De Huisvrouw van 1940 Prijs 50 centj AGENDA. Bonnen Uit de Pers. De verduistering DONDERDAG 25 J-Utl '194Ö TT X A R E E ITS D A G B E A" D 2 „Droste" beslaat 50 jaar. Firma met wercldreputatie. Het zal 2 Augustus 50 jaar geleden zijn. dat Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haar lem werden opgericht. Den roem van dit bedrijf verkondigen mag overbodig worden geheeten. Zoowel in binnen- als in buitenland heeft het Haarlemsche product in poedervorm in de alom bekende „Verpleegster" bussen zoo goed als in zijn meer aantrekkelijke verschijning als pas tilles, bonbons en reepen een wereldfaam ver kregen, gevolg van het bepi-oefde systeem; dat het gebruik van de beste grondstoffen aan de meest zorgvuldige bereiding paart. Tot de eerste van deze twee voorwaarden functionneert een gansche dienst, onder leiding van een chemisch ingenieur, die een modern ingericht fabriekslaboratorium tot zijn be schikking heeft, waardoor een voortdurend toe zicht op de kwaliteit der grondstoffen en op de zuivere en hygiënische bereiding wordt gewaar borgd. En tot deze bereiding, die dus aan de hoogste eischen voldoet is men'in staat dank zij een voortreffelijk geoutilleerd bedrijf, dat in 1929 werd opgetrokken door den Haarlemschen architect Van Noppen, wiens schepping aan het Noorderbuitenspaarne iedere Haarlemmer al thans van buiten kent. Voordien was de fabriek gehuisvest in het thans nog bestaande noordelijk gedeelte van het fabriekscomplex, dat, als gezegd, in ®1929 een aanzienlijke uitbreiding onderging door het bouwen van een pand, 15 M. breed en 50 M. lang en 20 M. hoog. Diverse bedrijfsgedeelten zijn in dit gebouw bijeengevoegd. In aangrenzende gebouwen vindt men diverse fabrieksruimten en opslag plaats. Hier wordt de Java-cacao waarvan de firma momenteel gelukkig nog groote voorraden heeft bewaard en in eerste instantie bewerkt. Elders groeit het product tot de glanzende pastilles en de smakelijke bonbons, die dan, gedeeltelijk met de hand, gedeeltelijk machinaal verpakt worden. Op 2 Augustus nu zal de stichting van het be drijf herdacht worden, maar het zal in ver band met de tijdsomstandigheden een interne herdenking zijn. Wat niet wegneemt, dat op dien dag menigeen een waardeerende gedachte aan „Droste" zal wijden. ALG. NED. CHR. AMBTENAARSBOND. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond heeft een commissie ingesteld voor het organiseeren van een steunactie aan de collega's, die bij de jongste oorlogsomstandig heden have en goed verloren hebben, bestaande uit de heeren C. Guyt, te 's-Gravenhage, bonds- penningmeester, Joh. H. Straub, te Amsterdam, 2e penningmeester, en F. v. Egmond, te Haarlem, secretaris van de commissie voor het onder steuningsfonds. Meisje door de tram aangereden. Woensdagmiddag kwart voor vijf is op de Baan nabij Huize Koekamp te Haarlem een ongeluk ge beurd, dat wonderlijk goed is afgeloopen, dank zij de oplettendheid van ee» trambestuurder. Daar fietste het 18-jarig meisje M. H. uit Velsen uit de rjchting van het Plein naar het Sportfondsen'oad rechts van den weg. Achter haar naderde een E.S. M.-dienst. Het meisje, dat ter plaatse onbekend was, wist niet, dat de tram daar op slechts 80 cjVL afstand van het trottoir rijdt. De trambestuurder, die langzaam achter haar reed, gaf eenige signalen; juist op het smalste deel tusschen trambaan en trottoir keek het meisje om en schrok van het ge vaarte, dat vlak achter haar naderde; zij raakte de macht over het stuur kwijt en viel juist vóór den motorwagen; De bestuurder zette onmiddellijk den zandstrooier in werking, waardoor hij de tram na ongeveer drie meter tot stilstand kon brengen. Ieder dacht natuurlijk het ergste, want het meisje was onder den baanschuiver terecht gekomen. Zij kon er echter onder vandaan worden gehaald zon der dat de tram opgevijzeld moest worden. Door leden van den Ongevallendienst werd zij in Huize Koekamp binnengedragen en behandeld. I-Iet bleek dat zij slechts niet ernstige bloeduitstor tingen aan het hoofd en in de knie gekregen had. Daarna Icon zij met haar vader naar huis gaan. De fiets werd licht beschadigd. De trambestuurder had geen schuld aan het ongeluk. door E. E. ÜONKHEID-PEEREBOOM. Een schat van wenken en ge gevens, waarmede de zuinige huisvrouw haar voordeel kan doen. Verkrijgbaar in den boekhandel en bij de kantoren van Haarlem's Dagblad. DONDERDAG 25 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opera-concert H.O.V., 8 uur. Frans Hals Theater: „Vooruit met de geit" voor de vierde week geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Lux or Theater: „Mr. Smith gaat naar Washing- ton", 2.30, 7 en 9 uur. Rembrandt Theater: Deanna Durbin in „Eerste liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De onzichtbare man keert terug", 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Bloem endaal: Orgelconcert Ned. Herv. Kerk, 8.15 uur. VRIJDAG 26 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avondf Nieuw programma. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur die thans geldig zijn BROOD Bon 61 tot en met 70 (broodbonboekje) Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood. Bons 71 tot en met 80 (broodbonboeje) Geldig: Van 22 tot en met 28 Juli (even tueel tot en met 1 Avgtistus). Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. Bon 75, reehtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rïjste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uil het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 67 en 68 uit 't Algemeen distributie- boekje. Geldig: Tot 28 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond boter of mar garine of vet. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3" Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter. Crematie IJ. G. v. cl. Veen. Indrukwekkende plechtigheid op Westerveld. Onder zeer groote belangstelling voornamelijk uit de kringen van de sociaal-democratische arbei dersbeweging vond gistermiddag in het cremato rium op Westerveld de verassching plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Y. G. van der Veen, in leven algemeen-directeur der N.V. „De Arbeiderspers". In het crematorium betrad het eerst de heer E. Kupers, oud-voorzitter van het N. V. V., het podium. Deze zeide, als ex-voorzitter van den raad van com missarissen van de N.V. „De Arbeiderspers" en ex- voorzitter van het N. V. V. zich verplicht te gevoe len, een woord van afscheid te spreken. Bijna een menschenleeftijd lang heeft v. d. Veen zijn gaven in dienst gesteld van de sociaal-democratische ar beidersbeweging. Hij heeft zijn kwaliteiten getoond eerst in de drankbestrijding, later in het kranten- bedrijf. Uitvoerig stond spreker stil bij hetgeen de overledene voor de arbeidersbeweging en voor de krant heeft gedaan en verder ook voor de volks ontwikkeling. Spreker dankte den overledene voor wat deze in tientallen van jaren voor de stoffelijke en geestelijke verheffing van de Nederlandsche arbeidersbeweging heeft gedaan. De heer Koos Vorrink sprak als gewezen voorzit ter der S. D. A. P. Wij staan zeide spreker, aan de baar van iemand, wiens ontembare werkkracht hem staat stelde, groote diensten te bewijzen aan de soc. democratische beweging. Spreker wees ophet vele werk van den overledene voor de oprichting van een groot arbeidersdagblad. Hij kreeg de be voegdheid om te beschikken over het erfgoed var. P. J. Troelstra, van P. L. Tak, J. de Roode. In samenwerking met Ankersmit, de laatste jaren met Dr. Wiardi Beekman heeft hij de sociaal democrati sche beweging voor zijn opvattingen gewonnen. De heer Trijsburg, adj.-directeur van de N.V. „De Arbeiderspers" zeide o.a. dat de grootste vrees van hem die hier ten grave wordt gedragen was, dat zijn werk niet gereed zou komen. Zijn dagelijksehe medewerkers aan de vorming van zijn ideaal we ten, wat dit voor hem beteekende. „Wij dragen on zen directeur naar een plaats, waar een rusteloos werker voor het eerst rust zal vinden". Dr. Wiardi Beekman sprak daarna een per soonlijk woord van afscheid. Zoowel door zijn werk als door zijn functie heeft Van der Veen in de soc. democratische arbeidersbeweging een eigen plaats ingenomen. Zichzelf heeft hij nooit gespaard. Hij was een bouwer, die veel heeft opgebouwd. Ten slotte spraken nog de heeren H. H. J. v. d. Poll namens den Raad van Beheer van het A. N. P., waarvan de overledene jarenlang lid en in den laat- sten tijd secretaris was geweest en S. S. Korthuis namens de Federatie van Boekdrukkerijen in Ne derland. Nadat de baar onder de tonen van Ase's Dood van Grieg was neergelaten, dankte een zoon van den overledene de aanwezigen voor hunne belang stelling. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 26 JULI Progr. 1: Jaarsveld. Van 10.30 n.m.11.30 n.m, Gram.platenconcert voor de Radio Distributie. Progr. 2: Kootwijk. Progr. 3: Duitsch station. Progr. 5: Idem. 7.008.00 Eigen gramofoonplaten- concert. „In het Verre Oosten". 1. Japanese Sandman, Joe Daniels; 2. Way down on Honolulu Bay, Lenn Filles; 3. Chinese Laundry. Nat Gonella; 4. Het lied v. d. slangenbezweerder, Johnny and Jones: 5. Auf einem persischen Markt, Odeon Orkest; 6, By the blue Hawaiian Waters, H. M. Gren. Guards: 7. Madame Butterfly selection, Salonorkest; 8. Cappriccio espagnol v. Rinsky Kor sakoff, Ass. des Concerts Lam.; 9. Chinesische Stras- senserenade, Symph. Orkest; 10. Der Barbier von Bagdad, II. E. Groh; 11. Song of the Islands, E^dy Dünstedter; 12. Hawaiian stars are gleaming. Lina Milford; 13. Tcrang Boelan, Sweet Java Islanders; 14. Wedding of Pocahontas, Ramblers; 15. Sweet Ho nolulu, Scott Wood; 16. Aloha Oe, E. Dunstedter. Radiorede van den voorzitter der V. A. R. A. Eischen der arbeidersbeweging naar voren gebracht. Woensdagavond heeft de heer A. de Vries, voorzitter van de V.A.R.A. voor de V.A.R.A.- nncrofoon een rede gehouden. Spr. begon met een terugblik op wat er de laatste jaren vóór den oorlog in ons land is gebeurd en wees erop, dat de socialisten nimmer kans hebben gekregen hun idealen te verwezenlijken. Hierna somde de heer de Vries een aantal eischen op. Spreker dacht hierbij aan maatregelen als het uitvoeren van groote productieve werkobjecten, welke ongetwijfeld in ons land bestaan. Ook de uitbreiding van* den leerplichtigen leeftijd kan op constructieve wijze bijdragen aan het meer doelmatig gebruik van de arbeidskracht. Het volksonderwijs is door de lange crisisjaren be denkelijk in de verdrukking geraakt. Uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd, zoodat 't algemeen vormend volksonderwijs een stuk wordt van onze volkskracht, zoodat ook aan de lichamelijke op voeding van het volkskind de noodige tijd kan worden besteed, is een eisch van de socialistische arbeidersbeweging en zij is in de huidige om standigheden actueeler dan ooit. Ook aan de verzorging van den ouderdom moet aandacht worden besteed. De groote staatspen- sioen-eisch is gestrand op bergen van theologi sche en andere bezwaren. Het schrikbeeld „oud en arm" voelde ieder als moreel ontoelaatbaar, maar nimmer was er geld te vinden om tot een betere ouderdomszorg te komen. Zoo zijn er tal van andere eischen op sociaal- economisch terrein, waarop de arbeiders uit ons land elkaar zouden kunnen vinden. Aldus zouden zij hun activiteit kunnen richten op een positief doel en gezamenlijk kunnen meebouwen aan een nieuwe gemeenschap. De V.A.R.A. acht het haar taak als arbeiders radio aan dit streven leiding te geven en het door middel van haar microfoon op te wekken en aan te wakkeren, waar zij kan. Zij wil een eigen sociaal-economisch program ontwikkelen, los van lederen invloed van politieke partijen en bewe gingen. In een bespreking, die het dagelijksch bestuur, van de V.A.R.A. Zondagmiddag had met mr. Rost van Tonningen, die zooals men weet, door den Rijkscommissaris is benoemd tot commissaris van de S.D.A.P. en de met haar verwante organisaties, heeft het bestuur zich bereid verklaard in den zin van de zooeven afgelegde verklaring zijn werk zaamheden voort te zetten. Niets werd gevergd, dat strijdig geoordeeld kan worden met zijn be ginselen. De V.A.R.A. kan dus werkzaam zijn in positief socialistischen zin en spreker wekte alle vrienden van de V.A.R.A. op dit werk ten krach tigste te steunen. (A.N.P.) Onderhandelingen tusschen Mandsjoekwo, Mongolië en Rusland Besprekingen beginnen op 1 Augustus. HSINKING. 25 Juli (D.N.B.). Het departe ment van buitenlandsche zaken deelt mede dat op grond van de overeenkomst van 9 Juni tus schen Togo en Molotof, op 1 Augustus te Tsjita de onderhandelingen zullen beginnen over de grensafbakingslijn bij Nomonhan. Mandsjoekwo zal daarbij door den afdeelingschef van het de partement van buitenlandsche zaken, Noboesada Hsiiiomoera, Mongolië door generaal Dorutsji en Sovjet-Rusland door kolonel Smirnof vertegen woordigd worden. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties) New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.08—30.20 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Ziirich 42.72—42.81 Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.08—30.20 Stockholm 44.76—44.94 Ziirich 42.67—42.86 De Nederlandsche Unie. Het Alg. Handelsblad heeft een hoofdartikel ge wijd aan de Nederlandsche Unie. Het schrijft hiei*- in o.m.: „Het is alleen de wil om in eigen Nederland- schen geest een oplossing te zoeken voor de tal- looze vraagstukken die zich thans voordoen, dien zij terecht als voorwaai-de stelt. Deze gedachte paart idealisme aan werkelijk heidszin. Dat blijkt ook uit de vier korte richtlijnen welke het driemanschap en de Unie zichzelf stellen De nieuwe toestand in Europa waarmee ons land feitelijk rekening moet houden, en die voorloopig zekere grenzen trekt voor den vrijen arbeid welken ons volk thans kan, maar dan ook in zijn eigen be lang moet verrichten, geeft het practische kader aan, waarbinnen nu de Nederlandsche volkskracht op den allerbreedsten grondslag moet worden ge organiseerd, om in eendracht voor ons volk als ge heel de nuttigste vruchten af te wei-pen, en om straks een Europeesche toekomst, waarvoor de grondslagen thans door de feitelijke Europeesche machthebbers nog niet nauwkeurig zijn aangege ven, in den innerlijk sterksten vorm tegemoet te treden. Slechts een zelfbewuste volksgemeenschap zal die kracht kunnen ontwikkelen, en voor de be vordering en opvoeding van zulk een volksgemeen schap is thans positief werk noodig, geestelijk, sociaal, economisch. „Aanpakken", heeft rmv Lint horst Iloman in zijn jongste brochure uitgeroe pen. Het driemanschap heeft nu aangepakt. Ons volk, in zijn breedste lagen, moge zich met enthou siasme achter deze leiding scharen." NIEUWE BANEN. Onder het opschrift „Op nieuwe banen" schrijft Het Volk van gisteravond, dat meer dan ooit groote maatschappelijke nooden om oplossing roepen en vervolgt dan: „Wij kunnen daarbij niet werkeloos met de han den in de schoot blijven zitten. Wij 'moeten aan de slag. Mam- hoe? Men heeft vandaag in ons blad de oproep van het driemanschap der Nationale Unie kunnen lezen. Er is voorts de werkzaamheid van de N. S. B. en van Nationaal Front. De eerste beweging beoogt een overkapping te zijn, waarbinnen alle nationale tegenstellingen moeten worden opgevan gen. Wij zullen daarover nog wel nader het onze zeggen, De beide andere bewegingen hebben elk hun eigen geschiedenis, die hen van de S. D. A. P. scheidt. Meest voor de hand liggend is dan ook de gedachte, dat de partij zelf, langs den weg van een innerlijke herbouw, als socialistische beweging met een geheel eigen karakter, dat haar duidelijk zal onderscheiden en los zal houden van andere bewe gingen, een stuwende kracht naar maatschappe lijke vernieuwing zal moeten trachten te blijven. Dit is misschien een vermetel klinkende gedachte Zij vertoont vele aspecten en levert stellig ook twij- felpunten op. Maar zij verdient in elk geval een nauwgezet onderzoek." De Roemeensche petroleumindustrie BOEKAREST 24 Juli (D. N. B.) De regeering zal binnenkort bij de groote Roemeensche petro- leummaatschappij Asira Romana, die tot het Shell- concern behoort, een commissaris benoemen, wiens taak erin zal bestaan, de door de maatschappij be perkte productie weer tot normale hoogte op te voeren. De van het buitenlandsche kapitaal afhankelijke groote petroleummaatschappijen waren er in de laat ste jaren steeds meer en meer toe overgegaan uit kapitalistische overwegingen ten aanzien van de Roemeensche petroleum een politiek van roofbouw toe te passen. De staatscommissaris zal aan dezen toestand, die het Roemeensche volksinkomen aanzienlijk schade heeft toegebracht, een einde maken en daardoor de aanstaande nationalisatie van de Roemeensche pe troleumindustrie voorbereiden. Tot commissaris is benoemd een hooggeplaatst ambtenaar van het ministerie van economische zaken. Spoorlijn door liet Zuid-Ameri- kaansclie continent voorgesteld. HAVANA, 25 Juli. (D.N.B.) De gedelegeerde van Bolivia op de Pan-Amerikaansche conferentie alhier heeft gisteren een voorstel ingediend, dat de aanleg van een spoorlijn bevat dwars door het Zuid-Amerikaansche continent, uitgaande van Santos in Brazilië en eindigend te Arica in Chili. Dit voorstel was een van de zeven voorstellen in totaal, die gisteren door de gedelegeerden meerendeels van Noord-Amerikaanschen oorsprong waren ingediend. De overige voorstellen had den betrekking op de maatregelen, welke genomen moeten worden in het geval der wijziging van de souvereiniteit in de Amerikaansche bezittingen van Europeesche landen, voorts op de maatregelen te gen een beweerde propaganda van buitenlandsche regeeringen tegen de regeeringsstelsels van Ame rikaansche landen en op voorschriften, welke de „inmenging der diplomatieke en consulaire verte genwoordigers in Amerikaansche aangelegenhe den" moeten verhinderen. LIJK VAN FRANSCIIEN SOLDAAT AANGESPOELD. Op het Noordzeestrand achter de Cocksdorp (Texel) is het lijk aangespoeld van een Fran- schen militair, die behoorde tot het Marokkaan- sehe leger, dat in Frankrijk heeft gestreden. Ook de reeds eerder op den dag aange spoelde lijken van Fransche militairen, maak ten van dit leger deel uit De stoffelijke resten van den Marokkaan zijn bij die van zijn strijdmakkers op de algemeene begraafplaats te den Burg begraven. Als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur legde burgemeester Kamp een krans op de groeve. Ook een commandant van een afdee- ling der Duitsche weermacht bewees de laatste eer. Ds. Gorter las een gedeelte uit Rom. 8 en be sloot de plechtigheid met het Onze Vader. (A.N.P.) HAARLEMMERLIEDE Gemeenteraad. Rede van Burgemeester Simons. De raad der gemeente Haarlemmerliede ver gaderde op Woensdag, 24 Juli. Aanwezig waren 9 leden. Afwezig waren weth. Stokman wegens ziekte en het lid Biesheuvel. Voorzitter was burgemeester Simons. Bij den aanvang van de vergadering sprak de voorzitter het volgende: Sinds den dag onzer laatste bijeenkomst op 18 April j.l., is in Nederland veel gebeurd en zijn de toestanden diep-ingrijpend gewijzigd. Nu wij wederom sindsdien voor de eerste maal bijeen zijn, willen wij deze vergadering niet aan vangen, alvorens een oogenblik onze gedachten te hebben laten verwijlen bij hen, die in dienst van het vaderland hun jong leven hebben geofferd. Blijkbaar is de tijd gekomen voor een algeheele wedergeboorte onzer samenleving. Zoowel op gees telijk als materieel, up economisch en politic» „coied breken nieuwe denkbeelden baan en worden oude leerstellingen als niet meer van dezen tijd ter zijde geschoven. Kortom wij zullen den ouden mensch moeten afleggen en den nieuwen mensch moeten aandoen. Laten wij ons bewust zijn, dat wij meer zullen moeten denken, werken, voortbrengen en geven en dat" wij minder zullen moeten aiscussieerem ge nieten en eischen. Wij zullen ons hebben aan te pas sen aan den nieuw geschapen toestand en ons daarbij voor oogen moeten houden, dat het Nederlandsche volk een overwonnen volk is en zich dienovereen- komstg zal hebben te gedragen, d.w.z. zich zal heb ben te onthouden van elke daad, die storing van de openbare orde, rust en veilgheid tengevolge kan hebben. Woorden van dank wensch ik te richten tot allen die in eenigerlei vorm hebben medegewerkt om tijdens de achter ons liggende moeilijke dagen ons ter zijde te staan bij de uitoefenng van de verant woordelijke taak, waarvoor wij ons gesteld wisten. Zonder aan de plichtsbetrachtng van anderen te kort te doen, moge ik hierbij wijzen op het moei zame wrrk, dat door de Politie en den Luchtbescher mingsdienst is, en nog dagelijks wordt verricht. Niet slechts gaat onze dankbaarheid uit tot hen. die bij deze diensten een leidende functie bekleeden, maar ook tot degenen uit de burgerij, die alhoewel niet in ambtelijk verband staande tot de gemeente, dikwijls na zware dagtaak in eigen werkkring, hun nachtrust hebben geofferd ter bescherming en ter beveiliging hunner medeburgers. De heer Tabak gelooft namens alle gemeentenaren te spreken wanneer hij den burgemeester dank zegt voor hetgeen hier in het belang der burgerij is ver richt. Met vertrouwen op God wil hij zich ook ver der gaarne aan de leiding van den burgemeester overgeven. De ingekomen stukken bevatten enkele goedge keurde raadsbesluiten en een besluit van Haarlem tot opzegging van een regeling betreffende de toe lating van kinderen op scholen voor het buitenge woon lager onderwijs. Vastgesteld wordt een' wijziging van het Ambte narenreglement betreffende uitbetaling van loon bij vervulling van militairen dienst. Eveneens wordt een Arbeidsovereenkomstenbesluit vastgesteld. Het salaris van den concierge van het Raad huis wordt wegens vermeerdering van werkzaam- heden met f 50 per jaar verhoogd. Op voorstel vah B. en W. wordt besloten een ere- diet beschikbaar te stellen voor het verleenen van extra steun aan werkloozen. De uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1939 worden vastgesteld op f 538.01 of f 42.66 minder dan voor dat jaar beschikbaar was gesteld. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt be noemd Mevr. Vos—de With en tot lid van de Com missie tot wering van schoolverzuim de heer H. A. van de Poll. Verder keurt de Raad zonder discussie goed een crediet uit de gemeentekas voor de aanstelling van een vierden gemeenteveldwachter. Het ligt in de bedoeling deze in hoofdzaak te belasten met bewa kingsdiensten gedurende den nacht. U zoekt 'n Plee', soo.k 1 ïUV,aa!& dan vas. bij Oo,d (Adv. Ingez. Med.) Het bezwaarschrift van den Vijfhuizerpolder te gen de straatbelasting wordt ingewilligd, dat van den heer v. d. Berg wordt ingewilligd voorzoover diens gebouwde eigendommen betreft en afgewezen voor voozer hij de ongebouwde betreft. BLOEMENDAAL Inbraak in ecu villa. De daders sloegen voor het dienstmeisje op de vlucht. Gisteren werd bij de Bloemendaalsche politie aangifte ervan gedaan dat in een tijdelijk onbe woonde villa aan den Rustenburgerweg was in gebroken. Het dienstmeisje, dat regelmatig de kamerplanten verzorgde, bemerkte bij haar aan komst bij de woning dat ongenoode gasten een bezoek brachten; zij namen echter bij de nade ring van het meisje de vlucht. De onmiddellijk gewaarschuwde politie toog direct op onderzoek uit en trof in de Iepenlaan twee uit Haarlem af komstige personen aan, de 23-jarige A. S. en de 20-jarige J. S., twee gebroeders die, naar later bleek, niet ten onrechte van de inbraak verdacht en aangehouden konden worden. Het tweetal werd in het politiebureau te Overveen ingesloten. De politie stelt nog een nader onderzoek in naar de antecedenten van de jonge mannen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. Viersmade Vos, d. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: H. J. Pot en E. C. Ghijsels. Overleden: S. Kuipers, echtgen. van Zwarteveen, 48 j., overl te Haarlem; Y. G. van der Veen, 56 j., overleden te Amsterdam. ZANDVOORT GESLAAGD Van de leerlingen der U. L. O. school aan den Hoogweg alhier, slaagden tot heden voor het MULO- diploma A: L. Lansdorp, Kees Mulder, Bob Agste- ribbe, Adriaan Wehda, Engel Keur, L. v. d. Werff, Rita Metz, Sonja de Jong, Leen Schuilen, Joost Trie beis, Lierman Slagveld en Bea Visser. Voor diploma B. slaagde Jan Beekman. Zon onder 9.41 Zon op 5.52. Tusschen deze belde tijdstippen moet verduisterd worden. BENNEBROEK Raadsvergadering. Burgemeester herdenkt gesneuvelden ingezetene. Woensdagavond kwam de gemeenteraad van Bennebroek in openbare vergadering bijeen. De Voorziter, Mr. K. J. G. baron van Har- denbroek, hield dadelijk na de opening een rede. „In de eerste vergadering na de emotievolle maanden, die als een lawine over ons heen zijn gerold", zei spreker, „willen wij onze dankbaar heid uitspreken, dat onze gemeente voor daad werkelijk krijgsgeweld gespaard is gebleven, het geen echter helaas niet beteekent, dat wij geen verliezen hebben te betreuren. Van de circa 70 jonge mannen, die opgeroepen waren ons vader land te verdedigen, is er één gesneuveld en één zwaar gewond. Onze deernis gaat in de eerste plaats uit naar de jeugdige slachtoffers en dan naar de ouders, die dit offer hebben moeten brengen, waarvan er één in ons midden is. U, mijnheer Lommerse, condoleer ik namens de ge meente met dit smartelijk verlies; moge gij en uw vrouw troost vinden in de gedachte, dat uw zoon zijn plicht heeft gedaan tot het uiterste en als zoodanig een blijvend voorbeeld is voor ons allen, die achterbleven. En nu zitten wij hier weer bijeen, dagelijks nog verschrikt door krijgsrumoer om ons heen; wij vragen ons af. hoe dit alles nog j moet afloopen. Niemand onzer kan daarop het i antwoord geven; ons lot ligt in Gods hand. Op ons rust slechts de plicht, onze taak te verrich- ten als moedige Nederlanders en dat is om nuch ter de feiten onder de oogen te zien; ons alleen te bemoeien met de zaken, die ons aangaan, en ons werk zonder onnoodig gepraat en getwist voort te zetten." Op een verzoek van het gemeentebestuur van Haarlem wordt besloten machtiging te verleenen tot het verhuren van vischwater aan een henge- laarsvereeniging. Verder was ingekomen een beroepschrift van G. Kloos te Heemstede inzake een geweigerde I bouwvergunning. De Voorzitter zegt, dat de vergunning door B. en W. is geweigerd omdat geen rooilijn voor de Reek is vastgesteld en de weg daar geen eigen- dom van de gemeente is. Adressant izou nog wel te helpen zijn, doch door de manier waarop hij bouwen wil komt de wegbreedte in gevaar. Op het beroepschrift werd afwijzend beschikt. Vastgesteld werd de vergoeding aan Bijzondere Schoolbesturen: School met den Bijbel f 559.70, R.K. Meisjesschool f 1528.30, R.K. Jongensschool f 2244.05. Aangeboden werd de gemeenterekening 1939 met de volgende resultaten: Gewone Dienst: inkomsten f 139814.38 en uit gaven f 134364.87; batig slot f 5449.51. Kapitale Dienst: inkomsten f 86987.61 en uit gaven f 86653.86. De begrooting 1940 was met eenige aanmerkin gen door Ged. Staten teruggezonden. Besloten werd de begrooting overeenkomstig deze aanmer kingen te wijzigen en opnieuw vast te stellen. Tot schoolschoonmaakster werd benoemd mej. Hulsbosch. Bij de rondvraag vroeg de heer Van der Meer, hoe. B. en W. in de toekomst denken te handelen inzake het plan Rottegat. De Voorzitter wees op de moeilijkheid om tot een bevredigende oplossing te komen, de grond daar is niet best en het geld zal moeilijk te krijgen zijn nu het Werkfonds geen gelden meer beschikbaar stelt. Op voorstel van den heer De Vries zullen B. en W. deze zaak nog eens bezien. De heer De Vries pleitte voor uitbreiding van het politiecorps. De Voorzitter zegde een onderzoek toe. Nadat de heer Lommerse den Voorzitter had bedankt voor zijn gevoelvolle woorden werd de vergadering gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2