegen te geschieden. De commissie van advies in beurszaken is met ingang van heden bereid .om voor niet in de prijscourant voorkomende fondsen de onder pandkoersen vast te stellen. Verzoeken daartoe moeten zoo spoedig mogelijk bij de commissie (adres Beursplein 5, Amsterdam) worden in gediend. De vermiste kanovaarders uil Harlingen. Het lijk van een hunner aangespoeld. Aan de onzekerheid, waarin men sedert Zaterdag .1.1. over twee kanovaarders uit Harlingen verkeer de. is Donderdag een droevig einde gekomen. Aan den westhoek te Sint Jacobi Parochie is n.l. het lijk van den achttienjarigen H. Schotanus aange spoeld. Het werd door familieleden herkend. Van den anderen kanovaarder en van de kano is nog niets bekend. (A. N. P.) 1 Wat te doen niet goud en juweelen? Sieraden enz. behoeven niet te worden opgegeven. Bij vele juweliers in het gehecle land komen dagelijks telefonische en mondelinge aanvragen binnen waaruit blijkt, dat de z.g. „Deviezen-ver ordening" niet of niet voldoende begrepen wordt. Het komt ons gewenscht voor de bepalingen hier nog eens duidelijk te herhalen: Iedereen, hetzij particulier, handelaar of bestuur van een vennootschap is verplicht zijn voorraad goud, zilver en platina of metalen, die tot de pla- tina-groep behooren, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden op een formulier, dat bij de bank verkrijgbaar is. Het metaal zelf wordt dus niet op gezonden, alleen de omschrijving. De bedoeling is, een overzicht te verkrijgen van de aanwezige grond stoffen, waaronder ook munten gerangschikt wor den. Voor zoover het fabrikaten betreft, vallen ook de z.g. half-fabrikaten hieronder. Dit is echter een vorm, dien de particulieren niet kennen. Het opgeven van sieraden, tafelzilver, gebruiksvoorwerpen van edel-metaal of horloges is dus niet de be doeling. Evenmin de munten, die tot sieraden verwerkt zijn. Het spreekt dus vanzelf, dat de aan schaffing van deze voorwerpen aan geen enkele be perking gebonden is: zelfs de stamkaart is er niet voor noodig. Ook de sieraden, die met diamant of andere steenen bezet zijn, vallen geheel buiten de verordening en kunnen dus vrij verhandeld worden. (A. N. P.) Luchtgevecht boven Rozenburg. Meisje ernstig gewond. Donderdag zijn tijdens een luchtgevecht tusschen Duitsche en Engelsche vliegtuigen boven het eiland Rozenburg drie koeien gedood. Een negentienjarig meisje, dat zich op het veld bevond, werd ernstig gewond. Zij is in het ziekenhuis opgenomen. (A. N. P.) Tegemoetkoming bij stortingen op de clearing beperkt. Regeling ten gunste van Nederlandsche crediteuren. De directie van het Nederlandsch Clearing- instituut deelt het navolgende mede: In verband met de ontwikkeling van het han delsverkeer met Duitschland is te verwachten, dat in de clearing met dat land aan deze zijde weder een tekort zal ontstaan en dientengevolge een wachttermijn bij de uitbetaling van stortin gen, welke te Berlijn ten gunste van Nederland sche crediteuren hebben plaats gehad. Met het oog daarop zullen aan Nederlandsche zijde maatregelen worden genomen, waardoor de wachttermijn in de clearing met Duitschland beperkt zal worden tot zes weken. Door deze maatregelen zal er dus zekerheid ontstaan, dat eenmaal tot de clearing toegelaten vorderin gen uiterlijk zes weken na verzending var>het bericht van storting door het clearinginstituut tot uitbetaling zullen worden gebracht. (A.N.P.) Vergoeding voor aan miltvuur gestorven koeien. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Binnenkort zal worden overgegaan tot uitbeta ling van de bedragen welke den betreffenden veehouders worden toegekend als tegemoetko ming voor van 1 December1939 tot 1 April 1940 aan miltvuur gestorven vee. Voor zoover het verloren gegane vee verzekerd was, kunnen de betrokken verzekeringsmaat schappijen voor uitbetaling van de bedoelde te gemoetkoming in aanmerking komen, mits zij vóór 15 Juli a.s. aan het Rijksbureau voor de voedselvoorziening, Lange Voorhout 10 te 's-Gra- venhage opgave hebben verstrekt van de uitge keerde bedragen, tijdstip van uitbetaling, naam en woonplaats van de verzekerden, alsmede aan tal en soort van het verzekerde vee. (A.NP.) NIEUWE SERIE No. 40 Rustig eten 1. Maakt boter hammen voor kin deren en begint zelf. in de verwachting van een rustig maal. 2. Legt vork neer om het slabbetje van junior weer vast te binden. 3. Neemt vork weer op. 4. Rent naar Ju nior, die. in zijn stoel terugklimmende, zijn beker melk heeft omgegooid. 5. Herstelt de 6. Legt haar weer schade en neemt neer om Junior en vork weer ter hand. zusje te helpen bij het snijden. 7. Hoort zusje die 8. Brengt haar bij poging om ge- vork weer naar den vallen schuivcrtje op mond op het oogen- te rapen, het hoofd blik dat Junior en heeft gestooten. zusje beiden om nog een boterham vra gen. U hebt misschien weieens geklaagd, Als „alweer-zoo'n collecte" U tot een offer wekte: Wat wordt er veel en vaak gevraagd. Maar nimmer deed men zoo als nu, Zoo dringend en met reden, Hoe ver ook in 't verleden Een levendig beroep op u. U weet precies, waar het om gaat, 'k Hoef niets meer uit te leggen En kan volstaan met zeggen: Aan allen, ook aan u, de daad. Nu inderdaad, nu dragen wij. Door elk naar kracht te schenken, Dat moet u ook bedenken, In waren zin een steentje bij. Eén beurs in Nederland blijft dicht, Dat 's die van de effecten, Maar voor deze collecte. Al d'andren open, als een plicht. Het huldigen dier leuze wekt, Dat kan straks niet mankeeren, Voor hen die collecteeren, Een schoon en vreugdevol effect. Ons Neerlandscli volk zal bij 't millioen Vereend van zin op morgen. Daar durf ik wel voor borgen. Een flinke duit in 't zakje doen. P. GASUS. Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 25 cent. - Bij drogisten. (Adv Ingez Med.) Denk om de Nationale Collecte. Donderdag heeft de uitreiking van collectebussen, speldjes en bloempjes plaats gehad, waarmede de col'ectrices eo collectanten een aanval zullen doen op de liefdadighetdszin der burgerij Het ging den Spoorwegen in 1939 goed. Verliessaldo met 6 millioen gedaald. Aan het jaarverslag 1939 van de Nederlandsche Spoorwegen ontleenen wij het volgende: De verbetering van den economischen toestand van Nederland, waarvan in het vorig jaarverslag gewag werd gemaakt, zette zich in 1939 voort. De opbrengst van ons personenvervoer (incl. ba gage i vertoonde een flinke stijging van 55.492 in 1938 tot 61.689 millioen gulden in 1939. De daling van de opbrengst van het goederenvervoer kwam in dit jaar tot staan en veranderde in een stij ging. nl. van 38.567.000 in 1938 tot 42.939.000 in 1939. De totale ontvangsten uit het vervoer stegen van 99.332 op 110.150 millioen gulden. De exploitatiekosten vertoonden een geringe stijging van 88.508 millioen in 1938 tot 88.605 millioen in 1939. In tegenstelling met het ver melde in het vorig jaarverslag zijn thans deze beide cijfers volledig vergelijkbaar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat blijkens hot boven staande de toeneming van den omzet met rond 11 pel kon worden opgenomen zonder noemens waardige stijging van onze exploitatiekosten. Het exploitatiesaldo bedraagt 22.398.000 gulden. Het debetsaldo der interestrekening bedraagt 15.087 millioen. Het nadeelig saldo der verlies- en winstrekening verminderde met rond 6 mil lioen tot 17.456.360.63. In dit verliessaldo van rond 17.456.000 millioen is de post aan debet rente van 15.417 millioen ten volle begrepen. Deze post vloeit voort uit het feit. dat de N.V. Ned. Spoorwegen ook na de reorganisatie zoo goed als geheel is gefinancierd met vasterentedragende schulden. Een rationeele financiering van het uiterst conjunctuurgevoelige spoorwegbedrijf zou uit sluitend of zoo goed als uitsluitend met aandee lenkapitaal mogen geschieden. In dat geval zou het werkelijke bedrijfsverlies slechts bedragen 17.45615.417 - 2.039 millioen gulden. Het jaar 1939 bestond voor het bedrijf uit vier scherp afgeteekende perioden: eerste 1 Jan.—25 Mei. tweede 26 Mei—28 Aug., derde 29 Aug.14 October en vierde 15 Oct.31 Dec. Gedurende de eerste periode steeg de omzet zoowel voor. personen als voor goederenvervoer geleidelijk boven de overeenkomstige bedragen van 1938. Aan de voorspoedige ontwikkeling 'kwam een einde door het uitbreken van den oorlog. De volledige stopzetting gedurende enkele dagen van het personen- en het goederenvervoer voor particulieren en de daarop volgende uiterst be perkte dienstregeling, deed het vervoer geduren de de derde periode dalen tot op 3/4 van zijn vorigen omvang. Op 29 Augustus werd het gebruik van alle spoor wegen door den opperbevelhebber van land- en zeemacht in het belang van 's lands verdediging gevorderd. Inzake de schadeloosstelling werd tus schen den minister van defensie en de directie der Nederlandsche Spoorwegen na verkregen machtiging van den minister van waterstaat zeer spoedig overeenstemming bereikt en wel volgens een regeling, die overeenkwam met die uit den vorigen wereldoorlog. Bij het afsluiten van de overeenkomst heeft de directie de verwachting uitgesproken, dat de ga rantie-bepaling in het geheel niet zou behoeven te functioneeren. indien men het spoorwegbedrijf slechts de vrijheid wilde laten een eenigszins met den normalen toestand overeenkomenden goede ren- en personendienst te rijden. De werkelijk heid is hiermede in overeenstemming geweest, door de inkomsten uit het militaire vervoer ste gen de totale ontvangsten over 15 Oct.—31 Dec. zelfs zeer aanmerkelijk boven de afschrijvings marge. Deze gunstige ontwikkeling heeft zich ge durende de eerste vier maanden van 1940 in ver sterkte mate voortgezet. Zij is plotseling onderbroken, toen ons land in den nacht van 9 op 19 Mei 1940 In den oorlog werd betrokken. Hoe de bedryi'.s. uiteten zich onder de thans ingetreden omstandigheden zul len ontwikkelen onttrekt zich aan iedere voor spelling. (A.N.P.) NEDERLANDERS TE GIIEEL. Ds, F. C. M. Boenders, predikant van de kolonie Gheel (België) wonende te Oss, schrijft ons, dat hij Gheel, waar 800 Nederlanders vertoeven, heeft be zocht. Het siadje Gheel heeft niets geloden en de Nederlandsche patiënten maken het goed. Enkelen worden vermist. Ds. Boenders heeft aan de familie leden der patiënten die vermist zijn geschreven. Wie dus geen bericht van dien aard ontvangen heeft, kan volkomen gerust zijn over het lot van de pa tiënten, die in Gheel verblijven. tANPJ.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5