FLITSEN Tandentrekken N.V. „GRANITO" Tlieuwe ixe%atdettia%ea /erordening betreffende het verduisteren. Luisteren naar vreemde zenders verboden. NIEUWE SERIE No. 42 ifAANDAG 8 JUEI 1940 TT A A REE M'S D A G R E A Vermogens kunnen verbeurd verklaard worden. Maatregelen in het Verordeningenblad afgekondigd. 1. Zegt dat het heusch geen pijn doet en dat hij die losse tand er in een oogenblikje uit heeft. Het A. N. P. meldt: In het Verordeningenblad (no. 9) is afgekon digd een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter be scherming van de Nederlandsche bevolking te gen onjuiste berichten. De verordening luidt: 1. Door middel van de radio mogen slechts uitzendingen beluisterd worden, die uitge zonden worden: 1) Door zenders binnen het door de Duit- sche weermacht bezette Nederlandsche ge bied; 2) Door zenders binnen het Groot-Duit- sche rijk met inbegrip van het protectoraat Bohemen en Moravië, alsmede van het gou vernement-generaal voor het bezette Pool- sche gebied; 3) Door zenders, die aangesloten zijn op een van de onder nummer 1 en 2 genoemde zenders. 2. 1) Hij, die een anderen dan de in para graaf 1 opgesomde zenders opzettelijk beluistert wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 2 jaar en met geldboete van ten hoogste 100.000 gulden of met een van deze straffen. In bijzonder ernstige gevallen kan ge vangenisstraf van ten hoogste 10 jaar en een geldboete van onbeperkte hoogte of een van deze straffen uitgesproken worden. 2. De gebezigde ontvangtoestellen moeten in elk geval verbeurd verklaard worden. 3) Hij, die berichten, die hij,, direct of indirect door een, ingevolge alinea 1, verboden handeling verkregen heeft, opzettelijk verspreidt, valt even eens onder de strafbepalingen van alinea 1. 4. Handelingen, in alinea 1 of 3 genoemd, wor den als misdrijf beschouwd. 3. 1) De strafvervolging op grond van para graaf 2 vindt slechts plaats op bevel van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied. 2) Het bevel ingevolge alinea 1 is aan geen termijn gebonden; het kan zich bepalen tot be paalde personen. 4 Deze verordening treedt in werking op den dag van afkondiging (dus 6 Juli). N. BOERKOEL - Aelbertsbergstraat 80 Telef. 14028 - Zaak: Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN Strak van lijn, soepel van prijs." (Adv. lngez. Med.) 4. Slaagt eindelijk, zet zich schrap en zegt vroo- lijk: nou, daar gaat ie. 5. Trekt hard, waardoor het touwtje van den tand afglijdt. 6. Roept hulp van moe der in, komt terug en ont dekt, dat Junior er genoeg van heeft en verdwenen is. Vervoer van personen en goederen wordt nader geregeld. Verordeningenblad no. 9 dat Zaterdag versche nen is, bevat het vierde uitvoeringsbesluit van den secretafis-generaal van het departement van wa terstaat betreffende het vervoer van personen en goederen. Dit besluit bevat o.m. de volgende be palingen: De vergunningen voor autobusdïeasten en groeps- vervoer zoowel binnen een gemeente als in meer dan één gemeente, verleend krachtens de wet autovervoer personen, worden met ingang van een nader door den secretaris-generaal van het de partement van waterstaat vast te stellen tijdstip ingetrokken. Van deze intrekking zijn uitgezonderd de ver gunningen ten aanzien van welke de commissie vergunningen personenvervoer beslist dat hun ge- heele of gedeeltelijke instandhouding is geboden tot het behoud van noodzakelijke vervoergelegen- heid voor personen. Ter voorziening in de noodzakelijke vervoergele- genheid kan de commissie tijdelijke vergunning verleenen. Toestemming als bedoeld in artikel 43 van de wet autovervoer personen voor toerwagenritten en ongeregeld vervoer kan slechts worden verleend door den rijksinspecteur van het verkeer, ook in geval van vervoer binnen één gemeente, indien niet op andere wijze ofwel slechts op onevenredig be zwarende wijze in het vervoer kan worden voor zien. Van de beslissingen, ingevolge een der voor gaande bepalingen genomen, staat binnen 14 da gen na de beslissing schriftelijk beroep open bij den secretaris-generaal van het departement van waterstaat. Ten bewijze, dat aan den houder van een autobus een toestemming is verleend, dient op de voorruit van de autobus een door of vanwege den rijks inspecteur van het verkeer gewaarmerkt herken- ningsteeken te worden gevoerd. Gedurende het tijdvak liggende tusschen de in werkingtreding van dit besluit en het hierboven genoemde tijdstip zal vervoer met autobussen slechts zijn toegestaan, indien de voertuigen door of vanwege den inspecteur-generaal van het ver keer tot dat doel zijn toegelaten en zij voorzien zijn van een herkenningsteeken. (ANP). Bescherming van deviezen, belasting en douanerechten. Onder intrekking van een vorige verordening ter zake heeft de Rijkscommissaris bepaald (Vc - ordeningenblad no. 9) De uitvoering van de bepalingen van de devie- zenverordening van 24 Juni 1940 (Verordeningen blad no. 27/1940) en van de hierover nog uit te vaardigen uitvoeringsvoorschriften berust, be halve bij de daar genoemde ambtenaren, ook bij de ambtenaren van het Duitsche deviezenbe- schermingscommando. Ambtenaren van de bureaux van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied zijn bevoegd om in het bezette Nederlandsche gebied een onderzoek in te stellen, dat noodig is voor de opheldering en het ten einde brengen van in het rijksgebied aanhangig te maken op- sporings- en strafzaken in aangelegenheden van deviezen, belasting en douanerechten. (ANP.) BRIDGECLUB ROSEHAGHE. De zomer-competitie voor de leden van de B. C. Rosehaghe is begonnen om een fraaie wissel-coupe. Er wordt gespeeld volgens Howell-systeem over 10 ronden. Na 4 ronden is de stand van de 10 koppels: Heeren KlaseboerReqouin 184V2 m.p.; heer en mevr. Abbe 173 m.p.; mej. Gulhke en heer v. Kes- sel 170'/2 m.p.; mevr. v. d. Ham en.heer v. Soest 1421/2 m.p.; mevr. Heins en heer Boeree 138'e m.p. heer en mevr. Machielso 136 m.p.: heeren Kuiper- v. Wees 1351/- m.p.; dames ErdtsieckMachielse 1331/2 m.p.; heeren De Lange en Part 129 m.p.; mevr. v. Zanten en heer Munsterman 116'/; m.p. aar was een Nederlander, die het eigen land in zijn vacantie sinds eenige jaren ontrouw geworden was. De befaamde reislust, die in zijn volk gevaren was, had zich ook van hem meester gemaakt en hij placht de grenzen over te trekken om in vreemde landen verstrooiing voor den dagelijkschen ar beid te zoeken. Hij had gestaan aan het smalle strand van verre meren met hoog oprijzende kusten, hij had de eeuwige sneeuw van zijn berg schoenen geschud en groote rivierbooten hadden hem gevoerd langs rotsachtige oevers. Kortom: hij had veel gezien en vele indrukken met zich meegenomen. Toen kwam er een oogenblik, dat dat alles niet meer mogelijk was. Weer brak de vacantietijd aan en weer maakte de reislustige Nederlander zich tot reizen op, want thuisblijven wilde hij niet. Hij had de lof zangen op het eigen land gehoord en verstaan en ook den raad de vacantieplannen te handhaven. Dus zocht hij in zijn heiligdom, de rommelkast, zijn trouwen reismakker, den verweerden en ge- deukten koffer, op en wischte er het stof af, dat er precies een jaar op gelegen had. Even bleef zijn blik rusten op de etiketten van de hotels uit verre streken. Hij zag er bergtoppen op, een wa terval en de vlag van een land met donkere vrou wen en woeste weidegronden. En een wijle ging een vleug van lichte heimwee door hem heen. Toen trok die Nederlander op een schoonen zomerdag er op uit. De eerste dagen bleef hij dicht bij huis. Hij vertoefde aan de heerlijke Hol- landsche kust. waar nog de stilte heerschte van het voorseizoen. Het geluk was met hem, want er was zon in overvloed, zoodat de steedsche bleek heid geleidelijk weghakte van zijn gelaat. Uren lang lag hij op het strand en het verveelde hem nimmer, want de zee, het zand en de duinen schokken hem steeds nieuwe voldoening. Maar de Nederlander wilde zich niet tot de kust bepalen en zoo trok hij na een paar dagen dieper het binnenland in. Eerst reisde hij naar het centrum des lands en vandaar in Zuidooste lijke richting. Een grijsgroen trammetje, dat vele haltes aan deed. voerde hem door een vredig landschap van grasgrond en boomgaarden naar een plaatsje, dat een poëtisch gestemd dorpeling eenmaal de „parel aan de kroon der Stichtsche lustwarande" ge noemd had. Daar, in het door bosschen omsloten Doorn, streek hij neer om zeven dagen van de verkwikkingen der Hollandsche landelijkheid te genieten. Hij zwierf er door de bosschen met hun nimmer verdorrend groen, hij snoof de zoele dennengeur in lange teugen op en hij voelde zich een overgelukkig mensch. Hij zag den groenen specht zijn roffel op de berkenstammen slaan, hij bespiedde het schichtige haas, toen het de snuit met de lange ooren nieuwsgierig boven een plukje groen uitstak en hij tuurde heel lang naar den buizerd, die „biddend" boven de sparrekruinen naar prooi speurde. Hij peddelde langs den Aus- terlitzschen weg met zijn wilde weelde van heide aan weerszijden en ook reed hij langs de boorden van den waardigen Rijn, waar de oer-Hollandschc vergezichten hem bovenmate boeiden. Hij kuierde over het pittoreske plein van zijn vacantiedorp, waar de gezellige pomp en het Gothisehe kerkje aan lang vervloden tijden herinnerden. En 's avonds was hij te vinden in een stillen tuin met aucuba's en coniferen en één rijzigen spar, die ouder en hooger was dan al het geboomte er omheen. Dan genoot hij zwijgend van de wel dadige rust, die uitgaat van den Hollandschen zomeravond. Zeven dagen vertoefde de Nederlander in een paradijs, waar hij een jaar tevoren nog achteloos door gesneld was. En heimelijk voelde hij zich wat beschaamd dat hij zoo weinig aandacht had be steed aan de kostbaarheden van den eigen ge boortegrond. Een grijsgroen trammetje, dat vele haltes aan deed. schokte door een landschap van boomgaar den en weilanden met glanzend bont vee. Het telde onder zijn passagiers een man, die van vacantie terugkeerde. Die man staarde peinzend naar buiten en prees zich gelukkig inwoner te zijn van het kleine landje met zijn groote schoonheid. 2. Vastbinden van het touwtje blijkt niet zoo eenvoudig, omdat Junior geen moment stil staat. 3. Is bijna geslaagd, als Junior zijn .mond niet meer open kan houden en gevoelig toebijt. Nieuwe bepalingen. 's-GRAVENHAGE, 6 Juli A.N.P. Het Verorde- jngenblad voor het bezette Nederlandsche ge- ed (no. 9) bevat o.a. een verordening van den jjkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ebied betreffende het verduisteren. Deze verordening luidt als volgt: Algemeene bepalingen. 1. Het verduisteren geschiedt ten behoeve van e verdediging van het land en van de bescher- ïing van het leven en het eigendom der burger- evolking tegen luchtaanvallen voor den duur an den oorlog. 2. (1) De eigenaar is in beginsel verantwoor- elijk voor het verduisteren. (2) Hij, die de te verduisteren zaak, inrichting, föning en dergelijk daadwerkelijk in zijn bezit eeft (bijv. bezitter, huurder enz.) is in plaats (an den eigenaar verantwoordelijk. (3) De eigenaar van die zaak, inrichting enz., |ie verduisterd moet worden, moet lederen maat- iegel van dengene, die verantwoordelijk is, dul- Jen, die voor de uitvoering van de verduistering loodig is. 3. De kosten van het verduisteren worden .ge- ragen door dengene. die verantwoordelijk is voor et verduisteren, tenzij uit wettelijke bepalingen f uit contractueele verplichtingen iets anders olgt. 4.. Voor de uitvoering van de verduisterings- naatregelen mogen geweven stoffen alleen ge- ruikt worden in het geval, dat met andere ver- uisteringsmiddelen (verduisteringspapier, afslui- en van vensters enz.) een daadwerkelijke en uurzame uitvoering ven de verduisteringsmaat- egelen niet mogelijk is. I 5. Er moet dagelijks tusschen zonsondergang II zonsopgang verduisterd worden Bijzondere bepalingen. 5 6. De verduistering ten behoeve van de lucht- lescherming moet worden toegepast op alle za ten. inrichtingen, gebouwen, verkeersmiddelen en ichtbronnen. voor zoover door deze of uit deze icht naar buiten kan dringen. 5 7. Alle gebouwen en woningen moeten zoo ver- uisterd worden, dat er geen licht naar buiten ringt. 5 8. Alle lichtbronnen, welke gemist kunnen foraen. moeten buiten werking gesteld worden. Slice lichtreclame en verlichting van uitstalkas- en moet uitgeschakeld worden. Voor zoover uit wendige verlichting dringend vereischt is, moet leze zoo verduisterd worden, dat vanaf 500 meter ïoogte in loodrechte en schuine richting geen ichtschijnsel meer waargenomen kan worden. 9. Bij alle verkeersmiddelen (motorrijtuigen, poortreinen, trams, schepen, enz.) moet de in wendige verlichting volkomen worden afge- chermd, opdat geen lichtschijnsel naar buiten alt. 10. Alle verkeersmiddelen (met inbegrip van ietsen) moeten van afgeschermde verlichting worden voorzien, en wel: (1) De voorlampen der voertuigen moeten zoo vorden afgeschermd, dat slechts een horizontale ipening van 58 cm lengte en 1 cm hoogte in het nidden het licht naar buiten laat schijnen. (2) De voorlampen van fietsen moeten zoo wor- len afgeschermd, dat slechts een horizontale ipening van 35 cm. lengte en lcm. hoogte in de inderste helft het licht naar buiten laat schij- len. (3) De achter- en stoplichten moeten bij alle roertuigen, met inbegrip van fietsen, naar boven tfgeschermd blijven branden. (4) Richtingaanwijzers mogen worden gebruikt. (5) motorrijtuigen rijden op open straatwegen net afgedekte voorlampen en zoeklicht. Bij ver- ;eer van tegengestelde richting en in bebouwde rammen moeten de stadslichten aangestoken worden. Het rijden met parkeerlichten is verbo den. (61 Parkeerende voertuigen moeten naar voren en naar achteren door afgeschermde lichten eichtbaar zijn. (7) Voor de voorverlichting van voertuigen met- inbegrip van fietsen, mag alleen wit of geel licht gebruikt worden; licht van andere kleur (blauw, rood, groen, enz.) is verboden. Als achterlicht mag rood licht gebruikt blijven worden. II. Het doen ophouden van de openbare elec- triciteits- en gasvoorziening ten behoeve der verduistering is verboden. Overgangs- en slotbepaling. 5 12. De controle op het verduisteren geschiedt door de bevoegde Nederlandsche politie-organen. Aan mogelijke directe instructies van Duitsche politieorganen moet ook dan gevolg gegeven wor den, wanneer deze in strijd zijn met instructies van de op zichzelf bevoegde Nederlandsche po litieorganen. 13. (1) Hij, die in strijd handelt met bepalin gen van deze verordening, wordt gestraft met een geldboete van hoogstens 150 gulden of met 'hech tenis van hoogstens 4 weken. (2)Het in strijd handelen als bedoeld in alinea 1 moet als een overtreding worden beschouwd. 14. Alle in Nederland uitgevaardigde voor schriften en regelingen betreffende het verduis teren treden buiten werking, voor zoover zij in strijd zijn met de bepalingen van deze verorde ning: hiervan zijn uitgezonderd de bijzondere be palingen voor de Duitsche weermacht. 15. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging (6 Juli). Registratie van motorrijtuigen e.d. Het Zaterdag uitgegeven verordeningenblad (no. 9) bevat de volgende verordening van den secretaris-generaal van het departement van wa terstaat, betreffende de registratie van vrachtauto's tractoren en landbouwtractoren. Artikel 1. Als vèr voer middel, waarop deze ver ordening betrekking heeft, worden aangewezen: 1. Motorrijtuigen, opleggers en aanhangwagens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot vracht- of vee- Vervoer; 2. Motorrijtuigen, uitsluitend bestemd tot het Voortbewegen van opleggers, aanhangwagens of andere voertuigen (tractoren); 3. Landbouwtractoren. Artikel 2. Houders van in artikel 1 genoemde vervoermiddelen zijn verplicht var dat houder schap binnen drie dagen na het in werking treden van deze beschikking aangifte te doen, ongeacht of de vervoermiddelen al of niet voor onmiddellijk ge bruik gereed zijn. Artikel 3, Het doen inschrijven geschiedt door invulling en onderteekening van een inschrijvings formulier (dat kosteloos verkrijgbaar is bij de dis tributiediensten en door opzending van dat formu lier aan het centraal bureau voor de statistiek, bu reel verkeer Oostduinlaan 2, te 's Gravenhage. Artikel 4. Met betrekking tot overtreding van de voorschriften van dit besluit is van toepassing het bepaalde in de artikelen 3. 4. 5 en 6 van de wet gebruik vervoermiddelen 1939. (A.N.P.). VEILINGOMZETTEN TE AALSMEER, (A.N.P.) In het Zaterdag verschenen Veror deningenblad voor het bezette Nederlandsche ge bied (no. 9) is afgekondigd een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende het verbeurd verklaren van vermogens. Deze verordening luidt: I. (1) Het vermogen van personen of ver- eenigingen, die oen streven dat gericht is tegen het Duitsche volk of het rijk bevorderd hebben, bevorderen of van wie mag worden aangenomen, dat zij zulk een streven in de toekomst zullen bevorderen, kan geheel of ten deele verbeurd verklaard worden. (2) Het zelfde geldt voor goederen, die ter bevorde ring van het in alinea 1 genoemde streven gediend hebben, dienen of geschikt zijn om te dienen. 2. (1) De organen der Duitsche veiligheids politie kunnen ter voorbereiding van de verbeurd verklaring een vermogen, een goed of een recht voorloopig inbeslagnemen De inbeslagneming geschiedt door openbare bekendmaking of door schriftelijke mededeeling aan den eigenaar van het vermogen, den directen bezitter van het goed of den eigenaar van het recht. (2) De organen der Duitsche veiligheidspolitie kunnen tegelijk met of na de inbeslagneming een voorloopigen beheerder voor het inbeslaggenomen vermogen, het inbeslaggenomen goed of het in beslaggenomen recht aanstellen. De voorloopige beheerder kan de gewone, in het kader van een behoorlijk beheer passende maatregelen nemen. (3) Door de inbeslagneming verliezen de in alinea 1, tweeden zin, genoemde personen de be voegdheid om over het inbeslaggenomen e zonder goedkeuring van het orgaan, dat de inbeslagne ming heeft bepaald, of in het geval dat een voor loopige beheerder aangesteld is. van den voor loopigen beheerder, te beschikken. (4) Wanneer van een inbeslaggenomen goed of van een inbeslaggenomen recht in een open baar register ten behoeve van het rechtsverkeer aanteekening wordt gehouden, moet de inbeslag neming op eisch van het orgaan, dat de inbeslag neming heeft bepaald, of in het geval dat een voorloopige beheerder is aangesteld, van den voorloopigen beheerder, terstond kosteloos in het register worden aangeteekend. (5) Een inbeslaggenomen goed of een inbeslag genomen recht kan niet te goeder trouw verkre gen worden, wanneer ten aanzien daarvan een aanteekening, als in alinea 4 vermeld, bestaat of de inbeslagneming openbaar bekend is gemaakt. (6) De inbeslagneming moet worden opgeheven, wanneer zij naar het oordeel van het orgaan dat de inbeslagneming bepaald heeft met het oog op de omstandigheden van het geval, noodeloos of onmogelijk is geworden. De opheffing van de in beslagneming geschiedt op dezelfde wijze, als waarop de inbeslagneming is geschied (alinea 1, tweede zin). Is een aanteekening, aangeduid in alinea 4, geschied, dan moet deze terstond koste loos worden doorgehaald. 3. Bevindt zich een goed op het tijdstip van de inbeslagneming daarvan rxiet in het daadwerke lijk bezit van den eigenaar, dan kan het niet ver beurd verklaard worden, wanneer de eigenaar binnen één maand aan den hoogeren S.S.- en politieleider, of in het geval dat een voorloopige beheerder is aangesteld aan dezen, van zijn recht kennis geeft, tenzij de eigenaar de bedoeling heeft gehad door de overgave van het goed het in 1 genoemde streven te bevorderen. 4. (1) De verbeurdverklaring geschiedt bij be schikking van den Rijkscommissaris of van de door hem aangewezen instanties; de verbeurd verklaring wordt van kracht door de openbare bekendmaking of door de mededeeling daarvan aan den betrokkene. 2, alinea 4, vindt overeen komstige toepassing. In 950 gemeenten in Nederland werd Zaterdag de Nationale Collecte ten bate van het Hulpcomité 1940 gehouden. De Zilvertram bewees in Amsterdam goede diensten. Het A. N. P. meldtIn Aalsmeer loopen de veilingomzetten schrikbarend terug. In het ver streken half jaar bedroeg de omzet in de Cen trale Aalsmeersche Veiling 1.516.992. In de overeenkomstige periode van het vorg jaar 1.806.083. Er is dus een achteruitgang van 289.091. In „Bloemenlust" was de omzet over het afgeloopen half jaar ƒ1.137.137. tegen 1.360.921 in het eerste half jaar van 1939. Hier verminderde de omzet met (223.734, In totaal zijn dit half jaar. in vergelijking bij het eerste half jaar 1939 de veilingomzetten dus terugge- loopen met een bedrag van 512.875.—. DE RAAD VAN STATE De eerste verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechter- lijk gebied is Zaterdag afgekondigd in het 9e ver ordeningenblad. Paragraaf 1 daarvan luidt: De Raad van State geeft zijn schriftelijke adviezen ter /ake van geschillen van bestuur aan den secre taris-generaal van het ter zake bevoegde departe ment van algemeen bestuur. (ANP). (2) Het verberudverklaarde wordt aangewend voor doeleinden van algemeen belang in het be zette Nederlandsche gebied. De Rijkscommissaris vaardigt ten aanzien hiervan bijzondere voor schriften uit. 5. Vereenigingen van personen, van welke vereenigingen het vermogen wordt verbeurdver klaard, zijn ontbonden. Liquidatie heeft niet plaats. 6. (1) De aansprakelijkheid voor de schulden van den eigenaar van een verbeurdverklaard vermogen en voor de verplichtingen, die aan ver beurdverklaarde goederen en rechten verbonden zijn, blijft bestaan, voorzoover deze door de hoe grootheid van het vermogen of door de verkoop waarde der goederen en rechten gedekt zijn. Rechten op verbeurdverklaarde zaken blijven be staan. (2) In het geval dat de schulden de baten over treffen moet het verbeurdverklaarde overeenkom stig het geldende Nederlandsche faillissements- recht onder de ingevolge alinea 1 rechthebbende schuldeisehers worden verdeeld. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging (dus 6 juli). Maximumstraftwee jaar in de gevangenis of f 100.000 boete.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5