V R TJ D A G 12 JUL! 1940 H A A I? T. E M'S D A G B E A D 5 Parijs een maanrl onder Duitsch bestuur. De stad krijgt geleidelijk weer haar oude aanzien. Het D.N.B meldt uit Parijs: Over enkele dagen is het precies een maand geleden, dat de over winnende Duitsche troepen de hoofdstad van Frankrijk bezetten. De veertiende Juli. nationale feestdag van het Fransche volk. zal dit keer een dag van inkeer zijn. Sedert vier weken verleven digen de in het veldgrijs gekleede soldaten het stadsbeeld van Parijs. Het contact met de be volking. die zich eerst angstig en schuw terug getrokken hield, is al lang tot stand gekomen. De houding der soldaten vindt overal waardee ring. De winkels en cafés gaan langzamerhand weer open. Dagelijks komt een stroom terugkee- rende vluchtelingen naar de stad terug. Het straatvérkeer neemt gestadig toe zoodat Parijs langzamerhand weer het oude vertrouwde beeld krijgt. Ook zijn de stations van den ondergrondschen spoorweg weer geopend. Het particuliere telefoon verkeer in de voorsteden is hersteld. Het spoor wegverkeer naar de dichtbij gelegen districten is hersteld en zelfs de talrijke fonteinen ruischen weer als In vredestijd. De groote boulevards zijn weer aantrekkelijke punten geworden, de café terrassen zijn des middags tot op de laatste plaats bezet Theaters, bioscopen en cabarets hebben hun deuren weer geopend. Het Duitsche militaire bestuur let streng op het nakomen van zijn bevelen, stelt echter alle pogingen in het werk de normaliseering van het openbare leven zooveel mogelijk te bevorderen. Het sluitingsuur is van des avonds 9 uur tot 11 uur verlengd. Reeds zijn duizenden arbeiders en bedienden weer teruggekeerd en wachten op werkgelegenheid. De groote fabrieken, zooals Renault. Citroen, Farman, Peugeot en andere zul len binnenkort weer gaan werken. Ook de banken en handelshuizen zullen binnenkort haar deuren weer openen, zoodat verwacht kan worden, dat Parijs in korten tijd weer het brandpunt van het zakenleven van Frankrijk zal zijn De levens middelenvoorziening wordt van dag tot dag beter. Terwijl het eerst als gevolg van een hape- renden toevoer door groote vervoermoeilijkheden nauwelijks mogelijk was eenige kilo's aardappe len te krijgen zijn thans de markten weer rijke lijk van alles voorzien. De voorspellingen van een hongersnood zijn door de organisatie van het Duitsche bestuur gelogenstraft. Hot zeegevecht in de Middellandache Zee. Mededeeling van de Britsche Admiraliteit. Reuter meldde Donderdag: Het avondcommuniqué van de Britsche admi raliteit luidt als volgt: ,.De ontmoeting tusschen de Britsche en de Italiaansche vloot ln de Mid dellandache Zee kan als een zeer teleurstellende handeling beschouwd worden. Deze teleur stelling moet in het feit gezocht worden dat de Britsche vloot den vijand geen werkelijke ver liezen heeft kunnen toebrengen. De Italiaan sche vloot werd door onze oorlogsschepen ach tervolgd. Ongelukkigerwijze konden wij geen der schepen torpedeeren". ANDORRA SLUIT DE GRENS VOOR VLUCHTELINGEN. MADRID. 11 Juli (Reuter) De kleine republiek Andorra heeft haar grenzen voor vluchtelingen ge sloten. Voor is het aantal politie-agenten van zes op twaalf gebracht Verduistering van een huurauto? Weer twee jaar gevangenisstraf tegen verd. geëischt. ARNHEM II Juli (A. N. P.). In hooger beroep heeft vandaag voor het Arnhemsche gerechtshof terecht gestaan een 35-jarig vertegenwoordiger, die wegens verduistering van een auto door de recht bank te Arnhem tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek was veroordeeld. De man zou op 3 Januari j.l te IJmuiden in een garage een auto gehuurd hebben om naar den Helder te rijden Hij reed even wel naar Nijmegen, waar hy de auto verkocht, na dat hij deze eerst te Arnhem bij een tweetal per sonen te koop had aangeboden. Toen verd. werd gearresteerd werd hij door deze beide Arnhemmers herkend. De verdachte ontkende en ontkent ook thans nog. dat hij degene was, die de auto in IJmuiden had gehuurd. Hij beweerde dat "hij toen in België ver toefde. De president van het Arnhemsche hof, mr. Fockema Andreae, wees er den verdachte evenwel op dat hij door verschillende getuigen pertinent is herkend. De advocaat generaal achtte het bewijs van verd.'s schuld geleverd en eischte bevestiging van het vonnis van de rechtbank. PKOERAMMA ZATERDAG 13 JULI 1940. JAARSVELD. 414.4 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing, medi tatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 9.00 Apollokwur- tet en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Pianovoordracht en gramofgoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A. N. P. 1.00 Stichtsch Salonorkest en gramofoon muziek. 2,30 Zang en piano. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gra mofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5 45 Orgel spel en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Bijbelver- tellingen. 6.45 Christ. Tambours- en Pijperscorps „Juliana" en gramofoonmuziek. 7.30 Causerie „Zei len op de Friesche meren". 8.00 Berichten A. N. P. 8.15 Bel Canto. 8.40 Causerie „Let op uw hart". 9.00 Bel Canto. 9.45 NCRV-Kleinkoor en -orkest (opn.). Hierna: Schriftlezing. 10.1510.30 Berichten A.N.P. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uttzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.i5 Berichten (En- gelsch). 7.30 Gramotoonmuziek. 8 00 Berichten A. N. P.. gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Vlaamsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Orgelspel 10.40 Esme ralda en soliste. 11.15 Berichten (Engelsch). 1130 Berichten (Vlaamsch). 11.45 Esmeralda en soliste. 12.00 VARA-orkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten A. N. P. 1.00 VARA-orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2,15 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.15 Reportage. 4.30 Orgelspel. 500 Berichten (Duitsch). 5.15 VARA- orkest. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 VARA-orkest. 7.00 Reportage. 7.30 De Ramblers. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Be richten A. N. P. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Be rechten (Vlaamsch). 9.00 Esmeralda en solist. (9.15 —9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Berichten (Vlaamsch). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.1510.30 Berichten A. N. P. 11.15—1130 Berichten (Engelsch}. Het Italicansche legerbericht. De „Hood" bij het zee gevecht zwaar beschadigd. ROME, 11 Juli (Stefani) Het legerbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: „Uit nadere inlichtingen is zonder eenigen twij fel gebleken dat eenheden van ons luchtwapen tijdens de operaties op 9 Juli in het gebied van de Balearen het groote Engelsche slagschip „Hood" j van 42.100 bruto register ton zwaar beschadigd en 1 in brand geschoten hebben. Het vliegtuigmoeder- 1 schip „Ark Royal" heeft eveneens twee voltreffers \an zwaar kaliber op de brug gekregen. Dit is uit de fotografische opnamen gebleken. Bij het zee gevecht in de Ionische zee heeft nog een ander Engelsch slagschip twee voltreffers met bommen van zwaar kaliber gekregegn. Een nader onder zoek wordt ingesteld om nauwkeuriger gegevens te verkrijgen over de schade, welke de vijand bij dezen luchtaanval en bij de voorafgaande aanvallen ten zuiden van Kreta geleden heeft. Gistermorgen en laat in den middag is de marinebasis van Malta opnieuw hevig met bommen bestookt. In het kruit magazijn en op de in de haven liggende schepen werden branden en ontploffingen waargenomen. Drie vijandelijke jachtvliegtuigen werden door onze bommenwerpers neergeschoten. Twee Italiaansche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd". DE ACTIE IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. De speciale correspondent van Stefani geeft de volgende bijzonderheden over het Italiaansche bombardement op het Engelsche eskader, dat van Gibraltar kwam en zich ten zuid-oosten van de Balearen bevond. „Het groote slagschip „Hood". werd door twee bommen van zeer zwaar kaliber getroffen en zeer zwaar beschadigd. Aan boord brak brand uit. die, zooals uit de waarnemingen van een Italiaansch verkenningsvliegtuig eenige uren na het bom bardement is gebleken, niet gebluscht kon worden. Het slagschip zette zeer langzaam koers naar het zuidoosten, klaarblijkelijk met de bedoeling Gi braltar binnen te loopen. Verschillende torpedo jagers begeleidden het schip. Het succes van de Italiaansche vliegers is daarom des te belangrijker, omdat het bombardement werd uitgevoerd onder bijzonder moeilijke omstandig heden als gevolg van het slechte weer, waardoor het zicht aanzienlijk beperkt werd en door het af- weervuur van alle luchtafweerbatterijen van het vijandelijke eskader. De aan de „Hood" toege brachte schade is zoo ernstig dat het repareeren hiervan verscheidene maanden in beslag zal nemen. De toestand wordt nog verergerd door het feit, dat het slagschip niet meer op de scheepswerf van Malta gerepareerd kan worden en naar een En gelsche scheepswerf zal moeten varen". HET AANDEEL VAN DE ITALIAAN SCHE LUCHTMACHT IN DEN ZEESLAG Het D.N.B. meldt uit Rome: De chef van den generalen staf van het lucht wapen, generaal Pricolo, heeft een dagorder uitge geven, waarin wordt gezegd: „De 8ste en de 9de Juii zijn door de prachtige prestaties van ons luchtwapen gekenmerkt. In het verloop vam dezen oorlog zullen deze prestaties gedenkwaardig blijven, omdat zij voor het eerst voor ons een klassiek voorbeeld vormen van een massaal optreden door eenheden van de luchtmacht tegen eenheden van de zeemacht en omdat daarbij resultaten zijn behaald, die in elk opzicht van be slissende beteekenis waren. Twee sterke vijande lijke vlooteskaders voeren naar het schiereiland met voor ons buitengewoon gevaarlijke voorne mens. Het luchtwapen heeft deze vlootmacht voort durend in het oog gehouden, haar geen oogenblik rust gelaten en haar onophoudelijk op doeltreffen de wijze met bommen bestookt. Driehonderd vlieg tuigen hebben van hun vaak ververwij derde bases in de Egeïsche Zee in Libië, in Apulië, Albanië, Sicilië en Sardinië, de vijandelijke eskaders, on danks de hevige luchtafweer herhaaldelijk met bommen van het allerzwaarste kaliber aangevallen en getroffen, de formaties uiteen gedreven en deze gedwongen voortdurend van koers te veranderen. Onze escadrilles bommenwerpers hebben in nauwe samenwerking met onze roemrijke marine de voornemens van de vijandelijke eskaders ver ijdeld. Deze hebben daarop onze wateren moeten verlaten, zonder ook maar een van hun doeleinden te hebben bereikt. Uit betrouwbare neutrale bron en uit fotografische documenten is bevestiging ge kregen van de zwai-e beschadigingen, die ons lucht wapen op de Engelsche schepen heeft veroorzaakt. De houdimig van deze piloten is voorbeeldig ge weest, evenals de organisatie en de uitvoering van de manoeuvre. Dit alles wordt ook duidelijk be wezen door het feit, dat bij een actie, die met grenzelooze offervaardigheid is uitgevoerd, slechts drie van onze vliegtuigen zijn verloren gegaan". Mussolini heeft als opperbevelhebber van de Italiaansche strijdkrachten een dagorder tot de vloot gericht, waarin hij zegt, dat de vlootstryd- krachten van het fascistische Italië op 9 Juli de eerste ontmoeting met de Britsche vloot in de Mid- dellandsche Zee glansrijk hebben doorstaan. „De zelfbewuste moed. dien gij tegenover in de meerderheid zijnde vijandelijke strijdkrachten aan den dag hebt gelegd, heeft den vijand met de tref fers der salvo's uwer kanonnen bewezen dat men niet ongestraft de kusten van Italië nadert. Het Italiaansche volk" zoo besluit de dagorder, „is trotsch op de resultaten vn dezen eersten slag". Verliezen der Italiaansche luchtmacht. 76 dooden en 103 gewonden tot 30 Juni. ERGENS IN ITALIë. 11 Juli (Stefani) Het algemeen hoofdkwartier van de Italiaan sche legers publiceert de eerste lijst met de door de Italiaansche luchtmacht gedurende den oorlog tot en met 30 Juni geleden verliezeh. Het aantal dooden bedraagt 76, waarvan vier leden van het civiele personeel. Gewond werden 103 personen. 75 man worden vermist. GENERAAL ANTONESOOE VRIJGELATEN. Reuter meldt uit Boekarest: Generaal An- tonescoe is plotseling in vrijheid gesteld na dat hij verklaard had dat hij zich aan de wet ten zou onderwerpen. Italiaansch schip in brand geraakt en gezonken. 220 militairen omgekomen. Het D.N.B. bericht van „ergens uit Italië": Medegedeeld wordt dat het Italiaansche schip „Paganini", dat met 920 soldaten en een be manning van dertig koppen van Bari naar Du- razzo onderweg was, in den ochtend van 28 Juni op ongeveer twaalf mijlen van Durazzo in brand is geraakt en gezonken. Het algemeen hoofdkwartier vam het Ita liaansche leger deelt naar aanleiding hiervan mede dat hierbij 214 Italiaansche en Albanee- sche soldaten en onderofficieren, alsmede zes Albaneesche officieren om het leven zijn ge komen. Heugelijk nieuws voor de Parijzenaars. Voor het eerst is er in de Fransche hoofdstad weer boter en melk te krijgen. Gegadigden komen file maken voor een der winkels. Duitsch legerbericht. Pétain over de nieuwe structuur Halifax over den toestand in het De resultafen van de lucht aanvallen op Engelsche convooien. Vliegvelden, havens en fabrieken in Engeland opnieuw bestookt. BERLIJN, 11 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „De reeds in een speciaal bericht gepubliceerde successen van het luchtwapen tegen Britsche con vooien hebben, naar thans defintief is vastgesteld, geleid tot de vernietiging van een kruiser van 7.000 ton en vier koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 21.000 br. t. Verder werden een krui ser en zeven koopvaardijschepen, waaronder een tankschip, zoo zwaar beschadigd of in brand ge schoten, dat zij als verloren kunnen worden be schouwd. Voorts behaalden onze gevechtsvliegers groote successen bij den aanval op vliegvelden in Zuidoost Engeland, op haveninstallaties aan de Zuid en Zuidwestkust en ook op fabrieken der bewape ningsindustrie. Hevige ontploffingen en groote branden werden vooral waargenomen in de munitie opslagplaatsen bij Pembroke en in de havens van Plymouth en Swansea. Ook de petroleumopslag- plaatsen van Pembroke en Portland zijn in brand geraakt. Een vijandelijke aanval op het vliegveld Amiens- Glissy door zeven Britsche bommenwerpers is ge ëindigd met het neerschieten van alle zeven vlieg tuigen, zo'oals reeds in een speciaal bericht is medegedeeld. Verder kwam het als gevolg van een aanval op een convooi in het Kanaal tot een lucht gevecht, waarbij tien vijandelijke jagers werden neergeschoten. In den nacht van 10 op 11 Juli werden geen vijandelijke vluchten boven het rijks gebied ondernomen. In totaal werden bij de luchtgevechten van gis teren 35 vijandelijke vliegtuigen en een kabelbalon neergeschoten. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. In den handelsoorlog tegen Engeland stijgen de successen dank zij de gunstige uitgangsbases van onze duikbooten. Zoo werd alleen in de laatste zes weken, tot en met 8 Juli, 609.000 br. ton vijan delijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht. Hierdoor is het gemiddelde cijfer van tot zinken gebrachte tonnage door duikbooten gestegen tot meer dan 100.000 br. t. per week". FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. van Donderdag luidt als volgt: „Het is den Duitschen duikbooten gelukt in den loop van de laatste zes weken rond 609.000 bruto registerton scheepsruimte der vijandelijke koop vaardij in den grond te boren. Deze verliezen moe ten Groot-Brittannië des te harder treffen, daar de Britsche economie in al haar takken volkomen aangewezen is op aanvullende importen. Voor de Engelsche voedingseconomie bestaat een doorloo- pende aanvullende invoerbehoefte van 80 pet. van het verbruik. Voor talrijke voor den oorlog be langrijke industrieën, zooals bijv. de aluminium- productie stijgt de importbehoefte tot bijna 100 pet. der benoodigde grondstoffen. Reeds voor den oorlog moesten ongeveer 96 procent der noodige petroleumproducten over zee worden aangevoerd. Aangezien de aanwezige hydr eer installaties nau welijks 4 pet. van de normale vredesbehoefte kon den dekken. Het verlies aan bruikbare tonnage is voor Enge land echter, ondanks het in beslagnemen van Noorsche, Deensche, Nederlandsche, Belgische en Fransche schepen des te pijnlijker, daar bij den aanvang van den oorlog de beschikbare Britsche koopvaardij-scheepsruimte ongeveer een millioen ton geringer was dam in het begin van den we- rcldoorlog. Voor de uitwerking van de Duitsche blokkade tegen Engeland is het kenmerkend dat in den jong- sten tijd herhaaldelijk sterk beschermde Britsche convooien het Kanaal en de Straat van Dover ondanks de voortdurende succesvolle Duitsche aan vallen blijven gebruiken aangezien klaarblijkelijk de havens der Britsche westkust met hun instal laties niet voldoende zijn om de doorloopende over- zeesche ravitailleeringsbehoefte te lossen en te ver voeren. In dit verband moet er aan herinnerd wor den dat Londen en de havens van de Theems tot dusverre rond 42 pet. van den totalen Britschen invoer moesten opnemen, een hoeveelheid goederen dus, die niet zoo maar verlegd kan worden naar andere havens, aangezien daar de noodige spe ciale installaties ontbreken. Dientengevolge ziet de Britsche regeering zich klaarblijkelijk genood zaakt de convooien tot iederen prijs en zelfs met de zwaarste offers door het Kanaal naar de mon ding van de Theems ten uitvoer te leggen". Generaal Mittelhauser in Engelschen dienst Het D.N.B. verneemt uit Londen: De voormalige opperbevelhebber van het Fran sche Levant-leger, generaal Mittelhauser. zou de Palestijnsche grens overschreden hebben om zich 1 ter beschikking van de Engelschen te stellen. van Frankrijk. Zetel der regeering naar Versailles of Parijs? Het D.N.B. verneemt uit Genève: Maarschalk Pétain heeft gisteravond een rede gehouden voor de Fransche radio. Hij stelde in de eerste plaats vast dat de Natio nale Vergadering hem uitgebreide volmachten heeft verleend. Dit besluit zal de regeering in staat stellen het leven des lands op geheel nieuwe leest te schoeien. De regeering ziet zich geplaatst voor de grootste moeilijkheden, die Frankrijk ooit ge kend heeft. Het gaat er om het verkeer in het land te herstellen en de Franschen terug te brengen tot hun haardsteden en hun arbeid. Vervolgens besprak Pétain de houding van En geland en zeide dat de aanval der Britsche vloot op de half ontwapende Fransche schepen door niets te rechtvaardigen is. Frankrijk heeft niet het plan gehad zijn vloot aan Duitschland uit te leveren. Frankrijk is gisteren door Engeland verlaten, van daag zelfs aangevallen. Hierop gaf Pétain een uiteenzetting van de nieuwe politieke structuur van Frankrijk. Van nu af aan zal het bestuur des lands over twaalf mi nisters verdeeld zijn. Zij worden terzijde gestaan door secretarissen-generaal. Aan het hoofd van de Fransche provincies zullen gouverneurs staan. Het raderwerk van het bestuur wordt vereenvoudigd. De ambtenaren zullen in hun werkzaamheden niet meer door reglementen belemmerd worden. Zij zullen op deze wijze sneller kunnen handelen. Om bepaalde vraagstukken, welke dringend om oplossing vragen, gemakkelijker te kunnen regelen, is de regeering voornemens haar zetel in het bezette gebied te vestigen. Wij hebben derhalve de Duit sche regeering verzocht, aldus Pétain, Versailles en de departementswijk in Parijs vrij te geven. Vervolgens ging Pétain over tot de binnenland- sche problemen. Voor de ontspoorde Fransche maatschappij, zoo zeide hij o.a., is het geld maar al te vaak middel om tot de heerschappij te ge raken. In het nieuw te bouwen Frankrijk zal het geld slechts het loon voor arbeid zijn. Pétain keerde zich daarop tegen het internationale kapi talisme en socialisme, die hand in hand waren ge gaan om Frankrijk uit te buiten. Hij gaf de verzeke ring dat de arbeid en het gezin van nu af aan be schermd zouden worden. Het Fransche gezin blijft de drager van de Fransche traditie; het heeft dit goed door de generaties heen gehandhaafd. Tot slot wekte Pétain de Franschen op vertrouwen in hem te hebben. De Fransche radio deelde in aansluiting op de uitzending van de rede mede dat als eerste grond wet bepaald zal worden dat Pétain „chef der natie" is. Tot de inwerkingtreding van de nieuwe grond wet oefent hij de wetgevende macht uit. De tegen woordige!* Kamers blijven tot de constitueering van de nieuwe wetgevende vergadering bestaan, doch zij zullen slechts door Pétain bijeengeroepen wor den. Treedt Lebrun af als president van Frankrijk 9 Maarschalk Pétain wordt als zijn opvolger genoemd. Het D.N.B. meldt: In Genève verluidt dat Lebrun de president der Fransche republiek, eerlang zal aftreden om vervangen te worden door maarschalk Pétain. Er zou 'n triumviraat uit de ministers Laval. Marquet en generaal Weygand gevormd worden. Een bevestiging uit Vichy was tot dusver niet te verkrijgen. De „Petit Dauphinois" geeft interessante bij zonderheden over de positie van maarschalk Pétain na goedkeuring van de bekende vol machten door de nationale vergadering. Maar schalk Pétain, zoo constateert het blad, zal in zijn persoon de volmachten van het staatshoofd en die van het hoofd der regeering vereenigen, zooals overigens de grondwet van 1875 dit ver oorlooft, welke niet uitdrukkelijk de functies van een minister-president heeft voorzien. DE PARTIJ VAN OSWALD MOSLEY ONTBONDEN. Het D.N.B. meldt: Volgens een mededeeling van het Engelsche ministerie van binnenlandsche zaken is de Brit sche fascistische Unie Woensdagavond ontbon den. Sir Oswald Mosley en zijn vrouw, alsmede een aantal zijner medewerkers, zijn reeds sinds eenigen tijd geïnterneerd. HONGAAR SCHE STAATSLIEDEN TERUGGEKEERD. BOEDAPEST, 11 Juli (D.N.B.) Ministerpresi dent graaf Paul Teleki en de minister van buiten- landsche zaken, graaf Csakv, zijn hedenmorgen na hun bezoek aan Duitschland. te Boedapest terug gekeerd. Op het station werden zij feestelijk ont- ontvangen Nabije Oosten. De verplichtingen ten opzichte van Egypte. Het D.N.B., meldt uit Londen: De minister van buitenlandsche zaken. Lord Halifax, heeft Donderdag in het Hoogerhuis een verklaring afgelegd over het Nabij Oosten. Ten aanzien van Egypte verklaarde hij dat de Britsche regeering sedert de deelneming van Italië aan den oorlog nooit druk had uitge oefend op de Egyptische regeering om haar er toe te brengen Italië den oorlog te verklaren. Het is intusschen volkomen duidelijk dat de Britsche strijdkrachten in Egypte, zoo zeide hij verder, die op verzoek van de Egyptische regee ring aanzienlijk versterkt zijn, hun operaties tegen Italië van Egyptisch souverein gebied uit ten uitvoer moeten leggen. Engeland heeft het vaste voornemen zijn verplichtingen tot verdediging van Egypte na te komen. Lord Halifax stelde vervolgens den toestand voor alsof de onafhankelijkheid en de levensbe langen van Egypte door de oorlogsverklaring van Italië aan Groot-Brittannië bedreigd wer den. In dit verband meende Halifax dat in het Egyptische parlement een stemming heerscht ten gunste van de vorming van een sterkere re geering en de getrouwe nakoming van het bondgenootschapsverdrag met Engeland. De Britsche regeering acht het haar recht haar bondgenoot te doen weten dat zij van de zelfde meening is, aangezien de Egyptische ver dediging Engeland in de eerste plaats aangaat en het zelf op grond van het genoemde verdrag duidelijk omlijnde verplichtingen heeft. Wat, de Palestijnsche kwestie betreft, ver klaarde Halifax dat de toestand daar, ..afge zien van enkele daden van bandietendom" daar rustig is en dat in het land thans „ordelijke toestanden" heerschen. Ten aanzien van Turkije zette Halifax uiteen dat Engeland door de nauwste banden met de zen staat verbonden blijft. Het verdrag met Turkije blijft evenzeer bestaan als de „vriendschap en sympathie" tusschen beide volken. Tenslotte zeide Halifax den moed te hebben om te gelooven dat Engeland in staat is zijn vrienden en bondgenooten in dit deel van de wereld, d.w.z. den Balkan en het Nijbije Oosten, iedere gewenschte hulp en iedere bescherming te doen geworden. Engeland zal zijn streven voortzettn en den oorlog met alle macht voort zetten. „De Hood". De „Hood", die volgens het Italiaansche legerbe richt in brand geschoten is, is de grootste slagkruiser van de Engelsche vloot en heeft een waierverplaatsing van 42.100 ton. In 1916 werd bekend dat Duitschland van plan was vier slagkruisers op stapel te zetten. Enge land antwoordde hierop met plannen voor de ..Hood"-klasse, die uit vier andere slagkruisers zou bestaan en wel de „Ansón", de „Howe", de „Rod ney" en de „Hood". De Duitsche plannen gingen echter niet door en het gevolg was dat drie van de vier Engelsche schepen afgevoerd werden (al was er intusschen reeds voor 860.000 aan verwerkt). De „Hood" werd echter afgebouwd en op 5 Maart 1920 in gebruik genomen. De bouwkosten hadder: 6,025.000 bedragen. In 1929—1930 werd het schip gemoderniseerd. De „Hood", die een bemanning van 1341 koppen voert, is bewapend met 8 stukken van 38 c.M„ 12 van 13 c.M., 8 van 10c.M., en een aantal stuk ken van kleiner kaliber. Voorts heeft het schip twee paar torpedolanceerbuizen. Het is met een vliegtuig uitgerust.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7