Er is AGENDA. N.V. Holster BURGERLIJKE STAND De gevonden documenten in Frankrijk. ZATERDAG 6 JU EI 1940 HA ARE EM'S DAGBEAD 2 EXAMENS. Mulo-examens te Haarlem. Vrijdag slaagden te Haarlem voor het A-diplo ma: L. Harkamp en M, C. van Weele te Haarlem; B. H. Lieneman te Bloemendaal; H. J. Buré. J. Toeset. W. G. Augustijn en C. M. Voetberg. allen te Heemstede, H. de Groot. J. H. Reehorst, H. Schriemer. J. Stobbe, J. de Waard en P. C. Keur, allen te IJmuiden; j. G. Schol tens te Santpoort; P. van der Spek te Haarlemmermeer. Voor het B-diploma: W. van Haselen en M. C. Lokkerbol te IJmuiden; E. M. Hack, M. J. Bins- Ibergen, P. Baas, H. A. Wortel. A. J. Velthuis, S. C. de Vries en P. C. Schultheiss, allen te Haar lem; J. Jaber en G. B. Bouwer te Bloemendaal. R.K. Industrie- en Huishoudschool te Haarlem. Aan de R.K. Industrie- en Huishoudschool, Ged. Voldersgracht, slaagden voor het theoretisch ge deelte van het leeraresexamen N.a. (lingerie- en costuumnaaien) de dames: F. Bettink, Heemstede, G. Eerdenburg. Haarlem, S. Eysink, Wijk aan Zee, L. Hauber Haarlem, D. Laarveld Wijk aan Zee, A. Schellings Maastricht, C. Spierenburg Haarlem. Afgewezen geen. INTREDE DR. W. BANNING, Naar wij bij informatie vernamen zal de intrede van dr. W. Banning te Bentveld, die zooals wij meldden door de Vereeniging van Vrijzinnige Her vormden te Haarlem beroepen werd en dit beroep aanvaardde, op 8 September a.s. plaats hebben. REORGANISATIE DER PROVINCLALE EN PERIODIEKE PERS IN CORPORATIEF VERBAND. 's-GRAVENH AGE5 Juli. De Raad van Voor lichting der Nederlandsche pers zendt ons het volgende communiqué: Zooals reeds door dr. T. Goedewaagen medege deeld is in de bijeenkomst van den Raad van Voorlichting der Nederlandsche Pers te 's-Gra- venhage, heeft dezer dagen overleg plaats ge vonden om te geraken tot samenwerking tus schen alle uitgevers van nieuwsbladen en tijd schriften in den lande. Deze waren tot dusverre ten deele aangesloten bij een der twee bestaande organisaties, n.l. de .Nederlandsche Periodieke Pers" en de „Provinciale Pers". Een belangrijk deel der nieuwsblad- en tijdschriftenuitgevers was echter niet georganiseerd. Bedoeld overleg met den Raad van Voorlichting heeft tot resultaat gehad, dat door de besturen van beide organisaties is besloten mede te wer ken aan de stichting van een nieuwe organisatie, de „Provinciale en Periodieke Pers", welke in corporatief verband de vakbelangen van alle uit gevers van nieuwsbladen en tijdschriften in den lande zal vertegenwoordigen. De leiding dezer organisatie ls gelegd in handen van den algem. voorzitter, den heer H. J. Kerk meester te Leiden 'voorzitter van het dagelijksch bestuur der .Nederlandsche Periodieke Pers"), die wordt bijgestaan door den plv. voorzitter, den heer B. Th. Roosenboom te Cuyk a. d. Maas voor zitter der ..Provinciale Pers"), terwijl als algemeen secretaris zal optreden de huidige secretaris der N.P.P., de heer mr. M. J. C. Vrij. te Amsterdam. De organisatie is aldus opgebouwd, dat de uit gevers zullen zijn aangesloten bij groepen, al naar gelang van het karakter dei- door hen uit gegeven bladen en periodieken, te weten: de groep nieuwsbladen, de groep vakbladen, en de groep diverse periodieken. De leiding van elk der drie groepen zal berus ten bij een groepsbestuur van 3 personen, te weten 'voor de groep nieuwsbladen de heeren B. Th. Roosenboom (Cuyk a. d. Maas). A M. Banda (Kollum) en A. J. M. v. d. Drift (Delft); voor de groep vakbladen de heeren J. Moorman ('s-Gra- venhage). J. M. Boom (Haarlem) en J. J. Lispet (Hilversum) en tenslotte voor de groep diverse periodieken de heeren A. J. G. Strengholt (Am sterdam). H. J. A Hermens (Amsterdam) en J. J. J. Bergmans (Tilburg). Met het oog op het belang eener regionale ver tegenwoordiging der nieuwsbladuitgevers zal In de groep nieuwsbladen een geographische onder verdeeling worden ingevoerd. Door deze groepsindeeling en regionale ver tegenwoordiging wordt een logische, practische constructie verkregen, welke het mogelijk zal maken elks belangen, in het kader van het al gemeen belang eener goed en zuiver function- neerende Nederlandsche Pers. tot gelding te bren gen. Dit algemeen belang brengt mede. dat het leder, die door het uitgeven van nieuwsbladen of tijdschriften deel wenscht te hebben aan de voor lichting en ontspanning van ons volk. niet langer mogelijk zal zijn buiten de organisatie te blijven. Aan het vegeteeren door den enkeling op het werk, dat door de organisatie der vakgenooten ten koste van opofferingen wordt tot stand ge bracht, wordt aldus radicaal en voorgoed een einde gemaakt- Door de stichting dezer nieuwe organisatie, de „Provinciale en Periodieke Pers", waarbij een leder, die een of meer nieuwsbladen of tijdschrif ten uitgeeft, zal dienen te zijn aangesloten, zijn waarborgen geschapen voor de gewenschte, doel treffende en practische vertegenwoordiging van alle uitgevers van nieuwsbladen en tijdschriften bij den raad van voorlichting der Nederlandsche Pers en straks bij de Nederlandsche Perskamer, terwijl ook overigens deze organisatie gemeen schappelijke vakbelangen der leden op krachtige wijze zal behartigen en aldus het belang der Ne derlandsche volksgemeenschap dienen. De beide hier genoemde vereenigingen tellen niet de dagbladen onder hun leden. Die zijn ge organiseerd in de Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Red. Heden: ZATERDAG 6 JULI Rembrandt Theater: „Je hebt 't of je hebt "t niet". 8.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Inspecteur Vlijmscherp op Avontuur", 2. 7 en 9.15 uur Luxor Theater: ..Pygmalion", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „Vooruit met de geit" (ge prolongeerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van llaarlemsche schilders. 104 uur. ZONDAG 7 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palace: „Binkie Stuart als Kleine Dolly", 11.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. MAANDAG 8 JULI Stadsschouwburg. Concert H.O.V., 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 10—4 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN Van 6 Juli tot en met 12 Juli zijn op Zon- en feestdagen en op werkdagen gedurende de avond uren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's morgens) geopend: Bosch en Vaart-Apotheek. Bosch- en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. Tel. 10354 Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181. Tel. 23821 Tc Heemstede is ge xpend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. TeL 28320. Dr. Jac. P. Thyssc wordt 75 jaar. Onze nationale natuurvriend. Nu den 25en van deze maand dr. Jac. P. Thijs se zijn 75en geboortedag zal herdenken, past een woord van dankbaarheid en bewondering. Dankbaarheid voor het ruime aandeel, dat hij heeft, gehad in de nog staag groeiende belang stelling voor de levende natuur in ons land, be wondering voor den respectabelen staat van dienst, waarop dit welbestede leven mag wijzen. De kennis, zelfs de zeer oppervlakkige kennis van de Nederlandsche flora en fauna, is jaren lang ontstellend gering geweest. De gemiddelde Ne derlander had tot voor enkele tientallen jaren geen flauw besef van wat er groeide aan zijn voet en vloog boven zijn hoofd. Een wandeling in de vrije natuur mocht hem een aangename aandoening schenken, wat hij zag in het duin landschap, in den polder, langs de sloot en in het bosch, daarvan had hij maar weinig besef. Het is de nooit genoeg te waardeeren verdienste van dr. Thijsse geweest, de oogen van zijn volk te hebben geopend voor de schoonheid van zoo veel wat ons, in weerwil van veel verloren ge- gane natuurpiacht gebleven is. Hoeveel onver stand. misvatting, onverschilligheid en onwil moest er overwonnen worden! Wie maakte zich dertig, veertig jaar geleden druk over duinflora, vogeltrek, strandleven, paddestoelen, het leven in sloot en plas en een zeldzame orchis aan den duinvoet? Dat is anders geworden. Het onderwijs houdt zich in onze dagen met dit alles bezig, de biolo gie kreeg tallooze beoefenaren, duizenden jongelui trekken in hun vrijen tijd er op uit. om, met kijker of plantentrommel gewapend, de natuur te observeeren en de ontwakende belangstelling voor de natuur gaf ondernemende industrieelen aanleiding, boek- en plaatwerken uit te geven, waarin het begrip reclame ondergeschikt was ge maakt aan het onderricht in en de liefde voor de natuurstudie. Dit alles is voor een niet gering deel het gevolg geweest van den onverdroten ijver en alles-verzet tende werklust van den 75-jarige, die als jong hoofd der school eerst op Texel,later te Amster dam, samen met zijn vriend E. Heimans <^en grond slag legde voor een sindsdien nimmer onderbroken propaganda voor natuurstudie en natuurobservatie. Het tijdschrift „De levende natuur" vormde het begin; de bekende serie boekjes: In sloot en plas - Hei en dennen - Door het rietland - In het bosch - Het wandelboekje e.d. vormde lectuur,die men nog in menige boekenkast zal kunnen vinden en toen al spoedig werken van grooten omvang volg den, als „Het vogeljaar", „Het intieme leven der vogels", „Omgang met planten" was zijn naam als een der voornaamste natuurkenners gevestigd. Voorts was hij sinds de oprichting in 1905 secre taris van de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland, terwijl de Ned. Histo rische Vereeniging en de Ornithologische Vereeni ging haar bestaan mede aan hem danken. In 1921 werd dr. Thijsse aan het Kenne- mer Lyceum te Bloemendaal benoemd als leeraar in de Natuurlijke Historie: toen hij in 1925 zestig jaar werd legde hij zijn ambt neer. Te voren, in 1922 had de Amsterdamsche Universiteit hem het eere doctoraat in de wis- en natuurkunde verleend. Andere erkenningen van zijn verdiensten bestonden in zijn eerelidmaatschap van de Ned Natuurhisto rische Vereeniging, binnenlandsch lid der Maat schappij van Nederlandsche Letteren en zijn benoe ming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Maar de schoonste erkenning van wat ons land Dr. Thijsse verschuldigd is, blijft „Thijsse Hof", het onvolprezen stukje nautuurschoon in Bloemendaal, waar de ongestoorde rust heerscht, die het bestu- deeren der duinflora veroorlooft en waarin, naar men zegt, de litis uit louter tevredenheid vroolijker zingt dan elders. Geheel Nederland droeg bij' tot dit geschenk op zijn verjaardag en al hebben de laatste jaren ook voor Thijsse's Hof hun zorgen meegebracht, het is en blijft een natuurmonument, dat blijvende waardeering zal genieten, zoo goed om de waarde van het bezit als om den naam, die er aan verbonden is. Wanneer de drager van dien naam straks op zijn verjaardag langs de hem zoo vertrouwde plekjes wandelt, moge de gedachte aan den rijken oogst van zijn welbesteed leven hem de verzekering schenken, dat duizenden in den lande hem op den 25en Juli zullen gedenken als den man, aan wien de natuur studie in ons vaderland veel, zéér veel te danken heeft. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 7 JULI 1940. Progr. I: Jaarsveld. Van 10.30 n.m.—11.30 n.xn, Gram.platenconcert voor de Radio Distributie. Progr. II: Kootwijk. Progr. III: Duitsch station. Progr. V: Idem. Centrale Verwarming AUTOM. OLIE KOLENSTOOKINR. SANITAIRE INSTALLATIES. Adv tngez Med) BELANGRIJKE OPLEVING Dit feit is te constateeren in onze CENTRALE RADIO-PROGRAMMA'S. De uitzending begint nu des morgens om 7 uur, op ljjn II. Tussohen 78 uur op lijn 5 weer het populaire gram. platen-concert met aan kondiging; der titels. Een bijzonder gezéllig uurtje op lijn 1 eiken avond van 10.3011.30, speciaal voor de aangeslotenen op de RADIO CENTRALE gearrangeerd en verzorgd door de Omrcepvereenigdngen. Ook m deze dagen heeft een ieder afleiding noodig. Vraagt inlichtingen aan de Centrales. (Adv. Ingez. Med.) Brandbom veroorzaakte auto- ongeluk. Jongen zwaar gewond. Hedenmorgen vroeg is tusschen Haarlem en Amsterdam een ernstig aut o-ongeluk gebeurd, waarbij de 16-jarige J. H. uit Amsterdam, zwaar gewond werd. In de richting Haarlem reed een luxe auto, bestuurd door den heer J. A„ met groote snelheid Naast hem was de 16-jarige J. H. gezeten. Tot grooten schrik van de inzittenden viel plot. seling op het asphaltdek een brandbom uit een overvliegenden bommenwerper. De autobestuurder remde uit alle mfacht om te voorkomen dat de wagen op de brandbom zou rijden. Zijn jeugdige medepassagier opende echter in doodelijken angst het portier van de auto en sprong plotseling uit den rijdenden wagen. Met inwendige kneuzingen bleef hij zwaar ge wond langs de trambaan van de N.Z.H.T.M. lig gen. Met het voorste gedeelte kwam de auto juist op de brandbom terecht, waardoor de wagen vlam vatte. Enkele arbeiders van de Nederlandsche Spoor wegen snelden direct te hulp en blusehten met zand de brandende auto, nadat met een tractor de auto een eindje weg getrokken was. De bestuurder kwam met den schrik vrij. Commissie „Volkszwemfeest". De commissie „Volkswemfeest" organiseert op 21 Juli haar 9de groote jaarlijksche volkszwem feest, waaraan door een ieder kan worden deel genomen, In tegenstelling met vorige jaren zal dit zwemfeest uitsluitend gewijd zijn aan de jongeren De leeftijdsgrenzen zullen liggen tusschen 7 en 18 jaar. Met de inschrijving voor deze wedstrijden zal op Zondag 7 Juli een begin worden gemaakt in de gemeentelijke Bad- en Zweminrichting aan de HoulVaart (afd. Volksbad). Inschrijvingen kunnen plaats hebben op alle werkdagen van 4 tot 9 uxir n.m. Woensdag en Za terdag van 2 tot 9 uur n.m. Zondag 7 en 14 Juli van 7 tot 10 uur v.m. De inschrijving sluit op Zondag 14 Juli. Het deelnemen aan deze wedstrijden waarvoor mooie prijzen beschikbaar zijn is geheel kosteloos. Behalve deze wedstrijden, .waaraan alleen zij kun nen deelnemen, die geen lid zijn van een bij de K.N.Z.B. aangesloten vereeniging, staan nog op het programma de 3 x 50 meter estafette (wissel slag) voor vereenigingen, aangesloten bjj den Kring Haarlem van den K. N. Z. B. om den grooten zilveren „Volkszwemfeest" wisselbeker; een demonstratie van de Haarlemsche Reddingsbrigade voor drenkelingen en een demonstratie schoon- springen, waarvoor alle bekende springers en springsters zijn uitgenoodigd. Het wordt een ge zellige sportmiddag, die een bezoek zeker waard zal blijken te zijn. Het Italiaansclie Le^erbericht. ROME, 5 Juli (D.N.B.) De verovering van Cassala, waarvan het Italiaansche legerberïcht melding maakt, (men zie elders in dit nummer), is van groote beteekenis, omdat deze plaats is gelegen aan den spoorweg, die Port Soedan aan de Roode Zee met, het zuidelijke deel van den Soedan verbindt. Cassala is een stad in den Soedan, 40 tot 50 kilometer ten westen van de grens van Erythrea. Met den val van Cassala is, naar de oorlogscorrespondent van het D.NB. voor de Middellandsche Zee meldt, in dit gebied, dat arm aan spoorwegen is, een der belangrijkste trajecten voor de Engelschen verloren gegaan. HAARLEM. 6 Juli 1940. Overleden: 4 Juli: L. A. Rinsesde Leeuw, 85 j.. Julianalaan. 5 Juli: C. M. BakkerSchreuder. 79 j., van Nieveltstraat. F. C. Bronkhorst, 82 j.. Rijksstraatweg. 6 Juni: S. W. SpitsTijssen. 83 j.. Heussensstraat. Door een verkeerde opgave van den Burgerlijken Stand werd Donderdag vermeld: W. J. Beukers van Leuven, d. Dit moet zijn: W. J. Beukers van Leeuwen, d. Het K L M -bedrijt is thans ondergebracht in het nieuwe kantoorgebouw aan het Leidicheplein te Amsterdam lederen ochtend moet het personeel, waarvoor geen werk ks, zich komen melden Hitier vanmiddag te Berlijn. Dr. Goebbels richt een oproep tot de bevolking. BERLIJN, 6 Juli. Het D.N.B. meldt: Rijksminister dr. Goebbels richt naar aanleiding van de aankomst van den Führer te Berlijn een oproep tot de Berlijnsche bevolking, waarin hij zegt: „Dé oorlog tegen Frankrijk is ten einde. Zoo als de Führer in zijn rede op den doodengedenkdag van dit jaar voorspeld heeft, is deze oorlog be kroond met de schitterendste overwinning der Duitsche geschiedenis. Sedert het begin van het offensief op 10 Mei verblijft de Führer in zijn hoofdkwartier in het westen. Van daaruit heeft hij de slagen, die het oude Frankrijk verpletterden, voorbereid en ten uitvoer gebracht. Thans keert hij voor het eerst na een afwezigheid van acht weken in de rijkshoofdstad terug. Vanmiddag te 15 zal hij op het Anhalter station aankomen. Mannen en vrouwen van Berlijn, ik weet, dat ik een hartewensch van u allen uitspreek, wanneer ik u oproep tot een ontvangst van den Führer, zooals Berlijn nog nooit gezien heeft. Met een geestdrift zonder weerga willen wij den Führer op den grond van onze millioenenstad begroeten. Het gejubel, dat hem op zijn weg naar de rijkskanselarij uit hon derdduizenden kelen zal tegenklinken, moet de brandende dankbaarheid tot uiting brengen, die wij namens ons geheele volk kunnen vertolken. Berlijnsche rriannen en vrouwen, binnen enkele uren moet onze stad een enkele vlaggenzee zijn. Siert en bekranst geheel Berlijn, in het bijzonder de straten, waarlangs de weg van den Führer voert. Vanmiddag te 12 uur sluiten bedrijven en kantoren, met uitzondering van het levensmiddelenbedrijf en de vitale en wapeningsbedrijven. Het luiden der klokken zal den ?ührer op zijn rit door Berlijn vergezellen. Wij allen willen hem uit ons van diepe dankbaai'heid vervulde hart onzen welkomst groet toeroepen en daarmede tot uiting brengen, hoezeer het ons verheugt hem weer binnen onze muren te hebben. Leve de Führer. Leve ons volk en ons rijk". Geheim verdrag tusschen de Britsche regeering en „Jewish Agency"? Toekomstige Joodsche vrijstaat Judaea. LISSABON, 5 Juli. Het D.N.B. meldt: De Lon. densche correspondent van de World Press Union is in staat, den inhoud van een geheim verdrag tusschen de Koninklijk-Britsche regeering en den uitvoerenden raad van het Jewish Agency mee te deelen. Dit verdrag heeft de Britsche regeering reeds op 22 Juni onderteekend. Het document is in de Engelsche en de Hebreeuwsche taal gesteld. Het draagt het karakter van een staatsverdrag tus schen souvereine landen. In de preambule wordt gezegd, dat de vertegen- woordigers van de Koninklijk-Britsche regeering en van den uitvoerenden raad van den Joodschen vrijstaat Judaea, in den geest van de Balfour-ver- klaring, waarbij den Joden voor de eerste maal een nationaal tehuis plechtig is toegezegd, besloten hebben, tot een duurzame regeling der betrekkin gen. Tót dit doel zijn o.m. de volgende overeen komsten getroffen: 1. De Koninklijk-Britsche regeering erkent het Jewish Agency als de regeering van den toe- komstigen Joodschen vrijstaat Judaea, die als dominion deel zal uitmaken van de British com monwealth of nations, als vrij en souverein be standdeel hiervan. De regeering van den vrijstaat Judaea erkent zijn Britsche majesteit als Koning van Judaea. 2. De Joodsche .vrijstaat zal de volledige ter ritoriale en politieke souvereiniteit bezitten in een gebied, dat in hoofdzaak door de grenzen van het tegenwordige Palestina bepaald wordt. Het tegen woordig uitsluitend door Arabieren bewoonde ooste lijke, deel van zuid-Palestina. het zoogenaamde Negev (Beersjeba), wordt ingedeeld bij het emiraat Transjordanië, dat als Kroonkolonie onder het Britsche ministerie van koloniën zal staan. De vrij staat wordt schadeloos gesteld door het afstaan van een overeenkomstig gebied in Zuid-Syrië, waarvan de grenzen bij de herverdeeling van dit mandaat gebied nog nader zullen worden bepaald. 3. Terstond wordt begonnen met het vormen van een eigen Zionistische weermacht, tot welk doel Engeland het noodige personeel voor de op leiding en het matèriaal ter beschikking stelt. Voor den duur van vijf jaren na het sluiten van den vrede zal de Britsche weermacht zich belasten met de bescherming van den vrijstaat en tot dit doel nog nader aan te wijzen vloot- en vliegtuigsteun punten bezet houden. 4. Onder garantie van de bank van Engeland zal een Engelsch-Zionistische Holdingmaatschappij worden gevormd, welke alle met den overgang en den herbouw verband houdende vraagstukken dient te regelen. 5. De Britsche regeering garandeert de uitvoering van dit verdrag met alle te harer beschikking staan de middelen. Het verdrag treedt bij het einde van den oorlog in werking. HILLECOM Onderdak voor Rotterdainsche vluchtelingen. Adressen voor huisvesting gevraagd. De Burgemeester van Hillegom maakt be kend, dat wellicht binnenkort ook een beroep op de inwoners van Hillegom zal moeten worden gedaan om Rotterdamsche Vluchtelingen te huisvesten. Slecht.s volledig medisch goedge keurde personen die aan redelijke eischen van reinheid, zindelijkheid en maatschappelijk ge drag voldoen, zullen alhier worden onderge bracht. Ixxgezetenen die bereid zijn eenige vluchtelin gen op te nemen dieixen daartoe zoo spoedig mo gelijk schriftelijk opgave te verstrekken aan den Burgemeester voornoemd, met vermelding van de volgende gegevens: le Naam en adres, beroep, godsdienst en aan tal eigen gezinsleden gesplitst in mannen en vrouwen; 2e. Hoeveel personen men wenscht te herber gen. Voor de onderbrenging van vluchtelingen wor den de volgende vergoedingen toegekend: I. Voor huisvesting en voeding per dag per persoon f 0.50, vermeerderd met de volgende be dragen per week: II. Voor een afzonderlijk levende f 0.75 per week, voor echtgenooten (man en vrouw) f 1.25 per week, voor elk kind, ongeacht den leeftijd f 0.25 per week, welke laatstbedoelde sub II ge noemde bedrag van f 2.50 in totaal per week niet mogen overschrijden. Ten einde niet tot gedwongen inkwartiering te moeten overgaan, worden gaarne zooveel moge lijk opgaven ingewacht, welke zoo spoedig moge lijk doch uiterlijk vóór Zaterdag 13 Juli schrif- telijk ten Raadhuize moeten worden ingele verd. Een sitting van den oppersten oorlogsraad. BERLIJN 4 Juli. Het D. N. B. meldt: Een protocol betreffende de bijeenkomst van den ge allieerden oppersten oorlogsraad van 22 Mei 1940 in het hoofdkwartier van den intusschen tot opper bevelhebber benoemden generaal Weygand, waar Churchill en Reynaud aanwezig waren vormt do- kument no. 14 van het witboek. In het protocol wordt o.m. gezegd: Kolonel Simon (Frankrijk) verklaarde dat zich twee Fransche divisies onder bevel van generaal Fagalde in het uiterste noorden aan de Schelde en in Zeeland be vinden. Daarop volgen de Belgische troepen tot ongeveer Oudenaarde. Het Britsche expeditiecorps staat verder in het zuiden met vier divisies waarbij drie divisies komen in de streek van Atrecht. Twee Britsche vervangingsdivisies bevinden zich in het gebied van Rijssel daarop sluit het eerste Fransche leger aan, op welks flank zich het cavaleriecorps bevindt. Generaal Billotte, opperbevelhebber van het Fransch-Engelsch-Belgische leger in het noor den, ligt wegens een ernstig auto-ongeluk in het hospitaal. Hij heeft het opperbevel moeten afstaan aan generaal Blanchard, die op zijn beurt vervan gen is door generaal Prioux. Deze heeft aan het hoofd van het cavaleriecorps voortreffelijk ge vochten. Churchill verklaarde, dat maatregelen waren ge nomen voor de verdediging van Boulogne, Calais en Duinkerken. Twee garde bataljons de beide laatste nog in Engeland gebleven eenheden van het actieve Britsche leger waren met 48 stukken pantsei-afweergeschut in Boulogne geland. Weygand bevestigt de mededeelingen. Hij voegt er aan toe, dat zich in Calais drie Fransche bataljons infante rie bevinden en dat. de commandant van Duinkexv» ken een bijzonder bekwaam admiraal is, die be schikt over de noodige strijdkrachten voor de succes volle verdediging van de stad. Rapport van Weygand. Weygaijd bracht vervolgens rapport uit over de resultaten van zijn reis naar het front. Hij ver klaarde, dat het uitgesloten is, van de Engelsch- Fransch-Belgische hoofdgroep, die zich nog in het noorden bevindt eit die ruim 40 divisies omvat, te eischen zich eenvoudig een weg te banen naar het zuiden en aansluiting te zoeken met het Fransche hoofdleger. Een dergelijke manoeuvre is tot misluk ken veroordeeld. De toestand eischt integendeel, dat de beschikbare Fransche en Engelsche strijd krachten onder bescherming van het Belgische leger, dat voor hen de dekking naar het oosten en eventueel naar het noorden op zich neemt, in het gebied van Kamerijk en Atrecht en in de algemeene richting St. Quentin een aanval naar het zuiden ondernemen en op deze wijze den Duitschen pantserdivisies, die zich op het oogenblik in den zak van St. QuentinAmiens bevinden, in den flank te vallen. Tegelijkertijd moet het Fransche leger van generaal Frere, die ten zuiden van de Somme bij Beauvais staat, naar het noorden aanvallen. Alleen op deze wijze kan de terugtocht van de in België staande legei-deelen met succes ten uitvoer worden gelegd. Den vorigen dag heeft Weygand deze quaestie helaas niet kunnen bespreken met generaal Gort, daar die niet bereikt kon worden. Weygand heeft echter een langdurige bespreking gevoerd met den Belgischen koning en den gene- ralen staf. Twee opvattingen. Over de taak van het Belgische leger bestaan volgens den opperbevelhebber twee opvattingen. Tot dusverre heeft de koning voor geen van deze opvattingen een beslissing getroffen. De eene op vatting, die Weygand deelt, bestaat hierin het Bel gische leger op te dragen zich van de Schelde naar den User terug te trekken en daarbij de dekking op zich te nemen van de Fx-ansch-Britsche strijd krachten, die oprukken naar St. Quentin. In feite bevindt zich het Belgische leger tusschen de mon ding van de Schelde, Gent en Oudenaarde in een gevaarlijken toestand. De tweede opvatting werd vertegenwoordigd door generaal Van Overstraaten, den adjxidant van koning Leopold. Volgens deze opvatting zou het Belgische leger in zijn tot dusver ingenomen stelling moeten blijven en zich, zoo noo dig moeten losmaken van de overige geallieerde strijdkrachten. Zijn taak is het, de kust in een breede halve cirkel te beschermen. Weygand verzette zich met groote beslistheid tegen deze opvatting. De koning heeft niet ingegrepen in de discussie. Eerst bij zijn terugkeer naar het groote hoofdkwar tier vernam Weygand, dat het Belgische oppercom mando zich had aangesloten bij zijn meening. Tijdens de uiteenzetting van Weygand gaven Churchill en generaal Dill herhaaldelijk hun in stemming te kennen. Tenslotte werd het volgende overeengekomen: 1). Het Belgische leger trekt zich terug op de IJserlinie en houdt deze linie vast. De sluizen zijn geopend. 2). Het Britsche en het Fx-ansche leger vallen in het zuidwesten in de richting van Bapaume en Kamerijk aan en wel zoo spoedig mogelijk beslist mogelijk met ongeveer 8 divisies. 3). Met het oog op de vitale beteekenis .van dezen slag en met het oog op het feit, dat de Bx-itsche verbindin gen afhankelijk zijn van de bevrijding van Amiens, verleent het Britsche luchtwapen zoo lang de siag duurt, dag en nacht iedere mogelijke hulp. 4). De nieuwe Fransche legergroep, die aanvalt in de richting van Amiens en die een front vormt langs de Somme, valt aan naar. het nó.oi-den, om de ver binding te vormen met de in zuidelijke richting xar Bapaume aanvallende Britsche divisies. Wederzijdsche klachten. Heftige klachten over gebrekkige leiding en ver binding bij de in Noord-Frankrijk en België opereerende geallieerde legers heeft Churchill naar voren gebracht in een telegram van 24 Mei 1940 aan Reynaud. Het telegram is gepubliceerd onder no. 15 in het nieuwe witboek. Daarop volgt document no. 16, een telegram van Reynaud aan Churchill .an 24 Mei, waarin Reynaud van zijn kant klaagt in verband met de ontruiming van Atrecht en Le Havre door de Engelsche troepen en waarin hij den eisch stelt, dat zij zich onderwerpen aan de bevelen van generaal Weygand. Het zeventiende dokument is een telegram van generaal Weygand aan den Franschen militaire attaché in Londen van 28 Mei 1940. In dit telegram wordt gezegd: „De bevelvoerende admiraal in Duinkerken legt den nadruk op de noodzakelijkheid van een uitdrukkelijke bescher ming door lucht- en zeestrijdkrachten ter beveili ging van de nazending van materiaal en de gedeel telijke evacueering van de in de verdediging van het bruggenhoofd Duinkerken strijdende troep. Ik twijfel er niet aan, dat deze noodzakelijkheid be grepen wordt door de Britsche autoriteiten. Ik ver zoek echter opnieuw stappen bij hen te doen, opdat alles worde ondernomen om deze gedachte te ver wezenlijken. Het dringende verzoek om het naar Engeland te- rugkeerende Britsche luchtwapen weer in Frank rijk te stationneeren, opdat het in den nieuw ont- staanden slag kan ingrijpen, wordt uitgesproken in het telegram van Weygand aan het Britsche opper bevel van 30 Mei 1940. Dit telegram voi'mt docu ment no. 18. Generaal Weygand heeft op 2 Juni opnieuw tele grafisch het meest dringende vex-zoek gericht tot het Britsche opperbevel om de vloot en de lucht macht bij Duinkerken te doen ingrijpen, opdat de Fransche achterhoede van 25.000 man niet zou wor den opgeofferd. Generaal Weygand richtte op 3 Juni 1940 tot Reynaud het dringende verzoek nog eenmaal bij Churchill er op aan te dringen, dat de Britsche luchtvloot de Fransche troepen te hulp zou komen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2