Haarlem's Dagblad R' P* Iet beroep op Engeland De huisvrouw. Nieuwe netnummers in het telefoondistrict Haarlem. Halifax antwoordt Hitier. Politie vervult haar taak in vollen omvang. Hitte in Amerika Bloembollen naar Duitschland Kamermuziek in het Frans Hals-museum te Haarlem ActikeCew- }8e JAARGANG No. 17513 ijtgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- jtgoven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote (outstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- lenst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. ilefoon: Directie 13082. Hoofdrad 15054, Redactie Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, jj25, Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 23 Juli 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Ir. zijn jongste Rijksdagrede heeft Hitier een be- tp op het gezond verstand van Engeland gedaan n nu een einde aan den oorlog te maken. De jhrer heeft daarbij verklaard dat hij, als over vaar sprekend, geenszins den eindstrijd vreest, ien blijken dat hij volkomen overtuigd is van de mtsche overwinning in dien strijd en er aan her- nerd dat de twee groote doeleinden van zijn buï- nlandsohe politiek altijd vriendschap met Italië i Engeland waren geweest. Het eerste was be- jkt, het tweede niet. Naar zijn geloof zou die [iendschap Engeland en Duitschland beiden ten gen zijn geweest. Zou Duitschland nu den oorlog gen Engeland verder moeten doorzetten, dan zou onzegbaar leed over millioenen menschen bren- en een groot wereldrijk worden uiteengesla- n dat Hitier nooit bedoeld heeft te vernietigen. ziet geen reden tot voortzetting van den oorlog l betreurt de offers, die hij ook aan zijn eigen Ik zou willen besparen. Van beteekenis was ook de verklaring dat iedere igelsche hoop op het ontstaan van een spanning sschen Duitschland en Rusland als naief geken- lietst moet worden omdat de Verhouding tusschen re twee landen voorgoed is vastgelegd. De wereld heeft den adem ingehouden bij het ver men van dit laatste beroep op Engeland en sinds- vol spanning op de uitwerking van het aanbod wacht. Gisteren waren er berichten van het iliaansche persbureau Stefani en van Zweedsche rrespondenten in Londen, die in elk geval duid- verdeeldheid van inzichten in Engeland. Er is sprake van een telegram van den hertog van jndsor (den ex-koning Edward VIII) aan zijn ceder, den tegenwoordigen koning, van een stre- tn van Lloyd George die in twee dagen reeds veer- parlementsleden tot zijn zienswijze zou hebben ïergehaald en die onmiddellijk na Hitler's rede een idiëntie bij den koning zou hebben gevraagd. er werd ook melding gemaakt van drieërlei op- Uting in Engeland. Sommige zouden geen ant- oord willen geven, anderen naar de voorwaarden r spilmogendheden willen informeerenen ze strooming werd, wat den politieken strijd ach- de parlementaire schermen betreft, als de sterk- t gekenmerkten tenslotte zou de derde stroo- ing, uitgaande van het volk, een einde aan den riog wenschen, naar Stefani berichtte. Tegelij- werd bekend, dat de Times de meening had (gesproken dat de minister van Buitenlandsche iken, Lord Halifax, die 's avonds voor de radio tot st Engelsche en Amerikaansche volk zou spreken, et anders dan een afwijzend standpunt zou kun- n innemen. Vandaag blijkt inderdaad dat Lord Halifax dit eeft gedaan en zich zelfs in zoo afwijzende termen tgedrukt dat hij de woorden heeft gebezigd: Ingeland zal den strijd voortzetten ook wanneer et ons alles zou kosten". Is dit het laatste woord van Engelsche zijde? In ite niet want het Lagerhuis moet heden bijeen- »men en de premier Winston Churchill zal daar- ij het woord voeren. Wellicht zouden in die La- Srhuiszitting andere opvattingen tot uiting kun- tn komen dan die van den strijd tot het uiterste, tor Lord Halifax geuit. Er is dus nog geen einde m de spanning omtrent het Engelsche antwoord, a het is voor ieder duidelijk dat Duitschland met m geweldige macht gereed staat om den aanval Engeland te beginnen, dat ook zijn luchtvloot B enorme aanvalskracht vertegenwoordigt en dat tt over een schier onbeperkt aantal bases be- hikt aan de duizenden kilometers lange kustlijn in Narvik tot de Spaansche grens, die het geheel theerscht tengevolge van zijn beslissende over- wningen op het vasteland. De strooming in poli- itke Engelsche kringen, die bij de spilmogendhe- m wenscht te informeeren naar de vredesvoor- sarden, moet, zou men aannemen, zich op dit igenblik zeker doen gelden. Het plan, in Engeland indertijd al tc berde ge acht, om de regeering desnoods naai' Canada over brengen is van Duitsche zijde beantwoord met opmerking, dat zij het Engelsche volk niet zou onen meenemen naar Canada. Men kan zich ook d zeer moeilijk een Britsch wereldrijk voorstel- na een verlies van het moederland uit Canada stuur d. In de huidige situatie is de Duitsche oorlogs- acht natuurlijk nog toegenomen door de reus- ibtige voorraden krijgsmateriaal die zij op het steland heeft veroverd. Er is ook de zeer Bote Italiaansche luchtvloot. 'Dit alles overwegend kan men de mogelijkheid in wijziging in het Engelsche standpunt, de kans it van die zijde nog een stap wordt ondernomen 1 zich althans van vredesvoorwaarden der spil- ogendheden op de hoogte te stellen via een der mtralen? moeilijk als geheel uitgeschakeld be iouwen totdat dit met volkomen zekerheid ge leken zou zijn. HAILE SELASSIE TE KHARTOEM. Het D.N.B. deelt mede: De „Daily Telegraph" en de „Daily Mail" telden uit Kaïro. dat Haile Selassie te Khar- "em is aangekomen om „actief tegen Italië op treden". Meer officiëele beursnoteeriiigen. De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het ipartement van Financiën, maakt bekend, dat hij eeft aangewezen ter opneming in de dagelijksche Peering in de prijscouranten der beurzen, met •gang van 23 Juli 1940, de volgende fondsen, 3'/z Nedei'land 1911; Wi% Nederland Grootboek-obligatiën; 'e Nederland 1896—1905; 3 Nederland Certificaten v. Inschrijving: 3 Nederland Grootboek-obligatiën; 3 Nederland 1937; 3—31/2 /Nederland 1938; 2'/a% Nederland Ned. Werk. Schuld; 2'/a% Nederland Grootboek-obligatiën. Zing een loflied, mannenbroeders, Op de onvolprezen vrouw. Echtgenooten dan wel moeders. Zorgzaam, toegewijd en trouw. Bied vooral in deze dagen Haar den dank en hulde aan, Die zij zeker nimmer vragen, Maar ook zeker niet versmaan. Denk maar even aan het eten, Dat gij klaarvindt op uw disch, Wat 'n passen en 'n meten Daarvoor nu niet noodig is. Denk dan verder aan de kleeren, Nu vermaakt en dan versteld. Aan haar kunst om lang te teren Op haar portie huishoudgeld. Zij werkt wel met kleine dingen, Maar voorwaar, in uw gezin, Is haar arbeid geen geringe, Een onnutte evenmin. Ach. ge zult dit niet weerleggen, Want gij weet het al te goed. Maar men moet het ook eens zeggen, Dat geeft haar geluk en moed. P. GASUS. Dinsdagmorgen 30 Juli worden ze in gebruik genomen. Het hoofd van het telefoondistrict Haarlem maakt bekend, dat met ingang van Dinsdagmor gen 30 Juli te 7.30 uur verschillende netnummers zijn gewijzigd. Met ingang van dien datum zal men voor het bereiken van die telefoonnetten een K en vier cijfers moeten kiezen. De nieuwe netnummers zijn de volgende: Aalsmeer K 2977, Abbenes K 2534, Abcoude K 2946, Amstelveen K 2970, Amsterdam K 2900, Assendelft K 2987, Baarn K 2954, Bennebroek K 2502, Beverwijk K 2510, Broek in Waterland K 2903, Bussurn K 2959. Castricum K 2518, Groote IJpolder K 2906, Haarlem K 2500, Heemskerk K 2512, Hillegom K 2520, Hilversum K 2950, Hol- landsche Rading K 2957. Hoofddorp Haarlemmer meer K 2540. Huizen K 2952, Ilpendam K 2902, Lage Vuursche K 2956, Landsmeer K 2908, Laren Nh K 2953. Lisse K 2530. Loosdrecht K 2958, Lijn den K 2541. Muiden K 2942, Nederhorst den Berg K 2945. Nes a d Amstel K 2974. Nieuw Vennep K 2546, Noordwijkerhout K 2533. Oost Knollendam K 2989. Oostzaan K 2934, Ouderkerk a d Amstel K 2973, Rijk K 2543. Santpoort K 2560, Sassenheim K 2532. Sloten Nh K 2978, Soest Ut K 2955, Spaarndam K 2564, Uitgeest K 2513, Uithoorn K 2975. Vijfhuizen Haarlemmermeer K 2548, Weesp K 2940, Westgraftdijk K 2981. Wormer K 2982, Wijk aan Zee K 2517. IJmuiden K 2550, Zaandam K 2980, Zandvoort K 2507. De oude kerk te Rlienen wordt gerestaureerd. De werkzaamheden daartoe zijn hervat. De beroemde toren is geheel door steigers aan het oog onttrokken. De strijd wordt voortgezet. Beroep van den Führer als een dreigement bestempeld. Het D.N.B. meldt: In zijn radiorede heeft Lord Halifax Maandagavond het beroep van den Führer op het gezond verstand als een dreigement bestempeld. Engeland ziet, zoo vervolgde hij, zooals ook Roosevelt en Smuts reeds gezegd hadden. Europa als „een vrije vereeniging van onafhankelijke staten". In elk deel van Groot-Brittannië heerscht een onwrikbare geest van vastberadenheid. Enge land zal den strijd voortzetten „ook wanneer het ons alles zou kunnen kosten." Engeland heeft den oorlog nooit gewild. Het wenscht ook niet dat de oorlog langer dan nood zakelijk voortgezet wordt. Engeland wenscht zijn eigen leven te kunnen leven. „Wij willen een gods dienst en een vereering van God zooals het ons belieft. Alle volken van het Britsche gemeenebest zullen nooit de nieuwe wereld van Hitier aan vaarden." Na zalvende woorden over „de oneindig groote menschelijke tragedie", die een Duitsche over winning zou beteekenen. beweerde Halifax dat de volken bidden dat de Duitsche aanvallen op de verdedigingswerken van Engeland stranden. „Zij zien reikhalzend uit naar den dag. dat wij een uitval uit onze vesting doen en Hitier slag voor slag teruggeven. Wij zullen hen zeker niet teleurstellen. En dan zal de dag der eindafreke ning komen." Vervolgens sprak Halifax over de Vereenigde Staten, waarvan hij beweerde dat zij voor de En- selsche overwinning even hartstochtelijk bidden. Hij twijfelde er niet aan dat „de rede van den koning, toen hij met Kerstmis zeide dat wij onze hand in de hand Gods willen leggen, tot in hun ziel is doorgedrongen als in de onze." Tenslotte noemde Halifax den Engelschen oorlog een .kruistocht voor het Christendom". AFWIJZEND ANTWOORD VAN CANADA. Het D.N.B. meldt: Minister-president Mackenzie King heeft, naar uit Ottawa gemeld wordt, Maan dag voor het Canadeesche parlement verklaard dat Canada het vredesaanbod van den Führer met dezelfde vastbeslotenheid van de hand wijst, als Lord Halifax dit in naam van Engeland heeft gedaan. Van bevoegde zijde wordt het navolgende onder de aandacht gebracht. Bü een deel van het publiek en vermoedelijk tengevolge daarvan ook bij eenigc politie functionarissen heeft zij het ook tot heden in geringe mate de meening post gevat, dat de Nederlandsche politie grootendeels zou zijn uitgeschakeld. Niets in minder juist. Nog steeds vervult de Nederlandsche rijks- en gemeentepolitie in vollen omvang haar taak. De haar oorspronkelijk opgedragen wettelijke bevoegdheden zijn door de Duitsche bezetting eerder toe- dan afgenomen. Het gedeelte van de bevolking, hetwelk ge loof schenkt aan die onjuiste opvatting en hieruit meent te kunnen concludeercn, dat aan verstoring van de openbare orde, rust en veiligheid thans minder gevaar verbonden is, wordt er met nadruk op gewezen, dat de Neder landsche politie de haar opgedragen taak tot handhaving der rust, orde en veiligheid met alle haar ten dienste staande middelen en met den steun van de hier aanwezige Duit sche autoriteiten met alle kracht en op dc meest grondige wijze zal uitoefenen. (A.N.P.) NEW YORK 23 Juli (D. N.. B.) Sedert <:es dagen heerscht overal in de Vereenigde Staten een ongewoon groote hitte. De tempe ratuur schommelt tusschen de 90 en 100 gra den Fahrenheit. Tot dusverre zijn 22 men schen, bevangen door de warmte, om het leven gekomen en 113 bij het baden ver dronken. In eenige staten in het westen loop' de maisoogst door de aanhoudende droogte gevaar. Op het bericht zijn de prijzèn op de maisbeurs in Chicago sterk gestegen. Ons land zal voor 8 millioen R.M. exporteeren Ook export naar Zweden Naar wij vernemen is met de bevoegde instan ties overeenstemming bereikt over het exporteeren van bloembollen naar Duitschland ter waarde van 8 millioen Rijksmark. Namens het bloembollen vak zijn de onderhandelingen gevoerd door den Bond van Bloembollenhandelaren. Teneinde echter zooveel mogelijk bollen voor het totaal bedrag te kunnen uitvoeren zal het prijsniveau iets worden verlaagd. Is dit reeds een zeer verheugend bericht voor de bollenstreek het stemt eveneens tot voldoening dat de kustvaart van Nederland met Zweden en de andere Scandinavische landen weer is hervat. In dien deze toestand kan worden bestendigd dan zal over V- maand ook een belangrijk aantal bollen naar de Scandinavische landen kunnen worden verscheept. Vooral met Zweden en Finland worden nog steeds belangrijke zaken gedaan. Al is er dus nog geen reden voor lichtvaardig optimisme, hoop vol zijn deze berichten zeer zeker. Gedurende vijf weken Op initiatief van de Alg. Ned. Kunstenaarsorga nisatie („De Nok"), afdeeling Toonkunst, in overleg met Prof. Van Poelje, waarnemend hoofd van het departement van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, hebben in het Rijksmuseum te Amster dam en in het Mauritshuis te 's Gravenhage kamer muziekconcerten plaats gehad door musici, die door den nood der tijden getroffen worden. Deze con certen worden geregeld door de Kon. Ned. Toon- kunstenaarsvereeniging. Het waren kleine ensem bles van ten hoogste vier personen, die op deze wijze in de gelegenheid gesteld worden, eenig geld te verdienen, wat beschouwd kan worden als een soort werkverruimingssteun. Er werd een artistiek programma uitgevoerd, dat na een week door een ander programma vervangen werd. Deze concerten mochten zich in een druk bezoek verheugen, waar mee het doel van de Kon. Ned. Toonkunstenaars- vereeniging bereikt werd. De secretaresse der afdeeling Haarlem van deze vereeniging deelde ons mede, dat. ook in Haarlem geprobeerd zal worden, belangstelling voor deze concerten te wekken. Evenals dat van Amsterdam en Den Haag heeft ook het gemeentebestuur van Haarlem zich bereid verklaard, deze sympathieke gedachte te steunen, door het Frans Halsmuseum hiervoor gratis af te staan. Het voornemen is. de concerten hier gedurende een maand te laten plaats hebben: dat hangt van de belangstelling af. Elke week zal (en telkens door een ander ensemble) op vier middagen (Maandag, Donderdag, Zaterdag en Zondag) van half drie tot vier uur en op drie avonden (Dins dag, Woensdag en Vrijdag) van half acht tot negen uur worden gespeeld. Ook te Haarlem zal voor een hoogstaand programma worden gezorgd, met zoo mogelijk een Nederlandsch werk; dit geldt voor een geheele week. Voor de volgende week zal weer een nieuw programma worden samengesteld. Men hoopt hier Maandag 29 Juli te beginnen. Op het programma staan werken van Pijper, Badings, Debussy, Reinecke en Leclair. Dit concert zal ge geven worden door een damestrio, bestaande uit An nie Ehrbecker (viool), Hendrika Hessels (cello) en Miep van Luin-Riemersma (piano). De heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum, die eveneens zijn steun heeft toege zegd, deelt mede dat zij, die het concert komen bij wonen, in de pauze de tentoonstelling der werken van Haarlemsche schilders kunnen bezichtigen. Hiervoor behoeft niet extra betaald te worden. De concerten hebben plaats in de nieuwe groote expo sitiezaal. Voor hen, die de betrokken musici in dezen moei lijken tijd willen steunen, bestaat hiervoor dus een goede gelegenheid, want de toegangsprijs is slechts zeer gering. Zij kunnen in ruil daarvoor van veel schoons genieten De burgemeester van Haarlem is voornemens, het eerste concert bij te wonen. De rede van Halifax. Slechte pers te Rome. ROME. 23 Juli (D.N.B.) De radiorede, welke Halifax gisteren heeft gehouden, heeft in politieke kringen te Rome een allertreurig- sten indruk gemaakt. Uit deze rede blijkt, zoo zegt men, een bijna angstwekkende onbe kwaamheid om het begin van den heropbouw van Europa te begrijpen en een volslagen ge brek aan eerlijken wil om daarmee samen te werken. Uit zijn woorden spreekt een ge slacht, dat elk contact met het heden heeft ver loren. Overigens wordt deze rede beschouwd als een laatste, vertwijfelde roep om hulp aan de Vereenigde Staten. De Romeinsche ochtendbladen onthouden aan de rede van Halifax niet hun hoon en hun spot. De „Messaggero" noemt Halifax „een sidderenden held". De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, aldus het blad. heeft gis teren in zijn rede de stelling verkondigd van den verplichten zelfmoord. De .Popoio di Ro ma" spreekt van een „middelmatig document van juristerij". De Engelsche bladen. LONDEN. 23 Juli (D.N.B.) De Britsche bladen juichen de radiorede van Halifax toe. De „Times" verklaart: Groot Brlttannië is vastbesloten de beginselen te doen overwinnen, die het Imperium dierbaarder zijn dan het leven. Deze beginselen zijn de vrijheid van het woordde vrijheid van gedachte, de vrij heid van godsdienst, de vrijheid van de pers, de vrije ontplooiing der individuen en der naties. Het Imperium en zijn bondgenooten zullen tot den laatsten man tegen de „ontkenning van een beschaafd bestaan'-1 strijden. 1 Het woord is aan Baer-Oberdorf: Daar z\j geen doel hebben stellen ve len zich met een richting tevreden: in het leven en vooral in de kunst. Duitsch legerbericht. Luchtmacht zet haar aanvallen op vliegvelden, fabrieken en havens in Zuid-Engeland voort. BERLIJN. 22 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben opnieuw vliegvelden, haven-, tank- en fabrieksinstallaties in Engeland aangevallen. Explosies en zware branden zijn waargenomen. Bij aanvallen op een convooi in het Kanaal ge lukte het een tankboot en vier koopvaardijschepen met een totalen inhoud van ongeveer 40.000 br. reg. ton door inslaande bommen tot zinken te brengen. Vijandelijke vliegtuigen, die in den nacht van 21 op 22 Juli Noord- en West-Duitschland bin nenvlogen. richtten daar evenals in de bezette gebieden met neergeworpen bommen slechts materleele schade aan. Een vliegtuig is door luchtafweergeschut der marine, een tweede door nachtjagers neergehaald. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren acht vliegtuigen. o.a. een Sunderland vliegboot, die bij Drontheim werd neergeschoten. Vier eigen toestellen keerden niet terug. o.a. één z.g. „zeenoodvliegtuig", dat boven de Noordzee door de Engelschen werd neergeschoten." Stroomingen in Zuid-Afrika voor vrede. Vrouwen-vredespetitie met ruim 60.000 handteekeningen. Het D. N. B. meldt: De vrouwen van de Boerenbevolking in Zuid- Afrika hebben den minister-president der Zuid-Afri- kaansche Unie, Smuts, een vredespetitie overhan digd, welke meer den 60.000 handteekeningen draagt en waarin zij eischen dat Zuid-Afrika terstond een einde maakt aan den oorlog met Duitschland. Daar Smuts de petitie van de hand heeft gewezen zal het document thans aan het parlement worden voorge legd. Ook de nationalistische studenten in Zuid-Afrika komen openlijk tegen de politiek van Smuts in op stand. De voorzitter van den nationalen studenten- bond heeft tot Smuts een brief gericht, waarin hij verklaarde dat de studenten weigeren zich te houden aan het insigneverbod en de geweren in te leveren. Voorts eischte hij het staken van dc eenzijdige ra- diopropaganda en het onmiddellijk sluiten van vrede tusschen Zuid-Afrika en Duitschland. Een aantal leidende Zuid-Afrikaansche nationalis ten heeft op 20 Juli te Bloemfontein en te Strydom massavergaderingen belegd, waar betoogd is voor de republikeinschc wenschen van Zuid-Afrika. Te Stry dom heeft de leider der bijeenkomst, Springs, ver klaard, dat zij, die geen steun verleenen aan het re publikeinschc streven, de banden met Engeland in stand houden. Onder bijval van de menigte riep hij uit: „De Zuid-Afrikaners kunnen de Engelschen niet langer in Zuid-Afrika dulden, als zij zich opmaken om als geslagen honden uit Engeland te vluchten." Dit was kennelijk een toespeling op de verklaring van Churchill, dat Engeland in geval van nood. na een Duitschen inval, den oorlog verder zou voeren van Canada uit. „Indien Engeland zichzelf niet kan redden", aldus spreker, „mag het in Gods naam ten ondergaan. De wereld moet dan weten dat Smuta niet spreekt uit naam van de Afrikaners." Weer vliegtuigen boven Gibraltar. Bommen werden ditmaal niet geworpen. MADRID, 23 Juli (D.N.B.) Maandag om 11 uur 10 en om 14 uur hebben volgens berich ten uit La Linea wederom vreemde vliegtuigen boven Gibraltar gevlogen. Het luchtafweerge schut opende een hevig vuur. Bommen werden niet neergeworpen In verband met de voortgaande evacuatie van Gibraltar zijn reeds talrijke winkels ge sloten. De benzinepomp, die tot dusverre werkte aan den weg La LineaGibraltar, op Engelsch gebied bij La Laguna, is afgebroken, aangezien daar versterkingswerken worden aangelegd. In Tanger is gisteren het stoomschip „Gebel Dersa" aangekomen met nog 300 geëvacueer- den uit Gibraltar. Aan talrijke vluchtelingen werd ontscheping geweigerd, aangezien hun passen niet in orde waren. Zij moesten der halve naar Gibraltar terugkeeren. Aan de Spaansch-Marokkaansche kust komen even eens talrijke booten en barkassen aan jnet vluchtelingen uit Gibraltar, die geen vergun ning hebben om het land binnen te reizen en die zich derhalve naar Tanger begeven, waar zij door de autoriteiten onder bewaking worden gesteld. HEDEN: 8 PAGINA'S. R. P.: Het beroep op Engeland. pag. 1 Van een specialen verslaggever: De wijze om ons goed te voeden, pag. 3 Flitsen: Snel herstel. pag. 3 Heemsteedsche Distributieherinne ringen. pag. 6 K. de Jong: Kerkconcert der H.O.V. pag. 7 J. H. de Bois: Russische Ikonen ten toongesteld in Amsterdam. pag. 7 Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1