liet JOient en Jan Oliebol. c. v. H. 2—r. c. H. HuweJijk met modern Comfort. D IN S D A" G 16 jtJCl 1940 H A A V T". E M'S DAGBLAD NAAR EENHEID IN DE SPORT. Aaneensluiting Gymnastiek- organisaties. Op uitnoodiging van de Nationale stichting tot bevordering van de lichamelijke opvoeding heeft in het departement van onderwijs, kunsten en we tenschappen een vergadering plaats gehad van ver tegenwoordigers van het Kon. Nederlandsch gym nastiek verbond, de R.K. nationale gymnastiek federatie, het Christelijk gymnastiek verbond en den Nederlandschen arbeiders sportbond. Op initiatief van den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, heeft de voorzitter der stichting, mr. J. J. P. C. van Kuyk, de wenschelijk- heid betuigd om ten aanzien van de onderscheidene talsken van sport en lichamelijke oefening, tot een heid te komen. De vertegenwoordigers van bovengenoemde gym- nastiekorganisaties hebben principieel hun instem ming betuigd met dit streven naar eenheid, onder voorbehoud van nader overleg met de besturen hunner organisaties. De vergadering heeft zich, op grond van het vorenstaande met algemeene stemmen vereenigd met de verklaring, dal zij overtuigd van de nood zakelijkheid, dat het Nederlandsche volk. met be houd van eigen volkskarakter en met eerbiediging van het verschil van overtuiging op confessioneel en staatkundig gebied, in al zijn geledingen gebracht worde tot een nationale eenheid ter gezamenlijke behartiging van alle volksbelangen; zij is bereid naar deze eenheid te streven, in het bijzonder op het gebied der gymnastiek, als zijnde een belangrijk middel tot de lichamelijke opvoeding van het Ne derlandsche volk; deze eenheid kan het beste bereikt worden door aaneensluiting der bestaande gym- nastiek-organisaties in een centraal verband. De besturen der organisaties zullen op 20 Juli a.s. opnieuw tezamen komen, teneinde dc middelen te overwegen om tot een eenheid, als hiervoor ge noemd, te komen. Onderhoud met Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz. Het streven, dat allerwege bestaat om te komen naar een nationale sportorganisatie, bracht een redacteur van het A. N. P. in contact met Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz, den secretaris-generaal van de Nationale Stichting ter bevordering van de Licha melijke Opvoeding. De eerste stoot om tot de gewenschte verbetering te komen, werd gegeven door den secretaris-gene raal op het departement van sociale zaken, Prof. Dr. G. A. van Poelje, die zich met het Rijkscollege van Lichamelijke Opvoeding verstond, daarbij als zijn uitdrukkelijk verlangen te kennen gevend, dat er spoedig meer eenheid zou worden verkregen en een betere samenwerking tusschen de onderlinge sportbonden, waardoor het landelijke sportbelang beter dan voorheen zou kunnen worden gediend. Het Rijkscollege droeg deze taak over aan de reeds bestaande Nationale Stichting ter bevordering van de Lichamelijke Opvoeding, die zich op haar beurt in verbinding stelde met de verschillende sportbonden. Hier kwam men tot de gelukkige conclusie, dat reeds bij allen de hartgrondige wensch naar samenwerking, concentratie en al wat daar mede samenhangt, aanwezig was, waardoor deze bonden het initiatief konden overnemen en terstond tot een daadwerkelijke uitwerking konden overgaan. Wij kunnen dan ook met meer vertrouwen dan ooit de toekomst onder de oogen zien, daar aangenomen kan worden, dat de komende fusie of hoe men het dan ook noemen wil, aan vele reeds lang bestaande ongewenschte toestanden voor goed een einde zal maken. De uitvoering berust in handen van de sport bonden zelf; zij hebben het initiatief voor zoover niet reeds zelf genomen, dankbaar en geïnteresseerd overgenomen, zoodat van overheidswege voorloopig geen bepaalde stappen te verwachten zijn. Dit sluit evenwel niet uit, dat als mocht blijken, dat de bon den niet berekend zijn voor de uitvoering der ge- wenscht hernieuwing of andere factoren er toe lei den. dat een redelijke en gewenschte oplossing van dit thans dringende vraagstupk dreigt te mislukken, dat de overheidsinstanties zich dan verplicht zullen achten, ingrijpende maatregelen te treffen, welke zy noodzakelijk achten om het doel' te bereiken. De overheid zal bewijzen, dat het haar ernst is met de lichamelijke opvoeding van ons volk. Daar door zal zij meer bereid zijn dan ooit te voren om de sportbeoefening zoo krachtig mogelijk te steunen. Op £e vraag of het in de bedoeling ligt van de stichting, de sport in het algemeen ook op te nemen als onderdeel van de lichamelijke opvoeding bij het onderwijs, deelde de heer De Ranitz mede, dat het rijkscollege zich hierover nog niet had uitge sproken. „Persoonlijk zie ik zeer zeker de waarde in van een goed onderricht van de voornaamste takken van sport, zooals voetbal, korfbal, handbal, hockey en tal van andere". Hieruit blijkt, dat de wetgever eveneens het groote belang inziet, dat schuilt in het aankweeken van de liefde voor de kennis van verschillende takken van sport bij de schoolgaande jeugd. Ook eenheid in de Wandelsport. Veel belangstelling voor de Avond-vierdaagsche. Naar aanleiding van het streven om in die ver schillende takken van de sport meer eenheid te brengen, door de tot heden .nog afzonderlijk wer kende bonden met elkander in contact te brengen, heeft een redacteur van het A.N.P. zich in verbin ding gesteld met den heer N. M. J. Munzert, voor zitter van den Stichtsch-Gooischen Wandelsport bond en lid van den bestuursraad van den Ned. Wandelfederatie. Sprekende over de ervaringen, in Jle afgeloopen periode opgedaan inzake de vier daagsche te Nymegen, deelde de heer Munzert mede, dat hij nu den tijd rijp achtte om door mid del van de gewenschte concentratie te komen tot een Vierdaagsche, waarvan de organisatie in sa menwerking met de N.W.F. geschiedt. Zelfs zag hij de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de Vierdaag sche en de uitvoering daarvan geheel in handen zal komen van de N.W.F. In deze federatie wor den immers de belangen van de nationale wan delaars in georganiseerd verband behartigd. „Inmiddels hadden wij reeds op eigen initiatief een avondvierdaagsche georganiseerd met als start plaatsen Utrecht, Amersfoort en Bussum", zei die heer Munzert. „Nu zult u wel begrijpen, dat vele wandelaars deze avondvierdaagsche beschouwen als een soort nood-vlerdaagsche, welke zij dan ook gaarne meeloopen. Wij hopen evenwel en zullen er hard voor ijveren, dat wij reeds het volgende jaar in staat zullen zijn, de vierdaagsche te organi- seeren. Wij voelen er heel veel voor om de Vier daagsche te verplaatsen naar Utrecht, het centrum des lands, omdat er tal van groote voordeelen aan verbonden zijn. De bestuursraad van de N.W.F. ziet ook de groote voordeelen van een verplaatsing naar Utrecht in. zoodat men gerust kan aannemen, dat als de N.W.F. eindelijk haar recht ten aanzien van de Vierdaagsche zal kunnen doen gelden, dat dan ook Utrecht de daarvoor aangewezen plaats zal zijn. Het aantal inschrijvingen voor de avondvier daagsche valt bijzonder mee, wanneer men tenmin ste rekening houdt met de omstandigheden en met het feit. dat deze voor de eei^te maal plaats heb ben. Wij rekenen in ieder geval op een totaal aan tal deelnemers, dat alle dagen zal meeloopon van ongeveer 1500. Geloopen wordt als volgt: Woensdag 17 Juli 15 K.M., Donderdag 18 Juli 15 K.M., Vrijdag 19 Juli 20 K.M. en Zaterdag 20 Juli resp. Zondag 21 Juli 25 K.M. Een prettig verschijnsel is, dat tal van inschrij vingen zijn binnengekomen uit het Oosten, het Noorden en het Zuiden van 'het land. Het zijn over het algemeen enthousiaste wandelaars, die er een gedeelte van hun vacantie voor hebben uitgetrok ken en op deze wijze hopen kennis te maker met de schoonste gedeelten van het Sticht en het Gooi. Op zichzelf zal deze avondvierdaagsche reeds een groote propaganda zijn voor de sport in het algemeen. Het ligt bovendien in de bedoeling hier aan een exclusieve tentoonstelling te verbinden, welke openstaat voor alle takken van sport en die gehouden zal worden ln de Handelsbeurs, de start plaats te Utrecht. Uit de inschrijvingen blijkt, dat personen uit alle klassen van de maatschappij zich hiervoor interes- seeren. Zij, die anders vrijwel nooit met elkaar in contact komen, tenzij voor een kort oogenblik, zul len nu gezamenlijk gedurende eenige uren per dag eensgezind met hetzelfde doel voor oogen door de fraaie omstreken van Utrecht, Amersfoort en Bus sum loopen; hierin schuilt een belangrijke factor van nationaal belang". WANDELSPORT HAARL. WANDELSPORTVEREENIGING „DE VIERDAAGSCHE". Bovengenoemde vereeniging nam Zondag deel aan den marsch van het N.O.V. te 's-Gravenhage, afstand 30 K.M. Allen volbrachten den tocht; zij ontvingen een fraaie belooning. De vereeniging kreeg een groepsprijs, als zijnde een groep zonder uitvallers en een tweeden prijs voor den besten algemeenen Indruk. HAARL. KORFBALBOND, Animo-Ready. Secretaris: J. P. Kruger, Karei van Manderstr. 100. In de afgeloopen week werd gespeeld: T. H. B. 2—Animo Ready 2 3—4 Watervliet 1Animo Ready 1 73 De jaarvergadering is vastgesteld op Woensdag 24 dezer. OosterkwarJier. Secretariaat: Hoogveld, Nagtzaamstraat 9. Gespeeld 8 Juli: O. K. 2—O. K. 3 5—3 Gespeeld 10 Juli: Haarlem 3O. K. 5 26 Gespeeld 12 Juli: Haarlem C adsp.O. K. C. adsp. 1—0 Te spelen: Maandag 15 Juli: O. K. 2Sport Vereent 2 7.30 u. Dinsdag 16 Juli: OosthoekO. K. 3 7.30 u. Vrijdag 19 Juli: Sport Vereent 1O. K. 1 7.30 u. Het wedstrijd-secretariaat is thans bij den heer T. Luikel, Van Keulenstraat 47. H. K. C. ..Haarlem". Secretariaat: H. R. Arends, Nic. van der Laan straat 36. Gespeeld op 10 Juli: Haarlem 3Oosterkwar tier 5 26. Gespeeld op 11 Juli: AnimoReady adsp.Haarlem adsp. 20. Gespeeld op 12 Juli Haarlem C adsp.—Oosterkwartier C adsp. 10. Te spelen op Woensdag 17 Juli. Haarlem A— Meerleoosch A 7.15 uur in het Noorder Sportpark. Te spelen op Donderdag 18 Juli: Onder Ons Comb.Haarlem Comb. 7.15 uur aan de Van Oosten de Bruynstraat. Te spelen op Vrijdag 19 Juli: Haarlem 1Oost hoek 1 7.15 in het Noorder Sportpark. Maandag 15 Juli: Twaalftalcommissievergadering 8 uur in de Nic. van der Laanstraat 36. Voor de nieuwe competitie is Haarlem 1 ingedeeld in de 3e Klasse C met Zaandam-Zuid 1; K. Z. 3 AmsterdamNoord; Archipel 2; Sportief 2 er Ready Tecka. Oefehen en trainen op de bekende tijden in het Noorder Sportpark. Nieuw Flora. Seer.: J. H. Scheffer, Dorreboomstraat 13. Te spelen Dinsdag 16 Juli. terrein Van Oosten de Bruinstraat te 7.15 uur Nieuw Flora 1Aurora 1. Aangenomen als lid W. v. Viersen. A. v. Viersen en L. C. v. Raaphorst. Eiken avond bestaat er ge legenheid tot training op het speeltuinterrein. KANOSPORT DE BETROUWBAARHEIDSTOCHT VAN DE „TREKVOGELS". In aansluiting aan ons verslag van den betrouw- baarheidstocht der Haarlemsche Kanovereeniging „De Trekvogels" deelt men ons nog het volgende mede: Het is wel gebleken, dat de kanosport in Neder land een steeds grootere plaats inneemt en dat de N.K.B. met zijn vereenigingen na jaren pioniers werk verricht te hebben op een punt is gekomen, dat overal de belangstelling overgaat in het be oefenen van dezen tak van sport onder een be trouwbare en serieuze leiding. Het is een sport, die aan alle beoefenaren veel genoegen, ontspanning en gezelligheid geeft. De film, die weldra op imi- tief van den N.K.B. op het witte doek zal komen en die vervaardigd is door den heer K. T. v. d. Plaats, secretaris van den N.K.B., zal stellig veel belangstelling trekken, omdat een groot detl ze ker aan den betrouwbaarheidstocht van Zondag gewijd zal zijn VOOR DE KINDEREN Ziezoo, zuchtte de Dikke, jij kunt er in elk geval beter tegen dan onze arme profes sor, en hij tooide zich met het bovenkleed van den inboorling, en plantte diens hoofdtooisel op zijn eigen hoofd. Met den inhoud van een doosje schoen smeer, dat hij uit zijn rugzak haalde, be smeerde hij zichzelf terdege, tot hij in het halfduister werkelijk iets van een inboorling weg had. Hij gaf Krent eenige orders. VOETBAL. HET LIEFDADIGHEIDS. TOURNOOI. Nederlandsch elftal samengesteld. Naar wij vernemen is de samenstelling van het Nederlandsch elftal, dat deze maand drie wed strijden zal spelen, resp. in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam in het reeds aangekondigde lief- dadigheidstournooi als volgt: Doel: Wille (E.D.O.) Achter: Wilders (Blauw Wit) en Van der Heide (Feijenoord). Midden: Paauwe (Feijenoord), Kuppen (Feijen oord), De Vroet (Feijenoord). Vóór: Drager (D.W.S.), Van Spaandonck (Nep- tunus), Vente (Feijenoord), Drok (Sparta) en Bergman (Blauw Wit). De wedstrijden zullen achtereenvolgens worden gespeeld op 17 Juli te 's-Gravenhage, 24 Juli te Rotterdam en 31 Juli te Amsterdam. De baten van deze wedstrijden zullen worden gebruikt voor de vorming van een fonds, waaruit de oorlogsslacht offers onder de Nederlandsche voetballers, K.N.V.B.- vereenigingen en erkende bonden, eenigermate zullen kunnen worden geholpen. WIELRIJDEN De baankampioenschappen van Nederland. Naar wij vernemen hebben de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, verdeeld over drie dagen (Zaterdag 20, Zondag 21 en Donderdag 25 Juli) op de Stadionwielerbaan te Amsterdam plaats. Op het programma staat het kampioenschap sprint voor drie categorieën, n.l. voor amateurs onaf- hankelijken en professionals. De winnaars der cate gorieën rijden in matches a deux een finale om het sprintkampioenschap van Nederland. Sprint kampioen in 1939 bij de amateurs was Derksen, bij de onafhankelijken Van der Linden en bij de be roepsrenners Van Vliet. Algemeen kampioen Vant Vlie.. In de tweede plaats wordt uitgeschreven het kampioenschap van Nederland over 100'K.M. met motorgangmaking dat zal worden gereden in een rit met slechts één voorrit over denzelfden afstand. Stayerskampioen in 1939 werd Wals. Tenslotte zal het kampioenschap achtervolging over 5 K.M. plaats hebben. De bepaling is gemaakt, dat de be roepsrijders slechts kunnen inschrijven óf voor de sprint óf voor de achtervolging en dus niet voor beide nummers. Kampioen in het nummer achter volging in 1939 werd Klink. HAARL CRICKETBOND. Haarlem 5-C. V. H. 2. Alleen' O. J. Keijser bracht er iets van terecht en scoorde 59 punten van de 87. Keyser scoorde in een over 4 maal 4 en 1 maal 6. G. Wessel 3 voor 23. J. Plas 5 voor 19. Van de Wal 1 voor 15. Haarlem 5 kwam tot 42, waarvan A. M. Bouwes 12. O. J. Keijser 6 voor 22. Lange- laar 2 voor 17. Eelman 1 voor 0 en Broekmeijer 1 voor 2. Rood en Wit 3—Bloemendaal. Rood en Wit 3 en Bloemendaal speelden een spannenden wedstrijd. Bloemend-aal scoorde 116 ounten. Van der Werff 16. Dieperik 25. Taverne 18. J. Roozen 26 en H. Beyk 15. Nijhuis 2 voor 34. J. Berendsen 2 voor 46 en J. R. Meeuwenoord 5 voor 29. Rood en Wit 3 sloot od 118 voor 9. Jhr. B. Th. Elias 22. J. Berendsen 21. Mr. A. H. van den Berg 12 en Nijhuis een hard geslagen 39 (1 maal 6 en 5 maal 4) L. van der Meij had de schit terende cijfers van 9 voor 47. R.C.H. kwam weer uit den hoek en scoorde 142 nunten. J. Siegerist 10. G. van Musscher 67. A. var Roon 34 Th. van de Pas 3 voor 34 P. van der Vlugt 2 voor 49. F. Jacobs 1 voor 12. C.V.H. 3 kwam tot 43. T. Fe'tz 15. A. van Roon 7 voor 17. C. Kamoen 2 voor 22. Haarlem 5—Haarlem 4. Haarlem 4 en 5 speelden tegen elkaar. Haarlem 4 maakte 67 punten. F. C. Jaski 27 en H. Cornet 11 n.o. G. Wessel 2 voor 17. P. van de Wal 6 voor 20 en P. Kluit 2 voor 21. Haarlem 5 kon sluiten op 71 voor 5. N.N. 40 n.o. J. Mijer 13. Goosens 1 voor 36. J. P. van Balen Blanken 2 voor 15 en F. C. Jaski 2 voor 4. Rood en Wit 4—Rood en Wit 3. Rood en Wit 3 moest in deze ontmoeting de meerderheid erkennen van het vierde. Rood en Wit 3 81. Th. A. van Baasbank 37. Mr. A. H. van den Berg 13. H. Thon 5 voor 39. J. Be rendsen 4 voor 16 en J. R. Meeuwenoord 1 voor 15. Rood en Wit 4 sloot op 161 voor 6. J. Berendsen 24. P. Roorda 35. J. R. Meeuwen- oord 16. W. F. Kruijff 33 en J. L. Sanders 18. J. H. Thiel 12 n.o. Joh. Faber 1 voor 43. M. Kruijff 1 voor 25. Th. A. van Baasbank 3 voor 35. Vreugde in het kamp der Nederlandscti vluchtelingen te Lessac in Frankrijk. De faeteu komt brieven brengen. Rood en Wit A—Rood en Wit B. Vgor de middag-competitie speelden boven genoemde elftallen tegen elkaar. Rood en Wi A scoorde 121 punten, J. de Breuk 12. A. Har burger 24, J. J. Peereboom 40 etr L. Molijn 18. U Bijleveld 1 voor 38. W. F Honig 1 voor 29, E Thesen Ender 1 voor 14. R. Wildschut 4 voor 6. Rood en Wit B 27. D. Bijleveld 12 n.o. J. J. Pee reboom 5 voor 15 en A. Hamburger 1 voor 5. Stand tot en met 13 Juli. Rood en Wit 3 Rood en Wit 4 R.C.H. C.V.H. 3 Haarlem 5 Bloemerdaal C.V.H. 2 Haarlem 4 DE OVERIGE EERSTE-KLASSER! Het is aan V. V- V. te Amsterdam gelulct, ai A. C. C. de tweede nederlaag in dit seizoen toe 1 brengen. Rood en Wit, die met innings van Herct les won, is hiermede aan het hoofd van de ranj lijst gekomen. Eerste innings V. V. V. 162 (A. va Stuyvenberg 74): A. C. C. 120 (W. van Weelde 39) De tweedaagsche wedstrijd tusschen H. C. C. en H. C. C. II is met een overwinning voor het eers! elftal geëindigd. Hiermee boekte het tweede i eerste nederlaag. Eerste innings H. C. C. I 224 vod 8 (gesl.) (H. C. Gallois 88 en Mr. P. ten Bosch 55) H. C. C. II 116 M. v. Oven 40. V. R. A. won met 15 runs op de eerste inning van S. C. H. C. Eerste innings S. C. H. C. 160 (La bouchère 47 en H. Breuning 43); V. R. A. 175 voor (gesl.) (D. Ingelse 102). De wedstrijd H. B. S.V. O. C. werd gewonne door V. O. C. met 42 runs op de eerste inning V. O. C. 170 (A. Terwiel 75 en J. Nieuwenburg 35) H B. S. 128 (H. Herklotz 73). Zooals te verwachten was won Hermes-D. V. den uitwedstrijd tegen Sparta met 178 runs op d eerste innings. Hermes 365 voor 6 (gesl.) (H. Stoü 100, L. Borrani 97, C. Tettelaar 62, A. Molenaar 50) Sparta 187 (J. Wepster 70). Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 42) Hè, vertel nog eens wat van je practijk, vraagt ze, als ze in de taxi zitten. Ik vind het nog altijd zoo leuk, daar iets van te hooren. Het was toch wel gezellig werk, vroeger bij Oom Victor. En je vond het zoo afgrijselijk taai, lacht Frank. Nee jonge dame, probeer nu maar niet me voor den gek te houden. Hij neemt haar hand in de zijne. Ik zal je heel iets anders vertellen, lieve kleine Nick. We hadden toch afgesprokenstribbelt Nick zwakjes tegen, maar ze trekt haar hand niet terug. Zoo gelukkig is ze nog nooit geweest, denkt Nick. Maar dit lijkt niet veel op „gewone vriendschap". Dit wordt dit is een beginhet begin van iets anders En dan vraagt Frank juist dat, wat hy zich vast had voorgenomen, niet te zullen vragen: Wan neer kom je weer theedrinken Nick? Voorloopig niet. Ik heb het te druk, ontwijkt ze, Maar je hoeft 's avonds toch niet te werken? Als ik 's avonds bij jou kom theedrinken, kan ik overdag mijn hersens niet bij mijn werk hou den. Nick heeft het gevoel, alsof ze haar werk tusschen hen beiden in moet schuiven, als een muur. waarachter ze zich kan verschuilen. Omdat ze bang is. Maar Nick. Frank is getroffen door haar re solute eerlijkheid. Kom, je mag toch wel eens wat afleiding hebben, als je zoo hard moet wer ken. Hij probeert het luchtig te zeggen, maar hoort zelf, hoe onecht en weinig overtuigend zijn woor den klinken. Wat hoeft hii zichzelf en haar voor den gek te houden? Ik meen het, zegt Nick heftig. Misschien begrijp je niet, wat ik bedoel, maar ik heb het me nu eenmaal in mijn hoofd gezet, iets te worden, iets te bereiken en daar moet ik me aan vast hou den, anders heb ik heelemaal niets meer. Weet je, Frank, er is iemand, die met me trouwen wil, al vier jaar lang en ik heb als maar nee gezegd, omdat ik mijn werk niet voor hem wil opofferen. Maar dat vraag ik toch niet van je, zegt Frank. Deed je het maar, denkt Nick bitter. Nee jij vraagt niets dan een beetje vriendschap voor een tijdje misschien. Enja, jij kunt er niets aan doen, maar zie je..;. op den duur zou ikzou ik het daar zelf niet bij kunnen laten. Jij bent te opwindend gezelschap voor een mo derne vrouw, die carrière wil maken, eindigt ze met een lachje. Lachen, natuurlijk lachen, anders ga je huilen. En hem niet aankijkenkijk nu recht voor je uit, Nick, dat je zijn gezicht niet ziet zijn oogen, zijn mond. En vergeet nu, dat hij ook eenzaam is, dat je hem zou willen troosten, dat je medelijden met hem hebt. Denk nu alleen aan je werk je toekomst „een gewaardeerde em- ployée met aangeboren beschaving en distinctie..." Frank zwijgt. Natuurlijk heeft ze gelijk. Natuur lijk is het flink van haar, de dingen zoo onder oogen te zien. Maar toch.... Frank overwint zich zelf. Je bent een verstandig klein meisje, Nick. Maar het is beter, dat wij elkaar niet meer zien. In het' belang van jouw werk en het mijne, zullen we maar zeggen. De taxi stopt voor Nicks huisdeur. Wacht maar even, ik ga mee terug, zegt Frank tot den chauffeur. Achter Nick aan gaat Frank de vestibule binnen. Een handdruk. Dag Nick, hou je taai Frank. Ze houdt met moeite haar tra nen terug. Maar boven op haar kamer snikt ze het uit. Omdat het allemaal zoo anders had kunnen zijn. Waarom heeft ze dat gedaan? Er zelfs een einde aan gemaakt? Een heel leven verder zonder FrankZouden die weken, die maanden van ge luk. die ze had kunnen hebben, het niet waard ge weest zijn? Néé. Niet voor meester Nicoline Lenswaerdt, een juriste met een toekomst. Niet voor Nicolientje van den dorpsnotaris, al haar geweldig moderne ideeën en vrijgevochten begrippen ten spijt. Zij kan alleen kiezen: alles of niets. En nu is het niets niets niets. „Ik kan je niet zeggen, hoe blij ik was met jouw pakje...." Nick laat Han's brief uit haar handen vallen. Dat ook nog. Waarom heeft ze dat nu ook gedaan? Gemeen is hèt geweest, Han opnieuw hoop te geven. Ze heeft nu toch zelf voldoende ondervonden, wat het is, als je niet met rust wordt gelaten, als de wond geen tijd krijgt om te gene zen. Ze had het niet zoo bedoeld. „Oude vriend schapis het haar schuld, dat Han er meer achter zoekt, dat hij haar gewoon-vriendschappe- lijke attentie verkiest te beschouwen als „een tee- ken, dat ze alles wil overstappen en dat hij komen mag met Kerstmis". Kerstmis... Nicks zucht. Daar had ze niet eens meer aan gedacht. Wat nu? De Kerstdagen hier blijven? Nee, dat kan ze niet, ze verlangt zelf veel te hard naar huis. Wat heeft ze er zich op verheugd, op de verrukte gezichten, als ze met haar verhalen voor den dag zou komen. De blijdschap en de trots van Vader en Mama zullen haar bovendien den zoo noodigen ruggesteun moe ten geven in haar telkens nog wankelende over tuiging, dat ze goed heeft gedaan, dat ze den goe den weg heeft gekozen. Ze kan er. immers niet heelemaal alleen tegen optornen. Een paar dagen weg uit Amsterdam, weg uit de stad, waar hij ook is ook alléén. Weg uit het eeuwige kringetje van haar verwarde gedachten: was het noodig ge weest, dat ze alle hoop opgaf? Moet ze, enkel om dat ze één keer Franks wanhopig verdriet over het weggaan van zijn vrouw heeft gezien, nu maar ineens aannemen, dat er niets anders is, dat hij alleen maar op haar terugkomst zit te wachten? Is er misschien niet veel meer gebeurd, dat zij niet weet en waarover Frank niet heeft willen spre ken nog niet? Misschien toch een echt scheiding, die hem tenslotte voorgoed alleen zal doen blijven? Frank alleen Frank vrijals of dat voor haar eenig verschil zou maken. En dan komt ze weer op haar uitgangspunt terugc hij houdt immers niet van haar. Niet zooals zij van hem. Niet zooals Han van haar houdtEn als ze met Kerstmis naar huis gaat, zal ze Han zien Conrad Kickert uit Parijs, de bekende Neder landsche kunstschilder die oudere Haarlemmer) zich als stadgenoot zullen herinneren, had dl leiding van het Nederlandsche vluchtelingen kamp te Lessac in Frankrijk. moet ze^ hem zien. Want hij schrijft: „In ieder ge val zie je me met Kerstmis verschijnen. Want stel je voor. Nikker, ik zit dan vlak bij jullie in de buurt. Van 20 December tot 2 Januari ga ik name lijk waarnemen voor een vriend van me, die sinds het voorjaar gevestigd is in Schorenhoeff en die, door pech bij de overneming van de praktijk, er tot nog toe zijn huwelijksreis bij in zag schieten. Frits heeft, zooals je misschien gelezen hebt, ver leden week zijn semi gehaald. Die mag nu de Pipa zoolang assisteeren. En ik kom me helaas zeer tijdelijk op tien kilometer afstand van jou ves tigen. Wat zeg je daarvan?" Och, het is misschien wel goed, denkt Nick. Han heeft toch recht op méér dan een simpel: 't spijt me wel, maar ik doe het niet. Ze zal Han eerlijk alles zeggen, hem vertellen, dat er al dien tijd een ander is geweest, hopeloos, aussichtslos een ander. En Nick schrijft opgewekt naar huis, dat ze den vier-entwintigsten thuis komt en op een ouder- wetsch gezellig Kerstfeest rekent. Juffrouw Lenswaerdt, zegt meneer De Jong den volgenden morgen, ik ben tot de ontdek king gekomen, dat u dit jaar nog geen vacantie hebt gehad. Maar ik ben toch pas sinds Juni hier. zegt Nick verwonderd. Ja, dat is wel zoo. Maar aan den anderen kant vind ik het noodig, dat u een beetje frissche krach ten gaat opdoen voor al het nieuwe werk, dat u met Januari te wachten staat. U kunt vanaf den twintigsten vacantie nemen tot twee Januari. Juf frouw De Ruyter is er nu toch nog en dan gaat u maar eens flink uitrusten, want u ziet er uit, alsof u dat hard noodig hebt. Nick bedankt hartelijk voor de vriendelijkheid, maar ze is er allesbehalve blij mee. Twaalf dagen vrij wat moet ze er mee doen? Wat moet ze doen met alle dagen, met alle uren, die ze nog door moet leven? Haar heele leven zonder Frank. Werk is nog het beste, het eenige verdoovingsmid- del. Enfin, nog tien dagen voor het de twintigste is. Tien overdrukke dagen, 't Valt niet mee, het werk van een ander overnemen. Erna doet haar uiterste best, om Nick zoo volledig mogelijk in te werken. Maar als een chef vier jaar lang dezelfde secre taresse heeft gehad, is deze zóó ingesteld op al zij: verlangens en eigenaardigheden, dat ze dat onmo gelijk allemaal aan haar opvolgster kan bijbren gen. Nick hoort den heelen dag: „Meneer De Jonj is gewend.en „Dat heb ik altijd zóó gedaan. en: „Als meneer De Jong dit vraagt en: „Me neer De Jong heeft riet graag, datEn he! gevolg is. dat de belangen en wenschen van me neer De Jong haar zoo in beslag nemen, dat al hel overige op den achtergrond raakt. In het klerkenkantoor op de Prinsengracht zoeö Van Dijk in de la naar carbor papier, maar de doe? is leeg. De Wit is naar de Griffie en als hij dea boekwinkel opbelt, duurt het zeker wel een half uur, eer ze 't gebracht hebben. En de conclusie moet beslist nog mee met den middagposttrei» naar 't Zuiden. Misschien heeft die jongen wel ergens een paar velletjes slingerenGelukkig, dat treftAl» Van Dijk het carbonpapier tusschen de foliovellen wil schuiven, ontdekt hij iets. Hij neemt het car bonpapier mee naar het raam, waar het licht er goed op valtWelzeker, minnebrieven schrijven onder kantoortijd! Met een dóórslag macht der gewoonte! en met een nieuw carbonnetje...- Daar ben je ingevlogen, mannetje. Op het nieuwe carbonpapier staat het getypte even duidelijk afge drukt als op het origineel. „Lieve Lientje". leest Van Dijk met stijgend» verontwaardiging. „Nog bijna een week voor het weer Engelsch» les is en ik je weer zie". Aha, vandaar die stu die-ijver. denkt Van Dijk meesmuilend. „Ik heb kaartjes voor Ajax Zondag. Ga je mee?" Kun nen die kwajongens nog ergens anders over praten, dan over voetbal' Dadelijk zal de bioscoop ook wel op de proppen komen zie je wel! Dat noemen ze tegenwoordig minnebrieven schrijven. In zijn tijd een veertig jaar geleden deden ze 't an ders. Heel wat beter. Hij wil het verraderlijke vel letje al wegsluiten, om het straks dien vlegel on der zijn neus te duwen, als zijn oog valt op een postscriptum: „Ik kan je nog iets moois vertellen over onze F.R en jullie N.L. Daag Half acht op d9 gewone plaats, niet vergeten hoor". .(Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6