Haarlem's Dagblad Een kat in het nauw.. Adikeietv- V Op 15 Juli heropening der beurzen. Bonnen Eerbeek's collecte. 57e JAARGANG No. 17501 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 9 Juli 1910 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes rie rubriek. (In de opgave van resultaten der collecte van Zaterdag j.l. neemt het, 2600 inwoners tellende Eer heek met ruim 4400 gulden een bij zonder fraaie plaats in.) Men rapporteert van alle kanten Over 't collecte-resultaat, En men kan lezen in de kranten, Hoe het er collectief mee staat. Er is een massa geld gegeven, Wat minder hier, wat beter daar, Als het totaal wordt opgeschreven, Zal 't heel wat wezen bij elkaar. Mag ik er één speciaal vermelden, Die mij voorloopig 't schoonste leek. Dan kies ik Eerbeek uit, de gelden Stroomden daar toe, nou als een beek. Als dat per hoofd wordt uitgerekend, Eén-zeventig (ik heb 't gedaan) Vermoed ik zoo dat dit beteekent, Dat Eerbeek bovenaan mag staan. 't Heeft niet slechts in de bus geblazen, Het deed er gulle gaven in. Maar hoeven wij ons te verbazen, Over zoo schoonen burgerzin? Want Eerbeek dacht aan zijn prestige, Het deed zijn best, het deed veel meer, Want Eerbeek dacht: noblesse oblige, Voorop in Eerbeek staat toch eer. P, GASUS. Amerika en de toestand op Martinique. Oordeel der Diplomatisch-politische Korrespondenz. BERLIJN, 9 Juli (D.N.B.) Het Reuterbureau heeft gemeld uit Santiago dat de stemming op het eiland Martinique in de Caraïbische zee uiterst vriendelijk voor Engeland is. Men zou daar ver baasd zijn over de houding van Frankrijk en gene raal de Gaulle gunstig gezind zijn. Dit Engelsche bericht, zoo schrijft de Diploma- tisch-Politische Korrespondenz, dient blijkbaar als voorbereiding van wat Engeland in het schild voert, n.l. een koloniale roofactie teven den vroe- geren vriend. Van buitengewoon belang, zoo ver volgt de Korrespondenz, is de reactie van hen, die zich tot dusver aan het behoud van den vrede en de bestaande orde in de Caraïbische zee sterk geïnteresseerd hebben getoond. Van een duidelijke reactie der regeering te Washington is nog geen sprake. Men beperkt zich aldaar ertoe de gebeur tenissen gade te slaan en schijnt nog niet voor nemens eenige stappen té ondernemen. Steeds weer komt het voor, zoo besluit de Korrespondenz, na herinnerd te hebben aan de verklaring van Washington van 18 Juni over de wisseling van souvereiniteit in het Westelijke halfrond, dat reacties, vooral van de zijde van Washington, in bepaalde gevallen op andere wijze geschieden dan vroeger in plechtige verklaringen tot uiting is ge bracht Een kat, die in het nauw zit doet rare sprongen. In dit geval veroorzaakte zij jchter groot alarm. De politie van het bureau Gevers Dey- nootweg te 's-Gravenhage werd een dezer nachten opgebeld door bewoners in de Haagschestraat, met de mededeeling dat bij hen vermoedelijk werd ingebroken. De politie trok er direct op uit en om singelde het huis. Toen men nu een nader onderzoek instelde, kwam men tot de ont dekking, dat de dader slechtseen kat was, die met haar kop tusschen de spijlen van een rooster was beklemd geraakt en bij de pogingen om zich te bevrijden groot misbaar maakte. De politie heeft toch nog goed werk kunnen doen: zij heeft de kat be vrijd. (A.N.P.) De rioleering is dit jaar in Haarlem troef. Allerwege, in de binnenstad en in de buitenwijken, worden sinds het voorjaar wegen en straten opgebroken om de rioolbuizen te vernieuwen, op niveau te brengen en wat er al meer hoort tot de werkzaamheden, verbonden aan de verbetering van het Haarlemsche riolecrings- stelsel. Zoo is ook de Wagenweg aan de beurt en dat men daar ter plaatse niet met halve maatregelen werkt toont bovenstaande foto. Manshooge heuvels zijn opgeworpen en metersdiepe loopgraven werden aangelegd. Gelukkig kon men ons aan Openbare Werken verzekeren, dat het niet zoo heel lang meer zal duren, of de rioolbuizen liggen op haar plaats en de weg zal weer perfect in orde komen. Fransclie Kamers vergaderen vandaag. Nationale Vergadering morgen bijeen. Het D.N.B. deelt mede: De Fransche Kamers zullen vandaag in Vichy afzonderlijk beraadsla gen, waarbij zij een beslissing moeten nemen over de voorstellen tot samengaan in de Nationale Vergadering. Indien het aantal leden van beide Kamers, dat noodig is fbor het nemen van be sluiten. niet aanwezig zou zijn. dan is reeds in een wettelijke oplossing voorzien, waardoor een ver hindering van de vergadering van het parlement niet kan voorkomen. De bijeenkomst van de Nationale Vergadering is bepaald op Woensdag. De regeering zal na een overzicht van den toestand, dat door Laval ge geven zal worden, een wetsontwerp indienen, dat bestaat in een trouwbetuiging aan Pétaih. De zit ting zal waarschijnlijk van zeer korten duur zijn. Hierbij zal aan Pétain en zijn regeering volmach ten worden verstrekt voor het uitwerken van een grondwet, gebaseerd op het respecteeren van de rechten van den arbeid, van het gezin en van het vaderland. Er zal een commissie worden ingesteld, die wordt belast met het uitwerken van de ar tikelen van de Grondwet. De nieuwe grondwet zal voorzien in de vorming van twee Kamers, nl. een Eerste Kamer, die de belangen der vakgroepen, der intellectueelen en van den handel zal verte genwoordigen en het ..geraamte" van den staat zal vormen, en een Tweede Kamer, die door de vertegenwoordiging van de corporaties, de stan den en het gezin de benoodigde waarborgen zal geven. Het blad ..Petit Dauphinois" schrijft: .De Fransche parlementsleden zijn in Vichy bijeenge komen om de begrafenisplechtigheden van een regime, dat gefaald heeft, bij te wonen. Bij het publiek genieten de parlementsleden geen bijzondere hoogachting. Terwijl bij het voor bijgaan van maarschalk Pétain alle hoofden zich ontblootten, werden bepaalde groepen van parle mentsleden op de straat met scheeve gezichten en hoonend lachen aangekeken. Men had het vooral gemunt op Léon Blum, zoodat deze, om verdere incidenten te ontgaan, bij wijze van voorzorg zijn kamer hield. Het in parlementaire kringen reeds besproken voorstel tot instelling van een commis sie van onderzoek voor het vaststellen der ver antwoordelijke personen voor de nederlaag van Frankrijk heeft grooten indruk gemaakt. In in gelichte kringen wordt het als zeker aangenomen dat dit voorstel in het parlement of in de Na tionale Vergadering zal worden ingediend." Fransche oorlogsbodems uitgevaren. Actie tegen Engelsche koopvaardij schepen Het D.N.B. bericht uit Rome: De in Casablanca liggende Fransche oorlogs schepen zijn, volgens berichten in de Italiaansche bladen, uitgeloopen om jacht te maken op Brit- sche koopvaardijschepen in den Atlantischen Oceaan. Uit Tanger wordt bevestigd dat na het bombar dement op Gibraltar door Fransche vliegtuigen de aldaar gestationneerde Britsche vlooteenheden zijn uitgevaren. Op het oogenblik ligt nog slechts één Engelsch oorlogsschip in de haven van Gibraltar. Britsche admiraliteit bevestigt den ondergang van torpedojager. De ,,Hood" getroffen door vuur van Fransche kustbatterijen. Het D.N.B. meldt: De Britsche Admiraliteit deelde gisteravond mede dat de torpedojager „Whirlwind" door een torpedo getroffen en ver loren gegaan is. De overle "enen werden door een ander oorlogsschip gered. Het schip had een water ver plaatsing van 1100 ton en een snelheid van 34 knoopen. Volgens een Havasbericht uit Algiers wordt of ficieel medegedeeld dat bij den overval op de Fransche vloot te Oran Fransche jachtvliegtui gen en kustbatterijen twee Britsche vliegtuigen hebben neergeschoten. Het slagschip ,,Hood" werd meermalen getroffen en twee Britsche torpedo jagers werden zoo zwaar beschadigd dat zij wel licht gezonken zijn. De aanvoer op de Aalsmecrsche veiling, een der voornaamste centra van de Nederlandsche bloemenkweekerij, werd Maandagmorgen gekenmerkt door den oproep, dien de groep „Bloemisterij" van den Nederlandschen Tuinbouwraad aan het publiek heeft gedaan, om zooveel mogelijk bloemen te koopen en daarmede een nationaal bedrijf, dat thans moeilijke dagen doormaakt, te helpen. Een overzicht in de groote hal. Engeland antwoordt op Japansche nota. Tokio niet tevreden. Het Japansche persbureau Domei meldt: Het Britsche antwoord op de Japansche eisehen met betrekking tot het vervoer van materiaal en goederen door Burma en Hongkong, als steun aan Tsjang Kai Sjek, is een volledige verwerping van de Japansche eisehen. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft mee gedeeld dat de Britsche ambassadeur, Sir Robert Craigie, op instructie van zijn regeering, Maandag middag een bezoek heeft gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Arita. Bij het onder houd heeft de ambassadeur, in antwoord op de Japansche nota van 24 Juni over de noodzakelijk heid het vervoer van materiaal en goederen door Burma en Hongkong naar Tsjang Kai Sjek te staken, meegedeeld, dat wat betreft het transport van wapens, de regeering van Hongkong dit tot dusver streng heeft verboden. De Britsche regeering is daarom van meening dat wat dit betreft zij aan de wenschen der Japansche regeering kan tegemoet komen. Wat betreft het transport van wapens door Burma deelde de Britsche ambassadeur mede, dat het moeilijk is dit te verbieden, daar het hier voor een deel producten uit Indië en Burma betreft, terwijl voorts de regentijd eind Juni begint en het transport van goederen door dat gebied bijgevolg tot September wat omvang betreft, nog niet het tiende deel zal bereiken, van den normalen omvang. De Japansche bladen beschouwen het Britsche antwoord als een vierkante afwijzing van het Ja pansche verzoek tot het staken van het vervoer van oorlogsmateriaal door Burma en Hongkong, maar verwachten, dat de Britsche regeering de zaak op nieuw in onderzoek zal nemen. Mocht Engeland, zoo voorspelt de „Nitsji-Nitsji", geen gehoor geven aan het verzoek van minister Arita tot staking var. het vervoer van oorlogsmateriaal naar Tsjang Kai Sjek, dan zou de Japansche regeering genoodzaakt zijn doeltreffende maatregelen te nemen om de wegen naar Tsjoengking af te snijden. De „Hótsji Sjimboen" verneemt dat de departementen van oor log, marine en buitenl. zaken reeds overleg plegen over desbetreffende doeltreffende maatregelen. De wapeuleveranlies aan Tsjang Kai Sjek. Ook een Japansch protest te Moskou? TOKIO, 9 Juli (Un. Press). Dc woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft verklaard dat Japan geen onderscheid kan maken tusschen Engeland en Rusland inzake de levering van wapens aan Tsjoenking. Naar ver luidt zal Japan ook te Moskou protesteeren. Tot dusver kan echter nog niet worden medegedeeld, hoe en wanneer dit protest zal plaats vinden. Parijs als modestad. PARIJS. Volgens de meening, die men in Parijsche modek.* :gen is toegedaan, zal Parijs in staat zijn de leidende positie, die het in de wereld van de mode heeft, te behouden. Een aan tal modehuizen is nog gesloten, doch in eenige groote zaken verklaart men, dat men rekent op een spoedigen terugkeer van het gevluchte per soneel en dan tevens op het uitbrengen van nieuwe modellen. Zelfs gelooft men, dat er geen afwijking zal zijn in de gewoonte, de groote modeshows in Augustus te laten beginnen. (United Press). Sovjet-ambassadeur Terentjeff spreekt met Von Papen. ISTANBOEL, 9 Juli. (Reuter). In politieke kringen hecht men groote beteekenis aan het on derhoud, dat de Sovjet-Russische ambassadeur Terentjeff gisteren gehad heeft met den Duitschen ambassadeur Von Papen. Terentjeff is. zooals ge meld, op weg naar Moskou om verslag uit te bren gen. Von Papen was eenige dagen eerder dan zijn voornemen was van zijn vacantiereis teruggekeerd teinde Terentjeff te kunnen ontmoeten. Men is van meening dat het onverwachte vertrek van den Russischen ambassadeur in verband gebracht kan worden met de publicatie van het Duitsche Wit boek, waarin gezegd werd dat Turkije een even- tueelen aanval op de Russische petroleumbronnca in Trans-Kaukasië beoogde. Naar het toegevoegde protocol no. 2 van het pact van bijstand van Tur kije met Engeland en Frankrijk bewijst heeft Tur- kije geen voornemens met betrekking tot Trans- Kaukasië gehad. De Valera houdt vast aan zijn neutraliteitspolitiek. Weinig kans op compromis tusschen Ierland en Ulster? STOCKHOLM, 9 Juli. (DNB) De Londensche cor respondent van „Svenska Dagbladct" meldt aan zijn blad, dat het vooruitzicht op een overeenstemming tusschen Ierland en Ulster over dc verdediging van Ierland, na het bezoek van Lord Craigavon, den mi nister-president van Noord-Ierland, aan Londen, ge ringer schijnt dan voordien. Craigavon heeft er op aangedrongen dat Ierland zijn neutraliteit zal opge ven en dat de Valera er toe zal besluiten den Duit schen en Italiaanschen gezant en hun staven te no pen Dublin te verlaten. Voorts heeft men van de Valera de verzekering gevraagd voor den duur van den oorlog geen grondwetswijziging aan te orde te stellen. Dc Valera heeft hier echter op geantwoord dat Ierland onder alle omstandigheden besloten is zijn neutraliteitspolitiek te handhaven. De weder zijdsche standpunten stonden dus onverzoenlijk te genover elkaar. Volgens den Zwcedschen corres pondent zou een compromis nauwelijks mogelijk zijn. Een noodlottige slap" verwacht. STOCKHOLM, 9 Juli. (DNB) Volgens berichten uit Londen verwacht men in politieke kringen al daar dat Engeland binnenkort een noodlottigen stap tegenover Ierland zal ondernemen .Na de reis van Lord Craigavon naar Londen werd in kringen van de Britsche hoofdstad verklaard dat men nauwelijkfe nog hoop kan koesteren op"een accoord met Ierland in de kwestie der verdediging van de Iersche eilan den. Het is thans zeker dat zoowel dc Noord-Iersche minister-president Craigavon als De Valera op hun tegengesteld standpunt blijven staan. Er bestaat geen hoop meer op een compromis „Dagens Nyheter" meldt, dat de geruchten als zou de Valera naar Lon den komen om besprekingen te voeren niet beves tigd worden. Men neemt echter aan dat een Britsch initiatief betrekkelijk snel te verwachten is. Mededeeling Wij komen gaarne, zonder verplichting, met. een ruime collectie BRILLEN enz. bij U thuis ln Haarlem en omgeving. Wij kunnen U op deze wijze vakkundig bedienen. KEIP-OPTIEK GR. HOUTSTR. 137, naast Luxor, Tel. 11640 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 8 PAGINA'S. B. K: Het tuintje van mijn vriend. pag. 3 Flitsen: Kleeding. pag. 3 Van een specialen verslaggever: Wat de A. N. W. B. voor de kampeerders poogt te bereiken. pag. 6 K. de Jong: Tweede Zomerconcert der H. O. V. pag. 6 1 1-7 1 A. J. D.: Saponor 1 Laatste berichten op pagina pag. 7 g ina 2 J W DE RIOLEERINCSWERKEN AAN DEN WAGENWEG I Het woord is aan Phoebe Wordell: die thans geldig zijn BROOD Bons 41 tot en met 50 (broodbonboekje Geldig tot en met 11 Juli. recht gevende op totaal 2000 gram brood. Bons 51 tot en met 60 (broodbonboekje Geldig: van 8 tot en met 14 Juli. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributieboekj Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL Bon 75 uit het Algemeen distributieboekji Geldig tot en met 12 Juli Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem o, 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM (alleen voor hen. die uitsluitend op petro leum kunnen koken) Zegel „Periode 2 Geldig: Tot en met Zondag 14 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. (A. N. P.) De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het dapartement van financiën deelt mede, dat de beurzen voor den geld- en fondsen handel op Maandag 15 Juli 1940 worden heropend. Ter opening in de dagelijksche noteering in de prijscouranten der beurzen, van genoemden dag af, zijn door hem aangewezen de volgende fondsen t.w.: 3 pet. Nederlandsche Staatsleening 1936; 4 pet. Ne derlandsche Staatsleening 1940 I (met belasting faciliteit); 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1940 II (zonder belastingfaciliteit)4 pet. Nederland- »che Staatsleening 1940 II (met belastingfaciliteit). Jubileum M. L. A. Klein. Een kwart eeuw lid van den Haarlemschen Raad. M. L. A. KLEIN. Zondag 21 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer M. L. A. Klein gekozen werd'tot lid van den Haarlemschen Gemeenteraad als vertegen woordiger van de R.-K. Staatspartij. De heer Klein is een geboren Haarlemmer (15 Februari 1877 werd hij in Noord-Holland's hoofd stad geboren) en dat de belangen van onze stad hem nauw aan het hart liggen is wel duidelijk ge durende zijn 25-jarig raadslidmaatschap gebleken. De heer Klein heeft zich in den Raad steeds arbeidersafgevaardigde gevoeld. Toen hij nog het vak van meubelmaker uitoefende, werd hij geko zen tot voorzitter van zijn vakvereeniging. Later trad hij op den voorgrond in den R.-K. Volksbond; hij was eenigen tijd vrijgestelde van dien Bond te Leiden, om daarna over te gaan naar den Bond van R.-K. Politiepersoneel „St. Michaël", waarvan hij eveneens vrijgestelde werd, omdat hij goed thuis was in publiekrechtelijke verhoudingen. Thans is hij bezoldigd bestuurder van het R.-K. Werkliedenverbond. De heer Klein wijdde zich in de afgeloopen kwarteeuw in den Raad aan tal van onderwerpen: de loon- en arbeidsvoorwaarden van het gemeente- personeel hadden steeds zijn groote belangstelling en hij toonde zich indertijd een warm voorstander 'van de annexatie. Ook de woningbouw vond in hem een vurig pleitbezorger. Werden tarieven voor gas, water en electriciteit behandeld in den Raad, dan kwam hij steeds op voor de belangen der minst-draagkrachtigen. Eenige jaren had de heer Klein zitting in het Burgerlijk Armbestuur. Toen dit werd omgezet in Maatschappelijk Hulpbetoon werd hij opgenomen in de commissie van bijstand. Verder heeft hij nog zitting in de Raadscommissies voor openbare ge zondheidszorg en voor de bedrijven. De heer Klein is voorts bestuurslid van verschil lende R.-K. vereenigingen. Een verdienstelijk en slagvaardig raadslid, die bovendien in den Raad altijd kortheid weet te be trachten, gaat 21 Juli jubileerenl Inzameling van Haarlem's Dagblad voor de nationale hulp aan de getroffen districten. DRIE EN TWINTIGSTE VERANTWOORDING Mevr. C—V. f 1.—: N. N. f 1.—: Mevr. G. f 2.—; L. W. f 2,50: W. C. H. f 2.50; N. N. f 2.—: Th. M. J. D. f 5.—: R. V.-B. f 5.—: J. S. f 25,—: G. M. f 15.— Totaal zijn bij ons blad binnengekomen 428 giften tot een bedrag van f 5227.53. Giften kunnen- worden afgegeven aan onze bu reaux Groote Houtstraat 93 eh Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding „Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. Vele gehuwden zijn als twee linker handschoenen, goed gemaakt en goed passend, van goed materiaal, maar on gelukkiger wijze geen paar.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1