DINSDAG 16 JULI 1940 TT A AKEE MrS D A 'G TT Tl A TT 5 IN HET BUITENLAND. Te Chicago is de Partijdag der Amerikaansche Democratische Partij begonnen, welk congres zal hebben uit te maken wie de Democratische candidaat voor de in November te houden presidentsverkie zingen zal zijn. Uit de jongste berichten uit New York blijkt dat nog steeds aan Roosevelt de beste kansen worden gegeven. Ongeveer 95 procent an de op het congres aanwezige gedelegeerden en persmenschen verwacht stellig dat Roosevelt op nieuw aangewezen zal worden en dat hij zich deze benoeming zal laten welgevallen. Mocht dit laatste inderdaad het geval zijn, dan staat men hier voor een novum in de polüieke geschiedenis van de Ver. Staten, waarin een derde candidatuur van een zelfden president nog niet voorgekomen is. Roose velt werd, zooals men zich herinnert, voor het eerst in 1932 tot de hoogste functie in zijn land gekozen en vier jaar later herbenoemd. Overigens zij eraan herinnerd dat Roosevelt zelf zich nog geen enkele maal officieel heeft uitgelaten over de aanvaarding van een verlengden ambtsduur. Elders kan men lezen dat een aantal Democraten het bezwaar van een inbreuk op de traditie hoopt te omzeilen door voor te stellen dat Roosevelt, wegens den spannenden toestand, een derde candidaatschap zou aanvaarden, doch de leiding zou overlaten aan den vice-president. Het plan wordt gesteund door de groepen, die voor dit vice-presidentschap Cor- dell Huil, den staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, uitverkoren hebben. Bij dit alles dient men niet uit het oog te ver liezen dat een Democratische overwinning bij de aanstaande verkiezingen nog geenszins vaststaat. Het is te verwachten dat de Republikeinen zich bij de verkiezingscampagne geducht zullen roeren en zullen trachten vooral de arbeiders over te halen te ste ten op Willkie, den man, die volgens zijn aanhangers de werkloosheid krachtig te lijf zal gaan. Japan heeft den strijd tegen Tsjang Kai Sjek ver scherpt door af te kondigen dat verscheidene baaien in Zuid-Oost China geblokkeerd zullen worden teneinde de toevoerwegen naar Tsjoenking af te snijden. Alle scheepvaart moet in die gebieden worden gestaakt. Aangezien de Britten met ver scheidene belangencentra in dit deel van het Verre Oosten zich door dezen plotselingen maatregel ernstig gedupeerd achten hebben de Engelsche vloot- autoriteiten te Sjanghai gisteren, na het bekend worden van het besluit een vertoog tot de Japan ners gericht, waarin werd uiteengezet dat de ter mijn de bepaling ging in den afgeloopen nacht te twaalf uur reeds in te kort werd geacht. Dien tengevolge zou men Japan verantwoordelijk stellen voor de schade, die uit de sluiting der onderschei dene havens onvermijdelijk voortvloeien. Duitsch legerbericht: Hernieuwde aanvallen op Brifsche convooien in het Kanaal. BERLIJN. 15 Juli (D.N.B. Het oppercom mando der weermacht maakt bekend: „Groepen gevechtsvliegers hebben in den loop van de gewapende verkenning boven het Kanaal Britsche convooien aangevallen en drie koop vaardijschepen tot zinken gebracht met in totaal 17.000 bruto registerton inhoud. Een torpedoboot- jager. een hulpkruiser en nog vier koopvaardij schepen werden met inslaande bommen zwaar beschadigd en deels in brand gezet. Herhaaldelijk kwam het tot luchtgevechten tusschen Duitsche en Britsche groepen jachtvliegtuigen, in den loop waarvan vier Engelsche jagers van het type Hur ricane en twee eigen vliegtuigen werden neerge schoten. In den loop van den nacht van 14 op 15 Juli hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen (havenin stallaties, vliegvelden en fabrieken der wapen industrie in Zuid-Engeland aangevallen. De uit werking der bomaanvallen was bij alle doelen door branden en krachtige ontploffingen, vooral in Faversham. van verre zichtbaar. Engelsche vliegtuigen hebben ook in den nacht van 14 op 15 Juli in Noord- en West-Duitschland lukraak bommen neergeworpen. De aangerichte materieele schade is onbelangrijk. Door luchtaf weergeschut werden twee en door nachtjagers een vliegtuig neergeschoten." HET FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. van Maandag luidt: „Het Duitsche luchtwapen zet haar aanval op Engeland onophoudelijk voort. Overdag en 's nachts bevinden zich Duitsche bommenwerpers boven het Britsche eiland, zijn kusten en zijn stroomen om militair belangrijke doelen aan te vallen. Het op treden van de luchtmacht heeft tweeërlei doel: de reeds merkbare uitwerking van de blokkade voort durend te verscherpen en de militaire kracht van Engeland door vernietiging van marinewerven, vliegvelden, militaire kampen en belangrijke wapeningscentra te verminderen. Dat de blokkade in Engeland reeds op pijnlijke wijze wordt gevoeld, blijkt hieruit dat het Kanaal door Britsche convooien ook ten koste van groote offers, nog wordt gebruikt, omdat de belangrijke Theemshavens voor den aanvoer van goederen niet gemist kunnen worden. Daardoor vindt het Duitsche luchtwapen in de straat van Dover steeds weer gemakkelijke doelen. Op 14 Juli heeft de Duitsche luchtmacht drie koopvaardres met ruim 17.000 ton tot zinken ge bracht en een groot aantal andere schepen, waar onder een torpedobootjager en een hulpkruiser, zwaar beschadigd, hoewel de Engelschen er al eeni- gen tijd geleden toe waren overgegaan hun con vooien door jagers te doen vergezellen. Daar echter ook de Duitsche bommenwerpers, sedert de bezet ting van Noord-Frankrijk door jachtafdeelingen worden begeleid en beschermd, vormen deze Brit sche jagers een andere gemakkelijke prooi voor het Duitsche luchtwapen. Op het Engelsche eiland zelf zijn de aan vallen, die in den nacht van 14 op 15 Juli werden ondernomen, in de eerste plaats gericht tegen ha vens. vliegvelden en centra der wapeningsindustrie In Zuid-Engeland. Zoq zijn het vliegveld van Ramsgate, de marinewerf van Chatham, petro- leumopslagplaatsen te Avonmouth en een munitie fabriek te Faverham aangevallen. Branden en ont ploffingen bewezen, dat deze aanvallen succes hadden". Het Italiaansche legerbericht. Ifaliaansche duikboof brengt een torpedojager en een onderzeeër tot zinken. ERGENS IN ITAiLIë. 15 Juli (Stefani). Leger bericht no. 35 van het Italiaansche algemeene hoofdkwartier luidt als volgt: „In het Westen van de Middellandsche Zee heeft een van onze duikbooten een vijandelijken tqrpedobootjager en een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Herhaalde nachtelijke luchtaan vallen van den vijand op Tobroek hebben geen slachtoffers gemaakt, noch schade aangericht. Onze luchtmacht in Oost-Afrika heeft de lucht haven van Aden bestookt. Tijdens een offensieve luchtverkenning bij Buna werden vijandelijke concentraties met mitrailleurvuur beschoten, ter wijl twee vliegtuigen op den grond werden ver nield. De vijand ondernam zonder resultaten luchtaanvallen op Assab; een vliegtuig neergehaald." Ylootverhouclingen in de Middel landsche Zee. Conclusies van Stefani over de jongste operaties. Stefani deelt mede: De diplomatieke medewerker van het agentschap Stefani vat als volgt de mee ningen samen, die hij in bevoegde kringen heeft vernomen met betrekt:totde jongste vloot- operaties in de Middellandsche Zee: 1. ..De Britsche westelijke en oostelijke vloot- strijdkrachten, die gezamenlijk opereeren, trachten de Italiaansche kunsten te naderen, doch werden gedwongen zich naar de bases van Gibraltar en Alexandrië terug te trekken. De legende van het vermeende overwicht van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee heeft daarmede afgedaan. Hel resultaat v^n de gevechten heeft aangetoond dat Italië, dank zij zijn sterke zeestrijdkrachten en dank zij de superioriteit van zijn luchtmacht, gesteund door geweldige strategische posities, volkomen in staat is den weg op het centrale schaakbord van de Middellandsche Zee te versperren. 2. Om de bases van Gibraltar en in den Levant te verdedigen is Engeland verplicht zijn strijdkrach ten in de Middellandsche Zee in twee groepen ver deeld te houden. Italië daarentegen, dat de controle over de Straat van Sicilië en de Straat van Messina heeft, is steeds in staat de verbinding tusschen zijn zeestrijdkrachten, zoowel die in het Oosten als die in het Westen tot stand te brengen. 3. De Italiaansche luchteskaders van Sicilië en van Libië, versterkt door die van Sardinië en Apulië, beletten de Britsche vloot zich van Malta als steunpunt te bedienen. Malta is nog slechts een vesting van geringe waarde, die reeds grooten- deels ontruimd is. 4. Het Oostelijke Britsche vlooteskader is tijdens de terugreis naar Alexandrië verscheidene malen doeltreffend gebombardeerd door Italiaansche luchteskaders, die in Sicilië, Apulië, Libië en de Dodekanesos waren opgestegen. 5. Het Britsche eskader in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee is tijdens de terugreis naar Gibraltar eveneens ernstig getroffen. De „Hood", het machtigste schip van Engeland, was gedwongen zijn vaart van 31 knoopen tot slechts 8 knoopen te verminderen, hetgeen den ernst van de opgeloopen schade bewijst. Deze schade is overigens nauw keurig op foto's vastgelegd. 6. De Britsche vlooteskaders in het westelijk en het oostelijk deel van de Middellandsche Zee kun nen in verband met de groote afstanden het cen trale schaakbord niet bereiken zonder onmiddellijk door de Italiaansche schepen en vliegtuigen te wor den opgemerkt. Iedere kans op verrassing is uit gesloten. Voorts beschikt Engeland in de Middel landsche Zee "niet over werven voor scheepsrepa- raties. Concludeerend kan gezegd worden dat de eerste operaties, die op de meest energieke wijze door de Italiaansche vloot- en luchtstrijdkrachten ten uit voer zijn gelegd, duidelijk hebben aangetoond dat er in de Middellandsche Zee geen Britsch overwicht meer bestaat en dat de Britsche vloot niet meer on gestraft haar bases te Gibraltar en Alexandrië kan verlaten om het centrale schaakbord te naderen." Japan's buitenlandsche politiek. „Principieele herziening" verlangd. TOKIO, 15 Juli (D.N.B.) r— Naar de „Tokio Nitsji Nitsji" en de „Tokio AsahiSjimboen" melden eischen Japansche officieele en officieuse kringen een beslissende en principieele herziening van de Japansche buitenlandsche politiek. In dit ver band brengt de „Tokio Nitsji Nitsji" als voornaam ste doeleinden van de Japansche diplomatie naar voren dat een Italiaansch-Duitsch-Japansch ver bond moet worden gesloten, dat de politiek van afhankelijkheid ten opzichte van Engeland en Amerika moet worden opgegeven, dat in de we reld een nieuwe rechtvaardige orde moet Worden geschapen en dat in Oost-Azië een economisch blok moet worden gevormd. Het blad verlangt verder dat de betrekkingen met Rusland, in den zin van het Duitsch-Russische non-agressiepact, worden herzien. Ten opzichte van Groot-Brit tannië en de Vereenigde Staten eischt de „Tokio Nitsji Nitsji" dat Japan zijn politiek tegenover deze mogendheden grondig zal herzien en zich vrij zal maken van de economische afhankelijk heid, die thans nog ten opzichte van Engeland en Amerika bestaat. Dit beteekent, aldus het blad. dat Japan in de toekomst zijn chemische produc ten. machines en andere artikelen niet meer uit de Vereenigde Staten en uit de Britsche domi nions. maar uit Nederlandsch Indië, Duitschland en Italië moet invoeren. OVERSTROOMINGEN IN TURKIJE. ISTANBOEL, 15 Juli (Stefani) Door geweldig zware regens is het plaatsje Giukurkovu over stroomd. Twintig huizen stortten in, tien personen werden gedood, achttien gewond. Meerderheid voor Batista bij de verkiezingen op Cuba. HAVANNA, 15 Juli (Stefani). Bij de presi dentsverkiezingen heeft kolonel Batista een groote stemmenmeerderheid verworven. Er hebben zich ernstige wanordelijkheden voorgedaan, waarbij ver scheidene dooden en gewonden vielen. De beroemde kathedraal van Orleans is ongedeerd uit den strijd gekomen en heeft haar karakteristieke plaats temidden van het architectonisch schoone der stad behouden. Churchill's jongste radiorede. De commentaren. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De radiorede van Churchill wordt door de Duit sche bladen d'aarom besproken, omdat uit deze rede ondamks alle uitdagende uitlatingen de angst voor het bittere eïrrde duidelijk tot uitdrukking komt. Alleen hierdoor is aldus de Berlijnsche bladen, de uit wanhoop geboren bewering te verklaren, dat hij Londen liever in puin ziet, dan vrede te sluiten. Door ceze kern uit de radiorede wordt, naar de „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, duidelijk dat de „oorlogsmisdadigers aan de Theems ook het laatste bedrijf van den oorlog tegen het Britsche eiland in zijn volle vreeselijkheid wenschen". Ieder mensch denkt bij dit lichtzinnige woord onmiddel lijk aan Warschau en Rotterdam. Ook in Warschau hebben gewetenlooze machthebbers niet te rechter tijd uit een kansloozen toestand de consequenties getrokken, totdat de vroegere hoofdstad van Polen in puin en asch lag. De ,Nachtausgabe" wijstop het geweldige ge brek aain verantwoordelijkheid tegenover het En gelsche volk, dat de eerste minister met zoodanige uitlating toont. De Britsche plutocratie, aldus het blad, is bereid, een geweldige massamoord op het Engelsche volk op haar verantwoording te cernen, ten einde een poging tot verdediging van haar reactionnaire positie te doen. Zij wil het door haar sedert tientallen van jaren gekwelde Engelsche volk aan de Duitsche wapens overleveren tereinde nog tijd te winnen voor een of andere zakelijke manoeuvre, zonder welke men het land niet gaarne zou verlaten. Wanneer het eenmaal ernst zou wor den en Londen niet tot open stad verklaard zou worden, dan zal men zich ceze rede van Churchill moeten herinneren. Er zijn voldoende berichten uit Londen bekend, dat Churchill en zijn trawan ten een franc-tireursoorlog voorbereiden. Het En gelsche volk wordt dringend gewaarschuwd, aldus besluit het blad. ITALIAANSCHE CRITIEK. Uit Rome verneemt het D.N.B.: De „Giornale d'Italia" keert zich tegen de bewe ring van Churchill dat Engeland zich geenszins ernstig bedreigd acht. Dit optimisme, aldus het blad, is vooral bestemd voor Amerika, om welks hulp zoo juist ook de minister van marine heeft gesmeekt. Duitschland heeft thans een meerder heid aan strijdkrachten en -middelen verkregen, die niet in te halen is. Aan den anderen kant wordt de verdediging der Britsche eilanden en ce aan voer naar Engeland steeds moeilijker, doordat het geheele Britsche rijkssysteem van den Indischen en Stillen Oceaan tot de Engelsche eilanden toe geïsoleerd is. Men kan daarom met recht de vraag stellen, of het Britsche volk de gedemonstreerde onbuigzaamheid van Churchill deelt. Intusschen bereiden Duitschland en Italië zich voor op den slotaanval tegen Engeland, op de Noordzee zoowel als op den Atlantischen Oceaan en tegen de andere stellingen van het Britsche Rijk. Engeland moet kiezen tusschen onderwerping aan de vernieuwende en herstellende krachten van Europa, en een buitengewoon handen en hevigen Voor den maaltijd der Nederlantlsche vluchtelingen in het kamp te Lessac. Door een vaste ploeg werden dagelijks bij de boeren in den omtrek de typische ronde brooden gehaald, die eenige kilo's zwaar zijn. strijd waarin niet de jaren, waarvan Churchill sprak, maar de dagen en de uren met hun onop houdelijke verwoestingen de étappen op den weg der volledige nederlaag zullen vormen. Duitschland en Italië zijn er zeker van dat zij de vernieuwende macht belichamen, waartoe ook de andere Europeesche volken steeds duidelijker neigen, en niet in de laatste plaats die, welke nog eenige weken geleden aan de zijde van Engeland stonden. Tevergeefs spreekt Churchill over de ver. dediging van universeele waarden. Ergeland staat alleen bij de verdediging van zijn imperium. De „Popoio cd Roma" publiceert volgens Stefani een hoofdartikel onder den titel: ..De vijand van Europa" waarin het blad o.a. schrijft dat men op dit voor Groot-Brittannië zeer kritieke oogenblik co-stateeren kan dat de regeering van Churchill haar verbeten besluiten om te strijden afwisselt met roerende beroepen op het Amerikaansche me delijden. Deze met zichzelf in tegenspraak zijnde houding is reeds een symptoom en een bekentenis van zwakte. Dit wordt bewezen door de verkla ringen der regeeringspersoren en door de maat regelen clie deze mannen nemen. De minister van Marine Alexander, sprak gisteren wederom over de noodzakelijkheid van een verplaatsing der regee ring uit Londen naar Canada. Naar Canada hebben honderdduizenden Britsche staatsburgres, onder wie de bekendste, zich begeven en zelfs de regee ring probeert de kinderen van het platteland naar Canada te zenden. De „Messagero" schrijft dat een regeering, die dei-gelijke hypothesen opstelt en dusdanige maatre gelen neemt er stellig moeilijk in zal slago-v het land te overtuigen van een overwinning, die moet komen. Het meest overtuigende bewijs voor deze zwakheid is echter geleverd door de laatste radio redevoering van Churchill, waarin de Engelsche premier den wil uitsprak om Londen huis voor huis te verdedigen, zelfs warneer de groote Britsche hoofdstad tot een slagveld zou moeten worden en in de asch zou worden gelegd. De waarheid is dat Engeland beweert de wereld te redden en niet ziet dat het talrijke landen in Europa door zijn niet- bestaande bescherming in het verderf heeft ge stort. Nu is Engeland aangekomen op het punt, dat het zich zelf niet eens meer kan redden. Naar den schijn, zoo zegt de „Popoio di Roma" nog is Groot-Brittannië in oorlog met de spilmo- gendheden. Morgen echter zal de geschiedenis vaststellen dat Groot-Brittannië thans irn oorlog is met het geheele Europeesche vasteland, waarvan Italië en Duitschland de stem en de kracht uit maken. INDRUK IN DE VER. STATEN. Het D.N.B. meldt uit New-York: De jongste rede van Churchill heeft in breeden Amerikaanschen kring verrassing gewekt. Men had onder den indruk var. de talrijke Engelsche verklaringen aangenomen, dat de Engelsche regee ring er van overtuigd was. de kusten van Engeland tegen een Duitschen aanval te kunnen verdedigen. Deze indruk is, naar uit de uitlatingen van Chur chill is gebleken, verkeerd geweest. Uit zijn woor den blijkt dat ce minister-president zelf geen re kening meer houdt met de mogelijkheid van een doeltreffende verdediging van de Engelsche kusten en veeleer bereid is, Londen in puin en asch te la ten leggen. In kringen alhier, die in politiek opzicht geheel en al naar Engeland overhellen, worden beden kingen geuit, of een dergelijke catastrofale poli tiek nog in overeenstemming kan worden gebracht met de geboden van het verstand en de mensche- lijkheid. Men stelt de vraag of het het Engelsche volk duidelijk is, welke gevolgen een dergelijke verwoesting van geheel Engeland voor zijn eigen toekomst zal hebben, geheei afgezien van het feit, hoe de oorlog afloopt. Tenslotte wordt er nog op gewezen dat Frankrijk, en wel voornamelijk Parijs, door het ingrijpen van Pétain te elfder ure voor een dergelijk lot is gespaard gebleven, nadat Rey- naud bij het begin van het Duitsche offensief in een rede verklaarde dat hij Parijs tot een puinhoop zou laten worden. Gibraltar aangevallen. Bommen op de haven en de vesting. Het D. N. B. verneemt uit Madrid: Zondag heb ben wederom onbekende vliegtuigen over Gibraltar gevlogen en wel tot vijfmaal toe. Volgens een oog- getuigeverslag in de „Informaciones" lieten de vlieg tuigen talrijke bommen boven haven en vesting vallen. Afweergeschut op het land en op de Engel sche oorlogsschepen kwam in actie. Onder de bevol king heerschte groote zenuwachtigheid. LANGERE OPLEIDING DER AMERIKAANSCHE MILITIE. Het D.N.B. meldt: President Roosevelt heeft mede- deeling gedaan van een plan, waarbij hij 50.000 man militie wil oproepen voor een langere opleiding. Dit zou een vergrooting der legersterkte, die thans in ongeveer 7 a 8 divisies en met Kerstmis in 9 divisies van het geregelde leger voorziet, met vier divisies beteekenen. Deze vier divisies bestaan uit militie, die tot dusver slechts eenmaal per week 1 uur opleiding genoto en dus een betere opleiding noodig heeft. De militaire en economische positie van Engeland. Een beschouwing in de Berliner Börsenzeitung Het DN.B. meldt: De „Berliner Börsenzeitung'* heeft van militaire zijde over de militaire en eco nomische positie van Engeland het volgende ont vangen: „Engeland leeft in afwachting van den Duit schen aanval. Wanneer deze aanval zal komen hangt alleen van de beslissing van den Führer af. Het beeld van dezen oorlog is tot dusver daardoor gekenmerkt dat.het initiatief in Duitsche handen was. Nieuw bij den tegenwoordigen toestand is echter het volgende: terwijl het tot aan het begin van het groote offensief in het Westen mogelijk was dat onze tegenstanders het initiatief genomön hadden schijnt een dergelijke poging van Engeland thans theoretisch en practisch uitgesloten. Engeland heeft ditmaal geen andere keus dan te wachten tot de beslissende strijd begin. Daarbij komt nog dat zijn militaire positie van dag tot dag slechter wordt. De Duitsche aanvals- basces van Noorwegen tot aan den Atlantischen Oceaan worden met de grondigheid en systematiek, die de Duitsche militaire leiding kenmerken, uit gebreid en verserkt. De Duitsche troepen van alle wapensoorten hebben een strijd achter den rug vol van ongehoorde successen. Zij hebben in drie geweldige veldtochten de wereld verbaasd doen staan en het onmogelijk schijnende mogelijk gemaakt. De Engelsche vloot kon niet belette^ dat zij de Noorsche kust bezet ten. De sterkste verdedigingswerken der wereld, begunstigd door geweldige natuurlijke hindernissen en de vereende krachten van de legers der Weste lijke mogendheden, vereenigd met België en Neder land. konden een ongelooflijk snellen Duitschen opmarsch niet ophouden. De Duitsche troepen van alle wapensoorten hebben in deze gevechten er varingen opgedaan, die hun aanvalskracht nog ver der versterken moet. Zij hebben deze in de weken van rust na den wapenstilstand goed benut en be nutten ze dagelijks om nog betere prestaties te kunnen volbrengen. Wanneer het bevel tot den aan val op Engeland gegeven wordt, zal het lot van Engeland bezegeld zijn. Engeland wacht op den Duitschen aanval en moet werkeloos toezien hoe zijn economische positie van dag tot dag slechter word. De nachtelijke vluchten boven Duitschland van Engelsche vliegtuigen kunnen geen belangrijke schade aanrichten, ook al veroorzaken zij nu en dan een stoornis. Het Duitsche luchtwnpen heeft tot nu toe nog geen grooten aanval op Engeland ondernomen, het heeft echter door dagelijksche vluchten belangrijke militaire doelen in Engeland en Schotland met goed succes aangevallen. Het Duitsche luchtwapen heeft zich in het geheele ver loop van den oorlog, wanneer het tegenover het Engelsche luchtwapen kwam, superieur getoond. Dit en de niet mis te verstane superioriteit naar ge tal van het Duitsche luchtwapen bewijzen de zin neloosheid van de Engelsche verwachtingen op een succesvollen tegenstand. De laatste gebeurtenissen hebben bewezen dat van een heerschappij van de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee geen sprake meer kan zijn. In de Middellandsche Zee kan men hetzelfde zien als tijdens den oorlog in Noorwegen, n.l. dat de Engelsche vloot niet opge wassen is tegen de strijdmacht van een sterk vij andelijk luchtwapen. Engeland wacht op den aanval. Uit alle uitlatin gen blijkt dat de stemming van het Engelsche volk steeds zenuwachtiger wordt en dat de leiding haar innerlijke onzekerheid door middel van dictatorial® maatregelen probeert te verbergen. Desondanks schijnt de Engelsche regeering besloten te zijn dei* oorlog verder te voeren en op zinnelooze wijze het leven van honderdduizenden ja zelfs van millioe- nen menschen in Groot-Brittannië op het spel te zetten. Zij zal de verantwoordirig voor de geschie denis hiervoor hebben Xe dragen". Louis Zimmerniami gaat als concert meester van liet Concertgebouw orkest heen. Naar de N. Rott. Crt. verneemt gaat Louia Zimmermann, de eerste concertmeester van het Concertgebouw-orkest, met ingang van het nieuwe seizoen, de instelling waaraan hij zoo vele jaren verbonden is geweest, verlaten. Zimmermann kwam in 1899 voor het eerst aan het Concertgebouw. Van 1904—1911 (dus zeven jaar) was hij professor aan de Royal Academy te Londen. In 1911 maakte hij, als opvolger van Chr. Timmner, zijn entree bij het Concertge bouw. dat hij sinds dien onafgebroken gedurende dus 29 jaar, gediend heeft. PBCEEAMMA WOENSDAG 17 JULI 1940. JAARSVELD. 414.4 M. K.R.O.-uitzcndlng. 8.00 Berichten ANP., 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Gramofoonmu ziek. 12.15 John. Kristel en zijn Troubadours '12.451.15 Berichten A.N.P. en gramofoon muziek). 2.00 Vrouwenuur. 3.00 2e en 3e acte van de opera „Rigoletto" (gr. p.l) 4.00 Gra mofoonmuziek.. 5.00 Kinderuurtje. 5.45 KRO- Nachtegaaltjes. 6.05 Gramofoonmuziek 6.15 John Kristel en zijn Troubadours. 7.00 Voor de jeugd. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 KRO- Groot-Amusemenlsorkest. 8.00 Berichten -ANP. 8.15 Propaganda-toespraak. 8.20 Rococo-octet. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.00 KRO-symphonie- orkest. 9.45 Gramofoonmuziek. 9.55 Letter kundige causerie. lO.ip Wij sluiten den dag. 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. A.V.R.O.-uitzending. 11.1511.30 nam. Berichten. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. (Om 8.00 Berichten A.N.P.) 9.30—9.45 Berichten- Vlaamsch). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra mofoonmuziek. 10.30 De Palladians (opn 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Berichten (Vlaamschi. 11.45 AVRO-Amusementsorkest. 12.30 Berichten 'Duitsch). 12.45 Berichten ANP. ï.oo Ensemble Halescu. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Omroeporkest. 3.15 Berichten 'Engelsch). 3.30 Sylvestre-trio. 4.15 Reporta ge. 4.30 Orgelspel. 5.00 Berichten 'Duitsch) 5.15 Gramofoonmuziek met toelichting 545 AVRO-dansorkest. 6.15 Berichten 'Engelsch) 6.30 Onderw.fonds Scheepv.: Technische cau serie. 7.00 AVRO-Amusementsorkest en gra mofoonmuziek.. 8.00 Berichten 'Duitsch) 815 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Berichten (Vlaamschi 900 Gramofoon muziek. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Piano voordracht. 9.45 Berichten (Vlaamsch) 10 00 Berichten 'Duitsch). 10.15—10.25 Berichten ANP., 11.15—11.30 Berichten (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7