Nieuwe documenten te Berlijn gepubliceerd. KADM DINSD A G 23 JULI 1940 HAARLE M'S DAGBLAD 5 Hitler's groote Rijksdagrede, waarin een laatste beroep op Engeland is gedaan. IN HET BUITENLAND. Na het unaniem afwijzende standpunt, dat door Öe Engelsche pers ten opzichte van het laatste be roep van den Führer ingenomen werd" was het te verwachten dat het officieele antwoord der Brit sche regeering een gelijkluidende meening zou ver kondigen. Inderdaad is dit zoo geloopen, want in rijn radiorede van Maandagavond heeft Lord Halifax met nadruk verklaard dat Engeland den strijd zal voortzetten ook wanneer het 't land alles zou kosten. De Britsche minister ging zoo ver dat hij het aanbod van Hitier een dreigement noemde. Dit alles klinkt weinig hoopgevend en de klove tusschen beide landen lijkt moeilijker te overbrug gen dan ooit. Men kan slechts hopen dat de sterke strooming „achter de politieke schermen", welke tiaar de vredesvoorwaarden der as-mogendheden wenscht te informeeren en de invloed van Lloyd George, die soortgelijke meening moet toegedaan zijn, sterk genoeg zijn om de Britsche regeerders voor een contact met de Duitschers te winnen. Nog altijd is er de mogelijkheid om tot overeenstemming te komen en geen leans, hoe klein zij ook moge schijnen, mag ongebruikt worden gelaten om de nieuwe slachting, die het Westen in rouw dreigt te dompelen te voorkomen. Te Havanna is de Pan Amerikaansche conferentie bijeengekomen. Buiten de gedelegeerden weet nie mand precies wat op deze beraadslagingen beslo ten zal worden, doch wel is uitgelekt dat de oor spronkelijke plannen met betrekking tot nauwere samenwerking der Amerikaansche staten moeilijk heden zullen ondervinden. Cordell HuLL de minister van buitenlandsche zaken der Ver. Staten, heeft gisteren ter conferentie het woord gevoerd en daar bij het idee aan de hand gedaan gezamenlijke af- weermaatregelen te nemen tegen de „duistere krachten, die", naar hij zeide „bezig zijn Amerika in het verderf te storten en te gebruiken voor buiten landsche doeleinden." Huil heeft verder het in den laatsten tijd veel besproken punt der Europeesche bezittingen in Amerika aangeroerd, waarbij er de nadruk op gelegd werd dat Pan-Amerika niet mag toelaten dat deze gebieden objecten voor ruilingen of strijdtooneel worden. Wederopbouw van Frankrijk. Minister Piétri doet mededeelingen. Het D.N.B. meldt d.d. 22 Juli uit Genève: De Fransche minister voor het verkeer. Piétri, heeft gisteren een redevoering uitgesproken, waarin hij, naar de „Petit Dauphinois" mede deelt, allereerst gesproken heeft over de wan orde en de vernielingen, die de oorlog te weeg gebracht heeft in het Fransch verkeers systeem. Alleen reeds het aantal verwoeste bruggen bedraagt ruim 700, Wat liet wederopbouwprogram betreft, deelde de minister mede dat hij alle noodige werken zal aanpakken om in de eerste plaats de ver nielde lhmstwerken te herstellen. Dit omvang rijke opbouwprogram kan maandenlang meer dan honderdduizend arbeiders werk geven. Het personeel der verkeersinstellingen keert reeds weer „en masse" naar zijn post terug, het cen trale beheer vestigt zich weer in Parijs en twee derde van het dienstpersoneel heeft den dienst reeds hervat. De grootste taak is het terugbren gen van de vluchtelingen en de gedemobili- seerden naar hun haardsteden. Het betreft hier zes millioen personen, die om vervoerd te wor den meer dan 5500 normale treinen noodig zul len hebben. De minister besloot zijn uiteenzettingen met te verwijzen naar de reeds tot stand gebrachte verbetering in het Fransche spoorweg- en tele foonverkeer. Hij legde er den nadruk op dat hij van zijn ondergeschikten intensieven arbeid eischte. DRIE SLACHTOFFERS BIJ HET DEMONTEEREN VAN EEN MIJN. KOPENHAGEN, 22 Juli (D.N.B.) Bij het onschadelijk maken van een aan land gedreven mijn zijn drie mannen, een Deensche deskundige en twee mariniers om het leven gekomen. De juiste oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. Nieuwe Japansclie kabinet geïnstalleerd. De Keizer ontvangt Prins Konoye. Het D.N.B. meldde Maandag uit Tokio: Konoye is om 7 uur naar het Keizerlijk Pa leis gegaan en heeft den Keizer de lijst dei- ministers voorgelegd, welke door den soeverein ls goedgekeurd. Om 8 uur is Konoye door den keizer in de Fenixzaal van het keizerlijk paleis geïnstalleerd als minister-president. Hierbij was de minister van marine in het aftredende ka binet, vice-admiraal Yosjida, die in het nieuwe kabinet dezelfde portefeuille houdt, aanwezig. De installatie van de andere leden van het nieuwe kabinet volgde om 9 uur. De portefeuille van Landbouw en Boschwezen wordt tijdelijk waargenomen door Konoye en zal worden over gedragen aan Tadaatsoe Isjigoere, die Dinsdag per vliegtuig uit Mandsjoekwo wordt verwacht. Naokai Moerase, die onderminister voor handel en industrie was in het eerste kabinet Konoye, is benoemd tot directeur van het wetgevend bureau, terwijl Rokoezo Takebe, die vice-voor- zitter is geweest van het nationale bureau voor ontwerpen, is benoemd tot directeur-generaal van den raad der regeering van Mandsjoekwo in welke functie hij Naokai Hosjlno opvolgt die toetreedt tot het kabinet Konoye ais mi- Ulster zonder portefeuille. Engelsche propaganda. Nieuwe plannen in Downingstreet. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In verband met de officieele Engelsche reactie op de rede van den Führer, schrijven de bladen, dat men in Londen een „regelrecht veldtochtsplan" schijnt te hebben uitgewerkt. De „Nachtausgabe" somt van de nieuwe propagandistische campagne van Downingstreet de volgende punten op: 1. De eerste ministers van de dominions hebben aanwijzing ontvangen, voordat Churchill spreekt, radiotoespraken te houden, opdat Churchill in zijn rede zich beroepen kan op hun redevoeringen als zoogenaamde meening der Britsche bevolking in de dominions. 2. In de aanwijzingen staat als eerste punt het bevel steeds opnieuw te beweren, dat Engeland over een krachtig leger beschikt. Alle toespelingen op het gevaar van Duitsche luchtaanvallen op En geland zijn verboden. 3. In deze aanwijzingen staat verder het bevel de Engelsche „vrijheid" te verheerlijken. Hoe de „Britsche vrijheid" er in werkelijkheid uitziet, ver tellen dan Smuts en Garvin geheel openlijk, waarbij zij melding maken van den Volkenbond. 4. De Vereenigde Staten moeten bij de verdere oorlogsophitsing bijzonder «o het oog worden ge houden. omdat men in Londen er nauwkeurig van op de hoogte is, dat de stemmen der Joodsche New-Yorksche bladen niet de meening in de Ver eenigde Staten weergeven en dat de toestand van Engeland in Washington en New-York veel ern stiger beoordeeld wordt, dan men in Londen mag toegeven. 5. De neutrale correspondenten in Londen heb ben van Duff Cooper een aanwijzing ontvangen dat er in Engeland kringen zijn, die het gaarne gezien zouden hebben, dat in de rede van den Führer een „schetsmatige aanduiding van den inhoud dei- vredesvoorwaarden" vervat geweest zou zijn. Klaarblijkelijk moeten deze indrukken van neu trale correspondenten alleen er toe dienen, bij het herplaatsen in de Engelsche bladen het Engelsche volk onmondig te maken. Het plan van de Britsche oorlogsophitsers, aldus schrijft „Nachtausgabe", toont, volgens de gevolg trekkingen, die men thans kan. maken, het on dubbelzinnig streven van Churchill om zonder het Lagerhuis en het Hoogerhuis te vragen, zonder iedere medewerking van het Engelsche volk, daar entegen op den grondslag van een geweldige ver- valsching van de openbare meening in Engeland en de dominions met een opdracht van het Brit sche wereldrijk het laatste appèl van den Führer van den hand te wijzen, indien hij zich daarvoor sterk genoeg gelooft. Het vreeselijke lot, dat over het Engelsche volkkomt, laat Churchill en zijn opdrachtgevers totaal onverschillig. Het „Hamburger Fremdenblatt" merkt op dat het volk in Engeland onmondig is gemaakt. Churchill doet echter alsof hij het volk van Engeland is. De geheele niet-Britsche wereld heeft begrepen, dat de keus, die Churchill doet. den ondergang van het Britsche rijk bezegelen moet. Tegen den onmiskenbaren stand van zaken, wordt thans de geheele propaganda van een kabinet ge richt, dat met het beroep op het wereldgeweten door den staatsman Adolf Hitler reeds een poli tieke nederlaag van den eersten rang had geleden, nog voordat de veldheer Adolf Hitler besloten heeft het bevel tot het laatste tafereel van de door En geland gewilde tragedie te geven. De Deutsche Allgemeine Zeïtung schrijft: Alle tot dusverre uit Engeland gehoorde uitlatingen bevestigen, dat de Engelschen er geen juiste voor stelling van hebben wat een voortzetting van den strijd eigenlijk beteekent. Een volk, dat zich door oorlogszuchtigen van de eene illusie in de andere laat jagen en ondanks alle ervaringen met deze illusies opgedaan, niet ontwaakt, biedt voor de buitenwereld een treurig schouwspel. Het nieuwe Europa is sterk genoeg om ook dat gat op te vullen, dat ontstaat door de uitgelokte uitschakeling van de Engelsche macht. Duitschland en de Baltische staten. Aan Duitsche belangen geen schade gedaan. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Van semi-offi- cieele zijde verluidt: In verband met de nieuwe politieke regelingen in de drie Baltische staten en met het verzoek "door deze staten gedaan om te worden opgenomen in de Sovjet-Unie. zij er op gewezen dat het vraagstuk, op welke wijze de betrekkingen tusschen de Baltische staten en Sovjet Rusland zijn geregeld, uitsluitend deze staten en Sovjet Rusland aangaat en dat de Duitsche economische betrekkingen met deze landen en met Rusland hierdoor in geen enkel opzicht worden geschaad. Bovendien zijn voor zorgsmaatregelen getroffen om de economische belangen en vraagstukken tusschen deze landen en Duitschland te behandelen overeenkomstig de nieuwe verhoudingen. Britsclie torpedojager gezonken. Geen menschenlevens te betreuren. De Britsche admiraliteit deelt, naar Reuter meldt, het volgende mede: De secretaris van de Admiraliteit moet tot zijn leedwezen mededeelen dat de torpedojager „Brazen" gezonken is. De bodem werd door vij andelijke luchtstrijdkrachten beschadigd en zonk. toen men hem naar het dok wilde sleepen. Menschenlevens zijn niet te betreuren Het schip werd in 1930 gebouwd, had een waterver plaatsing van 1360 ton en een bezetting van 138 man. Plan tot vernietiging der petroleumbronnen in Roemenië. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Het ministerie van Buitenlandsche Zaken publi ceert uit het zesde Duitsche witboek zeven nieuwe documenten uit de geheime politiëke documenten van den generalen staf. Document no. 30 is een bericht van den speciaal gevolmachtigde van de Fransche regeering, Léon Wenger, van 1 October 1939. Het bericht meldt dat alle voorbereidingen voor de radicale vernietiging van de Roemeensche petroleumindustrie getroffen zijn. In het bericht wordt o.a. gezegd: Algemeene overwegingen. Het onderwerp van oe speciale opdracht, waar mede Wenger door den minister voor Openbare Werken is belast, is het opstellen van een pro gramma voor de eventueele vernieling der hoor plaatsen, raffinaderijen, voorraden en transporten alsmede eventueel de organisatie van de middelen en wegen tot het uitvoeren van deze opdracht. Deze onderneming, heeft evenals 't door de geallieerden in 1916 verlangde, ten doel te verhinderen dat Duitschland het grootste gedeelte van de olievoor raden krijgt, die het uit Roemenië kan betrekken en dat voor een zoo lang mogelijke periode. Opge merkt moet worden dat de jaarlijksche productie van Roemenië zes millioen ton bedraagt, d.w.z. on geveer het drievoudige van de hoeveelheid, die in 1916 werd geproduceerd. Het binnenlandsche ver bruik bedraagt ongeveer een kwart der productie, dus ongeveer 1.5 millioen ton. Wanneer de trans portmiddelen hiertoe bestonden zou een uitvoer van 4.5 millioen mogelijk zijn. Er moet echter nog meer verwoest worden, want het Roemeensche ver bruik zou onder Duitsche heerschappij met de helft kunnen worden verminderd en het vernielingsplan moet, voor zoover mogelijk, volledig zijn. Personeel en organisatie. Wenger is op 16 September in Boekarest aan gekomen in gezelschap van kapitein Pierre Angot. Hij heeft zich denzelfden dag in verbinding ge steld met den Fransohen ambassadeur, met den ambassaderaad Spitmuller. handelsattaché Sarret en den militairen attaché, generaal Delhomme. Reeds van de eerste bespreking af is het wegens den omvang van de opdracht en wegens de nood zakelijkheid de methoden te gebruiken', die ver- eischt worden voor het personeel en de verdeeling der industrie, noodzakelijk gebleken dat Wenger de heeren Coulon, de Montlebert. de Panafieu, Ma- ratier, Chauchois, Bouvier en Delage in de aange legenheid betrok. Bovendien heeft de Fransche mi nister van oorlog de heeren Boncenne en Chapeket ter beschikking gesteld van Wenger. die later zijn aangekomen. Deze medewerkers zijn alle Fran- schen en wel ingenieurs der petroleummaatschap- piien. Zij zijn in den rang van officier aangesteld. Iedere irgenieur is specialist op een bepaald ge bied van de petroleumwinning. Op 18 September heeft ambassadeur Thierry Wenger voorgesteld aan den Britschen gezant. Sir Reginald Hoare, dit contact kwam te gemakkelij ker tot stand, omdat zich onder het gezantschaps- personeel en onder de Engelsche ingenieurs ver scheidene persoren bevonden, die twintig jaar ge leden met Wenger hebben samengewerkt bij het taxeeren van de in 1916 gelaste vernielingen. Wen ger is in contact gekomen met kolonel Cubbins, majoor Watson en den heer Masterson en heeft hen voorgesteld aan de heeren Angot en Coulon. Het arbeidsproces bestond in het opstellen van een of liever gezegd twee programma's door de Fran- schen en in de controle en eventueele critiek daar op door de Engelschen. Principes en methoden. Om doeltreffend te zijn moet een vernieling der petroleumindustrie, voor zoover mogelijk, zich tot alle deelen van de industrie uitstrekken, nl. pro ductie, transportwezen, voorraden en raffineering. Het rapport van Norton Griffith van 21 Januari 1917, het Duitsche rapport over de vernieling van 1916 en de conclusies van de Engelsch-Fransche commissie van 1919 tot 1921 toonen aan dat een geïmproviseerde vernieling niet geheel en al doel treffend kan zijn. Overigens geeft de gebruikelijke uitdrukking „de petroleumbronnen verbranden" slechts een gering gedeelte van het programma weer. Vernield moeten worden de installaties voor het boren, de productie, voor het vervoer en voor het raffineeren. Brand zou alleen slechts schijn bare resultaten opleveren. De Duitschers kunnen in een jaar een aanzienlijke productie bereiken, doordat zij met het niet vernielde materiaal een aantal installaties voor raffinaderijen en het boren kunnen oprichten. Men mag niet vergeten dat een boorput in drie maanden is te maken, doch dat men voor het bouwen van een raffinaderij twaalf maanden noodig heeft, zelfs indien het benoodigd'e materiaal ter plaatse beschikbaar is. Tenslotte kan een brand dikwijls leiden tot de vernieling van den opslagplaatsen en dus tot een geweldig blijvend verlies voor het land. Een der gelijk gevaar moet men op den koop toe nemen', indien de tijd dringt. Men heeft alles doelmatig voorbereid om overal een systematische vernieling te bereiken van alle stukken opdat vermeden wordt dat men door het monteeren van onderdeelen van half vernielde installaties een volledige installatie kan verkrijgen. Op grond van deze overweging hebben wij een tweeledig programma opgesteld. Ten eerste: een programma voor snelle vernie ling, dat in 24 uur ten uitvoer kan worden gelegd (met een arbeidstijd van tien uur per dag) en wel met de ter plaatse beschikbare middelen. Dit plan omvat slechts de belangrijkste voorterreinen, (80 pet. der productie) alle raffinaderijen, pompsta tions en de voorraden. Tot dit programma behoort eveneens de eventueele vernieling van bepaalde opslagplaatsen. Het opent het vooruitzicht, dat de petroleumindustrie voor minstens zes maanden voor 75 pet van de productie is uitgeschakeld. Ten tweede: een systematisch programma eischt voor zijn ten uitvoerlegging een termijn van tien dagen tot een maand. Hierdoor kan de productie voor 90 pet. worden getroffen, de belangrijkste op slagplaatsen gespaard blijven en een betere vernie ling van de transportmiddelen bereikt worden. Bij dit programma behoort ook het gebruik van ont plofbare stoffen. Ter voorbereiding zijn reeds eenige maatregelen genomen voor het aanleggen van een net van modderstroomen waardoor de boorputten „gedood" kunnen worden, voordat men ze vernield. Bij beide methoden moet voor alles het materiaal worden vernield. Een brand is slechts de voltooiing van het vernielingswerk. De Engelsche bomaanvallen op Duitschland. Burgerbevolking de laatste dagen herhaaldelijk getroffen. Het D.N.B. meldt: Uit een zorgvuldige registra tie van de vijandelijke luchtbombardementen van den laatsten tijd blijkt dat de Britsche luchtmacht haar aanvallen op niet-milltaire doelen sedert Vrijdag, den dag van de rede van den Führer. verveelvoudigd heeft. Groot was het aantal ge worpen bommen en daarmede in geen verhouding staand de geringe militaire schade. Het is duide Met bloemen werden de in Berlijn terugkeerende Duitsche soldaten door de bevolking begroet. lijk te zien dat de vijand erop uit is de Duitsche burgerbevolking te treffen. Talrijke Duitsche plaatsjes, open steden en dorpen zijn de laatste dagen herhaaldelijk aangevallen. Zoo zijn in den nacht van 20 op 21 Juli bommen geworpen in de binnenstad van Wismar en eveneens in den daarop volgenden nacht. Daarbij waren 5 dooden en 20 zwaargewonden te betreuren. De stad Bre men heeft een der laatste nachten krachtige aan vallen op verscheidene woonwijken te verduren gehad. Drie dooden en drie zwaargewonden vielen aan den Britschen aanval ten offer. Vele bad plaatsen op de Duitsche Noordzee-eilanden zijn het doelwit van zlnnelooze bombardementen ge weest. Ook de stad Hamburg is in den nacht van 20 op 21 Juli aangevallen. In woonwijken en dicht bevolkte stadsdeelen kwamen bommen terecht. In het naburige Pinneberg werd het ziekenhuis beschadigd. Ook boven de steden Paderborn, Hagen en Bochum hebben herhaalde malen vij andelijke vliegers gevlogen, die meedoogenlooze aanvallen op burgerlijke doelen ondernamen. In Schwerin werden vier mannen, drie vrouwen en drie kinderen door Engelsche bommen gedood. Talrijke gewonden zijn te betreuren. In Wilhelms haven werden het crematorium en een lijkenhuis vernield. Het verdient opmerking dat de vijande lijke vliegers, alvorens zij hun bommen wierpen, talrijke lichtfakkels gebruikten, waardoor zij on dubbelzinnig hadden kunnen vaststellen tfkt zij geen militaire doelen voor zich hadden. De stad Kassei is in den nacht van 21 op 22 Juli eveneens het doelwit van vijandelijke aanvallen geweest. Ook hier werkte de vijand met een aanzienlijk aantal lichtfakkels. Desondanks kwamen alle bommen terecht op niet-militaire doelen in de woonwijken en tuinen, 0.a. zijn hier wagens van den geneeskundigen 'dienst getroffen. Daaren boven werden de Landkreis Kassei en de naburige gouw Hannover—Zuid door Engelsche bombarde menten geteisterd. Op vele plaatsen, en wel kleine boerendorpjes, werden vijandelijke bommen ge worpen. Van Duitsche zijde wordt vastgesteld: Nog in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben de Engelschen het grootmoedige aanbod van den Führer beantwoord door in nog grooter ge tale vliegtuigen naar het Duitsche rijksgebied te zenden. Deze hebben nog meer dan voorheen op misdadige wijze hun bomaanvallen op de burger bevolking gericht en open steden, boerendorpen, gehuchten, lazaretten en scholen als doelwit ge kozen. Deze opzet blijkt hieruit dat de laatste nachten bijzonder helder waren en den Engel schen vliegers goed zicht boden. Bovendien hebben de Engelschen een groot aantal lichtfakkels uitgeworpen, die hun geen twijfel erover konden laten dat zij zich boven open steden, boven woonwijken en dorpen be vonden. Geen enkel noemenswaardig militair doel hebben zij in den loop der laatste nachtelijke vluchten getroffen. Wij zijn er van overtuigd dat zij hiernaar niet gezocht hebben. Uit den geheelen opzet en de wijze van uitvoering der Britsche luchtaanvallen blijkt dat Churchill het Duitsche volk wil laten zien hoe hij over het antwoord op de vredesdaad van den Führer denkt. Het is moord op Duitsche vrouwen en kinderen ver woesting van vreedzame Duitsche steden en dorpen Duitsche persstemmen. Felle aanvallen op Engeland. BERLIJN, 23 Juli. (D.N.B.) De Duitsche bla den wijden vandaag op de frontpagina veel aan dacht aan het bericht, dat het Engelsche luchtwa- pen zijn aanvallen op niet militaire doelen sedert de laatste rijksdagrede van den Führer heeft ver veelvoudigd, waarbij ook onder vrouwen en kinde ren talrijke slachtoffers zijn gevallen. In scherpe commentaren stellen de bladen dit „antwoord van Churchill" als een misdaad aan de kaak. „Was het reeds tevoren gebruik bij de Royal Air Force, zoo schrijft de „Berliner Börsen Zeitung" ..om gevaarlijke militaire doelen te vermijden en in plaats daarvan groepen woonhuizen, hospitalen of Duitsche „zeenoodvliegtuigen" op den korrel te nemen, dit gebruik is thans klaarblijkelijk tot systeem verheven. Daaraan kan te minder getwijfeld worden, daar de laatste nachten met volle maan een bijzonder goed zicht boden en de Engelsche vliegers hun on guur handwerk bovendien verricht hebben met behulp van talrijke lichtbommen. Zij hebben civiele objecten gezocht. Zij hebben Duitsche vrouwen en kinderen willen vermoorden. Het doel is duidelijk. Dit in de uniform van eerlijke soldaten vermomde tuig en zijn lastgevers in Londen hopen het Duit sche volk door systematische moordterreur murw te kunnen maken en het te kunnen doen gelooven dat deze des nachts neergeworpen bommen een teeken geven van Britsche kracht. Alsof niet ieder mensch in Duitsche gouwen wist hoe het gesteld is met Engelands militaire positie, met de kansen van het Engelsche luchtwapen tegenover de aan overwinningen gewende Duitsche eskaders. Alsof niet iedere Duitsche soldaat of burger, man of vrouw, op ieder oogenblik bereid was voor Führer en volk het laatste offer te brengen. Aan degenen, die in Londen gelooven de menschelijkheid van een van de overwinning zekeren en toch tot vrede be reiden tegenstander te kunnen beantwoorden met onmenschelijke misdaden, moge gezegd worden dat zij zibh met hun amokloopen op het eigen zwaard storten. Brutale hoon, grove beleedigingen, pogin gen tot een systematische moordterreur, dat is het antwoord van Engeland op het grootmoedige aan bod van den Führer. Wanneer het den heer Chur chill werkelijk te doen was om het Engelsche volk, dan zou hij zich nooit hebben laten overhalen tot de waanzinnige onderneming om Duitschland op zoo nietswaardige wijze te provoceerer.". „Overal in het buitenland", zoo verklaart de „Deutsche Allgemeine Zeïtung", „is het woord van Adolf Hitler gewaardeerd als het grootmoedige aanbod van een man, die na zijn weergalooze over winning deze taal nooit had behoeven te spreken. Churchill alleen heeft ar.ders geantwoord dan het veelstemmige koor uit alle overige landen. Hij heeft allereerst zijn persorganen aangemoedigd om lui der dan ooit op te ruien. En nu heeft hij zijn nach telijke misdaden tegenover Duitsche woonwijken in versterkte mate geënsceneerd. Zoo antwoordt dus de Britsche premier op een aanbod, dat uit drukkelijk was gekenmerkt als een beroep op het verstand. Wat het Engelsche volk over deze wijze van gebruik van het verstand denkt, wordt de wereld verzwegen". Europa en Amerika. Een herinnering aan den Amerikaanschen vrijheidsoorlog. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: In zijn redevoering in den Rijksdag heeft de Führer er op gewezen dat de huidige oorlog geen strijd is tegen de Angelsaksische wereld, maar een Europeesche revolutie tegen bepaalde groepen van personen, die Europa uitbuiten. De Italiaansche bladen herinneren er aan dat dit een Europeesche revolutie is. gelijk aan de revolutie, waaruit de onafhankelijkheid der Vereenigde Staten werd ge boren. De kolonisten in Noord Amerika kwamen in verzet tegen de Britsche uitbuiting en de onaf hankelijkheidsverklaring der Vereenigde Staten, die werd voorgelezen en onderteekend in de vergade ring van het Congres op 4 Juli 1776 sprak van Koning George III van Engeland, „die geroofd heeft in onze wateren, die onze kusten heeft ge brandschat, die onze steden heeft neergebrand en die onze landgenooten heeft vermoord". Verder leest men in deze verklaring: „Thans laat hij de koning groote huurlegers overbrengen voor de voltooiing van zijn werk van doodslag en verwoes ting en menschenroof, waarmede hij Is begonnen door het bedrijven van daden van eon wreedheid, die maar zelden is geëvenaard zelfs in tijden van de grootste barbarij en die onwaardig is voor het hoofd van een beschaafde natie". Deze zinsnede is ontleend aan de Amerikaansche onafhankelijkheidsverklaring, welke op het Ameri kaansche departement van buitenlandsche zaken wordt bewaard in een looden kist. Indien men van dit document kennis neemt, kan men zich slechts verbazen over hetgeen men leest in de Amerikaan- schq bladen, die onder democratische voorwend sels met Engeland sympathiseeren. Indien dit do cument in een glazen vitrine zou zijn geplaatst, zouden alle Amerikanen het lezen om zich dan tevens te herinneren dat alle Italianen zich de Geneefsche sancties herinneren, waarvan de datum staat gegrift op marmeren tafels, welke men aan treft in elke Italiaansche gemeente. Men begrijpt niet waarom de Amerikanen op het oogenblik aan Europa het recht ontzeggen om in opstand te komen tegen dezelfde Britsche uitbuiting, die hun voorvaderen niet konden verdragen, hoewel zjj van Engelsche afkomst waren en die hun aanlei ding gaf alle banden met Groot-Brittannië te ver breken, in bewoordingen als neergelegd in de onafhankelijkheidsverklaring. PROGRAMMA WOENSDAG 24 JULI 1940. JAARSVELD, 414,4 M. VARA-Uitzending. 8.00 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenw" ling. 10.15 Declamatie. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgel spel. 12.00 Berichten. 12.05 Esmeralda en so liste. 12.45 Berichten A.N.P.. 1.00 Gramofoon muziek. 1.30 VARA-Harmonie-orkest (opn.) 2.00 Gramofoonmuziek. 2.45 Orgel en zang. 3.30 Voor de kinderen. 5.15 Berichten A.N.P. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblers. 6.40 Boek bespreking. 7.00 Vragen van den dag 'A.N.P.) 7.20 Volkszang. 7.40 Felicitaties. 7.45 Puzzle- uitzi ding. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Declama tie. 8.30 Radiotooneel. 9.00 Bont programma. 10.00 VARA-strijkorkest (opn.), 10.1510.30 Berichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En- gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek 'Om 8.00 Be richten A.N.P.) 9.00 Omroeporkest en solist (opn.). 9.30 Berichten (Vlaamsch). 9.45 Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ge wijde muziek (gr.pl.), 10.30 De Twillight Sere nades (opn.) 11.15 Berichten (Engelsch. 11.30 Berichten (Vlaamsch). 11.45 Altviool, piano cn klarinet. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Be richten ANP., eventueel gramfoonmuziek. 1.00 AVRO-Aeolian-orkest en soliste. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Omroeporkest. 3.15 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP.. 5.30 Gramofoon muziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 On derwijst. Scheepvaart: Taalles en causerie „De waterwegen van West-Europa". 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.), 7.20 AVRO-Amusementsor kest. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP 8.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Berich ten (Vlaamsch). 9.00 De vroolijke vijf (9.15— 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Berichten (Vlaamsch). 10.00 Berichten 'Duitsch) 10.15— 16.30 Berichten ANP en sluiting. 10.3010.45- 11.1511.30 en 0.150.30 Berichten (Engelsch) 1.00—1.15 Berichten (Vlaamsch). 1.15—1.30 Berichten .(Engelsch)^

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7