LaaUtc WANDGEDIERTE AGENDA. De verduistering Bonnen N,V. „G RAN ITO' BURGERLIJKE STAM MAAND AG 22 J U E I 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Freule van der Wijck overleden Zij wijdde haar krachten aan diverse functies. Zondagmiddag is in den ouderdom van 73 jaar overleden de in onze stad zeer bekende Freule C. C. Ph. van der Wijck. Freule Van der Wijck hield zich te Enschedé gedurende een 20-tal jaren bezig met kookon- derwijs aan vrouwen van alle standen in Twente en ook daarbuiten. Vooral bij vrouwen der fa brieksbevolking liet destijds het smakelijk en zuinig toebereiden van het dagelijksch voedsel zeer veel te wenschen over, zoodat frl. Van dei- Wij ck veel baanbrekend werk heeft verricht. In 1912 vestigde zij zich te Haarlem en zij heeft in in de 20 jaren, die toen volgden ten volle hare krachten in diverse functies gegeven aan de Vereeniging Arbeid Adelt, Ned. Fabrikaat, Parkherstellingsoord, Roode Kruis, enz. Voorts had zij zitting in tal van commissies, die een nut tig doel beoogen, terwijl zij in 1914—'15 ook veel voor de Belgische vluchtelingen heeft ge daan. Ook was frl. Van der Wijck een 10-tal ja ren inspectrice der Winkelvereeniging „Eigen Hulp". Als blijken van verdienste op verschillend ge bied verkreeg zij het kruis van Verdienste van het Roode Kruis en werd haar ook de Koningin Elisabeth-medaille door België toegekend. Ter gelegenheid van haar zeventigsten verjaar dag op 14 December 1936 is freule van der Wijck in hotel den Hout door een comité be staande uit mevr. Maarschalkvan Coppenaal, mevr. Del Baere—Jiskoot en de heer A. J. Tor- ley Duwel op hartelijke wijze gehuldigd. De toenmalige burgemeester van Haarlem de heer C. Maarschalk heeft daarbij een rede gehouden waarbij hij de talrijke verdiensten van freule Van der Wijck in het licht stelde. Aan de zeventig- jiarige werd toen een radiotoestel en een gecalli- grafeerde oorkonde overhandigd. Ongetwijfeld zal het verscheiden van freule van der Wijck in breeden kring met ontroering zijn vernomen. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal Woensdagmiddag 24 Juli te 12.30 uur op de Algemeene Begraafplaats te Heem stede plaats vinden. De zeventigste verjaardag van dr. G. Nolst Trenité. Op zijn zeventigsten verjaardag heeft dr. G. Nolst Trenité (Charivarius), talrijke blijken van belangstelling ondervonden. Zoo zond de redactie van „De Groene Amsterdammer" een zeer fraaie bloemenmand en dat was wel de fraaiste van een honderdtal, dat Zaterdag aan de woning van den afwezigen jarige werd bezorgd. Zij, die Charivarius persoonlijk kwamen gelukwenschen vonden hem dus niet thuis. Tot die teleurgestelden behoorden ook vele redactieleden van de „Groene" en Lodewijk van Deyssel. Anton van Duinkerken zond het vol gend versje: Heeft Charivarius met Stradivarius Alleen Ivarius gemeen? Weineen, de jaren, die hem bezwaren maken hem beter dan voorheen. De bekende Vondelkenner dr. J. Sterck zond een gelukwensch in het Latijn terwijl de teekenaar Wladimir Bielkine zijn felicitatie in een telegram als volgt formuleerde: „Ge-eerd, ge-citeerd, ge-feliciteerd". Er kwam verder nog een brief waarop stond „Den Heer.en dan volgde een foto van dr. Nolst Trenité, te Haarlem. De brief werd prompt bezorgd. Hetgeen dan tevens de hulde was van de post voor het vele, dat Charivarius voor de Neder- landsche taal deed. Ook de postbode is immers bij een duidelijk, in goed Nederlandsch geschreven adres gebaat! In ieder geval volgt hieruit, dat dr. Nolst Trenité's werk in breeden kring, zooals dat heet, wordt ge waardeerd. Dat is Zaterdag ondubbelzinnig ge bleken! HET ZILVEREN RAADSLIDMAATSCHAP VAN DEN HEER M. L.. A. KLEIN. Ter gelegenheid van zijn zilveren raadslidmaat schap, dat overigens in intiemen kring is herdacht heeft de heer M. L. A. Klein Zondag een groot aantal blijken van belangstelling mogen ontvangen. Een groot aantal bloemstukken gaf blijk van de waardeering, die men in breeden kring voor dit Haarlemsch raadslid heeft en de Zondagmiddag gehouden receptie te zijnen huize was druk be zocht. Tot de bezoekers behoorde o.m. mr. A. Bomans, lid van Gedeputeerde Staten, mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, oud-lid van de Eerste Kamer, een delegatie uit het bestuur van de afd. Haarlem der j R.K. Staatspartij, F. S. Noordhoff, voorzitter der Raadsfractie van de S.D.A.P., G. Wolzak Hzn., voorzitter van de A.R. en mej. Van Lennep namens de C.H.-raadsfractie en vele anderen. Een bloemen hulde was gezonden door de afd. Haarlem van den R.K. Volksbond, de vereeniging van Gemeente werklieden St. Paulus, de Spaarbank St. Nicolaas, de Coöperatieve Bakkerij Arbeid Adelt, en de ge zamenlijke blok- en wijkhoofden van de Lucht bescherming Wijk XII, waarvan de heer Klein het gewaardeerd plaatsvervangend wijkhoofd is. Onder de schriftelijk -ingekomen gelukwenschen was o.m. een felicitatie-telegram van mr. M. Slin- genberg, oud minister van Sociale Zaken. DE HEER E. H. JANSEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 74 jaar is overleden de heer E. H. Jansen, commissaris der N.V. Drukkerij v/h Gebrs. Nobels en Jansen te Haarlem. De De overledene was tot 1936 directeur der genoem de drukkerij. De begrafenis zal Woensdagmiddag te 12.30 uur op de begraafplaats te Zandvoort plaats vinden. OPBRENGST SPELDJESVERKOOP. De speldjesverkoop ten bate der Inrichting tot verpleging van lijders aan vallende ziekten bracht te Haarlem f 1130.69 1/2 op en te Heemstede f 382.60 1/2. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING. Fa. H. v. LOON - TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM. Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen. (Adv. lngez. Med.) MAANDAG 22 JULI. Groote Kerk: Kerkconcert H.O.V., 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Vooruit met de geit" voor de vierde week geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Mr. Smith gaat naar Washing ton", 2.30, 7 en 9 uur. Rembrandt Theater: Deanna Durbin in „Eerste liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De onzichtbare man keert terug", 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders, 104 uur. DINSDAG 23 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken Van Haarlemsche schilders. 104 uur. Het concours der Haarlemsche Politie-muziekvereeniging. ZATERDAG 20 JULI. In gewone omstandigheedn zou het kiézen van den Zaterdag toch geen risico hebben opgeleverd voor het welslagen van het concours. Thans kan deze dag worden gerekend tot het tijdvak dat het minste succes heeft opgeleverd. Van de zes korpsen, die voor den marschwedstrijd hadden ingeschreven, verscheen er slechts één op 't appèl. Het was het Chr. harmoniegezelschap „Devote" uit Leiderdorp. Het marcheerde correct en flink, en de geblazen marsch kwam er pittig uit, bracht althans voor de uitvoerenden geen moeilijkheden mee. Men kende het korps een eersten prijs toe, daar het 49 punten behaalde. In het concours kwamen slechts een tweetal ge zelschappen dingen naar een gunstig oordeel dei- jury, die ook thans weer was samengesteld uit de toonkunstenaren A. L. Hasebroek, Jos de Klerk en B. D. Peters (alphab.). Dit maal was het korps uit Leiderdorp heel wa: minder fortuinlijk. Niet alleen dat de harmonie klank in het verplichte werk niet bzij onder fraai was, maar vooral, omdat het de noten en hare waarden ietwat, „en bagatelle" behandelde. Zoo had het de allabreve-maat in het Allegro begrepen als een driekwarts maat (hoe is 't mogelijk). Op zich zelf beschouwd mag de wijze, waarop deze verhas peling tot stand kwam, een waar kunststuk heeten, dat slechts aan genieën, of in 't ander geval aan erg goedmoedige menschen gelukt. De jury vond deze zet blijkbaar niet geniaal, gezien de waardebepaling van het geleverde werk (264 punten, derde prijs) In de le afd. kwam nog'het fanfarekorps „Cres cendo" (te Ouderkerk a. d. Amstel) uit. Hoewel er niet minder dan 16 leden ontbraken, was dir. Beek hoven toch naar het concours gegaan. Door vak kundig opgezette stemmenverwisseling bleek het hem mogelijk, niet slechts het vrije stuk, de ouver ture fantastique van A. Govaert, tot klinkend leven te wekken, doch ook het verplicht gestelde werk van Jakma ferm en in goede stemverdeeling uit te voeren. Aanvankelijk was de stemming nog niet normaal, maar als de instrumenten eenmaal waren warmgeblazen, kwam het ook hier „in 't reine". De jury oordeelde gunstig (363 punten, eerste prijs). Het korps verkreeg hierdoor het recht, mee te dingen in den eerewedstx-ijd (die over verschillende avonden is verdeeld). Het koos het verplichte werk, waarmee het vorige korps „Devote" zoo onfortuin lijk was geweest, en dat wij dus gingen hooren voor fanfare. Beekhoven begin niet den flater van zijn vollega. Trouwens: hij zelf was de auteur van dit werk. Toch zou het dienstig zijn, wanneer hij in het gewraakte Allegro de verlengde noten langer, de verkorte korter had laten uitvoeren, om aldus de gedachte aan ti-iolen geheel uit te bannen. Maar „Titine" (zoo heette het vorstenkind in deze ouver ture) werd toch, al was 't niet geheel „con devo- zione", met den haar passenden eerbied behandeld. ZONDAG 21 JULI. Het feestelijk tooneel, dat de' Marschwedstrijd bood, trok ook dezen dag weer veel belangstelling. Deze ging ditmaal uit, niet naar het vele, maar naar het goede. Drie uitgelezen korpsen legden, correct march eerend en in de weelderigste tonen klaroe nend, den weg af langs de Spanjaarslaan. Voorop gingen telkens de tinkelende schellenbooixien en de rijkbehangen vaandels, en daarachter het korps der tamboers, tot geestdriftig rythme opgewekt door hun maitre, die met den stok jongleerde als was het dagelijksch werk. Doch dit alles was slechts het voorportaal. Wanneer tijdens de 16 maten „kleine trom" bij de negende maat de drie slager» op de gi-oote trom en met de bekkens volgden, was het een altijd weei-keerend feest, de spanning bij de toe schouwers gade te slaan. Nog een tromperiode van dezelfde lengte, en heel het levend materiaal, soms tot zestig man sterk, stiet de feestelijke klanken juichend in de lucht, als inhakte het zich eindelijk vrij van een te lange pauze van gedwongen rust Moeilijk viel het dan den omstander, stil te blijven staan en niet het feestelijk zingende korps te gaan volgen. Politiemannen weten dit en laten het geluk kig toe! De orde. herstelt zich geheel van zelf, want ieder beseft, dat in dit geval het luisteren pas tot een genieten woi-dt. Van orde gesproken, deze was weer even opmerkelijk als tien jaren geleden, toen 't jubileei-end Politiemuziekkorps op dezelfde wijze werd verwelkomd door de burgerij, die ten volle begreep dat een feest der politiemannen door geen enkel incident mocht worden gestoord. Men kan in dit vei-band veilig aannemen, dat het plan van het feestgevend Politiekorps, voor het noodlijdend Rot terdam. een som van vijfhonderd gulden te storten in het Hulpcomité 1940. een zuivere liefdesgave zou zijn. Helaas zullen thans de baten nauwelijks toe reikend zijn, om de eigen kosten te bestrijden. Hulde daarom aan de korpsen, die dikwijls ten koste van groote offers alsnog dit muziekfeest mo gelijk maakten. In den marschwedstrijd namen deel" ,Muz. gezelschap Wittenburg", Amsterdam: „Kunst kring", Spaarndam; „Harmonie-Crescendo", Haar lem. Door allen werd uitstekend werk geleverd, dooi'di-ongen als men was van het „noblesse oblige" Een oogenbilk slechts was het voorgeschreven pas- sental bij Wittenbui-g een ietsje te hoog opgevoerd, doch het herstel volgde spoedig. Dat onze Haarlem- mei-s een geestdriftige belangstelling ondervonden, spreekt haast vanzelf. In Rotterdam, drie maanden geleden, wei-den zij onderscheiden met het hoogst aantal punten, ook in de eere-afdeeling. De uitspraak in den max-schwedstrijd was „Wit tenburg". Amsterdam 150y2; tamboers 1—54. „Harmonie-Crescendo", Haai'lem 156; tamboers 155. „Kunstki'ing", Spaarndam 154. DE CONCERTWEDSTRIJD. Hiervoor was een zeer opmerkelijke belangstel ling, die zelfs niet luwde, toen voor een half uurtje een malsche bui op het terrein neerkwam. Maar evenals in de finale van Beethoven's Pastorale kwam na onweer en storm de zon terug. Zij werd blijde ontvangen. Het eerst beklommen de Amsterdammers (mu- ziekgezel. Wittenbui-g) het podium. Hun Chopin, be- wex-king van Langlois derde Polonaise, klonk even Chopinsch als een uitnemend fanfarekorps die kan geven. Het was zelfs een tikje saai, en de Volendam- mers, die de vorige week hetzelfde stuk speelden, waren hun in de opvatting van dit stuk m. i. de baas. Het vrije stuk van Laisne werd zeer veelbelovend opgezet; het vervolg beantwoordde niet ten volle aan de gestelde verwachting. „Onder Ons", Dirkshorn, kwam in de'eere-afd. fanfare uit. Vlessing's Ouverture, het knap geschre ven werk in meestex-lijken vorm (Oreste) was goed van opvatting; ook de langzame inleiding in 9/8 maat was in orde. In het zangthema had de toon weeker mogen zijn, al was de fx-aseering hier zeer goed. Als een knappe praestatie mocht het vrije wex-k worden aangerekend. Boieldieu's ouverture „Le nouveau seigneur du village". De violenpas- sages zijn een geweldige opgave voor de blazers, bovenal omdat de dir. Pranger het juiste tempo uiterst strak volhield. Men kent deze Fransche mu ziek van licht en tintelend gehalte o.m. uit de ouverture's van Auber, die alle een goed evenwich tig symphonie-orkest vragen. Bij „Kunstkring" Spaarndam was Vlessing's Ouverture evenzeer in goede handen, al werd de inleiding ietwat al te zeer teruggehouden en klonken verscheidene allegro-passages wat haastig. Maar het korps voldeed ten zeerste in het werk van Ferd. Rousseau „Liège immortelle 1914". Dir. Peter Wit bracht een uitnemende opvatting van dit veel- eischende werk over op zijn uitvoerenden, die hun partijen zonder uitzondering beheerschten. Het eerste harmoniekorps dezen middag was „R.K. Hax-monie St. Caecilia", Velsen-Noord, dat Massenet's ouverture „Phèdre" als verplicht werk had. Voortreffelijke harmonieklank in een zeer mooi volgehouden rythme. Extra lof ook verdient de weergaven der „Suite Oriëntale", nu eens niet. van Popy, maar van onzen landgenoot Bicknese, uit nemend kenner der instrumentatie. Hoe prachtig klonk, in het derde deel de kleurcombinatie, waarin Zon onder 9.47 Zon op 5.47 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. tenox-sax en tuba tezamen met de besklarinetten zoo gélukkig samengingen. Ook de nuanceering van het tweede deel (met de hobo en de klarinetten) was zeer mooi. Rest ons nog de eervolle vermelding van H. W Hofmeester's Kear-ensemble „Harmonie-Crescen do". Het heeft geen zin, de onderscheiden partij' bezettingen te releveeren. Die bleken ten volle in „Fête aux flambeaux" 'van G. Wettge, en in Ros sini's Ouverture Willem Teil. Wij meenen het korps te eenre, door te gewagen van de warme en ver warmend directie van den leider en immer jeugdigen stadbeiaardier, en te herinneren aan het avondconcert van Harm. Cresc. op het féest- tex-rein, Zaterdag 27 Juli om 8 uur av. De uitslag der jury was: „Wittenburg" Amster dam 1349. „Onder Ons", Dirkshoorn 1382. „Kuntskring" Spaarndam 1374. „St. Caecilia' Velsen 1340. „Harmonie-Crescendo" Haarlem 1—386 G. J. KALT. EXAMENS. Hoofclacte. Haarlem, 20 Juli. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd voor het geheele examen: mej. K. F. van Vliet te Amsterdam, mejM. E. Bayer te Am sterdam en de heeren H. A. J. J. van Oosterhout te Heemstede en A. L. Overdijk te Amsterdam. Voor gedeelte B: P. Paree te Nibbixwoud, mej. H. J. A. Breet te Amsterdam. Voor gedeelte A: D. van Otterlo te Amsterdam. M.U.L.O.-examens Haarlem. Geslaagd voor diploma A: A. Bouma, G. Bouma, H. M. Breet, R. J. Sombroek, A. M. Telder, H. van Zanten, W. Fortgens, W. J. Scheffer, A. J. Hup- kens, J. Meijer, A. S. Duzink, W. J. Spronk, J. M. Stange. W. A. Schreijers, P. J. Uvenhoven, allen te Haarlem; J. Schipper en P. J. Siebbeles te Santpoort; E. M. Roos, J. R. Los, G. Groenendijk, allen te Heemstede; A. Weeda en L. van der Werff te Zandvoort. Geslaagd voor diploma B: J. B. v. d. Ban te Hillegom. MEDISCH ANALYST. Voor het volledig examen van medisch analyst slaagde te Leiden o.a. M. L. E. v. d. Hart te Haar lem. STENOGRAFIE. Van het instituut Burdorf en Strietma, slaagden voor Stenografie Nederl. 130 (ltg.) en Machin-e- schx-ijven Nederl. (175 aansl.) de dames E. S. M. v. d. Hart en M. Haverkort. ENGELSCH. Geslaagd voor het examen- Engelsch voor de Vereeniging voor taalkundig handelsonderwijs de heer W. Renes, te Haarlem. BRIDGECLUB HAARLEM NOORD. Achtste zitting der Zomercompetitie B.C. Haar lem Noord. Blauwe lijn: hrn S. GausWalter, 65; hm Scheaffei-Veenings, 56; hrn KabelRobbé, 56; dames Walterv. d. Heuvel, 56; hrn Warmer damv. Loenen. 51; hrn Dekkei*v. d. Bogaard, 43; hrn Steenkist—Hooydonk. 40; dames Wi-eg- minkMulder 40. Gi-oene lijn: hrn F. Gaus—Brouwer. 76: hrn Hoogenslagv. Bafckum, 60; hrn. Schutv. Scha- gen, 551/2, heer en mevr. Koeyers, 52; hrn Rie de Groot, 41; hrn Schreuderv. Aakster 39 1/2; hrn GroeneveldBosch, 39; hrn v. Woning—v. Alphen 39. die thans geldig zijn BROOD Bon 61 tot en met 70 (broodbonboekje). Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood. Bons 71 tot en met 80 (broodbonboeje). Geldig: Van 22 tot en met 28 Juli (even tueel tot en mét 1 Augustus). Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algevi. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 67 en 68 uit 't Algemeen distributie boekje. Geldig: Tot 28 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond boter of mar garine of vet. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3" Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter. Engeland's oorlogslasten. Morgen wordt de begrooting aan het Lagerhuis voorgelegd. LONDEN, 22 Juli, De begrooting, die Dins dag aanstaande zal worden ingediend en die wel zeker een nog drukkender belasting zal brengen, heeft op de beurs Zaterdag een deprimeerenden invloed gehad. De city is onder den indruk van de kosten, die deze oorlog meebrengt. Nog binnen de twaalf maanden, na het uitbreken van den oorlog, bedragen de kosten, die de regeering ter goedkeuring aan het parlement heeft voorgelegd in de diverse begrootingen drie en een half mil liard pond sterling, een bedrag, dat 36 procent ligt boven de uitgaven van het „duurste" oorlogs jaar uit den wereldoorlog, 1917/18. toen de uit gaven na drie jaren strijd twee milliard zeven honderdnegenenzeventig millioen bedroegen. Reeds woi'den ernstige stemmen gehoord, die pleiten voor beperking van de onkosten der op leiding, waaraan onevenredig hooge bedragen zouden worden uitgegeven. Dit is bij afwezig heid van practisch elk officieel commentaar op Hitler's rede, een van de twee punten, waarop zich de aandacht van het publiek concentreert. Het andere is de benoeming van Sir Allan Bi-ooke tot opvolger van Generaal Ii'onside als chef van de binnenlandsche strijdkrachten. Brooke's be noeming wordt toegejuicht, omdat hij ervaring heeft in de mobile wijze van oorlogvoering en dus ervaring zal hebben inzake de maatregelen tegen een invasie. Terwijl dus Brooke de verdediging van het Vereenigd. Koninkrijk in versneld tempo doet voortgaan, zal Kingsley Wood de taak hebben het „financieele front" te versterken. Men neemt aan dat hem een onrustige zitting" ixx het Lager huis Dinsdag te wachten staat, met een critisch gestemde City als achtex-grond, wanneer hij het eerste oorlogsbudget van het tien weken oude kabinet-Churchill zal aanbieden. Hij zal de taak hebben de kloof te overbruggen tusschen de oorlogsuitgaven en de gebruikelijke jaarlijksche revenuen, een kloof, die ongeveer den omvang heeft van 432 millioen pond sterling. (United Press.) De dood van den N. S. B.-r Noordendorp. 's-GRAVENHAGE,-22 Juli. (A.N.P.) De pers dienst van de N.S.B, meldt: De auditeur-militair te 's-Gravenhage heeft aan den afweerd'ienst; der N.S.B. medegedeeld dat thans de naam bekend is van den militair, die op Maan dag 13 Mei jl. het doodelijke schot heeft gelost o-p den N.S.B.er C. J. W. Noordendox'p te Wassenaar. Het onderzoek door de politie is nog niet afge- loopen. De heer Noordendorp wex*d op 13 Mei uit zijn woning gehaald om te worden geïnterneerd, zon der dat van eenige bevoegdheid tot deze internee- ring is gebleken. Nafrwelijks zijn woning uitgetreden werd de heer Noordendorp neergeschoten door een van degenen, die hem kwamen interneeren. Proefmobilisatie in de Ver. Staten. WASHINGTON, 22 Juli. (D.N.B.) Volgens de „New-York Herald Tribune" heeft de leider va,n het Centrale bureau voor de staatsmilities, gene- raal-majoor Williams, een proefmobilisatie in het uitzicht gesteld van de geheele militie der 48 sta ten, wélke een stex-kte heeft vaxi 235.000 man met 16.000 officier-er. Als tijdstip voor deze mobilisatie is 1 October opgegeven. Een machtigingswet, waar bij zulle een maatregel in tijd van vrede toegestaan zou zijn, is thans bij het congrés in behandeling. Generaal-majoor Williams heeft meegedeeld dat de staatsmilities oneer de wapens zullen worden gex-oepen voor de oefening van het volksleger, dat president Roosevelt heeft ontworpen. In dit ver band meldt de „New-Yox-k Herald Tribune" dat talx-ijke officieren der militie hiervan tegenstanders zijn, omdat de Vex-eenigde Staten een millioénep- leger niet nöodig hebben, indien de vloot ten volle haar taak vex-vult en den vijand verwijderd houdt van de Amex-ikaansChe kusten. Aaneensluiting van Ziekenfondsen. Het A.N.P. meldt: Te 's-Gravenhage heeft dé oprichtingsvergadering plaats gevonden van dé vereeniging.„Nederlardsche Bond van Ziekenfond sen", waarvan, volgens de statuten, het doel is de behax-tiging in geheel Nederland van de belangen van het ziekenfonds- en ziekenverplegingswezen in den meest uitgebreiden zin van het woox-d. Tot deze vereeniging zijn toegetreden alle zie kenfondsen, behoox-ende tot den Bond van Am- sterdamsche ziekenfondsen, den Bond van Rotter- damsche Ziekenfondsen en den Bond van Haag- sche Ziekenfondsen, met alle afdeelingen die de hierbij aangesloten ziekenfondsen ook in andere plaatsen in Nederland hebben, met een totaal ver zekerde personen per 31 December 1939 van 650.000. Tusschen de genoemde bonden bestond reeds een contactcommissie. Teneinde een meer geregelde sa_ menwerking te verkrijgen is thans een landelijke organisatie gevormd. Van het gekozen bestuur, bestaande uit 6 leden, werden de heeren W. A. M. Korink (directeur Rot- terdamsch Ziekenfonds, Westerstraat 3, Rotterdam) en ir. A. J. Versfeit (directeur Alg. Vei-z. mij. „Vic toria", Keizex-sgracht 126, Amsterdam) benoemd resp. tot voorzitter en vice-voorzitter. Het secre tariaat van den bond is gevestigd te Amsterdam, ten kantore van den bond van Amsterdamsche Zie kenfondsen. waai-van de secretaris-penningmeester, de heer R, H. M. Koenes, in dezelfde functie is benoemd bij den Nederlandschen Bond van Zieken fondsen. Het nieuwe Japansche kabinet samengesteld. TOKIO, 22 Juli. (Stefani). Prins Konoye zal he den- den keizer de lijst aanbieden van het nieuwe kabinet, dat als volgt is samengesteld: Konoye, minister-president; Yosoeke Matsoeoka, minister van Buitenlandsche £aken en minister van Over- zeesche Zaken; Eijo Yasoei, minister van binnen landsche zaken en minister van sociale zaken, Isao Kajada, minister v. financiën, generaal Hideki Tojo, minister van oorlog, vice-admiraal Zengo Yosjida, minister van marine; Akira Kazami, minister van justitie; Koenihiko Hasjida, minister van onderwijs, Tadadasoe Isjigoero, minister van landbouw en boschwezen, Ichizo Kobajasji, minister van handel en industrie, Sjozo Moerata, minister van verkeer en spoox-wegen, Naosji Hosjino, minister zonder portefeuille. De gouvex-neur van het district Nagano is be noemd tot secretaris-generaal van het kabinet. Wijziging in de leiding der N.V. De Arbeiderspers. Directie wordt door den heer H. J. Kerkmecs gevoerd. AMSTERDAM, 22 Juli. (A.N.P.) Als uitvli* van de maatregelen, genomen door den rijkse: missaris voor het bezette Nederlandsche met betrekking tot S.D.A.P. en N.V.V. is oofc leiding der N.V. Drukkerij en Uitgeversmaatsclii pij de Arbeïdex-spers in andere handen overgeg;. De directie der genoemde naamlooze vennootscj wordt voortaan gevoerd door den heer H, J. Ke; meester, op wien dex-halve alle bevoegdheden, wet, statuten of gebruiken aan de directie t kend, op 20 Juli 1940 in vollen omvang zijn ov't gegaan. (De heer H. J. Kex-kmeester is directeur van: Nationale Dagblad. Red.) Van lieden af geen post meer naai Indië. Geposte stukken worden doorgezonden, 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. (A.N.P.) D> reeds aangekondigde intrekking van de moge. lijkheid tot verzending van brieven en brief, kaarten naar Nederlandsch-Indië is heden in. gegaan. Reeds ter post bezorgde stukken voor Ne. derlandsch-Indiê zullen echter nog worde doorgezonden. BEGRAFENIS VAN DEN HEER J. G. KRAAI De begrafenis van den heer J. G. Kraan, vi zitter van de afdeeling Haarlem van de Nece landsche Reisvex-eeniging, vindt plaats op Dis dag a.s. om 12.30 uur op de Algemeene Begra* plaats te Heemstede. ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbespeling in de Groote- oii Bavokerk te Haarlem gegeven op Dinsdag 23 J; 1940 's avonds van 89 uur door d:en heer Geoij Robert. Het programma luidt: werken van componiiii uit Haarlem (e.o.) 1. Passacaglia Gé Mich! 1 2 Variaties en Fuga over een thema van Puree]] Jac. F 3 Choral I 4 Preludio e Fughetta H. Andriess i 5 Passacaglia 6 Variaties en Dubbelfuga over het Valerius!! „Merck toch, hoe sterck" J. Bijt; AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 22 Juli 1940, Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 373 vette koeien, waarvan de prijzen wart le kwaliteit 86—94 ct„ 2e kw. 7484 ct., kw. 6070 ct. per K.G. slachtgewicht. 80 Melk- en kalfkoeien f 190280 per stuk. 77 Vette kalveren: 2e kw, 5460 ct. 3e kw.42- 52 ct. per K.G. levend gewicht. 124 Nuchtere kalveren f 813 per stuk; Schapen f 2436 per stuk. Lammeren f 12-1 Overzicht: Runderen, ruime aanvoer, hand willig met onveranderde prijzen. Vette kalveren, matige aanvoer, handel vh en prijshoudend. Nuchtere kalveren, gewone aanvoer, hani vlug, prijzen hooger. Schapen: ruime aanvoer, handel stug, duur, WANDGEDIERTE ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhoudt en schriftelijke garantie. Zuiverings Onderneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 1151 Waar* anderen faalden, slaagden wij. (Adv. lngez. Me N. BOERKOEl Aelbertshergstraat Telef. 14028 Zaak Ged. Oude Gracht U Alle GR AN ITO- en TEGELWERK!» „Strak van lijnsoepel van prijs (Adv. lngez. Mei) HAARLEM 22 Jl Bevallen: 18 Juli: E. Maas-Verhoeff, d. E. H. W. Wié ders-Schulte, d. C. P. Bijman-Vink, d. J-j Schut-ScheeLings, d. E. M. Roggen-Lemmens, 19 Juli: G, T. Raaijmakers-van der Heijden, I J. A. van den Bei-g-van Eekeren, z. 20 Ju; M. G. Glas-Brouwer d. G. Hamhuis-van Lo; nen, d. C. Rijkhoff-Pauel, z. T. C. Koel# Zuidhoek, z. M. J. Eggink-van den TJssel. z, J. H. van Oostendorp-van der Maën, z. A. Govers-de Keizer, 1 z. en 1 d. 22 Juli: J. J. J; cobs-Raaphox-st, d. Overleden: 20 Juli: E. L. M. Bouwmeester-Hohmann, 52; Bloemhófsti-aat. 21 Juli: Jonkvr. C. C. P. der Wijck, 73 j., Weslerhoutpark. M. Mok-M# 75 j., Jansweg. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. „DE HUIDIGE TOESTAND IN VLAANDEREN." Hedenavond zal de heer K. Waternaux, alge meen voorzitter der stichting Noord-Nederland Vlaandex-en in café „De Leeuwerik" te Haarlem, een lezing houden over het onderwerp „De hui dige toestand in Vlaanderen". IJMUIDEN, 22 Juli 1940. Deensche consignatievisch. Haring f makreel f 19.50, geep f 1716, schelvisch f 30-2 wijting f20—15, kleine schol f 33—21, leng f 29- 22.50, kabeljauw f 3230, gullen f 29—21, sctó f 2218, koolvisch f 21—18, alles per 50 k.g. T$f bot f 1.60—1.40 per k.g. Zoetwatervischblei 1812 ct., baars 2313 cl snoèk 32 ct., snoekbaars 5145 ct. per k.g. BLOEMENDAAL OPBRENGST CONCERT. De netto-opbrengst van het concert gegeven d«' het Chr. Harmoniecorps .Sursum" en „The Jolt Jokers", dat de vorige week is gegeven ten ba- van de slachtoffers van de geteisterde gebiedö bedraagt f 29.42J4

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2