taahU BmMm De verduistering De Huisvrouw van 1940 AGENDA. -BOUVY KEUKENZOUT, DOOR. HET TRI-PROCÉDÉ Hct.p.kifapoA N.V. De Kennemer Bankvereeniging SAFE-LOKETTEN BESCHIKBAAR Bonnen DINSDAG 23 JUL'I 1940 HAARDE M'S DAGBEAD Italiaansch legerbericht. Schade aan de Britsche oorlogsvloot ERGENS IN ITALIë, 22 Juli (Stefani). Legerbericht 43 van het Italiaansehe hoofd kwartier luidt als volgt: „Volgens stellige berichten hebben bij de gevechten tusschen 8 en 13 Juli, behalve het vliegtuigmoederschip „Ark Royal" en het slag schip „Hood", nog een slagschip van het type „Warspite", groot 31.000 ton en de kruisers „Gloucester", groot 10.000 ton en „Arethusa", groot 5.200 ton, ernstige schade opgeloopen. De verliezen onder de vijandelijke bemannin gen zijn aanzienlijk. Een vijandelijk vliegtuig, dat getracht had de bemanning van een onzer toestellen met mi- trailleurvuur te bestoken, toen het door schade aan een der motoren gemeerd lag en toen red dingspogingen in het werk werden gesteld, is brandend neergeschoten door onze jachtvliegtui gen. Een officier, die per valscherm op zee was neergedaald, is gered en door een onzer water vliegtuigen gevangen gemaakt. In Noord-Afrika werden intensieve en doeltref fende bombardementen der vijandelijke bases in Sidi Barrani en Mersa Matroe ten uitvoer ge legd. In Oost-Afrika werden Engelsche troepen en vliegtuigen gebombardeerd op de basis van Duna en Wajir, waar een vijandelijk jachtvliegtuig werd neergeschoten. Al onze toestellen keerden op hun bases terug. Vijandelijke aanvallen op Asmara richtten geen schade aan en maakten geen slachtoffers." Zon onder 9.45 Zon op 5.48 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Hitler schenkt een pantsertrein aan Mussolini. Bestemd voor de reizen van den Duee. Het D.N.B. meldt uit Rome: Aan de Thyrreensche kust, niet ver van Rome, is Zondag door generaal Ritter von Pohl aan den Duce een luchtafweer-pantsertrein overgedragen, welke de Führer aan den Duce heeft geschonken. De Duce was verschenen in het uniform van eer sten maarschalk van het Imperium. In zijn ge zelschap bevond zich de staatssecretaris van het ministerie van oorlog, generaal Soddu. Aanwezig waren o.a. de Duitsche ambassadeur, Von Macken- sen, de minister voor volksopvoeding, Pavolini, en de staatssecretaris van het ministerie van lucht vaart, generaal Pricolo. Na het inspecteeren van de eerewacht werd de pantsertrein in naam van den Führer overgedragen, waarbij generaal Ritter von Pohl een rede hield, waarin hij o.a. zeide dat de pantsertrein in de toekomst Mussolini op zijn reizen zal begeleiden om zijn leven, dat van zoo groote waarde is voor het Italiaansehe en voor het Duitsche volk, te beschermen. In zijn antwoord stelde de Duce vast dat dit ge schenk van den Führer een nieuw bewijs is van de onverbrekelijke wapenbroederschap, die Groot- Duitschland en Italië bindt in vrede en oorlog. Na dat de Duce alle installaties van den pantsertrein had bezichtigd en vervolgens de Duitsche beman ning van den trein en de Italiaansehe artilleristen, die den trein zullen overnemen, had geïnspecteerd, sloegen de Duce en zijn gevolg van een tribune af een schietoefening gade. Al bij het eerste salvo werd een schietschijf, op enkele meters boven het zee-oppervlak getroffen Bij de verdere' schietoefe ningen, die met „lichtspoor" munitie werden uitge voerd, bleek de buitengewone trefzekerheid en draagwijdte van het Duitsche afweergeschut. Na deze belangwekkende oefening werd de pantser trein, die zestien stukken van het allermodernste geschut bevat, overgedragen aan de Italiaansehe bezetting. Tijdens de terugreis werd de Duce langs den geheelen weg hartelijk en geestdriftig toege juicht door de samengestroomde landarbeiders. N.V. VERZEKERINGSBANK „VICTORIA". De netto toeneming van de verzekeringen be droeg 3.897.316.75, waardoor het verzekerde be drag is gestegen tot 103.986.189. De netto bedrijfs winst bedraagt 399.895. door E. E. JONKHEID-PEEREBOOM. Een schat van wenken en ge gevens, waarmede de zuinige huisvrouw haar voordeel kan doen. Verkrijgbaar in den boekhandel en bij de kantoren van Haarlem's Dagblad. DINSDAG 23 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling 8—9 uur. Frans Hals Theater: „Vooruit met de geit" voor de vierde week geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Mr. Smith gaat naar Washing ton", 2.30, 7 en 9 uur. Rembrandt Theater: Deanna Durbin in „Eerste liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De onzichtbare man keert terug", 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. WOENSDAG 24 JULI. Bioscoopvoorstellingen de? middags en des avond Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werker van Haarlemsche schilders 104 uur. Haar lemmerlied e: Raad 10 uur v.m. Xelsen: Raad 7 uur nan. N.V. J. BOUW ZOON - MUIDEN. (Adv. Ingez. Med.) HOUTPLEIN 8 TEL. 13829 (3 lijnen) (Adv Ingez. Med.) HULL SPREEKT OP DE PAN- AMERIKAANSCHE CONFERENTIE Het D.N.B. meldt uit Havana: In de conferentie der Amerikaansche minis ters van buitenlandsche zaken werd Maandag het woord gevoerd door den minister van bui tenlandsche zaken der Vereenigde Staten, Huil. Hij zeide dat bepaalde krachten bezig zijn, de „internationale moraal" te vernietigen. Ver scheidene naties waren daardoor reeds getrof fen. Haar souvereiniteit was met voeten getre den. Het zou tragisch zijn, wanneer Amerika onverschillig toezag en zich verbeeldde, dat dit gevaar niet ook naar Amerika zou kunnen komen. Er bestaat gevaar, zeide Huil, dat pogingen worden ondernomen, met alle middelen eenige der Amerikaansche landen economisch onder controle te brengen en. politiek te doordringen en tusschen Amerikaansche republieken arg waan en strijd te zaaien. Dit gevaar dwingt tot gemeenschappelijke beraadslaging over af- weermaatregelen. In de eerste plaats op eco nomisch gebied. De oorlog in Europa heeft normale afzetmarkten gesloten, de koopkracht verminderd en in eenige gevallen geleid tot het opslaan van overschotten, waarvan de uit voer van het allergrootste belang is. Aan den anderen kant zal na afloop van den oorlog in Europa vraag naar goederen en levensmidde len ontstaan, welke hervatting van het inter nationale handelsverkeer noodzakelijk zal ma ken Helaas ziet men zich voor twee tegenover gestelde handelsmethoden geplaatst: vrij handel tegen reglementeering, De Amerikaan sche landen zouden onder reglementeering niet kunnen bloeien. Huil zeide de noozakelijkheid in te zien van een overgangsperiode, doch op den langen duur zou slechts vrijhandel kunnen bevredigen. Intusschen dienden de Amerikaan sche landen hun handel onder elkaar uit te breiden en aan te vullen. De regeering der Vereenigde Staten, aldus Huil, draagt haar deel bij door deelneming aan de inter-Amerikdan- sche economische commissie, aan de inter- Amerikaansche centrale bank en aan de com missie. die tot taak heeft, de productie van Zuid Amerikaansche producten te verbeteren en op te voeren. Om echter de urgente problemen op te lossen dienen mogelijkheden geschapen te worden voor regelmatigen afzet van overschot producten en voor de grootst mogelijke verge makkelijking van den handel tusschen de Ame rikaansche naties. De bank voor den buitenlandschen handel te Washington is hierbij reeds behulpzaam. Thans zal Washington maatregelen nemen om den omvang en de wijze van deze hulp aan den han del uit te breiden, zoowel financieel alsook waar het ondernemingen op langen termijn betreft. Hierbij hoopt Washington op begrip, en medewerking van de zijde der andere twin tig republieken. Huil zette verder uiteen dat een oplossing van de inter-Amerikaansche economische.. „problemen niet voldoende was om den vrede en de veiligheid op het Westelijk Halfrond te behoeden. „Duistere krachten" zijn in Amerika aan het werk om Ame rika in het verderf te storten en willig te maken voor buitenlandsche doeleinden. Haar einddoel is de poging om, aldus Huil, de Amerikaansche repu blieken te overheerschen in buitenlandsch belang. Daartegen afweermaatregelen te nemen kan echter geen vreemde staat euvel duiden. Het derde punt is de kwestie van d'e Europee- sche bezittingen in Amerika.- Tot dusverre hebben zij geen gevaar voor Pan-Amerika gevormd maar Pan-Amerika, mag niet toelaten dat zij objecten voor ruilingen of strijdgebieden worden. Iedere poging om den status quo-te wijzigen^ hetzij door afstand of overdracht of vermindering van de tot dusverre bestaande controlemacht zou voor alle Amerikaansche republieken aanleiding zijn tot ernstige en onmiddellijke bezorgdheid. De regee ring der Vereenigde Staten stemt toe in het voor stel van een collectief beschermheerschap voor dergelijke gevallen, zonder dat dit de instelling van speciale belangen in deze gebieden met zich mee zou mogen brengen. Zoodra de toestand het zou veroorloven zouden zij de bezittingen terugge ven of onafhankelijk verklaren ingeval zij in staat zouden zijn tot zelfbestuur. Tenslotte keerde Huil, zich tegen „verdraaide voorstellingen", die de laatste weken door verant woordelijke cn onverantwoordelijke instanties in omloop gebracht zijn ten aanzien van het doel de zer conferentie. Men is hier bijeengekomen, zoo verklaarde Huil, om dringende problemen te be spreken. Men wil echter van niemand in de wereld iets. Men is vrij van den geest van. vijandschap te gen welke natie ook, maar men kan niet vermijden bewust te worden van de gevaren, waartegen men zich moet verdedigen. Desondanks, zoo besloot spreker, geef ik niet het geloof aan de mensehheid en het geloof aan den terugkeer van een vreed zaam verkeer op, waaruit Amerika in ieder geval geen ander land wil uitsluiten. AANBESTEDING. Door den architect J. Kampen te Heemstede werd aanbesteed het verbouwen van de villa aan de Zandvoortschelaan 132, laagste inschrijver H. Brandsma te Haarlem voor 2597. Voorts werd aan de firma C. Lanser te Aalsmeer ten behoeve van dit perceel opgedragen den aan leg van een centrale verwarming. De dichter H. Marsman overleden. „Het Vaderland" meldt, dat de dichter mr. H. Marsman is overleden. Marsman werd in 1899 te Zeist geboren en studeerde rechten, aan de Utrechtsche Universiteit. In 1923 debu teerde hij met een bundel verzen. Hij nam al spoedig een bijzondere plaats in in de jongere generatie van dichters en had een aantal ja.- ren sterken invloed op het jonge letterkundig leven hier te lande. In 1936 werd hem den prijs van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde toegekend." DE BEGRAFENIS VAN FREULE C. C. P. H. v. d. WIJCK. De begrafenis van Freule C. C. P. H. v. d. Wijck zal niet, zooals in ons blad van gisteren werd ver meld, om 12.30, doch om 11.30 uur op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede plaats vinden. ORGELCONCERT. Op Donderdagavond 25 Juli om 8 1/4 uur zal in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal door den heer Piet Halsema een orgelbespeling worden gegeven; medewerking wordt verleend door de mannen- zangvereeniging „Zang en Vriendschap" te Hoofd dorp. De toegang is vrij. CRICKET. NED. LYCEUM C. C ROOD EN WIT COMB. Maandag speelde een Rood en Wit-combinatie een wedstrijd tegen Ned. Lyceum C. C. in den Haag. Rood en Wit maakte 79 runs. Jhr. B. Th. Elias 12, L. J. Sodderland 11, H. Kruseman 17, H Panjer 10. A. M. J. de Beus nam 438, K. v. Bo ven 635. N. L. C. C. scoorde 72, waarvan J. Fle- mer 13, M. v. d. Hoeven 18 not out, P. v. Outeren 16. P. C. Hagenaar nam 221, L. J. Sodderland 4—17, E. E. Nander 3—11. Rood en Wit won dus met 7 runs op de le innings. die thans geldig zijn BROOD Bon 61 tot en met 70 (broodbonboekje) Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood. Bons 71 tot en met 80 (broodbonboeje) Geldig: Van 22 tot en met 28 Juli (even tueel tot en met 1 Augustus). Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie erf 1/2 ons thee. SUIKER Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tof én met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena o1 griesmeél of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 67 en 68 uit 't Algemeen distributie boekje. Geldig: Tot 28 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond boter of mar garine of vet. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3" Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter. Minder misdrijven. Vergelijking le kwartaal 1939 en 1940. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publi ceert gegevens overtdè criminaliteit in Nederland. In het le kwartaal van 1940 bedroeg het aantal meerderjarigen dat strafrechtelijk ver volgd werd (behalve om eenvoudige strooperij) 4559, tegen 5024 in het le kwartaal van 1939. De misdrijven waren als volgt onderverdeeld: Tegen de openbare orde en gezag 335 Tegen de zeden 333 Tegen leven en persoon 1075 Economische misdrijven 1937 Ruwheidsmisdrijven (tegen dieren en goederen) 208 Bedelarij en landlooperij 80 Overige misdrijven 1 591 Er zijn in het le kwartaal van 1940 706 minder jarigen vervolgd tegen 678 in denzelfden tijd van 1939. Hier valt dus een geringe stijging waar te nemen. 47 minderjarigen werden vervolgd wegens zedenmisdrijven. De cijfers over 1940 zouden nog gunstiger zijn geweest als er niet zooveel veroordeelingen waren gekomen voor misdrijven die verband houden met de bijzondere tijdsomstandigheden. Distributiewet Prijsopdrijving en Hamsterwet Luchtbescherming Verboden vervoer en nederlage 193 107 140 104 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 23 Juli 1940. Bevallen: 20 Juli: J. M. E. Goudriaanvan Aesch, d., 21 Juli: C. Stoop—©am, d., C. G. van BaarenSchmitz, z., 22 Juli: D, Dolieslager— Hagen, z., E. N. M. van Dijkvan Oploo, d. Overleden: 20 Juli: J. C. T. Melchers, 51 j.. Gasthuisvest. 21 Juli: A. F. Goebert.. 74 j., Laurier straat. M. L. Beernink, 53 j., Z.B. Spaarne. P. A. G. Kluft, 59 j., Morinnesteeg. 23 Juli: C. Beuge ling—Baas, 67 j., A. L. Dyserinckstraat. STRAATPREDIKING. Heden (Dinsdag) avond te 8.15 uur is er Stra prediking op het Leidscheplein door de Evangt satie der Geref. Kerk, alhier. Spreker: ds. A. M. Boeyinga, met medewerk; van het Evangelisatiezangkoor „Zuid en Oost". De toestand in Gibraltar. Moeilijkheden voor de zakenlieden. ALC-ECIRAS, 23 Juli (D.N.B.) Het scheep vaartverkeer van Gibraltar nam bij het uitbreken van den oorlog een ontzaglijken vlucht. Er waren dagen, dat er op de reede honderd en tachtig schepen werden geteld, die zich moesten onder werpen aan de Britsche controle. Sedert de deel neming van Italië Han den oorlog is het verkeer geheel opgehouden. Voor de zakenlieden in Gibraltar beteekenden de Britsche controlemaatregelen, die voor vele schepen een tijdverlies van dagen en weken uit maakten, een goede verdienste. Zij verkochten niet alleen alle levensmiddelen, maar zelfs frïsch water voor sterk opgedreven prijzen. Bij het eerste evacuatiebevel der Engelsche autoriteiten werden alle resteerende voorraden tegen „afbraakprijzen" verkocht. Door den terugkeer der vluchtelingen uit Fransch Marokko ontstond een groot gebrek aan producten van levensbelang. Na het tweede ont ruimingsbevel, dat voor 1 Augustus ten uitvoer moet zijn gelegd, trachten thans de zakenlieden krampachtig door middel van advertenties hun vorderingen binnen te krijgen. Dit is des te moei lijker. daar een paniekstemming zich van de be volking heeft meester gemaakt en de schulde naars door gebrek aan vertrouwen in de uitein delijke Engelsche overwinning er'den voorkeur aan geven al hun beschikbare contanten zelf mee te nemen, zonder in te gaan op de aanlokkelijke kortingen. Alle winkels van koloniale waren in Gibraltar zijn sedert Dinsdag door gebrek aan goederen gesloten. TERAARDEBESTELLING J. G. KRAAN. Hedenmiddag half één heeft op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. G. Kraan, voorzitter der afdeeling Haar lem van de Nederlandsche Reisvereeniging. Er werd vrij veel belangstelling getoond, o.a. door den heer A. Pieters namens het hoofdbestuur der Ned. Reisvereeniging; het bestuur der afdee ling Haarlem van deze vereeniging; vertegen woordigers van de commissie voor de afdeelings- tochten en vertegenwoordigers van de directie dei- firma Koopman en Co. te Amsterdam, bij wie de overledene werkzaam was. Als eerste spreker werd het woord gevoerd dooi den heer L. Koene namens deze firma. Hij roemde den ijver van den heer Kraan, dien hij een hard en trouw werker noemde; een voorbeeld voor de jongeren. Spreker verklaarde dat de directie de nagedachtenis van den heer Kraan steeds in eere zou houden. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer- A. Pieters namens het hoofdbestuur der Ned. Reisvereeniging; den heer Veegersteen, een persoonlijk vriend, en door den heer H. Donke laar namens de afdeeling Haarlem dezer reisver eeniging. Deze schetste het vele en nuttige werk, dat door den overledene eerst voor de afdeeling Amsterdam en dsirr.?. voor de afdeeling Haarlem "was-verricht, speciaal als voorzitter. - Er waren veel bloemstukken gezonden, o.a. dooi de besturen van deze twee afdeelingen en dooi de directie der firma Koopman en Co. Een familielid dankte voor de betoonde be langstelling. Noord-Zoid-Hollandsche Tramweg Mij. N.V. De 414 pCt. obligatieleening. Het A.N.P. meldt: Nadat in de op 21 December 1939 gehouden ver gadering van obligatiehouders dér N.Z.H.T.M. de reorganisatievoorstellen werdenverworpen, heeft het bestuur van de vennootschap zich tot de Ver eeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam gewend met het verzoek een commissie van advies te willen aanwijzen, welke tot taak had de be staande reorganisatieplannen te bestudeeren en •van advies te dienen in zake in deze plannen mo gelijk aan te brengen wijzigingen. Deze commissie, bestaande uit de heeren mr. A. F. van Hall, Tj. Greidanus, mr. B. H. A. van Kreel, jhr. mr. L. Ch. van Loon en mr. M. van Regteren Altena deelt met betrekking tot de on derhavige voorstellen het volgende mede: ,Op grond van een zorgvuldige overweging van de situatie der obligatiehouders, de verhoudingen in het geheele concern en de ons ter beschikking gestelde cijfers en verdere gegevens zijn wij tot de overtuiging gekomen dat de noodzakelijke saneering der 'Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. een vermindering van de hoofdsom der obli- gatiën met 50 procent eischt. De in November 1939 ingevolge de schuldbrief- ,wet aan obligatiehouders voorgelegde en door hen niet aanvaarde voorstellen voorzagen dat voor elke N.Z.H.T.M.-obligatie van 1000 een 3V2 procents preferent aandeel E.S.M. ten bedrage van 500 zou worden uitgereikt. Deze preferente aandeelen E.S.M. achtten wij een in de gegeven verhoudingen onaantrekkelijk bezit, aangezien de N.V. Nederlandsche Spoorwegen als houdster van gewone aandeelen over de on beperkte macht in de N.V. E.S.M. zou beschikken en preferente aandeelhouders derhalve van eiken invloed op de bedrijfsvoering verstoken zouden zijn. Mede op grond hiervan zijn wij van oordeel dat de meest aanbevelenswaardige oplossing is, dat de vorderingen der obligatiehouders met een bedrag in contanten worden voldaan. De Nederlandsche Spoorwegen hebben zich bij dit oordeel aangesloten en hebben zich op ons voorstel bereid verklaard: Er toe mede te werken, dat voor elke N. Z. H. T. M.-obligatie van 1000 een bedrag van 500 in contanten zal worden aangeboden. b) Tegenover de obligatiehouders zelf onher- ■oepelijk den inkoop der obligatiën a 500 te ga randeeren, indien het door de N.Z.H.T.M. gedane voorstel wordt aangenomen en in hoogste ressort wordt bekrachtigd. Wij zijn van meening dat dit aanbod de voor N.Z.H.T.M.-obligatiehouders meest gunstige rege ling vormt, welke in de gegeven omstandigheden kan worden bereikt". Op grond van dit oordeel van de commissie van advies heeft de Vereeniging voor den Effecten handel medegedeeld dat ook zij het in het belang der obligatiehouders acht dat het aanbod van de Nederlandsche Spoorwegen wordt aanvaard. Tenslotte kan hieraan worden toegevoegd dat de Nederlandsche Spoorwegen zich bereid verklaard hebben aan de houders van obligatiën Tweede Noord-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. alsnog eenzelfde aanbod te doen. Het Duitsche legerbericht van liede BERLIJN 23 Juli (D. N. B.) Het opperbs van de weermacht maakt bekend: „Een van onze kleine duikbooten heeft schee ruimte der vijandelijke koopvaardij met een inho van 18.000 br. reg. ton tot zinken gebracht, j schepen voeren in krachtig beveiligde convooien. Het luchtwapen heeft verkenningen ondernors boven Engeland en Schotland. Op 22 Juli en indr nacht van 22 op 23 Juli vielen groepen gevecki vliegtuigen haveninstallaties, vliegvelden, lueaj aan. Vooral de havens Pembroke met zijn petroleu afweerbatterijen en schijnwerpers van den vijg opslagplaatsen, Chatham, Sheerness, Edinburgh i Aberdeen, benevens vliegvelden in de streek t Portsmouth en aan het Bristolkanaal werden a bommen bestookt. In het Kanaal en aan de oostkust van Engelss zijn drie koopvaardijschepen door inslaande b men beschadigd. Vijandelijke vliegtuigen hebben ook in den nat van 22 op 23 Juli hun aanvallen op net-militaj doelen in Noord- en West-Duitschland voortgea Daarbij zijn in een dorp de kerk en eenige huia beschadigd. Een vijandelijk vliegtuig werd luchtafweergeschut neergehaald, een Duitsch vis tuig wordt vermist. Achteraf wordt bekend dat bij den aanval in j nacht van 20 op 21 Juli op Wilhelmshaven nogb vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten, Das mede is het aantal der bij dezen aanval door hi luchtafweergeschut der marine neergehaalde vlieg tug en tot zes gestegen." Estland wenscht toetreding tot de Sovjet-Unie. Het D.N.B. meldt: De Estlandsche Kamer vl Afgevaardigden heeft een verklaring over de t« treding van de Estlandsche radenrepubliek in j Sovjet Unie aangenomen. Het optreden tegen N. S. B.-ers inè oorlogsdagen. 'sGRAVENHAGE 23 Juli (A. N. P). Des- weerdienst van de N. S. B. deelt mede dat, naari van den auditeur-militair te 's Gravenhage ve neemt, de officier, commandant van het transpc; geïnterneerden van Wassenaar naar Amsterdas waarbij de N. S. B.'ers Von Liïtzow, Roest en Wd ters werden doodgeschoten, naar den krijgsraad b verwezen, wegens het doen plegen, subsidiair b uitlokken van doodslag, maar subsidiair wege dood door schuld. De afweerdienst deelt nader hieromtrent me dat een groot aantal geïnterneerde N. S. B.'ers i Zondag 12 Mei 1940 te Wassenaar in een trein we den geladen, om van daar naar Amsterdam te v den gevoerd. Vrouwen en mannen werden op hak vochtige wijze behandeld. De treinreis duurde te gevolge van allerlei omstandigheden niet rnindi dan 12 uren. De instructies waren door den betrci ken. commandant zoo streng gegeven dat o: niemand zijn plaats in de overvolle coupés moe verlaten. Ondanks den langen duur van de tra reis werd hieraan niets veranderd. Toen de heer? von Lützow, noodgedwongen, zich van zijn pk wilde verwijderen, werden er schoten op hem gs lost, die hem en twee andere N. S. B.'ers cfoodda Ook in de andere coupés was de toestand va schrikkelijk. Te Amsterdam werden onder veler! beleedigingen de vrouwen en mannen uit den tra gerukt, in verhuiswagens gesmeten en naar interneeringsplaats getransporteerd. De afweerdienst stelde vast dat onder de vi transporten van geïnterneerden, welke in die dag plaats vonden, het transport van Wassenaar naa Amsterdam het meest onmenschelijke is geweest De persdienst van de N. S. B. meldt voorts: Door den afweerdienst der N. S. B. is mededeeiirj ontvangen van den auditeur-militair, dat de officiq die bekend heeft J. Rademakers te hebben dooi geschoten, in arrest werd gesteld. Hij zal eerk| voor den krijgsraad terechtstaan. J. Rademakers, lid der N. S. B., werd op 9 MÉ 1940 onder het gemeentehuis te Kessel gevangd gezet en daar in den ochtend van 10 Mei door es schot in het achterhoofd gedood. Eenigen tijd geleden werd door den persdieM der N. S. B. medegedeeld dat de heer Rademakel door een van de drie officieren, die inmiddels n het buitenland waren uitgeweken, werd doodg» schoten. Thans is de schuldige ontdekt en gevanga genomen. Door den afweerdienst der N. S. B. zijn bgvendia nog klachten ingediend wegens 6 dergelijke ge len. De schuldigen zijn tot heden niet ontdekt. DR. F. J. LOS. A.s. Donderdag viert dr. F. J. Lbs, em. predikad alhier zijn 75sten verjaardag. Dr. Frans Johannes Los werd 25 Juli 1865 te Le den geboren. Hij bezocht aldaar het gymnasium a studeerde aan de Leidsche universiteit theologie Na in 1890 candïdaat te zijn geworden in Noord- Holland promoveerde hij in 1892 tot doctor in theologie op een dissertatie getiteld: „Wilhelmusl Brakél". 15 Mei van dat jaar verbond dr. Los zid te Bruchem aan zijn eerste gemeente. In 1897 vet' trok hij naar Alkmaar welke standplaats in 18?5 met Barneveld verwisseld werd. In 1905 verbod dr. Los zich aan de gemeente van Vriezënveen s na een jaar ging hij naar Koudekerk. 30 Aug. 1311 deed d'r. Los intrede in de hoofdstad des land! Deze gemeente heeft hij gediend tot aan zijn em* ritaat dat hem 31 Oct. 1937 door het Prov. kerk bestuur van Noord-Holland eervol verleend werd Met een predikatie over 2 Cor. 6 1, legde hij ziji ambt neer en vestigde zich metterwoon te Haarlec Dr. Los was o.m. lid van het classicaal bestUS van Leiden en van het Prov. kerkbestuur val Noord-Holland. Maar hi.i heeft vooral naamg* maakt door zijn geschriften. Reeds in 1899 ve* scheen van zijn hand een geschrift getiteld: „Chris tenen en Modernen zijn elkanders principieele te genstanders." In zijn eerste gemeente begon Los met de uitgave van Catechisatieboekjes vrö leidde tot zijn Catechetisch Leerboek voor de Ge loofsleer der Ned. Herv. Kerk met zes toevoegsel Vooral de studie van de Ned. Geloofsbelijdenis ha! zijn liefde. Van zijn hand zag een standaardwerk het licht Ned, Belijdenis des geloofs naar de'tek sten 15611619, in de gangbare taal overgebracht voorts Tekst en toelichting van de Geloofsbelijde nis der Ned. Herv. Kerk. Grepen uit d'e geschiede- niis van Herv. Amsterdam. Aan de synode vö 1914 bood hij ter overweging aan: Ontwerp-reglt" ■ment voor de Ned. Herv. Kerk. Zijn eigenlijke le venswerk „Geschiedenis van de Ned. belijdenis dö geloofs", een werk van 1500 pagina's ligt in porte feuille maar kan zonder een subsidie van het niet verschijnen. Ook hebben meerdere kleinen geschriften van zijn hand het licht gezien. Door afwezigheid zal dr. Los zich a.s. DonderdJ» aan alle huldebetoon onttrekken.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2