De wederopbouw van ons land. Ir. Ringers doet verschillende mededeelingen Hit de Omstreken ZATERDAG 6 TUE I 1940 HA.4RCE M'S D A G B E A T5 10 'sGRAVENHAGE 6 Juli. In de dagelijksche persconferentie heeft dr. ir. J. A. Ringers, regee ringscommissaris voor den wederopbouw, een uit eenzetting gegeven van het werk van het regee ringscommissariaat voor den wederopbouw. De heer Ringers herinnerde er aan, dat het weer anderhalve maand is geleden, dat het. commissa riaat zijn omvangrijke werkzaamheden aanving. Het werk nam van den aanvang direct zoodanige afmetingen aan, dat het thans mogelijk zou zijn daarover urep te spreken, zonder daarbij in détails af te dalen, zoo veelvuldig zijn de groote vraag stukken, die met het werk van den wederopbouw ten nauwste verband houden. Daarom was spr. wel gedwongen zich tot de zeer groote lijnen te beper ken en veel wat uiterst belangrijk is, stilzwijgend voorbij te laten gaan. De gedachtengang bij het inrichten van het com missariaat was deze: Nederland was en is een uitstekend geadministra- teerd land. Op elk gebied van overheidszorg, zoo wel wat net verkeerswezen als wat drooglegging, bouwwerken, enz. betreft, vindt men uitstekend geoutilleerde diensten. Wij moeten in zekeren zin dus hopen, dat het regeeringscommissariaat een kort leven heeft. In ieder geval moet het niet een nieuw appearaat scheppen, maar de bestaande outil lage zoo groepeeren en coördineeren, dat deze het werk doet. Voor de eerste opdracht, het droogleggen van onderwaterzettingen werd gebruik gemaakt van de provinciale waterstaatsdiensten der 3 provinciën, waarin deze gelegen waren. Een deel van het inun datiewater kon vrij wegloopen, maar een ander deel moest worden weggemalen. De groote voldoening werd gesmaakt, dat binnen 3 weken bijna al de diepe polders, die hun water niet konden laten weg loopen, door bemaling waren drooggelegd en het landbouw- en veebedrijf daar weer voortgang kon hebben. Voor herstel van het verkeerswezen, dat door het vernielen van talrijke bruggen, geheel in de wax- was,, waren dadelijk twee diensten paraat: voor de spoorwegen de Nederlandsche Spoorwegen, voor de land- en watei-wegen de Rijkswaterstaat. Aan beide werden groote delegatiën verstrekt om te doen wat noodig was. De werkzaamheden van den regee- ringscommisaris konden zich daai-bij in hoofdzaak beperken lot het nagaan, waar op bepaalde punten het eene verkeer aan het andere moest voorgaan, dan wel een richting moest worden aangegeven wat het eerst aan de beurt moest komen. Deze werk zaamheden bleken bijna niet noodig. Men mag zeggen, dat met groote energie, die een voorname bron vond in de vaderlandsliefde van alle medewerkers van deze diensten en in de uitmun tende vredesorganisatie daarvan, het werk is uit gevoerd. Daarnaast had de rijkswaterstaat nog een andere taak, n.L het opruimen van de vele schepen, die in de binnenwateren en in de havens om het IJselmeer en langs de Schelde waren gezonken. Ook deze taak is met groote voortvarendheid ter hand genomen en wordt nu voortgezet onder leiding van de afdee- ling vaartuigen van het commissariaat, die zich bezig houdt met de regeling van het weder terug geven aan de eigenaars van deze gezonken schepen. In het voorafgaande werd nog slechts gesproken over dat deel van de taak, dat misschien het best met „voorziening in eerste moeilijkheden" zou kun nen worden aangeduid. Daarnaast is er echter het wederopbouwwerk in eigenlijken zin: het bouwen van nieuwe steden en nieuwe dorpen, daar, waar het oorlogsgeweld zijn verwoestingen heeft aangericht. Dit wederopbouwwerk grijpt zoowel door zijn omvang als door den aard der daarbij betrokken pro blemen diep in in het geheel van onze maatschappe lijke .structuur.-De vraagstukken, welke zich hierbij voordoen, zijn van verschillenden aard. Men zou globaal kunnen zeggen: de zaak heeft een techni sche», een financieelen en een materiaal-economi sche» kant, terwijl zich tenslotte daarbij ook vraag stukken voordoen, vei'band houdende met de organisatie van den arbeid. Men kan deze zaken niet van elkaar scheiden. Als voorbeeld van een technische kwestie, welke met den wederopbouw verband houdt noemde spr. het spoorwegvraagstuk Rotterdam. Er zijn allerlei belangen, waarmede hier rekening moet worden ge houden: stedenbouwkundige belangen, havenbelan- gen, verkeersbelangen, spoorwegbelangen, aesthe- tische belangen. Dit alles moet tegen elkander worden afgewogen. De nieuwe plannen moeten met zorg worden gemaakt en niet onbekookt in elkaar worden gezet, wat wij gaan bouwen moet, naar wij hopen, voor een eeuw of langer dienst doen, Maar aan den anderen kant moet toch snel beslist worden. Alleen al de techinsche leiding van het wederopbouwwerk achtte spr. een reuzentaak. De richtlijn welke in het algemeen bij de ver vulling van deze taak gekozen is, is, dat alle instanties, die bij de betrokken onderwerpen belang hebben en ook in normale omstandigheden gehoord worden, hun meening moeten kunnen geven, maar zij moeten dit doen op korten termijn. De weg wijst ook hier dus wéér in de richting die zooeven oor het herstel van het verkeerswezen reeds werd aangeduid: Rotterdam maakt zijn stads plannen; de spoorwegen maken een spoorwegplan; Waterstaat geeft zijn eischen aan uit waterstaat kundig oogpunt; architecten moeten deze bewerken om iets degelijks en schoons tot stand te brengen enz. enz., maar de verantwoordelijkheid voor dit alles ligt ten slotte bij het regeeringscommissariaat, De regeeringscommissaris moet al deze werken coördineeren, strijdende belangen met elkaar in overeenstemming brengen, geschillen uit den weg ruimen, beslissingen nemen, enz. Ook met den financieelen kant van dc zaak heeft de regeeringscommissaris bemoeienis, omdat het een belangrijk deel van zijn taak is te zorgen, dat het niet bij plannen maken blijft, doch dat er ook werkelijk wordt herbouwd. In beginsel zijn wij het er wel over eens, dat het niet billijk zou zijn de door oorlogsgeweld toegebrachte schade geheel ten laste te laten van hen, die meer direct door dit oorlogs geweld getroffen zijn. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft zich ten aan zien van dit punt voldoende duidelijk uitgelaten Nu is de vaststelling der tegemoetkomingen in de schade en wat daarmede verband houdt zeker geen gemakkelijke materie. Tal van invloeden spelen hier een rol. De leider van het departement van financiën wordt daartoe bijgestaan door de bekende com- missie.van Leeuwen, die over dit onderwerp het departement van financiën adviseert en thans bezig is met een uitvoerige enquête naar de geleden schade Daarnaast hebben rijksdiensten en de Ne derlandsche spoorwegen nagegaan wat aan open bare gebouwen en werken voor schade is toege bracht. Door het departement van financiën wordt met kracht aan deze zaak gewerkt en met vreugde kunnen wij vaststellen, dat ten aanzien van de eerste f 10.000 schade in vele gevallen reeds een definitieve regeling kon worden getroffen. Talloos velen weten reeds waaraan zij toe zijn, dochmet het uitkeeren van schadevergoedin gen zijn de nieuwe gebouwen er nog niet. De re geeringscommissaris moet er daarom voor zorgen dat dc uit te keeren vergoedingen werkelijk voor herbouw gebruikt worden en men niet van de ont vangen gelden gaat rentenieren. Dat kan niet de bedoeling zijn. Van renteniers geen kwaad, maar wij hebben nu menschen noodig, die werken en bouwen. Een misschien nog belangrijker deel van het regeeringscommissariaat is de zorg voor het eco- nomiseh gebruik van het materiaal. Als gevolg van den oorlog zijn voor het oogenblik veel mate rialen uiterst schaarsch. Het is dus zaak er voor te waken, dat deze kostbare materialen slechts ge bruikt worden voor werkelijk belangrijke doelein den. In de eerste plaats moet dus als het ware een bouwprogramma worden opgesteld, waarin al de te ondernemen werken in volgorde van belangrijkheid worden geplaatst. Hierdoor treedt „wederopbouw" noodzakelijkerwijs ver buiten het terrein van den wederopbouw in eigenlijken zin. Daarom is terecht de bepaling gemaakt, dat ook voor alle normale werken ëen vergunning van den regeeringscommis saris noodig is en was het ook noodig dadelijk te registreeren wat op dit oogenblik aan werken in uitvoering was, teneinde na te gaan of het ge- wenscht is, onder handen zijnde werken of werken die juist waren begonnen, stop te zetten, respectie velijk te verbieden. De afdeelmg voortzetting wer ken kreeg de taak dezer registratie. Naast het materiaalvraagstuk trad hier ook het sociale vraagstuk op den voorgrond en daarom zal het niet verwonderen, dat van de groote hoeveel heden werken, die onderhanden waren (wij schat ten deze werken op f 240.000.000) 95 pet. vergun ning kreeg om voortgezet te worden. Doch daarmee is ook een groot gat geslagen in den materiaalvoor- raad van Nederland. Wel blijft nog genoeg over om op bescheiden schaal te beginnen met wederopbouw, maar spr. is er van overtuigd, dat, wanneer import van bouw materialen bezwaren blijft ondervinden, de weder opbouw zeer bemoeilijkt zal worden. Ook indien een werk in beginsel toegestaan wordt, moet er voor worden gewaakt, dat geen materiaalverspilling plaats heeft. De heer Ringers is van oordeel, dat de bemoeie nis inzake het economisch gebruiken van materiaal geen taak van voorbijgaanden aard is, maar dat ook in vredestijden deze zaak voorop zal moeten staan. Ten slotte zijn er de vraagstukken verband hou dende met de organisatie van den arbeid. Het spreekt vanzelf, dat hier een nauw verband is ge legd met het regeeringscommissariaat voor den arbeid. Maar ook hier blijft directe bemoeienis van het regeeringscommissariaat voor den weder opbouw noodig. Er zijn allerlei arbeidsvraagstuk ken, welke meer direct het bouwbedrijf en ook den wederopbouw in engeren zin raken, als b.v. archi tectenregelingen, regelingen met aannemers, e.d Men begrijpe wel, dat er bij de uitvoering van een reusachtig werk, als b.v. de wederopbouw van Rotterdam meer te pas komt dan het houden van een paar aanbestedingen. Ook de organisatie van den arbeid ten behoeve van de werkverruiming zal veelvuldige bemoeienis van het regeeringscommis sariaat noodzakelijk maken. Immers, men kan deze werken niet los van de normale bouwbedrijvigheid en van het wederopbouwwerk in engeren zin zien Wij moeten er op bedacht zijn, dat wanneer ai deze werken voltooid zijn, Nederland rijker moet zijn gemaakt, beter bestand om den nieuwen tijd in te gaan. Ir Ringers eindigde zijn uiteenzetting met het volgende: „Ik moge mij bij deze gelegenheid tot deze korte uiteenzetting beperken.In de naaste toekomst zul len zich nog vele gelegenheden voordoen om op verschillende punten terug te komen. Ik mag niet eindigen zonder uit te spreken, dat ik bij mijn arbeid steeds een groote medewerking ondervind van de zijde der Duitsche instanties, die van meet af aan begrepen hebben, dat wij in Nederland in staat zijn veel met eigen kracht tot stand te bren gen. Ik spreek mijn welgemeenden dank uit aan al degenen, die mij op zoo aangename en doeltref fende wijze ondersteunen en van wie ik zoo veel medewerking ondervind. Bij zulk een harmonieuze en eendrachtige samenwerking tusschen allen, die van goeden wille zijn, vaart ons goede vaderland en zijn bevolking zeker wel. Onze leus zal blijven: „Met kracht aan den arbeid"." Na de uiteenzetting van dr. Ringers heeft de commissaris-generaal voor financieele aangelegen heden dr. Fischböck nog verklaard, dat zijn aan wezigheid op den conferentie geenszins toevallig was. Men moet er een teeken in zien hoezeer de zaak van den wederopbouw hem ter harte gaat. Hij is als het ware de eerst-belanghebbende. Dr. Fischböck verklaarde waardeering te hebben voor het werk van dr. Ringers en wenschte hem veel succes. Indien er zich moeilijkheden voordoen, kan men er zeker van zijn dat die in de problemen zelf liggen. Natuurlijk zal de grondstoffensituatie het werk van den wederopbouw belemmeren in Duitschland zelf heeft men derhalve ook vele openbare werken moeten uitstellen doch de uit eenzetting van dr. Ringers toont aan, dat desal- niettmin toch de hand aan den ploeg wordt ge slagen. vroege ao. welke legen oen minimumprijs op de veilingen niet verkocht kunnen worden, vinden nu een loonende bestemming, daar ze geëxporteerd worden naar Duitsch land Ongeveer een millioen kilogram wordt zoodoende per dag verwerkt Het laden van een trein te Broek op Langendijk j»,r iiiiiiiniTi[iiiiiiii,i;iiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiJiiiiuuiiiiiiii,i4iiiiiii,Uiiii ZANDVOORT Burgerlijke Stand. Geboren: Kees Christiaan, zoon van H. C. Vis ser en H. P. W. Stolk, Smedestraat 17; Annette Maria, dochter van L. C. van der Plas en A. Emous Marisstraat 30; Dorothea Petronella Elisabeth, dochter van F. Neijts en D. M. L. de Vries, Ko ninginneweg 13 zw. Wilhelmina, dochter van M. van Dillen en W. Pels, Kanaalweg 12; Elbrus Dirk, zoon van H. A.. Koper en A. Koper, Kruisstraat 7; Hendricus Willibrordus Johannes, zoon van A. L. H. M. van 't Lam en M. C. Pluijm, Oosterpark straat 59; Paul, zoon van C. Keur en J. B. Görtz, Rozenobelstraat 4; Albertus Peter Louis, zoon van A. J. Lammers en J. Keur, Spoorstraat 15 rood; Truus Geertruida, dochter van A. Keur en G. v\ d. Berg, Willemstr^at ,12; Susanna Maria, dochter van W. J. van Roode en M. Reuvers, Zandv.laan 220, Cornelis Gerrit, zoon van H. Harms en J. Paap, Zuiderstraat 17a. Ondertrouwd: C. A. Bos en A. M. A. van Cam- pen. Nic. Beetsstraat 26; H C. Blutfs en H. I. Al- brecht, Boul. de Favauge 39: A. Keesman en A. A. Koper, Da Costaplein 3; C. J. van Vliet en J. Bol. Duinstraat 3. Getrouwd: T. van Veen en C. E. Tijms, Nic. Beetslaan 10: P. Zwemmer en C. E. Veldmeijer. Dr. Gerkestraat 48rd. Overleden: W. G. L. Camphuïjnder, oud 55 jaren Boul. de Favauge 21; M. H. van Zeggeren, echt- genoote v. N. B. D. Ijsveld. 84 j., Leven! aange geven d. v. W. J. v. Roode en M. Reuvers, Zandv- laan 220. MANNENKOOR „ONDERLING HULPBETOON". Het Mannenkoor „Onderling Hulpbetoon" geeft ongeveer half Juli een openluchtconcert. In de pauzen van dit concert zullen eenige dames collec teeren ten bate van het Nationaal Hulpcomité 1940. Het Mannenkoor heeft zich de laatste maanden ernstig voorbereid voor het concours te Nijmegen. Nu dit concours wegens buitengewone omstandig heden waarschijnlijk niet doorgaat, zullen ook de daarvoor ingestudeerde nummers gezongen wor den op het a.s. concert. WERKVERSCHAFFING. Onder leiding van de Ned. Heidemaatschappij worden thans de wandelpaden langs de Zandvoort- sche laan grondig onder handen worden genomen Alle zachte plekken worden met puin vastgewalst en alle kuilen en oneffenheden zorgvuldig verwij derd. In dezen tijd nu niet alleen van de fiets paden, maar ook van de wandelpaden een zeer druk gebruik wordt gemaakt, is dit werk zeker niet overbodig. Verder is men bezig de Vroegere schelpenlos plaats bij de kabelloods van het P.E.N. te egali- seeren. De bedoeling is dit terrein van een grasdek te voorzien en de taluds met boomen en heesters te beplanten. Of dit terrein later gebruikt zal wor den als tennisbanen of als voetbalveld staat nog niet vast. e WIELRENNERS TEGEN PAARDEN. Aan de kortebaandraverij welke georganiseerd wordt door de Beverwijksche Harddraverij ver- eeniging zal nog een buitengewone attractie worden verbonden door enkele bekende wielrenners tegen paarden te laten uitkomen. Voor dezen snelheids wedstrijd hebben zich thans reeds opgegeven de wielrenners T. Ooms, P. Duyns, C. Bysler en M. de Lange. HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand. Geboren: Berend, z. v. L. Oosterhof en J. Kloezen, Cornelis Johannes, z. v. L. M. van den Ban en J. F. Bongers. Jenneke. d. v. C. Bouterse en M. Ver baas; Georgine Odette, d. v. P. I. Cokart en Y. Davenes. Adriaantje, d. v. J. Kort en A. de Koning. Martina, d. v. D. van Tol en P. Roubos, Petra Jacoba Andrea d. v. G. J. Rijnhart en S. Schrijver, Jan, z. v. P. N. Schalk en W. E. van Putten. Jan Antonius z. v. J. A. Bungener en P. van Verseveld. Adrianus Marinus, z. v. A. M. Lucke en M. van der Lee. Getrouwd: Petrus Gijsbertus Rijkelijkhuizen, 31 jaar en Hiltje Zorg, 28 j.; Dirk Joost Verhoef. 28 jaar en Bertha Klee, 21 jaar; Hendrik Been, 25 jaar en Theodora Revers 23 jaar. Petrus Cornelis Beers 28 jaar en Catharina Cornelia van Tongeren 24 jaar. Getrouwd: Bert us Zwaantinus Veneberg, 36 jaar en Gezina Petronella de Boer 30 jaar; Hermanus Johannes Antonius de Boer. 26 jaar en Cornelia Helena Johanna Oudejans 22 jaar; Jan Hendrik Lok 26 jaar en Maria Bouwer 33 jaar. Hendricus Scholte 29 jaar en Anna Cornelia Bogers 24 jaar; Johann Jakob Zwart 29 jaar en Maria Woutrina Schijff 29 jaar; Hendrik Gerard Huiskens 47 jaar en Geesje Hiddinga 45 jaar. Gerardus Philippus Barten 24 jaar en Neeltje Verbeek 23 jaar; Garrit Rus 34 jaar en Maria Cornelia Slotweg 30 jaar; Pieter van der Zwaard 29 jaar en Anneke Antonia Hermina vafi Zijverden 26 jaar; Ferdinand Maria van Helden 26 jaar en Maria van Leeuwen 23 jaar; Nicolaas Jacob van Reeuwljk 36 jaar en Willy \vis, 26 jaar. Overleden' Maria Suzanna Meier. 69 jaar. echtg an N. Rafe Geertruida Maria Willemina de Vlie ger, 53 jaar, echtgn. van J. C. Timmer: Theodorus Boers, 63 jaar, echtg. van J. de Rooij; Jan Arie de Haan, 81 jaar, wedn. van N. Klomp: Paulina Kop- penaal, 87 jaar, wed. van K. Kreeft; Theodorus Hendricus van Noordt, 66 jaar, echtg. van M Rinkel. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij de politie: Gevonden: twee Lipssleuteltjes, een nummer oord (auto); een werkjas; een vloerkleed; een regenjas; een portemonnaie met inhoud; een steunzool. HALFWEC DE VOETBALLERS GAAN VÏSSCHEN. De voetbalvereeniging „Halfweg" organiseert Zondag 7 Juli a.s. in de Ringvaart van de Haar lemmermeer een grooten vischwedstrijd. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Bevallen: Anna Dieuwke, dochter van J. Karbet-Bagnay; Dieuwertje en Petronella beide dochters van F. E. Strobbe—Pijnaker. Overleden: J. de Ruyter, oud 2 jaren, zoon van A. de RuyterSalomons. BLOEMEN DAAL M.U.L.O.-EXAMENS. Vrijdag slaagden voor het M.U L.O.-diploma B de volgende leerlingen van de Openbare School voor U. L. O.: Netty Schultheiss, Gerard Bouwer. Ibe Jager. BENNEBROEK DRIE INBRAKEN. In den nacht van 4 op 5 Juli zijn in de gemeente Bennebroek drie inbraken gepleegd. De dader of daders hebben zich door middel van een tuimel raam toegang verschaft tot het perceel van den heer M. Hier werd een groot bedrag aan geld ge stolen. In de villa van den heer Van L. werd een met zeep besmeerde ruit ingedrukt. De dieven verdwe nen met medeneming van den aanwezigen voor raad thee en koffie. In de derde villa moest het bij een poging tot inbraak blijven. Wel werd een ruit ingedrukt en werden spagnoletten weggeschoven maar van ver missing van goederen of geld is nog niets gebleken. De Gemeentepolitie die reeds eenige aanwij zingen gevonden heeft, leidt het onderzoek. AANMELDINGSPLICHT MILITAIREN De te Bennebroek wonerde onderofficieren, kor poraals en manschappen welke op 8 Juli 1940 nog geen werkgelegenheid hebben gevonden, worden herinnerd aan hun verplichting zich vóór 10 Juli 1940 bij den burgemeester aan te melden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Martha Wilhelmina Martina, dochter van J Huijsmans en M-M. Cytrynski. Ondertrouwd: Pieter van der Hooft en Bottina Apolonia Struik. HILLECOM DE WERKLOOSHEID In de afgeloopen week bedroeg het aantal werk- loozen 379 tegen 407 in de vorige week en 187 vorig jaar. Bij het tulpen pellen werden 48 en bij de werk verschaffing 106 werkloozen te werk gesteld. LIEFDADIGHEIDSWEDSTRIJD Zondag 14 Juli, des avonds te 7 uur, zullen de beide eerste elftallen van Hillegom en Hillinen op het Hillegomterrein een voetbalwedstrijd spelen, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Ne derlandsche oorlogsslachtoffers. Gedurende de competitiewedstrijden vormt deze plaatselijke wedstrijd altijd het hoogtepunt wat het aantal bezoekers betreft en wij spreken de hoop uit dat het bezoek ditmaal elk record zal slaan, zoodat een finllt bedrag kan worden afgedragen. VAN DEN VERDRINKINGSDOOD GERED. Een 4-jarig kindje thuis behoorend op een in de Nieuwe Haven liggend schip, geraakte spelender wijs te water zonder dat dit door de ouders werd bemerkt. De heer Balkenende, die zich juist in het kantoor der gemeentelijke arbeidsbemiddeling bevond, hoorde hulpgeroep van andere kinderen langs den waterkant en rende naar buiten. Met groote moeite slaagde hij er in met den kleine den vasten wal te bereiken, waarbij werd geconstateerd dat het kindje geen nadeelige gevolgen had opgeloopen. Hulde voor deze dappere daad! EXAMEN ZWEMMEN. Bij het Vrijdagavond in de gemeentelijke zwem inrichting te Hillegom afgenomen examen A (ge oefend zwemmer) slaagden o.a.: dames J Noppen Elsje ten Hoopen, E. Brauckmann. Jacq. Janssen. Theod. Janssen, Elmy M van der Schoot, A. van Gennip, H. Uilenreef, N. A. en Elly van Huis, T. J. Planting, R. Versteeg, I. Langelaan, J. van Zon neveld, L. Murk, G. de Wilde. R. van Ruiten, H. Nekeman, M. Schrama, C. van der Reep, H. van Ruiten, C. Nieuwenhuizen en C. Nieuwenhuis. Heeren: A. G. Nieuwenhuis, B. Dirkse, M. J. v. d. Akker. J. T. en F. Litjens, H. en J. Lommerse, J. v. Kampen, J. Frijlink, L. J. Enthoven en W. J. Nieuwenhuis. BEVERWIJK Samenwerking van supporters- vereen i gingen. Prijzen voor het voetbaltournooi uitgeloofd. Vrijdagavond werd op initiatief van de suppor tersvereniging „Rood Zwart" van de „Kenne- mers" een gecombineerde vergadering gehouden van de besturen van de supportersvereenigingen van de Kennemers Stormvogels. Beverwijk en Kinheim. In deze bijeenkomst werd besloten dat de sup portersvereenigingen gezamenlijk de prijzen be schikbaar zullen stellen voor het door de Kenne mers georganiseerd tournooi om het voetbalkam pioenschap van Kennemerland. Voor den winnaar van dit tournooi werd een wisselbeker uitgeloofd, welke drie maal achter een of vijfmaal in totaal moet worden gewonnen om eigendom van een der deelnemende vereni gingen te worden. Voor de spelers van het kam pioenselftal werden 11 draagmedailles uitgeloofd. Bovendien zal nog als tweede prijs een beker worden aangekocht. De besturen zijn voorts over eengekomen den onderlingen band tusschen de supportersvereenigingen en de samenwerking zoo veel mogelijk te versterken. Nieuwe arts aan het Ziekenfonds. Van 8 Juli a.s al is aan het Maatschappij Ziekci, uinds ..Beverwijk" en Omstreken" verbonden de heer C. Versélewel de Witt Hamer, arts, Vondellaan 89, alhier. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: P. J. J. Westgeest en P. van Bug- num, toek. adres: Velsen, Gr. Hout of Koningsweg 364. Bevallen: A. A. HaverDuiker, d.; E. Warde naarVormer, d.; A. AllardHendriks, d.; C. G. DijcksBoom, z.; P. T. HensenPoot. 2 d.; J. LuijtRademakers, z.; A. KabaltDrenth, z.; M. ReuzenaarZaal, z.; M. W. Hulschede Wit, d.; J. E. v. DiepenRoet, d.; G. v. d. AarBoon, z.; M. Water landerv. Roon, z.; M. IiendrikseDoekes, d. Getrouwd: P. J, A. Langendijk en J. van Kou- wenberg; C. Hoeben er A. M. Six; A. O. E. F. Kool en H. Tjeertjes. Overleden: N. Relik, 50 j., echtgen. van A. Jon- gerling, Alkm. weg 247; N. Huig, 88 j., wed. van D. Altink, Scheybeecklaan 5; Cornelis Pekel, 31 j., echtgen. van E. Bakker, J. Vermeijenstraat 10; A. Winter, 66 j., ongeh., Peperstraat; A. Koster, 67 j., wed. van C. v. d. Hart, Peperstraat 36. VELSEN De portier van cie papierfabriek jubileert. Maandag 15 Juli zal de heer F. van der Grijn, portier bij de N V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, zijn zilveren jubileum vieren. De jubilaris, die 7 Mei 1875 te Ameyde a. d. Lek werd geboren, heeft zijn jonge jaren eerst als teenbewerker aldaar doorgebracht, waarna hij ge durende eenige jaren het vak van brievengaarder in de inspectie Utrecht uitoefende, om vervolgens depóthouder te worden van de voormalige Sun- light Olie Compagnie in Beverwijk. In 1915 kwam hij bij de Papierfabriek in de afdeeling malerij, waar hij na daarin slechts een jaar te hebben gewerkt tot 1923 terreinwacht werd en vervolgens portier. De heer Van der Grijn. heeft den pensioenge rechtigden leeftijd reeds overschreden, doch door de directie was hem toegestaan voor zijn vertrek nog eerst zijn jubileum te herdenken. Ongetwijfeld zal het dezen jubilaris die als be stuurder van den Chr. Werkmansbond en ouder ling van de Ned. Herv. Kerk te IJmuiden-Oost ook groote bekendheid heeft, op zijn jubileum dag niet aan belangstelling ontbreken. De heer J. B. W. Westerburger, werkzaam in de Buitenploeg, zal 14 Juli a.s. 25 jaar bij de fa. Van Gelder Zonen werkzaam zijn. Burgerlijke Stand. Bevallen: H. G. van de KantWilps, z., Rooswij- kerlaan D 1, Velsen N Gehuwd: J M. Krijger en K. de Biois, Kon. Wil- helniinakade 46 rd., IJmuiden; A. Leijen en C. We ber, Lagerstraat 3, IJmuiden O.; B. Massiee en E. Jacobs, Lagerstraat 10, IJmuiden O.: M. Menist en P. de Vries. Zeeweg 124. IJmuiden O.; W. P. Hees- pelink en W. H. Baucr, Hoofdstraat 117, Santpoort. Overleden: H. van der Kolk. 95 jaar. weduwn. v. A. Faber, Narcissen weg 120. Beverwijk; J. de Dood, 70 jaar, echtgen. v. S. de Vries, Brederoodseheweg 78., Santpoort; Th. E. Hof, 15 jaar. ongeh. Fulton- straat 7. IJmuiden; C. Daleboudt, 65 jaar, echlgene. van W. Zwart, Annastraat 31, IJmuiden. Ondertrouwd: J. W. L. van Diest, Hondiusstraat 8, Amsterdam en A. Siebers, Pelsstraat 3, Velsen (N.). Toek. adres: Amsterdam, Postjeskade 13 1 hg; J. J. Schoonenwolf, 3e Helmerstraat 26, Amsterdam en G. Otte, Kanaalkade 56, Velsen (N.). Toek. adres: Amsterdam: P. van Dalen, Voorstraat B 73, Burgh (Z.) en W. C. Groen, Kalverstraat 46, IJmuiden. Toek. adres: Beverwijk, Breestraat 162; J. J. Bre- gonje, Casembroötstraat 37, IJmuiden-Oost en J. P. Doctor, Voorweg 13, Heemskerk. Toek. adres: IJmuiden-Oost, Wijk aan Zeeerweg 124 inw.; D. W. F. Mensen, P. C. Hool'tlaan 25, Driehuis en Ch. E. 'Schiltmeijer, P. C. Hool'tlaan 25, Driehuis. Toek. adres: P. C Hooftlaan 25, Driehuis; J. de Haan, Willemsplein 19 a, IJmuiden en P. Vlieland, Nep- tunusstraat 9, IJmuiden. Toek. adres: Neptunus- straat 9, IJmuiden; Z. J. van der Weerd, Kruisstraat 16. Velsen (Noord). Toek. adres: Kruisstraat 16, 16, Velsen (Noord). Toek. adres: Kruistraat 16, Velsen (Noord); G. v. Berkum, W. Barendszstraat 51, IJmuiden en A Workum, Bloemstraat 125, IJmuiden. Toek. adres: Schoutenstraat 2, IJmuiden; L Zwier, Bloemstraat 33, IJmuiden en E. A. J. Groet, Wijk aan Zeeërweg 138, IJmuiden. Toek. adres: D. Hartoghstraat 20. IJmuiden. IJMUIDEN Moedige redster gehuldigd. Onderscheiden door het Carnegie Heldenfonds. Op 13 Mei is in het Noordzeekanaal tegenover de halte Casembrootstraat een Nederlandsch ma- rinevaaruig door een mijnontploffing verongelukt tengevolge waarvan ongeveer de helft der beman ning om het leven kwam. Een vijftal der opvaren den wist zichzelf zwemmende te redden, doch, twee hebben het behoud van hun leven te danken aan het moedige gedrag van een jeugdige inwoon ster van IJmuiden-Oost. mej. J. Dukcr, wonende in deTrompstraat. Als ooggetuige van het ongeluk begaf zij zich gekleed te water en smaakte het genoegen twee der oprorenden van een wissen dood te redden. Deze moedige daad is niet aan de aandacht ont snapt van de marine- en den Scheepvaart-Inspec teur en Vrijdag is haar in tegenwoordigheid van 'n aantal autoriteiten door den heer P. S. van 't Haaff, inspecteur-generaal van de Scheepvaart de bronzen medaille van het Carnegie Heldenfonds overhandigd. De heer van 't Haaff huldigde haar wegens haar moedig gedrag en zeide, dat het hem vreugde gaf, haar deze hooge onderscheiding te mogen overhandigen. De korte plechtigheid, die ten gemeentehuize plaats vond werd bijgewoond door de heeren bur. gemeester mr. M. M. Kwint. T M. Bedeaux, devisie commandant der mijnenvegers J. Dagas, luitenant ter zee le klasse der Kon. Ned. Marine, J. H. Th. Eerman, adj.-inspecteur van de Scheepvaart en W. Chr. Suwerink. chef van het kabinet van den bur gemeester. HET DOORTREKKEN VAN DEN KERK WEG. Het doortrekken van denKerkweg te Santpoort is door B. en W. gegund aan de laagste inschrijf, ster de fa. Joh. Dienaar en Zonen alhier voor f 14900. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN, 6 Juli. Snoekbaars f 0.48—0.44 per K.G., Bot f 5.75 per 10 K.G. OVERVEEN AUTO IN BRAND GERAAKT. Heden, Zaterdagmorgen 10 uur werd de Bloe- mendaalsche brandweer gealarmeerd voor een brand te Overveen Het bleek, dat in een garage op den Korten Zijlweg een auto in brand stond, die bij het innemen van benzine in brand was geraakt. De brandweer heeft met één slang op de waterleiding den brand gebluscht. De auto werd zeer ernstig beschadigd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8