Haarlem's Dagblad Broodbonnen Petroleumdistribufie. Bommen op Wieringen en Almelo gevallen. Oudste Nederlanders. Pétain hoofd van den Franschen Staat. KEIP 58e JAARGANG No. 17504 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 12 Juli 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. De secretaris- I generaal, waarnemend hoofd van het departe- ment van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van 15 Juli tot en met 21 Juli a.s. de met „61" tot en met „70" genummerde dubbele bonnen van het I broodbonboekje gezamenlijk recht geven op I het koopen van 2000 gram brood. Elk der en- kele bonnen geeft derhalve recht op het koopen i van 100 'gram brood. De bonnen, die op 21 Juli nog niet gebruikt j mochten zijn, blijven voorts tot en met 25 Juli 's-GRAVENHAGE. 12 Juli. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart I maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 15 Juli a.s. tot en met Zondag 28 Juli a.s. dè met „periode 3" gemerkte petro- I leumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. Drie dooden door het ontploffen van een landmijn. HULST, 11 Juli. (A.N.P.) Vanmiddag omstreeks vijf uur waren bij de Neder- landsch—Belgische grens in de nabijheid van Philipine Belgische arbeiders en mili tairen, onder leiding van Duitsche militai ren bezig met het opruimen van landmij nen. Tijdens de werkzaamheden is één de zer mijnen ontploft. Drie Belgen, een korpo raal, een gendarme en een arbeider werden gedood. Een Duitsch onderofficier en drie Belgische arbeiders werden gekwetst, één van hen levensgevaarlijk. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor de nationale hulp aan de getroffen districten. Zes en twintigste verantwoording. Mevr. M. v. W. 1.Haarl. Concours Comm. (verkoop postduiven) ƒ35.50; O. P. v. d. W. 2.50; L. N. v. d. W. ƒ2.50; Ger. L. Aerdenh. ƒ25.—; J. L. T. ƒ20.—; M. H.—S. ƒ5.—; Mej. H. J. S. ƒ2.—; Mevr. F. S.—De G. 1.50. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnen gekomen 467 giften tot een bedrag van 5474.03. Giften kunnen worden afgegeven aan onze 1 bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning No. 38810 onder vermelding ..Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift ver antwoord wenscht. Ernstig auto-ongeluk te Oegstgeest. j Twee ingezetenen uit Heemstede omgekomen. In den afgeloopen nacht is te Oegstgeest een ernstig ongeluk gebeurd' waarbij twee perso nen uit Heemstede om het leven zijn gekomen. De politie werd vanmorgen zeven uur door burgers gewaarschuwd, dat bij den nieuwen Rijksweg, achter het z.g. groene kerkje, een personen auto in een sloot lag, waarvan de be stuurder levenloos achter het stuur zat. Bij een ter plaatse ingesteld onderzoek werd het lijk van een tweeden persoon uit de sloot opgehaald. Het bleken te zijn de 39-jarige koopman C. C. I H.. wonende te Heemstede en de 25-jarige chauffeur J. B., eveneens afkomstig uit Heem stede. Men vermoedt, dat de auto van de slachtoffers in botsing is gekomen met een I andere auto. De politie is dezen wagen reeds op het spoor. De lijken en de auto zijn in beslag genomen. MEJ. A. H. M. PIELAGE Na ruim 38 jaren aan de R.K. Mariaschool in de Koningstraat te Haarlem werkzaam te zijn geweest zal mej. A. H. M. Pielage op 19 Juli a.s., des middags I afscheid nemen van de school en het onderwijs. Vier dooden. Het A.N.P. meldt: Donderdag was de stad Almelo het slachtoffer van het lukraak werpen van Engelsche bommen op ons land. Drie En- gelsche vliegtuigen hebben in Almelo vier bommen geworpen. Er werden vier menschen gedood, nl. een echtpaar, dat een wandeling I deed en twee kinderen. Er zijn verscheidene ge wonden. De huizen in de omgeving werden ern stig beschadigd. Militaire objecten zijn er niet in de buurt. SCHAGEN, 12 Juli - Het A.N.P. meldt: In den afgeloopen nacht om ongeveer vier uur zijn twee bommen geworpen op twintig meter afstand van de boerderij van den heer J. Mulder Nzn., in den polder Waard-Nieuwland. Een ware ravage werd aangericht. In de kamer, waar het gezin sliep, zijn gaten in den wand gevonden, waaruit geconclu deerd wordt dat de scherven dwars over de bedden zijn gegaan. Een zoon van Mulder, die op het geluid der vliegmachines het bed had verlaten, werd vrij ernstig aan het hoofd gewond. Dwars door kippen- schuren, melkbussen zijn de scherven gevlogen Verscheidene hoenders zijn gedood. Ceen handel in buitenlandsche fondsen. Verbodsbepaling afgekondigd. De waarnemend secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van finan ciën heeft in een beschikking van Vrijdag bepaald, dat de handel in buitenlandsche fond sen verboden is. Als buitenlandsche fondsen worden aange merkt die effecten, welke ingevolge de devie- zenverordening 1940 art. 2 lid 2 als buiten- landsch zijn aan te merken. Artikel 2 van de deviezenverordening 1940 luidt Lid 1. Voor de toepassing van deze verordening en de krachtens deze verordening gegeven bepalin gen worden als binnenlandsch aangemerkt: a. betaalmiddel, voor zoover zij in het bezette Nederlandsche gebied de hoedanigheid van wettig betaalmiddel bezitten. b. geldswaardige papieren, effecten en vorde ringen, voor zoover zij binnen het bezette Neder landsche gebied betaalbaar zijn en de schuldenaar ingezetene is. c. andere lichamelijke zaken, voor zoover de daaruit voortvloeiende vorderingen uitsluitend jegens ingezetenen kunnen worden geldend ge maakt. Lid 2. Alle andere betaalmiddelen, geldswaar dige papieren, effecten, vorderingen en andere onlichamelijke zaken worden voor de toepas sing van deze verordening en krachtens deze verordening gegeven bepalingen als buiten- landsch aangemerkt. Lid 3. Het deviezeninstituut kan met bindende kracht beslissen, of waarden, als bedoeld in het eerste en tweede lid als binnenlandsch of als bui- tenlandsch zijn aan te merken. (A.N.P.) Getorpedeerde Brilsche schepen BERLIJN, 12 Juli (D.N.B.) Het in het leger- bericht van gisteren vermelde feit. dat de Duit sche duikbooten de laatste zes weken 6D9.000ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken brachten en dat daarmede het gemiddelde cijfer van scheeepsruimte welke door duikbooten tot zinken is gebracht tot ruim 100 000 ton gestegen is. wordt heden door de Duitsche bladen in groo- ten opmaak weergegeven. ..De Engelschen gaan bemerken", schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung", „welke voordeelen voor den zeeoorlog Duitschland zich door de bezetting der nieuwe kusten in het Noorden en in het Westen, van Narvik tot aan de Pyreneeën verschaft heeft. De laatste samenvattende publicatie over het tot zinken brengen van scheepsruimte verscheen op 6 Mei. Zij deelde mede dat van het begin van den oorlog tot 30 April 2.300.000 ton vijandelijke en voor den vijand nuttige neutrale koopvaardij scheepsruimte tot zinken was gebracht. Wanneer thans alleen het duikbootwapen voor de laatste zes weken daar 609.000 ton bij kan melden, dan zal het totale cijfer thans stellig de grens van drie millioen bereikt of reeds overschreden heb ben. Steeds nijpender wordt het. tekort aan Britsche scheeepsruimte. Daarbij moet nog be dacht worden dat de'Britsche havens aan het Kanaal en aan dé Oostkust incl. de havenwerken van Londen voor- de verzorging van Engeland reeds in grootén mate volkomen zijn uitgescha keld. Bij de successen van de oorlogsmarine ko men nog die van het luchtwapen, welke eveneens met het bezit van de nieuwe kusten buitengewoon zijn toegenomen." (De besprekingen te Jtimchen. De „Diplo" over de beteekenis van het Duifsch-ltaliaansch- Hongaarsche contact. BERLIJN, 12 Juli. (D.N.B.) „De vergadering der staatslieden van Duitschland en Italië te Ber lijn en Munchen werd gekenschetst door de on voorwaardelijke handhaving van de as-politiek", constateert heden de „Deutsche Diplomatisch-Po- litische Korrespondenz". „Beide landen hebben de voldoening dat de wegen en de methoden, waar van zij zich tot dusver in hun vrijheidsstrijd be diend hebben, tot ongehoorde gevolgen voerden en zij zijn besloten op deze gelijke grondslagen hun toekomst te beveiligen. Het is duidelijk, dat de beide mogendheden mét het oog op de verantwoording voor de toe komst van het continent tegen die neigingen wil len optreden, die de verschillende deelen van Europa, vooral den Balkan, tot een tooneel van strijd en chaos wesnschen te maken. Niet alleen sinds het begin van dezen oorlog hebben de wes telijke mogendheden en vooral Engeland met alle middelen getracht het zuidoosten van Europa bij hun plannen tot uitbreiding van den oorlog te be trekken. Het was hun belang de daar levende vol ken tot den strijd tegen de as-mogendheden aan te sporen. Tegenover deze lichtzinnige voornemens, zooals door de plannen der Westelijke generale staven onthuld, staat de vastberadenheid vaci Duitschland en Italië om met den vrede ook de economische stabiliteit van het zuid-oostelijk ge bied te beschermen en tevens voor de geh,eele toe komst in een aaneensluiting der krachten, die aan den opbouw willen meewerken, een waardevol deel van Europa beveiligd te zien. Terwijl de Brit sche politiek ook heden nog in de tegenstelling der krachten op het continent haar hoop en haar doel ziet, zijn de as-mogendheden bezig met de aaneen sluiting van diezelfde krachten aller belang te be vorderen. Met deze doelstelling, die iin de bijeenkomst te Miinehen opnieuw bevestigd werd, hebben zich ook de politieke leiders van Hongarije accoord ver klaard. Ook Hongarije wenscht een blij venden vrede, die Europa van verkeerde constructies uit haat en onrecht bevrijdt en in het zuidoosten recht vaardige verhoudingen schept. Het continentale Europa staat op het punt, zoo besluit de „Korres pondenz", den vloek van vele eeuwen te boven te komen. In plaats van waardevolle krachten tegen elkaar uit te spelen, streven de thans leidende krachten er naar door een samenwerking der lan den het herstel en den bloei van allen te bereiken. Eindelijk is de rol van die vernielende krachten ontmaskerd, die om egoïstische en ijdele doelein den deze ontwikkeling wilden tegenhouden. De nieuwe geest echter, die onder leiding van natio- naal-socialisme en fascisme de machten der twee dracht in Europa verbant, zal in de Europeesche landen aan de krachten vleugels geven om in een samenwerking vol begrip en eendracht de belan gen zoowel van den enkeling als van het geheel te kunnen dienen". De Negertrompettist TFnllY POTTON en tapdancer 1 FjUU 1 x A 1 1 Uil ZONDAG A.S. op het dansante in „De Leeuwerik" van 7.30-11.30 u., met de band van HENRY FOX in 8 mans-bezetting!! Entree ƒ0.50 pl. r. (Adv. Ingez. Med.) Nieuw aangekomen militairen zijn op het prachtige terras van het „Kareol" spoedig op hun gemak. Gewonde Nederlaudschc militairen in het „Kareol" te Aerdenhout. Ook de vischsport wordt druk beoefend. (De oudste Nederlander, de heer J. M. Lettig, is dezer dagen, bijna 103 1/2 jaar oud, te Dordt over leden.) Te Dordt is de heer Lettig dus gestorven, Die zich aldaar veel achting had verworven, En die de oudste man in leven was, Behoorend tot het Nederlandsche ras. Ik moet bekennen, dat hij bij zijn leven, Voor mij (en u?) is onbekend gebleven; Ik hoorde voor het eerst van zijn bestaan, Nu hij voorgoed van ons is heengegaan. Een braaf eenvoudig man, dat kan niet anders, Was deze oudste aller Nederlandels. Dat is een feit, dat onweerlegbaar blijkt, Reeds uit den leeftijd, dien hij heeft bereikt. Maar nu is de heer Lettig overleden, Iemand zal in zijn „oudste" rechten treden, Voor mij (en U?) al even onbekend, Totdat voor hem ook spoedig het moment Van afscheid van het aardsch bestaan zal komen, Dan wordt weer in de kranten opgenomen. Hoe lang hij 't uithield in den levensstrijd. Vertoond als een soort curiositeit. Wij zullen dat weer lezen, licht verwonderd En even dan ons zelf zien, boven honderd En doen opnieuw, netvals dit keer in Dordt, Zoo voel ik het, een mènsch weer eens te kort. P. GASUS. KIM SÉpf i Mej. S. C. Geverding, te Haarlem, wordt op 29 Juli a.s. 100 jaar. (Men zie ook pag. 7). uw van Sstiens LEVERANCIER VAN ALLE Z. FONDSEN GIERSTRAAT 27 - TEL. 16764 (Adv. Ingez. Med.) De maarschalk blijft tevens voorzitter van den ministerraad. BERN. 12 Juli. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld. dat heden niet het ver schijnen van de grondwetsartikelen in het „Journal Officiel", maarschalk Pétain hoofd van den Franschen staat, met behoud van het voorzitterschap van den minister raad is. i'Op pag. 5 is reeds van het voor nemen hiertoe melding gemaakt.) Als hoofd van den Franschen staat heeft Pé tain in werkelijkheid niet alleen de voorrechten van de uitvoerende macht, doch oefent hij ook de wetgevende macht uit, zoolang de In de nieu we grondwet voorziene vergaderingen nog niet gevormd zijn. Na het bijeenkomen van de nieuwe vergaderingen zal het hoofd van den Franschen staat nog het recht hebben, tijdens bepaalde uitzonderingstoestanden, bij blnneri- landsche of buitenlandsche crises, de wetgeven de macht uit te oefenen. De huidige Senaat en de Kamer blijven wettig bestaan tot hun opvolgers gevormd zijn. Zij hebben echter niet meer de bevoegdheden automatisch op den tweeden Dinsdag van de maand Januari voor een gewone zitting of bij wijze van uitzonde ring op voorstel van de meerderheid van hun leden bijeen te komen. Voortaan bezit alleen nog het hoofd van den Franschen staat het recht de vergadering bijeen te roepen. Officieel wordt nog het volgende uit Vichy ge meld: Tijdens een onderhoud tusschen den presi dent der Fransche republiek. Albert Lebrun, en maarschalk Pétain heeft deze den president der Fransche republiek meegedeeld dat hij het voor nemen heeft van heden af met het voorzitter schap van den ministerraad ook het ambt van hoofd van den Franschen staat uit te oefenen om in de buitengewone omstandigheden welke Frankrijk doormaakt, persoonlijk de verantwoor ding voor de leiding der openbare aangelegen heden op zich te nemen. De president der Fran sche republiek heeft voor deze verklaring ter stond begrip getoond en met een onbaatzuchtig heid, welke het land zal weten te waardeeren, de gevolgen uit den nieuwen stand van zaken ge trokken en zijn bevoegdheden aan maarschalk Pétain ter beschikking gesteld. I Het woord is aan Baer-Oberdorf: Ouders die niets van hun kinderen leeren kunnen hun kinderen niet onder wijzen en opvoeden De handel ter beurze. Het bestuur van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel deelt, naar het A.N.P. meldt, het navolgende mede: a. Met ingang van Maandag 15 Juli 1940 worden in de dagelijksche noteering in de prijscourant der vereeniging voor den effectenhandel uitsluitend opgenomen: de 3 pet. Nederlandsche Staatsleening 1936, de 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1940 I (met belasting-faciliteit), de 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1940 II zonder belasting-faciliteit), de 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1940 II (met be lasting-faciliteit); b. Met ingang van 15 Juli 1940 mag handel plaatsvinden in binnenlandsche fondsen overeen komstig art. 12 bis, doch met inachtneming van art. 2 lid 2 en 3 der beursvoorschriften c. Als binnenlandsche fondsen worden beschouwd alle fondsen, welke in de rubriek „binnenland" in de prijscourant voorkomen met uitzondering van de fondsen, welke hieronder per rubriek zijn aan gegeven: d. Als binnenlandsche fondsen worden voorts be schouwd alle certificaten uitgegeven door Neder landsche administratiekantoren; e. Het is een ieder verboden koersen van fondsen welke niet tot de dagelijksche noteering zijn toege laten, te publiceeren zonder toestemming van of vanwege den minister van financiën of ertoe mede te werken, dat deze koersen worden gepubliceerd. I Voorts heeft het bestuur o.m. bepaald dat, nadat een fonds de drie controledagen heeft doorge maakt, de niet-officieele handel in dat fonds wel is waar vrij zal zijn, doch tegen excessen zeer streng zal worden gewaakt. Komen dus groote af wijkingen in de koersen voor, dan zal een ieder verstandig handelen, indien hij zich, alvorens tot een sterk afwijkenden koers af te doen of tot de tot standkoming mede te werken, met den commissaris voor de noteering in verbinding stelt. De vrije niet-officieele handel geschiedt met in achtneming van artikel 12 bis lid 7 der beursvoor schriften. Voor den intern gecompenseerden omzet blijft alsdan gelden hetgeen hierboven voor de drie con troledagen is bepaald. Indien de geldmarkt voldoende ruim blijkt te zijn. kan met ingang van 15 Juli een prolongatie- koers door de commissie voor de noteering ambts halve in de prijscourant worden opgenomen. De commissie voor de noteering zal de eerste week (en zoo noodig langer) voltallig in functie zijn. Het bestuur doet een dringend beroep op alle beursbezoekers hun volle medewerking te geven aan de uitvoering van de voorschriften en bepalingen, welke na heropening van de beurs zullen gelden, teneinde op een zuivere basis een gezonde koers- vorming te bereiken en aldus aan het herstel van den effectenhandel op onze Amsterdamschc beurs mede te wearken. Bussen gaan weer rijden. Van de Brockway en van de N. Z. H. T. M. Naar de directie van de Brockway Bus Mij. te Haarlem ons mededeelt gaan met ingang van Zater dag a.s. de ljjnen 1 en 3 van de Brockwaybussen weer rijden en wel: lijn 1 van den Middenweg via de Groote Markt naar het Emmaplein en lijn 3 van den Muiderslotweg via de Groote Markt naar de Turfmarkt. Voorts kunnen wij mededeelen. dat waarschijn lijk in den loop van de volgende week ook weer bussen van de N.Z.H.T.M. in dienst zullen komen. Vermoedelijk zullen dan de lijnen B. en C. gecom bineerd worden en zal worden gereden van het Station naar Bloemendaal en naar Julianalaan en Ramplaan. Nadere mededeelingen hierover volgen nog. Nederlandsche kinderen naar de Ostmark. Thans hebben zich 250 uit Haarlem gemeld. Tot hedenmorgen 12 uur hadden zich, naar de directeur van den Geneeskundigen Dienst ons mededeelde, ongeveer 250 kinderen uit Haarlem aangemeld om naar Oostenrijk te ver trekken. De aanmelding gaat nog voort. I. KOSTER t In den ouderdom van 65 jaar is overleden de heer I. Koster, eigenaar der Bosch en Vaart Apo theek te Haarlem. De heer Koster was sedert ongeveer 3 jaar voor zitter van de Haarlemsche Apothekersvereeniging. De crematie zal plaats hebben Maandag 15 Juli te Westerveld, na aankomst van trein 14.15 *uur. KIJKERS PRISMA- en gewone KIJKERS. Groote keuze. Gr. Houtstr. pal naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 8 PAGINA'S. Artikelen^ pag. 3 pag. 3 pag. 6 Op den bon Flitsen: Vroolijk eten Voor de Jeugd. K. de Jong: Elfde Zomerconcert der H. O. V. pag. 7 Interview met een 100-jarige. pag. 7 J Laatste Berichten op pagina 2 ^^fcwBWHnnBmwBHmwBUWiiiBiHHOU i"luiTmuiiniiü imiiniiiiHfflH)ii;j nu iiinuim

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1