Engelsch eskader in de Noordzee aangevallen Vergoeding van oorlogs schade. MAANDAG S JULI 1940 HAAEIE M'S DAGE C A B 5 Duitsch legerberichl: Twee torpedojagers verloreneen kruiser zwaar beschadigd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: .Bij het eiland ttfight heeft een Duitsche motortorpedoboot een schip van 6000 bruto- registerton tot zinken gebracht. Gevechts eenheden van het luchtwapen zetten haar aanvallen tegen belangrijke militaire doe len in Zuid-Engeland met succes voort. In de haven van Falmouth gelukte het een koopvaardijschip van 8.000 brutoton door een voltreffer van middel-kaliber in brand te steken. In het middelste gebied van de Noordzee vie len onze gevechtsvliegers een eskader Brit- sche zeestrijdkrachten aan. Twee torpedo jagers werden zoo zwaar getroffen dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Een kruiser van 10.000 ton werd zwaar bescha digd. In het Kanaal gelukte het een hulpoor logsschip en een bewakingsvaartuig tot zin ken te brengen. De gisteren door vliegtui gen van het type Arada 196 zwaar bescha digde duikboot is intusschen eveneens gezonken. De bemanning is door Duitsche patrouillevaartuigen en vliegtuigen aan boord genomen. Nachtelijke vijandelijke bombardementen in Noord-Duitschland veroorzaakten slechts gerin ge schade. Britsche vliegers hebben Deensche visschersbooten met bommen en machinegeweer vuur zonder succes aangevallen. Een onbewa pend Noorsch schip is door een Britschen bom- treffer op het dek getroffen. Eenige leden van de bemanning zijn gedood. De vijandelijke verliezen bedroegen gisteren in totaal tien vliegtuigen, waarvan een drie in luchtgevechten, drie door de luchtdoelartïllerie en twee op den grond werden vernield. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn door eskaders der oorlogsmarine neergeschoten. Twee eigen vlieg tuigen worden vermist". Het Duitsche legerbericht van Zaterdag. Zaterdag maakte het opperbevel der Duitsche Weermacht bekend: ..Kapitein-luitenant Prien heeft met zijn duikboot op een tocht tegen den vijand, waar van hij zoo juist is teruggekeerd, in totaal 66.587 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. Dit is het grootste resultaat, dat tot dusverre op een enkelen tocht tegen den vijand bereikt is. Afdeelingen Duitsche vlieg tuigen hebben wederom in Zuid- en Midden- Engeland met goed gevolg vliegtuigen, haven en spoorweginstallaties en tanks aangevallen. Bij Plymouth zijn petroleumtanks in brand ge raakt en ontploft. Andere doeltreffende aan vallen waren gericht op Britsche oorlogs- en koopvaardijschepen. In het noorden van de Noordzee slaagden vliegtuigen van het type Ara- da 196 er in een vijandelijke duikboot tot zin ken te brengen en een tweede te beschadigen. In het Kanaal is een vijandelijk koopvaardij schip van 8.000 tot 10.000 ton tot zinken ge bracht, twee andere vrachtschepen, tezamen 8000 ton metende, werden beschadigd. Op verscheidene plaatsen aan de kust van Ne derland en België alsmede in Noord- en West- Duitschland hebben door den vijand neergewor pen bommen geen materieele schade van be- teekenis aangericht, doch wederom werden eenige burgers gedood. Vijf vijandelijke vlieg tuigen zijn neergeschoten door Duitsche ja gers, twee werden des nachts door afweerge schut neergehaald. Een luchtdoelbatterij der ma rine heeft bovendien aan de Westkust van Slees- wijkHolstein een Britsch vliegtuig van het type Handley Page neergeschoten. Een eigen vliegtuig ging verloren". Het Italiaansche legerbericht. Vliegtuig- en vlootbases op Malta bestookt. ERGENS IN ITALIë, 7 Juli (Stefani)Het 27ste legerbericht van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: „Onze eskaders bom menwerpers herhaalden gisteren opnieuw in snelle volgorde hun felle aanvallen tegen de vliegtuig- en vlootbasis van Malta. Alle doel witten werden met nauwkeurige trefzeker heid met bommen bestookt, waardoor in het gebied van het arsenaal van ver af duidelijk zichtbare branden ontstonden. Onze jachtvliegers hebben Engelsche jachtvlieg tuigen na een gevecht op de vlucht gedreven. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Noord-Afrika werden de vliegvelden van Tisnidda, Biremsa en Mersa Matroeh met zeer groot succes gebombardeerd. Vliegtuighangars, benzine-opslagplaatsen en zes op den grond staande Engelsche vliegtuigen werden getroffen. Bovendien werden gemotoriseerde colonnes ten Zuidoosten van Solium gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Oost-Afrika heeft ons luchtwapen, terwijl de versterking van de bezetting van Cassala wordt voortgezet, verkennings- en bombardements- vluchten gemaakt. Op het vliegveld van Aroma werd één. op het vliegveld van Goz Regeb werden zeven vijandelijke toestellen vernield. Daaren boven werd aan de inrichting aanzienlijke schade toegebracht. De vijand heeft een luchtaanval ondernomen op het vliegveld van Tobroek. Dooi de luchtafweer van de marine werden drie vlieg tuigen neergeschoten. Twee ledige koopvaardij schepen werden getroffen Fort Bardia is door Engelsche marine-eenheden aangevallen, waar door aan de militaire gebouwen slechts geringe schade werd toegebracht. Ons luchtwapen greep onmiddellijk in. Een vijandelijk oorlogsschip werd door bommen getroffen". Luchtaanvallen verijdeld. Het Italiaansche legerbericht van Zaterdag had den volgenden'inhoud: ..In Noord-Afrika bedrijvigheid van de snelle colonnes en de luchtmacht. Twee krachtige vijan delijke aanvallen op de versterkingen van Capuz- zo en Bir Sieman werden afgeslagen. Vier onzer jachtvliegtuigen ziin niet op hun basis terugge keerd, In Oost-Afrika hebben wij de bezetting van Cassala geconsolideerd. Een vijandelijke lucht aanval op de bajjs Lugh Ferrandi veroorzaakte geen enkele schade. Een Engelsche luchtaanval op de basis van Augusta werd verijdeld door snel optreden van luchtmacht en afweergeschut, waar door de vijandelijke toestellen van hun actie moesten afzien. Ook een aanval op Palermo werd verhinderd Vijandelijke vliegtuigen hebben ver scheidene bommen laten vallen op het vliegveld van Catania, waardoor een ledige loods getroffen werd en eenige slachtoffers onder het personeel van het veld vielen". Een ondernemende collectrice had bij de Nationale Collecte te Scheveningen een hengel aangeschaft, om daarmee ook den verst verwijderden candidaat voor een speldje te kunnen bereiken. Hitier keerde terug naar Berlijn. Hoe de Duitsche hoofdstad den Fiihrer ontving. Het D.N.B. meldde Zaterdag: De Führer en opperste bevelhebbber van de zegevierende Groot-Duitsche weermacht is te 15 uur in de rijkshoofdstad aangekomen. Daarmede keerde hij voor het eerst, sedert hij op 10 Mei de leiding van de operaties aan het front op zich had genomen, naar Berlijn terug. Te zijner verwelkoming waren aanwezig gene ra al-veldmaarschalk Goering, generaal Von Brau- chitsch, admiraal Rader, de plaatsvervanger van den Führer, rijksminister Rudolf Hess, de gouwlei der van Groot-Berlijn, rijksminister dr. Goebbels en met hen de hoogste vertegenwoordigers van weermacht, staat en partij- De bevolking van Ber lijn brak, toen zij den Führer zag, in een geest driftig gejubel uit en vergezelde hem op zijn weg langs de met bloemen bezaaide straten met storm achtige ovaties van vreugde en dankbaarheid. Toen de Führer aankwam begonnen alle kerkklokken van Groot-Berlijn te luiden. Een nader D.N.B. bericht meldt: Na zijn aankomst begaf de Führer zich toege juicht door de menschenmenigte, na de begroe tingsplechtigheid op het perron, naar het eere- bataljon voor het station. Hij liep langs de gelede ren. Het eere-bataljon bestond uit een compagnie van het leger, de luchtmacht en de marine. Dit laatste omvatte de bemanning van twee torpedo- bootjagers, die deelgenomen hadden aan de ge vechten in Narvik. Onder de formaties, die mede opgemarcheerd waren, zag men ook de Berlijnsche fascio met vaandels. De massa's toeschouwers op het stationsplein wuifden met honderdduizenden vlaggetjes. De Führer die gekleed was in zijn veldgrijze uniform, dankte glimlachend naar alle kanten en groette naar de zwaargewonden, die een eere plaats hadden gekregen. Hij nam vervolgens plaats in zijn wagen en reed in langzaam tempo over een zee van bloemen door de Saarlandstrasse. Voor alle vensters stonden dicht opeengepakte groepen jui chende en wuivende menschen. In een weergaloo- zen triomftocht reed de Führer. staande in zijn auto en naar alle kanten groetend, naar de Wïl- helmplatz door een zee van juichende menschen. Bijna de geheele Berlijnsche bevolking was uitge- loopen om den triumfeerenden veldheer te ver welkomen en geluk te wenschen. Voor de rijkskanselarij was een eerecompagnie van de Leibstandarte opgesteld. Onder de tonen van het ..Deutschlandlied" presenteerde zij het ge weer. toen de auto van den Führer voorbijrolde. Ook hier was de straat en het trottoir voor den tuin van de rijkskanselarij bezaaid met bonte zo merbloemen. De Wilhelmplatz was zwart van de menschen. Meoeders tilden haar kinderen op. alle toeschouwers riepen den Führer hun geestdrift toe. Toen de auto van den Führer de poort naar den tuin der rijkskanselarij passeerde zag men hoe de Führer de hier opgestelde gewonden van den we reldoorlog en van de tegenwoordige worsteling groette. Kort ra zijn aankomst in de kanselarij verscheen de Führer met zijn gevolg op het balkon. Nu was er voor de menschen op het plein geen houden meer aan. De afzettingen werden doorbroken, een reusachtige golf van menschen stortte zich naar het balkon, een stroom van geestdrift zonder weerga sloeg op raar den Führer. die glimlachend zijn Berliiners begroette. Onder de menigte op den Wilhelmplatz bevonden zich onseveer 250 gewonde soldaten van alle fron ten en alle waoensoorten. die op het oogenblik in hospitalen te Berliin verpleegd worden. Na ziin aankomst ïr de rïikskanselarii liet de Führer de Gewonden naar het groote eerenlein der nieuwe rïikskanselarii brengen, waar hij hen begroette en menige harteliike woorden tot hen richtte, die door de soldaten met een geestdriftig ..Sieg heil" wer den ontvangen In aansluiting hierop zaten de gas ten van den Führer aan een lytffietafel aan. De ,,D11nker<T1I^,, opnieuw aangevallen. Fransche luchtafweer kwam in actie. SAN SEBASTIAN, 6 Juli. (Stefani). Uit Lon den wordt vernomen dat de Engelschen, niet te vreden met hun aanval op de Fransche vloot te Mers el Kebir. vanmorgen vliegtuigen der marine hebben uitgezonden om wederom de „Duinkerque" aan te vallen, die gestrand was. Het Fransche luchtafweergeschut reageerde echter uiterst heftig en, naar een communiqué van de Britsche admira liteit zelf toegeeft, zijn twee toestellen neerge schoten. Fransche oorlogsbodem in den grond gehoord. Door onbekende duikboot. BERN, 6 Juli. Naar Havas uit Algiers* meldt is de kolniale aviso „Rigaut de Genouilly" Vrijdag middag door een onbekende duikboot voor Algiers zonder waarschuwing getorpedeerd. ^Het aantal slachtoffers is onbekend. (D.N.B.) Het hoofdkwartier van den Fiihrer. Een beschrijving: van dr. Dietrich. BERLIJN, 6 Juli. Het DNB meldt: De werk. kring van den Führer in den oorlog is zijn hoofd kwartier, aldus schrijft dr. Dietrich de rijkspers chef, in het tijdschrift „Die Wehrmacht". Om mili taire redenen is het, zoo lang de oorlog nog niet geëindigd is, niet geoorloofd de plaats van het veel vuldig wisselende hoofdkwartier gedurende den veldtocht in het westen bekend te maken. Het zij voor het oogenblik genoeg mede te deelen, dat het hoofdkwartier van den Führer steeds daar was. waar het. moest zijn, steeds op de plaats, waar de centrale leiding der groote operaties en de kortste verbinding met de belangrijkste aanvalsrichtingen der legers zijn positie bepaalde. Eenige schuilna men als: „rotsnest" en „wolfshol" mogen daarbij vermeld worden. Het hoofdkwartier is streng mi litair georganiseerd, doch omvat naast het opperbe vel der weermacht ook den politieken en persoon lijken staf van den Führer. Hitler past, zooals be kend is, in zijn omgeving het beginsel van een zoo klein mogelijken staf toe. Hij is de gezworen vijand van elke te ver doorgedreven organisatie Met een kleinen kring van persoonlijke medewer kers en verbindingsmannen heeft hij gedurende den veldtocht in het westen van zijn veldkwartier uit op elk oogenblik het lot der natie in handen. In besprekingen over den toestand, die hij van dag tot dag, ja, van uur tot uur met den chef van het opperbevel der weermacht, met diens weinige staf officieren en zijn militaire adjudanten hield, leidde hij in laatste beslissende instantie de geweldige operaties, liet hij zijn bevelen overbrengen aan de chefs der legeronderdeelen in hun hoofdkwar tieren. Van tijd tot tijd, in buitengewoon belangrijke ge vallen en voor het hemen van gewichtige beslui ten brachten Generaal-veldmaarschalk Goering, generaal von Brauchitsch en admiraal Raeder persoonlijk een bezoek aan den Führer in zijn hoofdkwartier om rapport uit te brengen en de plannen der operatie te bespreken, terwijl de Führer zich ook onmiddellijk naar de staven van het leger begaf, wanneer de omstandigheden het noodig maakten Ook zag men den plaatsvervanger van den Führer. Rudolf Hess. den minister van bui- 'enlandsche zaken* von Ribbentrop. de ministers Goebbels en Frïck. den chef der rijkskanselarij, minister Lamm'ers, den rijksleider der S S. Himm- ler en een aantal ander verantwoordelijke leiders herhaaldelijk in het hoofdkwartier om aanwijzin gen van den Führer voor hun werkterrein in ont- 'angst te nemen. Zoo is het hoofdkwartier van den Führer de con troleplaats der totale leiding in den oorlog, als het ware de uitkijktoren en het schakelbord van het centrale bevel. Hier komen alle draden bijeen. Hier ontvangt de Führer van vroeg tot laat, dag en nacht, alle berichten van militair en politiek ka rakter. Hier bereiken hem door een volmaakte or ganisatie op elk oogenblik de persberichten uit de geheele wereld. Van hieruit heeft de Führer de ge weldige vernïetigingsoperaties van dezen, oorlog, die het lot van Europa bepalen, geleid, van hier uit geeft hij zijn nedkbeelden voor de buitenland- sche politiek, ziin aanwijzingen voor de binnen- landsche politiek, zijn beschikkingen voor partij en propaganda. Het is een „Führerhauptquartier" in den volsten zin van het woord, aldus besluit dr. Dietrich, een hoofdkwartier van waar uit de wereldgeschiedenis gemaakt wordt. Initiatief van Laval. Nieuwe Fransche grondwet zal ingrijpende wijzigingen in het politieke en sociale leven brengen. Het D.N.B. verneemt uit Bern: Naar het Fransche nieuwsagentschap Havas me dedeelt heeft de plaatsvervangende minister-presi dent der Fransche regeering. Laval, het initiatief geminen voor een stap, die een omwenteling be- teekent in het geheele politieke en sociale leven van Frankrijk. Hij heeft een resolutie voorbereid om die voor te leggen aan de nationale vergade ring. Deze resolutie behelfst de opheffing van de parlementaire grondwet en volmachten voor mi nister-president Pétain tot afkondiging van een ..nieuwe grondwet van den Franschen staat". In verschillende vergaderingen der in Vichy ver toevende parlementsleden heeft Laval voor deze resolutie gepleit met er op te wijzen dat Frankrijk zijn nieuwe régime moet aanpassen aan de totali taire staten, opdat de samenwerking met hen tot welzijn van het land weer normaal zal worden. De nieuwe grondwet zal geen slaafsche navolging zijn. maar rekening houden met het Fransche karakter en den wederopbouw van het land vergemakkelij ken Vrij van iedere reactionnaire strekking zal de grondwet zeer ver-reikende sociale beginselen ver wezenlijken. De staat zal zijn souvereine autoriteit krijgen met gelijktijdig behoud van het recht, den arbeid, het gezin en het vaderland. Deze hervor ming maakt de opheffing van de tot dusverre be staan hebbende partijen noodzakelijk, welke ver vangen moeten worden door een eenheidspartij. Het gaat. naar Lava] tenslotte betoogde, om een weidelijke revolutie in onze historie". Naar Ha vas vermoedt zal de aanvaarding der resolutie door de nationale vergadering wel aan geen twijfel on derhevig zijn. Het Fransche optreden legen Gibraltar. Volgens dc Fransche Admiraliteit werd minstens één groot Britsch oorlogsschip getroffen. Het D.NJ3. meldt: In Vichy is de volgende mededeeling van de Fransche Admiraliteit bekend gemaakt: „Twee vliegtuigeskaders van de marine, die reeds op het punt stonden gedemobiliseerd te worden, zijn weer bewapend en hebben deel genomen aan het bombardement van Gibraltar, waar zich de schepen bevonden, die den laffen aanslag bij Mers-el-Kebir hebben uitgevoerd. Minstens één groot Britsch oorlogsschip werd getroffen". De „Algemeene Algerijnsche Berichtendienst" meldde Zaterdag uit Algiers: „Dc Britsche oorlogs schepen, die Woensdagmiddag strijd geleverd hebben met de op de reede van Oran liggende Fransche oorlogsschepen, zijn Donderdagmorgen om negen uur in de omgeving van het eiland Aldoran, halver wege tusschen Oran en Gibraltar waargenomen. Zij voeren met groote snelheid naar Mers-el-Kebir, dal zij intusschen nog niet bereikt hebben. Drie van onze schepen, die gedurende den strijd op den derden Juli het zwaarste beschadigd werden, zijn gekenterd. Een licht vaartuig, waarvan het achter deel werd afgerukt, is eveneens gekenterd. Het linieschip „Bretagne" heeft twee overlevenden. De „Dunkerque", „Provence" en „Mogador" hebben tweehonderd dooden of vermisten alsmede 150 ge wonden. Ingenieurs van de marine van Algiers er, Oran onderzoeken de schepen, teneinde de schade vast te stellen, en, indien mogelijk, te herstellen. Naar voorts uit Vichy wordt gemeld heeft de opperbevelhebber der Fransche marine, admiraal Darlan, een dagorder tot de Fransche vloot gericht, waarin hij zegt: „De laffe Engelsche aanslag, waar aan Fransche schepen en Fransche bemanningen bij Mers-el-Kebir ten offer zijn gevallen, zal de wereld getoond hebben dat Frankrijk, wanneer het zyn woord heeft gegeven, dat woord ook houdt wat er ook moge gebeuren". Darlan verklaart verder „met hoogachting de kameraden te groeten, die moedig voor het vader land zijn gevallen. Zij hadden er de voorkeur aan gegeven in een eerlijken strijd te vallen, in plaats van vermoord te worden. Hun offer zal echter niet tevergeefsch zijn, het heeft bijgedragen tot groo- tere eer van het land. Men vraagt zich af, waarom Churchill, Alexander en Dudley Pound hun schepen een weloverwogen moordaanslag hebben bevolen. Maarschalk Pétain heeft van den tegen stander een wapenstilstand met eere gevraagd. Die is hem toegestaan. De voorwaarden van den wa penstilstand zijn weliswaar hard. maar niet ont- eerend. De vloot zou Fransch blijven en niet tegen de vroegere bondgenooten gebruikt worden. Chur chill zal toch wel niet willen doen gelooven dat de heeren te Londen betere Franschen zijn dan de Franschen zelf" EEN TEGENSPRAAK VAN GENERAAL HUNTZIGER BERLIJN 7 Juli (D. N. B.) Volgens den Lon- denschen berichtendienst heeft de Amerikaansche journalist Knickerbocker ter rechtvaardiging van den Engelschen overval op de Fransche vloot be weerd dat het voor Engeland een levenskwestie is geweest te verhinderen dat de Fransche vloot in Duitsche handen zou vallen. Volgens een zooge naamde mededeeling van Fransche zee-officieven, kan hij, Knickerbocker, verklaren, dat de Duitschers ieder middel hebben aangewend om de Fransche zee-officieren te intimideeren en tot de capitulatie te bewegen. De Duitschers zouden de Fransche Admiraliteit hebben medegedeeld, dat, voor het ge val de Fransche oorlogsmarine zich niet zou over geven, alle vrouwelijke gezinsleden der Fransche marine-officieren en matrozen in een concentra tiekamp gebracht zouden worden. De voorzitter van de Fransche delegatie van de wapenstilstandscomissie, generaal Huntziger, heeft op voorstel van het opperbevel van de weermacht, op deze beweringen van den Amerikaanschen jour nalist het volgende geantwoord: „Allereerst is het onjuist te beweren dat de Duit sche regeering de uitlevering van de Fransche vloot heeft gevraagd. Artikel acht van het tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten wapenstilstands- verdrag verleent Frankrijk wat dit betreft uitdruk kelijke waarborgen, zoowel voor jlen duur van der wapenstilstand als ook voor den daaropvolgenden vrede. Frankrijk behoudt dus zijn vloot. Het is be sloten zijn vloot aan niemand uit te leveren. Wat betreft de zeer schandelijke intimidatiemiddelen, die toegepast zouden zijn om de Fransche vloot tot overgave aan Duitschland te bewegen, verklaar ik categorisch dat deze geheel en al verzonnen zijn. Vooral is op geen enkele wijze gedreigd met het interneeren van de vrouwen der Fransche marine- manschappen in een concentratiekamp, indien de Fransche schepen niet aan Duitschland zouden wor den uitgeleverd." In aansluiting hierop heeft de Fransche regeering generaal Huntziger opgedragen de Duitsche wapen stilstandscommissie de volgende verklaring te doen toekomen: „De Amerikaansche journalist Knickerbocker heeft in een artikel van 4 Juli verklaard dat de Duitsche regeering de uitlevering van de Fx-ansche vloot heeft geëischt, dat de Duitschers geen middel onbeproefd hebben gelaten de Fransche marine te intimideeren en haar tot overgave te bewegen, dat de Duitsche autoriteiten de Fransche Admiraliteit heeft medegedeeld dat alle vrouwen van officieren en bemanningen van deze vloot in concentratiekam pen geïnterneerd zouden worden, indien de Fran sche vloot zich niet overgaf. De Fransche regeering spreekt uitdrukkelijk al deze leugenachtige bewerigen tegen. Zij zal in de pers een gelijkluidend communiqué publiceeren." In handen der sloopers De brug in de Prins Hendrikkade te Amsterdam bij de Kalkmarkt wordt weggebrand, om voor een nieuwe plaats te maken. Wat er van het gevaarte nog over is Bezetting van Iersclie havens door Engeland Italiaansche informatie uit New-York. Stefani meldt uit New-York: Men neemt aan dat de Britsche regeering het voornemen heeft het Westminster-statuut te schen den gelijk ook reeds het geval was in Zuid-Afrika. De Engelsche regeering zou het voornemen heb ben bevel te geven tot bezetting van de Iersehe havens. De regeering in Dublin heeft bevolen dat de havens van Dublin, Dundalk en Cork geplaatst moeten worden onder de militaire autoriteiten. De steeds dreigender houding der Engelschen tegenover Ierland heeft in Iersehe kringen der Vereenigde Staten toenemende verontwaardiging gewekt. Vermist meisje vermoord terug gevonden. Ook het lijk van den dader aangetroffen. 's GRAVENHAGE, 8 Juli. (ANP) Het 10-jarige meisje J. O., omtrent wie Zaterdag opsporing werd verzocht en dat sinds 4 Juli vermist werd nadat het des middags de Dr. Piersonschool aan de Prin segracht had verlaten, is gisteravond omstreeks half acht dood gevonden in een woning aan de Rooda Leeuwstraat. Aan dit huis vervoegde zich een man, die daar voorheen gewoond. Hij kwam daar nog eenig noed halen, dat hij er had achtergelaten. Da bezoeker vond echter de deur aan den binnenkant gesloten. Via de buren slaagde hij erin het huis bin nen te dringen. Op de eerste etage vond hij het lijk van een meisje op bed liggen en beneden ontdekte hij het lijk van een man, den 30-jarigen J. K., die daar vroeger had gewoond. Het geheele huis stond vol gas, zoodat het vermoeden bestaat dat één van hen o: beiden door gasverstikking om het le ven is gekomen, nadat met het meisje ccn zeden misdrijf was gepleegd. Beide lij'"°n zijn ovei-gebracht naai- het gemeente ziekenhuis aan de-o Zuidwai. Tegemoetkoming aan eigenaren van' panden met een bepaalde waarde. 's-GRAVENHAGE, (A.N.P.) De regecrings- commissaris voor den Wederopbouw meldt: Van den wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën, werd een eerste mededeeling ontvangen om trent de wijze, waarop ten aanzien van be paalde gevallen in schade door oorlogsgeweld veroorzaakt, zal worden tegemoet gekomen. Deze mededeeling luidt als volgt: wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën heeft, ten einde in die plaatsen waar zulks mogelijk is, ten spoe digste wederopbouw te bevorderen van door oorlogsgeweld beschadigde panden, dienende tot woonhuis, winkel of werkplaats, met inbegrip van daarbij behoorende bedrijven, onmisbare lood sen en bijgebouwen, besloten, in afwachting van de nader te treffen regeling inzake de verlee ning van een tegemoetkoming van overheids wege in schade door oorlogsmolest geleden, be kend te maken, dat het in het voornemen ligt te bevorderen, dat een tegemoetkoming wordt ver leend in schade aan zoodanige panden geleden, voor zoover deze schade voor een en denzelfden eigenaar f 10.000 niet te boven gaat en wel ten beloope van de verkoopwaarde, welke op 9 Mei j.l.-aan de beschadigde'panden was toe te ken nen, onder aftrek van de waarde van den onder grond en van de eventueele restantwaarde van de zich daarop bevindende opstallen. Het ligt niet in de bedoeling tegemoetkoming te verleenen voor schade aan glasruiten, tenzij in bijzondere gevallen, evenmin is het de bedoe ling schade beneden f 100 voor een geldelijke tegemoetkoming in aanmerking te brengen". Op grond van deze mededeeling kan worden aangenomen, dat in bovenbedoelde gevallen een tegemoetkoming in de schade zal worden ver leend tot een bedrag van de verkoopwaarde op 9 Mei 1940, indien dit bedrag per geval en per eigenaar f 10.000 niet te boven gaat. Een uitzondering moet voorloopig worden ge maakt voor die plaatsen, waar herbouw nog niet mogelijk is, omdat daarvoor eerst een alge meen plan voor den opbouw van het verwoeste gebied moet zijn opgemaakt. Voor schade aan onroerende goederen, die het bedrag van f 10.000 overtreft, is een regeling in voorbereiding. De regeeringscommissaris zal aan de uitkeering de verplichting tot wederopbouw en andere voorwaarden kunnen verbinden. PROGRAMMA DINSDAG 9 JULI 1940. JAARSVELD. 414.4 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.10 Schriftlezing, meditatie 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmuziek 9.10 Viool met pianobegeleidng en gramofoonmu- ziek. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 12.Bericlxten. 12 45 Berichten A.N P 1.Celesta-ensemble en Gramo foonmuziek. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.— Klarinet voordracht met pianobegeleiding en gramofoon. muziek. 3.45 Geestelijke liederen (gr.pl.) 4.— Bij bellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.Jac. Stop fer's sextet en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO.- Jeugduitzending. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.30 Cyclus „Ons Vaderland". 8— Berichten A.N.P. 8.15 Koninklijke Militaire Kapel (opn.) 8.35 Causerie „Dc beste indeeling van een eenvoudige woning". 8.55 Orgelconcert. 9.40 Koninklijke Mili taire Kapel (opn.) Hierna: Schriftlezing. 10.15— 10.30 Berichten A.N.P. KOOTWIJK 1875 M. K.R.O.-uitzending. 7.— Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten (Engelsch) 7.30 Gramofoonmuziek. 8.— Berichten A.N.P. 8.15 Wij beginnen den dag. 8 30 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Vlaamsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Berichten 'Vlaamsch) 1 2 45 Gramofoonmuziek. 12— KRO- Melodisten. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berich- 'en A.N.P. 1.— KRO-Melodisten. 1.45 Gramofnon- ruiziek. 2.— Berichten (Duitsch). 2.15 Mu- iquette. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Be richten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 5.30 K. R. O.-orkest. 6.15 Berichten Engelsch. 6.30 K. R. O.-orkest 7.Gx^amofoonmuziek. 8.— Berichten (Duitsch) 8.15 Berichten ANP 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Berichten Vlaamsch 9.— John Kristel en zijn Troubadours. 9.15 Berich ten (Engelsch). 9.30 Vervolg van 9.9 40 Wij sluiten den dag 9.45 Berichten (Vlaamsch') 10 Berichten (Duitsch) 10.15—10.25 Berichten A.N.P. 11.1511.30 Berichten (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7