Laakte* Bedekten AGENDA. De verduistering M A A N'DAG S JUri 1940 HAAHLEM'S DAGBLAD 2 EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het doctoraal rechten: mej. F. Breed en de heeren F. D. A. Habbema, M. Proper en C. D Boeke; doctoraal wijsbegeerte (hoofdvak psycho logie): mej. W. J. Bladergroen; doctoraal oecono- mie: de lieer J. L. Muller; cand. geneeskunde: mej. J. Meilink te Amsterdam (cum laude). Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het doctoraal theologie mej. J. A. E, van Borssum Buisman, te Haarlem. Toonkunst. Bij de te 's-Gravenhage gehouden Staats examens voor muziek is voor het diploma Middel baar-onderwijs orgel geslaagd, mej. B. Davelaar. leerlinge der Toonkunst-Muziekschool te Haarlem. Tweede H. B. S. b Eindexamen 2e Gem. H. B. S. met 5 j. c. B te Haarlem. Groep IV. J. van den Hoeff, A. Hijner, N. Klaver. R. Kuy- per, J. Geerlings, F. Lans, W. Resoort, H. Schouten, J. Steenbeek, N. Kok, W. Fielmich cn J. van der Veen. Afgewezen geen. TRLNITEITS LYCEUM TE HAARLEM. Eindexamen H.B.S. A 2 tot en met 6 Juli. Geëxamineerd: 21 candidaten. Geslaagd: J. J. F. Bloem, G. S. van Deursen, Hendrik Dhooge. Chr. F. N. Edelhauser, L. J. van Emmerik, w. A. de Graaf, H. R. J. G. Hamm, J. P. w. Hartmans, W. A. M. Kerssema- kers. F. J. K. Kerstens, W. J. Kimman, J. Chr. Mathot, L. Modderman, Th. B. A. Reith, M. J. Sluyter. P. J. M. Vink, C. E. Zwager, J. de Wit, A. B. M. Zwartkruis. Afgewezen: twee candidaten. Eindexamen afd. Gymnastium. Na verlengd examen zijn nog geslaagd voor di ploma B.: J. A. Hollander en H .N. H. de Haan, zoodat alle candidaten zijn geslaagd. M. U. L. O.-examens. Haarlem, 6 Juli. Geslaagd voor het diploma A.: L. Wijminga, J. C. de Krijger, C. W. Doopperk, Ph. de Vries, J. Hoefnagel, T. G. Duif, K. J. G. Broek huizen, A. Bijlsma, J. Bijlsma en L. G. Bode, allen te Haarlem; A. Sas en D. Koster, te Heemstede, N. J. Velberg te Bennebroek, G. A. Koole, N. Kromhout. A. de Vries, allen Haarlemmermeer; N. Ouwerkerk, te Hoofddorp; W. Niehorster te Bloemendaal; A. Ver meulen, te Halfweg; A. M. Visser en A. C. Blinkhof. te IJmuiden. En voor diploma B: W. Kamminga L. van der Hulst, J. J. L. Schoen makers, W. J. A. Schoemakers, allen te Haarlem en W. P. Witkop te Bloemendaal. Openbare U.L.O.-school B, Juno- plantsoen, Haarlem. In de eerste groep slaagden voor het M.U.L.O.- examen de volgende 23 candidaten: Voor het M.U.L.O.-diploma A: Lucie Harkamp, Nellie Nouwen, Gerda Robbé, Lien Russ. Miep Sandijck, Marie van der Weele en Lucie Welbers. Voor het M.U.L.O.-diploma B: P. Baas. J. C. van den Broek, H. J. Bruyns, G. J. Kaatman, D. Keetman, H. M. Langeveld, Willie v. d. Linde v. Sprankhuizen, R. Lindeman. P. Llndhout, Jo Loos, A. J. Veldhuis, Suze de Vries, J. A. L. Welbers, F. Willemse, H. A. Wortel en H. Wijninckx. De examens worden met de volgende groepen nog voortgezet op 15 Juli en volgende dagen. OVERGANGSEXAMEN le H.B.S. A. Bevorderd tot de tweede klasse: Hilde ten Brink, Margot E. W. Keukelaar, Andrea W. Kroon, Cor nelia H. Mulder, Cornelia P. Saas, Madzy Vleming, Elisabeth J. v. Zijderveld, R. Anthonijsz, A. H. Brinkman, J. van Eek, W. Faber, L. N. Jongejans, S. J. Molenaar, Lucas Prins, H. Sehmersal. J. M. van Schravendijk, E. J. van Truyen, P. H. van Truyen, R. de Wilde, J. H. Witte, Elisabeth A. Bijvoets, Elisabeth H. Goos, Ar.tonia G. Hooning, Janke Kist, Petronella L. Kuylen, Helena U. Meyer, Ida C. Smit, Petronella H. v. d. Veen, Ni- colette Weenink, Petronella Ruhrup, F. A. J. Beu- mer, L. Th. Bouwmeester, P. A. Geldorp, D. Len- nings, G. Muntmga, D. Roggeveen, A. Schippers, G. I. Stam de Jonge, K. Visser, K. Lahaijse, B. Hendriks. Marie II. Dijkstra. Jeanne H. van Ham. Alida W. Klumper. Alida J. de Langen, Cornelia H. Nottrot, Willemien de Pater Johanna A. Steensma, Johanna Zack, Gerard Bos, Louis Evers, J. A. v. d. Hoek, L. v. d. Hoonaard. G. Metz, E. C. R. v. Peperzeel. A. Schollen, K. Suyck, H. Stokvis, H. H. Wesseling (herex.), D. Zonneveld, Treeske Slingerland. Tot dc derde klasse: Magdalena A. v. Altena, Sara J. Backer, Engelina C. Habich, Cornélie van Holten, Elisabeth Klumper, Lucy Spaan, Janke Wanders, E. Barentz, H. J. Bos, J. H. van Bottenburg, G. v. d Bunt, P. C. Duinker, P. Harder, K. den Hartog, A. Th. Heerens, C. A. Heerens, J. ten Hove (herex.), J. A. Hüsslage, J. Kuik, J. H. v. Olphen, P. Priebee, A. W. Smit. Johanna A. Breemer, Maria S. A. Bijvoets, Marijke de Graaff, Bianca v. Hout, Cornelia Kemper, Trijn tje J. C. Kneynsberg, Lucia M. Rensink, Elsje Rep, Lore Stern, J. N. de Boer, P. C. de Haan (her ex.), C. C. Keet. R. Roozendaal (herex.), J. J. Schneiders, H. Stokvis, W. van Til, T. J. van Veen (herex.), W. Vermeer (herex.). Charlotte T. Die- derik, Marg. H. A. Dijkstra, Olga Kamsma, Frie- derike J. W. Kenner, Albertje ten Wolde, G. A. Dorré, J. de Graaf, L. M. v. d. Ham, Fr. E. D. Klijzing, H. W. Kruiswijk, H. J. van Laar, Chr. Levers. J. Ph. Luesken, C. R. Post, F. Priem (her ex.), R. Sieswerda, B. W. Solkamans, J. van Veen, E. Vos. Gcrritdina J. Brouwer, Willy M. A. van Keulen, Willemina Langeveld, Cornelia Slagter. Wolthera v. ci. Tuin, Anny de Vries. O. Bakhoven. J. P. v. Bale:1. Blanken (herex.), G. H. Bernhard. W. Dui ker. C. B. Goedhart. A. J. de Graaff (herex.), J P. Groeneveld, W. Knoop, H. Lenterman, A. Markus. A. J. Nater, J. Philloppona. J. Sevensma. L. Winkel. Bevorderd tot dc vierde klasse: Ursula van Dam. Christina C. Hissink, Akke van Kampen. Nelly W. v. d. Kroon, Helena P. MachieLse. Adriana A. v. d. Wende. Marie Wissing, M. J. André, M J. MAANDAG 8 JULI Stadsschouwburg. Concert K.O.V., 8 uur. Rembrandt Theater: „Je hebt 't of je hebt 't niet" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Inspecteur Vlijmscherp op Avontuur". 2 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Pygmalion", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „Vooruit met de geit" (ge prolongeerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werker van Haarlemsche schilders. 104 uur. DINSDAG 9 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8—9 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Brandon, W. M. Breemer (herex.)A. Calisch, W. Enthoven, W. van Gorselen, G. C. de Groot, B. Heyenga, W. Hultzer. W. J. S. Kniphorst. D. S. Leef lang (herex.), C. J. Rood, F. H. Schelling, F. Siepel, H. Staal. J. Veldhuizen, A. D. v. d. IJssel. Rina Germeraad, Peggy M. v. Hout, Dina A, de Jong, Henriëtte M. Kollewijn (herex.), Maddy Lebert, Maartje Stam. Tine Wildeboer, J. v. d. Engel, E. Flooren. C. Hut, K. Kannegieter, J. E. R. Rahusen. H. Sleutelberg (herex.), R. Stuker, H. J. Velthuysen, A. Verhoeff, J. Weidema, G. Wessel, Willy Slingerland. Johanna In den Bosch, Martina Handgraaf Aleida de Jongh, Cornelia Chr. Kroon, Gerar- dina v. Sluisdam, Wilhelmina Stappmans. Anna G. W. Timmer, Alida J. H. Veenstra, P. C. Blok land (herex.), C. Fris. P. Chr. Gebhard, G. A. Gutzwiller. J. w. Kamstra, A. Kerkhoff, K. J. B. Keuning, W. J. Krijgsman (herex.) P. Lieth, A. Schouwenaars, P. Schutte, E. Sieswerda (herex.) J. W. de Vogel. P. K. J. v. d. Voorde. Bevorderd tot de vijfde klasse: Corn. M. A. v. Beckum, Corrie J. J. Das, Adriana C. Esmeyer, Mathea Luikinga, Wenda van Pellecom, Th. v. d. Bos, H. Hulsebosch, W. F. de Jong, J. L. Klip, H. K. Koning (herex.), R. R. L. Kraft. H. H. Kuhl- meyer, J. Kummer, B. H. Meylis, H. F. Prins. E. A. Schultz, L. J. van Til, P. H. de Vries, N. War- tena, A. J. Wijnstroom, Hubertina Belle, Gerda J. Hirs. Jeannette P. Langeveld, Catharina Wij- nands, G. P. J. Alders, J. D. de Bruyn, L. van Essen, W. L. Heres, J. Hezemans. W. A. v. d. Heyde. D. R. Houtgraaf, A. Huges, N. A. van Kersen, A. Kok, F. Lindeman, E. Paleari, J. Reynders (her ex.). P. Roos (herex.), P. Slagter, Max Waning, L. de Wijs, L. H. Veenstra. Clara C. Coltof, Jo Kuiper, Anna Schilstra (herex.), Elisabeth Steenhuizen. Regina E. Veldheer. Johanna T. IJff, E. J. Akker boom, F. Dekker, J. Folkertsma (herex.), W. J. van Gesker, J. M. W. Hos, H. Jonkers, G. Kuiper, G. M. R. H. Mijnlieff, K. A. Ploeg. A. J. van Prooyen (herex.), E. Razoux-Schultz, H. Reinalda (herex.), P. D. van Rhijn, Th. F. Roqué (herex.), A. J. Tabernal, P. J. van Tiggelen, J. H. Veld kamp. Bouwkundig opzichter. Bij het te Utrecht gehouden examen voor bouwkundig opzichter B.N.A. slaagde de heer W. Roosma te Haarlem. De schrijfster Marie C. van Zeggelen zeventig jaar. Op 8 Juli 1870 aanschouwde Marie C. van Zeg gelen te 's-Gravenhage het levenslicht. Van haar beide ouders erfde zij een artistieken aanleg; haar moeder was schilderes, haar vader was de dichter W. J. van Zeggelen. De schrijfster bracht haar door in Den Haag waar haai- vader firmant was van een boekdrukkerij. In 't boek „Onze Mei", een bundel die in 1927 verscheen en waarin diverse schrijfsters jeugdherinneringen ophaalden, heeft ook Marie van Zeggelen een alleraardigste schets geschreven, onder den titel: „Vergeten in den tuin" uit den tijd toen zij nog een meisje van omstreeks acht jaar was. De schrijfster bezocht de Haagsche Akademie, want het lag in de bedoeling dat zij schilderes zon worden. Het is echter heel anders geloopen. Reeds op negentienjarigen leeftijd ging zij als jong offi- ciersvrouwtje naar Indië, waar zij gedurende twin tig jaar verblijf hield. Maar mevrouw Van Zeggelen (toen nog mevr. Kooy-van Zeggelen) hield niet van Indië, heeft er zich nooit echt thuis gevoeld, alleen toen zij later met haar man meer de binnen landen introk, toonde zij wel belangstelling voor het leven der Inlanders. Zij ging schetsen schrij ven over het Indische leven die zij zelf illustreerde. Het is Nellie van Kol geweest, met wie zij geregeld correspondeerde en aan wie zij veel te danken heeft, die er haar toe bracht haar verhalen te pu- bliceeren. Zoo ontstonden haar eerste kinderboeken en ook Indische romans, o.a. De gouden Kris (1908), Onderworpenen (1909), De Hollandsche vrouw in Indië (1910). Marie van Zeggelen. In verband met haar benoeming tot redactrice van „De Hollandsche Lelie" keerde mevrouw van Zeg gelen naar Holland terug. Zij bleef drie jaar redactrice van dit blad, om zich daarna geheel aan het schrijven van boeken te gaan wijden. Ook schrijft zij nog wel losse artikelen, maar dat werk heeft niet haar groote liefde. Haar boeken spelen voornamelijk in ons eigen land en handelen over de oude patriciërs- en regentenfamilies uit de 18e en 19e eeuw. Haar oeuvre kenmerkt zich door de rake typeering, fijne karakterteekening en intieme sfeer. Bij het lezen van haar boeken wordt men getroffen door het enthousiasme waarmede Marie van Zeg gelen haar personen beschrijft. Haar boeken zijn ongemeen boeiend, omdat ze met kennis van zaken, na heel wat snuffelen in oude archieven enz. en met een zekere zwierigheid zijn geschreven. Haar romancyclus: ..Een Broederdienst uit 1815" „De Vrede van Maerlandt" en „De zoon des huizes" werd geschreven tusschen 1915 en 1925. Deze boe ken werden door haarzelf geïllustreerd en de han deling heeft plaats in de 19c eeuw. Later volgden hier nog op „Marianne Hoogland" en „Mevrouw Marianne", die in nog vroegeren lijd spelen. Verder verschenen van haar hand: „Twee Amsterdamsche Joffers"; „De Plaetse aan de Veght"; „Maria van Oranje"; „Alles paraat" en dc trilogie: „Een liefde in Kennemerland", „Een hofdame uit de 18e eeuw" en „Festijnen en Peri kelen". Dit laatste deel verscheen in 1939. Een liefde in Kennemerland verhaalt'ons de ge schiedenis van het geslacht Boreel, woonachtig op Beeckensteyn bij Velsen. Het tweede deel behandelt het leven van Anne-Marie Boreel, hofdame van de gemalin van Willem V gehuwd met Francois Fagel. Het laatste deel „Festijnen en Perikelen" is het meest historisch en speelt in den tijd der Napoleon tische oorlogen en tijdens den strijd in ons land tusschen Patriotten en Prinsgezinden. De oude grif fier Hendrik Fagel is hierin de hoofdpersoon. Deze trilogie is zoowel hls familieroman alsook als tijds beeld zeer geslaagd. Zijzelve heeft gezegd: „Mijn boeken zijn geen romans, maar historische werkelijkheid". Mevrouw van Zeggelen was ook ecnigen tijd in Haarlem woonachtig, daarna te Amsterdam, waar ook tal van haar boeken spelen. i Het Duitsche Iegcrbericlit van heden. BERLIJN, 8 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben in het zeegebied voor de Spaansche kust 21.500 bruto registerton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht, waaronder het bewapende Britsche stoomschip „San Fernando" van 13.000 bruto re gisterton. Het-luchtwapen heeft in Engeland o.a. de spoor- wegwerken van Brighton kustbatterijen op het eiland Wight, haveninstallaties en barakken te Falmouth, alsmede installaties van de wapenindus trie te Middlesborough en Newcastle met bommen bestookt. Aan de zuidkust var. Engeland werden convooien en scheepsconcentraties aangevallen. Het gelukte hierbij 2 koopvaardijschepen en 1 transportvaartuig tot zinken te brengen, en andere schepen zwaar te beschadigen. Britsche vliegtuigen wierpen overdag, zonder succes, eemge bommen uit boven West-Duitsch- land. Nachtelijke aanvallen op Noord- en West- Duitschland veroorzaakten slechts geringe mate- rieele schade. Twee burgers werden gedood. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 14 vliegtuigen. Daarvan werden in luchtgevech ten boven het Kanaal 10 Britsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire neergeschoten. Twee andere toestellen werden elders in luchtgevechten neer gehaald, terwijl de resteerende 2 machines door luchtdoelgeschut werden neergeschoten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Ontvreemde goederen opgespoord. LAREN, 8 Juli (A.N.P.) Dezer dagen kreeg de recherchedienst der Larensche gemeentepolitie er de lucht van, dat een ingezetene dezer gemeente bijna dagelijks partijen haver verkocht in de ge meente Hilversum. Deze haver was waarschijnlijk afkomstig van militairen, die deze ten nadeele van het rijk hadden gestolen. Men stelde een uitgebreid en nauwkeurig onder zoek in en vond een spoor, dat leidde naar de woning van den 40-jarigen makelaar J. A. L., wo nende aan den Melkweg te Laren. Deze had reeds eenige honderden kilogrammen haver te Hilversum aan den man gebracht. De verdachte L. werd Zondagmorgen, toen hij uit de kerk kwam, aangehouden en in het politie bureau ingesloten, terwijl men in zijn woning inmiddels een. inval en huiszoeking verrichtte. In derdaad bleek ce politie op het goede spoor te zijn, want zij vond hier een groote partij militaire goederen. In de garage werd o.a. een partij haver aangetroffen, een partij wollen dekens, een partij rijwielen en een groote hoeveelheid hout (timmer- planken). Tijdens de huiszoeking in de woning van L. is eveneens de 24-jarige G. D„ fabrieksar beider te Nunspeet en gedemobiliseerd militair, gearresteerd, die ook van dezen diefstal verdacht werd. Verder bleek, dat ook nog een derde persoon, eveneens gedemobiliseerd militair, wonende te Al melo, tot het complot behoorde. Het is zoo goed als zeker dat nog andere arrestaties zullen volgen. Textielwinkels sluiten eenige dagen. De N.R.C. meldt: In ve'rbarid met de verdere distributie-maatregelen zal een inventarisatie van de in de winkels voorradige hoeveelheden textiel- goederen plaats vinden. Hiertoe zal het noodig zijn. dat de winkels die textielwaren verkoopen enkele dagen sluiten, vermoedelijk ongeveer vier. Wanneer de textielwinkels hun poorten gesloten zullen houden is nog niet vastgesteld Echter zal het vallen na de opruimingsperiode, die het einde beteekent van dezen overgangstijd voor wat be treft de textielwaren. Daarna zal de regeling in gesteld worden, die wij reeds eerder hebben aan geduid, n.l. het gebruik van „puntenkaarten". DE NATIONALE INZAMELING. De Nationale Inzameling heeft te Velsen opge bracht f 4568.50 en f 2.000 op giro; te Hillegom f 1300: te Zandvoort f 1226.77J4 met inbegrip van stortingen bij de Twentsche Bank. Oorlogsverklaring van Frankrijk aan Engeland? Onbevestigde berichten te Tokio ontvangen. TOKIO. 8 Juli (D. N. B.). De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft heden in de persconferentie verklaard dat de Japansche regeering nog onbevestigde be richten ontvangen heeft, volgens welke Frankrijk het voornemen heeft Engeland den oorlog te verklaren. Mocht het zoover komen, dan moet er op gerekend worden dat ook in het Verre Oosten botsingen tusschen Fransohen en Engelschen ontstaan. Tevens verwees de woordvoerder naar de jongste persberichten, volgens welke de Franscbe autoriteiten te Haiphong reeds Britsche schepen zouden hebben vastgehouden. Japan zal dienover eenkomstig voorzorgsmaatregelen nemen. Zon onder 10.01 Zon op 5.29 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. HAARLEM 8 Juli 1940 Bevallen: 5 Juli, A. van der Aarvan Stijn, d.: E. van den Berghvan der Ven, z.; 6 Juli C. Jansen —Droog, z.; M. M. HendriksStumpel, z.; W. J. Thijssenvan Kessel, d.; M. Th. StuutKuijer, z.; A. M. SmitZurhaar, d.; J. H. de JongSmit, z.; 7 Juli, E. de JongHaan, z.; G. R. Zwertbroek Boks, d.; C. J. BreedKomen, d.; A. LazetGre- gori, z.; M. J. H. BosseStalpers, z.; 8 Juli, L. van der GroefBadorrek, z.; G. M. WillemseVeldt, z. Overleden: 5 Juli: G. van Santé, 82 j., Pijntorenstraat. 6 Juli: S. Zwarteveen-Kuipers, 48 j., Kamperlaan. J. W. Hoos-Verkerk, 50 j., Vredenrjjkstraat. J. A. Menke, 64 j., Ged. Oudegracht. C. Lams-van der Ham, 55 j„ Harmenjansstraat. R. M. O. Ketzlich, 28 jKamperlaan. J. J. C„ 8 j„ d. van J. L. Stijnman. Kamperlaan. 7 Juli: A. Broek man, 52 j Witte Heerenstraat. M. C Gouda- Prenen, 47 j„ Schermerstraat. A. A. Verhagen- de Paauw. 92 j.. Gasthuissingel. M. Ilbrink-Wa- gcuaar, 68 j.# Middenweg. Het Roode Kruis zorgt voor herstellende militaire patiënten. Zooals onlangs medegedeeld heeft het Neder- landsche Roode Kruis van mej. M. I. H. Bunge de beschikking gekregen over haar buitenplaats Het Kareool te Aerdenhout, voor de inrichting van een herstellingsoord, waar herstellende en reeds als hersteld ontslagen militaire patiënten geheel kosteloos kunnen worden opgenomen, tot zij weer volkomen in staat zullen zijn om hun dagelijksche bezigheden te hervatten. Voor opneming in dit herstellingsoord van het Roode Kruis komen in aanmerking: le. Herstellende Nederlandsche militairen, offi cieren zoowel als minderen, die lijden aan de lichamelijke gevolgen van de oorlogsactie voor zoover zij aan de zorgen van den Militairen Ge neeskundigen Dienst gedurende het tijdperk van 9 Mei tot 15 Juli 1940 waren toevertrouwd; 2e. In aanmerking komen ook militairen die na de oorlogsdagen hersteld zijn ontslagen door den M. G. D. of door den corpscommandant uit den militairen dienst zijn ontslagen en die na de demobilisatie als burger in hun woonplaats zijn teruggekeerd. Aanvragen om opneming in het herstellings oord van het Roode Kruis door belanghebbenden van deze laatste categorie dienen zoo spoedig mo gelijk schriftelijk te worden Ingediend bij den hoofdcommissaris voor het ziekenhuiswezen van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27, 's-Gravenhage, onder overlegging van een aanbevelingsbrief van den burgemeester van de plaats hunner inwoning en van een medisch at test van een arts uit hun woonplaats. G. VAN SANTÉ t Vrijdag is in den ouderdom van 82 jaar over leden de heer G. van Santé, te Haarlem, bestuurs lid van de afd. Haarlem van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering der ge vangenen. Deze functie heeft de heer van Santé tal van jaren vervuld met de grootste toewijding. Uit hoofde van zijn functie als bestuurslid was hij celbezoeker; hij bezocht nog wekelijks de ge vangenen, niettegenstaande zijn hoogen leeftijd en ook had hij toezicht op dc voorwaardelijk ver oordeelden. De overledene was een groot philantroop: hij deed in stilte veel goed. Met den heer van Santé is een man heenge gaan, die op voorbeeldige wijze de naastenliefde beoefende. De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag a.s. te half 12 op de (oude) Alg. Begraafplaats te Haarlem. WERKLOOZE GEDEMOBILISEERDEN Naar wij vernemen is de datum, voor welken werklooze of werkloos geworden gedemobiliseerden te Haarlem zich moeten aanmelden bij den burge meester uitgesteld van 8 tot 15 Juli a.s. VERKEERSINSPECTIE NOORD-HOLLAND VERPLAATST. Met ingang van Maandag 8 Juli is het bu reau van de Rijksverkeersinspectie, district Noord-Holland te Haarlem voor de behandeling van aanvragen betreffende rijvergunningen en motorbrandstofdistributie verplaatst naar Haze- paterslaan 34, hoek Dreef, Haarlem.' Het telefoonnummer is van dien datum af: 18146. WANDGEDIERTE ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Zuivering Onderneming „R A D IC A A L" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 Waar anderen faalden, slaagden wij. (Adv. Ingez. Med.) SANTPOORT TERAARDEBESTELLING J. DE DOOD. Onder veel belangstelling heeft Zaterdagmid dag op Westerveld de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. de Dood. gep. stuurman ter koopvaardij, op 70-jarigen leeftijd hier overleden. Aanwezig waren mr. J. H. Meyer, L. Gorter. G. de Jonge, voorzitter der Ned. Herv. Evangeli satie alhier. C. Lehman. J. Wezenaar. S. en B. W Bontekoe, Chr. A. van Dijk, F. J. van Dusschoten. J. H. Joustra, G. Meerhoudt G. J. Westen broek e.a. De zoon van den overledene zeide dat zijn vader, na een leven van hard werken, wilskracht en plichtsbetrachting, nu de rust had gevonden. De schoonzoon, de heer J. Brands alhier, hield daarna een toespraak en besloot met twee ver zen van Gezang 83: „God, enkel licht" Onder de tonen van het Largo van Handel werd de baai- uitgedragen. Bij de groeve heeft een aantal per sonen, die vroeger onder den overledene hebben gevaren, een bloemstuk neergelegd, terwijl een hunner een kort woord sprak. Namens de Ned. Herv. Evangelisatie heeft oud zendeling Lasschuit eenige verzen uit Openbarin gen 21 gelezen en daarna gesproken. De zoon dankte voor de belangstelling. BLOEMENDAAL DE 70e VERJAARDAG VAN EtfN HEER H. F. TILLEMA. Ter aanvulling van wat wij reeds meldden over de viering van den 70en verjaardag van den heer H. F. Tillema op Vrijdag j.l. nog het vol gende De heer Tillema ontving telegrammen en ge- lukwenschen van den secretaris-generaal van h?t departement van Onderwijs, van de groote woningvereenigingen te Groningen; van de Wo- ninginspectrice aldaar; van den oud-directeur Plantentuin Buitenzorg; prof. dr. Docters van Leeuwen; van oud-directeuren van Gemeente werken en Volkshuisvesting te Semarang; van den voorzitter van het Koloniaal Instituut, ook van den secretaris; van het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie: van Prof. van der Wielen, hoog leeraar in de Pharmacie; van een oud-Belgisch vluchteling in 1914 te Paterswolde, waar de heer Tillema toen woonde, gestrand; gelukwenschen uit zijn geboortedorpje in Friesland; van zijn ouden medewerker bij zijn uitgaven, den boek drukker Uden Masman. Voorts ontving dc heer Tillema persoonlijk be zoeken van oud-Semarangsche vrienden: mevr. van Deventer en den heer J. E. Stokvis, oud- hoofdredacteur van „De Locomotief" thans Jid van de Tweede Kamer; bestuursleden van „Oost en West", prof. dr. Holleman, de heer Wesselink, oud-directeur der K. P. M. Laat in den avond kwam nog een telegram van den oud-gouverneur-generaal van Ned.-In dië. mr. D. Fock. Van de vele bloemstukken zij vermeld een zeer groot van de Kon. Vereen. Oost en West. AERDENHOUT Aerdenhoutsche Kleuterschool. Afscheid Mevr. M. A. van de PolLibourel. In tegenwoordigheid van het bestuur, talrijke ouders en alle kinderen heeft mevr. M. A. van de PolLibourel, in verband met haar huwelijk, bij het eindigen van dit schooljaar Zaterdagochtend afscheed genomen als hoofd van de Aerdenhout sche Kleuterschool. Zij werd om elf uur des och-i tends in de school ontvangen en eerst toegespro* ken door den voorzitter van het bestuur, prof, dr. N. H. Swellengrebel, die eraan herinnerde, dat zij zes jaren geleden, tezamen met mej. J. Schoe- maker. bij de oprichting van de school de lessen begon. Spr. verklaarde, dat het vertrek van mej Libourel een onherstelbaar verlies voor de school beteekende, niet omdat zij niet onmisbaar zou zijn, maar omdat iemand van een sterke, duide lijk omlijnde persoonlijkheid niet te vervangen is. „En gij zijt", aldus spr., „zulk een persoonlijk heid en daardoor hebt gij een zeer bijzonderen invloed op onze school gehad. Als ik enkele sail lante punten noemen mag, dan is daar de in uw persoon zoo gelukkig vereenigde artisticiteit en wetenschappelijke zin. De artisticiteit, die onder andere in de pictoriale bezigheid van vele leer lingen door uw kunstzin gestimuleerd uiting vond. De wetenschappelijke zin, die zich in uw fijne psychologische analyse manifesteerde: w« hoeven slechts te denken aan het door u gecreëer de werk onder de oudere leerlingen en in later jaren aan uw rapporten, fijne „portraits par- lés", die ik steeds heb moeten bewonderen. En tenslotte waren uwe tentoonstellingen een lust voor het oog. waarachter de diepere waarde, die erin lag, naar ik vrees voor velen schuilging een combinatie van deze uwe beide geestes- aspecten. En daarom zeg ik hét met volle over tuiging: uw heengaan is ons een niet te herstel len verlies. Met dankbaarheid voor uwe persoon lijkheid, die ge ons ongereserveerd hebt gegeven, maar met droefheid laten we u trekken". Spr. besloot met hartelijke gelukwenschen uit te spre ken namens het bestuur aan mej. Libourel en haar echtgenoot met hun huwelijk Mevr. A. Boot—Dirks bood vervolgens namens het bestuur een geschenk aan, waarna mevr. C. baronesse van der Feltz—Lotsy namens de ouders woorden van hartelijken dank sprak en even eens een geschenk aanbood. Mevr. van de Pol— Libourel dankte allen voor de vriendelijke woor den, welke gesproken waren, in het bijzonder den voorzitter. De kinderen boden het scheidend hoofd bloemen aan en een album met dingen, door henzelf vervaardigd. HEEMSTEDE Het Schoolzwenifeest. Het door H.P.C. georganiseerde schoolzwem- feest van de Heemsteedsche scholen is een groot succes geworden. Er was een record aantal in schrijvingen binnengekomen. Niet minder dan 175 jongens en meisjes namen deel. De deelnemende scholen waren de Voorwegschool, de Crayenester- school, de Nic. Beetsschool, de Dreefschool en de Bosch en Hovenschool voor zoover het de lagere scholen betreft en de Bosch en Hoven- en Bron stee-ulo-scholen. De uitslagen der persoonlijke nummers waren als volgt: 25 Meter schoolslag voor meisjes L.O. tot en met 11 jaar: 1 Jarnie Bonkenburg 25 sec., 2 Liesbeth de Ruig 25.4 sec., 3 Fiep Stijger 25.8 sec. Zelfde nummer voor meisjes van 12 jaar en ouder: 1 A. Both 21.8 sec., 2 St. Dekker 21.9 sec., 3 R. de Ridder 22.5 sec. 25 Meter schoolslag voor jongens L.O. t.m. 11 jaar: 1 J. ten Hage 24.1 sec., 2 W. ten Wolde 24.3 sec,, 3 T. Hagedoorn 24.6 sec. Zelfde nummer voor jongens van 12 jaar en ouder: 1 Wim Hoep 21.9 sec., 2 J. de Groot 22.6 sec.. 3 D. Grimmon 22.8 sec. 25 Meter schoolslag voor meisjes U.L.O. t.m. 14 iaar: 1 J. v. d. Heuvel 20.8 sec., 2 N. de Geest 21.8 sec., 3 B. van Geelen 22.3 sec. Zelfde nummer voor meisjes van 15 jaar en ouder? 1 N. de Hoop 20.6 sec., 2 J. Sierhuis 25.9 seconden. 25 Meter schoolslag voor jongens U.L.O. t.m. 14 iaar: 1 L. Dammers 21 sec., 2 Nessen 21 sec., 3 K. Löb 21.1 sec. Zelfde rummer voor jongens van 15 jaar en ouder: 1 J. Senft 19.9 sec., 2 R. Eldik 20.4 sec., 3 H. Weyntjes. 25 Meter vrije slag voor meisjes L.O.: 1 St. Dek ker 17.7 sec., 2 A. Both 19.1 sec., 3 v. Bockom Maas 19.7 sec. 25 Meter vrije slag voor jongens L.O.: t.m. 11 iaar: 1 W. ten Wolde 24.1 sec., 2 J. ten Hage 24.4 sec.. 3 H. Repelius 25.6 sec. Zelfde nummer voor jongens van 12 jaar en ouder: 1 W. Hoep 16.1 sec., 2 J. Slot 18.8 sec., 3 T. Masurel 20.2 sec. 25 Meter vriie slag voor meisies U.L.O.t.m. 14 iaar: 1 N. de Geest 15.8 sec., 2 B. van Geelen 19.1 sec.. 3 J. v. d. Heuvel 22 sec. Zelfde nummer voor meisjes van 15 jaar en ouder: 1 H. Bakker 15.6 sec. 2 B. Helleganger 17 sec.. 3 J. Eynthoven 17.5 sec. 25 Meter vrije slag voor jongens U.L.O. t.m. 14 iaar: 1 H. Nessen 16 9 <;ec.. 2 P. van Waveren 17.5 sec.. 3 J. Schreurs 17.9 sec. Zelfde nummer voor jongens van 14 iaar en ouder: 1 F. de Gerst 12.6 sec., 2 Th. Fraay 15.1 sec. en 3 N. Duinker 16.1 sec, DE ESTAFETTES. De 4 maal 25 Meter vrije slag estafet tes voor de schoten, hadden het volgende resultaat: Jongens L.O.: 1 Crayenesterschonl 1 m. 28.9 sec., 2 Nic Tlpptpschool 1 m 31.2 sec., 3 Dreefschool 1 m>rt 31.4 sec. Meisies L.O.: 1 Dreefschool 1 min. 30 sec.. 2 \rip ■Rpptsspt>onl 1 min. 42 sec. Meisies ITT,.O.- 1 Bronsteeschoo] 1 min. 6.3 sec. 9 Bosch en Bovenschool 1 min. 14 sec. Als biizondere attractie stond oo het programma een demonstratie van de Heemsteedaehe Reddings brigade met als hoogtepunt een redding uit een ge sloten auto. Nadat eenige grenen waren «edemon- streei-d door een groot aantal leden van de brigade werd de auto te water gelaten: eerst demonstreerde men de redding van een non uit de gezonken auto. Daarna ging de heer Abrahams in de auto. Deze werd opm'euw te water feh'-arht en geheel onder- gpdomneid. De heer A. J. Meüerink snrak onder win de bezoekers toe en gaf daarbij verschillende raadgevingen. Gedurende vier minuten bleef de heer-Abrahams m de auto: toen kon hii het portier openen en het voertuig verlaten Een luid applaus van het pu bliek weerklonk. Hierna volgde rn» een korte demonstratie van de zwemslagen door H PC. waarna de heer Versnoor, als voorzitter van de commissie schoolzwemfeest '940. de vele prijzen uitreikte. RUIM f 8000 VOOR nF GETEISTERDE GEBIEDEN. Begunstigd door fraai zomerweer trok Zater dag een groote schare van dames en heeren er op uit om te collecteeren voor de geteisterde gebie den. En zoo goed als overal in den lande het geval zal zijn. was men ook hier vrijgevig. Enkel in de bussen was de opbrengst ruim f 5700 terwijl per giro al binnen was gekomen ruim f 2300. zoodat het totaal bedrag thans is ruim f 8000. Dit is een voorloopige opgave, daar stellig nog wel eenige posten per giro of op andere wijze verwacht worden. Tevens kan worden gemeld, dat aan meubilair ,d. reeds 18 vrachtauto's aan het comité konden worden doorgezonden: heel wat, maar stellig niet te veel. De K.V.V. Haarlem neemt nog gaarne goederen voor het mooie doel in ontvangst. ZANDVOORT DOODELIJK ONGELUK. De 28-jarige dr W.. officier van gezondheid, reeds 's nachts op de Boulevard Favauge in volle vaart met zijn motorrijwiel tegen een stapel stee- nen op. Hij werd op slag gedoood.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2