HaahU B BURGERLIJKE STAND AGENDA B O U VY tyjefóowt, ÜuW óók vofy&ib 'i Tri-Procéoé, 10ct.f>. gasje De verduistering DINSDAG 16 JU tl '194CJ HAARLEM'S DAGBLAD 2 Autobuslijnen te Haarlem. Ook de N. Z. H. gaat weer rijden. Dc vorige week deelden wij mede, dat de Brockway vergunning gekregen had weer eenlge autodiensten te laten rijden. Wij voegden daaraan toe. dat ook de N.Z.H. haar autobussen weer in bedrijf tzou brengen. De directie der N.Z.H. deelt ons thans mede. dat met ingang van Donderdag a.s. de volgende autobuslijnen in bedrijf zullen komen. Lijn A: Haarlem (Stationsplein)Bloemendaal '(Vijverweg). Van 7 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds wordt een 15 minutendienst gereden. Lijn B: Haarlem (Stationsplein)Groote Markt Postkantoor-Zijl wegJulianalaanBloemen- daalschewegKorte ZijlwegRamplaan. Ook hier wordt een 15 minutendienst gereden van 7 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. De bewoners van het Ramplaankwartier zien thans hun wensch vervuld: een verbinding met de Groote Markt en het Station te Haarlem. In Zandvoort wordt een pendeldienst gereden van het Tramplein (eindpunt der tramlijn Haar lem—Zandvoort) naar het Noorderbad en het Bloemendaalsche strand. Deze bus rijdt reeds. Op gewone dagen is er van 1.45 uur 's middags tot 10 uur 's avonds een 30 minutendienst. Op Zondagen wordt van 10.15 uur 's morgens een kwartierdienst gereden. Op mooie werkdagen beginnen de bussen ook al 10.15 's morgens te loopen. De gesteunden en de vetdistributie. Maatregelen van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem. Nu de Regeering is overgegaan tot distributie van boter margarine en spijsvet, moeten in de be palingen inzake de verstrekking van onvermengde margarine en bak- en braadvet, ten behoeve van werkloozen en armlastigen, eenige wijzigingen worden gebracht. Voor de verstrekking gedurende de week van 15 t/m 20 Juli 1940 is in verband hiermede bepaald, dat op de bons no. 99 van de distributiekaart voor onvermengde margarine en bak- en braadvet, ce op deze bons aangegeven hoeveelheden kunnen wor den afgeleverd, mits de ondersteunden daarbij te vens voor ieder half pond onvermengde marga rine of vet dat wordt afgenomen, inleveren één bon no. 67 van het algemeen distributieboekje. Deze bons no. 67 moeten door de winkeliers op geplakt worden op de daarvoor bestemde opplak- vellen en gelijktijdig ingeleverd bij de wekelijk- sche afrekenstaten en bons voor onvermengde mar garine en bak- en braadvet. Het aantal afgeleverde halve ponden onver mengde margarine en bak- en braadvet op de door Maatschappelijk Hulpbetoon verstrekte bors no. 99 en het aantal ingenomen bons no. 67 van het algemeen distributieboekje, moeten derhalve gelijk zijn. Voor de volgende tijdvakken zullen tijdig de noo- dige instructies worden gegeven. Jean Borotra benoemd tot leider van de sport in Frankrijk. GENèVE, (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld, dat de bekende tennisspeler Jean Borotra door den minister van Opvoeding benoemd is tot leider van de sport en de lichamelijke opvoeding in Frankrijk. Zooals men weet heeft Borotra een groot aantal tenniskampioenschappen van Frank rijk behaald en hij had ook een groot aandeel in het succes van het Fransche tennisteam voor den Daviscup. Hij kreeg hiervoor de hoogste Fransche onderscheiding: de groote medaille van het toen bestaande ministerie voor de Lichamelijke Opvoe ding. De Fransche regeering heeft hem indertijd geëerd door hem te benoemen tot officier in het Legioen van Eer. Uit Clermond Ferrand meldt United Press dat de nieuwe minister voor Jeugdzaken Ybarnegaray besloten heeft alle beroepssport te verbieden. Een dergelijke maatregel zou in het bijzonder betrek king hebben op voetbal, boksen, rugby en wandel wedstrijden die onder streng toezicht zouden komen. Overtreding Distributiebepalingen. Op de markt te Haarlem. De politie heeft Maandag contróle uitgeoefend op de naleving van de distributiebepalingen op de markt te Haarlem. Er werd proces-verbaal opge maakt tegen vier kooplieden uit,Amsterdam, die textielgoederen verkochten zonder een stamkaart te laten toonen en zonder bon af te laten geven. Een groote hoeveelheid goederen is in beslag ge nomen. HAARLEM. 16 Juli 1940. Bevallen: 14 Juli: W. A. M. v. Maanen—Nieuwe- Iboer, z. C. A. ZuidamBrouwer, z. 15 Juli: M. M. v. Meeteren—v. d. Mijle, d. A. E. Vermeer—v. Kaam, d. F. v. d. Hoek—v. Nimwegen. z. A. C. de Moor—Joor, z. 16 Juli: C. J. Rabvan Belle, z. A. M. Meirmans—Geeris. z. Overleden: 14 Juli: K. Eterman. 51 j„ Vierster- renstraat. J. P. v. d. GenugtenPols, 88 j., Dr. Leysstraat 2. 15 Juli: H. Franse, 90 j„ Ripperda- park. DINSDAG 16 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling van 89 uur. Rembrandt Theater: „De regen kwam", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het complot der 39 stappen". 2, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Kameraden van de straat", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „Vooruit met de geit", (geprol.). 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Museumschip „Klein Artis". Spaarne bij de Lange brug 9 v.m.9.30 n.m. Ned. Vereen, van Spiritisten „Harmonia": Bloe- men-séance, Wilhelminastraat 22, 8 uur. WOENSDAG 17 JULI. Prinsenhof. Gemeenteraad van Haarlem. 2 uur. N. V. van Waveren's Graanhandel. Jaarl. algem. vergad. van aandeelh. Kenaupark 5. 11 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Museumschip „Klein Artis", Spaarne bij de L»ng« brug. 9 vjn.9.30 n.m. (Adv. Ingcz. Med.) N. V. V.-bestuur van zijn taak ontheven. Bewindvoerder aangesteld. 's-GRAVENHAGE, 16 Juli. De Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft een reeks van maatregelen uitgevaardigd, welke de organisatie en de leiding van de Nederlandsche vakverbonden betreffen. De vakverbonden zijn in Nederland op toonaan gevende wijze bij de ontwikkeling van het sociale leven betrokken, het terrein van hun werkzaamhe den raakt onmiddellijk en op ver strekkende wijze de levensverhoudingen van eiken arbeider afzon derlijk, dat geldt voor alles voor de bepaling van de loon- en arbeidsvoorwaarden, voor de werkloos heidsverzekering alsmede verschillende gebieden van de sociale verzekeringen. De arbeid op sociaal gebied ligt den rijkscom missaris zooals zijn maatregelen op het gebied der werkverruiming, van den wederopbouw en van de werkloosheidsbestrijding bewijzen, bijzonder na aan het hart De voortzetting van dezen arbeid in het belang van den Nederlandschen arbeider ver onderstelt een samenwerking in onderling begrij pen tusschen den rijkscommissaris en de op sociaal gebied werkzame Nederlandsche instanties. De naar ledenaantal grootste vakorganisatie in Nederland, het Nederlandsch Verbond van Vakver - eenigingen te Amsterdam, biedt in haar top geen waarborg voor een samenwerking op dezen grond slag. De leiding van dit verbond gaat bij haar werk zaamheid van beginselen uit/ die met de jarenlang gehuldigde politieke, op klassenstrijd gerichte, doelstelling van het verbond en met zijn tot het begin van den oorlog onderhouden nauwe verbin ding met het internationale Marxisme overeen stemmen. Deze algemeene houding, die met de nationaal-socïalistische opvattingen niet in overeen stemming te brengen is. sluit een positieve samen werking met de betrokken instanties van den rijks commissaris uit. De rijkscommissaris heeft daarom met ingang van heden aan het bestuur van het Nederlandsche Ver bond van Vakvereenigingen iedere verdere werk zaamheid verboden en in zijn plaats een nieuw be stuur in den vorm van een bewindvoerder aange steld. Tot bewindvoerder is benoemd de heer H. J. Woudenberg te Amsterdam. Het nieuwe bestuur heeft het recht alle maatregelen te treffen, welke op organisatorisch, personeel of financieel gebied bij het N. V. V. of zijn aangesloten vakvereenigingen in het belang der leden in het belang van de waar borging van hun rechten noodzakelijk zijn. Het be stuur door den bewindvoerder heeft heden zijn ar beid aangevangen. Het doel van deze maatregelen bestaat niet daarin de rechten en aanspraken die de Neder landsche arbeider tegenover de vakorganisaties heeft verworven en waarvoor hij jaren lang zijn bijdragen heeft gestort, prijs te geven of zelfs ook maar de sociale voorzieningen der vak organisaties af te breken, Deze moeten, zooals de rijkscommissaris uitdrukkelijk heeft bevolen, in vollen omvang behouden en bovendien zooveel mogelijk uitgebreid of verbeterd worden. Op dezen grond is ook afgezien van een opheffing van de socialistische organisaties. Naar een derde candidatuur van Roosevelt» p De Democratische Partijdag te Chicago begonnen. Het D.N.B. meldt: In Chicago is Maandag de met spanning verwachte Partijdag der De mocratische partij begonnen. Ongeveer 95 pro cent der gedelegeerden en de journalisten waren van meening dat Roosevelt wederom candidaat zou worden gesteld en dat deze de candidatuur zal aannemen. Agenten en de aanhangers der New Deal, reden door de straten en bewogen zich in de hotels met een rozet op de revers met het opschrift „Alleen Roosevelt". De minister voor de posterijen, Farley, die de eerste twee verkiezingscampagne voor Roosevelt heeft georganiseerd en die zich zelf candidaat heeft gesteld, toont zich zeer terughoudend. Hij heeft zijn principieele bezwaren tegen een derde ambts periode nog steeds, niet opgegeven en neemt geen deel aan de propaganda voor Roosevelt. Verschillende bladen te Washington zijn een stemmig tegen de candidatuur van Roosevelt. Zoo verklaren de „Evening Star" en de „Washington Post", dat Röosevelt een zeer ernstige fout zou begaan, indien hij met de traditie dat geen presi dent de regeeringsmachinerie er voor mag gebrui ken, om langer dan acht jaar in zijn functie te blijven, zou breken. De Frankfurter Zeitung schrijft: „De partijdag van de Democratische Partij, waarbij ongeveer 1100 afgevaardigden moeten beslissen over het ver kiezingsprogramma en over de candidatuur van den president en den vice-president zal waarschijnlijk nauwelijks verrassingen brengen. Het vooroordeel tegen een derde ambtstermijn van president Roosevelt pogen verschillende democraten weg te nemen door voor te stellen, dat de president, in verband met de gespannen internationale ver houdingen, een derde verkiezing weliswaar zal aan vaarden, maar het voorzittersgestoelte zal inruimen voor den vice-president, zoo spoedig een ontspan ning in den toestand dit zal veroorloven. Het plan wordt gesteund door verschillende stroomin gen, die staatssecretaris Huil zouden willen zien verkozen tot vice-president. Hull wordt als"conser vatief beschouwd en is geen vriend van radicale experimenten. Tot dusver hoeft Huil zich echter tegen de candidatuur verzet. Men houdt het in- tusschen voor waarschijnlijk, dat Huil zich heeft laten overreden, daar de voortzetting van het buitenlandsch beleid alleen op deze wijze kan wor den verzekerd. Een democratisch commentaar op de stemming te Chicago voor de opening van de Partijdag geeft de volgende indrukken: „Geloof niet, Engeland, dat de Vereengide Staten u kunnen redden, indien ge voortgaat te strijden in het geloof, dat Amerika u voor de nederlaag zal behoeden. Het moet u duidelijk zijn dat bij u wenschdroomen de over hand hebben gekregen". United Press meldt het volgende uit Chicago: Aan den vooravond van de Democratische Conven tie heeft de belangstelling zich reeds geconcen treerd op de vraag, wie tot vice-presidentscandi- daat zal worden benoemd, daar de oppositie tegen Roosvelt's derde termijn snel in het niet verdwijnt tegenover de zekerheid dat hij toch. als hij Dinsdag met overweldigende meerderheid benoemd zal wor den, die benoeming zal aanvaarden. Voor de candidatuur van vice-president is op het oog Huil dc aangewezen man doch naar verluidt aarzelt hij nog een dergelijke benoeming te aan vaarden. Japanners blokkeeren baaien aan de kust van Zuid-Oost China. Domei meldt uit Sjanghai: Vice-edmiraal Sjigetaro Sjimada. opperbevel hebber van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, heeft Maandagmorgen om acht uur door bemiddeling van den Japanschen consul-generaal Josjiaki Mioera aan het corps diplomatique en de Chineesche marine-autoriteiten doen mededeelen, dat in verband met de sluiting va» de toevoerwe gen voor de Tsjoengking-regeering over Fransch- Indo-China, Hongkong en Birma, van Maandag nacht 12 uur af Siangsjanpoe in de Hangtsjau-baai, Wengtsjau, de Lotsi: g Baai, de Santoeao- en Loyoeanbaai en Foetsjau door de Japansche ma rine zullen worden geblokkeerd. In de mededeeling wordt gezegd, dat al het scheepvaartverkeer in die gebieden moet worden gestaakt. Elk schip, dat tracht de blokkade te bre ken, zal door de Japansche marine worden opge bracht. De mededeeling wijst voorts elke verant woordelijkheid af voor eventueele schade, die sche pen, die na Maamdag-miiddemaëht in de nabijheid van het verboden gebied komen, zouden oploopen. De Britsche autoriteiten te Sjanghai hebben, naar de ambassade mededeelt, tot de Japansche marine-autoriteiten een vertoog gericht, naar aan leiding van het sluiten der havers aan de Zuid oostkust van China, omdat de termijn te kort ge acht wordt. De Japanners worden verantwoordelijk gesteld voor alle schade, die door hun operatics ontstaat, als ook voor het feit, dat de schepen geen gebruik meer kunnen maken van een aantal belangrijke vluchthavens bij Taifoens. In goed'ingelichte kringen wordt er op gewezen, dat de blokkade bedoeld is om den toevoer van voorraden, die de Tsjoengking-regeering over de havens Nirgpo, Wentsjau en Foetsjau over den spoorweg Tsekiang-Kiangsi bereikten, af te snij den. Gerekend met 1936 als basis is de handel via die drie havens tot nu toe 1636 maal zoo groot, ter wijl ce handel in Ningpo alleen in Maart van dit jaar 463.491 maal zoo groot was als in Maart 1936. Handhaving van de orde. Het inwerpen van ruiten. 's GRAVENHAGE 16 Juli. In de heden gehou denpersconferentie heeft de Presse-Dezernent bij het Rijkscommissariaat, de heer Janke, opgemerkt, dat in de afgelo open dagen in het bijzonder in Den Haag, doch ook in eenige andere plaatsen ruiten zijn ingeworpen door personen, die aldus hun misnoegen jegens bepaalde winkels e. d. te kennen meenden te moeten geven. Het lijdt geen twijfel, dat dergelijke methoden niet normaal zijn en dat zij niet mogen worden be schouwd flls handelingen, welke in overeenstem ming zijn met toelaa tbare middelen. Welke elementen voor de hier bedoelde hande lingen verantwoordelijk moeten worden gesteld, staat nog niet in alle gevallen vast doch zeker moe ten deze methoden ten zeerste worden betreurd. Vast staat, dat maatregelen worden genomen om herhaling te voorkomen. De rijkscommissaris zal er dan ook streng op toe zien, dat pogingen om op de een of andere wijze de orde te verstoren, worden bestreden. 's GRAVENHAGE, 16 Juli. (ANP) Reeds heeft de hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage zich enkele dagen geleden verplicht gezien om de Haag- sche burgerij er op te wijzen, dat in dezen ernstigen en zwaren tijd niets meer misplaatst is dan het ple gen van wanordelijkheden of het uitlokken van rel letjes. Bij die gelegenheid werd er tevens medege deeld, dat bij ieder voorval, dat verstoring der openbare orde zou kunnen teweegbrengen, door het personeel der Haagsche politie met kracht en in dien noodig met geweld zal worden opgetreden. Helaas is het in de laatste dagen enkele malen voorgekomen, dat gevallen van verstoring der open bare orde zich in onze stad hebben voorgedaan. Waar van de zijde der Duitsche autoriteiten is aan gedrongen op de loyale samenwerking van een ieder, kan een dergelijk streven naar het verwekken van onrust onder de burgerij onder geen enkel voor wendsel worden gedoogd. Vandaar dat de Haagsche hoofdcommissaris nog maals met klem waarschuwt tegen ordeverstoringen in welken vorm dan ook en tegen de bedrijvers daarvan de strengste maatregelen in uitzicht stelt. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Op uitnoodiging van het Comité voor Opwek kingssamenkomsten zal de heer A. J. Bruyin uit Wassenaar een lezing houden over ..De weder komst va» Christus" op Donderdag 18 Juli a.s. in de Begijnhofkapel aan het Begijnehof te Haarlem. OVERVEEN GOLDEN JUBILEUM L. J. M. BOUVY. Aan hetgeen wij gisteren omtrent het gouden ju bileum van den heer L. J. M. Bouvy als lid van de firma J. J. Bouvy, Zoutziederij „De Pauw" te Mui den mededeelden, is nog toe te voegen; dat bij d< huldiging te Muiden de heer F Bouvy, lid der directie, het woord voerde, waarbij hij gelegenheid vond, den jubilaris te huldigen om zijn onverflauwde energie en voor de wijze, waarop deze steeds zich aan de eischen eener nieuwere periode had weten aan te passen. Namens allen, verbonden aan het bedrijf, bood spr. een fraai album aan, waarin niet minder dan 160 bedrijfsfoto's waren vervat, waarop de Muider zoutindustrie in haar verschillende pha- sen van ontwikkeling was afgebeeld. Inmiddels was ook burgemeester Th. C. D. Coops, vergezeld van de wethouders, de heeren J. Brouwer en 1. Dros, zijn opwachting komen maken. Spr, bood, namens 't gemeentebestuur de gelukwenschcn aan en uitte den wensch, dat de heeren Bouvy, die een voor den mensch onmisbaar product fabri- ceeren, nog lange jaren ook tot meerderen bloei van Muiden, hun bedrijf zouden kunnen exploi- teeren. Onder degenen, die den gouden jubilaris Jtwamen feliciteeren behoorde ook de oud-burgemeester, de heer J. L. de Raadt, die, vergezeld van zijn echt- genoote, den heer Bouvy op de hem eigen gemoede lijke wijze toesprak en herinnerde aan den tijd, toen d.' jubilaris nog wethouder van Muiden was. Zin spelend op het verblijf van spr. 7 jaren geleden in het ziekenhuis, na den moordaanslag ten gemeen tehuize en tegelijkertijd op de operatie, welke de heer Bouvy onlangs moest ondergaan, merkte spr. schertsend op: „Wij hebben beiden de etherlucht genoten, maar we zijn gelukkig ook beiden verjongd weer teruggekomen." De heer F. Vogel sprak namens het kantoor der firma Bouvy te Amsterdam en bood een album aan met de handteekeningen van allen,, die bijgedra gen hadden aan het foto-album. Onder de vele bloemstukken, welke de lokalitei ten een feestelijken aanblik verleenden, waren ar o.a. van het Muider gemeentebestuur, de Kamer van Koophandel voor Gooiland c. a. Zoowel het kantoor als de ingang der fabriek waren fraai met bloemen versierd. Zon onder 9.57 Zon op 5.39 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. HEEMSTEDE. PASTOOR P. J. NIEUWENHUIS OVERLEDEN. In De Kwakel is gistermorgen, naar wij in een groot deel onzer vorige oplage reeds hebben ge meld, plotseling overleden pastoor P. J. Nieuwen- huis, vroeger pastoor der parochiekerk OX.Vr. Hemelvaart te Heemstede. In 1926 werd pastoor Nieuwenhuis door den bisschop aangewezen in Heemstede als bouwpastoor voor den bouw eener nieuwe kerk in een nieuwe parochie. Op 2 Juli 1926 werd de eerste steen ge legd voor die werk en op 15 Augustus 1927 werd zij geconsacreerd. Na 6 jaar van harden arbeid, in welken tijd in zijn nieuwe parochie ook een R.K. Jongensschool en een R.K. bewaarschool werden gebouw, werd hij overgeplaatst naar De Kwakel, waar hij zijn laat ste levensjaren sleet. Pastoor Nieuwenhuis is 59 jaar oud geworden. ZANDVOORT EEN GEVAARLIJKE BOCHT. Twee jongelui, die zich niet stoorden aan het waarschuwingsbordgevaarlijke bocht, reden den hoek Burg. Engelbertsstraat-Badhuisplein met vrij groote snelheid om. Door hun te groote snelheid kwamen zij beiden in botsing met de daar ter plaatse gelegen vluchtheuvel. De jongelui liepen vrij ernstige ontvellingen op, tex-wijl ook de fietsen beschadigd werden. BLOEMENDAAL De ramingen van liet gas- en het waterbedrijf. Batige saldi van 31.131 en 53.478. B. en W. deelen den Raad mede, dat de reke ning van het gasbedrijf, dienstjaar 1939, wat de af- deeling baten en lasten betreft sluit met een batig saldo van f 31.131 88 en die van het waterbedrijf met een batig saldo van f 53.478.09. Voorgesteld wordt, van deze beide bedragen on derscheidenlijk f 24000 en f 41.000 ten goede te laten komen aan den algcmeenen dienst en de rest (f 7.131.88 en f 12.478,09) op den kapitaal- dienst te reserveeren voor kosten der bezetting. OVERUREN VAN WERKLIEDENPERSONEEL. Naar aanleiding van het in de vorige vergade ring aangehouden agendapunt, betreffende toepas sing van art. 18, 3e lid, van het Ambtenarenregle ment, en het desbetreffend advies van de Com missie voor Georganiseerd Overleg voor de werk lieden, stellen B. en W. den Raad voor, eventueel te maken overuren door het werkliedenpersoneel niet in den vorm van belooning te vergoeden, doch door het vrijafgeven op uren, vallende binnen den gewonen arbeidstijd. DE NORMALISATIE VAN DEN ZANDVOORTERWEG. Op 4 Mei j.l. is een advies van de Commissie van Publieke Werken ingekomen betreffende de normalisatie van den Zandvoorterweg. Deze commissie meende toen dat de aanwijzing van den Zandvoorterweg als „voorrangsweg" uit 'n oogpunt van verkeersveiligheid met instemming moet worden begroet en dat de kwestie, omtrent 't al dan niet maken van rondpoints op den Zandvoor terweg, daardoor niet meer aan de orde is. Verder was zij van oordeel, dat het aanbeveling verdiende te zijner tijd de noodige kenteekenen door den Prov. Waterstaat te doen plaatsen. B. en W. deelen thans den Raad mede, dat de meerderheid van hun college, de beslissing omtrent deze aangelegenheid aan den Raad overlatende, zich vóór dit advies van de Commissie voor Pu blieke Werken heeft uitgesproken. PLAATSING VAN EEN HERINNERINGSBANK. In de raadsvergadering van 19 October 1939 is toestemming verleend tot plaatsen van een herin- neringsbank op .de Algemeene Begraafplaats ter nagedachtenis aan Jac. van Kempen. Thans wordt verzocht die bank te mogen plaat sen in het Wildhoefplantsoen. B. en W. stellen voor, daartoe vergunning te verleenen. De gas- en waterprijs. B. en W. stellen verlaging voor. B. en W. stellen den Raad voor, over te gaan tot verlaging van het vastrecht en mitsdien den gasprijs, na de meteropneming in JuniJuli 1940. nader vast te stellen op: a. f 0.08 per M3., indien het verbruik per maand minder is dan 20 M3.; b. f 0.06 per M3. plus een vastrecht van f 0.40 per maand, indien net verbruik per maand 20 M3. of meer. doch minder dan 100 M3 bedraagt; c. f 0.05 per M3. plus een vast recht van f 1.40 per maand, indien het verbruik per maand 100 M3. of meer bedraagt; d. bij een verbruik van 5000 M3. of meer in eenig jaar wordt een zoodanige reductie gegeven, dat de gemiddelde prijs van het gas, afgenomen in dat. jaar, niet meer zal bedragen dan f 0.05 per M3. Voorts stellen B. en W. voor, het tarief voor waterverbruik vast te stellen als volgt: a. bij een verbruik per jaar van 24 M3. of min der f 0.90 per kwartaal: b. bij een verbruik per jaar van meer dari 24 M3., doch niet meer dan 1000 M3. f 0.15 per M3.; c. bij een verbruik per jaar van meer dan 1000 M3. f 0.15 per M3. voor de eerste 1000 M3., en f 0.12 per M3. voor het meerder verbruik per jaar; d. het vorenstaand tarief is exclusief meter- huur. Meterhuur wordt echter niet berekend, in dien de huurder-waterverbruiker ten genoegen van B. en W. kan aantoonen, dat hij geen hooger jaarlijksch inkomen geniet dan f 1.800 en het waterverbruik zelf moet betalen. In een toelichting zeggen B. en W. o.a. De mogelijkheid bestaat thans, over te gaan tot een verlaging van het vastrecht voor gas, tot een geringe verlaging van f 0.10 per maand evenwel, aangezien de winst van het Gasbedrijf dalende Is en een minder goed jaar in de lijn der verwachting ligt. In verband met de geboden besparing op het gasverbruik, komt het ons billijk voor de gasver- bruikers ten aanzien van het vastrechttarief eenigszins tegemoet te komen. Die geboden be sparing is ook de overweging van het voorstel, om reeds bij een verbruik van 20 M3. gas per Als unaabffn ladder zoekt, ALS VWVROJW EEN DIENSTMEISJE NOOOI6 HEEFT, OF6SN NAAI - MAEHIN6 TEROLERAIAMÊ, OF AIS ÖVJ DOCHTER, EEN TOEEOEHANDSCH PIANO WlLHEBBEN, kie-s DAN oe SNELSTE EN 60FDKC50PÏIÊ METHODE maand het vastrechttarief toepassing te doen vinden. Wat de voorgestelde verlaging van den water- prijs betreft, deze is mogelijk doordat in vroeger jaren ruime afschrijvingen op de bezittingen van het Waterbedrijf konden plaats hebben. Bij aanneming van het voorstel bedraagt de verlaging van den waterprijs: sub. a. van f 1.08 tot f 0.90 per kwartaal; sub. b. van f 0.18 tot f 0.15 per M3.; sub. c. van f 0.18 tot f 0.15 per M3., voor de eerste 1000 M3. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij de wet van 19 October 1939 houdende wijzl- ging van de Ongevallenwet 1921, is o.a. een nieuw artikel ingevoegd met betrekking tot hun. die werk zaamheden verrichten bij den gemeentelijken lucht beschermingsdienst, luidende: Art. 3c. Ieder, die al dan niet tegen loon werk zaamheden verricht, verbonden aan de luchtbe scherming, uitgaande van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst, wordt geacht deze werk zaamheden te verrichten in loondienst van de be trokken gemeente. Ten aanzien van deze werk zaamheden wordt die gemeente geacht een ver- zekéringsplichtig bedrijf uit te oefenen. Artikel 3b, tweede lid, is ten deze van toepassing. Art. 3b, tweede lid, waarnaar verwezen wordt, luidt als volgt: Art. 3b. 2. De geldelijke schadeloosstellingen, waarop hij, die geen loon geniet, ingevolge deze wet aanspraak kan maken, worden berekend naar een dagloon, te bepalen volgens door ons vast te stellen regelen. Hierbij wordt in aanmerking ge nomen de aard van het vex-richte werk, alsmede het loon, dat door anderen voor hetzelfde of soort gelijk werk wordt verdiend. Genoemde wet van 19 October 1939 zou op een door de Kroon te bepalen tijdstip, dat voor de on derscheidene artikelen verschillend kon worden vastgesteld, in werking treden. Evenwel dat tijdstip is niet bepaald, zoodat 4ot op heden voormelde bepalingen nog niet van kracht zijn. In afwachting daarvan, stellen B. en W. voor, het risieo, bedoeld in het nieuwe artikel 3 c, naar den maatstaf van het nieuwe artikel 3b, tweede lid, bovenvermeld, voor rekening der gemeente te nemen. WIJZIGING VAN HET AMBTENAREN REGLEMENT. B. en W. stellen den Raad voor, vast te stellen een verordening tot wijziging van het Ambtena renreglement, vastgesteld bij raadsbesluit van 16 Maart 1933, waarvan art. 1 luidt: Artikel 60b van het Ambtenarenreglement wordt gelezen als volgt: 1. Aan den ambtenaar, beambte of werkman kan eervol ontslag worden verleend op grond van revolutionnaire gezindheid. 2. Onverminderd het bepaalde in het eerste lid kan voorts eervol ontslag worden verleend aan den ambtenaar, beambte of werkman, die lid is van een vereeniging. waarvan bij beschikking van den Voorzitter van den Raad van Ministers van 13 September 1938, zooals die is gewijzigd bij be schikking van den Secretaris-Generaal, waarne mend hoofd van het Departement van Binnen* landsche Zaken van 24 Juni 1940, is verklaard, dat zij om de doeleinden, die zij nastreeft, of de middelen, die zij aanwendt, ten aanzien van den ambtenaar in 's Rijks dienst de behoorlijke ver vulling van zijn plicht als ambtenaar kan in ge vaar brengen of schaden, of die op eenigerlei wijze medewerking of steun verleent aan een zoodanige vereeniging of aan van haar uitgaande actie. (Een en ander in verband met de beschikking van den Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Dep. van Binnenl. Zaken, dat eenige vereenigin- gen niet meer tot de verboden vereenigen behoo- ren). COMMISSIE VAN TOEZICHT M O. Ter vervulling van de vacature, ontstaan in de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Ondex-wijs, doordat prof. mr. P. A. J. Losccaat Vermeer in verband met zijn a.s. vertrek uit de gemeente, als lid dier Commissie heeft be dankt. bieden B. en W. den Raad onderstaande aanbeveling aan: 1. L. van Essen Lz., Iepenlaan 8 te Bloemen daal, accountant en lector aan de Univei-siteit te Amsterdam; 2. Mr. Th. F. Raedt, Bloemendaalscheweg 192 te Overveen. Kantonrechter te Haarlem. GEEN GEMEENTELIJKE BIJDRAGE VOOR GETEISTERDE GEBIEDEN. Naar aanleiding van de door den heer Prln- senberg in de vorige raadsvergadering gedane vraag of door B. en W. reeds overwogen is. uit de gemeentekas een bijdrage te schenken ten be hoeve van de geteisterde gebieden, deelt het Col lege mede besloten te hebben, dienaangaande geeix voorstel aan den Raad te doen, aangezien bedoeld wordt, dat de daarvoor benoodigde gel den door particulieren worden bijeengebracht. GELDEN VOOR BIJZONDER ONDERWIJS. B. en W. stellen den Raad voor, gelden beschik baar te stellen voor de aanschaffing van boeken cn leermiddelen voor dc R.K. school te Vogelen zang en de Chr. School voor L.O. en U.L.O. te Bloemendaal

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2