Haarlem's Dagblad Zomen,: en Vacaniimummet Een Nieuwe Tijd. Duimentheorie. Nationale concentratie van het Nederlandsche volk. Distributie tarwebloem Actiketen - 58e JAARGANG No. 17505 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V, Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 13 Juli 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Er breekt een nieuwe tijd aan in Europa en de staatsvormen wijzigen zich met verbazingwekken de snelheid. Het is klaar dat een nieuw Europeesch economisch bestel zich ontwikkelen gaat op het Continent. Het is even duidelijk dat de oude par lementaire democratie in alle landen van dat vasteland, waar zij nog bestond, het veld moet ruimen. Er is nog oorlog. Maar een nieuwe tijd teekent zich al scherp af. En in ons land, bezet door het overwinnende Duitsche leger, maar waarin ons vrijheid gelaten wordt zelf naar nieuwe een heid te streven, doet die nieuwe tijd zich ook gel den. Het streven naar eenheid groeit met den dag. Dat moge ons allen hoopvol stemmen. De belofte van nieuwe eenheid is goed en zij dwingt tot de erkenning: hoe vaak hebben wij wel niet naar het einde van zooveel verdeeldheid van eindelooze geschillen over deels kleine, deels zeer belangrijke zaken, die nimmer haar oplossing nader schenen te komen, verlangd! Dat kan schrijver dezes zeg gen met een herinnering aan menige vroegere uiting op deze plaats. Wij in dit blad hebben ons steeds buiten den partijstrijd gehouden, maar me nigmaal hebben wij in algemeenen zin op de groote nadeelen van den schotjesgeest de aandacht gevestigd, op het nuttelooze tijdverknoeien in eindeloos gepraat, op het heil van een mogelijk streven naar eenheid op zoo velerlei gebied en op het recht van het algemeen belang, vóór groeps- belangetjes te gaan! Wij Nederlanders, vanouds individualistisch aan gelegd, moeten nu onze kracht in vereeniging too- nen. En ik geloof dat wij dat kunnen omdat wij een sterk volle zijn en ons daarvan bewust. En omdat de Nederlanders niet alleen een hooge cul tuur bezitten maar ook in hun arbeid, hun energie telkens weer bewezen hebben tot groote dingen in staat te zijn ter zee, in de lucht, in onze prach tige waterstaatswerken en in ons koloniaal beheer die de eerbied der geheele wereld hebben ge oogst. Dit volk weet dat het een sterken wil en vele groote eigenschappen bezit en het heeft in rijn ziel wel degelijk beseft dat het met al die ver deeldheid op een hellend vlak was geraakt. Het moest blijkbaar een grooten schok doormaken om rich daaraan te kunnen ontworstelen. Er is nu veel onzeker. Er is een tijdelijke ont- .wrichting van ons bedrijfsleven. Er is nog de vraag hoe en wanneer onze definitieve nieuwe staatsvorm groeien zaL Er is de beklemming van den nu nog voortdurenden oorlog. Maar een nieuwe tijd is op komst en daar moeten wij ons op voor bereiden. Het opgeven van de oude groepsidéetjes en enge belangetjes zal van velen iets eischen. iOude gewoonten, oude vooroordeelen zullen er voor moeten wijken. Ook de methode der compro missen, ontstaan uit geredekavel en handhaving van eigen standpunt tot het uiterste en veelal een „oplossing" aangevend die niemand werkelijk be vredigde, zal opzij moeten. En de ware onver mengde vreugde in den arbeid, die zich geens- rins tot het loon bepaalt, zal het weer moe ten winnen. Er zijn menschen voor wie die ar beidsvreugde altijd is blijven bestaan; er zijn vele anderen voor wie dat niet meer zoo was en die gelukkiger menschen zullen zijn als zij haar her krijgen. Wij streven nu in Nederland naar een nationale concentratie die op verschillende gebieden al tot uiting is gekomen en die ook op politiek terrein zeker haar beslag zal vinden. Die wil heel iets an ders zeggen dan een samenwerking van politieke leiders, uit nood geboren en voorbestemd om weer ineen te zakken zoodra het wat beter schijnt te gaan. Andere landen hebben evenals wij ondervon den dat dit maar een lapmiddel is. Nationale con centratie beteekent: het algemeen belang voorop en de partij geschillen wegbegraven. En het zijn niet de oude makers van compromissen maar doel bewuste sterke menschen, die het belang van het geheel vooropstellen, die daaraan leiding moeten geven. De bezettende macht in ons land is bereid ons de vrije hand te laten bij het streven naar politieke eenheid. Een belangrijke verklaring is daaromtrent io een gisteren in Den Haag gehouden persconfe rentie afgelegd door den Presse-dezernent den heer W. Janke. Hij achtte de concentratiepogingen geheel liggend in de lijn van dezen tijd. Tegenover de con centratie-bewegingen op binnenlandsch politiek ter rein nemen, zeide hij, de Duitsche bezettings-autori- teiten het standpunt in, dat van den aanvang af door den Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart tot uiting is gebracht: aan het Nederlandsche volk zal een leven naar zijn eigen aard gewaarborgd zijn. Dit brengt mee dat de Duitsche autoi-iteiten de binnen lands-politieke bewegingen zooveel mogelijk de vrije hand zullen laten en geen hindernissen in den weg zullen leggen. Dit brengt in de tweede plaats mee, dat zij geen voorkeur zullen toonen voor eeni- gerlei richting. Het betreft hier immers een Neder- landsch vraagstuk, dat het Nederlandsche volle voor zichzelf moet oplossen. Dit is de korte hoofd-inhoud van deze verklaring, die men ook in haar geheel in dit nummer vindt. Wij nemen er met erkentelijkheid kennis van, zoowel oir. de concentratie zelf als oqk om dit nieuwe tee ken, dat in het nieuwe Europa het Nederlandsche volk naar eigen aard en volkskarakter zal kunnen leven. Er is al weer veel groeiende in ons land. Het rap port van ir. Ringers over het herstel zal velen in de afgeloopen week bemoedigd hebben De mededee- lingen van het Rijkscollege voor de Lichamelijke Opvoeding, gisteren gepubliceerd, die inhouden dat per 1 Januari op alle scholen daarin weer voorzien zal worden zijn moedgevend, houden een groote be lofte in voor de volksgezondheid en beteekenen tevens de verdwijning van een oude grief, zoowel in medische als in leeken-kringen gevoeld. Zoo is er veel. De bestrijding der werkloosheid stemt hoop vol. Dat naar blijvende gezonder verhoudingen tus- schen werkgevers en werknemers gestreefd zal wor den, staat vast. De concentratie der nationale krach ten op politiek gebied is bezig zich te voltrekken. Er b groeiende activiteit in ons land. (Volgens een nieuwe theorie kan het karakter van een man worden ver klaard uit zijn duim.) 't Is inderdaad weer een heel nieuw idee, Om uit den duim 't karakter te verklaren, Ik ga er echter niet zoo gauw mee mee. Zonder te vragen: is dit heusch het ware? Daar heb je in de eerste plaats den man, Die alles op z"n duimpje blijkt te weten, Iets waar men veel uit concludeeren kan. Maar kan men zijn karakter daarnaar meten? En na dien wijze biedt de man zich aan. De koppige of de onwrikbaar sterke. Die nooit zelfs maar een duim opzij wil gaan, Dat is wel als karakter aan te merken. Dan is er nog als volgende figuur, De willooze, de zwakke en de saaie, Die nooit gebrand is op een avontuur. Maar zich bepaalt tot zwijgend duimen draaien. Verder de man, die niet verdragen kan, Dat anderen hem overtroeven zouden, De heerscher van natuur, kortom de man, Die anderen onder den duim wil houden. Tenslotte nog de man, die ernaar smacht, Zijn aanzien in de wereld te verhoogen. De man bijvoorbeeld die dit heeft bedacht. En die dit uit zijn duimen heeft gezogen. P. GASUS. Voorziet U nog heden van KAAN'S BESTE WOL voor Uw zelf te breien kleedingstukken Keus uit 1001 tinten KAAN Gen. Cronjéstraat 129 (Adv. Ingez. Med.) Met CENTRALE RADIO, Neemt men geen risico, t. a. v. lampenbreuk enz. STORING VRIJE ONTVANGST en MEER UITGEBREIDE PROGRAMMA'S. CENTRALE RADIO ONTVANGST - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Het standpunt der Duitsche overheid. Het A.N.P. meldt: „Nu op verschillend gebied, zooals op dat van de pers. van de sport en van het sociale leven, middelpunt zoekende krachten aan het werk zijn en allerwege het woord concentratie een bijzon der actueelen klank heeft verkregen, stellen ve len zich de vraag hoe de Duitsche autoriteiten staan tegenover dergelijke pogingen op binnen landsch politiek gebied. In een persconferentie heeft de Pressereferent de heer W. Janke over dit onderwerp een belangwekkende verklaring afgelegd. Hij achtte de concentratiepogingen, d.w.z. het streven om het geheele Nederlandsche volk onder een beweging samen te brengen, geheel liggend in de lijn van dezen tijd. Sommige lieden uit de oude doos stellen zich tegen deze stroomingen te weer, doch dit verzet zal waarschijnlijk van korten duur zijn. Tegenover de concentratiebewegingen op binnenlandsch politiek terrein nemen de Duitsche bezettingsautoriteiten het stand punt in, dat van den aanvang af door den rijkscommissaris tot uitdrukking is ge bracht: aan het Nederlandsche volk zal een leven naar zijn eigen aard gewaarborgd zijn. Dit brengt mee dat de Duitsche autori teiten de binnenlandsch-politieke bewegin gen zooveel mogelijk de vrije hand zullen la ten en geen hindernissen in den weg zullen leggen. Dit brengt in de tweede plaats mede dat zij geen voorkeur aan den dag zullen leg gen voor eenigerlei richting. Het betreft hier immers een Nederlandsch vraagstuk, dat het Nederlandsche volk voor zichzelf en op zichzelf moet oplossen. Aan Duitsche zijde zal men dan ook in dit opzicht een afwachtende houding aannemen en zien, welke krachten zich uit het Neder landsche volk ontwikkelen en hoe zij zich gedragen. Indien zich geen bijzondere om standigheden voordoen, zullen de Duitsche autoriteiten niet tot ingrijpen overgaan. In het algemeen zien zij met belangstelling en met vreugde, dat er teekenen zijn, dat men in het volk zelf actief wordt en dat er leven in de brouwerij schijnt te zullen komen." De handelsoorlog tegen Engeland. Resultaten van het optreden van duikbooten en luchtmacht. Het D.N.B. deelt mede: De curve van tot zinken gebrachte vijandelijke en voor den vijand nuttige handelsscheepsruimte loopt, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, steil omhoog. De grens van drie millioen ton is overschreden. Het totale resultaat van den handelsoorlog uit sluitend als gevolg van maatregelen der oorlogs marine, is op 8 Juli met 3.283.000 br. t. 1 millioen ton hooger dan op 30 April. Het voornaamste aandeel van dit groote succes komt op rekening van het Duit?che duikbootwapen. Behalve recht- streeksch militair optreden tegen de Britsche vloot hebben de Duitsche duikbooten sedert het begin van den oorlog 1.920.000 br. r. t. handels- scheepvaarttonnage tot zinken gebracht. Deze orestatie moet des te hooger worden aangeslagen daar de Duitsche duikbooten eerst slechts de eigen steunpunten ter beschikking stonden. Toen in April het cijfer van tot zinken gebrachte ton nage tiideliik daalde, juichten de Engelschen te vroeg er over dat het Duitsche duikbootgevaar overwonnen zou zijn. Bekend zijn de operaties van de Duitsche pantserschepen, die direct bij bet begin van den oorlog ten uitvoer werden ge legd Doch ook de lichte zeestrijd krach ten van het vaderland zijn behalve voor andere militaire ta ken van het begin af gebruikt voor den 'nandels- -«orlog. Duitsche tomedoiagers en torpedobooten hebben tijdens koene tochten, dikwijls bij storm achtig winterweer steeds weer den ..mijnendood" :n de wateren voor de Britsche kust gebracht Soortgelijke operaties strekten zich gedeeltelijk tot aan den Zuid-Atlantischen Oceaan uit. Tal- -öke koopvaardijschepen zijn in het oorlogsge bied rondom de Britsche eilanden het slachtoffer ^eworden van Duitsche miinen en zelfs bij Kaap stad gingen kooovaardüscherten door mijnen ver- 'oren. Zij aan zij met de oorlogsmarine heeft het "'ïphtwaoen in den handelsoorlog tegen Engeland "•estreden. Dn eerste ïuehHarivnl en koopvaardij schenen volgde op 17 December 1939. Sedertdien zijn de successen van maand tot maand gestegen Evenals bü de oorlogsmarine is ook bij het gebruik van het luchtwanen de uit breiding van de Duitsche kuststellingen naar het Noorden en het Westen van beslissende beteeke- •üs geweest. Het schaarsch worden van vijande lijke of voor den vijand nuttige scheepsruimte door de bedrijvigheid van het luchtwapen is aan de hand van het door de oorlogsmarine gepubli ceerde totale resultaat uit te rekenen. Behalve door het totale verlies van koopvaardijschepen dat door het optreden van het luchtwapen alleen 735 schepen bedraagt is Engeland zwaar getrof fen door de besehadieing van een groot aantal andere schepen. Van foto en film zijn de bescha digingen bekend, die de Duitsche gevechtsvliegers bij hun bomaanvallen op vijandelijke schepen hebben aangericht. Een bom op een koopvaardij schip beteekent dat het betreffende schip, ook wanneer het niet onmiddellijk tot zinken wordt gebracht, voor weken en maanden niet meer in aanmerkine komt voor het scheepvaartverkeer van en naar Engeland. Het aantal binnenkomen de schepen, dat noodig hersteld moet worden, is zoo groot dat de Engelsche dokken, die toch al tot het uiterste in beslag zijn genomen, fn het geheel niet in staat zijn dergelijke zware be schadigingen te herstellen. In zeer veel gevallen zal het in het geheel niet mogelijk zijn een koop vaardijschip, dat met veel moeite een willekeurige Engelsche haven heeft bereikt, weer bruikbaar te maken. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor de nationale hulp aan de getroffen distrieten. Zeven-en-twintigste verantwoording. M. B. f 1.—; mevr. T. C. f 2.50; N.N. f 3.50; J. B. te B. f200.—; fam. C. B. f 10.—; A. J. F. S. flO.— M. K. f 1.—; J. H. f 1.50; A. A. f 2.50; H. K. T. f 12.—; P. V. f 2.50. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnenge komen 478 giften tot een bedrag van f 5714.53. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bu reaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding .Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. met enkele artikelen uitgebreid Met roggebloemrogge- en boekweitmeel. Op bon „90" verkrijgbaar. 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat met ingang van heden de distributie van tar webloem en zelfrijzend bakmeel zal worden uit gebreid met de artikelen tarwemeel, boekweit- meel, roggebloem en roggemeel. De distributie van deze producten zal geheel gelijk zijn aan die van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel. Gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met 9 Augustus 1940 geeft de met „90" genummerde bon van het algemeen distributie-bonboekje recht op het koopen van 2Vs ons tarwebloem of tarwemeel, of boekweitmeel, of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Opgemerkt wordt, dat slechts de thans nog bij de winke liers en grossiers aanwezige voorraden zelfrij zend bakmeel zullen worden gedistribueerd. Het afleveren van dit artikel door de fabrieken is voorloopig stopgezet. In het algemeen zullen de voorraden van de genoemde producten bij de winkeliers voldoende zijn om aan de vraag van het publiek te kunnen voldoen, zoodat geen voorschottoewijzingen zul len behoeven te worden verstrekt. Mocht bij uitzondering de voorraad ontoereikend zijn, dan kunnen de winkeliers via de plaatselijke distri butiediensten een verzoek tot het centraal dis tributiekantoor richten voor een voorschot- toewijzing. Teneinde voorts hen, die het op bon 75 be schikbaar gestelde rantsoen nog niet konden be trekken. de gelegenheid te geven dezen bon als nog te gebruiken, wordt de geldigheidsduur daar van met twee weken verlengd. Bon 75 van het al gemeen distributiebonboekje geeft derhalve ook gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met- 26 Juli 1940 nog recht op het koopen van 2»/t ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rog gebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel (A.N.P.) Oldenhove aan den kop. f3.68 per hoofd voor de nationale collecte. De nationale collecte heeft te Oldenhove C 8.817.65 opgebracht. Op een totaal aantal inwoners vam 2421 beteekent dit f 3.68 per hoofd en f 14.72 per gezinshoofd. Oldenhove heeft hiermede de leiding gekregen. (A.N.P.) I Het woord is aan Nu heeft Nijverdal een zingende muis. NIJVERDAL, 12 Juli. Men herinnert zich zeker nog, dat ongeveer twee jaar ge leden een inwoner van Den Haag in het be zit was van een zingende muis. Dit diertje had toen domicilie gekozen achter het be hang. Tans bezit ook het plaatsje Nijverdal in Overijsel een zingende muis. Die bevindt zich in de bakkerij van den heer R. Berent- schot aan de Grootestraat aldaar. Erg schichtig is deze aria-zanger blijkbaar niet, want 's avonds als het eenigszms stil begint te worden begint de muis met het gezang en wanneer men het een beetje voorzichtig aanlegt kan men het diertje zien zitten. Wat het ten gehoore brengt lijkt inderdaad op gezang, want het is niet het eentonige pie pen, doch het zijn geluiden van verschillen de toonhoogten en trillers. (A.N.P.) Bullitt in Madrid. Voormalige Amerikaansche ambassadeur in Frankrijk zet hier zijn werkzaamheden voort. Het D.N.B. meldt uit Madrid: De Amerikaansche ambassadeur Ln Frankrijk, Bullitt, is met zijn medewerkers per vliegtuig uit Barcelona te Madrid aangekomen. Wegens de moeilijke postverbindingen in Frankrijk zal hij, naar hij verklaarde, zijn werkzaamheden van Ma drid uit voortzetten. Bullitt ontkende dat hij naar ie Vereenigde Staten wilde terugkeeren. De positie van Turkije. Minister-president spreekt de Kamer toe. Stefani meldt uit Ankara: Vrijdagmiddag, tij dens de zitting van de Kamer, heeft de minister president een rede uitgesproken, waarin hij den 'oestand van Turkije besprak ter aanzien van ien oorlog. Hij zeide o.a. dat Turkije trouw blijft aan zijn vriendschappen en vastbesloten is zijn eigen on afhankelijkheid te verdedigen. Intusschen volgt net den loop der gebeurtenissen. Hij voegde hier aan toe dat Turkije er nooit aan heeft gedacht zijn naburen aan te vallen en zich er over verheugt dat zijn naburen dezelfde gevoelens te zijnen opzichte toonen. Na het afleggen der verklaring door den minister president en aansluitende cebatten van verschei- lene afgevaardigden der volkspartij en van de on afhankelijke groep, waaruit goedkeuring bleek, hebben 375 aanwezige afgevaardigden hun ver trouwen in de regeering uitgesproken. Cato: Meng nu en dan den last der zorgen met teat vreugd. Japanscli-Britselie rr£eliii£ over wapenvervoer. Transport voor Tsjocnking via Birma verboden. TOKIO. 13 Juli. (Domei). Volgens de bladen zou ?r in beginsel overeenstemming bereikt zijn tus schen Japan en Groot-Brittannië over de kwestie ier aanvoeren via Birma, als gevolg van de giste- ren gevoerde besprekingen tusschen minister Arita en den Britsehen ambassadeur Craigie. De „Asahi Sjimboen" meldt dat op de volgende punten over eenstemming is bereikt: 1. Engeland verbiedt het vervoer van materiaal ten behoeve van de regeering te Tsjoengking, incl. vapenen, munitie, vrachtauto's en benzine, via Birma. 2. Zoo noodig zullen de leden van het Japansche consulaat te Rangoon op het staken van het ver voer dezer goederen letten en voor dit doeleinde het personeel van het Japansche consulaat te Ran goon worden versterkt. Het blad verneemt echter dat het tweede punt oiet vervat zal zijn in de formeele Eneclsch-Ja- oansche overeenkomst, doch waarschijnlijk een eenzijdige Japansche actie zal vormen, waarin de Britsche regeering berust. Craigie zal de zaak aan de regeering te Londen voorleggen en daarom verwacht het blad dat de rormeele overeenkomst tusschen Japan cn Groot- Brittannië op Maandag 15 Juli gesloten zal worden Wat de aanvoeren via Hongkong betreft, verneemt het blad dat de Japansche regeering tevreden is .-net het Engelsche antwoord van 8 Juli, inhoudende dat de autoriteiten te Hongkong reeds maatregelen nebben genomen om het vervoer van oorlogsmate- -iaal naar China ten behoeve van de regeering te Tsjoengking te verbieden. Japansche vulkaan ln werking. Na 67 jaar „dood" te zijn geweest. TOKIO, 13 Juli (Domei). De „doode" vulkaan op het eiland Miyake, 175 kilometer ten zuiden van Tokio, is vannacht tot uitbarsting gekomen, waardoor ongeveer duizend dorpelingen, die aan den voet van den berg woonden, genoodzaakt wa ren een goed heenkomen te zoeken, de vulkaan, die na 67 jaren weer plotseling teekenen van le ven heeft gegeven, heet Oyama en vormt de grens tusschen twee dorpen. Het eiland heeft een omvang van 6 bij 7 kilometer en telt 5200 inwoners. De aanvankelijke bezorgdheid over het lot der bevol king werd later weggenomen door een officieel te legram van het eiland Miyake, waarin gemeld werd dat slechts acht personen gewond waren en tien vermist werden en dat de duizend bewoners in het geteisterde gebied in veiligheid waren ge bracht. Een torpedojager en twee schepen bege ven zich ijlings met verbandstoffen en voorraden naar het eiland. Amerikaanscli schip door Engelsche kustbatterij beschoten. WASHINGTON, 13 Juli (D.N.B.) De leden der bemanning van het alhier aangekomen Ameri kaansche vrachtschip „Flying Fish" melden dat hun schip op 5 Juli bij de aankomst te Port of Spain (Trinidad) door een Engelsche kustbatterij is be schoten. Op het schip waren de neutraliteitsvlag en de signaalvlag van de „Flying Fish" duidelijk zicht baar aangebracht. Bovendien had een Britsche patrouille kort te voren de scheepspapieren ingezien en in orde bevonden. Mexico heeft een nieuwen president Generaal Manuel Avila Camacho. MEXICO. 13 Juli (D.N.B.) Naar de natio- naal-revolutionaire partij van Mexico mede deelt is bij de presidentsverkiezing van Zondag jJ. de candidaat der partij, generaal Manuel Avila Camacho, met 2.225.199 stemmen tot nieu wen president van Mexico gekozen. De candi daat der oppositie, generaal Juan André Alma- zan, zou slechts 128,574 stemmen behaald heb ben. De toestand bij Martinique. Amerikaansche bemiddeling ter vermijding van complicaties. Reuter meldt uit Washington: Waarschijnlijk zal een regeling getroffen worden om een botsing van de Fransche en Britsche vloot in de nabijheid van Marti nique te verhinderen. Men vermoedt dat Cordell-Hull pogingen in het werk heeft gesteld om een oplossing te vinden in dien geest, dat de Franschen er mede accoord zouden gaan hun schepen in Martinique te laten of te doen interneeren in neutrale ha vens. De New-York Times" deelt mede. dat Fran sche kringen in Washington beweren dat de Fransche scheepvaart-autoriteiten het Ameri kaansche voorstel om het vliegtuig-moederschip „Béarn", dat thans in de wateren van Marti nique ligt, te interneeren, van de hand hebben gewezen. De Franschen zouden zelf de Amerikaansche haven hebben kunnen kiezen. De autoriteiten zouden daartegenover de „Béarn". evenals den anderen schepen verlof geweigerd hebben om de Fransche havens te verlaten. Nieuwe Fransch- Amerikaansche besprekingen zullen wellicht de mogelijkheid brengen van de vorming van een internationale commissie, die er voor zal in staan dat de schepen Martinique niet zullen verlaten. Nieuwe gouverneur van de Bank van Engeland? Montagu Norman zou aftreden. Het D.N.B. meldt uit Londen: De „Daily Herald" kondigt aan dat in het kader der nieuwe ordening in de oorlogsfinanciering van Engeland ook de gouverneur van de Bank van Engeland, Montagu Norman, zijn functies zal neerleggen. Hij zal waar schijnlijk worden opgevolgd door Lord Catto, de leider van de „Britsche" bank Morgan en Gren- feld, die de belangen van het Amerikaansche ban- kenconcern Morgan in Engeland vertegenwoordigt. HEDEN: 20 PAGINA'S. f iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „HOOD" en DE „ARK ROYAL" IN HET DROOGDOK. ALGECIRAS, 13 Juli (D.N.B.) Naar uit Gi braltar gemeld wordt zijn het Engelsche slagschip ..Hood" en het vliegtuigmoederschip „Ark Royal" als gevolg van de zware treffers, die zij in het zeege vecht ten zuiden van de Balearen hebben opgeloopen in het droogdok alhier opgenomen Ook de overige eenheden, die aan het gevecht hebben deelgenomen vertoonen deels sporen van zware treffers, zoodat de gevechtswaarde der thans in Gibraltar liggende een heden sterk verminderd is. R. P.: Een nieuwe tijd1 Prof. dr. R. Casimir) Neem uw vacantie. 3 C. J. E. Dinaux: Geneugten des levens 3 J. J. L.: Proviand uit eigen tuin3 P. v. d. Hem: De Sport in nieuwe banen. 3 Flitsen; Tc klein3 J. B. Schuil: Variété voor Duitsche mili tairen 3 Voor de Vrouw4 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 6 Filmschouw 6 E. E. J.P.: Zon, zomer en vacantie11 P. Gasus: Vacantie 11 C. Sipkes: Vacantie in eigen land13 B. A.: De gouden zon op de heide14 v. T.: Ga fietsen! 15 A. J. D.: Langs sloot en plas16 D.: Wij varen 17 F.: Tusschen de slooten 18 v. T.: Haarlem en vacantiegangcrs19

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1