ZEISS PP/SMA KIJKERS Nieuwe distributie- maatregelen. FLITSEN Volharding CARLZEISS Beurskoersen gisteren hooger dan op 9 Mei Goud niet meer de basis van ons geldwezen. DINSDAG 16 JULI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Boter, oliën, vetten en grutterswaren, dat zijn onze drie nieuwste „nummers", waarmee wij re kening dienen te houden bij het opmaken van onze dagelijksche huishoudelijke plannen. Het wordt langzamerhand een uitgebreide ad ministratie, „maar nu is er tenminste kunst aan", zei een huisvrouw tegen me: „vroeger had je al leen rekering te houden met je portemonnaie en verder schreef je maar op, nu ben je wel gedwon gen er meer aandacht aan te besteden". Deze sportieve opvatting kan ik u aanbevelen, ze is gezond en houdt nuchter rekening met de on vermijdelijke feiten. Per persoon kunren wij nu een half pond boter of vet of margarine per week krijgen: twee num mers zijn al opgegeven voor twee weken, dus die hoeveelheid geldt per week. Dat deze regeling nog maar tijdelijk is, houdt niet in, dat de hoeveelheden zullen veranderen, de w ij z e van distribueeeen zal misschien alleen eer. verandering ondergaan. Natuurlijk zijn nu ook meteen bezuinigingsmid delen aan bod. en ik wil beginnen met het noemen van een heel goed middel om boter te vermeerde ren, dat ook in den wereldoorlog zijn deugdelijk heid wel bewezen heeft. Sehep een stuk boter, bijvoorbeeld een kwart pond in een niet te groote beslagkom, roer ze tot room zooals dat voor sommige taarten gedaan moet worden en druppel er geleidelijk melk bij, tot een hoeveelheid van ongeveer 1 VA deciliter. De bo ter wordt wit van kleur en vrij zacht, maar op een koele plaats bewaard zal zij weer stijver worden, en de hoeveelheid wordt er veel grooter door. Eet u lapjes vleesch, neem ze dan doorregen, zet ze op na het wasschen en zouten met een bodem pje water, kook ze daarin zachtjes tot het vet uit het vleesch is vrij gekomen: het water zal dan verkookt zijn en het vleesch wordt in zijn eigen vet gebraden. Braad of bak bij het varkensvleesch een stukje spek mee, dat in gewone consumptie-hoeveelheid vrij te krijgen is en dat het gebruik van m.nder vet mogelijk maakt. Grutterswaren vallen ook order de nieuwe rege ling, maar mogen tot 22 Juli aanstaande niet ver kocht worden. Hierbij behooren vier categorieën en wel: lo. rijst, gebroken rijst of rijstemeel. 2o. gort, havermout, havervlokken of grutten. 3o. maïzena, griesmeel of puddingpoeder. 4o. macaroni, spaghetti of vermicelli. Voor heel jonge kinderen, waarvoor dit een be langrijk voedsel uitmaakt, zullen toeslagen ver krijgbaar zijn. Als u het rijtje zoo langs kijkt, is er misschien wel een soort bij. die u eigenlijk nooit eet, maar een of twee andere des te meer. Wat een mooie gelegenheid om nu eens met dat onbekende ver trouwd te raken, en niet te zeggen: dat lust ik niet, al heeft u het er nog nooit ernstig mee geprobeerd, maar het in plaats van dat andere te nemen, waar aan u gewend was. en waarvan u nu een kleinere hoeveelheid wordt toebedeeld. Zoo ziet u, dat de distributie ook een opvoeden- den kant heeft. Waardeering voor het goede dat te krijgen is, gedwongen kennismaking met iets anders en daardoor het breken met een sleur, waar in menige huishouding op den duur is vastgeloopen. Het zou me hier te ver voeren recepten voor grutterswaren te bespreken, ik kom daar binnen kort nog op terug. E. E. J.-P. (Een toelichting van de distributiemaalregelen inzake boter, margarine, oliën en vetten is opge nomen op pag. 6) Crematie I. Koster. Onder zeer veel belangstelling heeft Maandag middag in het Crematorium te Westerveld de cre matie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer I. Koster, eigenaar van de Bosch- en Vaart-apotheek te Haarlem en voorzitter van de Apothekersvereeniging. Namens de Commissie van toezicht op het Haar- lemsche Ziekenfondswezen waren aanwezig mcj. J. M. Meisner en de heeren H, J. M. Bartels, H. Cohen, allen apotheker, Hoff en H. van Donkela. De heer Mart. Polak herdacht een 42-jarige vriendschap met den overledene: zij hadden elkaar leeren kennen als student. Een onverbreekbare vriendschap was gebleven; lief en leed hebben zij gedeeld. „Hij was een man met een edel hart; de herinnering aan hem zal onvergetelijk zijn." De heer H. J. M. Bartels sprak namens de Haar- lomsche apothekers en de apothekers in Noord- Holland. „Wij hebben den overledene gekend als een eminente persoonlijkheid, die altijd bereid was anderen te helpen. Zijn verdiensten voor de collega's waren zeer groot. Als opleider van assistenten had hij zijn wederga niet; de velen, die hij opgeleid heeft, zullen hem zeker dankbaar gedenken. Hij was een man. die er steeds den moed wist in te houden." Spr. richtte woorden van troost tot de familie en zei dat men de nagedachtenis van den overledene in eere zou houden. Bij het dalen van de kist speelde de organist een Adagio van A. Guilmant. De dochter van den over ledene dankte voor de belangstelling. NIEUWE SERIE No 49 S JENA rIJKERS met dit merk bezitten - wetjf Idreputatiel Ongeëve- Modelien elk doel dienend, van 6- tot 18-voudige vergrooting. De heropening van de Amsterdamsche beurs Alleen handel in toegestane fondsen naard in constructie en uitvoering. Frappant licht van gewicht! 40% lichter dan vroeger. Uw trouwe vriend, het geheele leven lang! Prijzen vanaf f. 52 - voor monocutaire (éénoogige) en f. 82.- voor binoculaire (tweeoogige) kijkers. Verkrijgbaar bij alle goede optische vakzaken. Prospecti en inlichtingen gratis van Zeiss Ikon N.V., Heerengracht 489, Amsterdam-C. (Adv. Ingez. Med.) Geen gevolgen voor het binnenlandse!) geldverkeer. Geen verband tusschen voorraad en werkloosheid. goud- In ons nummer van Donderdag plaatsten wij een beschouwing van de hand van den Duitschen econoom prof. dr. Hunke waarin deze verklaarde dat de onttroning van het goud thans voor ons land werkelijkheid is gewor den, een gevolg van het feit, dat ons land door Duitschland is bezet en nu hier dezelfde richt lijnen gelden als daar. Door de van overheids wege getroffen maatregelen, welke onbillijkheden bij de goederenverdeeling moesten voorkomen, is de automatische reguleering van het prijsme chanisme uitgeschakeld. Tegelijk met deze uit schakeling is ook het vrije ruilverkeer stopgezet. Dientengevolge is de prijs niet nfeer de aanwijzer van veranderingen in vraag en aanbod. De aan bepaalde normen gebonden goederenprijs wijst niets meer aan omtrent de grootte van de vraag of de grootte van het aanbod. Hij vervult in het stelsel van de geleide productie en consumptie niet meer dezelfde functie als ten tijde van het „vrije ruilverkeer", dat de laatste jaren al steeds meer beperkingen had ondergaan. Doordat de prijs niet meer een aanwijzer is van de verhouding tusschen vraag en aanbod, is ook de beteekenis van het geld een andere ge- worden. De op bepaalde hoogte vastgestelde goe- derenprijzen ondervinden geen enkelen invloed meer van een verruiming of inkrimping van de ruilmiddelen-circulatie. Daling van de koop- I kracht van het reëele inkomen kan dus onder geen omstandigheid gevolg zijn van een verandering in de ruilmiddelencirculatie. Hieruit blijkt der- halve, dat het geld in den nieuw ontstanen toe- j stand geen actieven invloed meer heeft op de economie en de conjunctuur. Het geld is daarmee teruggekeerd tot wat het oorspronkelijk geweest Is: een middel om den goederenruil te vergemak kelijken. Thans kan het geld geen dienst meer doen om aan te geven, dat er overvloed of schaarschte aan bepaalde goederen is. Daarvoor is een andere aanwijzer in de plaats getreden: de distributieregeling. De verandering van de basis van ons geldwezen welke nu heeft plaa s gegrepen, is feitelijk een voortzetting van iets dat reeds lang aan den gang was. Sedert den wereldoorlog is deze verandering zich al aan het voltrekken geweest. Vóórdien was j het goud. dank zij zijn houdbaarheid en zijn groote waarde in klein bestek, ruilmiddel, waarde meter en waardebewaarder. Nadien is het gede gradeerd tot middel voor het doen van interna- tionale betalingen. En toch, het goud had geen i schuld aan de economische crisis en monetaire experimenten konden voor die crisis geen oplos sing brengen. Maar zelfs in de nieuwe functie van „internatio- I naai saldeeringsmiddel" verloor het goud zijn eigenlijke economische functie toen het vrije prijs mechanisme het niet meer ongehinderd zijn werk liet verrichten. Daarmede was de taak van het goud als ruilmiddel vrijwel uitgespeeld. Het heeft zijn waarde nog behouden, doordat de Ver. Sta ten steeds bereid zijn gebleven 35 dollar per ounce fijn te betalen, doch dat is ook het eenige wat het goud waardevast doet zijn. Zoodra de schatkist der Ver. Staten uit eigen beweging of I noodgedwongen haar aankoopen staakt, zal de j prijs vermoedelijk dalen. Dat de in een land aanwezige voorraad goud geen enkele waarborg was voor de welvaart van j het land. hebben de feiten uitgewezen. En zij konden eigenlijk ook niets anders uitwijzen want het goud had op zichzelf niets te maken met een bepaalde sociaal-economische politiek. Zoo be- I hoeft het geen enkele verwondering te baren, dat 1 in Amerika het goud zich hoe langer hoe meer opstapelde en de werkloosheid tegelijkertijd steeg, omdat beide zaken geheel los van elkaar stonden. Do oorzaken van de werkloosheid in Amerika stonden in geen enkel verband met het vermeer deren of verminderen van den goudvoorraad. Zij waren geheel los daarvan. Slechts goudexpor- teerende landen, zooals b.v. Afrika, dat in 1931 nog 51.3 van de totale wereldproductie leverde ter waarde van 90 millioen Pond Sterling I en in 1937 33.2"/, ter waarde van 150 870.000 Pond Sterling, kunnen directen nadeeligen invloed op de werkgelegenheid ondergaan van een ver meerdering van den goudvoorraad in het land. De werkloosheid in Amerika zal b.v. een gevolg Verandering was zich reeds lang bezig te voltrekken. zijn van het laten vervaardigen van goederen op de goedkoopste wijze zonder rekening te houden met het sociale en openbare belang. Daaraan heeft het goud evenwel geen schuld. Van hoe weinig beteekenis het goud voor onze binnenlandsche economie de laatste jaren reeds geworden was heeft men in de achter ons lig gende maanden zelf kunnen constateeren. De gouddekking van onze gulden is naar elders ver huisd. Dit heeft echter geen enkelen invloed ge had op het binnenlandsch geldverkeer. Hetgeen trouwens Volkomen logisch was. Want niemand dacht meer bij het spreken over een gulden aan de waarde van een zeer geringe hoeveelheid goud, welke de gulden feitelijk moest vertegenwoordi gen, maar aan de goederen, welke men voor een gulden kon koopen. Zoolang deze hoeveelheid goe deren even groot blijft, zoolang blijft de koop kracht van de gulden gehandhaafd. Deze koop kracht van de gulden in het binnenlandsch ver volgt dus tevens dat het niet beschikken kunnen over het goud, dat als dekking voor ons ruilmid del in de kelders van de Ned. Bank heeft opge slagen gelegen, op geen enkele wijze de koop kracht van de gulden in het buitenlandsch ver keer kan influenceeren. Er is wel een zeker ver lies door dit niet kunnen beschikken over dien goudvoorraad ontstaan, maar dit geldt alleen het buitenland, dat goud als betaling voor goederen in ontvangst neemt. Zoolang wij goud als beta lingsmiddel voor dergelijke aankoopen missen, zullen wij met het buitenland slechts goederen en diensten tegen elkander kunnen ruilen. Dit is evenwel niets bijzonders, ja zelfs is het in feite het normale handelsverkeer. G. L. HET GRAFMONUMENT DER EVERTSENS NAGENOEG ONBESCHADIGD. Bij het wegnemen van de zandzakken, die het monument van de gebroeders Evertsen in de Nieuwe Kerk te Middelburg beschermen, is ge- Dleken, dat dit monument bijna geheel onbescha digd is gebleven. (A.N.P.) Hoewel gewoonlijk de effectenhandelaren om streeks 1 uur hun entree op de Amsterdamsche beurs beginnen te maken, kon Maandag op dat uur reeds een omvangrijk bezoek worden opgemerkt. Uit alles bleek, dat de ontwikkeling van de markt met groote belangstelling werd tegemoet gezien. Hoewel gisteren slechts officieele handel mocht wor den gedreven in de 3 procent obligatiën Nederland 1936 en de obligatiën uit de beide 4 procent leeningen Nederland 1940, keek men natuur lijk toch met groote belangstelling uit naar moge lijke informatiekoersen omtrent de fondsen, waarin nog geen affaires officieel tot stand mogen komen. Begrijpelijkerwijze concentreerde de belangstelling zich in de allereerste plaats op de hierboven ge noemde papieren, waarin officieel zaken mocht worden gedaan en vooral voor de 4 procent obli gatiën Nederland 1940 tweede leening ex-belasting faciliteit werd groote attentie betoond. Toen de noteering werd ingeluid met den gebruikehjken slag op de gong, werd bijna onmiddellijk daarna in dit papier een transactie afgesloten tegen 90 pro cent, doch reeds dadelijk bleek, dat er vraag be stond en in de eerste tape liep de noteering reeds op tot 91V2 procent. De vraag bleef aanhouden en in de tweede tape werd afgedaan, tegen prijzen loopende van 91Vi> procent tot 92'4 procent, terwijl in de derde tape werd gehandeld tegen 92 pro cent a 93 procent. De opgaande lijn werd onver minderd gecontinueerd, want in de vierde tape werd reeds een noteering van 93 Vi procent bereikt, terwijl in de vijfde tape een koers van 94 procent werd verkregen. Dit wees er dus op dat een vaste stemming bestond, in welk verband er op kan wor den gewezen dat op Donderdag 9 Mei, den laatsten dag waarop de beurs geopend was, de 4 procent obligatiën Nederland tweede leening 1940 ex-be lasting faciliteit, genoteerd waren van 88 7/8 pro cent tot 89 15/16 procent, terwijl de onderpands- koers was vastgesteld op 8814 procent. In de ove rige fondsen waarin officieel handel mocht worden gedreven, was niet veel te doen, doch ook deze konden een vaste houding ten toon spreiden. De 4 procent obligatiën 1940 tweede leening cum be lasting fac. konden het eerst in de derde tape tot noteering brengen en daarbij werd gehandeld tegen 98 procent a 99 procent, tegen een notcering op 9 Mei van 93 7 8 procent en een onderpandkoers van 93->4 procent. In de 3 procent obligatiën 1936 was niet veel te doen. Doch ook deze lieten zich van hun goeden kant kennen en werden verhandeld tot behoorlijk hooger prijs dan op Donderdag 9 Mei toen weliswaar geen noteeringen tot stand kwamen maar toen 'n vorige noteering bestond van 89 pet. terwijl de onderpandkoers was vastgesteld op 88V'2- Thans kwam de noteering op 911i. De kleinere coupures sloten zich natuurlijk bij de noteeringen van de groote stukken aan. Voor zoover kon worden nagegaan, konden de obligatiesoorten, waarin Maandag nog geen of ficieele noteering mocht plaats vinden zich slechts in matige belangstelling verheugen. Men kreeg den indruk dat wanneer ook hierin de handel kan wor den toegelaten, de koersen zich wellicht op bevre digende wijze zullen ontwikkelen. Wat de aandeelenmarkt betreft, zoo hield men zich op een afstand. Klaarblijkelijk kregen de hoeklieden slechts op spaarzame wijze orders bin nen. Uit alles viel op te maken, dat men voor- loopig de situatie wil aanzien. Men wenscht eerst af te wachten hoedanig de koersen zich zouden ontwikklen in de stukken, waarin officieel mag worden gehandeld. Voor zoover kon worden afgegaan op hetgeen men ter beurze kan waarnemen, werd de impressie gewekt, dat ook de aandeelenmarkt. wanneer het eenmaal tot noteering zal komen, een behoorlijk weerstandsvermogen aan den dag zal leggen, waar bij echter wel met de noodige tegenstrijdigheden rekening mag worden gehouden, want men kan niet verwachten, dat alle fondsen zich geheel op eendrachtige wijze zullen gedragen. Dit gold niet alleen voor de locale waarden, maar ook van de Amerikanen, waarvoor indicaties waren, dat zij zich omstreeks de pariteiten van Amerika zullen bewegen. Zooals echter gezegd, wenschte men toch eerst de kat uit den boom te kijken. Voor pro longatie kwam een noteering van 2'A procent tot stand, welke noteering betrekking heeft op nieuwe gelden. (A.N.P.) Waar duizenden Nederlandsche kinderen een onbezorgde vacantie gaan doorbrengen. Salzkammergut is wereldberoemd om zijn onvergelijkelijk natuur schoon. Een overzicht van St. Gilgen in dit prachtig stukje van Centraal Europa. 4. Moeder vindt hem te warm gekleed en trekt het jasje uit, steekt sokje in zijn mond. 5. Moeder trekt zijn sok ken uit. 3. Stopt koordje van zijn jasje in zijn mond. 6. Steekt zön voet in zijn mond en vraagt zich af. wat moeder daarop zal be denken. Inventarisatie van autohanden. Voorloopig alleen van in gebruik zijnde auto's. In opdracht van het rijksbureau voor rubber is de rijksverkeersinspectie begonnen met de registratie van de banden van in gebruik zijnde motorrijtuigen, om op deze wijze te komen tot een inventarisatie in het geheele land. De controle geschiedt op ongeveer 200 plaatsen in den lande. Voorloopig beperkt men zich tot de registratie van de handen der voertuigen, die op dit oogen- blik een rijvergunning bezitten. Dat aantal va rieert van 55.000 tot 700.000 en al die voertuigen moeten binnen een tijdsverloop van drie weken de revue passeeren. De opgelegde, dus niet in gebruik zijnde auto's vallen voorloopig geheel buiten deze controle. Bij het onderzoek wordt genoteerd, aantal, merk en maat van de banden, het fabrieksnum- mer, en het getaxeerde slijtingspercentage. De duur van de inspectie is ongeveer tien minuten en als ieder komt op den tijd. welke in den oproep, welke voor deze controle is uitgezonden, staat vermeld, behoeft men niet bang te zijn dat men lang zal moeten wachten. Anders wordt het voor hen. die op genoemd tijdstip niet in de gelegenheid zijn te komen en die dus op een ander oogenblik op de keurings plaats verschijnen. Dan moet men wachten, tot er even een gaatje is. want de opgeroepenen gaan steeds voor. De voorbereiding voor een en ander moest op zeer korten termijn geschieden, maar men heeft toch goede hoop, dat alles op rolletjes zal loopen. (A.N.P.) Drie slachtoffers van de zee. Bij het baden in zee zijn gisteren te Nes (Ame land) drie personen verdronken, nml. het echt paar Bijlsma uit Steenwijk en mej. Jo Bakker uit Nes. De slachtoffers waren bij Oostenwind welke een sterken stroom veroorzaakt te ver in zee gegaan. (A.N.P.) Een kwaliteitsmerk voor fruit. Op initiatief van de fruitadviescommissie van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland is eenigen tijd geleden besloten tot het instellen van een Centraal Bureau-merk voor appelen en peren. De bijzondere tijdsomstandigheden hebben de uitvoering van dit besluit eenigszins vertraagd, maar thans zijn voor de verschillende provincies commissies aangewezen. Dit kwaliteitsmerk zal voor het publiek van groot belang zijn. daar de consument dan zekerheid zal hebben, dat hij goed. centraal verpakt en gesorteerd fruit koopt.~Ook van Kweekerszijde blijkt voor dit C B.-merk be langstelling te bestaan, daar reeds een twintig tal veilingen heeft verklaard gaarne van dit merk gebruik te zullen maken. (A.N.P.) VEREENIGING „HAERLEM" De vereeniging „Haerlem" houdt haar algemeene vergadering Vrijdag 19 Juli a.s, in het verenigings gebouw „De Hoofdwacht", Groote Markt, te Haar lem. Na afloop van de vergadering zal mevr. J, M Sterck-Proot een korte voordracht houden over de geschiedenis van den Zandvoortschen weg. 2. Moeder pakt het af. Crematie Mevrouw N. J. Meijerink—Rijk. 1. Stopt een van zijn blok ken in zün mond. In het crematorium te Westerveld heeft Maan dagmiddag onder groote belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van me vrouw N. J. MeijerinkRijk, eerelid van de Haar- lemsche Reddingsbrigade, waarvan zij vele jaren secretaresse is geweest en van den Nederl. Bond tot het redden van Drenkelingen. Namens het hoofdbestuur van dezen bond waren aanwezig de heeren H. W. E. Struve Jr., Boskamp en J. Timmerman. De voorzitter, de heer A. A. Rierlee te Amsterdam, was door ziekte verhinderd. Namens den Nederl. Bond van Zwemonderwijzers de heer G. Trost. Van de Haarlemsche Reddingbrigade waren er de heeren Joh. M. Schmidt, voorzitter, P. Wapstra, secretaris, en vele leden. Namens de Amsterdam sche Reddingsbrigade was er de heer J. D. Mark ens, namens die te Zandvoort de heer P. van der Mije, amens die te IJmuiden de heer A. P. Bakker Verder waren er mevrouw de wed. E. W. Merens Joekes en de heer G. van Waard, administrateur van het Consultatiebureau voor de tuberculose bestrijding. Een broeder van de overledene, de gep. kapitein Rijk, zei dat het de wensch van zijn zwager was, dat er niet gesproken zou worden. Namens hem dankte hij voor de belangstelling. Bij het dalen van de kist speelde de organist het Largo van Handel.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5