FLITSEN i herstei De wijze om ons goed te voeden. Aan een schrijver DINSDAG 23 JUUT 1940 TT A" A R T: K M'S D A 'gei: A D 3 nieuwe serie No. 55 onei nerszei 1. Voelt allerlei onaange name gewaarwordingen als het oogenblik van de piano les nadert. MAASTRICHT, 22 Juli (A.N.P.) De Maas- triehtsche rechtbank heeft eenige zaken behandeld tegen Nederlanders, die er van worden verdacht, tijdens de verwarring der eerste oorlogsdagen zich militaire goederen te hebben toegeëigend. Zoo stond de 29 jarige mijnwerker Th. C. J. terecht, die zich op 10 Mei op de Bilgerbaan o.a. zes onder broeken, andere militaire kleeding en eenige leger pistolen had toegeëigend. Tot zijn verontschuldi ging voerde de man aan van Duitsche soldaten verlof te hebben gekregen de goederen mede te nemen. Zoowel het O.M. als de president achtten dit zeer onwaarschijnlijk. De officier van justitie vorderde een gevangenisstraf van vier maanden. Met een zelfde verontschuldiging kwam de on geveer 50 jarige B. M. uit Limmel, eveneens ge detineerd, bij de rechtbank aan, waarvoor hij zich had te verantwoorden wegens diefstal van zes wollen dekens, drie tentzeilen, een leeren tasch met gereedschappen, gasmaskers, hemden, borst rokken en onderbroeken. Blijkens de verklaring van een getuige a décharge had de verdachte ge zegd, de spullen aan de militairen terug te zullen geven wanneer de toestand wat gekalmeerd was. Deze goede bedoeling werd echter niet hoog aan geslagen, want de eisch luidde zes maanden ge vangenisstraf. 4. Sleept zich de trap op, zeggende, dat moeder er spijt van zal hebben, als er wat met hem gebeurt. 5. Staat stil als de tele foon klinkt en moeder de boodschap aanneemt, dat de pianojuffrouw ongesteld is. 6. Is binnen vijf seconden het huis uit, op weg naar de vrindjes, opmerkende dat hij zich opeens veel beter voelt. EEN NEDERLANDSCH EENHEIDSFRONT. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Staats partij zond ons een mededeeling waarin het doel van de partij is aangegeven. Deze partij wil het Neder landsche volk tot een geheel brengen door het op richten van een Nederlandsch eenheidsfront als een waarborg voor het in stand houden van den zuive ren Nederlandschen gemeenschapsband en het eigen Nederlandsch volkskarakter, zoomede ter verdedi ging onzer aloude rechter en vrijheden (A. N. P.) Naar eenvoudiger menu's in restaurants. Het Rijksbureau voor het hotel-café-restau- rant- en pensionbedrijf heeft maatregelen in overweging genomen om in ons land een vereen voudiging van de menu's in hotels, restaurants en pensions in te voeren, aldus meldt de Tel. Het bureau zal richtlijnen aangeven, die het vraag stuk op de beste wijze kunnen oplossen. Het zal zich daarbij door een commissie van deskundigen laten voorlichten. Waarschijnlijk zal de vereen voudiging gezocht worden in versobering van de samenstelling der schotels en in beperking van het aantal schotels. In Duitschland en Frankrijk bestaat reeds geruimen tijd een dergelijke ver eenvoudiging van de maaltijden in restaurants. van één van zijn uitgevers. Deze opdracht bekroonde het volgende rijm, dat Charivarius, dr. G. Nolst Trenité, op zijn 70sten verjaardag nevens een geschenk ontving: Wil, dichter van berijmde historie,, Brenger van schouwburg in de klas, Herschepper van Odysseus' glorie En *t Weeuwtje, dat aan 't vrijen was, Wil, tekstgetrouwe overzetter Van Plato, Wilde en Pemberton, Alombekende taal-ontsmetter Van woorden niet van zuiv're bron, Wil, o auteur van Nut en Dropshell, Van Ruize Rijmen, Don Quixote. Van scherts en ernst in woordenfopspel Vol leering, luim, vermaning, spot, 3. Strompelt naar de trap, verklarende dat hij zoo moe is, dat hü niet weet, hoe hij bij dc pianojuffrouw zal komen. Steun aan gedemobiliseerde 2. Verergert de sympto men, als moeder weigert, er aandacht voor te hebben. Gelaatsstudie onder het jeugdig auditorium bij de opvoering der lotgevallen van Hans en Grietje in het nieuwe openluchttheater op het Minerva- terrein in Amsterdam-Zuid. Openincktvoorstclliiigeii van „Adam in ballingschap". In het Vondelpark te Amsterdam. AMSTERDAM, 22 Juli. (A.N.P.) Het gezel schap Van Dalsum-Parser heeft het plan opgevat in de a.s. maand Augustus vier openluchtvoorstel lingen van Vondel's „Adam in Ballingschap" in het Vondelpark te geven en heeft hiervoor den finan- cieelen steun van de gemeente ingeroepen. B. en W. zijn van meening, dat de gevraagde medewerking dient te worden verleend. Het is zeker in deze tijden van belang te achten, dat een Werk van Vondel wordt opgevoerd. Zij stellen den raad voor te besluiten een garan tie van 1850 te verleenea 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. (A.N.P.) Het hoofd bestuur van „Onze Vloot" schrijft: Zooals ongetwijfeld bekend zal zijn wordt onze weermacht gedemobiliseerd. Order dezen maatre gel, die naar wij hopen tijdelijk zal zijn, vallen ook onze marinemannen. Zij worden op deze wijze ge dwongen hun militaire kleeding te verwisselen te gen burgerkleeren. Hierdoor en ook op andere wijze worden deze keurtroepen, die zich zoo kranig heb ben gedragen bij de gevechten tijdens de oorlogs dagen, gesteld voor groote financieele moeilijkhe den. Op een of andere wijze zal in dezen tijdelijken nood moeten worden voorzien. De Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" neemt het ini tiatief om te trachten voor deze menschen gelden te verzamelen, welke zullen worden besteed om hen te helpen aan burgerkleeren, hen tegemoet te komen in financieele moeilijkheden en zoo moge lijk hen te helpen aan een werkkring in de bur germaatschappij. In dit verband vestigen wij de aandacht van onze werkgevers er nogmaals op dat er aan onze vereeniging is verbonden een „Centraal bureau voor plaatsing van eervol ontslagen marine-perso neel". Wij zijn er van overtuigd dat, waar in ons ge- heele land het gedrag van onze marine-menschen en speciaal van onze mariniers, met zooveel eere is genoemd, wij zeker mogen zijn van de sympathie van onze landgenooten. Steun ons streven door uw gave te storten op postrekening no. 37486 van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", Surinamestraat 15, 's-Gravenhage, onder de aanteekening „Steun bij demobilisatie". OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Op Donderdag 25 Juli zal ds. C. J. Hoekendijk, Vrij-Evangelisch predikant te Bussum, op uitnoo- diging van het Comité voor Opwekkingssamen- komsten spreken in de Begijnhofkapel aan het Begijnehof no. 6 te Haarlem. Donderdag 1 Augustus zal de Evangelist J. Sevensma uit Amsterdam den dienst leiden. Een commissie zal ons EET MEER BRUINBROOD erover voorlichten. (Van een specialen verslaggever). Dat de Commissie van Voorlichting, gevormd uit den Voedingsraad, welke zelf weer uit den Gezond heidsraad is voortgekomen, in deze moeilijke tij den bereid is den Nederlanders de helpende hand toe te steken inzake het deskundig aanwenden van de gerantsoeneerde hoeveelheden levensmiddelen, is stellig verheugend. Waarom? Omdat zij die bij uitstek deskundig te achten zijn, in deze Voorlich tingscommissie zitting genomen hebben, waarvan wij in de eerste plaats willen noemen dr. L. C. Kersbergen, voorzitter van den Gezondheids- en van den Voedingsraad, dr. G. Banning, Geneeskun dig Hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid en dr. E. G. van 't Hoog, privaat-docent in de Voe dingsleer aan de Universiteit te Amsterdam. Mej. M. M. A. Michels, inspectrice Nijverheids-onderwijs voor meisjes, mej. E. Mesdag, algemeen voorzitster van de commissie inzake huishoudelijke voorlich ting en gezinsleiding, mej. G. C. Smit, leidster van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten plat- telande, d"r. ir. M. J. L. Dols, vertegenwoordiger van het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd en ir. J. M. Riemens, rijkstuinbouw- consulent, vertegenwoordigend het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening, vormen de leden dézer commissie Wat deze laatste beoogt? Tijdens een uiterst smakelijken koffiemaaltijd, onder oppertoezicht van mej. Mesdag opgediend in de Huishoudschool aan de Laan van Meerdervoort, te 's-Gravenhage, is daar door dr. Banning de aandacht op gevestigd. Hierbij wees hij er op, dat thans de noodzakelijke eenheid in de voorlichting gewaarborgd is, dat daarnaast door 't regelmatig contact met de over heidsorganen de Commissie te allen tijde op de hoogte is van de ontwikkeling der voedselpositie van. ons land en van eventueel te nemen maatrege len en dat in de derde plaats door de inschakeling van de wetenschappelijke organen verzekerd is, dat op den grondslag van de beschikbare feitelijke gegevens een voorlichting wordt opgebouwd, die voor ons volkswelzijn de best denkbare resultaten waarborgt. Het was dr Van 't Hoog, de secretaris der Voor lichtingscommissie, die er op wees, dat men thans een krachtige poging wil wagen om 't Nederland sche publiek deskundige voorlichting te geven. En daarbij somde de heer Van 't Hoog een tiental punten op, welke voor een goede voedingswijze als 't ware de grondwet zijn. Hier zijn deze punten." Ie. In den regel is het gebruik van bruin brood ver te kiezen boven dat van witbrood. 2e. De aardappel vooral gekookt in de schil Is een voedingsmiddel van buitengewone waarde, dat in alle kringen dagelijks behoort te worden genuttigd en heeft dan tot op zekere hoogte, wat vitamine C betreft, eenzelfde beteekenis voor onze voeding als fruit. 3e. Vooral in de eerste maanden van het jaar is het gebruik van versch fruit geen luxe; zoo dit niet mogelijk is kunnen radijs, rammenas en rauwe wortel fruit gedeeltelijk vervangen. 4e. Een dagelijksch gebruik van VA ons groente ls voor een volwassene gewenscht. 5e. Men koope voornamelijk die groente, die het seizoen oplevert en gebruike bij voorkeur een ge deelte van de groente rauw. 6e. Aardappelen en groente behooren zoo kort mogelijk te worden gekookt en met zóó weinig wa ter, dat vrijwel niets behoeft te worden afgegoten. 7e. Melk is niet alleen een belangrijk bestanddeel van de kindervoeidng. Het is allerminst kinderach tig, wanneer een volwassene dagelijks melk of kar nemelk bij den brood'maaltijd gebruikt. Een hoe veelheid van 1 a 3 bekers per dag is, ook voor den volwassene, uit een voedingsoogpunt allerminst een luxe. 8e. Uiteraard kan men de melk ook in koffie, in pap, in toespijs, in soep of in stamppot tot zich ne men: ook karnemelk verdient in dit verband de volle aandacht. 9e. Kaas en eieren doen aan volledigheid van samenstelling nauwelijks voor melk onder. Het da gelijksch gebruik hiervan kan daardoor in vele ge vallen een belangrijke voedingsverbetering be- teekenen. 10e. Vleesch wïssele men af met viséh- en kaas gerechten. Men bedenke bij de practisohe toepas sing van deze toch vrij eenvoudige regels dat eener- zijds de rantsoeneering der levensmiddelen tot een doelmatig gebruik maant. Anderzijds spoort de ge weldige laak van den wederopbouw waarvoor ons volk zich gesteld ziet, aan tot het scheppen van zoo gunstig mogelijke voorwaarden. Welnu, wanneer deskundigen op 't gebied van harmonische en vol waardige voeding het Nederlandsche publiek daar bij willen voorlichten, dan neme men de goede raadgevingen dankbaar aan. De practijk zal uit wijzen, dat zij inderdaad gelijk hebben, dat het an ders en beter kan, dat men niet behoeft te zuchten over te weinig brood, te weinig boter en vet en te weinig koffie of thee. De genuttigde koffiemaaltijd, samengesteld uit een drietal menu's, vormde de proef op de som. Koppen groentesoep, zonder vleesch, met kaas ge vulde tomaten, aardappelkoekjes, gebakken in 't vet van kippensoep, boterhammen, belegd met schijfjes komkommer, tomaat en radijs en.... royaal gesmeerd met boter, die zeer goed smaakte. De directrice van de Haagsche Huishoudschool ver ried 't geheim van deze royale botervoorziening: van een half pond boter had men één pond gemaakt door de toevoeging van een kwart liter melk, die er in kleine porties en al roerende aan toegevoegd Was. Boterhammen, besmeerd met eigengemaakte Jam, waarbij in plaats van suiker glucose gebruikt ls, of met gekookt spek behoeven niet eens boter! En zoo zijn er, op huishoudelijk gebied, talrijke •nufjes meer, die in de practijk toegepast in geen enkel opzicht de voedzaamheid en de smakelijkheid •chade doen, integendeel, eerder verhoogen! Het mag stellig tot tevredenheid stemmen, dat de Commissie van Voorlichting zich, bewust van de •eer groote belangen, welke op het gebied van de voeding juist in dezen tijd naar voren komen, het plan heeft haar arbeid krachtig aan te pakken. Elk der leden stelt zich beschikbaar om vragen, welke kunnen rijzen, zoo goed mogelijk te beantwoorden. Daarnaast zal men op geregelde tijden publicaties tegemoet kunnen zien, waarin waardevolle wen ken en raadgevingen te vinden zullen zijn. De Ne derlandsche huisvrouw zal haar. in het huidige tijdsbestek heusch niet benijdenswaardige taak daardoor aanmerkelijk verlicht zien. tenminste als zij zich de moeite getroost om drie dingen te doen: 1. Kennis te nemen van deze publicaties. 2. Ze in de practijk toepassen. 3. Na een eerste mislukking niet direct den moed opgeven, maar een tweede, ja een derde poging wagen om het voedingsvraagstuk van het gezin op te lossen. Nu er een stelselmatig streven komt om de voor ons volkswelzijn zoo uiterst belangwekkende taak van voorlichting op voedingsgebied krachtig aan te pakken, nu er op dit terrein, waarop zoo gewel dig veel te doen valt, een eensgezinde poging door deskundigen wordt ondernomen om veel wat uit onkunde verkeerd was, te herstellen, verdient dit ieders belangstelling en die der Nederlandsche huisvrouwen in 't bijzonder. Het is geen kunst met veel iets goed te doen. Het is wel een kunst van weinig het volle profijt te trekken! PLUNDERAARS VOOR DE MAASTRICHTSCHE RECHTBANK. Wil, schrijver van zoovele boeken Tot onderricht in Albion's taal, Van Je vois tout en Ich kann gucken, Opdisscher van een chaos-maal, Vertolker van Olympus-praatjes En van Ovidius' poeem. Van Schopenhauer's parergaatjes, Ontwerper van een Nieuw Systeem, Wil eindelijk! van ons accepteeren Bijgaand, reeds lang beloofd, present. Vergun ons u te feliciteeren Met dezen dag. Dit is het end. Verliezen der Nederlandsche Marine. Het orgaan van de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" deelt thans de verliezen mede. die de Ne derlandsche Marine tijdens de oorlogsdagen heeft geleden. Zij betreffen twaalf schepen. Bij de verdediging van Rotterdam werd na een heldhaftigen strijd Hr. Ms. torpedoboot jager Van Galen tengevolge van luchtaanvallen zwaar be schadigd. Hij zonk na verloop van eenigen tijd. Verder werd onder de kust Hr. Ms. kanonneer boot Johan Maurits van Nassau tot zinken ge bracht. Op het IJselmeer gingen verloren de oude ka nonneerboten Brinio en FrLso. alsmede de torpe doboot Z 3. Verder werden tot zinken gebracht de oudere mijnenlegger Hydra en de nieuwe mij nenvegers Pieter Floriszoon en Abraham van der Hulst, de zeer oude kanonneerboot Bulgia en de bewakingsvaartuigen B.V. 34 'zeesleepboot Noord zee) en B V. 37 (zeesleepboot De Schelde). Al deze eenheden hebben met groote dapperheid gevoch ten. Tenslotte dient ook vermeld te worden het verloren gaan van het opleidingsschip Noord- Brabant. dat te Vlissingen voor den wal was ge legen. Het verlies van deze schepen sluit niet in het verlies van de bemanningen. Een deel der opva renden is aan boord van andere schepen gegaan; berichten omtrent hen ontbreken De oorlogsgraven in Nederland worden versierd. Met medewerking van de Nederlandsche Sierteelt Centrale is het daartoe gevormde comité met haar werkzaamheden begonnen. Kustvaart wordt hervat. 's-GRAVENHAGE. 22 Juli. In verband met de hervatting van de vaart op de Oostzee met kust vaartuigen deelt het rijksbureau zeescheepvaart het volgende mede: Het uitvaren van schepen is zonder vergunning van het Rijksbureau Zeescheepvaart niet toege staan. Deze vergunning kan onder bepaalde voorwaarden worden verleend. Tot deze voorwaar den behoort, dat de reeder of kapitein eigenaar aangesloten is hetzij bij den Bond van werkgevers in het kustvaartbedrijf in Rotterdam, hetzij bij het bureau van de Centrale Groninger Kustvaart- Organisatie. Deze laatste organisatie wordt eerst daags opgericht. Intusschen kan men zich voor- loopig aansluiten door inschrijving bij het rijks bureau Zeescheepvaart, dat gevestigd is Bezui- denhout 30, 's-Gravenhage. De bevrachting der kustvaartuigen in uitgaande zoowel als in thuiskomende richting geschiedt centraal bij het rijksbureau zeescheepvaart, c.q. bij het Centraal-bevrachtingsbureau voor de kustvaart. De oprichting van dit bureau verkeert eveneens in vergevorderden staat van voorbe reiding. Het ligt niet in de bedoeling de scheeps- en vrachtmakelaars uit te schakelen. Van de totstandkoming van de Centrale Gro ninger Kustvaart-Organisatie en het Centraal- Bevrachlingsbureau voor de kustvaart zal bin nenkort mededeeling in de pers worden gedaan. (A.N.P.) Ruim 400 Nederlanders nog in Duitschland geïnterneerd. BERLIJN, 22 Juli fA.N.P.) Het Nederlandsche perskantoor meldt: „Het aantal Nederlanders, dat thans nog in Duitschland geïnterneerd is. be draagt 432 Zij bevinden zich vrijwel allen in het kamp voor burgerlijke geïntemeeerden te Neuren berg, dat als .Stalag 13" bekend staat Zij zullen ongetwijfeld hun vrijheid herkrijgen, zoodra aan de volkomen onnoodige interneering der Duit- schers in Nederlandsch-Indië een eind is gemaakt. Het aantal in Indië geïnterneerde Duitschers is overigens een veelvoud van het getal Nederlan ders, dat in Duitschland geïnterneerd is". EENHEID IN HET DANSONDERWIJS. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Dans Liga deelt mede. dat de liga de verdere organisatie van het dansonderwijs op zich heeft genomen. Er is een programma van opbouw ontworpen. Voorop zal staan het kunstenaar zijn en de vak bekwaamheid. O.m. zal ingesteld worden een Neder landsch dansonderwijsdiploma zonder het welk na een bepaalden termijn geen onderricht meer maf worden gegeven. Het programma van opbouw omvat verder: ver ruiming van de werkmogelijkheid voor dans kunstenaars, aanvragen voor subsidies, ontwerpen van examens voor leerkracht in dc verschillende hoofd-dansvormen met de aan het Nederlandsche dansonderwijsdiploma te verbinden voorwaarden, overgangsbepalingen betreffende het verleenen van het voornoemde diploma aan reeds langeren tijd erkende vakkundige leerkrachten, maatregelen tot het verwijderen van alle misstanden op dansgebied, een financieringsplan uit eigen kring, instelling van sociale voorzieningen e. d. (A. N. P.) Transferbetalingen geschieden weer De departementen van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en van Financiën maken bekend, dat de transfer van kapitaaloverbrengsten van Duitschland naar Nederland wederom in den tot dusverre gebruikelijken omvang worden hervat De uitbetalingen hier te lande zullen evenals tot dusverre geschieden door de Vereeniging voor den Effectenhandel en door den postcheque- en girodienst, naar gelang van de van de ..Konver- sionskasse für Deutsche Auslandsschulden" ont vangen opgaven van aldaar gedane stortingen. (A.N.P.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 24 JULI 1940. Programma I: Jaarsveld. Van 10.30 nam. 11.30 nam. Gram. platenconcert voor de Radio Distributie. Programma II: Kootwijk. Programma III: Duitsch station. Programma VIdem. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Heaven can wait. The Ramblers; 2. Week end. Will Glahe; 3. Well Allright. Nat Gonella; 4. Hold tight, Andrew Sisters; 5. Vienni Vienni, Odeon Tanz Orchester; 6. It's D'Lovely, Victor Silvester; 7. Got Gratitude, Nat Gonella. 8. Zum gliicklich sein, Richard Korn; 9. I let a song go out of my heart, Roy Fox; 10. If Harlem came to Mayfair, The Krakajax. 11. I get along without you very well. Lew Stone; 12. South of the border. Ramblers; 13. Billy Boy, Andrew Sisters; 14. Donkey Serenade. Odeon Tanz Orchester, 15. I got love. Ambrose; 16. On the sunny side of the street. Nat Gonella; 17. Ohne Liebe war das Leben. Richard Korn; 18. Limehouse Blues. Krakajax; 19. Roll along prairie moon, Henry Allen. ORDENING IN DEN AUTOMOBIELHANDEL. Gisteren is te Haarlem een bespreking gevoerd tusschen de besturen van de Nederlandsche Ver eeniging „De Rijwiel- en Automobielindustrie" (afd. automobielen R.A.I.) en van den Bond van Automobielhandelaren en Garagehouders (B. O. V. A. G.), waarbij na de onderhandelingen der laat ste jaren volledige overeenstemming is verkregen ten aanzien van de algemeene ordening van den automobielhandel. Er zal een centraal orgaan op gericht worden onder neutrale leiding, waarover binnenkort nadere bijzonderheden zullen worden bekend gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5