Baltische landen wenschen aansluiting bij de Sovjet Unie. MAANDAG 22 TUCI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD S De trams gaan van het Plein te 's-Gravenhage verdwijnen. Het oude bekende stadsdeel, waarvan de conducteurs een onafscheidelijk deel vormden, zal hier mede grondig gewijzigd worden. Litauen en Letland reeds tot Sovjetrepublieken uitgeroepen. EN HET BUITENLAND. Gedurende den afgeloopen Zondag vielen in de hoofdsteden der Baltische landen belangrijke be slissingen. De nieuwe parlementen van Litauen en Letland kort geleden hadden hier verkie zingen plaats proclameerden reeds den Sovjet staatsvorm en besloten bij de Sovjet Unie om aansluiting te verzoeken. Een soortgelijk besluit van het Estlandsche parlement is spoedig te wachten. Aangenomen wordt dat de Opperste Sovjet dezer dagen te Moskou bijeen zal komen om zich over den nieuwen toestand uit te spreken. De invloedssfeer der Sovjet Unie in Oost- Europa heeft door deze jongste ontwikkeling op nieuw een aanmerkelijke uitbreiding ondergaan. Moskou had overigens in dit deel van Europa zijn macht reeds aanmerkelijk uitgebreid: het bezat hier immers de belangrijke steunpunten in de Randstaten, alsmede de door Finland afge stane gebiedsdeelen en eilanden langs en in de Finsche Golf. Bovendien was van de oude onaf hankelijkheid der drie Oostzeelanden Litauen, Letland en Estland in de practijk weinig meer overgebleven. Sinds de eerste besprekingen van de regeeringen dezer staten met de Sovjetregeer ders, de daarop volgende verdere onderhande lingen en de kabinetswijzigingen was de toe nemende invloed der Sovjets in de genoemde lan den steeds duidelijker merkbaar. Een aansluting bij de Sovjet. Unie lag trouwens gedurende de laatste weken reeds in de lijn der verwachting. Hitler's laatste beroep op Engeland heeft een afwijzend antwoord in de Engelsche perscommen taren gevonden en aangenomen wordt dat dit ook het standpunt is der regeering, die weliswaar nog geen officieele repliek heeft gegeven, maar aan de pers haar houding heeft ingegeven. Er wordt melding gemaakt van een rede van Halifax, die vanavond zou plaatsvinden en waarin de Engelsche minister, volgens de verwachting van de Times, een voortzetting van den oorlog zou aankondigen. In hun commentaar laten de Duitsche bladen uitkomen dat de opvatting van het Engelsche volk ten opzichte van Hitler's aanbod geheel anders is dan die welke men tot nu toe van Brit- sche zijde vernomen heeft. Dezelfde opvatting is men te Rome toegedaan, waar Stefani melding maakt van een in Engeland bestaande machtige strooming, die erop aandringt bij de asmogendheden naar de vredesvoorwaarden te informeeren. Het zal dienen te worden afgewacht of deze groep „achter de politieke schermen" sterk ge noeg is om alsnog de hardnekkigheid van het officieele Engeland te beïnvloeden. Italiaansche schipbreukelingen na dertien dagen opgepikt. Overlevenden van gezonken torpedojager. Ergens in ITALë, 21 Juli (Stefani). De vloot- correspondent van Stefani meldt dat in een Ita liaansche haven zes schipbreukelingen zijn aange komen van den Italiaansche torpedojager „Espero", die den 7en Juli na een moedig gevecht met veel sterkere vijandelijke strijdkrachten in de Middel- landsche Zee is gezonken. Volgens de verklaringen van de geredden werd de Italiaansche torpedojager door drie Engelsche kruisers, begeleid door een torpedojager, aange vallen. De „Espero" slaagde erin een kruiser te treffen, doch na drie uur moest zij den strijd' op geven. Zij bleef echter tot, het laatste oogenblik vuren, niettegenstaande het grootste gedeele van de bemanning gedood of gewond was. De com mandant weigerde zich op een der drie uitgeworpen reddingsvlotten in veiligheid te brengen en ging met zijn schip onder. Op de vlotten hadden onge veer 70 man plaats genomen, die voor het meeren- deel gewond waren. Ze waren niet alleen verplicht te roeien, doch daar de vlotten niet alle schip breukelingen konden dragen, moest een gedeelte der nietgewonde mannen zwemmende volgen, om zoodra zij vermoeid raakten, te worden v.ervangen door anderen, die zich op het vlot bevonden. Op den derden dag verloren de drie vlotten het contact met elkaar. Intusschen stierven verschei, dene der gewonden. Hun lijken werden in zee ge worpen. Allen werden verschrikkelijk door dorst gekweld en bovendien moesten de haaien, die de vlotten omver trachtten te werpen, op een afstand gehouden worden. Op een der vlotten, waarop 36 man hadden plaats genomen, waren na vijf dagen nog slechts zeven man over. Deze overlevenden hadden toen het buitengewone geluk een leege reddingboot tegen te komen, afkomstig van een passagiersschip, aan boord waarvan zich o.a. vier vaatjes water bevonden. In deze boot zwalkten zij Wederom vijf dagen rond, zonder iets of iemand te ontmoeten. Een hunner overleed aan in den strijd opgeloopen wonden. Den elfden dag vloog een watervliegtuig over, waarmede zij seinen wissel den. Den volgenden dag ontmoetten zij een ander watervliegtuig, dat eveneens hun seinen opving. Op den avond van den dertienden dag, toen de zes man aan het einde van hun krachten waren ge komen, werden zij door een Italiaansche duikboot gered. Zij hadden zich al die dagen slechts gevoed met een meeuw, die met een pistool neergeschoten was en met een rauwe visch. Mussolini en Hitier wisselen telegrammen. Het D. N. B. meldt: Mussolini heeft aan den Führer het volgende telegram gezonden: „De woor den van uwe groote rijksdagrede zijn regelrecht tot het hart van het Italiaansche volk gegaan. Ik dank u en ik zeg u opnieuw dat het. Italiaansche volk, wat ook komen mag, .met het uwe zal marcheeren tot aan het einde, d.w.z. tot de overwinning." De Führer heeft hierop het volgende telegram van dank gezonden: „Ik dank u, Duce, voor uw vriendschappelijk telegram. Vereend in onze we reldbeschouwing en verbonden in de kracht van onze wapens zullen het fascistische Italië en het nationaal-socialistische Duitschland de vrijheid voor onze volken zegevierend veroveren. Naar een zakenkabinet in Denemarken Moeilijkheden in de huidige regeering. Het D.N.B. meldt: Het orgaan van de nationaal-socialistische arbeiderspartij van Denemarken, „Faedrela.n- det" schrijft over meeningsverschilleri, die zich zouden hebben voorgedaan in de Deensche re geering, vooral tusschen den minister van bui- tenlandsche zaken en dien van handel. De le vensduur van de volksfrontregeering zou volgens het blad beperkt zijn en Staunlng zou het voor nemen hebben den koning aan te bevelen een zuiver zakenkabinet te vorinen. Na Hitler's Rijksdagrede. „Londen heeft niets te antwoorden." Het D.N.B. ontleent aan het Joego Slavische blad „Politika": „In officieele kringen te Londen verklaart men dat thans ieder beroep op Groot-Brittannië van den kant van Duitschland overbodig is. Het antwoord van Groot Brittannië is Duitschland reeds tevoren mt de redevoering van Churchill gegeven". In een ander bericht uit Londen wordt o.m. gezegd: „Het deel der rede van Hitier, waarin hij verklaarde dat hij geen redenen zag voor een voortzetting van den oorlog, wordt hier wederom uitgelegd als een zeker teeken van zwakheid van Duitschland. In officieele kringen alhier is men van meening, dat Groot-Brittannië niets op de rede van Hitier heeft te antwoorden". Het Zweedsche blad „Svenska Dagbladet" meldt volgens het NN.B. uit Londen dat de rede van den Führer in officieele kringen met „verachtelijk zwijgen" is opgenomen. In een officieus commen taar wordt gezegd dat men van opvatting is dat men slechts behoeft te wijzen op de rede van Churchill, die duidelijk genoeg was". De correspondent van „Dagens Nyheter" schrijft aan zijn blad dat iedere officieele Engelsche reactie naar men in Londen verklaart, overbodig is. Enge- land's antwoord is gegeven in de laatste redevoering van Churchill. Een objectieve waarnemer moet toe geven van Engelsche zijde aan de Duitsche eischen als volkomen uitgesloten beschouwen. De te Londen verschijnende dagbladen bespre ken overigens uitvoerig de door Hitler uitgespro ken redevoering, waarbij zij alle commentaar leve ren op het beroep op het verstand. De „Daily Tele graph" merkt in dit verband op dat Hitler met na druk zijn vredesaanbod van 6 October heeft her haald. Het blad tracht Duitschland droomen van een wereldovei-heersching in de schoenen te schuiven, welke het dan aanvoert als motief er voor dat En geland onwrikbaar besloten is den oorlog voort te zetten. De „Daily Herald" schrijft o.a. dat Engeland slechts vrede en veiligheid kan hebben op voorwaar de, dat het den oorlog tot aan de overwinning voort zet. De oorlog zal lang zijn en vele offers kosten. „Maar wij zullen hem voortzetten tot hij zal zijn ge wonnen. Er is niets anders". De Berlijnsche pers, aldus het D. N. B„ is van meenng dat in de eerste reactie uit Engeland op de rede van Hitier het gezonde verstand, waarop de Führer voor het laatst een beroep deed, ontbreekt. „Een zakelijk initiatief tot het bestudeeren van de mogelijkheden, welke door de rede geschapen zijn, kan in de Engelsche commentaren tot dusverre niet ontdekt worden," aldus de „Deutsche Allgemeine Zeitung". De „Börsenzeitung" ziet in de Engelsche commentaren een blindheid voor den werkelijken toestand. „Wij zijn ons er van bewust", aldus dit blad, „dat deze stemmen geen officieel antwoord zijn. Doch wij beseffen evenzeer dat zij geinspireerd zijn en de opvatting van Churchill weergeven. Churchill is niet het Engelsche volk. Tot dat volk, dat den verderen oorlog zou hebben te ondergaan, heeft de Führer zich gericht." De „Lokal Anzeiger" schrijft: „Wien de goden wil verderven, slaan zij met blindheid. De Engelsche pers neemt in het geheel niet de moeite het volk uit voerig in te lichten over de rede van den Führer. Zij heeft de opdracht ieder vreedzaam en positief initiatief te vernielen. Het is precies als na 6 Oc tober." De Berlijnsche correspondent van het „Hambur ger Fremdenblatt", dr. Halfeld, schrijft in een be schouwing: „Buiten het Britsche rijk is er vrijwel niemand, die ontkent dat het uniek is dat de Führer een laatste beroep op het gezonde verstand van het Britsche volk en op de wetten van menschelijkheid gedaan heeft, ofschoon de militaire, politieke en economische voorwaarden voor de laatste periode van den geweldigen strijd in overweldigende meer derheid in het voordeel van Duitschland zijn. Het is een voorbeeldeloos bewijs van zelfoverwinning, dat de grootste man van deze eeuw verklaart voor het voortzetten van den strijd geen dwingende re den te zien. Nog eenmaal heeft de politiek het woord. Dit is mogelijk, doordat het oorlogsdoel van het Groot-Duitsche rijk van den aanvang af gele gen heeft op Europeesch terrein en doordat de Duitsche strijd noodig is geworden voor het ter zijde schuiven van de ordening van Versailles, maar niet voor het doen verdwijnen van de positie van Engeland buiten Europa. Dat alles is ten overvloede bereikt. Als Engeland niettemin op aanwijzing van Churchill den strijd wil voortzetten, doet het da: met het zekere vooruitzicht dat een verovering van het Britsche eiland door de Duitsche wapenen on afwendbaar geworden is, terwijl van een wederge boorte van den Britschen invloed op het continent nooit meer sprake kan zijn. Dat zijn de strategische en politieke omstandigheden, waaronder het Duitsch land van Adolf Hitler en het Engeland van Chur chill tegenover elkaar staan. Er kan geen twijfel meer over bestaan, dat de verschrikkingen van den eindstrijd alles te boven zal gaan, als Engeland niet op het laatste oogenblik er toe overgaat zijn ver- derver binnen de perken te houden." Voorts meldt het D. N. B. uit Berlijn: Ten aan zien van de uit Engeland komende stemmen be treffende de rede van den Führer verklaart men in bevoegde kringen alhier datdeze stemmen niet kunnen worden beschouwd als die van het volk. De haast, waarmede in Londen getracht wordt te antwoorden op het beroep van den Führer, be wijst dat het niet gaat om antwoorden, die door verantwoordelijkheidsgevoel worden ingegeven. Deze stemmen kwamen vooral uit de leidende Engelsche kringen en uit de pers. Zij moeten als „armzalig" gekenmerkt worden. Zeer interessant zijn de berichten, die Reuter nog Vrijdag uit ver schillende hoofdsteden, zoogenaamd uit toonaan gevende en politieke kringen, bijeengebracht heeft. Daarin komt het voornemen om invloed uit te oefenen op het Engelsche volk zoo sterk tot uit drukking, dat men ze terstond kan begrijpen als op bestelling geleverd. EEN ITALIAANSCHE STEM. In een artikel over de rede van den Führer schrijft de diplomatieke redacteur van Stefani o.a.: „Zooals Hitler had voorzien, zijn'zijn verkla ringen van 19 Juli aan de overzijde van het Ka naal slecht ontvangen. In het land, dat men ten onrechte den grond van de vrijheid heeft ge noemd, is de reproductie van den tekst verboden. Dit is een zonneklaar bewijs dat de Engelsche leiders de waarheid vreezen, Tot aan de laatste catastrofe blijven zij het volk misleiden en ver hinderen zij dat het zich rekenschap kan geven van den waren toestand en van de werkelijke bedoelingen der mogendheden van de spil. Chur chill handelt misdadig als hij het Britsche volk op een dwaalspoor brengt door de bewering, dat de tegenstand in Canada zal kunnen worden voortgezet. Slechts de plutocraten zullen van het eiland vluchten en het Engelsche volk zal den oorlof: te Londen met geheel andere oogen zien dan de rijken, die zich over den Oceaan in veilig heid zullen hebben gesteld. Na de verklaringen van Hitler had de leidende klasse slechts één wee kunnen inslaan: zij had moeten toelaten dat het volk van die verklaringen kennis nam en besliste. Churchlli heeft dit vrije volksbesluit verhinderd •en dit beteekent zijn definitieve veroordeeling voor de geschiedenis. Churchill is verantwoorde lijk voor de vernietiging van het Britsche rijk, een vernietiging, die thans een Europeesche nood zaak is geworden." DEMONSTRATIES TE CALCUTTA. Het D.N.B. verneemt uit Moskou: Volgens een Tass-bericht uit Baboel zijn te Calcutta massa demonstraties gehouden, De betoogers eischten de onmiddellijke invrijheidstelling van den vroe- geren president van het Indische Congres, Bose, die op 3 Juli door de Britsche autoriteiten in hechtenis is genomen. Duitsch legerbericht van Zaterdag: Luchtmacht opereert in Zuid-Engeland. BERLIJN 21 Juli (D. N. B.t Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen op 20 Juli en in den nacht van 20 op 21 Juli vliegvelden, haven- en tankinstallaties in Zuid- en Midden- Engeland, alsmede industrieele bedrijven bij New castle aan. Door de neergeworpen bommen ont stonden branden en ontploffingen. Bij aanvallen op convooien werden een vijaixdelijke kruiser en twee torpedojagers getroffen en zwaar bescha digd. Hierbij schoten onze jagers tijdens lucht gevechten boven het Kanaal acht vijandelijke vliegtuigen neer. Een ander vijandelijk vüegtuig werd bij Rotterdam neergeschoten. In den loop van den nacht wierpen Britsche vliegtuigen wederom bommen op Noord- en West- Duitschland en Nederland. De aangerichte mate- rieelc schade is onbelangrijk. Verscheidene bom men vielen in een kleine Noord-Duitsche stad, waardoor zeven burgers gedood werden. Bij deze nachtelijke aanvallen gelukte het negen vijan delijke vliegtuigen neer te schieten, waarvan ze ven door de luchtdoelartillerie, en twee door nacht jagers. Bij een aanval op Wilhelmshaven werden vijan delijke vliegers door den sterken afweer tot vroeg tijdig omokeeren gedwongen. Vier van deze vlieg tuigen werden door de luchtdoelartillerie der oorlogsmarine neergehaald. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 22 vliegtuigen. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist Italiaansch legerbericht van Zaterdag: Zeegevecht bij Kreta. Italiaansche lichte kruiser gezonken. Schade aan Britsche strijdkrachten. ERGENS IN ITALIë, 20 Juli (Stefani)Leger bericht nr. 41 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: „Bij het eiland Kandia (Kreta) is gisteren bij het aanbreken van den dag een gevecht van drie uur geleverd tusschen onze lichte kruisers „Gio vanni dalle Bande Nere" en „Bartolomeo Colleo- ni", groot 5000 ton en een Engelsche formatie, bestaande uit twee kruisers van 7000 ton van het type „Sydney", benevens vier torpedobootjagers. Óndanks het duidelijke overwicht van de vijan delijke strijdkrachten bonden onze kruisers den strijd aan. waarbij zij den vijand ernstige verlie zen toebrachten. De kruiser „Bartolomeo Colleo- ni" werd op vitaal punt getroffen en tot bewe gingsloosheid gedoemd. Hij ging dapper strij dende ten onder. Men gelooft dat een deel der bemanning gered is. Onze bombardementsformaties hebben de vij andelijke vlootstrijdkrachten aangevallen en her haaldelijk met bommen bestookt, waarbij de krui sers meermalen getroffen werden. Een vijan delijk schip vloog in brand en zonk. Al onze vlieg tuigen keerden naar hun basis terug." Italiaansch legerbericht van Zondag: Nachtelijk bombardement op Malta. ERGENS IN ITALIë 21 Juli (Stefani). Het 42ste legerbericht van het Italiaansche algemeen hoofdkwartier luidt als volgt: „Onze vliegtuigen hebben bij een nachtelijk bombardement van geringe hoogte een torpedo- fabriek op Malta doeltreffend met bommen be stookt, waardoor geweldige branden ontstonden. Al onze vliegtuigen keerden behouden op hun basis terug. In Noord-Afrika werd een Britsch vliegtuig neergehaald en de bemanning, bestaande uit drie personen, gevangen genomen. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen doel treffende bombardementen uitgevoerd op de vliegtuigbasis van Buna (Kenya), op de vloot- basis van Berbera en op de vijandelijke stellingen in het gebied van Kurmuk, in de Engelsch- Egyptische Soedan. Een van onze vliegtuigen keerde niet terug". HOE DE AANVAL OP MALTA GESCHIEDDE. Omtrent het bombardement op de torpedofa- briek van Calafran op het eiland Malta meldt de speciale luchtvaartcorrespondent van Stefani nog de volgende bijzonderheden: „De actie, die met verscheidene verkenningsvluchten was voor bereid, werd in den nacht bij volle maan uitge voerd. De Italiaansche bommenwerpers versche nen bij verrassing boven hun doel. Ondanks het hevige vuren van het luchtafweergeschut, dat terstond in werking kwam, werden de fabriek en de torpedo-opslagplaats door voltreffers ge raakt, zooals de gemaakte foto's bewijzen. Op den terugtocht konden de bommenwerpers nog op verren afstand de vlammen zien van den brand., die in de fabriek was uitgebroken. Eenige uren later, in den vroegen ochtend, werd een bommenwerper bij een nieuwen Ita- liaanschen luchtaanval op Malta door een pro jectiel van het luchtdoelgeschut getroffen. Hoewel twee van de drie motoren buiten werking werden gesteld, wist de bestuurder de machine nog tot bij de Siciliaansche kust te brengen, waar hij op het water daalde. Spoedig was een Italiaansche watervliegtuig ter plaatse, dat de bemanning aan boord nam. Toen de bemanning van den bommenwerper op het water ronddreef werd zij door een Engelsch vliegtuig be schoten. De Engelsche machine werd aangeval len door twee Italiaansche jagers en stortte brandend neer". Een speciale luchtvaartcorrespondent van Ste fani meldt dat Italiaansche jachtvliegtuigen, welke nabij Sicilië een Britsch vliegtuig hebben neergehaald, ook nog een Britsch watervliegtuig, dat het neergehaalde toestel te hulp kwam. buiten gevecht hebben gesteld. De drie leden der be manning van dit toestel trachtten zich met val schermen te redden, doch twee hunner verdron ken en de derde werd gevangen genomen. Verplichte militaire opleiding in de Ver. Statén. Aangekondigd door minister Knox. Het D.N.B. bericht uit New-York: De minister van Marine, Knox, heeft te Man chester in New-Hampshire verklaard dat bij de eerstvolgende zitting van het congres een wets ontwerp zal worden ingediend, dat voorziet in een soort verplichte militaire opleiding, omdat het volk een dergelijke opleiding verlangt. Alles wijst er op, aldus zeide Knox, dat het Congres het ontwerp zal goedkeuren. De parlementen der drie Oostzeestaten Litauen, Letland en Estland zijn Zondag voor het nemen van belangrijke beslissin gen bijeengekomen. Litauen en Letland heb ben zich reeds tot Sovjetrepublieken uitge roepen en aansluiting bij de Sovjet-Unie ver zocht. Eenzelfde besluit is van het parle ment van Estland te wachten, dat met alge- meene stemmen de kwestie der toetreding op de agenda plaatste en daarna verdaagd werd. In politieke kringen te Moskou neemt men aan dat de Opperste Sovjet-Unie. die formeel over het opnemen de drie Oostzeestaten als bondsrepublieken in het verband der Sovjet- Unie te beslissen heeft, een dezer dagen te Moskou bijeen zal worden geroepen. Uit Kaunas meldt het D.N.B.: Te Kaunas werd de vergadering van het nieuwe Litausche parlement om 12 uur in het staats theater geopend. Aanwezig hierbij waren de le den der regeering, hooge vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie met den plaatsvervangenden volkscommissaris van buitenlandsche zaken, De- kanosow, aan het hoofd, het diplomatieke corps en talrijke genoodigden. In een rede, welke een uur duurde heeft minister-president Paleckis, die tevens de functies van staatspresident uit oefent, een terugblik gegeven op de afgeloopen 20 jaar, waarin Litauen onafhankelijk is geweest. In aansluiting hierop ontwierp hij een beeld van de activiteit der nieuwe regeering. Met het vroegere regime rekende hij af in scherpe be woordingen en hij wees op de noodzakelijkheid een nieuwe grondwet aan te nemen en wei de democratische grondwet van de Sovjet-Unie. De plaatsvervangende minister-puresident, de mi nister van buitenlandsche zaken, Kreve-Micke- vicius, verklaarde dat de regeering aftrad. De Sejm sprak daarop echter in de regeering haar vertrouwen uit en verzocht haar in functie te blijven, totdat op grond van de nieuwe wetgeving een nieuwe regeering zal zijn gevormd. Nadat de formaliteiten waren vervuld werd de agenda op gesteld. Hierop werden de volgende punten ge plaatst: 1. Het aannemen van een nieuwe grondwet. 2. Het toetreden tot de Sovjet-Unie. 3. De regeling van het agrarische vraagstuk. 4. De onteigening van groote banken en fabrie ken. Nadat deze agenda was aangenomen werd de vergadering verdaagd voor een rustpoos. Vervolgens legde de minister van binnenland- sche zaken, Gidvila, een uitvoerige verklaring af. Hierbij werd Litauen met algemeene stemmen uitgeroepen tot socialistische radenrepubliek en werd de Sovjetgrondwet onmiddellijk ingevoerd. In het verdere verloop van de vergadering is ook het tweede punt der agenda, de aansluiting van Litauen bij de Sovjet Unie, afgehandeld. De minister van justitie, Pakarklis, zette in een uit voerige verklaring de voordeelen voor Litauen uiteen van zulk een aansluiting. In het slot van zijn rede stelde hij vast dat nu ook de Sovjet grondwet door de Sejm voor Littauen is aange nomen de ontworpen aansluiting van Littauen bij de Sovjetunie wettelijk moet worden vastge legd. Daarom stelde de minister aan de Sejm voor aan den Oppersten raad van Volkscommis sarissen der Sovjet-Unie te verzoeken Litauen als zelfstandige socialistische Sovjetrepubliek op te nemen in de Sovjet Unie. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarop werd de vergadering tot Maandag verdaagd. Uit Riga meldt het D.N.B,: In tegenwoordigheid van het diplomatieke corps en van eenige buiten gewone afgevaardigden der Sovjetregeering heeft het nieuw gekozen parlement van Letland be sloten Letland tot een Sovjetrepbliek te hervor- Fransche kunstschatten in ongeschonden staat. Het D.N.B. meldt uit Genève: Volgens een bericht van de „Jour" uit Vichy bevinden zich de Fransche kunstschatten dank zij de Duitsche zorg in onbeschadigden toestand. Het blad merkt op dat de directeur van de Fransche nationale musea. Janjard, aan den vooravond van de Duitsche bezetting in het kasteel Chambord aan de Loire uiting had gege ven aan zijn groote bezorgdheid over de schat ten. Hij had echter bezoek gekregen van een Duitschen officier, die hem de verzekering gaf dat hij volkomen genist kon zijn over alle kunst voorwerpen. die zich in het door de Duitschers bezette gebied bevonden. Die belofte is ook ge houden. aldus het blad. In de bewaarplaatsen van kunstschatten, die onder Duitsche controle staan, werken Fransche conservatoren en wachters. Geen enkel der histo rische kasteelen, zooals Versailles. Compiègne, Fontainebleau en de kasteelen aan de Loire, is door de Duitsche troepen in beslag genomen of bezet. Tegenover een vertegenwoordiger van de „Jour- Echo de Paris" heeft de burgemeester van Reims verklaard, dat. anders dan van zekere zijde be weerd is, de kathedraal gedurende den oorlog geen schade heeft geleden. i men en aan te sluiten bij de Sovjet Unie. Een verzoek daartoe is te Moskou ingediend, 's Avonds werden te Riga groote demonstraties en optoch ten gehouden, waarbij voor de Sovjet Unie werd gedemonstreerd. Ook in de Kamer van Estland zoo meldt het D.N.B. uit Reval die Zondagmiddag bijeen is gekomen, is het toetreden van Estland tot de Sovjet Unie, op voorstel van de afgevaardigde Jalak, met algemeene stemmen op de agenda geplaatst. De vergadering werd. behalve door de regeering, ook bijgewoond door talrijke diploma tieke vertegenwoordigers, waaronder de gezan ten van de Sovjet Unie. Duitschland, Italië. Frank rijk en Engeland. Na een uitvoerige gedachten- wisseling. waarbij ook de minister van buitenland sche zaken het woord voerde, werd met algemeene stemmen het voorstel aangenomen om een com missie van 9 personen te benoemen, welke het vraagstuk van de staatsinrichting van Estland zal behandelen. Vervolgens werd de vergadering ver daagd. De reis van graaf Ciano len einde. Zaterdag ontving Hitier den Italiaanschen minister. Het D.N.B, deelt mede: De Italiaansche minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. is Zaterdagavond met zijn medewerkers naar Italië teruggekeerd. De Duitsche rijksminister van bui tenlandsche zaken, Von Ribbentrop. vergezelde den Italiaanschen gast naar het Anhalter station en inspecteerde met hem de eerecompagnie, die voor het station aangetreden stond. Belangrijke personen van staat, partij en weermacht, de Ita liaansche ambassadeur, Alfieri, de leden van de ambassade, vertegenwoordigers van de fascio en de Italiaansche kolonie te Berlijn waren aan wezig. Ciano nam hartelijk afscheid van den rijks minister. waarna de speciale trein te middernacht vertrok. In den loop van Zaterdag was Ciano resp. ont vangen door Hess. Goeriijg en Hitier. Ciano had Zaterdagavond nog deel genomen aan een feestmaal, dat te zijner cere door de Italiaansche ambassade gegeven is. Onder de gas ten bevonden zich behalve graaf Ciano en alle leden van zijn staf. de rijksminister van buiten landsche zaken Von Ribbentrop. de chef van de Duitsche politie, Himmler. de rijksminister van financiën, graaf Schwerin von Krosigk, de rijks minister van voedselvoorziening. Darré, de staats secretaris van buitenlandsche zaken, Von Weisz- acker, de- onderstaatssecretarissen Wörmat\n en Gauss, de Duitsche ambassadeur te Rome. Von Mackensen, de stadscommandant van Berlijn, generaal Seifert, de chef van het protocol, von Dörnberg. de leider van de persafdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken, Geheimrat Schmidt, gezant Luther, Geheimrat Rintelen en burgemeester Steeg. RADIOPROGRAMMA DINSDAG 23 JULI 1940. JAARSVELD. 414.4 M. X.C.R.V.-ullzending. 3-Berichten AN.P. 8.10 Schriftlezing, medi tatie. 8 25 Gewijde muziek, (gr.pl.) 8.45 Gramo- foonmuziek. 9.30 Quintolia en gramofoonmuziek. (10.3011.15 Gramofoonmuziek). 12,Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A.N.P. I.Amsterdamsch Salonorkest en gramofoon muziek. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.Vrouwen halfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Christelijke liederen (gr.pl.) 4.Bijbellezing. 4.45 Gramofoon muziek. 5.15 Berichten A.N.P. 5.30 N.C.R.V.— orkest. 6.30 V.P.R.O.: Jeugd.uitzending. 6.45 Re portage. 8.— Berichten A.N.P. 8.15 Gramofoon muziek. 8.30 „Een gezonde geest in een gezond lichaam", lezing. 8.50 Orgelconcert en zang. 9.30 N.C.R.V.-orkest. 10.Gramofoonmuziek, schrift lezing. 10.1510.30 Berichten A.N.P. en sluiting. KOOTWIJK 1875 M. K.R.O.-uitzending. 7.— Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch) 7.30 Wij beginnen den dag. 8. Berichten A.N.P. 8.15 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Berihcten Vlaamsch). 11.15—11.30 Berichten (Engelsch). II.3011.45 Berichten Vlaamsch). 12.John Kristel en zijn Troubadours (12.30—12.45 Berich ten (Duitsch). 12.45—1.00 Berichten A.N.P.). 1.45 Gramofoonmuziek. 2.— Berichten (Duitsch). 2.15 Roooco-octet. 2.40 Gramofoonmuziek. 2,45 Mu- siquette en soliste. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 5.Berichten (Duitsch) 5.15 Berichten A.N.P. 5.30 KRO-Melodlsten en solist 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 R.V.U.: Psycho logische lezing. 7.— Vragen van den dag ((A.NP.) 7.20 „Bakfietsperikelen", vraaggesprek. 7.35 K.R.O.- orkest. 8.— Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten A.N.P. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Berichten (Vlaamsch). 9.Gramofoonmuziek. (9.15—9.30 Be richten Engelsch) 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Be richten (Vlaamsch). 10.— Berichten (Duitsch). 10.1510.25 Berichten A.N.P. 10.3010.45, 11.15 11.30 en 0.15—0.30 Berichten (Engelsch). 1.00— 1.15 Berichten (Vlaamsch). 1.15—1.30 Berichten (Engelsch)..

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7