De wedstrijden om den P.H.-beker. Eenheid in de Voetbalsport. Aankoop en slachting van varkens. ZATERDAG 6 JUKI 1940 ATHLETIEK Zondag op het terrein aan den Schoterweg. Morgen hebben dan op bet terrein van de H.A.V. „Haarlem" aan den Schoterweg te Haar lem voor de zooveelste maal de jaarlij'ksche atletiekwedstrijden om den P.H.-beker plaats. Dit beteekent eigenlijk de strijd om het clubkam pioenschap van Nederland. Zooals we reeds eer der hebben medegedeeeld, bestaat hiervoor bij de vereenigingen groote belangstelling. Iedere vereeniging mag voor elk nummer met ten hoogste twee athleten deelnemen en moet in minstens zeven nummers uitkomen, om in aan merking te komen voor den prijs. De punten telling is als volgt: nummer één 6 punten: num mer twee 5; No. drie 4: No. vier 3; No. vijf 2 pun ten; No. zes één punt. Dezer dagen hebben we reeds medegedeeeld. dat dit al de vierde beker is, die voor dit. doel be schikbaar werd gesteld. De Haarlemmers hebben in de vorige wedstrijden een goed figuur gesla gen. want zij wisten het kostbare kleinood tien maal te veroveren, tegen A.A.C. vijf. Vlug en Lenig vijf. Trekvogels en Blauw Wit één maal. Het is de vijfde maal. dat deze wedstrijden te Haarlem plaats zullen hebben. We kunnen de ver zekering geven, dat het publiek, dat in grooten getale verwacht wordt, athletlek van de aller beste soort zal zien. Drie oudere leden van de H.A.V. „Haarlem", namelijk Paul Collemans, W. Lamorée. Kaan en G. Eysker willen gaarne medewerken, dat „Haarlem" weer eens in het bezit komt van den beker en zullen hun krachten beproeven. Het gaat hier niet om de prestatie, maar om de liefde voor hun club. Osendarp. Op de honderd meter komen o.a. uit: Osendarp, Baumgarten. Nota (Holland) en Grijseels jr. (Pro Patria): op de 400 meter de gebr. Baumgarten, Blok van A.V. '23. Peereboom (A_A.C.), Noordhoek (V. en L.) en De Roode (Haarlem); op de 800 meter gaat de strijd o.a. tusschen Bouman (A.A.C.)Nauta (Trekvogels) en De Roode (Haar lem); op de 110 meter hordenloop komt de oud kampioen W. Kaan (Haarlem) uit tegen Jansz CV. en L.), Butselaar (Hellas). Osta komt niet uit op de honderd meter, maar wel in de estafette en drie andere nummers, waarin hij goede pres taties geleverd heeft. De bekende stooters en wer pers Houtzager en De Bruin zullen verder van de partij zijn. Op het nummer polsstokhoogspringen zullen we ook Lamorée en Kuiper zien verschijnen. Paap en Koopman zullen zich meten op het nummer, dat het meeste uithoudingsvermogen vergt, namelijk 5000 M. hardloopen. DAMMEN. COMPETITIEUITSLAGEN VAN D.O.S. Eerste klasse: G. A. OttoliniT. B. Dinkla 1—1 J SpijkerW. Dijkhof 02 J. BoerkoelH. Kol 0—2 H. Oudhof sr. W. Dijkhof 0—2 j. BoerkoelH. Kol 20 T. B. Dinkla is hiermede kampioen van de le klasse geworden. Het ligt in de bedoeling van D.O.S. om Dinsdag 16 Juli wedstrijden te organiseeren voor thuis- dammers. Hiervoor zijn vijf prijzen beschikbaar gesteld. Deelneming is kosteloos, men kan zich aanmelden in het speellokaal aan de Jansstr. 54. JAARVERGADERING HAARLEMSCHE DAMCLUB. Maandagavond 8 Juli zal de Haarlemsche Dam club haar 33ste algemeene jaarvergadering ^De^agenda bevat een bestuursvoorstel tot het organiseeren van een tournooi volgens de nieuwe speelwijze (Hoogland's systeem), te houden van half Juli tot half September a.s., waaraan alle Haarlemsche damspelers kunnen deelnemen. HAARLEMSCHE DAMCLUB „KIJK UIT". Tot secretaris van bovengenoemde vereeniging werd benoemd de heer G Goets. Vinkenstraat 33 te Haarlem-N. Het clublokaal is verplaatst naar het gebouw van de R.K. Speeltuin vereeniging, Rijksstraatweg 231,. Haarlem-N- W. Kaan. Voor het discuswerpen en kogelstooten komen natuurlijk Eijsker en Kluft aan den start. Zoo zouden we nog een poosje kunnen door gaan, maar deze namen staan er borg voor, dat men zich een gang naar het .Haarlem"-terrein niet zal behoeven te beklagen. Een attractie. De wedstrijden beginnen te twee uur, doch te kwart voor twee zal onder leiding van den heer G. N. Rinkel een défilé worden gehouden. Alle athleten stellen zich voor de tribune op en dan volgt een korte herdenking voor de in den oorlog gevallen sportsmen. Het is de bedoeling, aan de wedstrijden een frisc'h karakter te geven. Een muziekcorps zal ter opluistering aanwezig zijn en het publiek zal steeds op de hoogte gehouden worden van de prestaties op het terrein. Het chronologisch overzicht is als volgt: 2.00 uur: 4 x 100 Meter Estafette series; Polshoog, vèrspringen en Discuswerpen; 2.15 uur: 400 Me ter series; 2.30 uur; 110 Meter horden series; 2.45 uur: 100 Meter series; 3.00 uur: 1500 Meter; 3.15 800 Meter; 3.30 uur: 4 x 100 Meter Estafette beslissing: Hoogspringen: Speerwerpen; Kogel stooten; 3.45 uur: 110 Meter horden beslissing; 4.00 uur; 400 Meter beslissing; 4.15 uur: 100 Meter beslissing; 4.30 uur: 5000 Meter; 4.45 uur: 4 x 400 Meter Estafette. K.N.G.V. KAMPIOENSCHAPPEN. De wedstrijden om de K.N.G.V. kampioenschap pen in athletiek zullen 8 September in Den Haag worden gehouden. VOETBAL Belangrijke vergadering in Den Haag. Op uitnoodiging van de Nationale Stichting voor Lichamelijke Opvoeding heeft Vrijdag in het ge bouw van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage een vergade ring plaats gehad van vertegenwoordigers van den Kon. Ned. Voetbalbond, den Arbeiders Sportbond, de Federatie van R.K. Voetbalbonden en den Christ. Ned. Voetbalbond. De voorzitter, mr, J. J. C. P. van Kuyk, voorzit ter van de genoemde stichting heeft de wenschelijk- heid betoogd om ten aanzien van de onderscheidene takken van sport en lichaamsoefening te komen tot eenheid, in de eerste plaats voor den meest be oefenden tak van sport: voetbal. De vertegenwoordigers van de genoemde voet balorganisaties hebben allen hun principieele in stemming daarmee betuigd, onder voorbehoud van nader overleg met hun besturen. De vergadering heeft daarop zich met algemee ne stemmen vereenigd met een resolutie, voorge steld door den heer J. Moorman, een der afgevaar digden van den K. N. V. B., waarin wordt mede gedeeld, dat de vertegenwoordigers van den K. N. V. B., den Arbeiders Sportbond, de Federatie van Diocesane R.-K. Voetbalbonden in Nederland en den Christ. Ned. Voetbalbond op 5 Juli 1940 op initiatief van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen en op uitnoodiging van de nationale stichting voor lichamelijke opvoeding tezamen zijn gekomen. Overtuigd van de noodzakelijkheid, dat het Ne- derlandsche volk ter behoud van zijn eigen volks karakter, met overbrugging van verschil van over tuiging op confessioneel en staatkundig gebied, ge bracht worde tot nationale eenheid, ter gezamen lijke behartiging van alle volksbelangen, is men be reid om tot deze eenheid te komen op het gebied van de voetbalsport als middel tot lichamelijke oefening en ontspanning van ons volk. Overwogen werd, dat eenheid ten deze niet be reikt zal worden door de genoemde organisaties samen te brengen in een federatief verband, omdat daardoor de scheiding op dit gebied naar confes- sioneele of staatkundige overtuiging niet opgehe ven zal zijn; slechts door volledige samenvoeging in één centrale organisatie zal de eenheid op voet- balgebied zijn bereikt. Besloten werd te bevorderen, dat de besturen der voornoemde organisaties op 20 Juli a.s. te za- men zullen komen om zich te beraden over de sa menvoeging van die organisaties wat den Ar beiders Sportbond betreft uitsluitend voor zijn af- deeling voetbal tot een eenig nationaal lichaam, dat van 1 Augustus 1940 af de voetbalsport in Ne derland in haar geheel zal omvatten, organiseeren en regelen. Verder werd besloten aan een raad van voorbereiding, bestaande uit één vertegenwoordi ger van elk der genoemde organisaties, en wel de heeren dr. D. van Prooye (K.N.V.B.), ir. Hopstra (R.K. Federatie), M. G. Schooneveld (Christ. V.B.) en W. de Munter (Arbeiders Sportbond), benevens mr. J. J. C. P. van Kuyk als voorzitter, waaraan toegevoegd de secretarissen der organisaties, op te dragen, vóór 13 Juli a.s. een uitgewerkt voorstel te formuleeren en aan de onderscheidene besturen ter overweging voor te leggen. Het is de bedoeling, te bevorderen, dat voor noemde organisaties uiterlijk op 27 Juli a.s. zullen beslissen over haar oplossing in de te vormen cen trale organisatie, zooals die door de op 20 Juli te houden besturenvergadering zal worden voorge steld. De niet ter vergadering vertegenwoordigde Ned. Voetbalfederatie (Kantoorvoetbalbonden) zullen alsnog tot het gezamenlijk overleg worden toege laten. HAARL'EMrS rj'A'GBC'A HANDBAL. O.S.S.—B.G.V. (11—4). Donderdagavond ontving de heerenafd. van O.S.S. te Zandvoort het eerste elftal van B.G.V. op bezoek. De Zandvoorters waren uitstekend op dreef; weldra namen ze dan ook de leiding. Tegen de goed combineerende en snelspelende voorhoede had de verdediging van B.G.V. zelfs weinig in te brengen. De rust kwam dan ook met 93. Na de rust spande OB.S. zich weinig in; toch gelukte het nog. de score tot 113 op te voeren. Even voor het einde werd nog een tegenpunt gemaakt, zoodat de eindstand 114 werd. CRICKET. De wedstrijden voor Zondag. De vorige week schreven we, dat nog steeds op een „groote daad" van Rood en Wit gewacht werd. Nu, de Spanjaardslaanclub heeft er waarlijk niet lang op laten wachten en dat deed ons natuur lijk veel genoegen. Zij behaalde een klinkende overwinning tegen V. V. V., waardoor de vierde plaats bereikt werd. Dit is van veel beteekenis, omdat morgen de wedstrijd Rood en WitHaarlem gespeeld wordt. Het is nog niet veel voorgekomen dat na het spelen van vier wedstrijden beide clubs evenveel punten hebben. Dat belooft een fraaien strijd, die niet zal nalaten een behoorlijk aantal bezoekers te trekken, want zoowaar komt nu al de tweede plaats in het geding. V.R.A., die er nu op staat met slechts één punt voorsprong, heeft een zwaren uitwedstrijd tegen het leidende A.C.C. Hercules en S.C.H.C. gaan in Utrecht uitmaken, wie voorloopig de laatste plaats zal bezetten. We vermoeden, dat Hercules er een poosje op zal blij ven staan. In de andere eerste klasse trekt vooral de wed strijd Hermes-D.V.S.H.C.C. I de aandacht. Zooals men weet bestaat in Schiedan altijd de meeste be langstelling voor de cricketsport. Men klimt er zelfs op het dak om maar niets van het schouw spel te missen! En nu komt daar de „groote Haag- sche" op bezoek! De Schiedammers hebben op het oogenblik weliswaar twee punten meer dan de Hagenaars, maar daar staat tegenover, dat die een wedstrijd minder gespeeld hebben. Een voorspel ling van den uitslag is in dit geval wel heel moei lijk; we houden het echter op een overwinning voor de thuisclub. Het programma luidt als volgt: AFDEELING WEST NOORD I. Groep Aï A.C.C.V.R.A. Rood en WitHaarlem. HerculesS.C.H.C. Groep B: U.V.V.—Rood en Wit 2. V.R.A. 2—A.C.C. 2 V.V.V. 2Kampong Groep C. A.C.C. 3Haarlem 2. Haarlem 3V.R.A. 3 R.I.O.—V.V.V. 3. AFDEELING WEST ZUID I. Groep A. Hermes-D.V.S.—H.C.C. I. H.C.C. II—Sparta. V.O.C.Excelsior. WATERPOLO HET TOURNOOI VAN D.W.R. Zullen de Waterratten er in slagen, voor den derden keer in successie beslag te leggen op den „In Memoriam D. E. van Leersumprijs"? Deze vraag zal Zondagmiddag beantwoord worden in de Gemeentelijke inrichting aan de Kleverlaan te Haarlem, waar het jaarlij ksch waterpolotour- nooi van DWR wordt gehouden. De prijs is twee jaar geleden door het bestuur van DWR beschikbaar gesteld, om de nage dachtenis van den heer D. E. van Leersum, die eenige jaren een steunpilaar voor de vereeniging Is geweest, te eeren. De organiseerende vereeni ging won den prijs tweemaal achtereen en zal het Zondag niet gemakkelijk krijgen. Deelnemende clubs zijn H. P. C., H. V. G. B., Haarlem. V. Z. V. en D. W. R„ die in een halve competitie uitkomen. Om de span ning te verhoogen krijgen H.P.C. en D.WR. een achterstand van twee punten. Dat dit verschil in punten van belang is, bleek vorige jaren. De bezoekers zullen niet steeds waterpolowed- strijden zien, wat er wordt voor eenige afwis seling gezorgd. De Haarlemsche Reddings brigade heeft medewerking toegezegd en zal eenige demonstraties geven. Ook zullen dames en heeren schoonspringen demonstreer en. De opbrengst is bestemd voor het nationaal Hulpcomité 1940; gehoopt wordt op een groote belangstelling, om een zoo groot mogelijk be drag te kunnen afdragen. UITSLAGEN. (Heeren) D.J.K.—Het IJ II lr—3 L.Z.C.H.Z. en P.C. U 1—4 Poelmeer-De Zijl 3—0 G.Z.C.Maas 3—0 G.Z.C. III—De Gouwe 1—1 (Dames). Otter—G.Z.V. 5—1 Niet-ontplofte bom explodeerde plotseling. Duitsch soldaat gedood. HEERLEN. 5 Juli. Enkele dagen geleden wa ren zes bommen terecht gekomen in de Bruns- sumsche heide in de nabijheid van den Rimbur- gerweg Vijf daarvan ontploften, doch een zesde, een z.g. blindganger, bleef liggen, na zich onge veer vier meter in den grond te hebben geboord. Nadat van politiewege voor de noodige voor zorgsmaatregelen was gezorgd, zou Donderdag morgen de bom door deskundigen van de Duit- sche weermacht, een Oberfeldwebel en drie on dergeschikten. onschadelijk worden gemaakt. Ter plaatse bevonden zich voorts vijf werklie den van de gemeente Brunssum, en politie, die onder leiding van den hoofdagent Hendrikx met de afzetting van het terrein waren belast. Nadat om acht uur de werkzaamheden bij het uitgraven van den grond waren begonnen, werd om negen uur even gepauzeerd. De werklieden begaven zich naar een veilig gelegen plaats In de heide. Nau welijks waren zij daar, of een hevige slag volgde. De bom was plotseling ontploft. Op het moment van de ontploffing waren, behalve de vier Duit- sche deskundigen, in de onmiddellijke nabijheid van de ligplaats nog aanwezig de hoofdagent van politie Hendrikx, de agent Bex en een Nederland- sche grenscontroleur, de heer Kraay. De gewel dige luchtdruk wierp de omstanders tegen den grond, terwijl een hooge zuil van klei en zand in de lucht spoot. Een der Duitsche soldaten werd een eind weggeslingerd en vond daarbij den dood. n Alle personen werden min of meer onder neer vallenden grond bedolven en allen, uitgezonderd hoofdagent Hendrikx, liepen verwondingen op, voornamelijk aan gezicht en oogen. Na een voor- loopige behandeling in de verbandkamer van staatsmijn Hendrik moesten de gewonden zich onder verdere behandeling stellen van een oog specialist te Heerlen, terwijl twee Duitsche mi litairen in het ziekenhuis aldaar moesten worden opgenomen. Het lijk van den verongelukten Duit- schen soldaat werd naar het lijkenhuis van de staatsmijn Hendrik overgebracht. Vermoedelijk zal het stoffelijk overschot te Sittard ter aarde worden besteld. (A.N.P.) Brandstichting te Hengelo? Belooning op aanhouding van den dader uitgeloofd. HENGELO (O.), 5 Juli. (A.N.P.) In het heerenhuis Paul Krugerstraat 41 van den heer ir. K. Kroll, directeur van de N.V. Hazemeyers fabriek van signaalapparaten heeft vanmorgen brand op de zolderverdieping gewoed. Het dak stortte in, ter wijl het benedengedeelte van de woning aanzien lijke water- en vuurschade opliep. De schade wordt door verzekering gedekt. Een gedeelte van den in boedel ging verloren. Door het optreden van de brandweer kon het vuur spoedig worden beperkt. Er zijn vermoedens van brandstichting. In ver band hiermede beveelt de officier van justitie te Almelo opsoring en aanhouding van een man met het volgende signalement: Lang pijn. 1.75 M., slank postuur, donkere ge laatskleur, mist pink en ringvinger van een der handen, draagt bruine pet en vermoedelijk bruin costuum, bril met donkeren rand, geen baard of knevel, leeftijd tusschen 30 en 40 jaar. Was in het bezit van een actetasch. Een bedrag van 500 gulden is uitgeloofd voor diegene, die aanwijzingen geeft, welke tot 's mans arrestatie leiden. Alg. Ned. Wielrijdersbond. Jaarverslag 1939 verschenen. We ontvingen het jaarverslag over 1939 van den Alg. Ned. Wielrijdersbond, waaraan het volgende ontleend wordt: „Op het oogenblik, dat het verslag van de bondsbemoeiïngen in het jaar 1939 zou worden samengesteld, is de oorlog over ons land geko men; daarmee ontviel vrijwel alle beteekenis aan vele feiten, die in den loop van dat jaar nog van voldoende belang leken om vastgelegd en van commentaar voorzien te worden in dit jaarlij ksch overzicht. Er zijn thans andere problemen, welke onze belangstelling hebben en onze aandacht gespannen houden; nieuwe en zware zorgen druk ken ons land en ook onzen Bond, zorgen in ver gelijking waarmee veel van hetgeen ons in 1939 bezighield, thans onbelangrijk lijkt. Daarom zal dit verslag, anders dan gebruike lijk, slechts een korte opsomming en samenvat ting geven van hetgeen de Bond in 1939 ver richtte en beleefde. Minder buitenlandsch toerisme, aarzelend bin- nenlandsch toerisme, crisismaatregelen op ver keersgebied waren de gevolgen van den oorlogs toestand, waarbij ons land en zijn buurland België aanvankelijk slechts zijdelings betrokken leken te worden. De Bondsbemoeiïngen droegen het stempel van die oorlogsomstandigheden; de mobilisatie bracht moeilijkheden mee voor de houders van grensdocumenten. De A.N.W.B. kwam op voor de belangen van hen, die niet meer konden auto rijden en van hen, wier motorrijtuig gevorderd werd. De autosnelweg van Den Haag naar Utrecht en de bruggen bij Dordrecht en Hendrik-Ido-Am- bacht kwamen gereed. Als gevolg van den oorlogstoestand werden in den loop van het jaar in vele provincies op mili tair bevel de wegwijzers en andere bondsborden en paddenstoelen weggenomen. In 1939 werden 120 nieuwe wegwijzers ge plaatst, 66 werden door veranderingen in het wegennet overbodig. het totaal steeg tot 3928. Van de paddenstoelen langs de rijwielpaden zijn er thans 1690 aanwezig. Door de plaatsing van de bloembollenbordjes op de wegwijzers langs een uitgezocht traject door de bollenstreek verplichtte onze wegwijzer- dienst vele toeristen op bijzondere wijze aan zich. Ondanks de gedeeltelijke mobilisatie en andere belemmerende factoren was de reislust der leden toch zóódanig, dat 19.477 reisinlichtingen voor het binnenland werden" verstrekt tegenover 19.017 in 1938. Door de afschaffing van het jarenlang bestre den provinciale weggeld in Noord-Brabant en den aanleg van het bijzonder fraaie rijwielpad door de duinen van Scheveningen naar de Noord- Hollandsche grens, werd den wielrijders duidelijk, dat met hun belangen rekening gehouden wordt. De aantallen bondsinstellingen te water be droegen: Kanostations 144, aanlegplaatsen 37, werven 17, waterkranen 7, motorherstellers 14, ligplaatsen 24, loodsen 24, bootwachters 38 en bootbergplaatsen 21. Evenals in den winter 1938 '39 bracht die van 1939/'40 veel ijs. Ook het ijstoerisme, dat pas bij langdurige vorstperioden mogelijk wordt, kreeg ruimschoots zijn kans. Het aantal verstrekte in lichtingen en tocht-ontwerpen beliep niet min der dan 3727, daarenboven werden nog 504 in lichtingen verstrekt over verkeei-sstremmingen door de vorst. Ook het natuurschoon vroeg weer onophoude lijk onze aandacht. Verscheidene landgoederen, w.o. de Wolfhezer en Crailoosche bosschen, kwa men in veilige handen, meer dan eens werd ook in 1939 een molen gered en een fraaie gevel be houden. Van de gelegenheid om Juridische adviezen, alsmede adviezen over assurantie-, belasting, garantie- en expertise-kwesties te vragen, werd weder een ruim gebniik gemaakt: vooral de juri dische adviezen op verkeersgebied ondergingen, in verband met de crisismaatregelen, een groote toeneming. Het totaal aantal van deze adviezen bedroeg 4122 tegenover 2938 in 1938. Het internationaal toerisme droeg het stempel van den oorlog: tegenover een totaal van 53.700 inlichtingen in 1938. bedroeg dit aantal in 1939 slechts 36.492 Natuurlijk had het ski- en bergtoerisme ernstig te lijden onder den gespannen internationalen toestand, gevolgd door den oorlog. In den zomer werden ruim 400 inlichtingen op het gebied van het bergtoerisme verstrekt; op skigebied bedroeg dit aantal echter nog geen 100-tal Het luchttoerisme werd door den oorlog vrijwel lamgeslagen. In 1939 werden 400 inlichtingen ver strekt en in het begin van het jaar werden nog regelmatig kaarten voor groote vluchten samen gesteld. Het aantal door de Bondskantoren verstrekte grensdocumenten bedroeg 89.449, tegen 100.766 in 1938. In een slotwoord wordt o.a. gezegd: Wij weten niet, hoe na den komenden vi-ede de toestand in ons vaderland en de verhouding tot de buitenwereld zal zijn. Maar wat wij wel weten, is, dat onze Bond zijn deel zal willen verrichten van het opbouw-werk, dat moet volgen. De A.N.W.B. zal den onverbreekbaren band welke tusschen Nederland en den Bond in den loop van eenige tientallen jaren is ontstaan, weten te handhaven, te verstevigen zelfs als het kan, om het prachtige wei-k van den Bond voort te zetten niet alleen, maar het uit te breiden, het dieper nog in ons volk te doen wortelen, nóg meer ons volk ten zegen te doen zijn." 8 De gevolgen voor de binnen- landsche consumptie. Inkrimping in de toekomst. (A.N.P.) Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maak het volgende be kend: Binnenkort zal worden overgegaan tot een systeem van centralen aankoop en slachting van varkens. Daartoe zal een slachtverbod voor varkens worden uitgevaardigd, waarvan door de Nederlandsche Veehouderijcentrale onthef fing kan worden verleend. Deze ontheffing zal uitsluitend worden verleend voor de slachting van door deze centrale beschikbaar te stellen var kens in daartoe aan te wijzen centrale slacht plaatsen en particuliere slachterijen. Tengevolge van het in werkingtreden van het slachtvei'bod moeten alle voor slachting bestemde varkens aan de genoemde centrale ter levering worden aan geboden, De handel in varkens blijft vrij. In de provincies waar de verkoop der varkens tot heden bijna uitsluitend door bemiddeling van varkenshandelaren geschiedde (Noord- Holland, Zuid-Holland. Utrecht, en Zeeland) kunnen alleen de ingeschreven varkenshandela ren varkens ter levering aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale opgeven en wel tot een voor ieder vastgesteld kwantum. In de andere pro vincies kunnen ook de bij één der landbouw crisis-organisaties georganiseerde boeren hun varkens aan de genoemde centrale ter levering opgeven. Een uitzondering wordt gemaakt voor de zeugen, beeren en laat gesneden beeren, wel ke in deze provincies eveneens uitsluitend door de varkenshandelaren kunnen worden opgegeven. Alle door de veehouderijcentrale ingenomen varkens, onverschillig of ze rechtstreeks dan wel via de handelaren zijn verkregen, worden naar geslacht, gewicht en kwaliteit aan den varkens houder betaald. In verband met het feit dat een slachtverbod is uitgevaardigd voor varkens, vond het A.N.P. den directeur van de Nederlandsche Veehouderij - centrale bereid een toelichting te geven over de oorzaken daarvan en de gevolgen voor de con sumptie van var kens vleesch. Op den voorgrond staat bij deze kwestie de veevoederpositie, zulks in verband met den im- port van veevoeder van elders. Het stopzetten hiervan zal onvermijdelijk moeten leiden tot een sterke inkrimping van den varkensstapel, tot on geveer de helft van het normale. Bovendien zal dit ook moeten leiden tot een verminderd slacht- gewicht van de varkens. Ter illustratie diene het volgende: de normale jaarlijksche varkensproductie van Nederland bedraagt ongeveer 2 millioen stuks, waarvan 1 Vj> millioen voor binnenlandsch gebruik en circa 500.000 stuks voor export (d.w.z. bacon, ge heel bestemd voor Engeland). Een vijfde deel van de voor binnenlandsche consumptie be stemde varkens, dus circa 300.000 stuks, is nor maal bestemd voor de huisslachtingen. Door de gewijzigde veevoederpositie zal de varkensstapel nu moeten worden teruggebracht tot ongeveer een millioen stuks. Deze zullen echter geheel ter beschikking komen van de binnenlandsche con sumptie, daar de bacon-export geheel is verval len. Er zou dus gezegd kunnen worden, dat de productie voor binnenlandsche consumptie tot 2/3 zou worden teruggebracht, maar dit betreft slechts het aantal dieren, en, zooals boven reeds gezegd, moet ook rekening worden gehou den met een verminderd slachtgewicht. In feite zal het dus daarop neerkomen, dat de binnen landsche consumptie van varkensvleesch terug zal moeten worden gebracht tot ongeveer de helft van het normale verbruik. Ook dit laatste behoeft echter, wederom voor loopig geen ongerustheid te wekken, daar deze vermindering slechts zeer langzaam in werking zal komen en het nog geruimen tijd zal duren voordat deze geheel is doorgevoerd, vermoedelijk pas in het begin van het volgend jaar. Dit wordt veroorzaakt door het feit, dat door de vermin dering van den import van veevoeder een deel van den varkensstapel snel zal moeten worden afgeslacht. Ofschoon het normale aantal slach tingen momenteel op ongeveer 100.000 per maand kan worden gesteld, zal het noodzakelijk zijn om van nu af tot 1 October a.s. nog 250.000 varkens extra uit de markt te nemen voor de slacht. Deze extra hoeveelheid wordt echter niet direct voor de consumptie beschikbaar gesteld, doch opgeslagen in koelhuizen, enz., en vormt aldus een waardevolle reserve voor den komen den tijd, waarin het aantal slachtingen zal ver- minderen door de inkrimping van den varkens stapel. Met de uitvaardiging van het slachtverbod wordt dus beoogd, dat de prijzen van het var kensvleesch in de komende maanden niet al te veel zullen dalen, terwijl daardoor ook wordt voorkomen, dat deze prijzen daarna, dus in de periode dat minder slachtvai'kens ter beschik king komen, al te veel zullen stijgen. Een ander doel van dit verbod is te komen tot rationeele verdeeling van de voor slacht be stemde varkens over de verschillende gebieden in Nederland. Daartoe zal slechts ontheffing van het slachtverbod door de Nederlandsche Veehouderijcentrale worden gegeven voor slachting in centrale slachtplaatsen. De par ticuliere slachtingen door slagers thuis zijn dus practisch hiermede vervallen. Iedei-e centrale slechtplaats krijgt een bepaald gebied toegewe zen. Uitdrukkelijk zij hierbij nog geconstateerd,! dat het dus niet is een vorm van distributie,! doch uitsluitend een rationeele verdeeling van het aantal beschikbare slachtdieren, waartoe de Ned. Veehouderijcentrale alle slachtvarkens op-, koopt en deze verdeelt over de slachtplaatsen. Deze centrale is dus het kernpunt waar alle aanbiedingen en aanvragen samenkomen. Uit deze uiteenzetting van den directeur van de Nederlandsche Veehouderijcentrale, kan de conclusie worden getrokken, dat een drastische verlaging van de consumptie van varkensvleesch voorloopig niet noodig is. Onvoorzichtigen door granaat- scherven getroffen. ROTTERDAM, 5 Juli. Wederom zijn van middag tijdens het vuren door luchtdoelartilleria burgerpersonen, die zich op straat bevonden, door neervallende scherven getroffen en wel in de Tweede Schansstraat en op het Piet Heinplein. Zij werden door den geneeskundigen dienst verbonden. Met nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat men zeer onverstandig en onvoorzichtig han delt, wanneer men zich op straat begeeft of op straat blijft tijdens het vuren van de luchtdoel artillerie. (A.N.P.) Commandant der garde van Nationaal Front. ■s-GRAVENHAGE. 5 Juli. Het A.N.P. meldt: Met ingang van 1 Juli is door Arnold Meijer, lei der van Nationaal Front, benoemd tot landelijk commandant van de garde van Nationaal Front, de heer C. C. Küpfer, gepensioneerd kapitein-vlieger K. N.I .L. ADSPIRANTEN-WEDSTRIJD. Voor den op 13 Juli te houden ahtletiekwed- strijd voor adsplranten van den Kennemer Turn kring hebben zich ongeveer 200 adspiranten ge meld met een totaal van bijna 650 inschrijvingen. Deze adspiranten zijn vooral afkomstig uit O.SB.. Turnlust H. en Turnlust B. Verder schreven in de Bloemendaalsche Gymn. Ver., Bato en Con cordia.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10