OnsKnippatroon Jiet JOteat, m Jan OtieM. Jams met weinig suiker. Jong zijn. Het menu van den dag. Huwelijk met modern Comfort. ZATERDAG 6 JULI 1940 HAARLEM'S D A "OREAD EEN DRIEDEELIG COSTUUM. Voor kille dagen is een driedeelig geheel, bestaande uit rok, blouse en vest zeer practisch. De rok, met gladde achterbaan, heeft gedeel telijk opgestikte plooien aan de voorzijde, terwijl de blouse van effen stof met ruime mouwen en een omliggend halsboord is ge maakt. De ruimte van het vest wordt over uitnaadjes verdeeld, hetgeen een apart effect geeft. Ben. stof blouse 1.50 M., vest en rok 1.80 M. 130 c.M. breed. Het patroon is in maat 40. prijs 26 ets. Het is van Maandag af ge durende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad. Gr. Houtstraat 93 en Soedaplein 37. VOOR DE VROUW Mevr. K. te Santpoort verzoekt ons een recept te geven voor het maken van jams zonder suiker. Laten wij voorop stellen dat jam zonder sui ker geen jam meer is maar vruchtenmoes, dat later toch alleen bruikbaar is met toevoeging van sui ker. Dus hiermee is de moeilijkheid niet opgelost. Het is echter heel goed mogelijk, om jam te be reiden met heel weinig suiker en de rest glucose, wat tegenwoordig veel wordt gedaan, en dat de meesten van ons wel kennen, alhoewel onbewust, omdat deze stof, ook wel zetmeelstroop genaamd, voor de z.g. huishoudjams wordt gebruikt. Hieronder volgt het recept van aardbeien-huis- houdjam: 1 K G. aardbeien 400 gr. glucose. 250 gr. suiker. (voor de gewone bereiding is 750 gr. suiker noodig, dus het spaart op deze hoeveelheid al een pond). 1 d.L. water of bessensap 1 tabletje benzoëzure natron van 1/4 gram, een onschadelijk conserveermiddel Wasch de aardbeien, zoek ze uit en zet ze op met het water of het bessensap in een pan met platten, dikken bodem en laat ze tot 2/3 inkoken. Voeg de glucose en de suiker toe en laat ze op de bekende wijze tot jamd.ikte inkoken. Voeg van het vuur af het conserveermiddel toe, en vul de goed schoongemaakte potten ermee. Sluit ze met perka ment-papier of parafine. Van deze hoeveelheid krijgt men 2y2 potje. Op dezelfde mar.ier kan van roode en zwarte bessen, frambozen en pruimen jam gekookt worden. Wie penjel of opecta wil gebruiken kan op de navolgende manier huishoudjam maken: 1 K.G. aardbeien 650 gr. glucose 350 gr. suiker. 2 pakjes penjel of opecta. 1 d.L. water of bessensap, 2 tabletjes benzoëzure natron van 1/4 gram. Wasch de vruchten, zoek ze uit en kook ze tot moes met het water of bessensap. Voeg de penjel of opecta toe en laat ze 2 minuten bruisend mee koken. Doe er dan de glucose en de suiker bij en laat de jam als ze weer kookt nog ongeveer 7 minu ten bruisend doorkoken. Voeg het conserveermid del toe en giet ze zoo heet mogelijk in de goed schoongemaakte potjes. Sluit ze weer op de be kende wijze af. Nu is het ook goed mogelijk om vruchten zon der suiker in te maken in gekurkte flesschen, zoo dat het langdurige wecken niet noodig is. De vruch ten moeten daartoe geheel gaaf zijn, zij worden ge- wasschen en met heel weinig water tegen het aan branden tot möes gekookt. De flesschen, die eerst met de goed passende kur ken zorgvuldig zijn schoongemaakt, de laatste liefst uitgekookt, worden ermee gevul,d tot een paar vingers onder den rand. Nu wordt de kurk er los jes ingeduwd, na hem van een kruistouw voorzien te hebben, teneinde niet te kunnen losraken. De flesschen worden op een treefje of een schoo- nen doek in een diepe pan met weinig water ge zet en gedurende een kwartier gestoomd. Daarna worden de kurken er diep ingeduwd en deze met flesschenlak, wat ook voor posteleinflesschen wordt gebruikt, geheel dichtgelakt. Op deze manier kan men bessen en aardbeien maar ook heele vruchten als kersen, pruimen, perziken, kleine pe ren en ook tomatenpuree inmaken, maar deze laat ste vraagt nog weer een aparte bewerking omdat zij nog één twee uur lang moet inkoken, wat weer met ons gasgebruik in botsing komt. Het lakken van de flesschen vereischt wel eeni- ge routine, en moet vooral niet te krap gebeuren, omdat een enkel blaasje erin oorzaak kan zijn, dat de lucht toetreedt, en dan is er van een goede con- serveering natuurlijk geen sprake meer. Zulke vruchten vragen bij het gebruik natuurlijk wat suiker, sommige zelfs veel suiker, en bovendien zal men ze, wanneer ze voor den maaltijd gebruikt worden, weer moeten warmen. Wie er dan ook aan begint, moet bedenken: lo. Of zij er wis en zeker veel aan hebben zal in den winter. 2o. Dat er allicht kosten voor gemaakt moeten worden, n.l. nieuwe flesschen met kurken en fles schenlak. 3o. Dat dit geen tijd is om experimenten op touw te zetten, tenzij de besparingen aanzienlijk zijn, en het geen weelde-artikelen betreft. Waarmee ik het experimenteeren niet afkeuren wil, maar laat het dan ook vooreerst bij een on derzoek blijven: gaat het goed, dan is het altijd nog vroeg genoeg om ermee door te gaan. Laat de huis vrouw die graag radicaal te werk gaat, haar onge duld bedwingen en eerst eens een proef nemen met een kleine hoeveelheid, als het dan niet lukt, is er immers nog niets overboord. Lukt het wel, des te beter, dan kan zij ermee doorgaan op een wat grootere schaal, en dan weet zij vooruit dat het goed zal gaan. E. E.J.P. ZWARTE GORDIJNEN? Een aardig ideetje om ze op te vroolijken. Sommige huismoeders krijgen langzamerhand grondig genoeg van de zwarte verduisteringsgor dijnen. Ze vinden het een ellendig doodsch gezicht! Maar dat hoeft niet zoo te blijven. Koopt u maar eens een lap cretonne in een allermodernst, fel- kleurig, grootbloemig patroon, zoo eentje als u nooit van uw leven voor een jurk, een kussen of een stoelbekleeding zoudt gebruiken. Knip de motieven: bloemen, vogels, vlinders e.d. haarscherp uit en plak ze met lijm uit een tube stevig (en vooral artistiek!) op uw gordijnen. 't Zal heel aardig staan, als u er een heele bloe mentuin van maakt. Bloembedjes van onderen, lange grashalmen, vlinders en vogels erboven. Dit kost weinig geld en u houdt ook 's avonds de zomerweelde in huis! De extra-nette huisvrouw zal het misschien noo dig vinden, de motieven van te voren om te feston- neeren. Dit staat aardig, als het met een afstekende kleur zij of wol gebeurt en er is niets op tegen! Hersengymnastiek en hartekracht hebben wij noodig! Mijn oude vriendin is er treurig aan toe. Zuch tend brengt zij na de ontstellende oorlogsdagen haar dagen en nachten door. Ze is verbijsterd. Hoofdschuddend zegt ze maar aldoor, dat het leven zoo goed was vóór dien en dat het n u nooit, nooit meer goed kan worden. We kunnen haar niet helpen, alleen kunnen we haar wat vriendelijkheid bewijzen en wat afleiding geven. Maar verder moeten we haar alleen laten met haar droeve en bittere ge dachten. Mijn oude vriendin is tachtig. Als men tachtig jaar is geworden, zit men vast in het oude en dan kan men het nieuwe niet meer verwerken. Fel heeft men vroeger op de bres gestaan voor wat toen nieuw was en groot en begee- renswaard. Men streed en leed voor het nieuwe, men vind er zijn geluk in. En mét het nieuwe samen werd men oud. Nu is het nieuwe oud ge worden en het verdwijnt. Nu wil het oude menschje maar 't allerliefst mee verdwijnen. Is dat niet heel goed begrijpelijk en mensche- lijk? Even menschelijk als de opstandigheid van de jeugd tegen den ouderdom; even menschelijk als de ..heilige" verontwaardiging van den ouder dom tegen de jeugd? Maarméér dan menschelijk is het niet. Gelukkiger dan de strijdende, optornende jeugd, gelukkiger dan de weemoedige ouderdom is de mensch, die eeuwig jong is. Die mensch zucht niet, maar leeft. Hij praat niet, maar werkt. 't Is niet erg moeilijk, uiterst lang jong te blijven. Je hebt je sport, je gymnastiek en allerlei middeltjes. Maar moeilijker is het, hoofd en hart jong te houden. Niet vast te roesten in iets en daardoor bitter te worden tegen al het andere. Ik geloof niet, dat deze souplese een speciale jeugdeigenschap is. Ook de jeugd kan bekrompen zijn en hersengymnastiek, hartekracht deerlijk noodig hebben. Jong is de mensch, die gevoed wordt uit de bron des levens. Ons eigen leven is niet zoo héél belangrijk. Het is als een golf. opblikkerend in kracht en schoonheid, straks stukgeslagen op 't strand. En zoo vergankelijk zijn ook de eeuwen, de getijden der menschheid. Geen golf blijft langer dan een oogenblik, geen vorm houdt stand langer dan den gestelden tijd. Maar in iedere golf leven de druppels, die in zich bevatten alle bestanddeelen van water, het leven wekkend element. En in alle tijden en getijden leven de menschen. in zich dragend de geheimen en krachten der schepping. Gelukkig de mensch, die eerlijk de toekomst tegemoet treedt, eerlijken onbevangen zijn krach ten geeft aan den nieuwen tijd. H ij zal nog jong zijn als het nieuwe oud geworden is. FELICITAS. Runderrollade. Aardappelen. Peulen en wortelen. Griesmeelpudding met gestoofde kruisbessen. RECEPTEN. Runderrollade. Wasch en zout het vleesch. maak het vet in de pan goed heet en schroei het vleesch aan alle kanten dicht. Braadt het daarna 20 minuten per pond en giet onder het braden, als het niet vlug genoeg bruin wil worden, een scheutje melk in de pan. Dit vleesch kan, als er zuinig gesneden wordt, in de gewone hoeveelheid voor twee dagen, ook best voor drie dagen dienst doen, uit zuinig heidsoverwegingen. Den tweeden dag wordt het dan, zoo dun mo gelijk met een scherp mes gesneden, opgedaan, terwijl een klein restje wordt achtergehouden. De schotel koud vleesch kan versierd worden met een paar geschilde tomaten, wat augurken in waaiervorm gesneden en een paar frissche takjes peterselie. Der. derden dag maken wij van de kleine rest vleesch-haché. met aardappelpurëe, of bruine ra- goüt met gekookte spaghetti of macaroni of rijst met vleesch en kerry, alles als hoofdschotel. Peulen en wortelen. De peulen worden dubbel afgehaald de wor teltjes geschrapt en de groenten tezamen vlug gaar gekookt in weinig water, dus eigenlijk gaar gestoomd. Zorg dat er geen water over is na het koken, stoof de groenten met een stukje boter en wat zout en suiker. Griesmeelpudding met gestoofde kruisbessen. 1. L. melk. 100 gram griesmeel 50 gram suiker. Va pond onrijpe kruisbessen. Saccharine. 1 lepel sago. Breng de melk aan de kook, strooi de griesmeel en de suiker er al roerende in en laat de pap door koken tot de bodem van de pan zichtbaar is. Klop de pap van het vuur met een garde luch tig en doe ze in den puddingvorm. Wasch. de kruisbessen, snijd de kroontjes en steeltjes er af en kook ze met IV* kopje water vlug goed gaar. Wrijf ze door een haren zeef. maak ze op smaak met de suikertabletjes af en bind ze mét de aangemengde sago. Giet de saus om de gestorte pudding heen. INSTALLATIE VAN DE SCHADE-ENQUèTE- COMMISSIE VOOR ROTTERDAM. ROTTERDAM, 5 Juli. (A. N. P.) In het stad huis aan den Coolsingel heeft Vrijdagmiddag ir. W. H van Leeuwen, voorzitter van de com missie-oorlogsschade, de schade-enquête-com missie voor Rotterdam geïnstalleerd. De heer Van Leeuwen heeft daarbij een rede gehouden. VOOR DE KINDEREN De Dikke kocht een kaart van Afrika en begon met den eigenaar met behulp van de noodige gebaren, een onderhandeling over den koop van twee kameelen met volledige uitrusting. De Arabier verzocht hen mee te Hij bracht hen bij een kameelenkoopman, waar de koop gesloten werd. Uitgerust met tent en al, werden de beesten gezadeld, waar na de Dikke en Krent hun zitplaats innamen. De tocht naar het onbekende nam een aan vang. Haarlemsch Ziekenfonds. Op de jaarvergadering van het Haarlemst Ziekenfonds, welke Donderdag gehouden wer hee:te de voorzitter, de heer Bartels, de b stuursleden, de vertegenwoordigers der led< en de deelnemers welkom. De secretaris, de heer Vreem, memoreerde zijn uitvoerig jaarverslag de belangrijkste g beurtenissen in 1939. Door de mobilisatie lieten 965 leden zich t( delijk afvoeren; werden de praktijken van ei aantal voor den militairen dienst opgeroepe huisartsen door de niet-gemobiliseerde artse waargenomen, en werden de afdeelingen va een aantal gemobiliseerde agenten door derdi geïncasseerd. De vele mutaties stelden extra hooge eischi aan de administratie. Uit de verdere rapporten en overzichten blei dat het ledental toenam met netto 799 led< van 16 jaar af, hetgeen, gezien het vorenstaai de. tot groote tevredenheid stemt. Op uit. Dec '39 bedroeg het aantal leden v: 16 jaar af: 23748, het aantal kinderen onder jaar: 11074. dus totaal 34822. De nieuwe contracten, ingegaan 1 April 193 tusschen de Maatschappijen van Geneeskun en Pharmacie en de te Haarlem werkende zi kenfondsen, gesloten voor den duur van 5 jaa verschilden slechts In enkele punten met d der oude overeenkomsten. De „Verzekering tegen verhaalkosten bij ve pleging in ziekenhuizen" onderging geen wi ziging. De toegestane kortineen op contributies ai daarvoor in aanmerkine komende persone bedroegen totaal f 29.642 waarvan door de G meenten Haarlem Heemstede en de deelnemen huisartsen, specialisten en apothekers f 21,4 werd bijgedragen, zoodat f 8.184 ten laste d exploitatie werd gebracht. De kosten voor medische, pharmaceutische f tandheelkundige verzorging bedroegen f 242.11 terwijl voor technische hulpmiddelen, als brille breukbanden, elastieken kousen, steunzoli etc. f 11.076 werd uitgegeven. De uitkeeringf bij bevallingen beliepen f 10.238. Deze bedrage vermeerderd met incasso-loonen, kortingen contributies, salarissen, verdere verplichtinge en reserveeringen vormden 99.11% der tota ontvangsten. De kasomzetten van het Haarlemsch Ziekei fonds en de bij H.Z. ondergebrachte administri ties van het Specialisten Bureau en het Blo mendaalsch, het Zandvoortsch en het Vechtscl Ziekenfonds beliepen f 738.000. De boekhouding van Haarlemsch Ziekenfoni werd wederom gecontroleerd door het accoui tantsbureau Roodenburg Stegwee. en blij kei het uitgebrachte rapport, volkomen in orde b vonden. Aan het slot der vergadering bracht de voo zitter dank aan allen die in 1939 hun bes krachten hebben gegeven aan het H.Z. en uit den wensch dat ook in 1940 het ziekenfonds, goede samenwerking met de overige hier ti plaatse werkende ziekenfondsen, zijn zegei rijken arbeid zal voortzetten. EXAMENS. Academische opleidinl Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amstej dam voor het candidaatsexamen geneeskund (tweede gedeelte)de dames C. M. Goudeket, J B. Dubbelman, J. G. ten Hove, J. Meilink en q heeren H. J. Jongepier, F. Pasdelouip, E. van dl Velde, H. P. Schönfeld Wichers. Geslaagd vol het doet. examen geneeskunde mej. C. H. L. v. Graaf en de heeren P. G. L. H. Rietra, D. ij Swijgmari en P. van Wirdum. Voor het canq ex. rechten de heer J. A. A. Diening. Bevordeij tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op proefschrij getiteld: „Asociaal gedrag van meisjes", mej. m J. G. van Loghem. Amsterdam. Bevorderd tot accountant de heer J. v. Haagei Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor h< cand.-ex. rechten de heer M. Spruyt. te Heem stede. Nijverheidsondenvijj Geslaagd voor het eerste gedeelte van de Na de dames: V. A. van Eerdenburg, J. P. Haïti* en J. H. Spierenburg, te Haarlem en G. J. Eysi en B. M Laarveld, te Wijk aan Zee; A. M. Schel lings, te Velsen-Noord; F. Bettlnk, te Heemstedj TWEE MILITAIREN VAN DIEFSTAL VERDACHT. SOEST, 5 Juli. De politie heeft aan den Noor derweg alhier een opslagplaats ontdekt, waar eei groot aantal gestolen goederen waren geborgen. E bevonden zich onder meer twee rijwielen, verj schillende rijwielonderdeelen en 80 rollen kopeij draad. Voor de herkomst van een en ander kol geen verklaring worden gegeven. De geheele voor raad een heele wagenvracht werd in besla) genomen en naar een gemeentegebouw overgebrach) Als verdacht van dezen diefstal zijn aangehoudei de soldaten G. H. v. d. K. en J. A., die na verhod zijn overgegeven aan den brigadecommandant dfj Koninklijke Marechaussee te Baarn. (A.N.P, Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 84) Frank rijdt doelloos rond, straat in straat uit. Auto's bij tientallen, maar de lar.gc roode wagen, zooals er geen tweede in Amsterdam loopt, is er niet bij. Allicht niet. Krankzinnige veronderstel ling Hij moet er zelf om lachen. Alsof diedie twéé nog in Amsterdam zullen 2ijn. Maar als nu eensstel. dat hij zich vergist stel, dat Lies alléén is weggegaanbij kennis onderdak heeft gezochtDit is de straat, waar'de Van Vuerdens wonen. Er schijnt licht door de ramen. Zou hij dur ven aanbellen? Zoo maar gewoon gaan vragen: „Is Lies soms hier?" Zich laten uitlachen och nee, 't kan toch best. Nee, Lies is niet hier, zegt Gerrie verwon derd. Maar kom binnen, zeg. Frank mompelt iets van „half en half afgespro ken" en „elkaar zeker misgeloopen" en maakt rechtsomkeert, de zekerheid meenemend, dat, zoo dra de deur achter hem is dichtgevallen, Gerrie en Flip zullen grinniken en gaan gissen. Nu nog eens probeeren bij Til en Gerard? Eer hij het met zichzelf eens is, staat het wagentje al voor het huis van Dr. Seholten. Maar hij durft niet, hij heeft geen moed om hier naar binnen te gaan- Ronddwalen straat in straat uit. Stadsstraten. Buitenwegen. SloterdijkSloten.... Hoofd dorp.... "Wat zoekt hij hier? Uitgerekend in de Haarlemmermeer? Wat moet een man doen, als zijn vrouw er vandoor is? Ronddazen als een kip zonder kop, omdat hij bang is om naar huis te gaanDaar is Amsterdam alweer. Half één. En daar op dier. hoek is de blinkende showroom van de autozaak. waar meneer Tervliet senior zijn geld en zijn zoontje heeft ingestoken. En daar is het huis, waar Tervliet junior zijn kamers heeft. Aan bellen? Vragen, of meneer Tervliet thuis is? En dan ten antwoord krijgen, dat meneer onverwachts naar het buitenland is vertrokken. En of hij me neer had willen spreken? „Nee meneer heeft alleen per vergissing mijn vrouw meegenomen. Dank u voor de moeite". Zouden ze vermoedelijk Medemblïk opbellen. Liever maar weer doorrij den En tenslotte gaat Frank toch naar huis. En valt in een stoel neer. Als hij wakker wordt is het half elf. Is meester Robberts er nu nóg niet? vraagt Mr. Van Westhove voor den vierden keer in het klerkenkantoor. Jawel meneer, meneer is juist binnengeko men, antwoordt Van Dijk. Waar kom jij zoo Iaat vandaan? begint Mr. Van Westhove streng. Allemachtig, jongen, wat zie je er uit, is er iets gebeurd? O ja, zegt Frank afwezig dat is waar ook, ik heb me nog niet laten scheren. Maar ik ben zoo wat den heelen nacht uitgeweest. Zoo, dat is fraai, stuift de ander op. Frank kijkt hem hulpeloos aan. Ikbegint hij, ik.... mijn vrouw is er vandoor. Wèt zeg je? Groote goden! Ja, ik bedoel, ze is weg, zegt Frank met moeite. Zoo maar gewoon weggegaan. Voor goed. O, dus niet.eh.weifelt Mr. Van West hove voorzichtig. Frank moet een paar keer slikken, maar hij houdt zich groot: Natuurlijk niet. O, maar dan, zegt de ander, merkbaar opge lucht, dan verwondert het me niets. Dat had ik al lang aan zien komen. U? Hoezoo,? Omdat ik me zeer goed kan voorstellen, dat een vrouw er op den duur genoeg van krijgt, de belangstelling van haar man te moeten deelen met een onbepaald aantal andere vrouwen, meeren- deels van een heel aantrekkelijk soort, die naar eigen goed vinden over zijn tijd beschikken, ook buiten kantooruren. Frank weet, dat Mr. Van Westhove hem niets anders zal voorhouden, dan wat hij zichzélf in den afgeloopen nacht ontelbare kecren heeft verwe ten. Maar de „ik heb het je wel gezegd"-houding van den ander prikkelt hem toch tot verzet. U hamert ook eeuwig en altijd op hetzelfde aambeeld, protesteert hij. Niemand, die zijn ge zond verstand gebruikt, kan me er toch een verwijt van maken, dat ik vrouwelijke cliënten heb Kijkt u nu eens naar al de doktoren en tandartsen met vrijwel uitsluitend vrouwelijke patiënten. Loopen die hun vrouwen soms ook allemaal weg? Vinden die heeren het soms ook noodig. hun patiënten met zoo'n overdreven voorkomendheid te behandelen, als jij gewend bent te doen? Kun je me één medicus opnoemen, die er een gewoonte van maakt, met de charmantste onder zijn patiën ten te gaan lunchen of theedrinken of dineeren, zoo als jij dat regelmatig doet? Denk je soms. dat niet heel Amsterdam er over gepraat en gelasterd heeft, toen jij je dezen zomer dag in dag uit overal ver toonde met die mooie en beroemde mevrouw de Faucourt, die je. naar ik meen. van haar derden man hebt afgeholpen? En dacht je soms, dat je vrouw daar niets van gehoord zou hebben? Dan ben je naïever dan ik dacht. En je hoeft niet te zeggen, dat ik je niet heb gewaarschuwd, gaat hij onverbiddelijk verder, want per saldo kan het mij persoonlijk koud laten, met wat voor zaken jij je hier occupeert, mits je maar binnen de nor male grenzen van behoorlijkheid blijft. Dat heb ik je uit den treure gezegd. En per saldo krijgt een doorsnee-advocaat op ieder gebied zóóveel onver kwikkelijke en weinig verheffende zaken te be handelen denk bijvoorbeeld maar aan het in 't nauw jagen van fatsoenlijke debiteuren met fail- lissements-requesten of aan sommige practijken bij het er door sleepen van minnelijke schikkin gen dat er uit dien hoofde voor mij werkelijk geen aanleiding bestond om speciaal tegen die scheidingshistories zoo te fulmineeren. Maar ik voorzag wel degelijk, dat het, gegeven jouw gebrek aan bezadigdheid en je laat ik het maar ronduit zeggen kwajongensachtige ijdelheid, op den duur verkeerd moest loopen. En dat had ik graag voorkomen. Frank knikt deemoedig. Dat „kwajongensachtige ijdelheid" is hard aangekomen. Ja, ik ben after all een groote stommeling geweest, zucht hij. Hoé stom? vraagt de ander op den man af. Je hebt me nu zóóver in je vertrouwen genomen, dat dat er nog wel bij kan. Nounet zoo stom als u zegt. Niet stommer? Op mijn eerewoord, nee, zegt Frank. Maar dat zal wel geen sterveling willen gelooven, mijn vrouw zeker niet. Laat ik je dan den schralen troost geven, dat ik je wel geloof, zegt Mr. van Westhove bemoedi gend. En als mijn bemiddeling je te eeniger tijd van nut kan zijn, dan ben ik tot je dienst. Dank u wel. Ik vind het buitengewoon van u. Frank moet zich dwingen, dit te zeggen. Westhove bedoelt het goed, maar zoo eenvoudig als hij denkt, is de zaak immers niet.... Dat.... dat van Lies kan hij hem niet vertellen. Liever uitgescholden dan beklaagd. Heb je er eenig vermoeden van, waar je vrouw kan zijn? informeert de ander. Absoluut niet, zegt Frank hardnekkig. Ik weet alleen, dat ze Jimmy van Elden haar adres zal opgeven. Ons aller vriend Jimmy, Mr. Van Westhove glimlacht. Arme jongen, dat wordt geen prettig karweitje voor hem. Nee, ik wilde tenminste vragen, of u goed vindt, dat ik morgen naar hem toe ga. Hij zal dan wel het een en ander weten. Ga je gang. Maar ik vrees, dat Van Elden wel dekking zal zoeken achter zijn beroepsgeheim. Zou ik ook doen. Frank bijt op zijn tanden. Jimmy zal genoeg te vertellen hebben in opdracht van zijn cliënte, maar dat kan Westhove niet weten. Ik wil 't in ieder geval probeeren, zegt hij. Ik moet toch iets doen, anders word ik nog gek. Hallo, Lies, zegt Mr. Jimmy van Elden, jong ste medewerker op het kantoor van Mrs. Van Ab coude en Daelderen Rengers, Den Haag, en hij springt verheugd overeind. Nee maar. dat is een surprise. Hoe kom jij zoo ineens uit de lucht vallen Ben ie al bij Ada geweest? Nee. Ik kom alleen hier om jou te spreken, Jimmy. Dat kan, zegt Jimmy opgewekt en probeerend zijn schrik te verbergen. Ga er bij zitten, zet Een sigaret? Wacht, ik haal even. Graag, zegt Lies, blij om de paar minute uitstel. Wel, zegt Jimmy eyen later en hij bekijkt d asch van zijn sigaret, kom er nu maar eens mé voor den dag. Zijn er moeilijkheden? Jaja. knikt Lies. Ze kan geen woord uil brengen. Oehheeft Frank moeilijkheden? Fi nancieel geduvel zeker? Neehoe bedoel je? vraagt ze verwondert O, ik dacht somser zijn tegen woord j ieder oogenblik menschen. die financieel in he nauw zitten. Dus dat is het niet? Gelukkig, ze? Jimmy opgelucht. Maar waf dan? Toe Lies, gi nu niet huilen. Vertel het nou maar. Ik... ik ben weggeloopen, zegt Lies. Hèè?? Waat? zegt Jimmy verbijsterd. - Weggeloopen9 Jij? Van Frank? Ja. En ik ga niet meer terug. Nooit meer, zeg ze gedecideerd. Wel verdraaid, zegt Jimmy. Neem mi niet kwalijk, Lies, maar dat is me te machtig. Wê is er dan in 's hemelsnaam gebeurd? En Lies vertelt hakkelend en onder tranen: Vai de eenzaamheid en de verveling. Van de lunch ii Carlton en van de kletspraatjes en insinuaties val kennissen. Van Jaap.... alles. Zoo, zegt Jimmy, als het verhaal uit is. - Nou, jullie hebt dat zaakje netjes in de soep ge draaid. Bepaald vernuftig, zeg. Je doet precies, of je 't niet ernstig opneeml klaagt ze. Dat doe ik wel. Verduiveld ernstig zelfs. E als je precies wilt weten, hoe ik er over denk, dat wil ik je graag zeggen, dat naar mijn meening di grootste schuld bij jou ligt. Bij mij? Maar ik heb toch niets gedaan? Zelfs, al was alles waar, wat de vriendelijk! „men" je heeft voorgepreveld, dan kun je nog vei' lig aannemen, dat, als jij je niet zoo had aangesteld Frank tenslotte werkelijk wel bij je zou zijn terug' gekomen voor zoover er van terugkomen spraki moest zijn. wat ik voor mij ten sterkste betwijfel- Lies, ik ben paf. Jij met een huisvriend. Hoe bel je daar toch toe gekomen? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6