D? ATHLETIEK Verrassingen bij den P. H. beker. KAATSEN. HENCELEN WANDELSPORT. BOKSEN WATERPOLO Het Tournooi van „De Waterratten" ZWEMMEN. KON. NED. VOETBALBOND VOETBALNIEUWS R.K. VOETBAL Haarlemsche s.™.»™,! Voetbalbond ar A A y p A G 8 juri 1940 HAAStEM'S DAGBLAD 6 E eerste verrassing was, dat van Osta toch I op de 100 M. startte. De tweede was, dat hij in zijn serie in W. Nota van „Holland" zijn meerdere moest erkennen en voor de grootste surprise zorgde Tinus Osendarp die er niet in slaagde den onstuimig naar voren schieten den Nota in de finale bij te houden. Zie zoo, nu weet u meteen het belangrijkste. Dat de „Trekvogels" den Prins Hendrik-beker zouden winnen werd door iedereen verwacht. Even vast had men erop gerekend, dat Osendarp of v. Osta bij de 100 M. zou zegevieren. Nota heeft die verwachting echter den bodem „ingetrommeld" en hij deed dat in een stijl, die aan de beste dagen van Chris Berger deed denken. Nota is evenals Berger vroeger, een trommellooper, daarmee bedoel ik, dat zijn beenen over de baan roffelen. Zondagmiddag roffelden ze zoo hard, dat het na 60 M. scheen of Osendarp, de snelste blanke sprinter van de Berlijnsche Olym piade, stil stond. Onweerstaanbaar schoot de „Holland"man naar voren en zijn tijd 10.8 sec is op deze grasbaan zeker zeer fraai. Jammer toch, dat Haarlem geen sintelbaan bezit, ongetwijfeld waren de prestaties dan belangrijk beter geweest. Voor Nota, die geregeld op gras traint was deze handicap natuurlijk niet zoo groot. Voor hem is het echter van groot belang, dat Leiden thans ook een sintel- baan heeft gekregen. De meeste tijden waren nu maar zeer matig. Zoo deed de lange Bouman van A. A. C. over de 1500 M. 4.16.1 sec. en dat is zelfs voor een gras- baan maar magertjes. Hij spaarde zich echter ken nelijk voor de 800 M. want ook die won hij op zijn slofjes, die er ditmaal als „spikes" uitzagen, in 2 min. 4 sec. Groote gebeurtenissen waren er verder niet of het moest de kranige wijze zijn waarop de athleten van de jubileerende en organiseerende vereeniging de kansen van hun club verdedigden. Daar was dan allereerst de gespierde Verkes, die bij het polstok hoogspringen 3.75 M. sprong en daarmede den eerste plaats en zes punten voor „Haarlem" in de wacht sleepte. De „HaarlenT'loopers Van Gog en De Roode lie pen achter Bouman een uitermate tactische 800 M. en eindigde op de tweede en derde plaats. Wim Kaan huppelde voor het eerst sinds zooveel jaren weer eens over de horden en m zijn serie deed-ie het nog uitstekend. In de finale eindigde hij als vierde, doch het is wel merkwaardig dat hij den winnaar Hagedoorn van Trekvogels in zijn serie ge klopt had. Schaap liep een kranige 100 M. en eindigde vlak achter de groote sterren op de 4de plaats, terwijl Koopman zelfs derde werd bij de 1500 M. Koopman en Paap herhaalden het spelletje van De Roode en Van Gog door respectievelijk twee en drie te worden op de 5000 M. Dat Haarlem op 4 x 400 M. estafette slechts op de 5de plaats eindigde is zeker niet de schuld van ir. Adje Paulen, die weer in zijn ouden bekenden stijl over de baan snelde en zijn zooveel jongere tegen standers uitstekend bijhield. Tenslotte wil ik nog uw aandacht vestigen óp de uitzonderlijke prestaties van twee athleten van het Utrechtsche „Hellas": Butselaar en Welderdieck. Bei den startten op drie nummers en behaalden daarbij opmerkelijke successen. Butselaar werd derde bij het polsstokhoogspringen met een sprong van 3.50 M., tweede bij het verspringen met een sprong van 6.73 M. en derde bij de 110 M. horden. Wellerdieck werd eerste bij het verspringen met een sprong van 6.88 M.. tweede bij het discuswerpen met een worp van 39.69 M. en zesde bij de 110 M. horden. Teza men behaalden zij voor hun club 25 punten! Vooral Butselaar, die ook een behoorlijk sprinter is, zal in de toekomst een geducht tienkamper kunnen wor den. Een waardige opvolger van Brasser. B. K. OM DEN P. H.-BEKER. Haarlem eindigt als tweede. Dank zij een prima organisatie zijn deze wedstrij den Zondag op het Haarlem-terrein een volledig succes geworden. Zoowel de publieke belangstel ling als de weersgesteldheid lieten niets te wen- schcn over en mede dank zij een aantal zeer span nende nummers werden de wedstrijden een uitste kende propaganda voor de athletiek. Na het défilé van de vereenigingen had hij mon de van den K.N.A.U.-voorzitter een herdenking plaats van de gevallen athleten en daarna een hul diging van de jubileerende H.A.V. Haarlem. Hermans van Haarlem vocht moedig tegen Bou man op de 1500 M.; Hermans kon de laatste 300 M. het tempo niet bijhouden, doch smaakte het ge noegen te zien dat zijn clubgenoot Koopman van zijn werk had geprofiteerd en de derde plaats wist te bezetten. Een aangename verrassing vormde het loopen van de Haarlem-estafette in de 4 maal 100 M.; het was jammer dat een gedeeltelijk mislukte laatste wissel een beter resultaat in den weg stond. Een omzetting van de ploeg voor de finale werd geen verbetering; de ploeg eindigde als vierde. Het loopen van De Roode in ce finale van de 400 M. stelde eenigszins teleur; hij moest met de zesde plaats genoegen nemen. Veel beter was zijn loopen in de 800 M., waar bij hij kans zag achter Bouman als tweede te ein digen. Verrassend was hier het loopen van Van Gog. die op tactische wijze Kalkman van de derde Blaats wist af te houden om deze zelf te bezetten, lit was weer een ouderwetsch Haarlem-nummer. Wim Kaan heeft volkomen gedaan wat van hem na eer ige jaren uit training te zijn geweest mocht worden verwacht en wellicht meer dan dat; een vierde plaats ir. de finale 110 M. horden was een welverdiende beloon:-g vaoor den technisch besten hordenlooper. dien Nederland de laatste jaren heeft gehad. Een verrassing was ook het uitmuntende loopen van Schaap in de 100 M.: speciaal zijn serie wist hij op goede wijze te loopen; slechts een iets minder vlotte start was oorzaak, dat hij in de finale met de vierde plaats genoegen moest nemen. Kluft heeft zoowel bij het discuswerpen als bij het kogelstooten gedaan wat men van hem mocht verwachten; hij bezette op beide nummers dc der de plaats. Ook de veteraan Eysker kwam op deze nummers uit en bewees nog steeds met een latere generatie mee te kunnen komen. Een blessure was oorzaak dat Lamoré op pols- hoog niet. kon geven, wat van hem verwacht werd; hii moest met een vierde plaats genoegen nemen; zijn clubgenoot Verkes zorgde echter voor een prima eerste plaats met een sprong van 3.75 M. Ook Mans. die bij het verspringen een goede vierde plaats bezette, blesseerde zich: hij moest bij het speerwerpen van deelneming af zien. Haarlem wist op dit nummer dan ook geen punten te be halen. evenmin als bij het hoogspringen, waar noch de geblesseerde Lamoré noch „Kuiper" kans za gen. in de finale te komen. Paap en Koopman liepen een goede 5000 M.. vooral toen zii elkaar ginger, steunen in den strijd tegen de beide A.A.C.'ers De Bruvn en Bakker. De Bruyn was al spoedig uit de- striid: Koopman en 1 Paap wisten dc tweede en derde plaats voor Haar lem te bezëtten. Op het Haarlem-terrein werden Zon dag de atletiekwedstrijden om den P. H.-beker gehouden. De deelnemers van de H. A. V. „Haarlem" poseeren voor onzen fotograaf. Links met krans de voorzitter, de heer H. A. van der Mey. De uitslag bracht een verrassende tweede plaats aan de H.A.V. Haarlem, die echter volkomen ver diend was. De overwinning van de Trekvogels was even eens zeer verdiend en op zeer regelmatige wijze bevochten. De uitslagen luiden: 1500 M. hardloopen; 1 Sj. Bouman (AAC) 4.16.1; 2 F. J. de Bruyn (Trekv.) 4.17.1, 3 J. Koopman (Haarlem) 4.20.5. Finale 100 Meter hardloopen: 1 Nota (Holland), 10.8; 2 Osendarp (Trekv.) 10.9; 3 Osta (Trekvo gels). 800 Meter hardloopen: 1 Bouman (AAC) 2.4.6; 2 De Roode (Haarlem) 2.6.2; 3 Van Gogh (Haar lem) 2.7.2. Discuswerpen: 1 De Bruyn (V. en L.) 42.52; 2 Wellerdieck (Hellas) 39.39; 3 Kluft (Haarlem) 37.22, 6 Eysker (Haarlem) 32.96, Verspringen: 1 Wellerdieck (Hellas) 6.88.5; 2 Butselaar (Hellas) 6.73: 3 Roest (Trekv.) 6.73. 110 M. horden: beslissing: 1 Hagedoorn (Trekv.) 15.9; 2 Nelissen (V. en L.) 16: 3 Butselaar (Hel las) 16.1: 4 Kaan (Haarlem) 16.2 400 Meter hardloopen: 1 H. Baumgarten (Trek vogels) 51.3: 2 Noordhoek (V. en L.) 52.7; 3 Nota (Trekvogels) 52.9 Finale 4 maal 100 Meter estafette: 1 Trekvogels 44.1; 2 A.V. '23 4.4; 3 A.A.C. 44.4; 4 Haarlem 45.2; 5 V. en L.; 6 P. P. Polsstokhoogspringen: 1 J. Verkes (Haarlem) 3.75; 2 Mosies (Trekvogels) 3.60; 3 Butselaar (Hel las) 3.50; 4 Lamoree (Haarlem) 3.50. 5000 Meter hardloopen: 1 W. Bakker (AAC) 16.32.5: 2 Koopman (Haarlem) 16.36.3; 3 Paap (Haarlem) 16.46.6. Kogelstooten: 1 A. de Bruyn (V. en L.) 13 M. 45, 2 Houtzager (V. en L.) 13 M. 17.5: 3 M. Kluft (Haarlem) 12 M. 75; 4 Appel (Trekvogels) 12 M. 48.5; 5 Eysker (Haarlem) 12 M. 0.5. Speerwerpen: 1 Pley (Holland) 61 M.: 2 Steen (V. en L.) 54.19: 3 Wolvetang (AAC) 43.36. 4 maal 400 Meter estafette: Trekvogels 3.28.3. AAC 3.32; V. en L. 3.42.7; Hellas 3.43.7. Hoogspringen: 1 Geursen (Trekv.) 1.85: 2 Carlier (AV. '23) 1.80: 3 Jansz (V. en L.) 1.75. Totaaluitslag: Trekvogels 70, Haarlem 57, V. en L. 48. AAC 42, Hellas 39, AV '23 15, Holland 14, P.P. 9. Sckoolwedstrijden te Rotterdam. De jaarlijksche schoolathletiekwedstrijden voor middelbare scholen, die dit jaar op de Nenijto- banen te Rotterdam gehouden werden, zijn voor de eenige deelnemende Haarlemsche school, het Christelijk Lyceum, een buitengewoon succes ge worden. Zoowel de meisjesploeg, bestaande uit Helga Bergman, Jo Dam, Janny Nijenhuis, Truida Parlevliet en Anneke Koning, als de jongensploeg met Oudman, Rijkhoek, Noorda en Pasteuning, wonnen den eersten prijs, die resp. bestond uit den Gerritsen- en Van Kempen-wisselbeker en het fraaie Moormanschild. De wedstrijd te Franeker. (Van onzen medewerker). Zondag heeft te Franeker de groote bondswed^ strijd plaats gehad, waarbij zooals we reeds mede deelden, dit jaar ook Frisia uit Haarlem van de partij was. Het waren Pascal, Hibma en De Graaf, die de kleuren der Haarlemsche vereeniging moes ten verdedigen. Ook dit jaar moest op twee terreinen gespeeld worden, daar niet minder dan 171 spelers aan den strijd deel namen. De Haai-lemmers moesten tegen het sterke par tuur uit Menaldum den strijd aanbinden; helaas zijn de Haarlemmers in den eersten omloop geslagen, doch ze hebben een spel laten zien. dat uitstekend was; met een beetje meer geluk hadden ze zeer zeker kunnen winnen. De opslag was uitstekend verzorgd door De Graaf, en ook Hibma achterin heeft naam gemaakt; Pascal stelde eenigszins teleur. Het eerste halve spel was voor Menaldum: slechts 4 punten kregen de Haarlemmers, daarna kwamen de spelers er beter in en het werd een V2 spel ge lijk, wederom op 6 gelijk liet Pascal een bal zitten en het was 1iy2 spel. Achtereenvolgens wist Haarlem een spel te halen, en had de leiding. Het werd l'/s spel gelijk. We derom waren de Haarlemmers ver in de meerder heid; het gevolg was dat het 53 werd. Toen kwam de tegenpartij; wel werd uitstekend gekaatst, doch op 6 gelijk werd een kaats wel voorbij, doch „kwaad" geslagen; zoo ging Haarlem ten onder 3 maal op 6 gelijk, waarbij Hibma den laatsten bal liet zitten. De partij verliep als volgt: Haarlem 48683488666 72 Menaldum 82844864883 68 De zilveren Wandelbal, die in bezit was van Berlikum kwam dit jaar bij Weidum. Sportvereeniging „Droste''. Zondag heeft „Droste" voor haar leden en dona teurs een vischwedstrijd georganiseerd. Ruim 30 deelnemers verschenen aan de Leidschevaart te Haarlem. De uitslag was: 1. H. Bok; 2. J. v. Teunen- broek; 3. W. de Gooier; 4. B. Bonkerk; 5. D. Schou ten: 6. J. J. v. Thiel; 7. J. John: 8. W. Kelfkens; 9. J. Dirks; 10. H. Huis. Avoiifl-vierdaagsche te Nijmegen. Naar wij vernemen heeft het Nijmeegsche Wan- delverbond besloten op 15, 16 ,17 en 18 Augustus een avond-vierdaagsche te organiseeren. Deze zal een regionaal karakter hebben. Er wordt den eer sten dag 15, den tweeden 20, den derden 25 en den vierden dag 30 K.M. gewandeld. DE HAARLEMMER WONING WINT TE AMSTERDAM. In de Vrijdag gehouden bokswedstrijden te Am sterdam wist Woning van „De Ring" te Haarlem zijn eersten wedstrijd te winnen. Hij bokste technisch goed en stond ver voor op punten. H. P. C. wint den „In memoriam D. E. van Leersum-prijs". Het was jammer, dat het jaarlijksche waterpolo- tournooi om den „In Memoriam D. E. van Leersum- prijs", Zondag georganiseerd door „De Waterrat ten", wegens de slechte weersomstandigheden niet beter door het publiek bezocht was, daar de op brengst ten bate kwam van het „Noodfonds 1940". Uit sportief oogpunt bezien zijn de wedstrijden alleszins geslaagd; het heeft niet aan spanning ont broken, zoodat eerst in de laatste wedstrijden de beslissing viel. Te ongeveer kwart over een werd met de eerste ronde begonnen. V. Z. V.—HAARLEM (0—2) Er ontspint zicli reeds direct een vrij gelijk op gaande strijd. V. Z. V. laat een goede kans om te scoren voorbij gaan. Rust komt met blanken stand. Na de hervatting opent Van Hemsbergen de score (01). Een fout van V. Z. V. wordt haar noodlot tig, als de bal naar den vrij liggenden Van Hems bergen wordt geplaatst, die den voorsprong ver groot (02). Hiermee komt het einde. H. P. C.—D. W. R. (2—1). De Waterratten zijn het eerst in den aanval; de H. P. C.-keeper krijgt druk werk. Het gelukt aan Kollerie. niet een achterwaarts schot te scoren (01). Bij een aanval van D. W. R. moet Kollerie het water uit; Stammes weet door de numerieke meerderheid gelijk te maken (11). Braam scoort na de rust voor H. P. C. (21). Wanneer Leyenaar liet water uit moet neemt Pieters den straf worp te vroeg, zoodat deze kans voorbij gaat. Einde 21. Voor de tweede ronde werd gespeeld: D. W. R.—H. V. G. B. (2—1). De eerste aanval van de Waterratten heeft al succes wanneer Kollerie met een hard schot scoort (10). D. W. R. neemt het nu wat te gemakkelijk op; nu zijn de H. V. G. B.'ers in den aanval. Bij een H. V. G. B.-aanval moet keeper Kollerie het water uit; Sanger maakt met een strafworp gelijk (11) Vlak voor het einde brengt Behle den stand op 21 V. Z. v.—H. P. C. (2—3) Aanvankelijk gaat de strijd gelijk op, maar lang zamerhand komt H. P. C. iets meer in den aanval. Van der Geest scoort (01). Even later weet Swier met een mooi doelpunt gelijk te maken (11). Nog voor de rust brengt Braam den stand op 12. Na de rust wordt een fout in de achterhoede de Vel- senaren noodlottig; Van der Geest heeft succes (13). Bij een V. Z. V.-aanval scoort Swier op nieuw (23). Voor de derde ronde werd gespeeld HAARLEM—H. P ,C. (1—2) Haarlem begint met eenige verrassende aanval len; Gieling schiet rakeling naast. Als H. P. C. aan den druk weet te ontkomen scoort Braam van dicht bij het eerste doelpunt. Na goed doorzetten gelukt het aan Van Hemsbergen gelijk te maken. Haarlem weet uitstekend vol te houden, doch even voor het einde moet haar keeper zwichten voor een schot van Braam (12). H. V. G ,B.V. Z. V. (0—3). In het begin houdt H. V. G. B. goed vol. doch wanneer een van haar spelers het water uit moet scoort Duinker (01). Na de rust vergroot deze den voorsprong (02). Eenige snelle aanvallen van H. V. G. B. loopen op niets uit. Opnieuw scoort Duinker (03). DEMONSTRATIE IIAARL. REDDINGSBRIGADE. Hierna volgt een demonstratie van de Haarlem sche Reddingsbrigade onder leiding van den hoofd instructeur den heer Vrugt. Achtereenvolgens wer den verschillende bevrijdings- en vervoergrepen uitgevoerd. Het publiek kon goed het opduiken van een drenkeling zien. Vervolgens kwam de vierde ronde aan de beurt. V. Z. v.—D. W. R. (3—3). Al spoedig heeft Duinker succes. Nog voor de rust maakt Janus er 2-0 van. Even na de hervatting scoort Duinker opnieuw (30). De Waterratten komen er nu beter in; Kollerie verkleint den ach terstand. Even later scoort Behle na goed samen spel (32). Wanneer bij een Wateratten-aanval Kollerie, een strafworp krijgt te nemen, wordt de stand gelijk (33). H. V. G. B.—HAARLEM (1—3) Tot de rust weten de partijen den stand blank te houden. Na de rust scoort Van Hemsbergen uit een strafworp (01). Kort hierop vergroot Smits den voorsprong (02). Wanneer Sanger den achterstand heeft verkleind, brengt Vundering den eindstand op 13. Voor de laatste ronde werd gespeeld: H. P. C.—H. V. G. B. (5—0). In dezen wedstrijd was H. P. C. veel sterker; Mauritz en Van Zadel brachten voor de rust den stand op 20. Ook na de hervatting bleven de Heemstedenaren in de meerderheid; Mauritz (2 x) en Van der Geest maakten er 50 van. D. W. K.—HAARLEM (5—2). In het begin gaat de strijd gelijk op. De Water ratten scoren het eerst door Kollerie. Na verkeerd overnemen weet Gieling gelijk te maken (11). Nu komen de Waterratten in de meerderheid: nog voor de rust scoort Behle (21). Na de hervatting scoort Pieters (3—1). Even later brengt dezelfde speler den stand op 41. Bij een Haarlem-aanval verrast Smits keeper Kollerie (42). Kort voor het einde vergroot Behle den voorsprong (52). De vereeniging Haarlem, H. V. G. B. en V. Z. V. kregen 2 punten voorsprong op H. P. C. en D. W. R. De eindstand werd als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. H. P. C. 4 4 0 0 8 12— 4 Haarlem 4 2 0 2 6 8 D. W. R. 4 2 115 11— V. Z. V. 4 1 1 2 5 8 H. V. G. B. 4 0 0 4 2 2—13 Om het Dr. Merens-diploma. Ook dit jaar kan de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding met voldoening terugzien op de jaarlijks door haar georganiseerde zwem wedstrijden om het „Wijlen Dr. W. E. Merens- diploma" (voor de jongens) en om het H.O.Z.- diploma (voor de meisjes). Onder leiding van den heer Van der Laan uit Bloemendaal werd het pro gramma, dat afgewisseld werd met demonstraties schoonspringen en reddend zwemmen, vlot afge werkt. Het aantal jongens en meisjes, dat de eer te beurt gevallen is de school in een eerste of lagere ploeg te mogen vertegenwoordigen met een krach- tigen school- of een veelbelovenden crawlslag, wordt steeds grooter. De kampioen schoonspringen van Noord-Holland, de „Waterrat" Haven en mej. Hermien Haase van dc Z.C. „Haarlem" vergastten de aanwezigen op een zeer geslaagde demonstratie schoonspringen. Niet minder succes had de Haarlemsche Red dingsbrigade met de demonstraties van vervoer en bevrijdingsgrepen, die niet alleen in het water, maar ook op het droge werden gedemonstreerd en door de leidster, mevr. Dijkstra, technisch wer den toegelicht. De lieer Van der Laan bracht bij de prijsuitrei king dank aan den wethouder van Onderwijs, den heer Westerveld, en aan den heer Warnier, hoofd van den dienst der Lichamelijke Opvoeding. De uitslagen zijn als volgt: Jongens: Opleidingsscholen: 1. Floraschool in 1 min. 15.3 sec.; 2. Prins Hendrikschool in 1 min. 16.2 sec.; 3. Eerste D.S. in 1 min. 20 sec. Gewone scholen: 1. Lorentzschool in 1 min. 36.6 sec.; 2. Linnaeusschool in 1 min. 40.2 sec.; 3. Van Zeggelenschool in 1 min. 49.3 sec. Meisjes opleidingsscholen: 1. Prins Hendrikschool in 1 mm. 6.4 sec.: 2. Junoschool in 1 min. 9.4 sec.: 3. Prins Hendrikschool 2 in 1 min. 10 sec. Gewone scholen: 1. Prinsenschool in 1 min. 16.2 sec.; 2. Lorentzschool in 1 min. 20.8 sec.; 3. Führop- school in 1 min. 22.8 sec. WEDSTRIJDEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Het bestuur der Z. C. „Haarlem" deelt mede: A.s. Dinsdagavond zullen in Stoop's Bad te Over- veen zwemwedstrijden gehouden worden om het kampioenschap van den kring Haarlem van den K N. Z B. en om de beste prestatie. Ook zullen er dien avond nummers voor Middelbare- en Uloscho len verzwommen worden. Het programma is als volgt samengesteld: 100 M. schoolslag heeren; 4 x 25 M. vrije slag estafette voor meisjesscholieren; 50 M. rugslag jongens; 100 M. rugslag dames; 3 x 50 M. wisselslag estafette voor Middelb, en Uloscholen; Schoon springen dames; Schoonspringen heeren; 3x50 M. wisselslag estafette dames; 10 x 50 M. borstcrawl estafette heeren. Nummer 2 van het programma gaat om den „Conrad Fehn Wisselprijs". Nummer 5 om den Stoop's Bad-wisselbeker. Nummer 3 om de beste prestatie van den Kring Haarlem van den K. N. Z. B. Alle overige nummers om het kampioenschap van Haarlem. Het is een kort en aantrekkelijk programma. DE UITSLAGEN. Om het Kampioenschap van Nederland. G.V.A.V.—Juliana HeraclesFeijenoord 3—4 1—2 XerxesD.H.C. Afd. n. Groep A: EindhovenB.V.V. Afdeeling IV. Groep A: RANGLIJSTJES. Kampioenschap van Nederland. gesp.gew.gel. verl. pnt v -t gem. Feijenoord 4 4 0 0 8 13—4 2.— Juliana 3 2 0 1 4 9—11 1.33 Blauw Wit 3 1 1 1 3 6—5 1.— Heracles 3 0 1 2 1 4—7 0.33 G.V.A.V. 3 0 0 3 0 4—9 0.— Afdeeling II. Eerste klasse: Feijenoord 17 11 5 1 27 4214 Sparta 18 9 5 4 23 65—44 H.B.S. 17 9 3 5 21 49—44 Hermes-D.V.S. 17 7 6 4 20 49—37 D. F. C. 18 8 3 7 19 35—30 D. H. C. 18 6 6 6 18 52—41 V. U. C. 13 6 4 8 16 39—58 R. F- C. 18 7 3 8 17 37—34 Xerxes 17 4 5 8 13 36—56 C.V.V. 18 0 2 16 2 17—66 1.59 1.28 1.24 1.18 l.< 1.— 0.89 0.94 0.76 0.11 Juliana N. O. A. D. M. V. V. Eindhoven Willem II P. S. V. Longa N. A. C. Helmond Limburgia B. V. V. Roermond Afd. rv. Eerste klasse: 21 15 20 13 21 13 21 12 20 10 19 6 19 20 19 2 34 79—24 1.62 4 29 45—30 1.45 6 28 48—28 1.33 5 28 55—30 1.33 5 25 40—30 1.25 7 18 32—26 0.95 8 18 38—43 0.95 8 18 29—36 0.95 12 11 22—63 0.57 14 11 31—48 0.55 13 10 27—55 0.50 14 8 23—55 0.42 en Staal over den K. N. V. B. Wederom een noodcompetitie te wachten? De moeilijkheden, waarmede de Kon. Ned. Voet balbond in het teneinde loopende seizoen te kam pen heeft gehad, zal men moeilijk in de historie van den bond kunnen terug vinden en wel als een uni cum in de toekomst in de herinnering achter blijven. De mobilisatie, terstond gevolgd door den bui tengewoon strengen winter, alsmede de daarop vol gende oorlogsdagen, hebben zelfs een instelling als de noodcompetitie bijna schipbreuk doen lijden, ware het niet, dat men over het bezwaar van het spelen in de zomermaanden heen is durven stap pen. Nog is deze competitie niet geëindigd en het ziet er naar uit, dat pas tegen het einde van deze maand de beslissing zal vallen voor wat betreft het landskampioenschap. Inmiddels is dan_ het oogenblik genaderd, waar op men bij den K.N.V.B. voorbereidingen treft voor het nieuwe seizoen, dat gewoonlijk in September begint. In verband hiermede heeft een verslaggever van het A.N.P. op het bondsbureau een onderhoud ge had met de heeren L. Boeljon en A. J. Staal, resp. hoofdconsul en secretaris-penningmeester van den K.N.V.B. „Gehe''" 'onder kleerscheuren zijn wij er natuur lijk den laatsten tijd niet van af gekomen", zei de heer Staal. „Van de vele leden, die hun plicht ge daan hebben in de moeilijke uren bij de verdedi ging van ons land, zijn gelukkig sléchts weinig slachtoffers te betreuren. Onder deze slachtoffers, tot nu toe 54 in totaal, die wij in piëteit herdenken, zijn geen internationals. Tal van vereenigingen waren tijdens de mobili satie al ernstig gedupeerd; de krijgsverrichtingen hebben hier en daar ook nogal wat schade berok kend. Het. ledental van den bond is natuurlijk eveneens teruggeloopen. Het. zijn voornamelijk en kele oudere leden, die niet meer actief aan het voetbalsoel deelnemen en die nu uit bezuinigings overwegingen hun lidmaatschap van den bond op zeggen. De jongeren daarentegen zijn ons allen trouw gebleven en van, hen moeten wij het ten slotte in de toekomst hebben". DE NOODCOMPETITIE. „De instelling van de noodcomnetitie", zoo ging de heer Staal verder, „bleek tenslotte juist ge weest te zijn. Aanvankelijk werd de indruk ge wekt, alsof de instelling van de noodcompetitie een .overbodige maatregel zou zijn, doch toen de moeilijkheden grooter werden, voornamelijk wat het vervoer betreft, is c'eze ingriibende maatregel uitstekend gebleken. Maar wij zijn er nog lang niet. Liefst zouden wii natuurlijk wederom zoo spoedig mogeliik willen terugkeeren naar den ouden toe stand. De omstandigheden van het oogenblik. waar mede wii thans te maken hebben, zijn evenwel van dien aard. dat ook voor de toekomst gesDroken dient te worden van een niet normale situatie, welke dus bijzondere maatregelen vereischt. Over de wijze, waarop in het komende seizoen de com- oetitie zal worden geregeld, zal het bestuur in den loon van Augustus zich beraden. Aangenomen kan worden, dat alles in het werk gesteld wordt om wederom tot de normale competitie te komen. Ge lukkig hebben wij het vertrouwen, dat wij in ons streven kunnen rekenen op alle mogelijke mede werking van de zijde van de Duitsche overheid. Wij denken hierbij o.a. aan de beschikbaarstelling van benzine, opdat de spelers met autocars kunnen worden vervoerd. Zooals de situatie op het oogen blik is geworden, is de eenige uitweg de noodcom petitie. Komt dus in de bestaande moeilijkheden geen verandering ten goede, dan zullen wij op nieuw tot deze regeling moeten overgaan". MEEER EENHEID IN DE VOETBALSPORT. Naar aanleiding van de bespreking, welke werd gevoerd op uitnoodiging van de Nationale stichting voor Lichamelijke Opvoeding, om te komen tot meer eenheid ir de voetbalsport, achtten de heeren Boeljon en Staal zich thans niet bevoegd, daarover 'n nadere uiteenzetting te geven. Wel werd erkend, dat men sympathiek stond tegenover dit streven, dat voor den K.N.V.B. op zich zelf niet geheel nieuw is. De besprekingen hebben zuiver een informato- risch karakter gedragen, zoodat dient te worden afgewacht hoe de verschillende bondsbesturen zul len reageeren op hetgeen hun afgevaardigden van deze bespreking ter beoordeeling zullen vooi;leg- gen. In ieder geval hebben allen hun principieele instemming betuigd en zich kunnen vereenigen met de door onzen afgevaardigde, den heer J. Moorman, voorgestelde resolutie. FONDS VOOR OORLOGS SLACHTOFFERS. Tenslotte deelde de heer Staal mede, dat het Bondsbestuur besloten heeft een plan in voorbe reiding te nemen, waardoor een fonds gevormd zou kunnen worden, waaruit de oorlogsslachtoffers on der de Nederlandsche voetballers eenigermate zul len kunnen worden geholpen. Dit plan heeft den volgenden opzet; door de Keuzecommissie wordt vastgesteld een selectie van ten hoogste zeventien spelers, zijnde dus een of ficieel Nederlandsch elftal, met de gebruikelijke reserves, dat achtereenvolgens te 's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam een wedstrijd zal spelen tegen het door en uit den plaatselijken bond geko zen elftal. Deze wedstrijden zullen zoo mogelijk worden gespeeld op 17, 24. en 31 Juli a.s. Een onaangename wedstrijd. Het is haast niet te gelooven en toch is het waar: op den zevenden dag van hooimaand is te Almelo tusschen Heracles en Feijenoord (nota bene in het kampioenstournooi van een ,,nood"-competitie!) een onaangename wedtrijd gespeeld De verstand houding tusschen de spelers liet veel te wenschen over. Voor de rust had scheidsrechter Daniëls den wedstrijd behoorlijk in bedwang, doch er na nam het spel gaandeweg een ruw aanzien aan, waarbij handtastelijkheden nauwelijks voorkomen konden worden. Aan beide zijden overtraden de spelers de regels van sportiviteit, en In de laatste twintig minuten van den wedstrijd zag men van tijd tot tijd dreigende gebaren van spelers onderling," waar bij door snel ingrijpen van andere spelers erger dingen werden voorkomen. Een strenger optreden was hier op zijn plaats geweest. Nederlaagwedstrijden van D. C. O. Wij vernemen dat met toestemming van het be stuur van den Haarl. Voetbabond de vereeniging D.C.O. gedurende de maanden Juli en Augustus nederlaagwedstrijden organiseert ter herinnering aan het 10-jarig bestaan van deze vereeniging. Hiervoor zijn fraaie prijzen, zooals bekers en medailles, beschikbaar gesteld. Het programma voor deze week is als volgt: Maandag 8 Juli: D.C.O.-junioresR.C.H. b junio res 7.30 uur. Scheidsrechter J. Joosten. Dinsdag 9 Juli: D.C.O. 2—R.C.H. 6. 7.30 uur. Scheidsrechter W. Bouwens. Donderdag 11 Juli: D.C.O. 2R.C.H. 3 7.30 uur. Scheidsrechter C. de Waard. Vrijdag 12 Juli: D.C.O. 3—R.C.H. 8, 7.30 uur. Scheidsrechter J. Otten. Zaterdag 13 Juli: D.C.O. a adspirantenR.C.H. b adspiranten, 3 uur. Zaterdag 13 Juli: D.C.O. b adspirantenR.C.H. e adspiranten, 4 uur. laarvergaderinff «.Bloemendaal". De jaarvergadering der voetbalclub „Bloemen daal" had plaats in hotel „Roozendaal" te Over- veen. De vergadering had een vlot en geanimeerd verlooD. Het keurig verzorgde jaarverslag van den heer Houwen trok bijzonder de aandacht. Het be stuur werd als volgt samengesteld: D. Potharst, voorzitter: H. Houwen, secretaris; G. Strik, pen ningmeester; H. Hajema, 2de secretaris; M. Diepe- rink. 2de nenninsmeester; commissarissen: C. Pee- ters en J. F. de Haas. De heeren M. Jansen, D. Manten en P. Parson werden tot lid van de elftalcommissie gekozen, Behoudens goedkeuring van B. en W. zal in het komende seizoen de vereeniging Kennemerland, welke in de Zaterdagmiddagcompetitie uitkomt, twee speelterreinen der B.V.C. Bloemendaal in on derhuur krijgen. OM HÊT KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. V. V. Z.-H. B. C. (1-4) Voor den eeretitel van het R. K. kampioenschap van Nederland trok het Heemsteedsche H. B. C. Zondag naar Zaandam om den strijd aan te binden tegen de kampioenen van West I. Reeds in de eerste helft viel de beslissing ten gunste van H. B. C„ daar rust kwam met 14. Na rust pakte de Heemsteedsche ploeg die geheel vol ledig was, het wat kalmer aan, doch gaf den Zaan dammers geen gelegenheid om den achterstand in te halen. Het einde kwam met een verdiende 41 overwinning voor H. B. C. Officieële mededeelingen H. H. PENNINGMEESTERS. De Penningmees ter van den H. V. B. brengt ter kennis, dat de nota's voor ledenopgave, opgelegde boete enz. zijn verzon den en voor 11 Juli 1940 voldaan moeten zijn. Mocht men de nota niet ontvangen hebben, dan gelieven de betrokken penningmeesters om toezen ding van een afschrift te verzoeken. Onder geen enkele omstandigheid zal men zich later op de niet-ontvangst der nota kunnen be roepen. Betaling kan geschieden bij voorkeur op onze Postgirorekening No. 309438 ten name van den Haarl. Voetbalbond te Haarlem of ten huize van den penningmeester. Prins Hendriklaan 62 te Over- veen. Bij storting op onze postrekening gelieve men het stortingsbewijs als kwitantie te bewaren. Waarschuwing. Het bestuur van de Haarl. Voetbalbond vestigt er nogmaals de aandacht op van de aangesloten vereenigingen en van de leden van aangesloten ver eenigingen dat het verboden is deel te nemen of medewerking te verleenen aan wedstrijden, georganiseerd door andere dan bij den H. V. B. of K. N. V. B. aangesloten vereenigingen. Overtre ding van dit verbod kan uitsluiting voor de compe tities van den H. V. B. of K. N. V. B. tot gevolg hebben. Deze bepaling geldt dus ook voor wedstrij den, welke op openbare terreinen worden gespeeld. Aan de besturen der aangesloten vereenigingen wordt verzocht, de namen der leden op te geven, die zicht niet aan deze bepaling houden met vermelding van tijd en plaats, waarop de overtreding werd ge constateerd. „ZEVENKAMP-DAG" 21 JULI. De spelers worden er bij dezen aan herinnerd, dat de inschrijving voor den „Zevenkamp" sluit op Woensdag 10 Juli 1940. Voor deelneming moet men zich opgeven bij het secretariaat zijner vereeniging. Aan de secretarissen der aangesloten vereenigin gen wordt vriendelijk verzocht, er toe mede te wer ken. dat de opgaven der deelnemers op Donderdag 11 Juli a.s. in het bezit van het Bondsbureau zijn. Ook indien geen deelnemers zich hebben aange meld, wordt daarvan gaarne bericht ingewacht. De deelnemerskaarten, reglementen, e d. zullen zoo spoedig mogelijk worden verzonden. „ZEVENKAMP"-COMMISSIE. Vergadering der .,Zevenkamp"commissie op Donderdag 11 Juli a.s., des avonds om 8 uur op het Bondsbureau.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8