Haarlem's Dagblad Hitier doet een laatste beroep op Engeland. Hitler's Rijksdagrede Zee-risico. Aantal Nederlanders in arrest genomen. Geen reden tot voortzetting van den oorlog. Actikeien- 58e JAARGANG No. Ï7511 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuldet Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 20 Juli 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek. Terwijl de wereld in gespannen afwachting ver keert van het oogenblik, waarop een Duitsche aanval op Engeland ingezet zal worden, heeft giste ren Hitier plotseling den Rijksdag bijeengeroepen en daarin zeer belangrijke verklaringen afgelegd. Het eerste deel van zijn rede was gewijd aan de krijgsverrichtingen die tot zulke groote Duitsche overwinningen hebben geleid en werd gevolgd dooi de verleening van bijzondere onderscheidingen aan zijn voornaamste militaire medewerkers. Veld maarschalk Hermann Goering werd tot Rijksmaar schalk benoemd en verschillende generaals werden tot den rang van veldmaarschalk bevorderd. Na tuurlijk was voor de in spanning verkeerende we reld, hopend op vrede, de kern van de rede dat gedeelte, waarin de Führer een beroep op Engeland deed om alsnog tot inzicht te komen en van ver deren strijd af te zien. Eerst herinnerde Hitier aan zijn rede van 6 October 1939, waarin hij zijn laatste vredesvoorstel gedaan had, dat geen gehoor vond bij Engeland en Frankrijk. Hij drukte zich daarover in zeer scherpe bewoordingen uit: „De verantwoorde lijke elementen in Engeland en Frankrijk hebben in mijn oproep een gevaarlijken aanval op hun oorlogszaak bespeurd. Zij maakten zich dan ook onmiddellijk op om te verklaren, dat iedere ge dachte aan een vergelijk kansloos was, ja, als een misdaad beschouwd werd, en dat de strijd voort gezet moest worden in naam van de cultuur, de menschelijkheid, het geluk, den vooruitgang en de beschaving en ook nog in naam van de heilige religie, en dat tot dat doel de negers en boschjesmannen gemobiliseerd moesten worden en dat dan de zege onvermijdelijk vanzelf moest komen. In enkele da gen Waren deze ophitsers erin geslaagd mij voor de rest van de wereld eenvoudig als een lafaard voor te stellen. Om mijn vredesvoorstel werd ik be schimpt, persoonlijk beleedigd. Chamberlain be spuwde mij voor het oog der wereld en weigerde, in overeenstemming met de aanwijzingen van de achter hem staande ophitsers Churchill, Duff Coo per, Eden, Hore Belisha enz. over een vrede ook maar te praten, laat staan daarvoor te werken." Thans, als overwinnaar sprekend, deed hij een laatste beroep op Engeland, daarbij grooten nadruk leggend op de enorme kracht van Duitschland en op zijn overtuiging dat hij in een aanval op Enge land de overwinning zal behalen. Hij verklaarde dat de Duitsche weermacht nu sterker is dan ooit tevoren, dat het verlies aan wapenen in geen enkele verhouding staat tot de productie, dat de munitievoorraad grooter is dan voor den lOden Mei, toen de strijd te land in het Westen begon, dat Duitschland de voor den oorlog belangrijkste grond stoffen: kolen en ijzer, in onbegrensde hoeveelheden bezit en de voorziening met brandstoffen volkomen voldoet, zoodat Duitschland tegen eiken oorlogs- duur is opgewassen. Dat geldt ook de thans voor goed verzekerde voedselvoorziening en den uit- nemenden geest van het Duitsche volk. De verhou ding tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland, ver zekerde hij, is voorgoed vastgelegd en iedere hoop van Engelsche zijde op het ontstaan van een span ning tusschen Duitschland cn Rusland kenschetste hij als naïef. Verder verklaarde hij dat, sinds het nationaal- socialistisch régime bestaat, zijn buitenlandsche politieke program twee doeleinden kende, n.l. ten eerste het bereiken van een waarachtige overeen stemming en vriendschap met Italië en ten tweede het verwezenlijken van soortgelijke verhoudingen met Engeland. „Gij weet", zei hij tot den Rijksdag, „dat twintig jaar geleden deze opvattingen mij al evenzoo bezig hielden als nu". En hij verklaarde het te betreuren dat het hem trots alle inspanning niet gelukt was 'met Engeland tot die vriendschap te komen die, naar zijn geloof, voor beide landen tot een zegen zou zijn geweest. Des te gelukkiger achtte hij zich in de verwezenlijking van zijn eerste pro grampunt: de vriendschap met Italië. In zijn beroep op Engeland herinnerde Hitier er aan dat Churchill onlangs verklaard heeft dat hij den oorlog wenscht te blijven voeren. Zou Duitsch land hierop verder moeten antwoorden, dan zou dit onzegbaar leed over millioenen menschen bren gen én hij voorspelde dat daardoor een groot we reldrijk uiteen zou worden geslagen, dat hij nooit bedoeld heeft te vernietigen. Nog eenmaal doet hij een beroep op het verstand van Engeland: als over winnaar en niet als een die smeekt. „Ik zie geen reden tot voortzetting van den oorlog. Ik betreur de offers, die ik ook aan mijn eigen volk wilde be sparen." Deze zeer belangrijke verklaring heeft ongetwij feld in de geheele wereld diepen indruk gemaakt en men zal in groote spanning afwachten hoe Engeland er op reageeren zal. Hot is duidelijk dat dit spoedig zal moeten blijken. Zou daarbij nog van eenige andere zijde gepoogd worden, invloed op Engeland uit te oefenen? Men weet het niet, men kan het slechts afwachten. De hoop op vrede zal op dit oogenblik in de harten van millioenen menschen weer even ontwaakt zijn. En men rilt bij de gedachte aan de tallooze slachtoffers, die zonder twijfel een voortzetting van den oorlog zou kosten. Zou er mis schien thans, ter elfder ure, toch nog kans bestaan dat dit vermeden zou worden? Laat ons erop hopen. R. P. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor de nationale hulp aan de getroffen districten. Negen en twintigste verantwoording. B. C. /1.25; V. O. ƒ2.50; J. S. ƒ5.—; E. B. J. C. E. /2.50: Ir. J. A. W. ƒ5.—; D. A. B. ƒ1.—; S. M. ƒ2.50; M. J. L. ƒ5.—; fam. v. G. ƒ10.—. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnen- jekomen 497 giften tot een bedrag van 5876.03. Giften kunnen worden afgegeven aan onze iureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 Jf overgeschreven worden op onze postgiroreke ning No. 38810 onder vermelding „Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift ver antwoord wenscht. (In de laatste weken zijn weer verschei dene landgenooten slachtoffer geworden van het baden in zee). t Is ieder jaar op dit gebied Maar weer hetzelfde oude lied, Een treurzang van de baren; De tekst is vol van ach en wee, Een mensch ging weer te ver in zee, Niet achtend de gevaren. Wanneer de zomer is in 't land En men loopt langs een stil stuk strand Erg in de zon te braden, Dan biedt de zee zoo koel zich aan, Dan kan men niet den lust weerstaan, Eens heerlijk te gaan baden. En dat is dan ook nog wel goed. Wanneer men 't maar voorzichtig doet. Maar men wordt overmoedig; Dan gaat men met de zee in zee In 't optimistische idee. De zee is tam en goedig. Dan waagt men zich te ver in zee En deze trekt het menschje mee, Dat het verliest natuurlijk; De zee trekt onweerstaanbaar, maar Dat is in dubblen zin zeer waar En niet alleen figuurlijk. In verband met de behan deling van Duitschers in Indië. Het A. N. P. meldt uit 's Gravenhage d.d. 19 Juli: Terwijl de instanties van de Duitsche weermacht en van het Duitsche burgerlijke bestuur zich van het oogenblik der Nederlandsche capitulatie af moeite hebben gegeven, de betrekkingen tusschen het Duitsch Rijk en de Nederlanden in vreedzame hanen te leiden en het herstel van de normale ver houdingen te bespoedigen, heeft de regeering in Nederlandsch Indië niet opgehouden zich op bij zonder Duitsch-vijandige wijze te gedragen en zon der rekening te houden met de verhoudingen in het Moederland maatregelen in stand gehouden, welke door het Duitsché Rijk niet langer voorbijgezien en geduld kunnen worden. Nadat tot op heden in Nedcrlandsch-Indië meer dan 2000 Duitschers waaronder vrouwen en kinderen, geïnterneerd gehouden cn op de smadclijkste wijze behandeld werden, heeft men zich thans van Duitsche zijde genoodzaakt ge zien, tegenmaatregelen niet langer uit te stellen. Dientengevolge is heden een aantal Nederland sche onderdanen, die voor het grootste deel tot het koloniaal bestuur in betrekking staan, in hechtenis genomen. Het zal van het inzicht van de beslisschde krachten in Ncderlandsch-Indië afhangen, hoelang deze toestand gehandhaafd moet blijven. De aanneming van postzendingen voor de Nederlandsche koloniën is tot nader order gestaakt. Kinderen uit Rotterdam. Huisvesting verleend in Haarlem en omgeving. In Haarlem en omgeving wordt thans aan een vrij groot aantal kinderen uit Rotterdam huisvesting in gezinnen, die zich daarvoor beschikbaar gesteld had den, verleend Duitschland acht zich niet verantwoordelijk voor de gevolgen van een afwijzend antwoord. VOOR den Duitschen Rijksdag heeft Hitier Vrijdagavond een rede uitgesproken, waarin hij een beschouwing gaf over den huidigen oorlog en zijn voorgeschiedenis. Aan het einde van zijn toespraak richtte de Führer zich als volgt tot Engeland: „In dit uur voel ik mij verplicht, voor mijn geweten, nog eenmaal een beroep te doen op het verstand, ook in Engeland. Ik meen dit te kun nen doen, omdat ik immers niet als overwonnene iets vraag, doch als overwinnaar een beroep doe op het gezonde verstand. Ik zie geen reden, die tot voortzetting van dezen strijd zou kunnen dwingen. Ik betreur de slachtoffers, die hij zal eischen. Ook mijn eigen volk zou ik ze willen besparen. Ik weet dat millioenen Duitsche man nen en jongelingen in vuur gerakei^bij de gedachte eindelijk den strijd te kunnen aanbinden met den vijand, die ons zonder eenigeti grond voor de tweede maal de oorlog verklaarde. Alleen weet ik dat ook thuis vele vrouwen en moeders zijn, die ondanks de grootste bereidwilligheid ook het laatste te offeren, toch met haar hart aan dit laatste hangen. De heer Churchill mag nu deze verklaring weer afdoen door te schreeuwen dat dit slechts het product is van mijn angst en van mijn twijfel aan de eindoverwinning. Ik heb dan in elk geval mijn geweten tegenover de komende dingen ontlast". Wij laten hieronder den verderen inhoud der rede volgen, welke het D. N. B. publiceert. „Te midden van den geweldigen strijd om de vrijheid en voor de toekomst van het Duit sche volk heb ik u voor deze zitting bijeen la ten roepen. De motieven daarvoor liggen in de noodzakelijkheid, dat wij ons eigen volk inzicht geven in den unieken historischen aard der gebeurtenissen, die wij beleefd hebben, dat wij ver verdienden* dank brengen aan de sol daten, en in het streven, een poging te doen om nog eens en voer het laatst een beroep op het gezonde verstand te doen. Wie de factoren van dit historische conflict ver gelijkt met omvang, grootte en draagwijdte der militaire gebeurtenissen, zal inzien, dat feiten en offers van dezen strijd in geen verhouding staan tot de beweerde aanleidingen, zij het ook. dat deze aanleidingen zelf slechts vorwendsels voor ver borgen bedoe ingen waren. Hei programma der na- tionaal-socialistischs beweging was, voor zoover het betrekking had op de toekomstige vorming van de verhouding tusschen rijk en builenwereld, eon poging om een herziening van het verdrag van Versailles tot stand te brengen, onder alle omstan digheden, doch, voor zoover maai eenigszins mo gelijk was, langs vreedzamen weg. Deze herziening was een natuurlijke noodzaax. De onhoudbaarheid van de bepalingen van Versailles lag niet siochts in de vernederende discrimineering. de on+rech- ting overeenkomstig de gewaarborgde ontwapening van het Duitsche volk, maar vooral in de daaruit afgeleide stoffelijke vernietiging van het heden en de voorgenomen vernietiging van de toekomst van een der grootste cultuurvolken der wereld, in het volkomen zinneloozen ophopen van enorme an- tallen landen onder de heerschappij van eenige staten, in het ontnemen van de onvervangbare le vensbasis en de onmisbaarste levenswaarden aan de onderworpenen. Helaas heeft, in overeenstemming met den wil van de mannen, die voor het tiictaat van Versailles verantwoordelijk waren, de Geneefsche instelling zich niet beschouwd als een instituut voor het tot stand brengen van verstandige herzieningen, maar zij heeft zich van het begin af slechts gezien als garant voor de meedoogenlooze tenuitvoerlegging en handhaving der bepalingen van Versailles. Alle pogingen van het democratische Duitschland om langs den weg van herziening een gelijkstelling van het Duitsche volk te bereiken, bleven zonder resultaat. De Duitsche eisch tot herziening was een natuur lijke noodzakelijkheid, iets dat van zelf spreekt voor het bestaan en ide eer van elk groot volk. Door het nageslacht zullen deze eischen eens buitenge woon gematigd genoemd worden. Al deze eischen Een van de booten van de Drakenklasse tijdens den Kaag-wedstrijd. moesten in de praktijk echter tegen den wil vam de Britsch-Fransche machthebbers doorgezet wor den. Wij allen hebben het nu pas goed beschouwd als een succes van de leiding van het Derde Rijk, dat de ten uitvoer legging der herzieningen jaren lang zontier oorlog kon geschieden, niet dat wij, zobals de Fransche en Engelsche demagogen be weerden. niet tot het voeren van oorlog in staat geweest zouden zijn. Toen het er echter eindelijk naar uitzag, dat dank zij een ontwakend gezond verstand door internationale samenwerking ook de overblijvende vraagstukken op vreedzame wijze zouden kunnen worden geregeld, werd de overeen komst van Miinchen van 29 September 1938 door de openbare meening in Londen en Parijs niet al leen niet toegejuicht, maar zelfs veroordeeld, als een afschuwelijk teeken van zwakheid. De met bloed bevlekte joodsch-kapitalistische oorlogsop hitsers zagen in de mógelijkheid van zulk een vreedzame herziening het verdwijnen van een tastbare aanleiding voor de verwezenlijking hun ner waanzinnige plannen. DE KWESTIE POLEN. Aan deze misdadige figuren was het toe te schrij ven dat de Poolsche staat werd aangezet tot het aannemen van een houding, die in geen proportie stord tot den Duitschen eisch en nog veel minder tot de gevolgen daarvan. Want juist tegenover Po len heeft het nationaal socialistische Duitsche rijk een ware zelfoverwinning getoond. Geen andere staatsman had het aangedurfd het Duitsche volk. hier een oplossing voor te stellen, die ik het deed. Als Churchill en de andere oorlogsophitsers maar een fractie van de verantwoordelijkheid in zich gehad hadden, die ik tegenover Europa voelde, dan zouden zij hun laaghartig spel niet hebben kunnen spelen. Want slechts aan dezen en alle anderen in en buiten Europa, die belang hadden bij een oorlog, was het te wijten, dat Polen mijn voorstellen, die noch zijn eer, noch zijn bestaan op eenige wijze aantastten, afwees en in plaats daarvan naar de terreur en de wapenen greep. Na verwezen te hebben naar de maandenlange en bovenmenschelijke zelfbeheersching van Duitschland, ondanks de voortdurende moordaan slagen op Volksduitschers, zeide de Führer o.m.: Nog op 2 September kon de strijd vermeden worden. Mussolini stelde voor alle vijandelijk heden onmiddellijk te staken en tot vreed zame onderhandelingen over te gaan. Ofschoon Duitschland zijn legers zegevierend zag op rukken, nam ik dit voorstel aan. Doch de Engelsch-Fransche oorlogsophitsers hadden oorlog noodig en geen vrede. De Fiihrer sprak daarna over de verzameling documenten op het station te La Charité, die unieke historische beteekenis is. Deze documenten, aldus Hitier. bevatten de eigenhandige aanteeke- ningen van de heeren Gamelin, Daladier, Weygand. enz. Zij kunnen derhalve op' ieder moment door hen bevestigd of geloochend worden. Deze docu menten geven opheldering over het drijven van hen, die bij den oorlog en bij de uitbreiding van den oorlog belang hebben. Zij toonen aan hoe voor deze ijskoude politicie en militairen alle kleine volken slechts middel tot het doel waren, hoe zij trachtten Finland voor hun belangen te gebruiken, hoe zij besloten hadden. Noorwegen en Zweden tot het tooneel van den oorlog te maken, hoe zij be raamden den Balkan in brand te zetten, om van daar uit honderd divisies als hulptroepen te krij gen. hoe zij voorbereidingen troffen voor het bom bardement van Batoem en Bakoe onder even ge raffineerde als gewetenlooze uitlegging van de Turksche neutraliteit, die hun niet ongenegen was, hoe zij Nederland en België steeds vaster in hun netten verstrikten en eindelijk vastlegden in bin dende strafbeperkingen, en vele andere dingen van dezen aard. De documenten gaven echter ook een beeld van de geheel dilettantistische methoden, waarop deze politiceei*ende oorlogsophitsers den door hen aan gestoken brand trachten te beheerschen, van hun militaire democratie, die mede verantwoordelijk is voor het afschuwelijke lot, dat zij honderdduizen den en millioenen soldaten van hun eigen landen beschoren hebber, van hun barbaarsche geweten loosheid, waardoor zij in koelen bloede hun volken tot massa-evacuatie aandreven, waarvan de mili taire gevolgen voor henzelf slechts nadeelig, doch welker algemeen menschelijke gevolgen ontstel lend wreed waren. Vervolg op pag. 5). Belgische krijgsgevangenen in Duitschland worden vrijgelaten. Het D.N.B, meldt: De Führer heeft bepaald dat alle Belgische krijgsgevangenen, met uitzondering van officieren en onderofficieren, worden vrijge laten. De terugkeer der voor de capitulatie naar Duitschland gebrachte krijgsgevangenen zal ge schieden naar gelang van de beschikbare vervoer middelen. Er is reeds een begin gemaakt. Voedsel voor zieken. Maatregelen in verband met de Distributie. Er worden, naar wij vernemen, door het Staats toezicht op de Volksgezondheid in Nederland uit voerige maatregelen voorbereid voor de regeling van de verstrekking van extra rantsoenen voedsel aan zieken. De grondslag daarvan is, dat de huis artsen zelf geen briefjes aan de patiënten voor extra voedingsmiddelen afgeven, maar alleen bij zonderheden aan den directeur van den Genees kundigen Dienst in de plaats van inwoning ver strekken. Op grond van die gegevens neemt deze directeur dan een besissing. Zoo noodig kan de be trokken patiënt onderzocht worden. Op deze wijze worden conflicten tusschen den huisarts en de patiënten voorkomen. De commissie uit den Voedingsraad heeft richt lijnen aangegeven voor de verstrekking van voed sel aan personen die aan bepaalde ziekten lijden. Aan gemeenten worden bepaalde hoeveelheden toegewezen die voor extra rantsoenen aan zieken bestemd zijn. Het zyn boter en margarine, melk, eieren, meel, suiker en vruchten. Fransche oorlogsschepen in dienst van Engeland. Het D. N. B. meldtVolgens een oflicteele Britsche mcdedeellng zullen thans alle Fransche oorlogsschepen, die in Engelsche en Schotsche havens liggen, in dienst van de Britsche marine worden gesteld. Den bemanningen wordt toe gestaan onder Engelsche vlag te blijven vechten. Amerikanen willen buiten den oorlog blijven. Het D. N. B. meldt uit New-York Uit een door „Gallup's Instituut voor de open- aare meening" gehouden enquête blijkt, dat het volk der Verecnigde Staten in zijn overgroote meerderheid nog steeds materieelen steun aan Engeland wil verleenen. doch beslist gekant is tegen deelneming van Amerika aan den oorlog. Drie en vijftig procent der antwoorden wensch- te uitbreiding der materieele hulp aan Enge land. 41 procent achtte de tegenwoordige hulp /oldoende. 6 procent verlangde een vermindering ran den bijstand. Vijftien procent was voor deel- leming aan den oorlog. Bij de republikeinen leeft het isolationnistische standpunt de over land. Nieuwe opperbevelhebber der binnenlandsche troepen in Engeland Sir Allan Brooke, opvolger van generaal Ironside. LONDEN, 20 Juli (D.N.B. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de koning gene raal Sir Allen Brooke heeft benoemd tot op perbevelhebber van alle binnenlandsche troe pen. Hij wordt daarmede opvolger van den tot generaal-veldmaarschalk benoemden ge neraal Ironside. STIERMARKEN I blIEHMl -sfoomvceen (*osi) (g G ou De ligging van het Salzkammcrgut in Opper- Dostenrijk, waar velen Nederlandschen kinderen een prachtige vacantie wacht. HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: Hitler's Rijksdagrede pag. 1 In de Ostmark pag. 3 Dr. P. H. Schroder: Met brein en browning pag. 3 P. v. d. Hem: De vacanties naderen pag. 3 J. J. L.: Proviand uit eigen tuin pag. 3 Voor de Vrouw pag. 4 J. H. de Bois: Litteraire Kant- teekeningen pag. 8 Filmschouw pag. 8 Flitsen pag. J

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1