1 De toekomst van onzen landbouw Fransche admiraliteit besloot geweld tegenover geweld te plaatsen. Successen van het Duitsche duikbootwapen. Minister Baudoin bespreekt de Fransch-Engelsche betrekkingen. Cassala na heftigen strijd bezet. Wijzigingen noodzakelijk ZATERDAG 6 TUEI 1940 H A A R i; E M'S D A G B E A" D De zeeslag bij Oran Engeland had geen geldige motieven voor zijn aanval verklaart Prouvost. GENèVE, 5 Juli (D.N.B.) De Fransche admi raliteit deelt over den Engelschen aanval op de Fransche oorlogsschepen, die bij Oran voor anker lagen, het volgende mede: Vice-admiraal Gensoul heeft op het ultimatum van den Engelschen admiraal geantwoord, dat het eerste Engelsche kanonschot de geheele Fransche marine tegen Groot Brittannië in het vuur zou brengen. In het communiqué van de Fransche admiraliteit wordt dan verder gezegd: De Fransche admiraliteit heeft bevel gegeven geweld tegenover geweld te plaatsen. De regeering heeft het besluit der admi raliteit goedgekeurd en de wapenstilstandscommis. sie daaromtrent ingelicht. Frankrijk heeft zich niets te verwijten. Frankrijk herinnert er aan, dat Duitschland en Italië niet de uitlevering van de Fransche vloot hebben verlangd, doch slechts de demobilisatie en concentratie daarvan in Fransche havens met Fransche bemanningen, onder Fransch commando en onder toezicht van de wapenstil standscommissie. Frankrijk zou er ook nooit in hebben toege stemd zijn overwonnen vloot uit te leveren. Maar schalk Pétain, admiraal Darlan en de minister van buitenlandsche zaken, Baudoin, hebben deze op vatting wel twintig maal herhaald tegenover Chur chill, Sir Alexander, den admiraal van de vloot en den Engelschen ambassadeur. De Fransche admi raliteit heeft den pijnlijken indruk, dat- de slagen, welke Frankrijk hebben getroffen, de leidende per soonlijkheden in Engeland, die er alleen maar op bedacht waren zich meester te maken van de Fransche vloot, onberoerd hebben gelaten. De vloot moest Fransch Zijn of ondergaan. Zij heeft zeker niet verdiend in den rug te worden aangevallen op bevel van Churchill, die in den laatsten winter de Fransche admiraliteit heeft gesmeekt haar voor naamste krachten te wijden aan de bescherming van de Canadeesche schepen, daar de Britsche ad miraliteit niet meer over voldoende middelen daar toe beschikte. Admiraal Darlan heeft den dank van Churchill nog niet vergeten. De Engelsche admi raal heeft zelfs nog voor den afloop van het ulti matum aan admiraal Gensoul door zijn vliegtuigen magnetische mijnen in de haven van Mers et Ke- bir laten leggen en heeft daardoor een typisch vijandelijke daad begaan. Uit berichten, die door de admiraliteit zijn ontvangen, blijkt, dat het oude pantserschip „Bretagne" in de lucht is gevlogen en dat aan boord van de „Dunkerque" en van de „Provence'', evenals op de „Mogador" brand is uit gebroken. De Fransche zeelieden, die sedert maan den hun kracht hebben gegeven tot steun van die Britsche marine, die in haar taak heeft gefaald, hebben met ontzetting het yerraad van hun vroe gere wapenbroeders aanschouwd. Aanval zonder geldig motief. Naar uit Vichy aan D. N. B. wordt gemeld, heeft de Fransche Hooge Commissaris voor de propagan da, Prouvost, tegenover Amerikaansche journalis ten verklaard: „Churchill heeft een aanvalsdaad begaan, die in de geschiedenis geen voorbeeld heeft. Frankrijk, welks soldaten eenige weken geleden nog schouder aan schouder met de Engelschen streden, moet met ontsteltenis vernemen, dat een Engelsch eskader het vuur op onze schoonste schepen heeft geopend". Nadat Prouvost herinnerd had aan den tekst van het officieele communiqué over den aanval, ver volgde hij: „Amerika kent de omstandigheden, waaronder Frankrijk gedwongen werd een wapen stilstand te vragen. Twintig dagen van heldhafti- gen strijd, een week van dramatische onderhande lingen, welker verloop Engeland van uur tot uur gevolgd heeft, terwijl het Fransche leger, aan zich zelf overgelaten, zonder hoop bleef strijden voor de eer van zijn vaandels. Engeland had geen gel dige motieven voor zijn aanval. Het kon ook niet vreezen, dat de Fransche schepen eens tegen Enge land zelf gericht zouden worden. Churchill had niets te vreezen van deze voor anker liggende schepen die veel te ver van de Duitsche en Ita- liaansche troepen verwijderd lagen en machteloos waren. Gisteren heeft Churchill er in toegestemd, dat Londen tegelijkertijd een toevluchtsoord wordt voor de Fransche politici, die hun deel aan het leed van het vaderland niet wilden dragen en een haard van intriges tegen de regeering van Petain vormen. Frankrijk is, aldus besloot Prouvost, zon der waarschuwing en zonder wettigen grond, door Engeland aangevallen. Fransche eenheden waren niet in strijdformatie. In verband met de gebeurtenissen voor Oran wordt uit Vichy aan D.N.B. gemeld: De Fransche eenheden lagen, geheel volgens de bepalingen van het wapenstilstandsverdrag voor anker. Zij waren nog niet ontwapend. De bemanning was echter reeds verminderd. Ook lagen de schepen niet in strijdformatie. Bij gevolg waren zij in hooge mate kwetsbaar. Het was onmogelijk de bemanning aan land te brengen. Aan de komst van de Britsche strijd krachten was zooals reeds is gemeld geen enkele waarschuwing vooraf gegaan. Nauwe lijks 2 uur na de overhandiging van het ultima tum was het geheele Fransche eskader door Engelsche magnetische mijnen ingesloten. Russisch oordeel Het D. N. B. meldt uit Moskou: De overval der Engelsche vloot op de Fransche oorlogsschepen heeft de aandacht der Sovjet-Russische pers ten zeerste getrokken. In politieke kringen wordt ver klaard dat de verklaringen van Churchill de daad van geweld niet alleen niet kunnen verontschuldi gen, maar zelfs den afschuw, dien deze actie overal moet inboezemen, versterken. Men wijst er op, dat de berichten over de nieuwe Britsche actie binnen kwamen op denzelfden dag, waarop de pers te Moskou in groote opmaak plaats inruimde voor de opzienbarende documenten van het laatste Duit sche Witboek. De nieuwe daad van geweld van Churchill, aldus zegt men verder, sluit waardig aan bij de door de Duitsche publicaties onthulde Brit sche provocaties en toont opnieuw het ware ge zicht der Britsche oorlogspolitiek. Entente Cordiale geëindigd. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft, dat de verbreking der Britsch-Fransche diploma tieke betrekkingen, die niet het eenige en ook niet het ernstigste gevolg van de misdadige zeerooverij bij Oran zal zijn, in dc eerste plaats een einde maakt aan de entente cordiale, die zich sedert 1905 ha'd vastgezet in de betrekkingen tusschen de groeiende democratische zwakte van Frankrijk en het Engel sche onvermogen, de toekomst het hoofd te bieden. Maar in verband met den tegenwoordigen oorlog gebracht, geeft de gebeurtenis dien oorlog de groote historische beteekenis van een strijd van het Euro- peesche vasteland legen de noodlottige inmenging van Engeland, dat sedert den tijd van Elisabeth en de Armada de volken van het vasteland tegen el kaar opzette ten bate van zijn hegemonie op poli tiek, financieel en economisch gebied. De aanval te Oran zal in de geschiedenis bekend staan als de zwanenzang van Churchill en als een fout, die de Britsche hegemonie van haar voetstuk werpt. Stefani verneemt uit Casablanca, dat de Fran sche kustbatterijen het vuur hebben geopend op twee Engelsche torpedojagers, die zich achter een rookgordijn van de kust verwijderden, onmiddellijk nadat het bericht van den slag voor Oran bekend was geworden. Visschers uit Tanger, die van Kaap Spartel kwamen, bevestigden op grooten afstand kanongedonder te hebben gehoord. Men veronder stelt, dat een zeeslag zich heeft afgespeeld tusschen Fransche en Engelsche schepen. De misdaad van Oran heeft diepe verontwaardiging gewekt onder de Europeesche en inlandsche bevolking van Ma rokko. Ongehoorde daad. HSINKING, 5 Juli (D.N.B.) - Vice-admiraal Koori, marine-attaché bij de Japansche ambassade, heeft den Britschen overval bij Oran de meest ongehoor de daad, die Engeland ooit in zijn wanhoop heeft begaan, genoemd. Hij voegde er aan toe, dat de ge ringste Britsche uitdaging in den Stillen Oceaan een onmiddellijke tegenactie der Japansche vloot tot gevolg zou hebben. Het Duitsche legerbericht Acht Britsche vlieg tuigen neergeschoten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 5 Juli. (D.N.B.) Het operbevel van de weer macht maakt bekend: Het Duitsche duikbootwapen heeft in den laat sten rijd weer een reeks treffende successen be haald in den strijd tegen Engeland. Zoo brec'nt een door kapitein-luitenant Liebe gecomman deerde duikboot kortelings 34.400 bruto register- ton scheepsruïmte der vijandelijke koopvaardij tot zinken. Een tweede duikboot bracht 21,043 bruto-registerton tot zinken, een derde 31.100 bruto-registerton, waarbij vijf stoomschepen, die in een krachtig beschermd convooi voeren. Onze motortorpedobooten torpedeerden bij een aanval op het zeegebied ten Zuidwesten van Portland de gewapende Britsche stoomschepen „Hartlepool", groot 5500 bruto registerton en „British Corporal", groot 6900 bruto register ton. Bovendien haalden zij met hun vuur uit een convooi een tankschip van 12.000 bruto-re gisterton en een gewapend koopvaardijschip van 8000 bruto registerton weg. Een voorpostenflottielje slaagde er in aan de Noorsche kust een vijandelijke duikboot te vernielen. In den loop van 4 Juli en in den nacht van 4 op 5 Juli viel het luchtwapen in Engeland ha ven installaties, vliegvelden en fabrieken der wa penindustrie met bommen aan. Duikbommen werpers en groepen gevechtstoestellen, brachten bij aanvallen op convooien aan de Zuid- en Zuid-Wespkunst van Engeland vier transport schepen van 5000 ton elk tot zinken en bescha digden een oorlogsschip en 9 verdere transport schepen met inslaande bommen. Engelsche vliegtuigen ondernamen op 4 Juli weer beschermd door laag hangende wolken ver scheidene vluchten boven Nederland. België en Noordwest-Duitschlana. Ook in den nacht van 4 op 5 Juli vlogen zij boven het gebied van Noord en West Duitschland. Militair belangrijke doelen werden niet aangevallen, daarentegen werden woonhuizen, boerenhofsteden, enz. door neerge worpen bommen beschadigd of in brand gesto ken en werden daarbij verscheidene burgers ge dood. Zes vijandelijke vliegtuigen zijn bij luchtge vechten, een zevende door luchtafweergeschut neergeschoten. Bij een hernieuwden lucht aanval op Kiel is bovendien door het luchtaf weergeschut der marine een vijandelijk vliegtuig neergehaald. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Weygand bevindt zich le Vichy. GENèVE 5 Juli (D. N. B.) Het door verschil lende buitenlandsche radiostations verspreide be richt, als zou generaal Weygand zich in Syrië bevinden, is. naar uit Vichy gemeld wordt, geheel onjuist. De Fransche minister van defensie ver blijft te Viohy. Frankrijk heeft steeds loyaal gehandeld. BERN, 5 Juli (D.N.B.) De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Baudoin, heeft voor de pers te Vichy verklaard, dat Frankrijks betrek kingen tot Engeland op een nieuw plan komen. Hij zeide onder meer: „Op het oogenbiik, dat op onze vloot een aanval gedaan werd, die een onuitwisch- bare smet op de Engelsche eer zal blijven, lijkt het ons noodig, in het kort de geschiedenis der betrek kingen met onzen vroegeren bondgenoot te schet sen. De Fransche buitenlandsche politiek werd sedert lange jaren gedicteerd door den wensch, niets te doen, dat in tegenstelling tot de buiten landsche politiek van Engeland zou staan. Wij zijn in het kielzog van Engeland met Duitschland in oorlog gekomen. Engeland heeft het eerst den oorlog verklaard". Baudoin zette daarna uiteen, hoe de Fransche Noordelijke legers en het Belgische leger door de Engelschen in den steek werden ge laten. Hij sprak vervolgens over de houding van zyn regeering bij de wapennstands on derhandelingen ten aanzien van de vloot- kwestie. Maarschalk Pétain en ik zelf, aldus zeide hij, hebben in dit opzicht tegenover de Britsche regeering herhaaldelijk de pleehtigste verklaringen afgelegd. De Duitsche regeering heeft geen uitleve ring van onze vloot verlangd. Wij hebben jegens onzen vroegeren bondgenoot steeds loyaal gehandeld. Churchill had zelfs bij de vergadering van den Hoogsten Oorlogsraad op 13 Juni verklaard, dat Engeland ook in gevat van een afzonderlijken vrede Frankrijk volkomen trouw zou blijven, indien Frankrijk zijn oorlogsvloot niet aan den vijand zou uitleveren. Baudoin sprak van de smartelijke verbazing, waarmede Frankrijk kennis heeft genomen van den Britschen aanval op zijn schepen. Nog thans, zoo zeide hij. blokkeert de Britsche marine op de reede van Alexandrië een ander Fransch eskader, dat bedreigd is met den ondergang, wanneer het tracht uit te loopen. Deze feiten kunnen niet anders dan een grooten invloed op de oriënteering onzer politiek hebben. Wij hebben met smart het besluit moeten nemen, onze diplomatieke betrekkingen met het land. dat schuld heeft aan het bloedvergieten onder onze zeelieden, te verbreken. De nieuwe Deensclie regeering. KOPENHAGEN 5 Juli (D. N. B.) De wijziging in de Deensche regeering, die tegelijkertijd met het samengaan van de groote partijen in den Rijksdag is aangekondigd, is hedenmiddag tot stand gekomen. Het aantal leden -is van 18 op 12 verminderd. Het Italiaansche legerbericht. ERGENS IN ITALIë, 5 Juli (Stefani). Com muniqué-nummer 24 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: Een van onze jachteécadrilles heeft ondanks 'de weersomstandigheden, een aanval ondernomen op het vliegveld van Hal Far op Malta. Acht vlieg tuigen, die op het terrein stonden, werden buiten gevecht gesteld. Al onze toestellen keerden naar hun basis terug. Een tweede escadrille heeft met succes Engel sche militaire objecten gebombardeerd in de baai van Alexandrië, waarbij het verscheidene schepen raaide, ondanks fel optreden in de lucht en van het luchtafweergeschut. Een Engelsch jachttoetsel is neergehaald. Al onze toestellen zijn veilig naar hun bases teruggekeerd. Een van onze zeeverkenningsvliegtuigen heeft een Engelschen kruiser aangevallen en in een ge vecht het jachttoestel neergehald, dat trachtte deze actie tegen te gaan. Aan de grens van Cyrenaica heeft zich bij Musaid een voor ons gunstig gevecht ontwikkeld. Een viermotorig Engelsch toestel werd tijdens een luchtgevecht omlaag geschoten. In Oost-Afrika hebben onze troepen, na een aanval op Metemma te hebben afgeslagen, een tegenaanval ondernomen en de versterkte stelling van Gallabad op het gebied van den Engelsch- Egyptischen Soedan bezet. Meer in het Noorden werd, nadat hardnekkige tegenstand was over wonnen, Cassala bezet. Bijzonderheden over deze schitterende actie zullen in het volgende com muniqué worden gegeven. Op het gebied van den Soedan werden met succes verscheidene vijande lijke stellingen gebombardeerd, zonder verliezen voor ons. Een Engelsch verkenningstoestel is boven Massaoeah door onze jachttoestellen neergehaald. Uit neutrale bron wordt bevestigd dat tijdens de actie van onze vliegtuigen tegen een vijande lijk convooi in het oosten der Middellandsche Zee (zie legerbericht no. 22) een Engelsch oorlogsschip een voltreffer van zwaar kaliber kreeg. AMSTERDAM BREIDT ZICH GESTADIG UIT. Temidden van de in aanbouw zijnde huizen in het Westelijk stadsdeel wordt een nieuw postkantoor gebouwd. Veestapel te groot. 's-GRAVENHAGE, 5 Juli (A.N.P.) In een persconferentie heeft graaf Grothe, landbouw deskundige van den staf van den Rijkscommis saris eenige beschouwingen gehouden over de toekomst van den Nederlandschen landbouw. Graaf Grothe zeide o.m. het volgende: Bij het overnemen der ambtsaangelegenheden door den Rijkscommissaris werd een landbouw aangetroffen, welke een harden strijd voerde voor den afzet van zijn veredelings- en tuinbouw producten. Belangrijke steunmaatregelen waren in de voorafgaande jaren noodig om bijvoorbeeld den tuinbouw, die een groot deel van zijn pro ducten uit gebrek aan afzet moest vernietigen, in het leven te houden. De steun van het groot- Duitsche gebied zal den Nederlandschen land bouw in de toekomst van deze afzetmoeilijkheden verlossen. Het groot-Duitsche rijk zal in staat zijn, de overschotten van den Nederlandschen boer en de Nederlandsche tuinders op te nemen. Ondanks de groote transportmoeilijkheden heeft de Duitsche markt, behalve de tot nu toe betrok ken hoeveelheden, het vroeger naar Engeland ge- exporteerde deel der groenteproductie opgenomen en daarenboven zelfs de anders aan de vernieti ging prijsgegeven onverkoopbare hoeveelheden. Daarbij zijn van Duitsche zijde zelfs prijzen be taald. welke hooger waren, dan voorgaande jaren. Ook in de toekomst behoeft het Nederlandsche landbouwbedrijf en de Nederlandsche fruit- en groententeelt geen afzetzorgen te hebben aan gezien. de capaciteit van de Duitsche markt tot het opnemen dezer producten nagenoeg onbe grensd is en door de marktverordening in het Duitsche rijk een zekere afneming voor recht vaardige prijzen gewaarborgd is. Het Nederlandsche veebedrijf, dat in verhou ding tot den voederbasis van den Nederlandschen landbouw een te sterk bezet bedrijf was. was van den invoer van buitenlandsche voedingsmiddelen afhankelijk en ging evenzeer onder groote zorgen voor den afzet gebukt. In de toekomst zal het zich ook in sterkere mate op het groot-Duitsche ge bied moeten instellen. Het door de Engelsche blokkade veroorzaakte wegvallen van den invoer maakt het noodzakelijk het veebestand op het peil terug te brengen, dat op grond van de voed selvoorraden en de uit de eigen productie voort komende hoeveelheden voedsel mogelijk is. Deze maatregel zal persoonlijke offers met zich mee brengen. Voor een hoog ontwikkelden en voort schrijdenden landbouw zal deze veranderde in stelling geen onoverwinnelijke moeilijkheden ver oorzaken. De scherpste beperking der voedsel- toewijzing is noodzakelijk, aangezien in de eerste plaats de brood-graanverzorging veiliggesteld moest worden. Het op mijn initiatief opgestelde plan voor de bestemming der Nederlandsche voor raden aan voedergranen en andere voedings middelen waarborgt de voeding van het Neder landsche volk tot de oogst van 1941. Stellig is het noodzakelijk de belangrijkste voedingsmiddelen te rantsoeneeren en de rechtvaardige verdeeling door kaarten te waarborgen. De Rijkscommissaris heeft verklaard, dat het Nederlandsche volk dezelfde rechten en plichten zal hebben als het Duitsche volk. Het Nederland sche volk moet daarvoor ook begrip toon en, als het zich. zooals het Duitsche volk, moet beper ken en zijn voedingsmethode in menig opzicht moet wijzigen in verband met de gegeven om standigheden. Men heeft maatregelen getroffen dat van producten, die schaarsch zijn, als b.v. graan en voedingsmiddelen, niets wordt uitge voerd. Daarenboven zullen voor zoover dit tech nisch mogelijk is voorraden worden gevormd van die producten, welke vrijkomen ln verband met de vermindering van den veestapel, om bovenge noemde moeilijkheden te overwinnen. Ook zijn maatregelen getroffen dat de prijs door het noo dig geworden afslachten niet wordt gedrukt. Het Duitsche rijk heeft de verzekering gegeven alle gevolgen van noodzakelijke wijzigingen in den veestapel zooveel mogelijk te verzachten. Men zal daartoe de extra-hoe veelheden, die thans vrijkomen, opnemen tot vaste prijzen, die in den laatsten tijd nog verhoogd zijn ten opzichte van de vroeger geldende. Elke prijsdruk tengevolge van te groot aanbod zal worden opgevangen, op dat de boer geen kapitaalverlies zal lijden. Tengevolge van de in samenwerking met de bevoegde Duitsche instanties doorgevoerde ver vooruit ziende projecten zal het ingrijpen niet Blokkade-oorlog tegen Engeland wordt steeds scherper. Duikbootwapen op een breed front in actie, meldt liet frontberieht van D. N. B. BERLIJN. 5 Juli (D.N.B.) Het frontberieht van het D.N.B. zegt. dat de blokkade-oorlog te gen Engeland steeds scherper wordt. In den laatsten tijd zijn dagelijks belangrijke successen van Duitsche duikbooten gemeld. Hieruit kan men afleiden, dat de Duitsche marineleiding het duikbootwapen weer op een breed front in actie heeft gebracht. Het legerbericht van Vrij dag maakt melding van successen, behaald door drie duikbooten, die tezamen 86.500 bruto-regis terton vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken hebben kunnen brengen. Een van deze duikbooten alleen al heeft tot dusverre ruim 85.000 ton getorpedeerd, ook het jongste wapen van de Duitsche oorlogsmarine, de motortorpe doboot. heeft in den handelsoorlog met opvallend succes kunnen ingrijpen. Oorlogsmarine en lucht wapen samen hebben ruim 140.000 ton ver nietigde vijandelijke scheepsruimte kunnen melden als resultaat van een enkelen dag. Daar bovendien door Duitsche Stuka's nog negen an dere schepen zwaar zij» beschadigd, zooals uit branden en ontploffingen aan boord van deze schepen kan worden vastgesteld, is het werke lijke succes wellicht nog grooter. Ook de be schadiging van een oorlogsschip, dat een convooi moest beschermen, dient te worden opgeteekend. Waug Tsjing Wei door Japan erkend. Vraagstukken van economische samenwerking besproken. SJANGHAI 5 Juli (D. N. B.) In verband met de besprekingen tusschen de regeering Wang Tsjing Wei en Japan, welke heden te Nanking zijn aan gevangen, heeft de woordvoerder van de Japansche ambassade verklaard.dat deze besprekingen ten doel hebben aan de wederzijdsche verhoudingen den grondslag van goede nabuurschap te geven. In het bijzonder zal opheldering worden verschaft over vraagstukken van economische samenwerking en over de gemeenschappelijke verdediging tegen de komintern. Een en ander zal in een verdrag worden vastgelegd. Op de vraag, ol' na de onderteekening van het verdrag een erkenning van Wang Tsjing Wei door Japan is te verwachten, heeft de woordvoerder ge antwoord, dat deze onderteekening reeds een erken ning de jure zal zijn. zoover gaan als in de jaren 1917 1918. Bovendien zullen voor de bedrijven mogelijkheden worden geschapen om door omzetting een vervanging te vinden voor de verminderde productie aan ver edelingsproducten. Ook wordt een verbetering der prijsverhoudingen en op vele gebieden een ver hooging van de prijzen der producten voorzien, welke den boer de aanpassing van zijn bedrijf aan de veranderde verhoudingen mogelijk maakt en hem een voldoende inkomen zal verzekeren. Deze maatregelen eischen echter diepgaande onderzoe ken en kunnen slechts zeer geleidelijk worden genomen, daar de noodzakelijke aanpassing or ganisch moet groeien en de thans mogelijk ge worden verbouw van verschillende producten te voren aan een nauwkeurig onderzoek moet wor den onderworpen. In aansluiting op de woorden van Graf Grothe zeide de commissaris-generaal voor financieele aangelegenheden dr. Fischböck nog. dat eenige structureele wijzigingen in de agrarische produc tie in de toekomst onvermijdelijk zullen zijn. Weliswaar is dank zij de binnenlandsche pro ductie en dank zij ook de voorraadvorming hier te lande het probleem van de grondstoffenvoor- ziening niet zoo nijpend, toch is met name wat het veevoeder betreft de situatie van dien aard. dat aan eens koerswijziging in de productie niet Is te ontkomen. Men zal moeten onderscheiden in een periode waarin deze oorlog voortduurt en in een na-oorlogsche periode. Ook in de laatSte zal men hebben te rekenen met een tekort aan veevoeder voor het Europeesche continent. Rus land niet inbegrepen. Op dien grond zal de nieuwe koers ook na den oorlog rekening houden met dezen factor. De veevoederdistributie geschiedt hier op ge lijken voet als in het Duitsche rijk. De Engelsche blokkade moet hier uiteraard dezelfde gevolgen hebben als daar. De veevoedersituitie zal tijdens den oorlog tot ingrijpende veranderingen dwin gen. zooals uit de aangekondigde maatregelen is gebleken. ELKEN DAG COEDE DAAD als U daarvoor de afgeloopen week soms geen tijd hebt gehad, kunt U dat vandaag dubbel en dwars goed maken door zeven keer een gift te doen glijden in de c o 11 e c t e b u s s e n van de NATIONALE COLLECTE VOOR DE OORLOGSSLACHTOFFERS (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA ZONDAG 7 JULI 1940. JAARSVELD 414,4 M. 8.00 NCRV. 12.00 VARA, 6.00 NCRV, 7.00 VPRO. 8.00—10.30 VARA. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, medi tatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.30 NCRV- Kleinkoor en -orkest en orgel (opn.). 9.50 Gere formeerde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.), 12.00 Esmeralda en solisten. 12.45 Berich ten ANP. 1.00 VARA-orkest en soliste. 2.00 Cau serie over Nederlandsche Beeldhouwkunst. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.00 Tuinbouwhalfuurtje. 3.30 Orgelspel. 4.00 Voor de kinderen. 4.15 Pianovoor dracht. 4.30 Gramofoonmuziek 4.45 De Ram blers. 5.15 Reportage. 5.30 De Krekels. 6.00 Wij dingswoord met zang en orgelspel. 7.00 Studio- tooneel. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Esmeralda en solist. 9.10 Radiotooneel. 9.25 Bravour en Charme. 10.00 Orgelspel en zang (gr.pl.). 10.1510.30 Be richten ANP. KOOTWIJK 1875 M. AVRO-Uitzending. 7 00 Berichten (Dultsch)7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 9.00 Altviool en orgel. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmu ziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11,30 Berichten (Vlaamsch). 11.45 Gramofoonmuziek. 12.30 Be richten ANP. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Dultsch). 2.15 Omroeporkest, koor van de vereeniging ..Dc Vrije Gemeente" en solisten, (met toelichting). 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten tEngelsch). 3.30 Renova-septet. 4.15 Schilderij-bespreking. 4.30 AVRO-Dansorkest. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 AVRO-Aeolian-orkest en solist. 6,15 Berich ten (Engelsch). 6.30 AVRO-Amusementsorkest en de Melody-Sisters. 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. even tueel Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (En gelsch). 8.45 Berichten (Vlaamsch). 9.00 Gramo foonmuziek. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gra mofoonmuziek. 9.45 Berichten (Vlaamsch). 10.00 Berichten (DuitsCh). 10.15 Berichten ANP, slui ting, 11.1511.30 Berichten (Engelsch). MAANDAG 8 JULI 1940. JAARSVELD 414.4 M. KRO-Uitzending. 3.00 Berichten ANP 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO- orkest. 12.45 Berichten ANP. gramofoonmuziek. I.f5 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Rococo- octet. 3.30 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-Melo- öisten. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 KRO-Melo- disten. 7.00 Voor de jeugd. 7.15 Gramofoonmu ziek. 7.30 ..De Stadsschouwburg te Amsterdam en het Stedelijk orkest van Maastricht", vraag gesprekken. 7.50 „Het hotelbedrijf wacht U", vraaggesprek. 8 00 Berichten ANP. 8.15 Musi- quette en solisten. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.25 Radiotooneel. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. NCRV-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch*. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Be richten (Vlaamsch). 9.45 Orgelconcert. 10.30 Gra mofoonmuziek. 10.45 Pro Arte-trio. 11.15 Berich ten (Engelsch). 11.30 Berichten (Vlaamsch). 11 45 Pro Arte-trio. 12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Be richten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 De Consonanten. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Be richten (Duitsch). 2.15 De Consonanten. 3,00 Gra mofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Zang. fluit, orgel en gramofoonmuziek. 5.00 Be richten (Duitsch). 5.15 Arnhemscho orkestver- eeniging. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten 'Engelsch). 6.30 Arnhemsche orkestvereeniging. 'Om 7.00 Berichten). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Reportage of muziek. 8 00 Berichten 'Duitsch. 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Berichten (Vlaamsch). 9.00 Ge mengde Zangvereeniging „Spangens koor" (opn.). 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmu ziek. 9.45 Berichten 'Vlaamsch). 10.00 Berichten 'Duitsch). 10.15—10.25 Berichten ANP. 11.15—11.30 Berichten (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9