Haarlem's Dagblad Hitier en Ciano confereeren Ceurfilms. Bonnen Zeegevecht bij Martinique op komst De gevolgen van de Engelsche bomaanvallen De Nationale Inzameling Artikeietu- 57e JAARGANG No. 17500 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 8 Juli 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 1.75, elke regel meer 0.35 Reclames 0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Italiaansche minister arriveerde Zondag in Duitschland Bezoek aan de bezette gebieden Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Italiaan sche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, is Zondagmorgen om 11.15 uur op het Anhalter station aangekomen. Hij werd harte lijk verwelkomd door den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. Graaf Ciano was vergezeld van ambassadeur Buti, chef van het protocol, gezant Geisser di Celesia, alsmede andere hooge ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken, Behalve de rijksminister van buitenlandsche zaken waren op het perron verschenen de Italiaansche am bassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, de leden van de Italiaansche ambassade, vertegenwoordigers van de Fasces en de Italiaansche kolonie. Na een hartelijke begroeting liepen graaf Ciano en rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, langs het front van de voor het sta tion opgestelde eerecompagnie. Hierna begeleidde de rijksminister van buitenlandsche zaken den Italiaanschen minister naar het kasteel Bellevue, waar graaf Ciano ontvangen werd door den chef van de kanselarij van den Führer. staatsminister dr. Meissner. De bevolking van Berlijn, die in dichte drommen langs de toegangswegen stond opgesteld, juichte Ciano geestdriftig toe. Van semi-officieele zijde werd later medege deeld: De Italiaansche minister van buitenland sche zaken is om 12.30 uur door den Führer ont vangen. Graaf Ciano werd door den chef van het protocol, gezant Dörnberg. in het kasteel Bellevue afgehaald. In de auto zat ook ambassadeur Al fieri. In het portaal der Rijkskanselarij werd de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken door den chef van de Prasidialkanselarïj van den Führer. staatsminister dr. Meissner begroet als mede door den adjudant van den Führer. Grup- penführer Bormann. In het werkvertrek van den Führer begonnen daarop in aanwezigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken de besprekingen tusschen den Führer en den Ita liaanschen minister van buitenlandsche zaken. Aanwezig waren verder de ambassadeurs Alfieri en Von Mackensen, staatsminister dr. Meissner en gezant Schmidt als tolk. De diplomatieke redacteur van Stefani telefo neert uit Berlijn, dat de politieke ontmoeting te Berlijn voorbestemd is historische beteekenis te krijgen, niet alleen voor de vraagstukken van den oorlog, doch ook voor de vraagstukken van den vrede en den herbouw. Om begrijpelijke redenen is het niet mogelijk iets te zeggen of voorspel lingen te doen omtrent de bijzonderheden der besprekingen. De diplomatieke redacteur van Stefani kan echter verklaren dat de hooge vertegenwoor digers van de beide as-mogendheden het vol komen eens zijn geworden, zoowel wat betreft de voortzetting en de ontwikkeling van den oorlog, als ten aanzien van den opbouw van een nieuw Europa. De afgezant van den Duce aldus Stefani zal vandaag het slagveld in het Westen bezoeken om aan de zegevierende Duitsche legers een groet over te brengen van het verbonden Italië. Commentaar der Italiaansche bladen. Het D.N.B. bericht verder: „Rome en Berlijn marcheeren gemeenzaam op" zoo noemen de Italiaansche bladen de bijeenkomst van den Führer met Ciano, die, al valt zij ook in het kader van geregelde ontmoetingen tusschen de verte genwoordigers der spilmogendheden, toch een bij zondere beteekenis heeft. „Geheel Europa", zoo schrijft „Giornale d'Italia", „ziet op naar de rijkshoofdstad en voelt dat een nieuw tijdperk in de geschiedenis van den oorlog begint. Na de ineenstorting van Frankrijk is Engeland thans geïsoleerd. De beide imperiale democratieën, die gisteren nog als door een eeuwigdurend pact verbonden schenen, zijn thans gescheiden en vijandig tegenover elkaar. Tegelijkertijd is de geheele zwakte en waardeloosheid van haar regime aan het licht gekomen. Des te nauwer vereenigd zijn daaren tegen de spilmogendheden, die zich thans met haar geweldige krachten opmaken voor den laat- sten wapenstrijd en voor een nieuwe politieke orde in Europa. Het is derhalve begrijpelijk, dat op dit moment Duitschland en Italië beraadsla gen. teneinde de plannen, de initiatieven en de acties te volmaken en in overeenstemming te brengen. Hun politieke en militaire kameraad schap vloeien thans als gevolg van nieuwe ge vechten ineen, waarin beiden vastbesloten hun geheele wil en al hun onuitputtelijke krachten inzetten voor de taken voor den constructieven opbouw". Ciano naar het voormalige Westelijke front. BERLIJN, 7 Juli (D.N.B.De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. is hedenavond per extra trein vertrokken om een bezoek te brengen aan de bezette gebieden in het Westen. Volgens de plannen, zal deze reis twee dagen duren en door de belangrijkste ge bieden van het vroegere Westelijke front voeren. Ciano in Saarbriicken. BERLIJN, 8 Juli (Stefani). De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, is hedenmorgen in een specialen trein te Saarbrücken aangekomen, waar hij door het publiek geestdriftig werd toegejuicht. Van Saarbrücken uit onderneemt Ciano een reeks tochten naar het oorlogsterrein in het Westen. Vandaag bezoekt hij het gebied van de Maginotlinie en den Elzas. Verkenningsvliegtuigen boven Gibraltar. Het D.N.B. verneemt uit Madrid: Zaterdagavond zijn verscheidene verkenningsvliegtuigen van on bekende natio.-ahteit op groote hoogte over Gi braltar gevlogen. Van middernacht tot zeven uur 's ochtends is te Gibraltar krachtens een nieuwe verordening elk geluidssignaal verboden om ver warring met alarmsignalen te voorkomen, (Een Weensch blad komt op grond van Amerikaansche ervaringen tot de overtuiging dat de geurenfilm een mislukking is. De eens opge wekte geuren zijn niet makkelijk meer te verspreiden en het daar door ontstaande mengsel jaagt het publiek de zalen uit.) Er is al een tijdlang van geurfilms gesproken. Maar ik moet bekennen, ik heb tot vandaag. Dit nieuwe product noch gezien, noch geroken. En of ik haar ooit rliiken zal. lijkt nu de vraag. De uitvinder hoopte zoo, met haar te geuren. Dat ieder theater op ieder halfrond, Al spoedig vervuld zou zijn van haar odeuren En hij in een reuk van voortreflijkheid stond. Eilacie. hij heeft het te „luchtig" bekeken. Hij ging wat te ver met zijn geurmakerij, De geur van het eene beeld is niet geweken, Of reeds komen weer nieuwe luchtjes erbij. Wanneer je 't publiek in bekoring wilt brengen. Dan moet je, vooral op het punt van den geur, Wel oppassen, niet onverschillig te mengen. Een vuilnisbelt cocktail stelt spoedig teleur. Voor kleur, die je hindren mocht, sluit je de oogen, Daar trek je desnoods zelfs je neus nog voor op, Maar geur die niet past, kan je neus niet gedoogen. Die leidt in de komst van 't publiek tot een strop, 't Is hard voor den man, die 't zoo mooi heeft verzonnen, En die nu, naar lijken zou, stank 'krijgt voor dank, Naar 't schijnt is hij te overdadig begonnen En geuren zijn best. maar wij danken voor stank. Wanneer je in 't leven succes wilt bereiken. Bezie dan vooral ook de kans op critiek. Je moet altijd verder dan j' eigen neus kijken. En in dit geval totden neus van 't publiek. P. GASUS. Generaal De Gaulle veroordeeld. Het D.N.B. verneemt uit Genève: Het krijgsgerechtshof van het zeventiende dis trict dat in Toulon is gevestigd, heeft den vroe- geren generaal de Gaulle tot vier jaar gevangenis straf en honderd francs boete veroordeeld wegens ongehoorzaamheid en het opruien van militaire personen tot ongehoorzaamheid. die thans geldig zijn BROOD. Bons 41 tot en met 50 (broodbonboekje). Geldig tot en met 11 Juli, recht gevende op totaal 2000 gram brood. Bons 51 tot en met 60 broodbonboekje Geldig: van S tot en met 14 Juli. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig tot en met 12 Juli Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 2" Geldig: Tot en met Zondag 14 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. Engelsch ultimatum aan Fransche zeestrijdkrachten verwacht Het D.N.B. verneemt uit Washington: Naar hier bekend is geworden, verwachten de bij het Fransche eiland Martinique in de Caraibische Zee liggende Fransche zeestrijd krachten, waartoe ook eenige duikbooten en het 22.146 ton groote vliegtuigmoederschip „Béarn" behoort, een Britsen ultimatum. Volgens door Franschen te Washington ont vangen berichten is het eiland door de Brit- sche blokkade var. iedere verbinding met de buitenwereld afgesloten. Men verwacht ieder oogenblik dat de Britsche schepen de vijande lijkheden zullen openen. Vijf Amerikaansche torpedojagers zijn van de Maagdeneilanden naar Martinique gestuurd om vast te stellen of Engeland inderdaad het plan heeft den aldaar gestationneerden Franschen sche pen een ultimatum te stellen. Indien het werkelijk zoo ver zou komen, hebben de torpedojagers de opdracht als waarnemers in de wateren van Marti, nique te blijven en in het geval van oorlogshan delingen de Amerikaansche scheepvaart te waar schuwen. In scheepvaartkringen te New-York verluidt dat de Engelsche Admiraliteit met het oog op mogelijke Engelsch-Fransche zeegevechten bij Martinique aan alle onder Engelsche vlag varende schepen verboden heeft Fransche havens in West-Indië aan te loopen. VERBINDINGEN MET HET VASTELAND VERBROKEN. GENéVE, 8 Juli (D.N.B.) De laatste berichten over den toestand op het Fransche Antilleneiland Martinique blijven alarmeerend luiden. In Vichy werd hedenmorgen meegedeeld dat de op Martinique gestationneerde Fransche marine strijdkrachten zich voorbereiden op een ultimatum van de Britsche vlootstrydkrachten. De Britsche blokkade, die door Engelsche oorlogsschepen wordt uitgevoerd, heeft reeds als eerste uitwerking de verbreking der verbindingen van het eiland met het vasteland. Overigens weigert men te Vichy eenige waarde toe te kennen aan de gisteren te Londen uitgegeven tegenspraak, volgens welke er van een blokkade van het land geen sprake zou zijn. Men verklaart dat na den overval op Oran dergelijke verklaringen van Londen niet geloof waardig zijn, vooral daar gisteravond in Londen zelf verluidde dat niet valt te ontkennen dat zich wellicht enkele Britsche oorlogsschepen in West- Indische wateren ophouden. Amerikaansch minister zegt de politiek vaarwel. Farley wordt zakelijk leider van baseballclub. Het D.N.B. meldt: De Amerikaansche minister van P.T.T., Farley, de voorzitter van de democra tische partij, die ook als candidaat voor het presi dentschap was genoemd, zal zich, naar de „New- York Times" meldt, spoedig na den democratïschen partijdag uit het politieke leven terugtrekken om de zakelijke leiding van een der populairste base- ballvereenigingen op zich te nemen. Sovjet-ambassadeur in Turkije reist naar Moskou. ISTANBOEL, 8 Juli (Stefani) De ambassa deur der Sovjet Unie, Terentjeff, is uit de Turk- sche hoofdstad Ankara te Istanboel aangekomen, vanwaar hij vandaag op een Russisch schip via Odessa naar Moskou zal doorreizen. Ten aanzien van zijn reis wordt officieel verklaard dat deze voortspruit uit den gezondheidstoestand van den ambassadeur. In bepaalde politieke kringen gelooft men evenwel dat hij met zijn regeering besprekin gen zal gaan voeren over den potileiken toestand, welke ontstaan is na de polemieken der laat- Dc „Friesland" die dezen winter hachelijke avonturen beleefde op het lJsehneer, toen het schip in het ijs bekneld raakte en zonk, is weer in de vaart. De boot voor het vertrek gereed in de Amsterdamsche haven. De Amsterdamsche verkeersagent moest een oogenblik zijn stopbord in den steek laten, om voor de Nationale Coilete te otteren Vele slachtoffers onder onze burgerbevolking Het A.N.P. meldt: ..ln verband met de mededeeling van generaal Christiansen over van Nederlanders afkomstige aanwijzingen ten behoeve van de Engelsche luchtmacht heeft Hauptmann Schönleben van den luchtafweerdienst der Sicherheitspolizei bij zonderheden bekend eemaakt over de gevol gen. welke de Engelsche bombardementen voor de Nederlandsche burgerbevolking hebben ge had. In de periode van 1 Juni tot 5 Juli hebben zich 191 Engelsche bomaanvallen op ons land voorgedaan, waarvan 90 pet. op steden, dorpen en vlekken, waarin geen militaire objecten aan wezig zijn. Onder de burgerbevolking vielen dientengevolge 103 dooden terwijl 98 personen zwaar gewond en 49 lichtgewond werden. De zeer lichte verwondingen zijn niet medegeteld. Vele Nederlandsche gezinnen zijn dakloos ge worden; 83 woonhuizen zijn geheel vernield, 176 zwaar beschadigd, van meer dan honderd woonhuizen zijn bovendien de vensters vernield. Verwoest zijn daarenboven twee scholen, drie ziekenhuizen en een krankzinnigengesticht. Twee kerken en twee kerkhoven zijn evenmin ont zien en werden zwaar beschadigd. Vele bommen vielen op het open veld, waardoor 12 paarden en 51 koeien werden gedood. In zeven gevallen zijn aanvallen gepleegd op rijdende personentreinen. In acht gevallen zijn gas-, water- of electrische leidingen vernield. Broeikassen en boomgaarden zijn niet gespaard. Zelfs een voetbalveld en ten zweefvliegterrein achtten de Engelschen re- schikte objecten voor hun bombardementen. Een bijzonder ergerlijk geval deed zich voor, toen door het mitrailleurvuur van een laagvliegend vliegtuig een oude man en twee kinderen werden gedood. Ook vreedzame visschersschepen ont kwamen niet aan bombardementen en beschie tingen. Deze cijfers toonen duidelijk aan. dat het on mogelijk is de gevolgen van de Engelsche bom bardementen voor de burgerbevolking als baga tel te beschouwen". Deze mededeeling over de gevolgen van de Engelsche bombardementen voor de Nederland sche bevolking geeft veelzeggende cijfers. In vijf weken hebben zij 241 slachtoffers in ons land gemaakt waaronder meer dan honderd dooden. Het behoeft geen nader betoog dat dit in strijd met het volkenrecht is. En wij kunnen niet nalaten ook in algemeenen zin, want onze be langstelling geldt natuurlijk niet alleen hetgeen in onze naaste omgeving geschied is, onze deel neming te betuigen met de familieleden van de getroffenen. Er zij voorts aan herinnerd dat de bevel hebber der weermacht in Nederland, generaal der vliegers F. Christiansen, in zijn proclamatie van Zaterdag het volgende verklaarde „Uit het karakter van talrijke Engelsche bombardementen kan worden opgemaakt, dat zij berusten op in lichtingen van Nederlandsche zijde. Ik wensch er geen twijfel over te laten bestaan dat een der gelijke handelwijze met alle middelen, waarover de Duitsche organen beschikken, zal worden opgehelderd en volgens de Duitsche landverraad- wetten, welke vcor den oorlog verscherpt zijn zal worden gestraft. Deze wetten treffen ook degenen, die een dergelijke handelwijze opzette lijk niet aangeven of daarbij zélfs hulp verleenen Dat geldt ook voor handelingen tegen de be langen der Duitsche weermacht als zoodanig en tegen instellingen van verkeer, bedrijf en industrie." Wij achten het nuttig deze scherpe waarschu wing nog eens onder aller aandacht te brengen Red. I Het woord is aan De Zakenwereld: Kijk omlaag naar den levensweg, dien gij hebt afgelegd, en gij zult glimlachen om de kiezelstecnen op dien weg, die er uitzagen als bergen voor gij ze passeerde. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor de nationale hulp aan de getroffen districten. Twee en twintigste verantwoording. P. J. D. Hst. 10.—; Dames E. 1.50; A. A. ƒ25.—; K. ƒ2.50; N. N. 200.J. W. Z. ƒ1.—; E. J. A. 2.—; N. N. 1.5Ö; H. 200.—; M. M.—P, 5.—; C. v. H. 2.—. Thans zijn In het geheel bij ons blad binnen gekomen 418 giften tot een bedrag van 5166.53. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning No. 38810 onder vermelding „Hulpcomité 1940'' en onder opgave, hoe men zijn gift ver antwoord wenscht. Den Haag bracht bijna een ton bijeen Omtrent de totale opbrengst van de Nationale Inzameling zijn nog geen definitieve cijfers be kend. daar men in vele gemeenten eerst heden met het tellen begint. De opbrengst van de straat- en de huizen collecte in Den Haag was f 62.107 en per giro werd f37.116 ontvangen. In het geheel is de opbrengst in Den Haag derhalve f 99.223. De collectecommissie hoopt, dat door nog een aantal nakomende stortingen op haar postgiro nummer 388900 de f 100.000 als totale opbrengst zal worden bereikt of overschreden. De collectedag was begonnen met twee enve loppen, elk f 1000 inhoudende. Bovendien werden op deze wijze twee giften van f 500 ontvangen. Uit de collectebussen kwamen eenige bankbil jetten van f 100, vele van f 50 en tallooze van f 25 en f 10 te voorschijn. Verder een 25-tal gou den tientjes en vijfjes. Niet alleen de Hagenaars, maar ook de Duitsche militairen hebben algemeen hun bijdragen ge schonken. In Amersfoort is totaal f 20.640 79 bijeenge bracht. De opbrengst in Hilversum bedraagt f 27.600. Voorloopige opbrengst te Haarlem f 14.600.-, te Bloemendaal f6.500.- De straatcollecte, die Zaterdag te Haarlem is ge houden voor de getroffen gebieden in Nederland heeft volgens voorloopige raming opgebracht een bedrag van f 14.600. die te Bloemendaal (ook vol gens schatting) f 6500. De telling is nog niet afgeloopen en welk bedrag aan giften uit anderen hoofde (giro enz is ingeko men, kon ons nog niet worden medegedeeld. Eerst over eenige dagen kan een juiste opgave van het totale bedrag volgen. Werkobjecten te Haarlem. De verhooging der spoorbaan. Eenige weken geleden deelden wij reeds mede, dat het gemeentebestuur van Haarlem aan de be voegde instanties in Den Haag eenige objecten voor werkverruiming ter goedkeuring heeft ingezonden. Daaronder was het plan voor het verder omhoog brengen van de spoorbaan HaarlemLeiden (van de Brouwersvaart tot voorbij de Zandvoortsche laan) en de verplaatsing van het goederenstation van de Westergracht naar den Waarderpolder. De N.H.Ct. deelde mede dat de gevraagde mede werking is toegezegd en dat dit plan thans in uit voering zal komen. Wij vernemen evenwel van den heer M. A. Rei- nalda, wethouder van Openbare Werken, dat dit bericht onjuist is. Er is nog geen mededeeling van de betrokken instanties ingekomen. Alleen is te zeggen, dat B. en W nog eens met klem hebben aangedrongen op piedewerking voor de uitvoering \*an cit plan dat van zooveel beteekenis is voor de ontwikkeling van Haarlem en ook voor de werk verruiming. Duivenhouders moeten hun duiven registreeren. Namens den Burgemeester van Haarlem maakt de Commissaris van Politie de duivenhouders er op attent, dat zij verplicht zijn alle duiven, die zij daadwerkelijk in hun bezit hebben (die zich op hun hok of in hun slag bevinden) te registree ren. Lijsten voor deze registratie kunnen gratis aan het bureau van politic. Smedestraat 9, worden afgehaald (afdeeling Gemeentelijke Dienst.) De lijst moet in tweevoud worden opgemaakt. Eén exemplaar moet zichtbaar in het hok wor den opgehangen, het andere exemplaar moet ten spoedigste op het bureau van politie worden in geleverd. Overtreders zullen voor den Duitschen KrijgJ- raad moeten terecht staan. Lord Craigavon in cle Engelsche hoofdstad. Besprekingen met Churchill en andere ministers. LONDEN, 8 Juli (D.N.B.) Naar Reuter meldt is de minister-president van Noord-Ierland, Crai gavon, gistermorgen in Londen aangekomen, waar hij besprekingen met Churchill en andere ministers gevoerd heeft. Nog denzelfden avond is hij naar Belfast teruggekeerd. „De Reformatie" verboden. Naar de Rott. verneemt hebben de Duitsche auto riteiten in eenige artikelen van het weekblad ..De Reformatie" (hoofdredacteur Prof. dr. K. Schilder) aanleiding gevonden tot het uitvaardigen van een ver sch ij n i ngs verbod. HEDEN: 8 PAGINA'S. J. H. V.: In eigen land. pag. 3 Flitsen: Tandentrekkcn. pag 3 B. K.: Verrassingen bij den P. H. i Beker. Laatste Berichten. pag. pag. 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1